Všechy zdravím, už delší dobu sleduji cestujlevne, ale nikdy jsem se nijak nezapojovala, do té doby, než mě k tomu dokopala má bakalářská práce. Já sama ráda cestuji na vlastní pěst, a proto jsem si to vybrala jako téma mé práce. Zajímalo by mě, proč tak cestujete vy?  Budu ráda za vaše názory :) PS: Všem děkuji za účast v dotazníku :)  .

Proč vlastně cestujete na vlastní pěst?

Založila ve fóru Co se nevešlo

No, uz to tu, myslím, padlo. Ze kdo jezdi s CK, je ovce. Za me souhlas s tim, ze kdo tvrdi, ze jen jeho cestostyl je ten pravy, tak je treba mu dat palec hore, at je frajer spokojeny a myslet si sve. 

0 Citovat

@Truhlik


Jenže cena za ubytování není to jediné, za co CK platíš. Protože druhou zásadní, často větší položkou jsou letenky, kde se člověk může dostat často na výrazně nižší ceny než CK, ať už ze stejného letiště nebo z letišť blízkých a podobně nebo dokonce lépe dostupných. Někdy dokonce na zlomek ceny takové letenky, než kalkuluje CK .

Když si plánuji dovolenou, tak si vždycky pro srovnání projedu i nabídky především německých CK a vůbec nemám problém jejich služeb využít.   Ale možná z 15 cest za poslední roky,  kde jsem se vybraným ubytováním trefil do nabídky CK,  jsem našel pouze 2x alespoň to ubytování, že bylo přes CK levnější než když jsem ho objednal jiným kanálem. Kompletní zájezd na požadovaný  termín a destinaci zatím ani jednou.

Např. pár let zpět Dominikána, 10 nocí v AI rezortu. Mne to stálo z Prahy vlastním routingem 24 na osobu na 10 nocí, z Německa totéž ubytko přes CK bylo od 39, Praha ještě víc. Thajsko týž rok, dokonce stejné letiště - nás to stálo asi 27k, přes CK od 37,5k. Vánoční týden v Maroku z Katovic - 8.500 Kč/osoba. CK z Prahy/Vídně za 21k, za 17 na LM

Na jaře jedeme na pár dní na Maltu. 4 dny za 5.000 z Bratislavy, naprosto totéž s CK z nedaleké Vídně za 7.800. Vše počítáno i s nutnými transfery. Takže za mne ne, pobytový zájezd nevyjde vždy levněji s CK.

0 Citovat

[citace="Truhlik"]

je jedno komu patri cedok - je to ck - a takovych je po svete desetisice  po celem svete - pravidelne jezdim s ck na all a je to opravdu pohoda a relax - pobytovy zajezd s cestovkou je vzdy lacinejsi - podivejte se kolik stoji nektery hotel ktery ma cestovka s all a kupte si pobyt v nem bez cestovky - protoci se pekne konto - jasne kdyz pojedu sam  treba do australie tak ze proti cestovce usetrim trba 2/3 -  to je snad jasne kazdemu - ja uz za komosu jezdil sam treba do madarska a ndr ale i s cestovkou - treba do jugoslavie a sssr -a jak muzes napsat ze jste videli nejspis vic nez ja tak to staci - vzdyt nevis jestli jsem objel s oslikem 3x svet a nebo  bylza cely  zivot akorat jednou  v tatrach - proste cestovky jsou super - a jak sem psal - kdo nechce s ck tak at si jede treba na uhli lokomotivou - ale psat ze kdo jede s cestovkou je ovce !


Truhliku ,ale ted jsi timto dokoazal ,ze jsi skutecne ta ovce ,podivej co si napsal:  pobytovy zajezd s cestovkou je vzdy lacinejsi ....pry si  mam koupit all  bez cestovky a protoci se pekne konto  ,.posud komu se co protoci...zustanu u Evropy  ,kdyz teda uznavas ze do Australie je to levnejsi solo... Vybral jsem stredisko ktere znam velmi dobre  a to  Puerto del Carmen na Lanzarote  ,,, a abych dodrzel tvou  uroven  vybral jsem all inclusive    nasel jsem 4 * hotel  Relaxina Olivina 7 dnu 6 noci ..Invia ,ktera uvadi v reklame garanci nejnizsi ceny  prodava  tento hotel v terminu od  17.6., do 23.6. letecky z Prahy za cenu od  19.900  tedy pro dve osoby 39800 rodiny pokoj basic , 41200 dvouluzkovy pokoj  ,,tak a ted pozor  najedu na booking,com  zadam  stejne udaje a vidim  basic  nevratna rezervace 24 431 Kc  pro oba  ,moznost bezplatneho zruseni do  12,6.  tedy 5 dnu pred odletem  27 145 Kc , dvouluzkovy pokoj  25 957 Kc  nevratna rezervace  ,moznost bezplatneho zruseni do 12,6, tedy 5 dnu pred odletem  28 842 Kc

Takze  pomineme ceny  nevratna rezervace  a moje prvni otazka bude kolik te to bude stat v cestovce  ,kdyz zrusis zajezd  5 dnu pred  odletem, ?

A ted se vratime k  rozdilu ceny , mimochodem na invii pisou ze je to s 15 % slevou   takze  38900  - 27145 = 1 2 655 Kc  pro dve osoby v pokokoji basic .  41200 -28842 = 12358  pro dva  v klasickem dvouluzaku  

Takze se mi nic neprotocilo  koupim all bez cestovky  o  12500  Kc levneji    kdyz bude  hledat dal , tak se asi dostanu jeste o neco niz   nez ma booking,com ,napriklad primo   stranka hotelu mi to na zacatku dubna nabizji za  21000  all pro dva 

Takze  pojdme dal   .chces rict ze  za cenu cca 12000 Kc ..nekoupim letenky z Prahy na Lanzarote a zpet ?  + trasnfer z letiste do hotelu a zpet na letiste   ktere je 8 Km  ?  Navic  v celkem uz okurkove sezone  pro Kanary ?

Uz se mi s tim nechce hrat ,ale myslim ze ti kdykoliv najdu lepsi cenu nez si ty koupis v cestovce  Takze asi tak  -))

0 Citovat

Jo a pochopitelne bych se v Puerto del Carmen ,kde jsme byli  4x  nikdy v takovem hotelu  neubytoval  celkem komfortni apartman  nas ve dvou vyjde  na  1/3 te ceny   a ty 2/3 neutratime za jidlo a piti  ani kdyz bych byl kazdy den v lihu -))

0 Citovat

Také se přidám k diskusi. Vzpomínám si docela přesně na svou poslední dovolenou s CK - mohlo to být tuším někdy v roce 2008. Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát dostávali v práci nezanedbatelný příspěvek na hromadnou rekreaci (asi 10 tis. Kč na rodinu, což byla příjemná suma), jeli jsme na některý z řeckých ostrovů, klasika AI se vším všudy. Po příjezdu nás přivítala delegátka klasicky - výlety a hlavně - klasika, nepůjčujte si nikde žádný dopravní prostředek, jen přes naši agenturu. Ceně jsem se podivila a druhý den jsem si obešla půjčovny. Taky klasika, téměř o polovinu levnější. Večer jsme se po výletě na naší půjčené motorce vrátili do hotelu a v hale, kde se podávala večeře, nás čekala paní delegátka. Přes tu celou velkou místnost na mě začala řvát, co jsem si to dovolila, jestli jsem normální, že nám to všem přece včera zakázala. No, na mou povahu to bylo moc. Začala jsem řvát taky na celou místnost, že když by se nám něco stalo a budu komunikovat, tak ji k ničemu nepotřebuji a vyřídím si vše sama. A když, nedejbože, by se stalo něco horšího, tak jsme kryti cestovním pojištěním. A hlavně jsem zařvala ten cenový rozdíl. Pak jsem se šla  najíst a za chvíli za mnou přišlo pár lidí, jestli bych jim tedy také nepomohla s půjčením jejich dopravního prostředku. No, paní delegátka mě až do konce pobytu ani na pozdrav neodpověděla. Od té doby už české CK rozhodně ne. V něčem mají pravdu ti, co píší, že to může být levnější přes CK kvůli nasmlouvaným kapacitám - např. luxusní AI hotely v Egyptě mají pro individuální cestovatele horentní ceny, to je pravda. Ale to je typ dovolené, na který bychom asi s Joxem nejeli, možná, až nám bude kolem devadesátky. Co mám ráda a občas využívám, to jsou ty thajské lodní výlety po ostrovech - líbí se mi ten jejich zdánlivě chaotický organizační přístup, který funguje. A na českou paní delegátku si občas v duchu vzpomenu a poděkuji jí, jak mě pěkně inspirovala.


0 Citovat

Eva napsal(a):

Také se přidám k diskusi. Vzpomínám si docela přesně na svou poslední dovolenou s CK - mohlo to být tuším někdy v roce 2008. Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát dostávali v práci nezanedbatelný příspěvek na hromadnou rekreaci (asi 10 tis. Kč na rodinu, což byla příjemná suma), jeli jsme na některý z řeckých ostrovů, klasika AI se vším všudy. Po příjezdu nás přivítala delegátka klasicky - výlety a hlavně - klasika, nepůjčujte si nikde žádný dopravní prostředek, jen přes naši agenturu. Ceně jsem se podivila a druhý den jsem si obešla půjčovny. Taky klasika, téměř o polovinu levnější. Večer jsme se po výletě na naší půjčené motorce vrátili do hotelu a v hale, kde se podávala večeře, nás čekala paní delegátka. Přes tu celou velkou místnost na mě začala řvát, co jsem si to dovolila, jestli jsem normální, že nám to všem přece včera zakázala. No, na mou povahu to bylo moc. Začala jsem řvát taky na celou místnost, že když by se nám něco stalo a budu komunikovat, tak ji k ničemu nepotřebuji a vyřídím si vše sama. A když, nedejbože, by se stalo něco horšího, tak jsme kryti cestovním pojištěním. A hlavně jsem zařvala ten cenový rozdíl. Pak jsem se šla  najíst a za chvíli za mnou přišlo pár lidí, jestli bych jim tedy také nepomohla s půjčením jejich dopravního prostředku. No, paní delegátka mě až do konce pobytu ani na pozdrav neodpověděla. Od té doby už české CK rozhodně ne. V něčem mají pravdu ti, co píší, že to může být levnější přes CK kvůli nasmlouvaným kapacitám - např. luxusní AI hotely v Egyptě mají pro individuální cestovatele horentní ceny, to je pravda. Ale to je typ dovolené, na který bychom asi s Joxem nejeli, možná, až nám bude kolem devadesátky. Co mám ráda a občas využívám, to jsou ty thajské lodní výlety po ostrovech - líbí se mi ten jejich zdánlivě chaotický organizační přístup, který funguje. A na českou paní delegátku si občas v duchu vzpomenu a poděkuji jí, jak mě pěkně inspirovala.


Pěkně jsi to napsala soudružko, kritika, ale konstruktivní. A musíš uznat, že to mělo i svá pozitiva, účastníci se představili, řekli co dělají za práci, jestli plní normu a jsou v odborech, lépe se poznali. Mělo to takového společného budovatelského ducha. Hezky je to vidět v komediích s Andělem.

0 Citovat

Já využil německou CK někdy před 10 lety - koupili jsme u nich cherterový let do Dominikanské Republiky - proč ne, když to nabízeli levněji než letecké společnosti. A pak jsme si na aklimatizaci u stejné CK objednali 3 noci v All - a taky to bylo levnější než na přímo anebo přes booking. V tom hotelu jsme už z nudy druhý den objednali výlet na blízký ostrov. Měl to být takový ten kýč. Ten výlet stál 100 USD/osobu!  Směrem k ostrovu se vydalo asi 20 lodí a na ostrově to vypadalo, jako spojení oktoberfestu s vyloděním v Normandii. Druhý den jsme se vydali pěšky podél pobřeží k nějaké vesničce. V zátoce jsme narazili na potápěčské centrum, které patřilo nějakému Kanaďanovi. Půjčil nám loď s posádkou na celý den za 40 USD. Jezdili s náma celý den po různých kýčovitých ostrůvcích, kde nebyla ani noha. A samozřejmě v hotelu všechny dokola upozorňují, aby neopouštěli resort, protože je to nebezpečné. 

Potom jsme již pokračovali po vlastní ose - pronajali jsme si minivan pro 8 lidí s řidičem na 10 dní za 700 USD a objeli celý ostrov. Za tu cenu bychom v hotelu nekoupili ani jeden výlet.

0 Citovat

A ještě doplním, že ten náš soukromý řidič nás vzal na místa, kde bychom se s CK vůbec nedostali. Například jsme chtěli do nějaké továrny na doutníky - prý není problém. Minuli jsme asi 10 takových továren, načež zastavil před bránou s nápisem Davidoff. Chvilku něco vyjednával a pak nás přijal ředitel pro střední Ameriku, nějaký Švýcar. Omluvil se nám, že oni prohlídky nedělají, ale když jsme už dorazili, tak nás nemůže zklamat a provede nás osobně. Po prohlídce jsme usedli do salónku pod portrét starého pána Davidoffa, kde nás pohostil doutníky a rumem. To vše zdarma.

0 Citovat

Eva napsal(a):

Také se přidám k diskusi. Vzpomínám si docela přesně na svou poslední dovolenou s CK - mohlo to být tuším někdy v roce 2008. Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát dostávali v práci nezanedbatelný příspěvek na hromadnou rekreaci (asi 10 tis. Kč na rodinu, což byla příjemná suma), jeli jsme na některý z řeckých ostrovů, klasika AI se vším všudy. Po příjezdu nás přivítala delegátka klasicky - výlety a hlavně - klasika, nepůjčujte si nikde žádný dopravní prostředek, jen přes naši agenturu. Ceně jsem se podivila a druhý den jsem si obešla půjčovny. Taky klasika, téměř o polovinu levnější. Večer jsme se po výletě na naší půjčené motorce vrátili do hotelu a v hale, kde se podávala večeře, nás čekala paní delegátka. Přes tu celou velkou místnost na mě začala řvát, co jsem si to dovolila, jestli jsem normální, že nám to všem přece včera zakázala. No, na mou povahu to bylo moc. Začala jsem řvát taky na celou místnost, že když by se nám něco stalo a budu komunikovat, tak ji k ničemu nepotřebuji a vyřídím si vše sama. A když, nedejbože, by se stalo něco horšího, tak jsme kryti cestovním pojištěním. A hlavně jsem zařvala ten cenový rozdíl. Pak jsem se šla  najíst a za chvíli za mnou přišlo pár lidí, jestli bych jim tedy také nepomohla s půjčením jejich dopravního prostředku. No, paní delegátka mě až do konce pobytu ani na pozdrav neodpověděla. Od té doby už české CK rozhodně ne. V něčem mají pravdu ti, co píší, že to může být levnější přes CK kvůli nasmlouvaným kapacitám - např. luxusní AI hotely v Egyptě mají pro individuální cestovatele horentní ceny, to je pravda. Ale to je typ dovolené, na který bychom asi s Joxem nejeli, možná, až nám bude kolem devadesátky. Co mám ráda a občas využívám, to jsou ty thajské lodní výlety po ostrovech - líbí se mi ten jejich zdánlivě chaotický organizační přístup, který funguje. A na českou paní delegátku si občas v duchu vzpomenu a poděkuji jí, jak mě pěkně inspirovala.


Toto je fakt úplně to nejhorší, co mě na CK štve nejvíc. Z účastníků zájezdu delegáti vyrábějí nesvéprávné ovce, ať už z důvodu vlastní pohodlnosti, pocitu vlastní moci na skupinou lidí, nebo ze zištných důvodů pro sebe nebo pro cestovku. Ta popsaná situace hraničí s omezováním osobní svobody - takhle bych taky argumentoval a taky řval. Další věc, která mě vytáčí na hromadných jednodenních fakultativních výletech je kromě předražení takovéto vybírání spropitného pro řidiče/průvodce nad rámec ceny. A takovou tu snahu lidi kontrolovat na každém kroku, protože co kdyby se náhodou někde ztratili (ok, průměrný účastník zájezdu asi má tendenci se ztrácet). Kolegyně z práce mi pro zajímavost přeposlala pokyny jejich cestovky k zájezdu, který nedávno absolvovala - tohle mě fakt pobavilo: "V Dubaji po výstupu z letadla se sejde celá skupina s průvodcem a půjde společně k bráně na navazující let". V kostce: nespím v hromadných ložnicích v hostelech a pod stanem, nejím kořínky, většinou tahám i ten tolik zhejtovaný kufr na kolečkách, ale CK až na výjimky prostě ne z výše uvedených důvodů. Jo a skutečně si myslím, že jsem viděl něco navíc, než ty miliony lidí co jezdí s CK, neb si většinou na prohlídky čehokoliv nechávám čas na pohodu, v porovnáním se skupinami, ženoucími se za průvodcem rychlostí šíření koronaviru :-)

0 Citovat

Já jsem jednou šla pěšky na Sněžku a nikoho s kolečkovým kufrem po cestě nepotkala, asi jsem neměla štěstí.

0 Citovat

@Navaja: tak asi záleží, kam člověk jede a co tam dělá. Já používám kufr na kolečkách běžně. Do ubytování s ním dorazím bez problémů (z letiště půjčené auto, taxi, MHD, ..., tam všude se s takovým kufrem může), na ubytku ho odložím a pak s ním zase stejným způsobem odjedu... žádný problém. Na horské přechody člověk samozřejmě použije jiné zavazadlo.

0 Citovat

To mě také mohlo napadnout. Ti s těmi kufry jeli určitě lanovkou.

0 Citovat

Já jsem teda použil kufr na kolečkách jedinkrát v životě, a to když jsem jel na služebku do Evropského parlamentu. To mi bylo blbý brát si batoh. A po této zkušenosti vím bezpečně, že už se toho krámu nikdy v životě nedotknu. Tak příšerně nepraktická, nepřátelská a otravná věc, která neustále zaměstnává jednu ruku, vydává příšerné zvuky (drkotání koleček po dlažbě je zvuk, který mě přivádí takřka k nepříčetnosti), to se hned tak nevidí.

0 Citovat

Kajman napsal(a):

Tak příšerně nepraktická, nepřátelská a otravná věc, která neustále zaměstnává jednu ruku, vydává příšerné zvuky (drkotání koleček po dlažbě je zvuk, který mě přivádí takřka k nepříčetnosti), 

S tím zvukem koleček to mam naprosto stejně. Děs. Nejlepší je to ve 2 ráno na dovolené, když se blíží skupinka takových kufraru. Mnamka. Viděl jsem turisty s kufry na kolečkách jak tlačí na plazi v písku, viděl jsem je na malých barkach (chudáci námořníci), na nejrůznějších rozbitych prasnych cestách atd. A je to videt čím dal víc. Cestovani s kufrem není urcite aspon podle mě low cost. Protože drtivá většina těchto lidi si bere taxi nebo auto na letišti jak pise mirjur, takže se s tím netahaji. Nebo i do toho autobusu se s tím dá jednou po příletu vlezt .A na nějakou prochazku po horách maji bytuzek na svacinku. Lídi holt cestují různé Navajo. Kdyby se s tím velkým kufrem někdo trmacel každý den několik km, tak by si to příště rozmyslel. Ja když cestují s rodinou mam také kufr pro manželku :-)

0 Citovat

Ono chodit s batohem taky není moc výhra :D po několika km ve vedru s Burton Traverse na zádech jsem trpěl možná i víc než lidi s kufry :) 

0 Citovat

Nejsem zrovna zkušený cestovatel, ale osobně jsem si to nastavila tak, že na poznávací dobrodružné cesty budu vyrážet zásadně bez cestovky. Miluji plánování vlastního itineráře, absolutní svobodu a možnost dostat se na neočekávaná místa. Za pár dní letím do Íránu a tam bych s CK rozhodně nejela, protože mi v dané zemi jde primárně o autenticitu a dobrodružství. Zároveň ale pokud si chci jednou za čas dopřát čistě válecí dovolenou, na které nebudu muset nic řešit, nemám problém jet CK, protože si osobně myslím, že některé zájezdy all inclusive vychází výrazně levněji s CK. V září se chystáme s mamkou na Zanzibar a poletíme s CK. Pro někoho možná hřích, ale já bych mamku do podobné destinace bez CK nedostala. Navíc mamka je sice aktivní člověk, ale zahraniční poznávací dovolené ji nelákají, láká jí moře a vidina absolutního odpočinku. Budeme mít tedy polopenzi, která - dle většiny komentářů na různorodých fórech - bohatě, ale bohatě stačí, navíc připlácet si 5000,- na osobu za all in...ne díky. Co se týče výletů, do kterých se určitě mamka nepohrne, ale za mě by byl fakt hřích se na Zanzibaru celý týden jen válet, určitě nebudu podporovat cestovku, protože jsem zjistila, že ceny výletů jsou u místních na 1/3 ceně v porovnání s nabídkou CK :D  Zájezd jako takový ovšem vychází finančně příznivě.


0 Citovat

Ono koneckonců záleží na typu dovolené, podle toho se zabalím do kufru nebo do batohu či do obojího. Nejsem žádný psychicky narušený jedinec, kterému by vadil zvuk koleček nebo dokonce slyšet češtinu. To už bych raději zůstal sedět doma nebo se léčil v ústavu. 

Právě “tihle” lidi jsou někdy na pěst, když tě potkají v zahraničí a ani nepozdraví, když očividně ví,  že jsi ze stejného kraje. Raději přejdou na šepot a chichotání z povzdálí. Češi se v zahraničí obecně chovají strašně namachrovaně a nevychovaně. 

S CK jsem nikdy v životě nikde nebyl, maximálně jsem využil místní cestovku k výletu do míst, kde by doprava byla komplikovaná ne-li nemožná. 

0 Citovat

@Navaja

Jistě, záleží na místě. Na přechod hor si kolečkový kufr nevezmu. Většinou ale jedu systém letiště - MHD - ubytování  (zanechání kufru); dále hotel - město/jednodenní výlet/příroda - hotel (menší batoh) a ubytování - MHD - letiště (kufr). Už jsem ale cestoval i s velkým báglem a počítám, že si ho vezmu letos do Gruzie. Nicméně je to opruz v tom batohu něco hledat..

0 Citovat

tak jas som s koleckovym kufrom presiel cely Krym...sice som bol za idiota, ale kedze som siel hned  z Krymu do Polska na svadbu ako host, mal som tam oblek:))

Detto aj Uzbekistan som bol s koleckovym ... ved aky problem, to ze cestujete bez cestovky neznamena, ze musite hrkotat s kufrom 2 kilometre na lacne ubytko do dzungle. Ved letisko, taxi, hotel a vybavene. potom uz len vytiahnut z kufra ruksak a ide sa. 

zalezi od destinacie a typu vyletu.
0 Citovat

Jsou i malé kufry na kolečkách, používají je třeba piloti. Loni jsem v se v Malajsii dobře pobavila, když se tam jedna bílá turistka pokoušela upevnit velký kolečkový kufr na půjčený skútr. Za půl hodiny to vzdala a vzala si taxi.

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Ono chodit s batohem taky není moc výhra :D po několika km ve vedru s Burton Traverse na zádech jsem trpěl možná i víc než lidi s kufry :) 

No nekdy se člověk zapoti, ale s kufrem by to neslo vůbec nebo by to trvalo dvakrát tak dlouho :-))

@ Horák

Když ti pod oknem kanceláře každý den projde 100 lidi s kufrem a vytrháva te to od prace, tak bys mozna taky mluvil jinak. A nejde o češtinu, ale o to, jak se Češi ve světě chovají. A sam píses ze to fajn není ;-)

A Nejak nechápu, proč by někdo nekoho v zahraničí  měl zdravit jen proto, ze mluví stejným jazykem. Nevšiml jsem si, ze by se lidé u nás na ulicích ve městech a dnes už i na vesnicích zdravili a jsou to vsechno spoluobčané. 

Jak tu padlo už několikrát, zalezi na způsobu cestovani.

0 Citovat

Roman napsal(a):

A ještě doplním, že ten náš soukromý řidič nás vzal na místa, kde bychom se s CK vůbec nedostali. Například jsme chtěli do nějaké továrny na doutníky - prý není problém.

No jo ale soukromý řidič pro skupinu na 10 dní už je spíš podobné poznávacímu zájezdu s CK, i když si program určujete sami. I CK může přizpůsobit program momentální situaci a potřebám klientů, pokud se na tom domluví, zvlášť když jde o malý ostrov. Fakticky jde o využití místní CK, protože toho řidiče s minivanem jste asi nepotkali na ulici. Třeba na Srí Lance je takové cestování celkem běžné, ale z pohledu těch, co cestují opravdu na vlastní pěst, to není velký rozdíl od CK, protože řidič je zároveň průvodce.

Nijak to nezatracuju a pro skupinu lidí to je v některých zemích optimální způsob cestování. Sám jsem vyrazil v Ladakhu po delších individuálních trekách na 3-denní okruh organizovaný místní CK/dispečinkem sdílených taxi s individuálními turisty z Indie v 7-místném SUV (bylo nás 5 plus řidič) do Nubra Valley a k jezeru Pangong, což by se takto projet jinak ani nedalo.

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Toto je fakt úplně to nejhorší, co mě na CK štve nejvíc. Z účastníků zájezdu delegáti vyrábějí nesvéprávné ovce, ať už z důvodu vlastní pohodlnosti, pocitu vlastní moci na skupinou lidí, nebo ze zištných důvodů pro sebe nebo pro cestovku. Ta popsaná situace hraničí s omezováním osobní svobody - takhle bych taky argumentoval a taky řval. Další věc, která mě vytáčí na hromadných jednodenních fakultativních výletech je kromě předražení takovéto vybírání spropitného pro řidiče/průvodce nad rámec ceny. A takovou tu snahu lidi kontrolovat na každém kroku, protože co kdyby se náhodou někde ztratili (ok, průměrný účastník zájezdu asi má tendenci se ztrácet). Kolegyně z práce mi pro zajímavost přeposlala pokyny jejich cestovky k zájezdu, který nedávno absolvovala - tohle mě fakt pobavilo: "V Dubaji po výstupu z letadla se sejde celá skupina s průvodcem a půjde společně k bráně na navazující let". V kostce: nespím v hromadných ložnicích v hostelech a pod stanem, nejím kořínky, většinou tahám i ten tolik zhejtovaný kufr na kolečkách, ale CK až na výjimky prostě ne z výše uvedených důvodů. Jo a skutečně si myslím, že jsem viděl něco navíc, než ty miliony lidí co jezdí s CK, neb si většinou na prohlídky čehokoliv nechávám čas na pohodu, v porovnáním se skupinami, ženoucími se za průvodcem rychlostí šíření koronaviru :-)

Bylo by dobré rozlišovat pobytové a dobrodružnější poznávací zájezdy, což nejsou jistě jen vyjímky, i když se početně jedná o menší množství lidí. Když jsem jel na nějaké přechody hor nebo v 90. letech do Skotska s Adventurou, průvodci se nechovali ke klientům jako k ovcím, ale jako k parťákům na dovolené a bylo běžné, že se šlo po skupinkách nebo úplně individuálně (třeba jednou v Bulharsku jsem si prodloužil sám trek ze sedla po hřebeni, nedávno zde vyšel cestopis o přechodu hor v Norsku s CK takovým způsobem).V Bolívii jsem potkal v Copacabaně zájezd Livingstone, seznámil se s průvodcem a šli jsme část celodenního přechodu po Isla del Sol spolu, zatímco klienti si šli, jak chtěli. Pak mě vzali i svou lodí.

Že se někdo dočasně ztratí, se může stát i bez CK. Třeba se mi ztratil kamarád na zasněžené sopce Ruapehu, který šel na jiný kratší výlet než já, ale někde se asi zdržel. Já sjel s kamarádkou poslední lanovkou a on u auta ani jinde nebyl. Šli jsme pěšky pod lanovkou ten den už podruhé nahoru (sjezd byl zdarma, ale výjezd ne) a on jde vesele z kopce dolů k horní stanici lanovky asi hodinu po poslední jízdě. A ještě si dal na mobilu letecký mód, aby šetřil baterku. Být vedoucím zájezdu, klienty bych si raději hlídal víc.

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Ono chodit s batohem taky není moc výhra :D po několika km ve vedru s Burton Traverse na zádech jsem trpěl možná i víc než lidi s kufry :) 

To není batoh, ale spíš kufr s nepohodlnými popruhy bez zádového systému.
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

No jo ale soukromý řidič pro skupinu na 10 dní už je spíš podobné poznávacímu zájezdu s CK, i když si program určujete sami. I CK může přizpůsobit program momentální situaci a potřebám klientů, pokud se na tom domluví, zvlášť když jde o malý ostrov. Fakticky jde o využití místní CK, protože toho řidiče s minivanem jste asi nepotkali na ulici. 

Jasně, pan Fencl, specialista na Dominikánskou republiku, by nám to udělal. Ale za dvojnásobek a v ubytováních v 8 lůžkových ložnicích. Hodně jsme se jeho zájezdy inspirovali při plánování, tak vím za kolik a v jakém komfortu to je.

Jasně, že jsme si ten minivan půjčili u místní cestovky. Často využívám služeb místních cestovek, ale nemá to nic společného se zájezdem s CK. Do některých míst se bez místní cestovky/průvodce ani nedostaneš (některé národní parky apod.). Je rozdíl mezi místním průvodcem a delegátem CK, který tě zaveze do/z hotelu/prodá drahý výlet.

0