Všechy zdravím, už delší dobu sleduji cestujlevne, ale nikdy jsem se nijak nezapojovala, do té doby, než mě k tomu dokopala má bakalářská práce. Já sama ráda cestuji na vlastní pěst, a proto jsem si to vybrala jako téma mé práce. Zajímalo by mě, proč tak cestujete vy?  Budu ráda za vaše názory :) PS: Všem děkuji za účast v dotazníku :)  .

Proč vlastně cestujete na vlastní pěst?

Založila ve fóru Co se nevešlo

Tak jen ukazka  kufry versus batohy z lode  z Ao Nang  na Ko Phi Phi


photo0489-800.jpg

0 Citovat

Také se přidám k diskusi. Vzpomínám si docela přesně na svou poslední dovolenou s CK - mohlo to být tuším někdy v roce 2008. Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát dostávali v práci nezanedbatelný příspěvek na hromadnou rekreaci (asi 10 tis. Kč na rodinu, což byla příjemná suma), jeli jsme na některý z řeckých ostrovů, klasika AI se vším všudy. Po příjezdu nás přivítala delegátka klasicky - výlety a hlavně - klasika, nepůjčujte si nikde žádný dopravní prostředek, jen přes naši agenturu. Ceně jsem se podivila a druhý den jsem si obešla půjčovny. Taky klasika, téměř o polovinu levnější. Večer jsme se po výletě na naší půjčené motorce vrátili do hotelu a v hale, kde se podávala večeře, nás čekala paní delegátka. Přes tu celou velkou místnost na mě začala řvát, co jsem si to dovolila, jestli jsem normální, že nám to všem přece včera zakázala. No, na mou povahu to bylo moc.

Toto je fakt úplně to nejhorší, co mě na CK štve nejvíc. Z účastníků zájezdu delegáti vyrábějí nesvéprávné ovce, ať už z důvodu vlastní pohodlnosti, pocitu vlastní moci na skupinou lidí, nebo ze zištných důvodů pro sebe nebo pro cestovku. Ta popsaná situace hraničí s omezováním osobní svobody - takhle bych taky argumentoval a taky řval.



Jezdím po dovolených i 2x ročně už 25 let.Projel jsem 26 zemí.Byl jsem na dovolený téměř s každou domácí a německou cestovkou a nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal,ani jsem nikdy neslyšel,že by tohle někoho potkalo.Přiletěl jsem do destinace kde na letišti čekal delegát co mám dal papíry (info o hotelu,nabídky výletů a další info) a odvezl nás do hotelu.Tam sdělil těm co mají zájem kdy budou informativní schůzky.Tím to pro mě skončilo.Nikdy jsem na takové schůzky nešel a dělal si co chtěl,chodil si kam chtěl a pokud jsem chtěl na výlet obešel jsme nabídky a pokud byla ta od mojí delegátky levná jel jsem s ní pokud ne jel jsem s místními.Delegátku jsem pak potkal až na letišti,kde si kontrolovala jestli jsme všichni.Takže nějak tomu moc nevěřím,že by se tohle mohlo u nějaké normální cestovky stát.A lidi si často pletou pobytoou dovolenou s poznávací.Poznávačka je jistě lepší na vlastní triko,ale pobytovka to je snad fuk,když tam jedu s tím,že budu na jednou místě.Pokud chci jezdit po okolních místech napříč státem už je to poznávačka.A tam bych cestovku nevolil. Jediný problémy co jsem vždy měl,byla cesta na vlastní pěst.Při letu do New Yorku bylo přistání ve Washingtonu. Tak jsem přesedal na let do La Guardia a asi po 30 minutách se zvedl vítr a začla bouřka.Oni odložily díky počasí lety a já letěl do New Yorku o 6 hodin později.Tj místo v 6 večer jsem přistával o půlnoci.Takže transfer dopředu zaplacený už byl fuč,ty garantují čekání +- hodinu.Hotel byl v noci bez recepční tj jsem čekal (do rána do 6 než dorazila v hale na křesle ) tj první placená noc byla úžasná.Takž to shrnu,přišel jsem o noc v hotelu,dal 100 dolarů za taxi jelikož trasfer propad.Chtěl jsem po příletu ještě skočit na Time square abych je viděl večer,ale bohužel opět z toho sešlo díky zpoždění letu.A jelikož jsem letěl na vlastní pěst,od nikoho jsem nic nedostal.Být to od  cestovky jde to za nima a transfer by byl připraven a v hotelu by čekal pikolík a aspon dal klíče od pokoje atd atd.A ještě bych dostal kompenzaci za 6 hod. zpoždění.Takhle jsem trnul jak to dopadne a vše hradil sám.Takže za mě zlatá cestovka. Sice dražší,ale aspon garantovaný a vše jde za nima.

0 Citovat

Navaja napsal(a):

@ Deny


Jen ho nechte Deny, vždyť je to docela legrace, vlastně by toto vlákno stačilo na dalších pár. Třeba , proč cestuji s batohem a lidi s kufrem nechápu. Já nemám televizi, stejně všude řádí ten virus, tak si alespoň počteme. Já si dělám seznam, s kým bych někam jela a s kým tedy fakt ne. To by bylo taky dobré vlákno. Já chci s padrinem a Nadou, ale kufr jedině starý kožený s přezkami a kapsou s gumou na špinavé trenky.

Navajo, když si děláte ten seznam, mohu se zeptat na kterém místě se umístila Kateřina Ostrá? 


0 Citovat

Navaja napsal(a):

@ahmad


Ale Ahmade,

Vždyť to přece víš, jak se mi její styl cestovani líbí.... S ní ani za duhový most ne... Docela mě děsí, že bych s ní letěla stejným letadlem. Asi začnu jezdit na tom oslíkovi.

Ale jelikož  paní Ostrá  vždy hledá na své cesty nějaké duše,  vím kam a kdy přibližně pojede, takže vím, že k tomu naštěstí nedojde. 

Navíc do té skupiny nějak zařazuji pořád jen a jen muže. problém bude ale asi v tom, že oni by asi nejeli se mnou.

Dobrá, to byl jen takový ne moc duchaplný pokus o vtip. Přiznávám, že mě občas napadá totéž, když třeba stojím ve frontě u gejtů... Ale většina se chová naštěstí normálně a dokonce jsou střízliví :-)

Pokud do té skupiny zařazujete jen muže, je u vás ještě svět v pořádku. Já zase jen ženy, jsme  holt stará škola... Až bude chtít vaše dcera někam vypadnout, ať se ozve. Na jaře postsovětská Střední Asie. 


0 Citovat

Pavel Kule pise  jezdim po dovolenych  2x rocne  25 let....

Ale tady jsou cestovatele ,co  maji rocne i  50 letu ..a ted primo  k te sitaci co uvadis , skutecne si myslis ze pruvodce pri zajezdu do  New Yorku, by si poradil s tou situaci ? Mozna nektere veci by cestovka mela jinak ,tak by to 6 hodinove zpozdeni nejak zvladli ,ale prilis tomu neverim. protoze by zrejme cestovka rovnez  pouzivala  sluzby jinych  subjektu  ,ovsem  tve reseni bylo nejspis od zacatku spatne ,od vyberu trasy do New Yorku ,az po reseni na miste

Jestlize vim ,coz je z rezervaci bezne patrne ,ze v recepci neni sluzba 24 hodin ,tak se tam za 100 dolaru taxikem v noci nehrnu ,a podle spolecnosti kde  mam objednane sluzby jednam

Jsou totiz spolecnosti ,ktere  to resi i nad ramec svych povinnosti 

Jinak nevim , co za kompenzaci by jsi dostal od cestovky , kdyz pises , ze zpozdeni bylo  kvuli pocasi  ? To je snad stejne , bud mi na ni narok vznika ,nebo ne , a je uplne jedno zda ten let bude pres cestovku ,nebo si ho zajistim sam ,letadlo cestovky ani zadny charter  to urcite nebyl

A  k te situaci co  o ni pises, ze si nedovedes predstavit, ze by nekde v nejake cestovce mohla nastat   ver ze mohla , moje zena , kdyz jeste jezdila s mamou a s cestovkou ,tak zazila ze delegatka se dostavila az  druhy den se zeptat , jestli bydli . ten vecer co je mela cekat se totiz opila ...  A my jsme s zenou zazili delegata na Samosu  ,ktery sice umel historii o Samosu vypravet  hodiny ,ale problem 4 lidi s ubytovanim resil jeste za  3 dny,  co uz  jsme tam bydleli  a  auto jsem si  vypujcili bez nej ,protoze se v tom vubec nevyznal  a jelikoz to byl zaverecny turnus , tak nam zkratili pobyt tim , ze misto odpoledne  byl  odlet uz rano ..nevzpominam si zda za to byla nejaka kompenzace , cosi zanedbatelneho snad  bylo ..

Takze za me  uz cestovka radeji ne , snad vyjimecne pri nejake mimoradne nabidce a vyuzil bych jen ten let a ubytovani a  pruvodce ci delagata  bychom videli jen na letisti pri odletu  ,ale chapu ze jsou lide kteri se na to vyslovene tesi , ze jim pruvodce ,nebo delagat vsechno  predkouse ,a bude je informovat o tom ,kde vlastne jsou  a co tam maji delat. -)

Vzpominam si jeste na jednu situaci s predrevolucni doby  kdy do strediska Petrcane u Zadaru  prijel podnikovy ,nebo ROH autobus   a lidi prilepeni na oknech vytrestene  koukali kam to prijeli... to stredisko totiz  bylo rozdelene , polovina byla textilni  a polovina nudisticka ,.a bus se tocil v te nudisticke casti  -))

Obrazek jak vystrizeny  s filmu  Vesnicko ma stredisko ,,nebo Slunce seno  ... ja uz si ty filmy pletu ,protoze na telku nekoukam

0 Citovat

Jo a nase posledni cesta  s cestovkou  ( asi pred  15 lety  ) se odehravala v tom duchu , ze jsem prisel do cestovky , odlet byl na druhy den , zavolal jsem si vedouciho  ( znal jsem ho trosku z veletrhu ) , byly to posledni  2 mista v tom zajezdu  a rikam mu cenu za kolik mi to da ,jinak ze teda nemam zajem  a  nazorne jsem mu vypocetl za kolik si to sestavim sam ..

Sice se kroutil , ze na tom nema zadnou provizi ,ze to je rezijni cena ,ale nakonec  zmeknul a rano jsme leteli  ,ten pokoj sice nic moc  , strava jednotvarna  cely tyden , ale  dalo se to prezit a  program jsme si delali  sami  ,jaky jsme chteli ,

Jo a pri vybalovani  zavazadel na pokoji jsme zjistili  ze nam z kufru zmizely opalovaci kremy , jakychsi priznaku ,ze z kufrem nekdo manipuloval  ,jsem si vsimnul uz na letisti , ovsem delegatka to resit nechtela ,ze autobusy cekaji ,.. resila to na druhy den a samozrejme tezko uz by kdo dokazal, zda se to stalo jeste v Praze  ,nebo az v Chorvatsku

Jinak kdyz jsem to pak cele resil v Praze ,tak mi  otevrene ta pracovnice  rekla ,ze  se to na charterech stava  ,ze o tom vedi , ze dochazi k vykradani drobnych predmetu se zavazadel ,ale ze  s tim nejsou schopni nic udelat ,pricemz vim , ze pracovnici u zavazadel nesmi mit u sebe zadne osobni veci ...teda  pred temi asi 15 lety tomu tak bylo

Posledni poskozeni kufru  jsem uz v Praze ani neresil bylo to jen to vytahovaci madlo ,ktere prokrivili ,.kde nevim a kufr byl levny  a opravil jsem si to nakonec sam...respektive napred jsem to zkusil resit ,ale bylo s tim tolik papirovani  ze  jsem to vzdal


0 Citovat

My byli s cestovkama na pár zájezdech kolem roku 2000. S výjimkou lyžařského zájezdu s malou rodinnou cestovkou, kde jsem si připadala jako opečovávaný klient, pokaždé nastal nějaký problém


- při autobusovém příjezdu k hotelu delegátka nechala zastavit u silnice, mávla směrem k hotelu, že se tam máme hlásit na recepci a zavelela k odjezdu. Při příchodu ra recepci jsme zjistili, že žádnou rezervaci na naše jména nemají. A my zas neměli kontakt na tu delegátku a vzhledem tomu, že byla neděle asi šest ráno, se nedalo dovolat ani do Čech. Já si francouzsky sotva koupím lístky na vlak, naštěstí recepční byl ochoten mluvit anglicky a nechal nás počkat v hotelu, než seženem někoho v Čechách. Kolem poledne jsme měli náhradní ubytování, ovšem přesun jsme opět museli řešit sami.


- Na další dovolené při odletu zpět na letišti nebyl žádný delegát, což pro spoustu účastníků zájezdu představovalo nepřekonatelný problém, obzvlášť proto, že let byl linkový a měl zpoždění. Role delegátky tak připadla mně a všichni jsme odletěli. Na ty zmatené a ztracené důchodce se nezlobím ani v nejmenším, vždyť právě proto si zaplatili služby cestovky.


Jsem fakt vděčná za náš vstup do EU a nástup nízkonákladovek o pár let později. Ale věřím, že i cestovky se zlepšily.


Ale aby to nebylo jen o žehrání na cestovky, já bych tam pracova nemohla. Zrovna nedávno si jeden pracovník cestovky pochvaloval, že Smartwings začaly účtovat slunečníky jako další zavazadlo, protože jinak byl v každém zájezdu aspoň jeden účastník, kterému ho zničili nebo ztratili a celý autobus musel čekat, než vyřídí reklamaci.

0 Citovat

Pavel Kule bude asi trochu natvrdlej (nebo si zas jen padrino dělá srandu 😊). To, že někdo nezažil problém s cestovkou, neznamená, že ho neměl nikdy nikdo. A to, že měl problém, když si něco zorganizoval sám, neznamená, že všichni udělají líp, když budou jezdit s cestovkou, ale jen to, že si to on sám zařídil blbě. 🤣

0 Citovat

A když už tu někteří řeší, s kým konkrétním by nemohli jet na dovolenou, tak se přidám - já bych nemohl jet s nimi.

0 Citovat

J0x napsal(a):

A když už tu někteří řeší, s kým konkrétním by nemohli jet na dovolenou, tak se přidám - já bych nemohl jet s nimi.

To je ale naprosto v pořádku, pane Joxi. 


0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

To je ale naprosto v pořádku, pane Joxi. 

O tom jsem bytostně přesvědčen. Jen nemám potřebu nikoho jmenovat a bez "inspirace" bych to sem ani nepsal. 😉 

0 Citovat

Deny , lyzarske zajezdy jsou trosku specificka kategorie , jednak jde o skupinu lidi se stejnym zajmem  a pak je v tom pomerne konkurence ,spousta lidi nema problem sednout do auta a zajet do Rakouska ,pripadne Italie  a domluvit si  ubytovani samostatne  ,hodne penzionu nabizi i skipass

  S  cestovkou se mozna vyplati  Francie na prelomu ledna a unora nez zacnou  francouzske jarni prazdniny , cestovka tam ma nasmlouvane velke kapacity  ,dostane   minimalne  2 skipassy zdarma  nekdy i 3,  ceny v te dobe  jsou s 50 % slevou ,bydleni je vetsinou  primo u sjezdovky  a francouzi tak jak jsou bordelari ,tak sjezdovky mivaji neskutecne kvalitne upravene  a jet  kazdemu individualne  do Francie autem se nechce, navic ,kdyz je znamo  jak neradi mluvi Francouzi anglicky, nebo nemecky a ne kazdy ovlada tento jazyk

A ano cestovky se urcite zlepsily , jen skoda ze se to tak v cestovnim ruchu svrhlo  a male cestovky si nemuzou dovolit nechat lezet povinne penize na  pojisteni proti  upadku ,ktere stejne nefunguje tak jak ma ,  navic v te dobe  nebyl schopen Okamura  ktery tomu tehdy velel , sjednotit dve asociace v cestovnim ruchu  ,ktere se navzajem neuznavaly a hazely si klacky pod nohy  ,do toho si dnes skola s pravni subjektivitou udela tabor v Bulharsku nebo v Chorvatsku  a povinne pojisteni proti upadku mit nemusi .spousta cestovek  se po novelizaci zakonu premenila na cestovni agentury  a pro zakaznika tim vznikl spis  jen problem ,protoze poradajici cestovka zkrachuje a  prodejce penize na vraceni nema

Ten dnesni Papez vypravi  takove nesmysly obcas az hruza , tak co se da cekat od tech obycejnych zamestnancu  a uprimne  ,vest si slunecnik na dovolenou muze napadnout dneska jen pastikare  a rizkare ...

Investice do slunecniku na miste je  minimalni ,navic ho snadno predaji v den odjezdu nekomu dalsimu ,pokud neni za tyden pouzivani na odpis , jako ze ty malo odolne proti vetru to nemusi  tyden vydrzet  .

Nekolikrat jsme si uz takto  slunecnik poridili , nekdy i zdarma   prave s tim vzajemnym predanim , nebo nalezem u letiste a protoze  ,jsme ho pouzivali  primerene k jeho  moznostem ,tak  jsme ho pak i  predali dalsim

Ono je dneska s podivem, .co vsechno jsou schopni  lidi na dovolenou vlacet . ja dneska uz ani moc nechapu  kufry vetsi nez  56 x 45 x 25   ,vim dneska uz je  55 x40 x 20  a to mi prece musi na beznou dovcu i na 14 dnu stacit  navic kdyz muzu mit i maly batuzek   a vetsinou se hrave vlezu i do 10 kg  maximalne do 15 kg ve dvou zavazadlech

A v tom je taky rozdil mezi  temi co jezdi samostatne a temi co  to umi jen s cestovkou pochopitelne  uznavam ,ze rodina s demi to ma prece jen trosku slozitejsi  s temi limity

0 Citovat

Tak o dětech to vážně není. Ale o současné situaci ohledně cestovek nemám žádné info, kromě občasného srovnání s katalogovými cenami, kromě jedné výjimky, kdy jsme u CK zakoupili pobyt v italském kempu. Zrovna v těch místech moc ubytovacích kapacit nebylo a přímo na stránkách kempů byly ceny naprosto nehorázné. Nechápu to, asi nějaká místní specifika vlastnické struktury. Češi tam nebyli vůbec žádní a zástupci CK byl postarší anglický pár, který měl viditelnou hrůzu z toho, jak se budou domlouvat s jakýmisi Východoevropany. Pak se uklidnili a byli moc milí a když jsem pak koukala na jejich web, v pár kempech nabízeli nižší ceny různých chatek a mobilhomů než kemp samotný. Takže jejich služeb klidně využiju zas, protože Italové kempy opravdu umí a my couráme po Itálii pořád rádi. Naštěstí děti už odrůstají a ty kempové atrakce už je tak nelákají

0 Citovat

skutecne si myslis ze pruvodce pri zajezdu do  New Yorku, by si poradil s tou situaci ? Mozna nektere veci by cestovka mela jinak ,tak by to 6 hodinove zpozdeni nejak zvladli ,ale prilis tomu neverim. protoze by zrejme cestovka rovnez  pouzivala  sluzby jinych  subjektu





Takže nezvládnu tak dobře anglicky ,abych se plyně domluvil v jakékoliv situaci.Jde o to,že cestovka by mě podržela ten transfer,jelikož by věděla o zdržení letu,oni když klienti nepřistávají tak zjištují proč a věděli by o bouřce atd.Takže minimálně bych ušetřil 100 dolarů.Služba transfer co jsem měl objednano reagovala tak,že bohužel se jedná o zásah z hůry nebo jak to říkali takže nárok na kompenzaci není,maximálně mě poskytnou slevu na další transfer.Tj až tam poletím příště mám slevu.Tady někdo chytře odpověděl,že jsem si to zařídil špatně.Ok takže jsem si přes Booking zařídil hotel se snídaní.To,že je recepce do 0.00 hod a a pak až od 6.00 jsem věděl,ale s ohledem na to,že jsem měl přistát v New Yorku v 17,30 mě to nijak netrápilo.Transer jsem platil zvlášt a už ve smlouvě bylo,že díky občasným prodlevám v letech čekají odinu,za poplatek i dvě nikoliv ovšem 6 a více,že.takže já přistál po 32 hodinách na cestě v New Yorku.A určitě jsem měl natolik čistou hlavu,že jsem uvažoval logicky.Moje uvažování bylo,rychle do hotelu spát.To,že má zavřenou recepci jsem v té chvíli úplně vytěsnil.Na obranu hotelu mohu říct,že ráno říkala recepční,že kdybych zavolal z Washingtonu,nebo po přistání v New Yorku tak by neodešla a počkala.Nj,jenže kdo jedná logicky  v okamžité situaci.A ted by mě zajímalo co jsme podle toho dotyčného udělal špatně.Byla to moje první ceta na vlastní pěst.Jistě,že příště už budu počítat s takovou možností,že se může stát ovšem poprvé mě to jaksi nenapadlo.Ted vím,že tranfer si můžu rovnou najmout na letišti,že budu hledat hotel co má recepci 24 h a další.A ono to taxi vyšlo pomalu stejně.

A pořád se tu plete pobytový a poznávací zájezd.Pokud někdo bere batůžek a vystoupí v xy a jezdí autobusem,vlakem stopem po celé zemi do místa xx pak cestovka je k ničemu.Já pokud bych jel na poznávačku tak ano volím na vlastní pěst,ale pokud jde jen o to plácnout se na pláž tak proč na vlastní pěst??Proč bych se měl sám starat o jídlo a další věci.Pokud nechci jíst tam nemusím,klidně oželím večeři a jdu si do místní hospůdky.Proč bych nutně musel otrocky využívat vše co tam je??Ale mam to vše odcestovky garantováno takže pokud k něčemu dojde,neřeším od otoh jsou oni.Tady se naopak hodí,že mam vše připravené a v destinaci si pak můžu dělat co chci.Pokud chci zemi projet pak jasně,že na vlastní pěst.Ale excistují dva typy dovolenkářů.batůžkáři co prolítají zemi celou a ti co se plácnou k moři a leží.tady mam pocit,se tou druhou skupinou opovrhuje a jelikož létají s cestovkou je všechno špatně.Dřív se tady občas poradilo,ted když sem příde někdo kdo létá s cestovkou a žádá radu,hned se na něj sesypou,že dělá všechno špatně a podobně.Rada nepříde jen urážky za to,že nelétá sám na vlastní pěst.Před týdnem jsem se ptal na Bahamy.Kdo by mě poradil kde co a kam jít.Nikdo neodpověděl a to je tu cestovatelů a nic.Probírájí se tu kraviny,ale účel fora tj poradit lidem kam,kde a další už jaksi vymizel.


0 Citovat

Navajo, obávám se, že naše školství stran jazyků přeceňujete :)

Aby lidé po škole mluvili plynně, to asi ještě počkáme. Určitě jsou školy, i ty obyčejné státní, kde je dostatek kvalitních učitelů angličtiny, ale většina jich nebude. Třeba na ZŠ, kam chodí moje dcera je aktuálně situace s výukou angličtiny asi taková, jako jsem zažila já v 7. třídě, když nám vyměnili angličtinu za ruštinu. Nebyli učitelé a tak učil kdekdo, často i učitelé ruštiny, kteří byli o 2 kapitoly před žáky. Ještě dodám, že ZŠ mojí dcery patří k těm lepším tady.
0 Citovat

Navaja napsal(a):

Nikdy jsem v USA nebyla a naštěstí nebudu, tak vám fakt rady dávat ani nemohu. Ani jsem ty vaše problémy úplně nepochopila. Ale strašně mě zaujala jedná věc. A to ta angličtina. Že moc neumíte, nevím  kolik vám je let, ale dnes přece už všichni dělají angličtinu jako první jazyk a za 1o   co se jí průměrně do maturity učí, přece se musejí domluvit plynně.   Jsem učitelka cizích jazyků, tak mě to tedy udivuje.

Máte rech, jsou to imperialsti a NY je dekadentní metropole plná bezdomovců a mladistvých homosexuálních delikventů.

 

0 Citovat

Pavel Kule napsal(a): Já pokud bych jel na poznávačku tak ano volím na vlastní pěst,ale pokud jde jen o to plácnout se na pláž tak proč na vlastní pěst??Proč bych se měl sám starat o jídlo a další věci.Pokud nechci jíst tam nemusím,klidně oželím večeři a jdu si do místní hospůdky.Proč bych nutně musel otrocky využívat vše co tam je??Ale mam to vše odcestovky garantováno takže pokud k něčemu dojde,neřeším od otoh jsou oni.Tady se naopak hodí,že mam vše připravené a v destinaci si pak můžu dělat co chci.Pokud chci zemi projet pak jasně,že na vlastní pěst.Ale excistují dva typy dovolenkářů.batůžkáři co prolítají zemi celou a ti co se plácnou k moři a leží.tady mam pocit,se tou druhou skupinou opovrhuje a jelikož létají s cestovkou je všechno špatně.Dřív se tady občas poradilo,ted když sem příde někdo kdo létá s cestovkou a žádá radu,hned se na něj sesypou,že dělá všechno špatně a podobně.Rada nepříde jen urážky za to,že nelétá sám na vlastní pěst.Před týdnem jsem se ptal na Bahamy.Kdo by mě poradil kde co a kam jít.Nikdo neodpověděl a to je tu cestovatelů a nic.Probírájí se tu kraviny,ale účel fora tj poradit lidem kam,kde a další už jaksi vymizel.



Pokud jde jen o to plácnout se na pláž, tak proč s cestovkou? Proč bych měla platit něco, co nevyužiju? Jídlo objednám v hotelu nebo zajdu do místní hospůdky. Proč bych se musela otrocky přizpůsobovat zbytku zájezdu? Jakékoliv individuální požadavky musím s cestovkou zdlouhavě řešit. Takže se dost nehodí, že mi cestovka připraví za spoustu peněz něco, o co vůbec nestojím.
0 Citovat

Navaja napsal(a):

@ Deny


Můžu se zeptat, co je na italských kempech tak specifického, že píšete , že Italové kempy umějí? 


Nevím, jestli specifického, ale všechy italské kempy, které jsme navštívili, byly čisté, moderní, udržované a dobře organizované. Byly tam bazény, hřiště a spousta dalších atrakcí pro děti. Ať jsou Italové jakýkoli, jsou zvyklí na davy a chaos a umí to zvládat a organizovat. Mají rádi děti a přitom je mají vychované. A nejsou vydřiduši, jako třeba Chorvati, kteří vybírají extra poplatky i za jízdu na toboganu.


My máme pro Itálii slabost a když byly děti malé, kempy nám ideálně umožňovaly kombinovat letní dovolenou tak, aby si ji užila celá rodina. Ráno jsme vyrazili za památkama a odpoledne trávili v kempu na toboganech. Ráno na výlet, odpoledne na pláž. Po večerech jezdily děti po kempu na kole a daly se báječně utahat. S all inclusive pobytem v ohrádce někde v Egyptě se to nedá srovnat.
0 Citovat

Navaja napsal(a):

Jsem učitelka cizích jazyků, tak mě to tedy udivuje.

Vy jste učitelka jazyků a udivuje vás, že školy 30 let produkují žáky resp. studenty, kteří se nedomluví jakýmkoliv cizím jazykem? A to se učí jen jeden, druhým by je "přetěžovali" .  Realita je taková, že pokud student VŠ nevyjede na Erasmus, který ho jazyk jednoduše donutí se naučit, tak opouští školu často bez použitelné znalosti cizího jazyka. Středoškoláci to samé, naučí se 30 vět, které oddrmolí u maturity a tím to hasne. O učňovském školství darmo mluvit. 

Mimochodem, tam hledejme odpověď proč tolik lidí cestuje s CK.

0 Citovat

Navaja - za komousu se ucila rustina - ja taky anglicky neumim a ucit se to nehodlam - mam dost jinych zajmu a urcite by mne to ani nezajimalo - a vetsina lidi stredniho veku v cechach anglicky neumi - v japonsku a cine je vam vetsinou anglictina stejne naprd  a je lepsi prekladac a ruce a nohy

0 Citovat

Navaja napsal(a):

Nikdy jsem v USA nebyla a naštěstí nebudu, tak vám fakt rady dávat ani nemohu. Ani jsem ty vaše problémy úplně nepochopila. Ale strašně mě zaujala jedná věc. A to ta angličtina. Že moc neumíte, nevím  kolik vám je let, ale dnes přece už všichni dělají angličtinu jako první jazyk a za 1o   co se jí průměrně do maturity učí, přece se musejí domluvit plynně.   Jsem učitelka cizích jazyků, tak mě to tedy udivuje.

Viz Andula a Petr76. 

České školství je totiž většinově ještě horší, než bývalo před 30 lety. Měřeno tedy kvalitou toho, co produkuje. Nároky a požadavky klesají a kdo nemá štěstí na dobrou školu nebo hodně snaživé rodiče, tak ho školství vyprdne do světa funkčně negramotného. 

Speciálně angličtina se v 99 % případů učí stejně dementně jako v roce 1990 (kdy jsem i já zažil během dne přeškolení ruštinářky na angličtinářku - byla o tři lekce přede mnou). 

Doma občas mluvíme na děti anglicky nebo německy, případně v cizině i jinak (snažím se např., aby si uměly samy objednat pití v restauraci, mluvit v základech o základních věcech apod.). Ale to samozřejmě 99 % populace nedělá. 

Naučit se to dá třeba na tom Erasmu nebo i jinde nebo to stojí statisíce. Ale jde to, i já se naučil ve středním věku 4 jazyky slušně (až s francouzštinou jsou praštil), takže ono je to hlavně o tom mít zájem a chtít. 

Jiná věc je, kolika lidem to slušný vzdělání osud vůbec dopřeje. 


0 Citovat

Tak hezky se tu Navaja prezentovala a takovou kravinu napsala.

0 Citovat

andula napsal(a):

Navajo, obávám se, že naše školství stran jazyků přeceňujete :)

Aby lidé po škole mluvili plynně, to asi ještě počkáme. Určitě jsou školy, i ty obyčejné státní, kde je dostatek kvalitních učitelů angličtiny, ale většina jich nebude. Třeba na ZŠ, kam chodí moje dcera je aktuálně situace s výukou angličtiny asi taková, jako jsem zažila já v 7. třídě, když nám vyměnili angličtinu za ruštinu. Nebyli učitelé a tak učil kdekdo, často i učitelé ruštiny, kteří byli o 2 kapitoly před žáky. Ještě dodám, že ZŠ mojí dcery patří k těm lepším tady.

Kdo jiný, než učitelka jazyků, by měl vědět, co je ve škole za materiál?? A tím nemyslím jen hloupé nebo líné žáky, ale i učitele, ředitele, Ministerstvo školství... 🙄

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Vy jste učitelka jazyků a udivuje vás, že školy 30 let produkují žáky resp. studenty, kteří se nedomluví jakýmkoliv cizím jazykem? A to se učí jen jeden, druhým by je "přetěžovali" .  Realita je taková, že pokud student VŠ nevyjede na Erasmus, který ho jazyk jednoduše donutí se naučit, tak opouští školu často bez použitelné znalosti cizího jazyka. Středoškoláci to samé, naučí se 30 vět, které oddrmolí u maturity a tím to hasne. O učňovském školství darmo mluvit. 

Mimochodem, tam hledejme odpověď proč tolik lidí cestuje s CK.

Tam a ještě v socialismu, kdy nám vtloukali do hlavy, že půlka světa je zlá, druhá hodná (ale tam byl taky problém se dostat, asi zase vinou Kal... ehm imperialistů 🤣), stát se o všechny postará a samostatnost je na škodu...

0 Citovat

Truhlik napsal(a):

Navaja - za komousu se ucila rustina - ja taky anglicky neumim a ucit se to nehodlam - mam dost jinych zajmu a urcite by mne to ani nezajimalo - a vetsina lidi stredniho veku v cechach anglicky neumi - v japonsku a cine je vam vetsinou anglictina stejne naprd  a je lepsi prekladac a ruce a nohy

Házet do jednoho pytle Japonsko a Čínu, no je vidět, kolik času jsi v Japonsku strávil. 🤣

0