PRŮLOM! Vláda zrušila hanebný a ve světě unikátní zákaz vycestovat vlastním občanům. Využijete této možnosti a navštívíte třeba Vídeň?  " Po zrušení zákazu volného pohybu osob bude možné opět cestovat do zahraničí, dosud to bylo až na výjimky zakázáno. Podle Vojtěcha přitom budou platit stejná pravidla jako pro pohyb po Česku. „Pokud se člověk vrací, tak buď musí být covid negativní prokázaným testem, nebo musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu, “ uvedl Vojtěch. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_aug" Snad v tomto vlákně budou dobré zprávy rychle přibývat :-)  .

UVOLŇOVÁNÍ restrikcí a cesta k normálu

Založil ve fóru Co se nevešlo

mikir napsal(a):

To snad ne ,ale vis proc chteji prodlouzeni nouzoveho stavu ?  Co se za tim muze skryvat ?  Ja to nevim a radeji bych to  vedel  I kdyz pro me  je ted dulezitejsi co jsou za pravidla v Irsku  A mozna chteji nouzovy stav  pro jine veci ,co se cestovani netykaji 

Je to úplně jednoduché a kdyby jsi tolik energie jako tomu neustálému vykřikovani nesmyslů tady věnoval tomu,aby sis o tom neco precetl,tak by ses dozvěděl,že nouzový stav se prodlužuje kvůli tomu,že Městský soud zrušil ta 4 mimoradna opatrení Ministerstva zdravotnictvi s tím,že byla chybne vydána MZ dle zákona o veřejném zdraví a měla být vydána a radne oduvodnena vladou,dle krizového zákona,který se "aktivuje" pouze pri nouzovém stavu.Vlada ty rozhodnutí vydá,urcite aktualizovana dle soucasne situace, dle krizového zákona znovu,ale aby platila i po 1.5. musí být prodloužen nouzový stav.Capis to?

Jinak zákaz volného pohybu osob byl včera zrušen,takže to,zda bude nebo nebude prodloužen nouzový stav s tím nemá nic společného.

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Ještě je taky otázka, jaká je/bude situace na druhé straně hranice - jestli tě po přechodu nebo přistání taky nezavřou na 14 dní do karantény. Zajímala by mě v tomto směru Gruzie přes Rakousko 30. května...


Posilam odkaz na seznam zemi se vstupnimi restrikcemi. Je prubezne aktualizovany.

https://www.trip.com/travel-rest...-covid-19/

0 Citovat

doctorex napsal(a):


Posilam odkaz na seznam zemi se vstupnimi restrikcemi. Je prubezne aktualizovany.

https://www.trip.com/travel-rest...-covid-19/


No, zrovna pasáž o ČR mi nepřipadá správná.

0 Citovat

Coinneach napsal(a):


No, zrovna pasáž o ČR mi nepřipadá správná.

Co ti na tom připada nesprávné? Občani EU vstoupit můžou ale musí vstup zdůvodnit (takže samozřejmě žádná turistika) + čeká je 14 dní karanténa.

Edit: je fakt,že když to teď znovu čtu,tak to vyznívá,že občané EU můžou vstoupit volně a pouze je čeká karanténa.

0 Citovat

[citace="doctorex"]


Posilam odkaz na seznam zemi se vstupnimi restrikcemi. Je prubezne aktualizovany.

https://www.trip.com/travel-rest...-covid-19/

[/citace

Nevím kde je pravda, ale informace se rozcházejí - např.Gruzie

https://www.iatatravelcentre.com...226297.htm

0 Citovat

Před pár dny jsem se to poctivě snažil hledat a na světě neexistuje žádná země, kam by se mohlo turisticky vycestovat... možná Bělorusko s karanténou, takže z tohoto hlediska zákaz vycestování má nulový efekt. Teď se tedy budeme muset začít bavit, kdy se zruší zákaz přicestovat (a nejen zde). Od toho se pak bude spíš odvíjet, jestli vůbec někdo někam bude létat a rozběhne se pravidelná osobní letecká doprava (momentálně v Praze 2x týdně Belavia Minsk a 1x týdně Bulgaria Air Sofia). Snad se kvůli obchodním/zdravotním/rodinným cestám alespoň trochu limitovaně rozlétá spojení na hlavní evropské huby, i když i to je momentálně kvůli poptávce málo pravděpodobné.

0 Citovat

danny: přesně tak,už jsem tu jednou psal,že je rozdíl mezi zákazem vycestovat,který byl teď zrušen a byl minimálně kontroverzní a zákazem vstupu pro cizince do jednotlivých zemí,který platí prakticky po celém světě. Takže sice se teoreticky dá vycestovat,ale až na pár výjimek není kam a ani jak a dokud se neotevřou pro cestování další země a letiště je to fakticky nepoužitelné pro turisticke cestovani. 

A to nemluvim o dalších omezeních (test,karantena) a nedělám si iluze,že když bude takový požadavek u nás,že jiné země,až otevřou hranice,nebudou chtít to samé po cizincich vstupující k nim,takže po příjezdu tam taky potvrzení o testu nebo karanténa. 

0 Citovat

IvetaIv napsal(a):

[citace="doctorex"]


Posilam odkaz na seznam zemi se vstupnimi restrikcemi. Je prubezne aktualizovany.

https://www.trip.com/travel-rest...-covid-19/

[/citace

Nevím kde je pravda, ale informace se rozcházejí - např.Gruzie

https://www.iatatravelcentre.com...226297.htm


Ahoj, to nedokážu posoudit. Za mě jsem kontroloval země, které mě zajímaly (Portugalsko, Moldavsko, Ukrajina, Rumunsko) a tam mi to ověření na jejich oficiálních stránkách sedělo. Takže bych asi doporučil se podívat rovnou na nějaké oficiální Gruzinské info.

0 Citovat

Coinneach napsal(a):

No, zrovna pasáž o ČR mi nepřipadá správná.

Spíš bych řekl, že není úplně přesná. Ono se Ti asi těžko shrnuje do tří řádků pravidlo co má i s vyjímkami popis na 2 A4. Prostě seznam zadarmo na internetu, na první zorientování podle mě super (proto jsem ho sem dal) a stejně ksybys skutečně jel, dohledáš si podrobnosti na oficiálních stránkách.

0 Citovat

@Doctorex,Ivetalv: Díky za odkazy. Mně z obou vyplývá, že do Gruzie se zatím nesmí, ale není jasné do kdy. US ambasáda uvádí, že nejméně do 22. května:

Georgia has banned all foreign nationals from entering the country until at least May 22. Georgian citizens, their non-Georgian dependents, and diplomats will still be allowed to enter and will be quarantined for 14 days.

https://ge.usembassy.gov/covid-1...n-georgia/

Odlet z Vídně je podle IATA zřejmě možný bez nutnosti karantény:

2. Nationals of Austria, ..., Czechia, ... and Switzerland must self-quarantine for 14 days and this must be confirmed by signature. This does not apply if their immediate departure is ensured.

0 Citovat

eremi napsal(a):

nouzový stav se prodlužuje kvůli tomu,že Městský soud zrušil ta 4 mimoradna opatrení Ministerstva zdravotnictvi s tím,že byla chybne vydána MZ dle zákona o veřejném zdraví a měla být vydána a radne oduvodnena vladou,dle krizového zákona,který se "aktivuje" pouze pri nouzovém stavu.Vlada ty rozhodnutí vydá,urcite aktualizovana dle soucasne situace, dle krizového zákona znovu,ale aby platila i po 1.5. musí být prodloužen nouzový stav.Capis to?

Jinak zákaz volného pohybu osob byl včera zrušen,takže to,zda bude nebo nebude prodloužen nouzový stav s tím nemá nic společného.

V principu to je, jak píše eremi.

K tomu se ještě váže to, že při stavu nouze se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Teď tak měsíc nakupovali a podezřelých obchodů za miliardy je plný internet. Nákupy dělá hlavně MV (ČSSD) a MZ (ANO), tak mají zájem pokračovat. 

Babiš byl pro ukončení stavu nouze proto, že při něm má podle zákona hlavní slovo ministr vnitra. Proto byly ty tanečky při jeho vyhlašování a proto by ho rád rychle ukončil. Ale teď mu soud zarazil plán vládnout s "dekrety" ministra zdravotnictví. Tak otočil a nouzový stav podporuje, protože jinak by musel vládnout (a mj. i nakupovat) podle zákonů pro normální stav. 

Stav nouze neznamená automaticky omezení pohybu a už vůbec ne zákaz vycestovat. Obnovení zákazu vypadá dost nepravděpodobně. Ale souvislost vidím v tom, že bez rozhodnutí soudu by zákaz zrušili až později. Jednak potřebovali dát lidem ústupek, aby akceptovali ty obraty se stavem nouze. A navíc jsou u soudu ještě další žaloby, psali o 17 dalších. Když soud zruší již neplatné rozhodnutí, tak se o tom bude psát mnohem méně (a vůbec bych se nedivil, kdyby pak Babiš ještě tvrdil, že to byl on, kdo má zásluhu na preventivním rušení nezakonných rozhodnutí). 

0 Citovat

12. května mám odlétat do Skotska. Nějak vůbec nevím jak teď postupovat. Zrušil jsem si  jízdenky na vlak, ubytování, letenky ale ještě ne. Nevím co s tím, do Británie, co jsem si tak dohledal by se teoreticky mělo dát dostat, co ale pak, to se už nikde nepíše. Budu muset být pak v nějaké "karanténě" ve Skotsku. Máte k tomu nějaké rady, řeší někdo obdobnou situaci? 

0 Citovat

Asi nejlépe si projít web ministerstva zdravotnictví Skotska, nebo něco takového. Jedna věc, že můžeš ven, ale jestli taky můžeš přijet tam. Podmínky určují oni. Po návratu domů budeš muset mít čistý test, nebo 14 dní karanténa.

0 Citovat

micvesely napsal(a):

12. května mám odlétat do Skotska. Nějak vůbec nevím jak teď postupovat. Zrušil jsem si  jízdenky na vlak, ubytování, letenky ale ještě ne. Nevím co s tím, do Británie, co jsem si tak dohledal by se teoreticky mělo dát dostat, co ale pak, to se už nikde nepíše. Budu muset být pak v nějaké "karanténě" ve Skotsku. Máte k tomu nějaké rady, řeší někdo obdobnou situaci? 

Do Británie se dostaneš (pokud máš jak odletet),nikde jsem nezaznamenal,že bys musel do nějaké karantény,to si ale budeš muset přesně dohledat sám.Dalsi vec je,v jakém režim a jak fungují hotely,restaurace atd.Po návratu do CR 14 dní karanténa/test.Pokud to není nutné,vykašlal bych se na to.

0 Citovat

14.5. bych prdel. zatim je v uk lock down a cisla moc povzbudiva nejsou, ma kristalova koule rika ze ke zmene stavu do konce kvetna nedojde. asi odletis, ale budes se pouze stravovat v tescu (po vystati dlouhe fronty v rozestupech) a do pamatek se vstupem se nedostanes. na highlands te sezerou ty mochnicky nebo co to tam lita za ty male upiry

0 Citovat

A tohle je presne ten maglajz, do kteryho nas momentalne vlada poslala. Dokazu si predstavit spousty lidi, co se nejak dostanou ven, tam se jim stane nakej pruser a budou opet brecet ke statu, jak se dostat domu. 


Ad nouzovy stav. To je taky pekna komedie. Dva tydny tady opozice a Andrej rvou, jak je to zbytecny, a ze pro to neni zadnej faktickej ani pravni duvod. Pak prijde jeden soud a vsichni jsou najednou pro. To v ty snemovne nikdo nezna ustavu a prava?

0 Citovat

Nešlo čekat,že vláda sama řekne,že něco podelala a ve Sněmovně má většinu (komance k nim počítám taky),takže pokud by to soud nezrušil,tak Andrej (na základě zpráv z jeho FB) by nechtěl nouzový stav prodloužit,aby se zbavil Krizového štábu a Hamacka.A opozice at si pinda co chce,stejne si to nakonec odhlasuji,jak potrebuji (opozice na to,co ted soud zrusil opakovane poukazovala).Jelikoz teď vlada ty opatření v noci vydala dle krizoveho zakona,potrebuji k jejich platnosti nouzovy stav,proto ten veletoc a potřeba ten nouzový stav prodloužit.

Ad cestování,ven se prakticky není moc kam dostat,takže to asi nebude takový problém.Navic takové pitomce si myslím,že už by nerepatriovali.

0 Citovat

Opozice ale poukazovala na fakt, ze mely byt restrikce posuzovany, dle krizoveho zakona. Ale proti prodlouzeni nouzoveho stavu kriceli uplne vsichni. Nejvic snad ta Kalouskova predsedkyne.

0 Citovat

No to máš pravdu.

0 Citovat

doctorex napsal(a):  

Posilam odkaz na seznam zemi se vstupnimi restrikcemi. Je prubezne aktualizovany.

https://www.trip.com/travel-rest...-covid-19/

Hlavně ten semafor je dělaný pro lidi mimo EU. Proto tam svítí všude červená (stále platí zákaz vstupu ze zemí mimo EU), ale pro občany uvnitř jsou výjimky. Např. Rakousko, Španělsko, atd. 

0 Citovat

micvesely napsal(a):

12. května mám odlétat do Skotska. Nějak vůbec nevím jak teď postupovat. Zrušil jsem si  jízdenky na vlak, ubytování, letenky ale ještě ne. Nevím co s tím, do Británie, co jsem si tak dohledal by se teoreticky mělo dát dostat, co ale pak, to se už nikde nepíše. Budu muset být pak v nějaké "karanténě" ve Skotsku. Máte k tomu nějaké rady, řeší někdo obdobnou situaci? 

A s čím letíš ? Asi společnost rozhodne o tvém zrušení za tebe, z Prahy no way. Přejet hranice do Německa, pak možná s nějakým KLM přes AMS a možná jesště další přestup v UK. Nicméně je pravda, že možná opravdu příjezd do UK je možný.... už podle článku ;-) https://www.dailymail.co.uk/news...ening.html (‘Because I’m a European citizen I didn’t even have to talk to anyone at your passport desk – I just used the automatic machine,’ Mr Habl said, shaking his head with disbelief.)

0 Citovat

Pokud letišť s EasyJet, až do 17.5. mají tzv. vyprodané lety, což u nich bývá předstupeň zrušení. Ryanair neletí celý květen podle jejich vyjádření. 

0 Citovat

danny napsal(a):

A s čím letíš ? Asi společnost rozhodne o tvém zrušení za tebe, z Prahy no way. Přejet hranice do Německa, pak možná s nějakým KLM přes AMS a možná jesště další přestup v UK. Nicméně je pravda, že možná opravdu příjezd do UK je možný.... už podle článku ;-) https://www.dailymail.co.uk/news...ening.html (‘Because I’m a European citizen I didn’t even have to talk to anyone at your passport desk – I just used the automatic machine,’ Mr Habl said, shaking his head with disbelief.)


Tam s Ryanairem, zpět s easyjetem. Ano, asi jsem reagoval panicky, uvažoval jsem že aerolinky ty lety nezruší a nedostanu peníze zpět nebo mi to ztíží vyjednávání. Jinak bych si tam pobyt představit dokázal, měl jsem v plánu jít west highland way, spaní ve stanu, mušky tam jsou až od června, takže pokud jsou otevřeny potraviny, tak by mě covid nijak neomezoval, pokud bych měl zaručeno že se dostanu letecky tam a zpět.

Každopádně aerolinky mi už nabízí přebookpvání a vouchery, ale lety ještě nezrušily.

0 Citovat

S tím termínem 30.9. to nevypadá moc optimisticky pro zájemce o letní dovolenou v Portugalsku, ale může to být tak, že počítají, že se to bude týkat v létě jen některých zemí nebo tím nic předjímat nechtějí: https://euobserver.com/tickers/148165

0 Citovat

Pro info k Rakousku:

rakouská ambasáda v Praze napsal(a):  

Od 14.04.2020 00:00 hodin rovněž platí při příjezdu z České republiky do Rakouska povinnost předložit lékařské potvrzení o bezinfekčnosti (negativní test na SARS-CoV-2). Potvrzení nesmí být starší než 4 dny (nařízení Spolková sbírka zákonů II č. 149/2020 a č. 87/2020, VO BGBl. II Nr. 149/2020, VO BGBl. II Nr. 87/2020).

 

https://www.bmeia.gv.at/cs/rakou...i-v-praze/

Takže naše vláda kopíruje vývoj u sousedů. Dobře, že nevymýšlí něco vlastního jiného. 

A z Vídně už se dá dostat do více lokalit. 

0