Japonsko - zákaz vstupu cizinců do konce ledna.  .

ZPŘÍSŇOVÁNÍ restrikcí a cesta z normálu

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

Aluška napsal(a):

No právě, to je ten problém, že umíraj lidi na zanedbání péče, protože se všechno točí jen kolem covidu a na ostatní nejsou kapacity, viz. údaje třeba z listopadu, že umřelo daleko víc lidí v republice, ale na covid to nebylo, je to všechno se vším svázaný.

A to cestování, chápala bych, že si hranice bude chránit ta země, co má málo nakažených a nechce, aby jim to tam někdo dotáhl z venčí, ale co to má za smysl, když 80% EU na tom +/- stejně? Proč si mám dělat testy, když přijedu třeba z Německa? Když ta šance na nakažení tady nebo tam je v podstatě stejná?

A jak zajistit péči o necovidové pacienty, když je zdravotnictví zahlceno covidovymi? Pokud jsou tito léčeni zbytečně, jak vysvětlit, že JIPky a ARO jsou covidovymi pacienty s těžkým průběhem přeplněné, to je tam dávají jenom pro srandu? 

S druhým odstavcem lze souhlasit, ale není řešením, že všechny země na tom budou stejně špatně a pokud bude ČR černou ovcí Evropy, nedá se čekat, že jiné země s lepší situací - což jsou dneska skoro všechny - cestovatele odsud nebudou k sobě pouštět, nebo budou minimálně chtít test nebo očkování. 

0 Citovat

 

[/citace]

A jak zajistit péči o necovidové pacienty, když je zdravotnictví zahlceno covidovymi? Pokud jsou tito léčeni zbytečně, jak vysvětlit, že JIPky a ARO jsou covidovymi pacienty s těžkým průběhem přeplněné, to je tam dávají jenom pro srandu? 

Takže se prostě teď na necovidový pacienty vykašlem, protože covid má přednost? Proč nemůžou těch 40% pacientů, kteří tam být nemusí, dát třeba do těch jejich slavných polních nemocnic, ať se aspoň využijou? Nikde ve velkých nemocnicích nejsou JIP  a ARA přeplněný, všude maj volný kapacity, problém můžou mít malý nemocnice, který na to prostě nejsou stavěný.

[/citace]

0 Citovat

@Aluška: Promiň, ale ty píšeš opravdu v každém příspěvku něco jiného, těžko na to dál nějak reagovat. Jednou to funguje, jednou ne, tak já nevím. Ty statistiky, co tu postuje Libor_S jsou všeříkající. Já vystrašený nejsem, ale je mi líto těch nemocných lidí, jejich rodin a pracovníků v nemocnicích. Dá se očekávat, že po covidu spoustu lidí ve zdravotnictví skončí.

Za co Andrej může je hlavně to, že během krize zkazila vláda tolik věcí, že naprosto ztratila důvěru veřejnosti, což podle mého názoru vedlo k tomu, že jsme značnou dobu byli nejhorší na světě. Spoustu opatření nedává smysl, spoustu je zbytečných, ale opravdu než nějaké nahrabávání si peněz v tom vidím pouze to, že nikdo schopný by pod Burešem nedělal.

Rozlišování úmrtí s covidem a na covid je jedna z nějvětších stupidit celé pandemie. Pokud by ten člověk žil i jen o několik dní déle bez covidu, tak prostě zemřel kvůli covidu. Nebo některé lidské životy jsou prostě méněcenné? Kvůli stáří? Kvůli nemoci?

0 Citovat

Aluška napsal(a):

Myslela jsem třeba opatření roušky, tam , kde je nenosí sou čísla stejný, ne -li lepší,  jak tam, kde je nosí...Já nevím, jestli opatření fungují, čísla rostla, i když byly třeba restaurace oteřený 3dny, takže je jasný, že z toho to bejt nemohlo, tak je otázka, jak by to rostlo, kdyby to nechali otevřený? Nejspíš by to došlo do nějaký bodu a pak by to taky začalo klesat. Takže jsem to spíš myslela jako úvahu, zda to nenechat otevřený a mít třeba 15tis."nakažených" denně a nebo zavřít a mít 12tis."nakažených" , protože pochybuju, že se někdy při otevření všeho dostaneme na čísla 2tis. nakažených denně :-(

A kde ty roušky nenosí kromě Švédska a je tam situace lepší? I v tom Švédsku je v půlce prosince doporučili v MHD. Venku potřeba nejsou, ale na použití ve vnitřních prostorách se snad už shodl celý svět. V Bavorsku bude už povinný v MHD a obchodech i respirátor: https://www.ceskenoviny.cz/zprav.../1981381 

O roušky ale nakonec tolik nejde. Podstatné je, aby se lidi tolik neshlukovali. Pokud už se musí scházet v uzavřených prostorách, tak s rouškou nebo respirátorem. Čísla začala růst (nebo pokles zpomalil, už nevím) i bez vlivu restaurací jednak kvůli částečnému otevření škol, ale řekl bych, že hlavně kvůli změně nálady ve společnosti, že si mnoho lidí řeklo, že když se už za pár dní toho spousta otevře a bude se moci dokonce i chodit do restaurací, tak pohoda a nemusí se to tak moc hlídat.

Kdyby nechali stupeň 3, máme tu exponenciální nárůst z dost vysokých hodnot, který by se zastavil při promoření na zhruba 2-násobné hodnotě, než je teď (aktuální odhad je asi 1,5 - 3 mil. obyvatel ČR). Tj. min. s dvojnásobkem mrtvých, ale spíš mnohem víc kvůli kolapsu zdravotnictví. Je dost možné, že by ten bod obratu nastal ve stejné době, kdy nastane i tak (konec března viz výše). Výsledkem by bylo mnohem víc mrtvých a sice otevřené služby, kam by ale v takové situaci nechodilo tolik lidí, co obvykle. Možná by na tom byli majitelé i hůř, protože by nedostali podporu, ale tržby by byly příliš malé.

0 Citovat

Aluška napsal(a):

 

A jak zajistit péči o necovidové pacienty, když je zdravotnictví zahlceno covidovymi? Pokud jsou tito léčeni zbytečně, jak vysvětlit, že JIPky a ARO jsou covidovymi pacienty s těžkým průběhem přeplněné, to je tam dávají jenom pro srandu? 

Takže se prostě teď na necovidový pacienty vykašlem, protože covid má přednost? Proč nemůžou těch 40% pacientů, kteří tam být nemusí, dát třeba do těch jejich slavných polních nemocnic, ať se aspoň využijou? Nikde ve velkých nemocnicích nejsou JIP  a ARA přeplněný, všude maj volný kapacity, problém můžou mít malý nemocnice, který na to prostě nejsou stavěný.

[/citace]

[/citace]

A kdo o ně bude pečovat, když Covid se šíří i mezi zdravotníky? Spousta z nich co nemá potíže pracuje i v karanténe s respiratorem a i tak jich je nedostatek. Volná lůžka jsou k ničemu, když je nemá kdo obsluhovat, a právě proto je bohužel nutné se na někoho vykašlat a je rizikovejsi se vykašlat na ty, kteří díky nakažlivosti onemocnění "vyrobí" další pacienty s rizikem úmrtí, než na ty, kdo trpí nemocemi, kde riziko hrozí pouze jim. Proto tolik povyku kvůli rozšíření Covidu v populaci, i když má poměrně malou smrtnost. 

0 Citovat

Jasně že má Babiš vinu na rukou a způsobil smrt tisíců lidí. Je to mizerný mikro manažer bez vize delší několika hodin až dnů. Vytváří jen chaos a zmatek.

Na jaře dostal 50+ stránek dlouhou knihu se seznamem úkolů, co musí vláda udělat, aby zvládla druhou vlnu. Vykašlal se na to a neudělal vůbec nic. Naopak povzbuzoval lidi, ať si to krásně užijí, že už jsme slavně vyhráli nad Covid.

Mít na jeho místě někoho jiného, kdo není sebestředný psychopat, jehož jediným zájmem je udržet se u moci a nejít do vězení, řídil by se odborníky a měli jsme méně mrtvých, nestíhajících nemocnic a krematorií.

0 Citovat

Stále ma dokáže fascinovať, že aj po roku s covidom niekto nechápe, že základná snaha je ochrániť zdravotníctvo, kde síce môžete nakúpiť pľúcnych ventilátorov koľko chcete no obsluhu nezaškolíte zo dňa na deň, keďže aj pred koronou bol nedostatok zdravotníkov. Rovnako pár nakazených vám odstaví celé oddelenie, takže jasné že potom nebude sa mať kto starať o nekovidové diagnózy.

Najväčšia zbraň covidu je to, že má malú smrtnosť a keď už kosí, tak najmä starých ľudí a ťažšie prípady. Čo je viacerým mladým, silným, nezávislým jedincom bez empatie častokrát jedno a ešte ich to obťažuje, lebo nemôžu letieť za 10 eur na víkend do Charleroi.

 

0 Citovat

@tonic

Hezky jsi to napsal Tonicu. Máš u mě pivo v Jerevanu. 

0 Citovat

@tonic: Jenže tato dlouhodobý lockdown má podobně vysoké externality, ačkoliv lidé jako Matovič to nevidí. Během něj se zanedbává prevence, lidé mají tendence nechodit k lékaři, geometrickou řadou přibývá uživatelů psychofarmak a sebevražd celkově. Buď kvůli lockdownu, atmosféře strachu nebo ztrátě příjmu. K tomu se rozjíždí civilizační nemoci jako obezita a alkoholismus. Uvidíme, jak bude vypadat nejmladší generace, až se na ní dostane očkování a konečně dostane propustku a bude moct jít ven. V průměru BMI 30 se spotřebou jedné lahve vodky na den je možná moc optimistické.

0 Citovat

Ok, tak sa opýtam takto, ktorá vyspelá krajina na svete to zvládla bez nejakých obmedzení? Žiaľ, keby to bol problém len našich krajín, tak by ma to oveľa viac sralo. Lenže keď aj také pokrokové krajiny ako Rusko, Bielorusko alebo Čína uzatvorili hranice, rôzne opatrenia sú zavedené... Základ je už tých pár týždňov vydržať a nejak monumentálne to nepokašľať kúsok pred cieľom. Aj keď ten cieľ už určite nebude život z roku 2019, to je dúfam každému jasné.

0 Citovat

Jen se domnívám, že žádný kousek před cílem nejsme. Do cíle je vzhledem ke schopnostem evropských politiků aspoň rok (dodávky se budou zpožďovat), a to ještě za předpokladu, že vakcína fakt pomůže. Kousek před cílem jsou možná v Izraeli.

Jak jsem si na jaře a v létě myslel, že švédská cesta je slepá ulička, tak spolu s neustálým prodlužováním různých omezeních si myslím, že je to jediná dlouhodobá cesta jak s COVIDem žít. Navíc jsou jediní, co nepohřbili Schengen.

Že se jim to podle kusých zpráv z našich médiích tam po roce s*re, si jsem vědom. Navíc všude okolo nich zavírají, tak jsem politici pod stále větším tlakem to zavřít taky. Zejména ty negativní příklady totiž táhnou.

0 Citovat

@Michal: Mluv si za sebe a ne za celou generaci. V mém okolí na sobě teď právě všichni dřou. Vzdělávají se, cvičí doma, běhají. Kdo cvičil pred covidem, tak kvůli covidu nepřestal. Kdo necvičil přee covidem, tak si teď stěžuje, že nemůže, ale stejně by teď nic nedělal. Ať se radši starší generace podívá na sebe a to proč jsme jeden z nejobéznějších států na světě covid ne covid.

0 Citovat

Ale zase nezačínaj s neschopnosťou EÚ politikov. Izrael s Pfizerom už rokoval pomaly pred rokom a teda aj poriadne zaplatil. A teda je to polovojenský štát ak si to vezmeš, jednou nohou vo vojne. Tak tam tá organizácia musí byť.

Veď si pozri očkovanie v Rusku, kde sa Sputnikom oháňajú od augusta alebo Čína, kde už tiež dávno majú vakcínu. My sme na tom lepšie v očkovaní na pomer ako oni. Aj Maďari vymýšľali so Sputnikom a potom ako zistili, že jednoducho ho Rusi nevedia dodať, ani len pre seba, tak už aj EÚ je dobrá.

A mimochodom každá krajina EÚ si mohla objednať vakcíny aj po vlastnej osi, no lepšie pre politikov zvaliť zodpovednosť na nejaký Brusel ako by sa oni mali zodpovedať svojim voličom v prípade ak by oni zlyhali

0 Citovat

Už od začátku nadávám, že u nás objednávají málo. Např. když pan Prymula na podzim alokoval polovinu kapacity vakcíny od Pfizeru ze zdrojů EU. Ano, země si smějí objednat za sebe, ale pokud vím, jen vakcín, které nejsou součástí celoevropské objednávky. Takže Sputnik nebo ty čínské. Zároveň si je musí samy certifikovat a náš SÚKL tvrdí, že bez evropského posvěcení nemůžou nic.

0 Citovat

Tak vidíš, problém nie je v EU ktorá objednala dve miliardy dávok pre 500 miliónov ľudí :)) aj keď tiež tam museli pretlačiť napr. Sanofi a podobne ťahy.

Inak som zvedavý na Srbsko, tým Rusi poslali pár tisíc Sputnikov.. no a včera v Belehrade vítali milión čínskych vakcín. Len či je to tá Aliexpress kvalita, neviem. Samozrejme aj oni primárne Pfizer

0 Citovat

@Zdíša: Nestrkám nikoho nikam. I ve svém okolí mám obézní lidi. Ale jak říkám covid v tom nehraje roli. Kdo byl obézní před covidem, tak je pořád. Kdo posiloval před ním, posiluje dál. Nesnáším, když se lidi vymlouvají na pandemii. Běhám 21km a po horách chodím :)

Ale to že jsme jeden z nejobéznějších národů na svetě a jsme jedni z nejhorších v rakovině tlustého střeva v přepočtu na obyvatele (což souvisí mnohdy se stravou) je čistá statistika, žádný osobní útok na vaší generaci :)

0 Citovat

tonic napsal(a):

Tak vidíš, problém nie je v EU ktorá objednala dve miliardy dávok pre 500 miliónov ľudí :)) aj keď tiež tam museli pretlačiť napr. Sanofi a podobne ťahy.

Inak som zvedavý na Srbsko, tým Rusi poslali pár tisíc Sputnikov.. no a včera v Belehrade vítali milión čínskych vakcín. Len či je to tá Aliexpress kvalita, neviem. Samozrejme aj oni primárne Pfizer

No, vzhledem k tomuto, že je to asi od 7 výrobců a nikdo neví, kdy ten či onen tu vakcínu dokončí, je to málo. K tomu plán dodávek není moc ambiciózní a výrobci nejsou nijak motivováni k tomu, aby dodávali včas nebo dřív. Naopak byl důraz na pár eurocentů v jednotkové ceně. Hlavně, že na důsledky lockdownů se dají bilióny eur.

Uvidíme, jaký názor za pár měsíců převládne. Zda to EK zvládla nebo to naopak projela na plné čáře.

0 Citovat

Jak jsme se od cestování dostali k rakovině tlustého střeva, proboha?

0 Citovat

Jarda napsal(a):

@Aluška: Promiň, ale ty píšeš opravdu v každém příspěvku něco jiného, těžko na to dál nějak reagovat. Jednou to funguje, jednou ne, tak já nevím. Ty statistiky, co tu postuje Libor_S jsou všeříkající. Já vystrašený nejsem, ale je mi líto těch nemocných lidí, jejich rodin a pracovníků v nemocnicích. Dá se očekávat, že po covidu spoustu lidí ve zdravotnictví skončí.

Opatření fungují dočasně, takže vlastně nefungují, měla by se najít cesta taková, aby se nemuselo po pár dnech opět všechno zavírat. Co se týče úmrtí není pořád rok 2020 šíleně dramaticky jinej, proti třeba roku 1993, kdy zemřelo přes 118tis. lidí, covid samozřejmě čísla zvýší, o tom žádná, ale může to všechno souviset se vším, listopadový vzestup je nejspíš ovlivněn zanedbanou péči a strachem lidí chodit k lékaři v jarních a letních měsících, v zimních měsících se vždycky umírá víc než v létě, tak to je a bude. Nemocničnímu personálu samozřejmě přeju pevný nervy, maj to těžký, ale taky většina z nich dostane, co si zaslouží, před vánocema jsem se bavila s jednou vrchní sestrou, povídala mi, jak konečně dostala 60tis., co jim Babiš slíbil, jak si koupila brýle za 40tis. a že další peníze dostanou letos, takže z nich zase nedělejme úplný chudáky :-)

0 Citovat

Paní Aluško. Že jste hloupá jak tágo jsem pochopil už dávno. Neměl jsem vám to za zlé, protože s tím se člověk většinou už narodí a za pokladnou je to jedno. Teď jste ale ukázala další ze svých předností, tak typickou pro Vám podobné. “Závist” . Musím se přiznat, že je mi z Vás opravdu nevolno. 

0 Citovat

Jarda napsal(a):

@Zdíša: Nestrkám nikoho nikam. I ve svém okolí mám obézní lidi. Ale jak říkám covid v tom nehraje roli. Kdo byl obézní před covidem, tak je pořád. Kdo posiloval před ním, posiluje dál. Nesnáším, když se lidi vymlouvají na pandemii. Běhám 21km a po horách chodím :)

Ale to že jsme jeden z nejobéznějších národů na svetě a jsme jedni z nejhorších v rakovině tlustého střeva v přepočtu na obyvatele (což souvisí mnohdy se stravou) je čistá statistika, žádný osobní útok na vaší generaci :)

Je pravda, že málokde na světě se chlastá a žere jako tady. Taky jsem přemýšlel, při svých cestách různě po světě, čím to asi je... Došel jsem k tomu, že je u nás věčně hnusné počasí a tak jsou lidi po hospodách, chlastaji a žerou, protože nemají co jiného na práci. Celkově je to tu tak nastavené. U nás v práci když chtějí dát nějakou odměnu mimo peněz, tak dají karton piv, k narozeninám lahev vína a nebo udělají akci pro rodiny, kde teče pivo proudem... 

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Paní Aluško. Že jste hloupá jak tágo jsem pochopil už dávno. Neměl jsem vám to za zlé, protože s tím se člověk většinou už narodí a za pokladnou je to jedno. Teď jste ale ukázala další ze svých předností, tak typickou pro Vám podobné. “Závist” . Musím se přiznat, že je mi z Vás opravdu nevolno. 

Závist? Pro blbych 60k? To asi snad ani ne...

0 Citovat

Aluška napsal(a):

[citace="Jarda"]

@Aluška: Promiň, ale ty píšeš opravdu v každém příspěvku něco jiného, těžko na to dál nějak reagovat. Jednou to funguje, jednou ne, tak já nevím. Ty statistiky, co tu postuje Libor_S jsou všeříkající. Já vystrašený nejsem, ale je mi líto těch nemocných lidí, jejich rodin a pracovníků v nemocnicích. Dá se očekávat, že po covidu spoustu lidí ve zdravotnictví skončí.

Opatření fungují dočasně, takže vlastně nefungují, měla by se najít cesta taková, aby se nemuselo po pár dnech opět všechno zavírat. Co se týče úmrtí není pořád rok 2020 šíleně dramaticky jinej, proti třeba roku 1993, kdy zemřelo přes 118tis. lidí, covid samozřejmě čísla zvýší, o tom žádná, ale může to všechno souviset se vším, listopadový vzestup je nejspíš ovlivněn zanedbanou péči a strachem lidí chodit k lékaři v jarních a letních měsících, v zimních měsících se vždycky umírá víc než v létě, tak to je a bude. Nemocničnímu personálu samozřejmě přeju pevný nervy, maj to těžký, ale taky většina z nich dostane, co si zaslouží, před vánocema jsem se bavila s jednou vrchní sestrou, povídala mi, jak konečně dostala 60tis., co jim Babiš slíbil, jak si koupila brýle za 40tis. a že další peníze dostanou letos, takže z nich zase nedělejme úplný chudáky :-)

[/citace]

Takovou cestou, kdy se po otevření nemusí zase všechno rychle zavírat, je jedině očkování. Bez jeho rozšíření bude nutné omezovat veškeré aktivity, kde dochází k intenzivnímu sociálnímu kontaktu, a cestování tak bude mezi prvními na ráne. Nevím, jak chtějí odpůrci očkování docílit, aby takové aktivity nebyly omezovány, a zároveň nevzniklo nezvladnutelne množství pacientů s těžkým průběhem. 

0 Citovat

Michal napsal(a): Ano, země si smějí objednat za sebe, ale pokud vím, jen vakcín, které nejsou součástí celoevropské objednávky. Takže Sputnik nebo ty čínské.

Tak to není. Němci si vyjednali s Pfizerem vlastní dodávky nad rámec objemu objednaného v rámci společného nákupu EU + skoupili volné množství dávek od Moderny,.

While Berlin championed the bloc's joint purchasing of coronavirus vaccines while holding the European Union's rotating presidency in the second half of 2020, it simultaneously made additional agreements with vaccine producers — including BioNTech/Pfizer and CureVac — for extra doses. And it's now purchasing additional vaccines other EU countries didn't want. 

Germany, a country of 83 million people, said it's getting 94 million doses of the BioNTech/Pfizer vaccine, 64 million from the EU and 30 million from a separate bilateral deal. On top of that, Berlin will buy doses that other countries don't buy, securing   50 million of 160 million Moderna doses — far more than its pro-rata allocation.

https://www.politico.eu/article/...countries/

Jinými slovy 15 miliard Kč rozházených před Vánoci Venezuelou Maláčovou za nákup voličů-důchodců á 5000 Kč/kus mohlo stejně tak dobře znamenat nákup nějakých 20,3 mil dávek vakcíny od Pfizeru navíc, při ceně 34 USD (cena, co platil Izrael + 1 USD). Je to jen o prioritách a schopnosti vyvinout nějakou vlastní iniciativu.

 

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Paní Aluško. Že jste hloupá jak tágo jsem pochopil už dávno. Neměl jsem vám to za zlé, protože s tím se člověk většinou už narodí a za pokladnou je to jedno. Teď jste ale ukázala další ze svých předností, tak typickou pro Vám podobné. “Závist” . Musím se přiznat, že je mi z Vás opravdu nevolno. 

"Sprostá slova ne, to zabolí..." Zlata Chudá 1993

0