Prosím sem směřutje veškeré diskuse o tom: zda Covid existuje či ne zda je to jen chřipečka zda očkování nebo promoření zda lockdown nebo všechno otevřít zda opatření jsou prvním krokem k totalitě nebo k naší záchraně a tak dále V ostatních diskusích diskutujte Covidu pouze s konkrétní situací související s tématem serveru - cestováním. Pokud se tak objeví obecné Covid téma, požádejte je o přesun sem a přiložte odkaz. Děkuji  .

Covid obecné téma

Založil ve fóru Co se nevešlo

Mikire, tu nadávku sis před pár dny vysloužil od Jakuba S za to, jak sis liboval, že je pro tebe promořování ostatních výhodné. Já beru promořování jako nevyhnutelný fakt za dané situace a výhodné pro všechny kromě těch, kteří to odnesou, takže bych tě za to úplně nekritizoval, ale prostě ta formulace, jak myslíš jen na sebe, vedla asi v kontextu s následky promořování pro některé k té nadávce.

A k tomu článku. Názory právníků jsou různé a Ondřej Dostál má celkem pravdu. Jde jen o správné nastavení. Ostatně říká: : „Diskriminace to bude vždy. Otázkou je její důvodnost.“ Já bych dodal, že podstatné taky bude, aby to netrvalo zbytečně dlouho.

Pokud to bude trvat dlouhodobě, budou různé obavy na místě. Cituju k tomuto právničku a bývalou ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, které leží právní stát hodně na srdci, když v 1. části rozhovoru řekla „Politici spolu se společností, s vývojem a s koronavirem zatli klasickému právnímu státu do rakvičky poslední tipec, hřebíček. Právní stát se přežil.“

Ve 2. části řekla: „Nejspíš to bude tak, že část společnosti, ta očkovaná, bude mít výhody, a neočkovaná je neponese. To je ale diskriminace v tom nejužším, nejpřísnějším, nejdůslednějším slova smyslu. Otázka taky zní, jestli není nejvyšší čas, abychom přehodnotili pohled na diskriminaci. … A myslím, že by bylo fajn, kdyby naši vrcholní činitelé začali říkat: O diskriminaci nebudeme mluvit, prostě je to tak, že některé skupiny výhody budou mít, a některé mít nebudou. To je úplně stejné, jako jsme to měli doposud. Protože i doposud jenom některé skupiny mohly volit, nebo být voleni. Prostě ti, co jsou starší 18 nebo 21, nebo 40 let, podle toho, kam, a do čeho mohli být voleni. Jenom senioři dostávají penzi, mladší lidé ne. Jenom zaměstnanci mohou vstoupit do dveří: Nezaměstnaným vstup zakázán. A podobně. Prostě to je přece svět založený na tom, že někdo výhody čerpá, a jiný nečerpá. Jenom matky s dětmi mohou obsadit kupé v Českých drahách vyhražených pro matky s dětmi, a nedá se nic dělat. Jenom lidi, co mají průkazku do knihovny, si mohou půjčovat knížky. Nedá se nic dělat. Takto je svět postaven, a slovo diskriminace bych potlačila. … Myslím, že se z pojmu diskriminace stalo beranidlo, že jsme si je zbožštili, a přeháníme to s ním. Jakkoli můžu mít subjektivní názor na očkování jakýkoliv, tak dnešní svět prostě spěje k tomu, že budou skupiny, které budou mít očkovací pasy, a s nimi budou někam smět…“ https://www.kupredudominulosti.c...o-obchazi/

Ten tvůj boj proti výdělkům z testů je nejen na špatném místě, ale vychází i z chybné úvahy, že na testech vydělávají ti, kteří jejich využívání navrhují a kteří o tom rozhodují. Někdy to tak u někoho bylo, ale testy by byly stejně, i kdyby z nich nikdo z politiků nic neměl. Poradci z MeSES a Sníh jistě z testů nic nemají a přesto je silně prosazovali.

0 Citovat

Ne tak mikir je přesvědčený, jako spousta lidí na fb, že farmaceutické korporace uplatily všechny vlády světa, vytvořily pandemii a teď na ní rejžují. Akorát si nedovedu představit, kolik by ty testy teda museli stát, aby se to rentovalo...nebo to zafinancovali ilumináti ?

0 Citovat

To jsem zvědav, jak dlouho vláda vydrží s těmi přísnými podmínkami pro návrat. V Evropě je hromada států s lepší situací než v Česku. Tipuju, že do 1. června dojde k výraznému uvolnění a PCR testy / karanténa při návratu z většiny Evropy nebude potřeba. Co myslíte vy?


trends.png

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

To jsem zvědav, jak dlouho vláda vydrží s těmi přísnými podmínkami pro návrat. V Evropě je hromada států s lepší situací než v Česku. Tipuju, že do 1. června dojde k výraznému uvolnění a PCR testy / karanténa při návratu z většiny Evropy nebude potřeba. Co myslíte vy?

Ja si myslim ze az se rozběhne hlavní sezóna, tak zrusi možná pod nátlakem testy před navratem, protože to musi byt zařizovat v některých destinací opruz, ale test ci ockovani po návratu tady po dobu pandemie urcite bude

0 Citovat

@Libor _S  , Libore diky za  slusnou reakci a v podstate rozumne argumenty ,je asi i pravda, ze nekdy neco spatne formuluju ,ale jsem a chci byt primocary a ne abych neco zakryval ,da se to asi prirovnat k tomu proc Drahos prohral volby ,kdyby takticky tajil svuj nazor na migranty, tak by asi dostal hlasu vic a treba by to stacilo, nebo Schwarzenberg, kdyz se svou spatnou cestinou blbe rekl cosi o Benesovych dekretech a Zeman to okamzite zneuzil 

S pravnikama mas pravdu, je to o slovickareni ,ale spickovi pravnici umi najit presne to aby spor vyhrali .ale i tak to bude vzdycky boj pravnika proti pravnikovi a vyhrat chce kazdy 

A ano diskriminace je oblibene sluvko ,mozna se skutecne nekdy prilis zneuziva ,podobne jako rasismus ,ale skutecne je to silny argument ,mel jsem pred vstupem CR do EU  v Irsku pracovni povoleni na jednu konkretni firmu na rok a oni me po 3/4 roce propustili, nebo spis vyhodili , nenechal jsem si to libit a obratil se na urad co resi spor zamestnance a zamesnavatele nez dojde k soudnimu procesu  a mel jsi videt, jak zastupce  podniku skakal, kdyz jsem pronesl jen sluvko o diskriminaci ,v podstate tam slo o jiny vice mene banalni duvod  a ja nakoc spor vyhral a museli me vzit zpatky, ale to neni podstatne na diskriminaci  se slysi  dobre ,ty jine duvody  jsou vic slozitejsi 

Me spis vadi ty ruzne prirovnani ,kdy se obhajuje ta nerovnopravnost ,prijde mi to nesrovnatelne ,treba jak ta pravnicka prirovnava vagon pro matky  s detmi ,ale uz nepise ,ze v tom vagone mohu sedet pokud tam zadana matka s detmi neni a nemela by si s nima kam sednout ,kdyz uz jsme u vagonu tak  v Dubaji maji zeny vyhrazeny vagon  a muzi tam nesmeji .nebo jsou plaze kde v urcite dny jsou urceny jen pro zeny , proc to neberu jako diskriminaci ? Myslim ze jsou pak k takovym vecem  jine ,ktere zase zvyhodnuji muze , docela se mi nelibil nazor  sefa booking.comu  .ktery tam uvadi podobne argumenty  s tim ze lepe aby cestoval aspon nekdo, nez nikdo a uvadi tam nazor ze proti zlute zimnici je taky ockovani jinak se do Brazilie nedostanes , jiste ale copak Covid lze srovnat se zlutou zimnici  ktera je s 50 % smrtelna ?  A tak by se dalo asi pokracovat 

Nedelam si iluze o opatrenich v jinych statech, ale v CR to proste bije do oci ,co ministr zdravotnictvi to nejaky prusvih a nejaka mala domu ,at uz jde o rousky , testy  ,ci vakciny  Nebo nejaka skupina kolem tech veci . Proc treba ted ockovaci centra spadajici pod nemocnice nechteji pustit vakciny praktickym lekarum ?  Zase jen kseft nemocnic a zrizovatelu  ockovacich center ,protoze za kazdeho naockovaneho jsou prachy a kdo prosazoval testy je celkem jedno 

Testy povazuju od pocatku jako naprosty nesmysl, asi i vic nez rousky ktere od pocatku taky ignoruju ,ale jsem mozna i ochoten uznat ,ze kratkodobe v uzavrenem prostoru mohou mit urcity smysl ,zatimco testy krome nepresnosti nedokazuji zhola nic a jsou jen a jen velmi vynosnym kseftem a zneprijemnovanim drobnym podnikatelum i obycejnym zamestnancum  

Konkrete ted s tim v tom cestovani jsou opravdu diskriminacni, kdyz je pozadavek na jejicjh placeni ,zatimco  vakcina je zadarmo 

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

To jsem zvědav, jak dlouho vláda vydrží s těmi přísnými podmínkami pro návrat. V Evropě je hromada států s lepší situací než v Česku. Tipuju, že do 1. června dojde k výraznému uvolnění a PCR testy / karanténa při návratu z většiny Evropy nebude potřeba. Co myslíte vy?

Ja to ocekavam, bude i natlak CK, lidi nechteji kupovat dovolene za techto podminek. Zajima me Nemecko, mohli by umoznit transit i pro leteckou dopravu bez testu, do 12.5. zatim s antigenem na priletu do Nemecka.

Dneska jsem neco zaslechla o registraci pro ockovani pro vsechny 16+ na konci cervna.

0 Citovat

Bureš tvrdil před týdnem, že od 1.6.

0 Citovat

Tak postupne asi. 45+ a 40+ jeste v kvetnu.

0 Citovat

Ne, tvrdil v tom svým videu, že od 1.6. už otevřeno pro všechny. V Německu taky myslím ruší pořadník od června, a registrovat se bude moci kdokoliv.

0 Citovat

Tak to by bylo fajn, stejne zase nebudou vakciny🙄. Ale nikdo nemluvi o detech, jak bude jim umozneno cestovat??? Tem mensim do 12 let.

0 Citovat

mikir napsal(a):

Proc treba ted ockovaci centra spadajici pod nemocnice nechteji pustit vakciny praktickym lekarum ? 

Dřív to tak někdy asi bylo, ale někdy asi jen kvůli nedostatku vakcín vhodných do ordinací, kdy nemocnice potřebovaly vakcíny na 2. dávky. Většina vakcín kromě Pfizeru už jde praktickým lékařům, říkal včera Arenberger. Pfizer vyžadoval hluboké chlazení, i když později se to posunovalo k -15°C.

0 Citovat

https://www.seznamzpravy.cz/clan...val-153705

0 Citovat

@Libor_S  ,myslim ze uz to rozebirat nemusime  ,tak jak jsem celkem kvitoval  tve argumenty v tom delsim prispevku , tak  v tomhle co pises tomu sam neveris ,dobre vis ze ockovaci centra dostavaji za kazdeho naockovaneho  prachy a nemaji nejmensi duvod  pustit ockovani praktickym lekarum ,moje zena se zatim ockovat nechce  i kdyz by mohla davno , ale ptala se u obvodaka a ten ji rekl  rovnou, ze jestli chce ockovani at jde do nejakeho centra  A Arenberger at radeji vysvetli ty sve nezdanene miliony ,je to jen dalsi darebak s Buresova tymu,ktery kandiduje na rekord Prymuly  v delce sve funkce .

Nakonec ockovani nebyla pointa meho prispevku  na ktery jsi odpovedel  ,porad je to o te diskriminaci  testovanch proti  naockovanym, kdyz se za testy musi platit  a to je podstata cele te situace Ja se tady v Irsku zatim taky ockovat nedam  i kdyz mam uz taky narok davno ,radeji pockam ,treba se dockam, ze do nekterych zemi pujde letet bez omezeni  a jeden test pri navratu do Irska  snad preziju i financne pokud bude nutny 

Jinak jsem si precetl o petici asi 400 Cechu zijicich  v Anglii, aby Anglie byla vyhodnocena tak jak ma, tedy oranzova a ne  tim nejprisnejsim zarazenim , jen proto, ze neni v EU ,pripadne nejakymi nesmysly o mutacich  To je dalsi  zhovadilost,  kdyz mas PCR test, aby byla karantena  i v Irsku to tak je a jeste k tomu seznam zemi , ze kterych  musis povinne do karanteny v hotelu na 10 dnu ,samozrejme zaplatit si to musis sam 

https://www.novinky.cz/domaci/cl...i-40359609

0 Citovat

Mikire, pamatuji si správně, že jsi se tady čertil kvůli nošení roušek venku? Toto pravidlo bylo přece naprosto nediskriminační a dopadalo na všechny úplně stejně. Nebyly žádné výjimky a lidé kvůli tomu nadávali. Teď vlády vyhodnocují rizika podle toho, zda máš protilátky (z covidu či očkování) a nastavují podle toho různá pravidla. A ty křičíš diskriminace. Tobě se asi nedá zavděčit.

PS mám pro tebe tip: nakaž se Covidem a pokud to přežiješ, máš na půl roku výhody, aniž by ses musel nechat očkovat. 

0 Citovat

Bohužel jenom 3 měsíce 😢, přesněji 90 dnů. Pak už jen v některých zahraničních destinacích. 

0 Citovat

Takže trochu realismu. Od prvního června bude možná otevřená registrace pro všechny. Registrace. Na první dávku se bude čekat týdny. Pak tak dva tři týdny na druhou. Pak dva týdny, než na to člověka někam pustí. Mladí se v létě samozřejmě nedočkají. Ale dost lidí za testy zaplatí, protože vědí, že ta jejich klasika v Chorvatsku bude letos jediná. Jak dlouho se tady bude testovat, psychicky terorizovat občany, omezovat? Vzhledem k tomu, že EU počítá s přeočkováním v dalších letech, nevypadá to dobře. Ráda bych se mýlila a snad s malým počtem nakažených se covid změní v jeden z dalších virů. Ale celý přístup ke covidu rozhodně není praktický a pragmatický. Spíš to bude jako v té parodii - i kdyby v roce 22 byli nakažení jenom dva... Cestování jenom na QR kód očkování letos asi nakonec bude možné pro všechny. Ale nějaké hromadné akce, oslavy, kulturní akce v něčem podobném normálnímu módu, to určitě ne.

0 Citovat

@Alena Svobodová 

S tím čekáním bych to tak tragicky neviděl, zřejmě dost rozhoduje, kam se človek nahlásí. Má osobní zkušenost : ve středu jsem se zaregistroval (50 +) očkovací centrum nemocnice v Uh.Hradišti , ve čtvrtek mi přišel PIN 2 a v pondělí 10.5. jsem mohl jít na první dávku. Jelikož budu v Berlíně, vybral jsem si až neděli 16.5. Dnes ráno se zaregistrovala přítelkyně, za dvě hodiny PIN 2 a ve středu 13.5. jde na první dávku. 

0 Citovat

@Petr St 👍je to pravda. A meni se to, rodice jsem preregistrovala po 3 tydnech jinam a za 2 dny prisel PIN 2, za dalsi 3 dny sli na prvni. Pak meli za 3 tydny druhou.
Jaky je ted rozestup mezi davkami? To je rozhodujici.

0 Citovat

6 týdnů

0 Citovat

Tak to je uz horsi😂, letime 25.8., to do te doby asi dame.... ovsem deti nevim.

0 Citovat

V UH se očkuje Pfizer, první dávku mám 16.5. a druhou 27.6.

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Bohužel jenom 3 měsíce 😢, přesněji 90 dnů. Pak už jen v některých zahraničních destinacích. 

Prý se uvažuje o změně na 180 dnů po vzoru Německa.

Ad očkování: Když si dáte tu práci a nastudujete, kde jsou jak volné termíny, tak pokud splňujete podmínky a nevadí vám někam dojet, tak máte první dávku do týdne. Hlavně se neregistrovat k praktikům. Nechápu, že někdo čeká nebo si myslí, že bude čekat týdny.

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

To jsem zvědav, jak dlouho vláda vydrží s těmi přísnými podmínkami pro návrat. V Evropě je hromada států s lepší situací než v Česku. Tipuju, že do 1. června dojde k výraznému uvolnění a PCR testy / karanténa při návratu z většiny Evropy nebude potřeba. Co myslíte vy?

Když to má na starosti MeSES, tak to nevidím moc optimisticky:

“Jak to bude v létě po návratu z dovolených? Expertní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená Petrem Smejkalem má za úkol připravit pravidla pro letní cestování. Podle epidemiologa lidé, kteří nepojedou z extrémně rizikových zemí, jako je nyní Indie, nebudou muset do karantény, ale rozhodně na test. A to PCR, protože antigenními testy se nezjistí mutace, uvedl pro MF Dnes.

PCR test pak bude nejspíš podle záměru šéfa MeSES při návratu čekat i na dovolenkáře vracející se ze zemí označených na semaforu oranžovou barvou (se středním rizikem nákazy covidem-19).”

0 Citovat

No, myslím, že podmínka PCR testování přes léto narazí na politické zájmy. To Babiš asi nedovolí. Abych byla trochu optimistická.

0 Citovat

Alena Svobodová napsal(a):

No, myslím, že podmínka PCR testování přes léto narazí na politické zájmy. To Babiš asi nedovolí. Abych byla trochu optimistická.

Vzhledem k tomu ze se chystá nějaký jednotný covid pass tak je otázka, jestli vám to babis nejak ovlivni

0