Dotaz pro kamarádku, která se chystá na Srí Lanku… podle upozornění MZV se tam výrazně zhoršila bezpečnostní situace, dochází k nepokojům a třeba i výpadkům energií. Máte prosím někdo aktuální zkušenosti? Jede jich víc, chtějí poznávačku, ale nejsou úplně zkušené cestovatelky. Rizikům se radši vyhnou, pokud to půjde. Dá se teď letět? Díky!  .

Sri Lanka - je tam aktuálně bezpečno?

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

11 reakcí

Dotaz pro kamarádku, která se chystá na Srí Lanku… podle upozornění MZV se tam výrazně zhoršila bezpečnostní situace, dochází k nepokojům a třeba i výpadkům energií. Máte prosím někdo aktuální zkušenosti? Jede jich víc, chtějí poznávačku, ale nejsou úplně zkušené cestovatelky. Rizikům se radši vyhnou, pokud to půjde. Dá se teď letět? Díky!

0

https://www.seznamzpravy.cz/clan....seznam.cz

 

0 Citovat

Na insťáku budou boží fotky;-)

0 Citovat

Novináři rádi přehánějí. Stačí ten nadpis článku.

Turistů se to až tak moc netýká. Samozřejmě cestování na vlastní pěst je dost challenge. Navíc to tam teď vyjde dost levně vzhledem ke kurzu USD/rupie

0 Citovat

Právě proto se ptám tady :-) Vím, že ve spoustě případů ta situace tak dramatická není, ale na druhou stranu pro míň zkušeného cestovatele to může být opravdu nepříjemný. Chce jet osm holek najednou, bez chlapa, anglicky se domluví dvě, pro čtyři by to byla premiéra… copak lidi, kteří jsou zvyklí na řešení denních cestovatelských drobností, ti by to asi dali - ale skupina ženskejch, který rozhodí zpoždění kufru do Egypta…? Nejsem si úplně jistej. Sám bych si to asi zkusil dát, ale co doporučit jim? 

0 Citovat

Paja _1 napsal(a):

Novináři rádi přehánějí. Stačí ten nadpis článku.

Turistů se to až tak moc netýká. Samozřejmě cestování na vlastní pěst je dost challenge. Navíc to tam teď vyjde dost levně vzhledem ke kurzu USD/rupie

Máte osobní zkušenost z poslední doby? Taky se tam chystáme, sice až za půl roku, ale vyhlížím letenky, tak mě to zajímá. To s tím kurzem mě taky napadlo, že to bude pro nás asi výhodné, ale trochu se obávám toho nedostatku pohonných hmot a nefunkční elektřiny. Mám nějaké zdravotní potíže a nemůžu spát bez klimatizace, takže musím vybírat ubytování podle toho a dost by mi zkomplikovalo život, kdyby nešla elektřina. Taky píšou o problémech s potravinami (no já bych i nějakou tu hladovku potřebovala, ale manžel s dcerou by to jistě neocenili), takže jsem zvědavá jak je to na místě ve skutečnosti. Díky

0 Citovat

Tomáš L. napsal(a):

Právě proto se ptám tady :-) Vím, že ve spoustě případů ta situace tak dramatická není, ale na druhou stranu pro míň zkušeného cestovatele to může být opravdu nepříjemný. Chce jet osm holek najednou, bez chlapa, anglicky se domluví dvě, pro čtyři by to byla premiéra… copak lidi, kteří jsou zvyklí na řešení denních cestovatelských drobností, ti by to asi dali - ale skupina ženskejch, který rozhodí zpoždění kufru do Egypta…? Nejsem si úplně jistej. Sám bych si to asi zkusil dát, ale co doporučit jim? 

No tak v tom konkrétním připadě co popisujete snad proboha není co řešit a nejede se, ne? Já můžu říct, že toho mám za sebou dost, ale na tohle bych se vykašlal. Možná kdyby zrovna Srí Lanka byla poslední zemí, kde jsem nebyl, tak to nějak překousnu 😄

0 Citovat

Novináři sice často přehánějí, ale když to říká paní, která tam žije 20 let a různé problémy už za tu dobu zažila, tak souhlas s Jardou. V diskuzi pod článkem sice někdo psal, že se vrátil před týdnem a šlo to, ale tohle se může vyvíjet krajně nepříznivě ze dne na den. To vypadá, že brzo bude SL leda tak pro někoho, kdo byl např. na Haiti a uvažuje o něčem podobném (i když asi bezpečnějším z hlediska násilných trestných činů). Možná pomůže svět a časem se to stabilizuje, ale o nákupu letenek bych neuvažoval dřív, než se tak případně stane.

@JanaV: Výpadky elektřiny jsou problém už delší dobu, takže s klimatizací nebo i jen větrákem se počítat nedalo ani nedávno (kromě dražších ubytování s vlastní elektrocentrálou, pokud sehnali palivo). V říjnu a listopadu je období dešťů všude na SL, takže to bych nedoporučoval ani po případném uklidnění situace.

0 Citovat

Ach jo! Ten půl rok jsem zaokrouhlila, máme jet v prosinci, to sice sem tam prší, ale není to žádná hrůza. Už jsme tam třikrát byli, ale naposledy 2017, to bylo vše ok, ale teď tedy nevím. 

To mě fakt štve, už jsem se těšila, mám to tam šíleně ráda.

Bylo by fajn, kdyby se ozval někdo, kdo zrovna přijel a poreferoval jak to konkrétně vypadá na místě.

Každopádně, díky za rady. 

0 Citovat

Vrátili jsme se v neděli (3.dubna) ze Srí Lanky po třech týdnech, takže vám můžu přiblížit aktuální situaci. Ten článek na Seznam Zprávy popisuje celkem dobře aktuální problémy.

Největším omezením jsou asi ty power cuts. Ze začátku naší cesty to bylo dvakrát za den v délce cca 1-2 hodiny a to se dá přežít. Spousta restaurací i ubytování v turistických oblastech má diesel generátor, obzvláště na jižním pobřeží. Ale pak ke konci pobytu to bylo denně dohromady až 10-13 hodin. To už není vůbec příjemné, protože i když má ubytko generátor, tak se nedá využít na klimatizaci a v těch 30 a víc stupních se moc nedá spát. Také je to dost limitující pro ty, kteří chtějí pracovat. Konkrétní doby se dají dobře vygooglit, např. zde https://www.newswire.lk/2022/04/...sri-lanka/

Co se týče nedostatku benzínu a plynu, je to opravdu tak jak se píše. Dost to ale závisí na konkrétní oblasti. Na jihu jsou dlouhé fronty zaparkovaných vozidel, čekajících několik dní na diesel. My jsme se přepravovali výhradně veřejnými autobusy (někdy tuktuk) a omezení v tomto směru jsme nepociťovali, možná jezdí o trošku míň spojů. Několikrát jsme si půjčili skútr a při tankování jsme neměli sebemenší problém. Ty fronty, konkrétně na benzín, nejsou tak hrozné a nebo nás místní pouštěli před sebe.

Co jsme se tak různě bavili s místníma, tak jsou hodně nespokojeni s aktuální situací a snad každý nadával na jejich zkorumpovanou vládu, sestavenou výhradně z členů rodiny prezidenta. Těsně před našim odjezdem vyhlásila vláda zákaz vycházení, protože se chystal velký protest. Toto oznámili pouze dvě hodiny před začátkem a lidé vzali útokem prodejny s potravinami, zavřeli okamžitě restaurace, kavárny apod. Situace začíná být vážná a je možné, že to bude dál eskalovat. Z tohoto důvodu bych návštěvu Srí Lanky nedoporučoval rodinám i těm, kteří chtějí třeba pracovat. Naopak pro dobrodruhy by to mohlo být velice zajímavé, protože je tam momentálně opravdu málo turistů.

Kdyby měl někdo konkrétní dotaz, tak se klidně ozvěte na ig @onthewaytoo :)

3 Citovat

Tak to jste mě moc nepotěšil, ale děkuji za info. Vážně mě mrzí, že tam mají momentálně takovou situaci a bohužel tím pádem asi nikam nepojedeme.

0 Citovat

Tak to bohužel vypadá na dlouho.

https://www.seznamzpravy.cz/clan....seznam.cz

0
11 reakcí