Zdravím. Pár dnů zpět jsem měl let z Pekingu do Bangkoku společnosti Air China. Původní čas odletu měl být 20:00. Když jsme však byli v letadle a už čekali na odlet, z ničeho nic jsme museli letadlo opustit a jít čekat do haly. Odlet byl odložen o 3 hodiny. Nikdo z Air China se k tomu nijak nevyjádřil. Rád bych se zeptal, zdali je z mé strany nárok na nějakou kompenzaci. Zkoušel jsem hledat na internetu, ale našel jsem jen Denied Boarding Regulation, které se vztahuje jen na Evropu. Máte někdo nějaké info ohledně Asie? Děkuji .

Kompenzace za zpožděný let?

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

Ivo napsal(a):

Wizzair odmita vyplatit kompenzaci za zpozdeni let z Tenerife do Vidne o 4 hodiny. Jak byste postupovali? Doporucite nejakou vhodnou spolecnost, ktery zadat claim?

tak ako som postupoval v predchadzajucom pripade: 

1. skusil sam (a je to nutne pre dalsi postup)

2. oslovil neaku tu spol. na vymahanie (ta mi ale napisala ze nemam narok)

             TENTO BOD BY SOM VYNECHAL !!!!!!!

3. obratil sa na europske spotrebitelske centrum o pomoc s asistenciou ( a hned bol Ryanair ako medik,a sam navrhol ze vyplati kompenzaciu aj ostatnim na letenke ) A to vsetko bez provizie,

Hlavne, trocha tomu venovat cas s hladanim info a nespokojit sa s prvim 

 

0 Citovat

Peter _15 napsal(a):

[citace="Ivo "]

Wizzair odmita vyplatit kompenzaci za zpozdeni let z Tenerife do Vidne o 4 hodiny. Jak byste postupovali? Doporucite nejakou vhodnou spolecnost, ktery zadat claim?

tak ako som postupoval v predchadzajucom pripade: 

1. skusil sam (a je to nutne pre dalsi postup)

2. oslovil neaku tu spol. na vymahanie (ta mi ale napisala ze nemam narok)

             TENTO BOD BY SOM VYNECHAL !!!!!!!

3. obratil sa na europske spotrebitelske centrum o pomoc s asistenciou ( a hned bol Ryanair ako medik,a sam navrhol ze vyplati kompenzaciu aj ostatnim na letenke ) A to vsetko bez provizie,

Hlavne, trocha tomu venovat cas s hladanim info a nespokojit sa s prvim 

 

[/citace]

Diky za tip! Muzu poprosit o nejaky odkaz, kam smerovat stiznost?

0 Citovat

Třeba tady https://evropskyspotrebitel.cz/

0 Citovat

 

[/citace]

Diky za tip! Muzu poprosit o nejaky odkaz, kam smerovat stiznost?

[/citace]e

ec.europa.eu

Treba sa obrátiť,riešia to na národnej bázy,treba mať po ruke komunikáciu z let.spol.(snaha a žiadosť ,.. ) bude to trvať ale to vždy .Hodne šťastia.

0 Citovat

Ahojte, nemá náhodou niekto skúsenosť? Let bol zmeškaný u Ryanair o 4 hodiny. Nakoniec som sa tak rozhodol neletieť. Checkin som mal urobený, letenky som mal. Je nárok na kompenzáciou podľa EU261, aj keď som let nakoniec nepreletel? Vďaka za info a rady.

0 Citovat

Trocha vetru nam zkomplikovala navrat domu. Konkretne let s KLM Amsterodam-Berlin. Let mel byt 12:30-13:45, ten nam zrusili. Zrusili i 15:20-16:40. Leteli jsme az 16:45-18:00 (landed bylo presne 18:00)

Ma smysl zkouset kompenzaci? Samozrejme se budou vymlouvat na vitr. Ale ani jedno letiste nebylo uzavrene, presto se litalo. Treba Easyjet to letel 14:15-15:40. KLM to dopoledne letel taky. Spis mi to pripada, ze chteli jen optimalizovat 

4*600euro je uz zajimava cifra :)

0 Citovat

Přes agenturu se dá zkusit všechno

0 Citovat

jj, a pokud to agentura odmítne, nebo bude vlažná, je to téměř vždy bez šance. Pokud projeví zájem, zkus to sám;-)

0 Citovat

Pokud je to AMS - BER, tak to nebude 600 eur.

0 Citovat

Standa 009 napsal(a):

Trocha vetru nam zkomplikovala navrat domu. Konkretne let s KLM Amsterodam-Berlin. Let mel byt 12:30-13:45, ten nam zrusili. Zrusili i 15:20-16:40. Leteli jsme az 16:45-18:00 (landed bylo presne 18:00)

Ma smysl zkouset kompenzaci? Samozrejme se budou vymlouvat na vitr. Ale ani jedno letiste nebylo uzavrene, presto se litalo. Treba Easyjet to letel 14:15-15:40. KLM to dopoledne letel taky. Spis mi to pripada, ze chteli jen optimalizovat 

4*600euro je uz zajimava cifra :)

 

Nema smysl, dnes AMS tragickej a bylo to hodne o vetru. EasyJet z Prahy se radeji nad Nemeckem otocil a vratil se zpet do Prahy. Nejde porovnavat kdyz nekdo pristane a nekdo po nem o 2 minuty pozdeji ne, je to plne na kapitanovi, vybaveni letadla a letiste, certifikaci posadky, pokud neco z toho neklapne, schova se pod pocasi a nikdy mi to ani "vymahacske firmy" nevzaly, ze by jim za to stalo jit do toho...

0 Citovat

Tak jdu pro radu .. čekám na let Vídeň - Malta , plánovaný odlet byl 18:05 , nyní ohlášen na 21:30 .. pokud jsem správně pochopila, z důvodu bouřky je letadlo v Kolíně n.R a bůhví co bude ... nyní řeším jen to, že do půlnoci nestihnu check in v hotelu a nevím kde budu spát, každopádně potom všem půjdu cestou kompenzace .. zde dotaz, na co si dát pozor, co případně si kde nechat potvrdit či udělat v současné situaci, aby mi pak případné další náklady byly proplaceny ? Vlákno si právě čtu, informace nyní aktivně hledám, ale zkouším to i zde, díky všem ..

0 Citovat

Pokud bude důvod bouřka v Německu na kompenzaci není nárok.

1 Citovat

Napište do hotelu, pokud je to slušný hotel, počkají na Vás.

 

1 Citovat

Kompenzace za počasí? :D a kdo by vám to měl kompenzovat, že je bouřka?

0 Citovat

Pavle díky za odpověď, nevěděla jsem. Ještě nikdy jsem neřešila zpoždění více než pár minut, tedy jsem si jen okrajově vybavila, že za více hodinové zpoždění vzniká nárok a detaily jsem hned nevěděla :-)  na gate padla i verze technických potíží, tak zatím stejně nevím přesně .. 

Zuzaně děkuji za přínosný komentář, jízlivé poznámky příště prosím do zpráv.

1 Citovat

To sis vybavila nepřesně, zpoždění musí byt větší než 3 hodiny a tohle uhrají na počasí.

0 Citovat

Nuny děkuji. Do mailu mi přišlo potvrzení od Ryanair o zpoždění letu o 3h 13 min , nic bližšího ani důvod tam však není, takže asi jak píšeš ..  

Hezký den všem 

0 Citovat

Ja bych to minimalne zkusil pres agenturu. Budou hned vedet, jestli je to hratelne. To ze se sekl predchozi let kvuli bource z meho pohledu neni relevantni argument. 

1 Citovat

Moc vás, prosím, ti kteří se tu vyznáte v letecké dopravě, potřebovala bych zjistit jak se řeší takové komplikace. Tohle vlákno sleduju a docela mi je nanic, že si třeba koupím letenku za 10, co 10 třeba jen 6 klacků, protože potřebuji někde být a na letišti se stane tohle. Vůbec se v letecké dopravě nevyznám a potřebovala bych poradit od lidí, které takové věci baví a mají přehled. To jako vážně když se stane tohle, tak mám tu koupenou investici hodit do smetí a koupit si na místě to co potřebuji za cenu která je k dispozici? Asi si tu ze mne budete dělat srandu, že kvůli jedné letence se jdu podelat, jenže pro mne dovolená je max co si můžu dovolit a navýšit cenu za dovolenou cca o 1/3 - kvůli třeba bouřce, to pro mne nemá vůbec smysl. Musela bych změnit plán. Poprvé to za mne neřeší CK. Proto to popo*...

Znamená to že pokud neprijmu tyhle pravidla, mám se na létání vykvajznout? A promiňte, že kvůli jednomu letu nechci pročítat kilometry obchodních podmínek a jiných písemnosti - proto jsem se zaregistrovala aby mi mohli krátce a rychle poradit znalci, se spoustou zážitků z cest, nebo mně event nasměrovali kde se nejsnadněji dopidim informací. Možná preziju, když si ze mne uděláte víkendovou střelnici šprýmu, ale pokud se najde aspoň jedna slušná použitelná odpověď - budu vděčná. Vím že takoví lidí tu jsou. Mám 10 měsíců do odletu, do nákupu letenky cca 6? 8?...díky.

0 Citovat

Když je let zpožděný kvůli bouřce, tak holt to zpoždění musíš akceptovat. Zásah vyšší moci.

Letecká společnost tě do cíle dopraví. V drtivé většině případů letadlo poletí o pár hodin později nebo další den. Rozhodně není potřeba přímo na letišti kupovat nové letenky. S výjimkou případů, kdy někde potřebuješ být na hodinu přesně. Ale to je prostě zásah vyšší moci. Nicméně i CK by tě nechala čekat hodiny, pokud by prostě nešlo odletět. Obecně se dá říct, že pomoci může kvalitní pojištění. 

1 Citovat

Aha, takže když je bouřka nebo upadne motor, tak se letí později? Až to nějak pořešej? Já totiž nebudu mít přestup a zřejmě ani časový pres takže tohle bych zvládla. Já žila v dojmu, že když neodletí ten konkrétní spoj, s nějakým normálním zpožděním - tak prostě už neletí a letí si další svoje jiné lety. Prostě myslela jsem, že zůstanu na letišti. Už nafurt. Že to je právě to riziko.

0 Citovat

Koupila jsi si letenku a letecká společnost se o Tebe musí postarat. Takže Tě buď přebukují na další let do Tvé destinace, ale taky to může být druhý den. Nebo se čeká na letadlo, které má zpoždění. Záleží na problému. Záleží, jak daleko letíš, jaké jsou možnosti letecké společnosti nebo další lety do destinace. Když poletíš s Ryanairem z A do B, moc možností nebude. Třeba s British Airways z Prahy někam do USA je už možností více. I v případě, že nestihneš přestup kvůli zpoždění předchozího letu Tě oni přebukují a třeba dají i hotel, když bys měla někde čekat přes noc. Loni jsme měl letět z PRG do do DXB přes IST s turkama a posunuli nám let z Istanbulu na druhý den a mohli jsme být den v IST včetně hotelu. Nechtěl jsem, letenky zrušil a za 3 dny vrátili peníze. Kolegové jednou nestihli jejich vinou let z Německa přes Londýn do ameriky a ukecali to a dali jim jiné letenky s jinou trasou, ale do cíle dorazili.Mohli je klidně poslat středem. Jinak kompenzace opravdu až od 3 hodin zpoždění - počítá se čas kdy dorazíš do cíle. A taky záleží na vzdálenosti, na jakou letíš. Od toho se počítá kompenzace. To se dá dohledat. Při zpoždění mezi 3-4 hodinami, může dopravce snížit kompenzaci o 50%. Na kompenzaci není nárok, pokud Ti zruší let dříve než 14 dní do odletu a samozřejmě pokud není zpoždění vinou letecké společnosti. Když se rozbije letadlo, je to na kompenzaci, když je to o počasí, tak smolík. Kompenzaci můžeš řešit sama nebo jsou na to agentury, které si berou 25% ze získané částky. Uff...asi tak. To téma je hodně široké a má spoustu variant. V klidu cestuj a předem problémy neřeš, bo brod je ještě daleko  :-)

0 Citovat

Ja 6. kvetna letel z Vidne do Jerevanu, letadlo se kvuli technickym problemum z uzemi Rumunska vratilo nad Madarsko, tam kvuli vycerpani paliva hodinu a pul krouzilo nad Budapesti a tam nouzove pristalo. Po dvouhodinovem cekani nam dali nahradni letadlo a do Jerevanu jsme priletli o 4 hodiny pozdeji oproti planu.

Zadal jsem to agenture (Airhelp), aby mi pomohli vymoci kompenzaci 400 euro a dnes mi prislo od nich rozhodnuti, ze na kompenzaci nemam narok, ze muj pripad neodpovida zadnemu ze zakonu, podle kterych je na kompenzaci narok.

Detaily nevim, ale prekvalilo me to, bral jsem to temer jako jistotu, ze na odskodneni narok mam...

0 Citovat

Já bych s těmi odpovědmi souhlasil a u klasických aerolinek bych nečekal horší problém než ten, že se poletí max. o den později se zajištěným hotelem v případě potřeby. Ale opravdu se nízkonákladovky vždy postaraly? Měly vždy kapacitu na poslání náhradního letadla v případě poruchy? Co když jsou lety v dalších dnech tak obsazené, že tam nemůžou přehodit všechny? Nebo když jsou lety z dané destinace jen 2x týdně a nepřichází v úvahu ani let s přestupem? Bývá v takovýchto případech u nízkonákladovek možnost přehození na jinou aerolinku?

Já jsem u nízkonákladovek měl dosud jen menší problémy, které se snadno vyřešily. Kvůli zpoždění letu do Osla nás přehodili na další let do Tromso na večer místo odpoledne (trochu problém měl jen 1 ze skupiny, který to musel dlouze po telefonu řešit přes Mytrip, ale pár dalším to Mytrip přehodil sám, já měl přímo u Norwegian). Jiný přestup s AirAsia (Bangkok - KL - Perth, tentokrát negarantovaný) jsem po zpoždění těsně stihl díky tomu, že jsem si nechal asi 3 h. rezervu. Kvůli dešti a špatně vybavenému letišti na déšť na Camiguinu nepřiletělo letadlo Cebu Pacific (1 denně, ani předchozí den nepřiletělo) a tak mě přebookovali na let ze sousedního ostrova Mindanao (Butuan), kam zajistili minivany, ale museli jsme si to zaplatit včetně trajektu (ale celkem levně a viděl jsem i kousek ostrova, kam bych se jinak nepodíval).

Jinak, aby to nebylo vlákno jen o samých rizicích, jsem měl zpoždění nebo zrušené lety s klasickými aerolinkami a z toho mám jen dobré zážitky, i když na rozdíl od mnoha zdejších přispěvatelů jsem neměl nárok na kompenzaci. Nejdřív to byl let na NZ, kdy Austrian kvůli počasí zrušily let do Prahy a po přehození na ČSA jsem já (a pár dalších) stihl přestup ve Vídni na letadlo do Sydney během pár minut na poslední chvíli (asi trochu čekali). Batoh dorazil o 2 dny později, ale to mi nevadilo. Plavky jsem měl v plánu koupit si až v Aucklandu (v Praze v lednu nebyly k sehnání) a po příletu kolem půlnoci jsem měl v plánu jít z letiště do centra pěšky (úspora za drahý bus a zbytečnou noc, když bych kvůli časovému posunu stejně nespal), což bylo bez batohu příjemnější.

Jednou mi Malaysian Airlines zrušily přímý odpolední let z Bornea (Miri) do KL a dali mi jiný s přestupem v Kuchingu včetně 4*hotelu a taxi z a na letiště (od letadla do taxi osobní doprovod, letenka byla levnější než s nízkonákladovkou, ubytko v hostelu za asi 120 Kč mi propadlo). Nebo mi kvůli sněžení v Londýně, které zastavilo provoz Heathrow na celý den, přehodili let s BA z Prahy přes LA do Honolulu na Korean Air (dokonce z jiné aliance, což asi nebývá běžné) přes Soul (takže z toho byla cesta kolem světa), vyhnuli jsme se zdržení na imigračním v LA a ještě nás s kamarádkou dali do Soulu do byznys třídy, když neměli už jiná dvě místa vedle sebe (což jsme ani nepožadovali). Přílet byl místo večera až ráno a hostel po předchozím oznámení rezervaci posunul.

Nejlepší zážitek byl po poruše letadla na souostroví Vava'u (Tonga). Jediná místní aerolinka měla už jen menší letadlo, kterým část lidí v sobotu přpravila do hlavního města, a v neděli se tam až na pár vyjímek nesmí pracovat, takže domácí lety nelétají (aspoň tehdy, za tmy by se z toho letiště taky nedalo), takže jsem letěl až v pondělí a na dvě noci jsem měl zdarma nejlepší hotel s plnou penzí. Navíc rodině z NZ se stejným letem dali i katamaran, na kterém tam před tím trávili dovolenou, a oni mě vzali v neděli s sebou na plavbu mezi ostrůvky včetně plavání s keporkakem.

1 Citovat

suomi.finland napsal(a):

Ja 6. kvetna letel z Vidne do Jerevanu, letadlo se kvuli technickym problemum z uzemi Rumunska vratilo nad Madarsko, tam kvuli vycerpani paliva hodinu a pul krouzilo nad Budapesti a tam nouzove pristalo. Po dvouhodinovem cekani nam dali nahradni letadlo a do Jerevanu jsme priletli o 4 hodiny pozdeji oproti planu.

Zadal jsem to agenture (Airhelp), aby mi pomohli vymoci kompenzaci 400 euro a dnes mi prislo od nich rozhodnuti, ze na kompenzaci nemam narok, ze muj pripad neodpovida zadnemu ze zakonu, podle kterych je na kompenzaci narok.

Detaily nevim, ale prekvalilo me to, bral jsem to temer jako jistotu, ze na odskodneni narok mam...

Zkus to sam. Ja jsem takhle jenom tak , nejdriv sama, zkusila pozadat primo u Air Malta (posunuli nam let asi 12 dni pred terminem o cca 4 hodiny do Prahy a jeste s mezpristanim v Zurichu), dala jsem tam rovnou cislo uctu a odkaz na smernici EU. A za cca 14 dni mi prislo, ze budou kompenzovat 400€ x 4 osoby😉, za dalsich 14 dni to bylo na ucte. Ani se nehadali👍. Ja bych do toho sla.

0