Izrael cestování i do palestiny 2017 ?

Založil creek před 3 měs ve fóru Co se nevešlo
Odpovědět

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli byl v poslední době (druhá polovina roku 2016) někdo v Izraeli a půjčil si auto a jel s ním i na území Palestiny, tedy do Betléma či Jericho nebo Hebron ??
Chtěl bych se na tato místa podívat, ale nevím jestli mě tam pustí s jakýmkoliv autem nebo jsem někde něco četl o arabských půjčovnách automobilů, má někdo aktuální informace a byl na těchto místech a případně jak bezpečně se cítil na území Západního břehu Jordánu ( West Bank ) ??

Letím do Izraele v březnu, případně někdo nějaké tipy na místa, která nejsou tak profláklá ?! : )

Děkuji moc všem za jakékoliv informace a rady smiley

Odpovědět s citací

Jo, to by mě taky zajímalo, budeme tam v červnu. Auto půjčím normálně na letišti a pak uvidím... Kdo se bojí nesmí do Palestiny smiley

Odpovědět s citací

Keď si dáš vyhľadať Izrael vo fóre tak ti tu nájde kopec užitočných vláken aj s odkazmi na super cestopisy. Okrajovo sa tam riešilo aj auto s izraelskou značkou.

Odpovědět s citací

Ahoj, hele mohl bych tě poprosit o report, až se vrátíš jaké to bylo ?! : )

děkuju moc smiley

Odpovědět s citací

Teraz som vrátil z Izraela, síce sme na Palestínskych územiach neboli, ale z toho čo nám vraveli, tak to platí tak, ako píše Silas.

Odpovědět s citací

Náklaďák tě může přejet v Berlíně i v Jeruzalémě. Rozdíl je v tom, že v Izraeli vědí proti komu stojí, této hrozbě čelí desítky let a nemažou si med kolem úst jako my, Oni se nebojí jednat a výcvik bezpečnostních složek je na kvalitativně zcela jiné úrovni než v Evropě.
Nebo co chceš slyšet?

Odpovědět s citací

Ahojte.
Do Palestiny mzes cestovat aj s pozicanym autom z Izraela (napr. z letiska) ide tam len o to, ze poistenie sa ti vztahuje len na uzemie Izraela, nie Palestiny. Poziciavali sme si auto z letiska uz viac krat a nikdy nebol problem so vstupm na uzemie Palestiny.

Odpovědět s citací

Poradí někdo, kde vyměnit šekel? V ČR před odletem to asi neklapne, v kurzovním lístku ho nevidím. Na letišti (Ovda) bude beztak napálenej kurz. Bude lepší vzít eura (nebo radši dolary?) a vyměnit někde v bance, nebo si vybrat na místě z bankomatu?

Odpovědět s citací

Nám najlepšie vychádzali miestne zmenárne (nie na letisku). Väčšina je bez poplatku, ale radšej sa najprv opýtať, samozrejme smiley

Odpovědět s citací

Určitě ber spíš dolary než eura. Já neměl problém v ČR vyměnit přímo šekl, obešel jsem v Brně asi šest pouličních směnáren a dvě ho měly, nicméně kurz byl dost mizerný. Nakonec jsem jich pár vzal předem, protože jsem četl, že bus z letiště (Ovda) nebere dolary ani karty a že na letišti není směnárna, takže pak člověk musí vzít shuttle nebo taxi, což je o něco dražší. Nicméně netuším, zda to byla pravda. V autobuse jsem rovnou platil šekly a dolary jsem ani nezkusil, zrovna tak jsem ani neprocházel letiště (mluvím o Ovdě, Gurion v Tel Avivu samozřejmě směnárny má), zda tam směnárna opravdu není (navíc je to už rok, takže ji případně dost možná už doplnili). Jinak mně osobně vycházel nejlépe kurz v Eilatu u automatů, nicméně nezkoušel jsem vybírat z bankomatu, protože jsem sebou měl už z domu dost dolarů poměrně za levno. Ty automaty fungují tak, že do nich naházíš dolary a dostaneš zpět šekly, přičemž kurz je posunutý od středu jen o málo. Měnil jsem na pobřeží kousek od zábavního parku, nebo jak nazvat ty atrakce roztroušené tam kolem, ale automaty budou hádám i jinde po městě. V jiných městech (Tel Aviv, Jerusalem, Beersheba) jsem je nepotkal, ale já je už potom nepotřeboval, takže jsem se možná jen nedíval dost pořádně.

Odpovědět s citací

Díky za vyčerpávající info! smiley Shuttle z letiště do Eilatu zaplatím předem kartou a vyměním až na místě.

Odpovědět s citací

Ahoj,taky letíme 19.3. do Eilatu z Bratislavy

Odpovědět s citací

Dnes jsem se vrátil z Izraele. Za 4 a 1/2 dne jsem utratil cca 13 000 kč, snažili jsme se šetřit. Nutno podotknout, že se jednalo o hodně spontánní cestu téměř bez plánu, během studia v Istanbulu, což se do ceny nejspíš taky promítlo.
Největší výdaje byly auto na 5 dní (120E/os - byli jsme jen dva + benzín Be'er Sheva 5,83 ILS/litr, Tel-Aviv 6,2 ILS/litr) a letenka (SAW-TLV, TLV-SAW 130E).

Peníze jsem vybral na letišti. Mám ČS, 1 ILS lidových 6,93 Kč + 125 Kč poplatek. DOPORUČUJU: Azrieli Observatory smiley smiley krásný výhled skoro zadarmo (16 ILS/student tuším).

KONTROLA NA LETIŠTI
To bylo něco. Vzhledem k tomu, že jsme přiletěli z Istanbulu a do Istanbulu jsme se i vraceli, jsme byli asi podezřelí ze spolupráce s teroristickými organizacemi napříč blízkým východem.
Při příletu to bylo v pohodě. Ptali se mě kolik mám hotovosti (100E smiley ), kde budu bydlet (nevím smiley ), co tam jedu dělat (tourism) a pak chtěl vidět platební karty (vzhledem k nedostatečné hotovosti). Kamaráda němčoura se neptal na nic.

Při cestě zpět začalo divadlo a myslím, že se bavili i ostatní lidi na letišti, když viděli, jak si nás tam přehazoval jeden supervisor za druhým. Padlo tak 20 otázek proč, co, s kým, kdy, proč ne, za jakým účelem, kde studujeme a bydlíme v IST. Proč jsme nejeli jinam; z kolika univerzit jsme si mohli vybírat; kolik lidí jsem v IST poznal (odpověď "asi 250" je evidentně trošku rozhodila smiley ). Jestli nemáme v Izraeli rodinu... Chtěli znát také jména lidí, kteří v IST bydlí a stýkáme se s nimi. Naštěstí se nešťourali ve spolubydlících na bytě (Sýrie, Palestina, Saudská Arábie, Egypt, Irán + 20 dalších smiley ). Pak pokračovala klasická prohlídka á la 5x rentgen batohů, ionscan 500dt na drogy a výbušniny, "nahej rentgen", šup do kabinky... Za hodinku a půl téměř bez fronty před námi smiley nás konečně pustili. Nic nenašli. Ani tu trošku písku od mrtvého moře, co si kamarád dal do batohu smiley

Odpovědět s citací

To mám nejraději, když se někdo pokouší o vtip o "méně židovské bance" a zbytek trip reportu do koruny vypočítává, kolik co stálo.

Odpovědět s citací

Taky jsem se vrátil dnes.. Týden mě celkem vyšel necelých 15 000
Byla tu otázka na auto: 2 dny v Budget rental za 1400,- + 1000 plná pojistka, která se vztahuje i na dálnice 1 a 90, takže Mrtvé moře a Ein Gedi/Bokek, Masada úplně v pohodě. Limit byl ujet 250 km/den, nakonec jsme měli něco přes, takže náklady vzrostly za dotankování o 1300,- a km navíc za 300,-.
Pivo v hospodě je pitomost, lepší plech (Tel Aviv dával v obchodech hodně akce 1+1 za 12-16 ILS), ale kupoval jsem za 12 i jinde po jednom. Falafel za 10-15 ils je ideál, v Betlémě jsme měli dokonce za 4 smiley Schawarma je předražený gyros s hranolkama, vyhnout. Největší hostinu jsme měli v centru Jericha.. 2x hummus + 1 falafel byla objednávka, donesla hodně chleba a několik talířů se zeleninou a omáčkama. Bratru pro 3 za 70 ils

Itinerář
- Tel Aviv
- Tiberias, Safed
- Beit Shean, Jericho
- Jeruzalém
- Mrtvé moře, vodopády v Ein gedi, Masada
- Mitzpe ramon (krátký trek v poušti), Alpaca farm, Avdat
- Betlém, Tel Aviv

Zpětně bych takle v zimě asi znovu nedal Tiberias..ostatně v těch menších městech nám stačily 2-3 hodiny. Možná by místo toho stála Haifa, kdo ví. Jeruzalém by byl dobrý aspon o den víc, aby se dalo navštívít víc míst mimo staré město (na které den stačí i s využitím free tour guide).

V Tel Aviv jsme v obou případech využili couchsurfing; Tiberias a Mitzpe Ramon AirBnB; Jeruzalém hostel Jaffa ("autentický" hardcore) a druhou noc v poušti ve stanech Silent Arrow (taky hardcore, protože teplota v noci padla skoro k nule, nemají tam elektřinu a netopí se tam smiley)

Každpádně přes den teplo, koupání v Mrtvém moři šlo a později než v březnu bych tam nejezdil..

Osobní kontrola při odletu na letišti - 90 min smiley

Přihlášení a registrace