Dobrý den,potřeboval bych poradit, jak postupovat při reklamaci zničeného zavazadla.Při cestě z PRG (operováno ČSA) přes DUS do JFK (operováno Air Berlin) mi byl poškozen skořepinový kufr – na jedné z bočních stran po celé délce praskl. Okamžitě po přistání jsem o tom informoval pozemní personál, který se mnou sepsal nějaký protokol. Jelikož Air Berlin, jak jsem se dozvěděl, má pouze v Evropě smlouvu se společností Dolfi1920, nebyla zde možnost kufr touto společností vyzvednout a případně opravit, nebo vyměnit. Proto jsem si na vlastní náklady musel koupit kufr nový a chtěl reklamaci vyřešit až po příletu zpět do PRG. U přepážky ČSA mě však odkázali na e-mailový kontakt Air Berlin, na který jsem ihned odeslal potřebné údaje. Ze společnosti Air Berlin mi však nyní přišla odpověď, že poškozené zavazadlo bych měl reklamovat u ČSA, jelikož výchozí let byl operován právě ČSA. Přehazují si zodpovědnost jak horký brambor, a já si v tuto chvíli vyčítám, že jsem za nový kufr vyhodil více než 100 $, které už asi nikdy neuvidím.Na koho se mám s touto záležitostí obrátit?Děkuji za každou užitečnou radu. .

Reklamace zničeného zavazadla

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

14 reakcí

 Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jak postupovat při reklamaci zničeného zavazadla.

Při cestě z PRG (operováno ČSA) přes DUS do JFK (operováno Air Berlin) mi byl poškozen skořepinový kufr – na jedné z bočních stran po celé délce praskl. Okamžitě po přistání jsem o tom informoval pozemní personál, který se mnou sepsal nějaký protokol. Jelikož Air Berlin, jak jsem se dozvěděl, má pouze v Evropě smlouvu se společností Dolfi1920, nebyla zde možnost kufr touto společností vyzvednout a případně opravit, nebo vyměnit. Proto jsem si na vlastní náklady musel koupit kufr nový a chtěl reklamaci vyřešit až po příletu zpět do PRG. U přepážky ČSA mě však odkázali na e-mailový kontakt Air Berlin, na který jsem ihned odeslal potřebné údaje. Ze společnosti Air Berlin mi však nyní přišla odpověď, že poškozené zavazadlo bych měl reklamovat u ČSA, jelikož výchozí let byl operován právě ČSA. Přehazují si zodpovědnost jak horký brambor, a já si v tuto chvíli vyčítám, že jsem za nový kufr vyhodil více než 100 $, které už asi nikdy neuvidím.

Na koho se mám s touto záležitostí obrátit?


Děkuji za každou užitečnou radu.

0

Ahoj neporadím Ti přímo řešení, jak dál postupovat, nicméně z vlastní zkušenosti doporučím mít v rámci cestovního pojištění pojištění zpoždění a poškození zavazadel, ale i zpoždění letu. Přesně na tyto problémové případy pak podstopím veškeré dokumenty pojišťovně a ta to dál řeší za mě, v případě zpoždění letu si sám obstarám stravu, dopravu a vyberu vlastní hotel, následně pojišˇovna vše dle limitů proplatí.

0 Citovat

My jsme vcera pristaly v BUD z AMS a z celkem 6 kufru jsou tri poskozene... to si KLM za zamecek asi neda :(

0 Citovat

Nebo je taky moznost cestovat s batohem. Ten se mi za nekolik desitek letu nikdy neposkodil, i kdyz pro jistotu ho davam do prepravniho vaku. Navic je i praktictejsi pro cestovatele, kteri nepouzivaji neustale taxi.

0 Citovat

Na rozdíl od ostatních se ti pokusím pomoci. Nároky se řídí Montrealskou úmluvou. Při code share odpovídají dopravci společně a nerozdílně. Můžeš si vybrat, proti kterému půjdeš, viz. čl. 36 Úmluvy. Já bych šel proti ČSA, a to z důvodu soudní pravomoci českého soudu, viz. čl. 33 Úmluvy. Odpovědnost dopravce pak upravuje čl. 17 Úmluvy. Promlčecí lhůta pro podání žaloby je dvouletá, reklamaci jsi uplatnil včas (do 7 dnů). Prasklina je dle mého názoru neopravitelná a prasklý kufr nepoužitelný, takže máš nárok na náhradu škody ve výši účelně vynaložených nákladů na pořízení obdobného kufru. 100 USD by mělo projít. Co teď? Písemné uplatnění nároku na náhardu škody na ČSA, přiložit důkazy (lístek od zapsaného zavazadla, boarding pas, fotka zničeného kufru, reklamační protokol, fotka nového kufru, pokladní doklad o jeho pořízení - vše jen v kopiích), určt lhůtu k plnění, uvést účet. Od všeho, co posíláš, si nechej kopii. Když nezaplatí, pošli mi SZ (jestli to v tomto fóru jde) a můžeme případně dál řešit.

3 Citovat

Děkuji moc všem za odpovědi, zejména pak uživatelům jawajawa a LukasAK.

Zvolil jsem cestu přes pojišťovnu, ale trochu se bojím, že to nechají vyhnít a za měsíc mi odepíší, že to nejde, protože... a tisíc důvodů. Mám proto zkusit ještě oslovit ČSA, nebo už to mám raději nechat na pojišťovně?

0 Citovat

numan71 napsal(a):

My jsme vcera pristaly v BUD z AMS a z celkem 6 kufru jsou tri poskozene... to si KLM za zamecek asi neda :(

To je mi líto, vím, jak je to nepříjemné, proto přeji pevné nervy při vyřizování.

0 Citovat

Nevím, s jakou pojišťovnou to řešíš, ale určitě budou chtít potvrzení od dopravce, že jsi nedostal od nich žádnou kompenzaci + pojištění zavazadel bude jisto jistě pojištění škodové, tedy budou chtít pořizovací podklady k poškozenému zavazadlu a mohou i plnit jen v časové ceně (třeba typicky Diners)... Tedy za kolik a jaký jsi pořídil kufr je tady zcela irelevantní.

Tak jen, aby jsi byl v obraze. Samozřejmě přeji, ať vše bez problémů vyjde.

0 Citovat

cali napsal(a):

Nevím, s jakou pojišťovnou to řešíš, ale určitě budou chtít potvrzení od dopravce, že jsi nedostal od nich žádnou kompenzaci + pojištění zavazadel bude jisto jistě pojištění škodové, tedy budou chtít pořizovací podklady k poškozenému zavazadlu a mohou i plnit jen v časové ceně (třeba typicky Diners)... Tedy za kolik a jaký jsi pořídil kufr je tady zcela irelevantní.

Tak jen, aby jsi byl v obraze. Samozřejmě přeji, ať vše bez problémů vyjde.

Řešení pojišťovny Uniqa bylo rychlejší, než jsem čekal. Přišlo mi totiž vyjádření, že připojištění zavazadel, které jsem si k cestovnímu pojištění přikoupil, se na zničení zavazadel nevztahuje. Doporučuji tedy dalším cestovatelům, aby rozhodně neuzavírali cestovní pojištění, resp. připojištění zavazadel, s touto pojišťovnou.

0 Citovat

Zatím se můj problém nikam neposunul. ČSA se od nějaké zodpovědnosti za zničené zavazadlo distancovaly, což vlastně dává smysl, když referenční číslo odkazuje na společnost Air Berlin. Bohužel s AB je to asi na dlouhé lokty, neustále mě odkazují na jejich webový formulář, odkud mi už jednou přišla odpověď, ať reklamaci provedu u ČSA. :-( Uvidím tedy, jestli zabere má odpověď s citovanými odstavci z Montrealské úmluvy.

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Na rozdíl od ostatních se ti pokusím pomoci. Nároky se řídí Montrealskou úmluvou. Při code share odpovídají dopravci společně a nerozdílně. Můžeš si vybrat, proti kterému půjdeš, viz. čl. 36 Úmluvy. Já bych šel proti ČSA, a to z důvodu soudní pravomoci českého soudu, viz. čl. 33 Úmluvy. Odpovědnost dopravce pak upravuje čl. 17 Úmluvy. Promlčecí lhůta pro podání žaloby je dvouletá, reklamaci jsi uplatnil včas (do 7 dnů). Prasklina je dle mého názoru neopravitelná a prasklý kufr nepoužitelný, takže máš nárok na náhradu škody ve výši účelně vynaložených nákladů na pořízení obdobného kufru. 100 USD by mělo projít. Co teď? Písemné uplatnění nároku na náhardu škody na ČSA, přiložit důkazy (lístek od zapsaného zavazadla, boarding pas, fotka zničeného kufru, reklamační protokol, fotka nového kufru, pokladní doklad o jeho pořízení - vše jen v kopiích), určt lhůtu k plnění, uvést účet. Od všeho, co posíláš, si nechej kopii. Když nezaplatí, pošli mi SZ (jestli to v tomto fóru jde) a můžeme případně dál řešit.

Mohu požádat uživatele se jménem "LukasAK", aby mi poslal svůj kontak na e-mailovou adresu novakvit@email.cz? Budu pravděpodobně potřebovat pomoc s těmi AirBerlin. Děkuji!

0 Citovat

máš to na mailu.

0 Citovat

Ad LukasAK, možná mně došlo 2+2... Nezačíná příjmení na F?

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

máš to na mailu.

Děkuji!

0 Citovat

Cali: sčítání ti zřejmě jde výborně, příjmení na F začíná:-) Pokud se známe, písni mail nebo sms, ať vím, s kým mám tady na fóru tu čest.

0
14 reakcí