Nejen Vietnamem na motorce

Založil před 5 lety Petr Pospíšil ve fóru Co se nevešlo

1 reakce

Ahoj, zrovna jsem se vratil asi z 2 mesicni cesty vietnamem na motorce, kde jsem projel skoro cely vietnam a solidni cast Kambodzi. Na youtube a vsude na internetu najdete relativne dost videi na tohle tema a tipu, nicmene jsem se rozhodl sepsat ty nejcennejsi rady co by se budou hodit kdybyste tenhle trip chteli podniknout. A velmi doporucuju. Nicmene nejak to nemuzu sepsat behem jednoho vecera, takze doplnilm jeste zitra a pozitri, plus pridam neco ke Kambodži a Laosu. Každopadně kdyby někdo měl nějaky dotayz, napište a ja to doplním.

Vietnamem na motorce

Legislativa

----------------------------------------------------

Řidičský průkaz

===============

Oficialně je uznáváný mezinarodní řídičský průkaz. V realitě však je to naprosto irelevantní a úspěch u strážníka bude zaležet na jeho náladě. Tedy doporučení - vyřiďte si mezinarodní řidičský průkaz, mějte ho po ruce a v připadě kontroly ho davejte napřed. Je možné si ho vyřídit na dopravním inspektorátě do 50 kč.

Doporučení: Vyřiďte si mezinárodni řidičský průkaz stroj který budete řídit.

Vlastnictví motocyklu

=====================

Jako běloch = Zapaďnák, je pro vás téměř nemožné dělat jakoukoli administrativu, hodně za hlavu jakoukoli legalní cestu vlastnění motocyklu. Expati žijící ve Vietnamu s tímto mají problemy, administrativa se často řeší přes vietnamského prostředníka.

Řešením, jak si užít Vietnam a okolí na motocyklu je toto prostě neřešit, systém je jednoduchý. Přijedete do Vietnamu, najdete motorku, zaplatíte a nasledně dostanete tzv. "blue card", kde si zkontrolujete čísla rámu, SPZ atd. Tato karta vás označuje za "vlastníka motocyklu", samozřejmě to není oficiální, je to šedá zona, avšak tolerovaná. Důležité je kartu neztratit, pak je motocykl bezceny a vy byste mohl být označen za zloděje.

Policie

====================

Vietnam

-----------------------

Nesetkal jsem se s žádnými problémy, policisté mě viděli zdalky, mohli mě zastavit, nezastavili. Řekl bych, nulové riziko.

Kambodža

-----------------------

Podobné Vietnamu, nicméně jednou jsem byl zastaven policii, protože jsem jel v jednosměrce = normální, nepokutovatelné v Asii. Nicméně bych zde zvýšil riziko zastávení.

Rada je velmi jednoduchá, v turistických destinacích být opatrnější. Dívat se kolem, když vidím policisty, ignoruju je, pokud začnou mávat, pokud je to možné "přehlédnu je", pokud je prostě "vidíte", v klidu zastavím, nemluvím anglicky, řekněte jim recept na bramboračku. Jediný co chtěji je úplatek, za žadnou cenu vám nechtějí dělat žádné jinačí problémy. Tzn. po pár minutách mluvení češky, pokud vás nepustí, budete prostě muset zaplatit. Velmi často začínají s pokutou 100 USD a pak snižují. Usmějte se, najděte v peněžence 1 USD a peněženku schovte, ideální je nemít hned velke jednodolarovky dalších 500 USD. Takže dopočuji si do mezinarodního řidičského průkazu uložit 1- 2 USD a předávat to rovnou.

Rada pro odvážnější. Pokud opravdu nechcete zastavovat statické hlídce a je to specialní "výběrčí" hlídka, většinou se hlídka skládá z první a druhe skupiny. Na začátku a na konci ulice. Pokud na vás mává první hlídka, druhá vás na jistotu zastaví. Silnice je však dlouhá. Čili při první odbočce vpravo odbočit.

Doporučení: Žádné obavy, policie zde neni pro to aby dělala problému. Jen si chce přivydělat. Buď se vyhněte a nebo zaplaťte úplatek do 50 CZK. Bude to stačít v 99% případů.

Nákup motorky

=================

- Protože se budeme bavit především o delších tripech tzn. měsíc a víc, půjčení motorky vynechám. Možnosti tu však jsou, např. https://www.tigitmotorbikes.com/ .

Mechanik a různé Backpacker Moto Stores

---------------------------------------------------------

V případě, že se pokusíte sehnat motorku dopředu na některé z mnoha FB skupin, tihle se na vás vyhrnou jako první. Doporučuji ignorovat. Většina prodává šrotové motorky, katastrofalního stavu, cenově nadsazené i 2x. Pokud nemáte zkušenosti s výběrem moto apd. vyhnout se. Cenově se zde nabídka pohybuje od 150-500USD, kde kousky pod 250 jsou rizikové na havarku - svařené rámy apd. Pokud však se rozhodnete pro tuto variantu, snažte se najit kvalitní store, kde motorky opravdu opraví a jsou to dobré peklostroje. Ne, že se zabijete, protože vám upadne vidlice.

Jinačí backpacker

-----------------------------------

Cesta nejlepší a nejlevnější motorky. Nejduležitější je nespěchat. Pár dní před příjezdem si vyhlídnou 5 motorek, napsat majitelům a domluvit si schůzku. Většina backpackeru nemá přiliš času na prodej moto, někdy i méně než pár dní, takže pokud nemáte zábrany a můžete vyjednavat o ceně motorky aspoň 5 dní, cenu mužete klidně snížít i na polovinu. Důležité je nespěchat, vyzkoušet několik motorek a nechat majitele trochu vydusit, v ideálním připadě prodáte moto po vaší cestě s výdělkem. Co se týče stavu, backpackari nejsou motorkáří.

Kde koupit?

-------------------------

Záleží na sezoně, v hlavní sezoně to asi nebude problém skoro nikde. Během mé cesty, největší nabídka a poptávka byla v Hanoji, velmi slabá v Saigonu. Rozmyslete si tedy, zda chcete začít na severu či na jihu. Nicméně bych tomu nepřikládal nějakou extra důležitost.

Co koupit?

------------------------

Jsou dvě možnosti, buď scooter a nebo manualní stroj. Se scooterem nemam zkušenosti. Co se týče manualních moto, jsou zde k mání prakticky pouze tzv. Honda Win. Jsou zde i další možnosti, ty jsou nicméně od 500 USD a proto pro nás nezajímavé.

Honda Win byl mega úspěšný motocykl, nicméně Honda jeho produkci ukončila kolem roku 2008.

¨

Tedy od té doby, všechno ostatní je pouze Čína a nebo 6x překopaný originál. Tyto motorky se poznaji podle toho, že to jsou prostě vraky na první pohled. Lak neni originální, budíky nefungují, světla nefungují. Motor neni Honda, ale Sufat/Espero (dobré motory). Tyto motorky nedoporučuji, bude s nimy plno problémů. Většina backpackeru je prodává za přepálené ceny od 150 - 300 USD. Pokud je motorka starší než 2-3 roky, pokud má najeto víc - tj. že budík už nefunguje, má 99999 km prostě není to nová motorka. Osobně bych nezaplatil víc jak 100USD. Ukecat je to možné, protože vetšina motorek je nadsazená aspoň o 50 USD při prodeji, tzn. nebojte se říct o slevu 100 - 150 USD. Pokud není zájem, jděte dál, backpacker se ozve, brzo odlétá.

Druhá možnost, kterou můžu doporučit, motorky od vietnamského výrobce Detech (http://detechmotor.com.vn). Zpravidla se na trhu vyskytují ročníky od roku 2015 a novější. Tyto motorky jsou asi to nejlepší co lze sehnat z hlediska poměru cena/výkon.

Nejnovější, prakticky nové motorky se pohybují kolem 450-550 USD, očekávejte nový, nablýskaný stroj.

Od 350 USD by mělo být v pohodě sehnat stroj od 25k km najeto. Stále perfektní motorka.

Pokud jde cena níž, zpravidla motorky už jsou blíže výše zmíněným čínským mixum. Zkoumat zda je to Detech či nějaký mix vypadající jako Detech je nutnost.

Doporučení:

- Pokud chcete jistotu, investujte do motorek Detech; ročník 2015 a novější, pod 40 k km. Nulové problémy, jednou za 4000km výměna řetězu a výměna oleje co 800 - 1000 km. Investujte kolem 350 USD. Max. 400 USD. Očekávejte ztrátu při prodeji, či delší dobu prodeje.

- Pokud jedete ultra-budget, kupte buď scooter, nebo činský Win, tj. moto které je starší než 4 roky a nedohledatelné kilometry. Ceny budou od 150-300 USD. Reálná cena je 100-150 USD. Smlouvejte, za žádnou cenu výše. Očekávejte, že během následujích x tisíc km, vyměníte ložiska, řetězovou sadu a pravděpodobně budete mít problémy s motorem. Výměna oleje i co 300 km. Hlavní nevýhoda tohoto stroje nastává, pokud se vydáte mimo asfaltové silnice, moto se rozsype a uvíznete. Problém řešitelný, ale je to komplikace. Tedy doporučuju pro dobrodruhy. Pokud zůstanete na hlavních tazích, vždy najdete mechanika, kterej se vás ujme za trojnasobek.

Na co se dívat při přebíraní motorky

-------------------------------------------

Doporučuji nepodcenit, pokud plánujete ujet aspoň 3000 km.

- Jako první věc, kontrola "blue card", zkontrolovat SPZ, číslo rámu, rok výroby. Pokud nesouhlasí/není, nebrat. Pokud je majitel zoufalý, nabídnout symbolických 50 USD. Vystavujete se riziku, že při policejní kontrole budete muset zaplatit tučný úplatek. Nedoporučuji.

- Začít rámem. Je v celku? Nějaké podezřelé sváry? Pokud ano, tohle je snad jediný NO-GO jakože se moto může fakt rozlomit a způsobit vážné zranění. Nebrat.

- A teď už klasika. Motor, teče z něj? Je zamazaný od oleje?

- Přední vidlice. Teče z ní? Má plynulý chod?

- Co pneumatiky? Pokud chybí vzorek, možná bude třeba měnit.

- Elektronika? U Detech Espero očekávat vše funční, blinkry s pípákem, přední světlo, zadní světlo reagující na brzdu. Budík funkční.

- Řetězová sada. Zkontrolovat zadní rozetu, jestli jsou zuby na konci špíčaté, je čas na výměnu. Řetěz by měl být přiměřeně napnutý.

- Doporučuji si vyžádat umytí motorky před předáním, ukáže to nedostatky.

- Nepodcenit helmu, většínou bude v ceně. Faktem je, že 90% helem, jsou sebevražedné plastové plechovky. Jsou to jednoduché plastové skořepiny, které spíš než chraní, ohrožují. Při pádu na hlavu, riskujete že plastová střepina půjde přímo do hlavy. Pokud chcete regulerní helmu, doporučuji se podívat po lepší. Osobně doporučuji značku Nenki. Je blíž evropské kvalitě.

U mechanika

-------------------

Protože služby mechanika jsou obecně velmi levné, pokud nejste mechanik, nechat to na místních a netečně kontrolovat co dělají a zda to vypadá jako dobrý nápad. Obecně čekejte, že každý se Vás pokusí oškubat. Pamatuji si pouze jednoho fér mechanika a na toho jsem narazil uprostřed ničeho. Čekejte nejhorší, buďte však optimisti.

Výměna oleje

--------------------

Pokud máte čínský vrak, musíte měnit olej každých cca 300 km ať se ten vrak nezadře, takže na konci tripu je olej dosti drahá položka.

Obecně doporučuju tento způsob vyjednávání, který funguje ve většině případů - tj. výměna oleje, která bude v idealním připadě hlavní a jediný důvod k návštěvě mechanika.

- Přijedu před chatrč, s úsměvem zařvu "Sin Čao" a aniž bych sesedal, ukážu na špunt oleje a pokračuju "Baňu?", podle nabidnuté ceny a typu oleje se rozhodnu jestli souhlasím s nabidkou. Pokud ne, nebojím se odjet.

- Jsou zde 2 typy oleje, značkový (Shell, Castrol) a neznačkový (vše ostatní). Ceny potvrzené místnímy jsou maximálně 85 000 Dong pro značkový, přibližně 55 000 Dong pro neznačkový a to včetně práce.

- Běžný trip jak zmást turistu, je že mu ukažou obal oleje a na něm je daná nadsazená cena. V mém případě to bylo 105 000 Dong pro místní olej. S touto cenou nesouhlasit, proto vždy se domluvit na typu oleje ukázáním, domluvit se na ceně a hned zaplatit. Vyhnete se problémum.

- Doporučuji vždy platit přesně. Tzn. při místním oleji předat 60 000 Dong a očekávat 5000 Dong zpět, při značkovém, předat 90 000 Dong a počkat si na vracení. Nikdy neplatit vyšší bankovkou, protože pak se drobné velmi těžko vymáhají. Proto doporučuji vždy na benzínce platit nejvetší bankovkou, protože tam vždy dostanete přesně a víte kolik platit. Následně si nechat drobné pro mechanika.

..... a další čast napišu zitra bo jsem upsanej.

0

Súhlasím. Takto nejako sme to mali aj my. +Dopĺňam ceny a pár info - http://marushka.sk/vietnam-nakup-motorky/

0
1 reakce