Přátelé, v květnu plánujeme výlet po LA - Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika. Tento rok tam byly 2 různé skupinky přátel (zkušení cestovatelé) a všechny z nich okradli (o foťáky, o telefony). Znám všechny bezpečnostní rady typu "nevybírejte si velkou hotovost, nenoste foťák na očích, nebuďte příliš okázale oblečení..." nicméně, přesto by mě zajímalo: Jak řešíte situace, kdy opravdu chcete fotky pořizovat ale bojíte se, že se k vám přiřítí el ladron s mačetkou? :) Už jsem v tomto směru malinko paranoidní, ale víte, jak se to říká - kdo je připraven, není překvapen... Budu proto ráda, pokud mi poradíte nějaké vaše metody, jak a kam si schováváte věci, případně, jestli máte nějakou osobní zkušenost a podařilo se vám okradení předejít, tak sem s tím! Děkuji velice,S. .

Jak zajistit bezpečnost svých věcí během cestování po zemích, kde se přepadávají turisté?

Založila ve fóru Co se nevešlo

Přátelé,

v květnu plánujeme výlet po LA - Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika. Tento rok tam byly 2 různé skupinky přátel (zkušení cestovatelé) a všechny z nich okradli (o foťáky, o telefony). Znám všechny bezpečnostní rady typu "nevybírejte si velkou hotovost, nenoste foťák na očích, nebuďte příliš okázale oblečení..." nicméně, přesto by mě zajímalo: Jak řešíte situace, kdy opravdu chcete fotky pořizovat ale bojíte se, že se k vám přiřítí el ladron s mačetkou? :) Už jsem v tomto směru malinko paranoidní, ale víte, jak se to říká - kdo je připraven, není překvapen... Budu proto ráda, pokud mi poradíte nějaké vaše metody, jak a kam si schováváte věci, případně, jestli máte nějakou osobní zkušenost a podařilo se vám okradení předejít, tak sem s tím!

Děkuji velice,

S.

0

Okradení bych pokládal za součást místního folklóru a byl rád že nedošlo k újmě na těle.

0 Citovat

Diky Petře :D diplnilm do průvodců k sekci kultura.

0 Citovat

Supr :D Jediné, co jsem ochotna jako součást místního koloritu přijmout a smířit se s tím, je průjem, okradení určitě ne.

0 Citovat

Nestraš, to je přesně můj routing.

https://goo.gl/maps/4KW5z4YhbvR2

Birkinku nechám doma, ale telefon, pas a peníze potřebuji mít u sebe.

Jednalo se o okradení nebo přepadení?

0 Citovat

El Salvador jsme měli původně v plánu taky, ale po zkušenostech některých přátel se nám to zdálo zbytečně nebezpečné (a to nejsem posera).

Narazila jsem před časem na tohle: https://www.cestovatelskyobchod.cz/kapsy .. já si určitě pořídím kapsičku za podprsenku a přítelovi asi okolo nohy, nicméně to pořád neřeší ty velké krámy, jako je foťák třeba...

V jednom případě se jednalo o okradení - přátelé byli v Belize, v noci byla bouřka, zloděj rozbil okno a skrz mříže protáhl ruku a ukradl telefon z nočního stolku. V druhém případě o přepadení, cestou z pláže v Hondurasu ukradli kamarádce foťák... Přepadení se "prý" stávají hlavně na sopkách a opuštěných cestách.

0 Citovat

Podprsenku nenosím a za tanga toho moc nedám...

Tak základ je asi probrat skříň a vybrat staré obnošené oblečení které chci vyhodit a to zabalit do báglu který chci také vyhodit. Max. 5 kg věcí by mělo stačit. Když budeš vypadat jako místní budeš nenápadná. Pokud bágl ukradnou žádná škoda.

Nebrat žádnou elektroniku ani počítač, fotit se dá i telefonem. Nebrat šperky ani hodinky.

Vše co chceš ochránit musíš mít pořád u sebe. Kapsy na tělo pod oblečení (mně se osvědčily látkové pytlíky co do nich dávají amenity kit) přidělat k tomu gumu a nosit to v podpaží jako pouzdro na zbraň. Někdo má falešné kapsy našité uvnitř oblečení.

Také je dobré mít zbraň - používám šroubovák - proti pistoli je to na nic, ale proti noži už je to 50/50 a při případné policejní kontrole nemáš problémy jako když tě chytí s nožem.

Dále radí mít v kapse pár dolarů v drobných a jako návnadu kreditku (platnou, ale zamčenou a s napsaným falešným pinem). To vše ve zvláštní peněžence určené pro lupiče, s tím by se měl spokojit.

0 Citovat

My sme sa pred mesiacom vrátili z Guatemaly a žiadny problém sme nemali. Pritom sme normalne "používali" mobily, peňaženky a aj akčné kamery na každom mieste počas dňa aj noci.

Je ale fakt, že sme boli 4 chalani a tak si asi nedovolili. Ale neprišlo mi tam nejak, že by tam chcel vyložene kradnúť alebo lúpiť, skôr na službách v cenách okrádajú :)

0 Citovat

Ta tanga zvaž, není to vůbec špatný!

Dobře, zbraň tedy zvážíme, to snad nebude problém dokoupit na místě.

Co se návnady týče, podařilo se mi vytvořit slušnou kolekci prošlých kartiček (stará a neplatná kreditka, kartička od pojišťovny, ISIC z jiné univerzity).. říkala jsem si, že si vytvořím celou falešnou peněženku a hodím do ní i pár dolarů k dobru.

Zvažovala jsem i maketu iPhonu a starý, rozbitý foťák...

Jinak, četla jsem, že spousta lidí si říká o úplatky, nějaký dobrodruh byl okraden, všude ukazoval papír od policie a ušetřilo mu to mnoho trápení. Když tam jel příště zase, vytvořil si falešné potvrzení a hrozně si to chválil. Ale to už je taková divná česká vyčůranost :D

0 Citovat

Jano napsal(a):

My sme sa pred mesiacom vrátili z Guatemaly a žiadny problém sme nemali. Pritom sme normalne "používali" mobily, peňaženky a aj akčné kamery na každom mieste počas dňa aj noci.

Je ale fakt, že sme boli 4 chalani a tak si asi nedovolili. Ale neprišlo mi tam nejak, že by tam chcel vyložene kradnúť alebo lúpiť, skôr na službách v cenách okrádajú :)

Tak to je super, jsem ráda, že alespoň někomu se poštěstilo vrátit se bez újmy na majetku :)) Za to pohybování se v noci smekám, na to bych neměla odvahu. :)

0 Citovat

Ta kreditka by měla být platná (měsíc/rok) jinak to hned prohlédnou.

Úplatky nevím za co - to jsem zažil v Africe (Zimbabwe, Botswana) kde jsem musel platit kvůli autu.

Ale tohle budu absolvovat colectivos.

Salvador nemůžu vynechat, protože tam mám přílet a odlet.

0 Citovat

Ahoj, vzhledem k tomu, že ještě nevlastníš ani kapsičku na krk, tak lze usuzovat, že jsi cestovatelský začátečník. Pak ale nechápu, proč chceš navštívit takové země, o kterých se nedá říct, že jsou dvakrát bezpečné. Petr má pravdu v tom, že s okradením lze v takových zemích počítat, a když se nic nestane jak píše "na těle", tak je to v pohodě. Poradit lze jen velmi obecně. Nejlepší je brát pokoje bez oken , které se dají zamknout zevnitř (petlice atd). Kdysi jsem byl ve Venezuele, a tam do nějakého 6 patra kradli ze země přes mříže a ve vyšších patrech se spouštěli ze střechy :). V době kvality fotek mobilních telefonů bych foták na některých místech vůbec nevytahoval. Pokud si nemůžeš pomoct, tak si ho oblep nějakýma starýma hadrama nebo ho zašpin a pořid si na něho starý špinavý obal, at nekřičí na dálku "vem si mě ":). Rad je spousta. Asi už máš koupenou letenku, jinak bych ti proradil, at letíš třeba do JV Asie :) Nejlepší je osobní zkušenost, která se nejlépe sbírá v bezpečnějších zemích. Na závěr možná ještě jedna. Když už budes mít tu kapsičku na prsou jak píšeš, tak ji tam na veřejnosti nech. Nos v kapse pár drobných na placení. Není nic lepšího, když má někdo něco takového a pak ji vytáhne na veřejnosti a během chvilky nemá ani peníze, ani pas ani karty :). Taky už jsem zažil u jedněch začátečníků :)

Hodně štěstí na cestách:))

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Ahoj, vzhledem k tomu, že ještě nevlastníš ani kapsičku na krk, tak lze usuzovat, že jsi cestovatelský začátečník. Pak ale nechápu, proč chceš navštívit takové země, o kterých se nedá říct, že jsou dvakrát bezpečné. Petr má pravdu v tom, že s okradením lze v takových zemích počítat, a když se nic nestane jak píše "na těle", tak je to v pohodě. Poradit lze jen velmi obecně. Nejlepší je brát pokoje bez oken , které se dají zamknout zevnitř (petlice atd). Kdysi jsem byl ve Venezuele, a tam do nějakého 6 patra kradli ze země přes mříže a ve vyšších patrech se spouštěli ze střechy :). V době kvality fotek mobilních telefonů bych foták na některých místech vůbec nevytahoval. Pokud si nemůžeš pomoct, tak si ho oblep nějakýma starýma hadrama nebo ho zašpin a pořid si na něho starý špinavý obal, at nekřičí na dálku "vem si mě ":). Rad je spousta. Asi už máš koupenou letenku, jinak bych ti proradil, at letíš třeba do JV Asie :) Nejlepší je osobní zkušenost, která se nejlépe sbírá v bezpečnějších zemích. Na závěr možná ještě jedna. Když už budes mít tu kapsičku na prsou jak píšeš, tak ji tam na veřejnosti nech. Nos v kapse pár drobných na placení. Není nic lepšího, když má někdo něco takového a pak ji vytáhne na veřejnosti a během chvilky nemá ani peníze, ani pas ani karty :). Taky už jsem zažil u jedněch začátečníků :)

Hodně štěstí na cestách:))

Ahoj, super, děkuju za rady :)) Za začátečníka se nepovažuju, v JV Asii jsem byla letos, jen jsem nějak neměla potřebu tohle víc řešit, žádná z těch zemí (Laos, Kambodža, Thajsko, Čína) neměla pověst země, kde se přepadávají a okrádají cizinci. Cestovali jsme po vesnicích a mimo turistické destinace, a neměla jsem ani jednou problém nebo jen náznak toho, že bych se měla bát, teď to beru obezřetněji :)

0 Citovat

No ve vesnicích je většinou všude na světě bezpečno :). Hlavní problém jsou turistické destinace a velká města. To že nějaká země nemá nějakou pověst neznamená. že tě tam nemůžou okrást. I u nás se krade. A když přijdeš o peníze a pas v Thajsku tě určitě omezí víc, než když tě okrade cigán na vlakáči v Brně :))) Chci říct, že ta kapsička se šikne i v té JV Asii. Já potkal v Malajsii před 5 lety češku z Olomouce, na kterou vytáhl místní lapka nůž v Cameronu a chtěl penízky nebo život :) Takže kapsičku na prsa a do nějaké peněženky těch pár drobných a nějakou tu nefunkční (já tada mám fuknční, kde si přelévám peníze jen když potřebuju) kartu :)

0 Citovat

niemandos napsal(a):

No ve vesnicích je většinou všude na světě bezpečno :). Hlavní problém jsou turistické destinace a velká města. To že nějaká země nemá nějakou pověst neznamená. že tě tam nemůžou okrást. I u nás se krade. A když přijdeš o peníze a pas v Thajsku tě určitě omezí víc, než když tě okrade cigán na vlakáči v Brně :))) Chci říct, že ta kapsička se šikne i v té JV Asii. Já potkal v Malajsii před 5 lety češku z Olomouce, na kterou vytáhl místní lapka nůž v Cameronu a chtěl penízky nebo život :) Takže kapsičku na prsa a do nějaké peněženky těch pár drobných a nějakou tu nefunkční (já tada mám fuknční, kde si přelévám peníze jen když potřebuju) kartu :)

Děkuju za rady :)

0 Citovat

Jo a také je dobré mít někde na uložišti (OneDrive) kopii dokladů (pas, letenky, různá potvrzení rezervace, ad.). V telefonu to nestačí.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Rad je spousta. Asi už máš koupenou letenku, jinak bych ti proradil, at letíš třeba do JV Asie :) Nejlepší je osobní zkušenost, která se nejlépe sbírá v bezpečnějších zemích.

I v těch bezpečnějších zemích tě okradou... I doma Tě okradne někdo a to si můžeme říkat bezpečná země. Jinak, falešná peněženka, nějaká ta kapsička a netahat opravdu zbytečné cennosti na ten trip. A kolik Vás bude? ( nejspíše jsem to přehlédl )

0 Citovat

Roiman4 napsal(a):

I v těch bezpečnějších zemích tě okradou... I doma Tě okradne někdo a to si můžeme říkat bezpečná země. Jinak, falešná peněženka, nějaká ta kapsička a netahat opravdu zbytečné cennosti na ten trip. A kolik Vás bude? ( nejspíše jsem to přehlédl )

Jen já a pritel... K dobru nam muze byt jen to, ze je docela urostly a oba mluvime spanelsky. :))

0 Citovat

jen přidám vlastní zkušenost z Kostariky starou 3 roky - na co si dát pozor ;)

Druhý den po příletu jsme si půjčili auto. Po cca půl hodiny jízdy jsme zastavili na oficálním parkovišti (s hlídačem) u Wendys na snídani. Než jsme si stihli objednat, u našeho auta zastavilo černé SUV, vyskočil týpek, klíčem si odemkl náš kufr a sebral dva příručáky... Bohužel jeden byl můj včetně zrcadlovky dvou objektivů a hlavně pasu :/

btw poučil jsem se a už mám dva pasy :D

Jinak bych hodnotil Kostariku jako bezpečnou zemi kde jsou v pohodě lidi :D A na celou záležitost už vzpomínám s úsměvem ;)

0 Citovat

Tomáš Novák napsal(a):

jen přidám vlastní zkušenost z Kostariky starou 3 roky - na co si dát pozor ;)

Druhý den po příletu jsme si půjčili auto. Po cca půl hodiny jízdy jsme zastavili na oficálním parkovišti (s hlídačem) u Wendys na snídani. Než jsme si stihli objednat, u našeho auta zastavilo černé SUV, vyskočil týpek, klíčem si odemkl náš kufr a sebral dva příručáky... Bohužel jeden byl můj včetně zrcadlovky dvou objektivů a hlavně pasu :/

btw poučil jsem se a už mám dva pasy :D

Jinak bych hodnotil Kostariku jako bezpečnou zemi kde jsou v pohodě lidi :D A na celou záležitost už vzpomínám s úsměvem ;)

Tak to me mrzi, teda. Pro nas je Kostarika ‘hlavni destinace.’ Tahle zlodejska vynalezavost/vycuranost me nikdy neprestane prekvapovat. Auto si tam nejspis taky pujcime, tak dekuju za radu, budu na to myslet :)

0 Citovat

Tomáš Novák napsal(a):

jen přidám vlastní zkušenost z Kostariky starou 3 roky - na co si dát pozor ;)

Druhý den po příletu jsme si půjčili auto. Po cca půl hodiny jízdy jsme zastavili na oficálním parkovišti (s hlídačem) u Wendys na snídani. Než jsme si stihli objednat, u našeho auta zastavilo černé SUV, vyskočil týpek, klíčem si odemkl náš kufr a sebral dva příručáky... Bohužel jeden byl můj včetně zrcadlovky dvou objektivů a hlavně pasu :/

btw poučil jsem se a už mám dva pasy :D

Jinak bych hodnotil Kostariku jako bezpečnou zemi kde jsou v pohodě lidi :D A na celou záležitost už vzpomínám s úsměvem ;)

Tak to je hustý :D :D

Prostě cikánov hadr..

0 Citovat

Nevím jestli to bylo tady, nebo kde, ale průběh okradení byl hezky popisován následovně.

Zloději ti prostě přikážou, ať se svlíkneš a pak oberou. Pokud si tě vytipují jako turistu, tak většinou očekávají, že máš peníze v podprdě, kreditku v ponožce a kapsičky v tělové barvě na vnitřní straně stehen či podpaží. Takže než kdesi cosi, rovnou povel k svlíknutí.

Samozřejmě to asi bude u organizovanějšího přepadení, nějaký chmaták vám strhne bágl z ramene a mizí.

A nebo se vám nestane nic a budete mít super výlet :)

0 Citovat

Karel napsal(a):

Nevím jestli to bylo tady, nebo kde, ale průběh okradení byl hezky popisován následovně.

Zloději ti prostě přikážou, ať se svlíkneš a pak oberou. Pokud si tě vytipují jako turistu, tak většinou očekávají, že máš peníze v podprdě, kreditku v ponožce a kapsičky v tělové barvě na vnitřní straně stehen či podpaží. Takže než kdesi cosi, rovnou povel k svlíknutí.

Samozřejmě to asi bude u organizovanějšího přepadení, nějaký chmaták vám strhne bágl z ramene a mizí.

A nebo se vám nestane nic a budete mít super výlet :)

Na to mám právě ten šroubovák, který mu během toho striptýzu zašroubuju do břicha...pak se role vymění.

0 Citovat

El Destornillador strikes back

0 Citovat

Myslel jsem si, že Kostarika je celkem bezpečná, ale podle Britů je ta zkušenost Tomáše Nováka běžná:

https://www.gov.uk/foreign-trave...d-security

Honduras je ale jiná liga, tam Britové (a podobně Američani) celou zemi kromě ostrovů označují "advise against all but essential travel", což mají u málo zemí (i Kongo a DR Kongo mají mapku spíše v zelené barvě):

https://www.gov.uk/foreign-trave...e/honduras

Zároveň ale píšou: "8,000 British nationals visited Honduras in 2015. Most visits are trouble free." Wikitravel.org píše, že jak kde.

Je dobré si takováto doporučení přečíst před cestou, provádět preventivní opatření a nenechat se odradit. Je to spíš seznam případů, které se mohou stát, když bude mít člověk smůlu. U toho Hondurasu bych to ale asi viděl jen na průjezd v dálkovém autobusu přes den s přespáním v bezpečné čtvrti města, pokud člověk není ochotný přijmout, že krádeže a loupeže jsou v některých oblastech součástí místního folklóru.

Já jsem ve Střední Americe nebyl, ale projel jsem po zemi téměř celou Jižní Ameriku, která je místy srovnatelná se Střední Amerikou. O nějakých okradeních a přepadeních jsem slyšel, ale mně se nic takového nestalo (ani za léta cestování jinde), i když jsem nebyl nějak zvlášť opatrný. Před 5 lety šlo jet celkem v pohodě i přes Venezuelu a ve městě u hranic s Kolumbií mi v ubytování říkali, že jsem neměl chodit po setmění zkratkou přes parkoviště. V centru Bogoty jsem šel pozdě večer sám s batohem asi 15 minut od busu MHD do hostelu, když ulice byly liduprázdné. Bez batohu jsem chodil občas večer sám i po Quitu, La Pazu a jiných městech, jen Caracasu jsem se úplně vyhnul.

Jako opatření před vykradením účtu je dobré převádět peníze na hlavní účet, kde je jen málo peněz, ze spořícího účtu těsně před výběrem z bankomatu. Nízké limity na kartě nepomůžou při expresním únosu, kdy únosce donutí vybrat vícekrát. Foťák stačí nějaký starší malý do kapsy. Mobil raději také starší. V případech, co psal Karel, se dají minimalizovat ztráty nošením co nejméně peněz celkem (ani v hotelu nemusí být bezpečné), ale rozhodně ne nějak odporovat, přetahovat se o batoh atd. U většiny zabitých turistů v těchto zemích to byla jejich poslední aktivita v životě.

Pro případy, že takové přepadení nastane při přesunu do další destinace v autě nebo v autobusu, který je celý zastaven a prohledáván, napadá mě, že by se cennosti daly preventivně schovat na dno malého tmavého igeliťáku, ve kterém bude další igeliťák s odpadky. O různých skrýších zkušení zloději vědí, ale všechno zas tak důkladně prohledávat nebudou. Hlavně pak ale na to nezapomenout u popelnice.

0