Přátelé, v květnu plánujeme výlet po LA - Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika. Tento rok tam byly 2 různé skupinky přátel (zkušení cestovatelé) a všechny z nich okradli (o foťáky, o telefony). Znám všechny bezpečnostní rady typu "nevybírejte si velkou hotovost, nenoste foťák na očích, nebuďte příliš okázale oblečení..." nicméně, přesto by mě zajímalo: Jak řešíte situace, kdy opravdu chcete fotky pořizovat ale bojíte se, že se k vám přiřítí el ladron s mačetkou? :) Už jsem v tomto směru malinko paranoidní, ale víte, jak se to říká - kdo je připraven, není překvapen... Budu proto ráda, pokud mi poradíte nějaké vaše metody, jak a kam si schováváte věci, případně, jestli máte nějakou osobní zkušenost a podařilo se vám okradení předejít, tak sem s tím! Děkuji velice,S. .

Jak zajistit bezpečnost svých věcí během cestování po zemích, kde se přepadávají turisté?

Založila ve fóru Co se nevešlo

Obecně si myslím, že se všem možným druhům přepadení/okradení stejně nedá uplně předejít. Já už to tolik neřeším a nechci si ti kazit cestu. A tak třeba letos Peru/Bolívii vůbec neřešil. Chodil jsem sám v noci v Limě, Iquitos, Cuscu, La Pazu, Arequipe a dalších městech a nic se nestalo. Mám peníze na asi 3 různých účtech a k tomu dvě kreditky a všechno mám na různých místech.

A tak když mi někdo v La Pazu okopíroval jednu karta a vybral cca 12k kč, tak jsem ji jen zablokoval, peníze reklamoval v bance a dál jsem fungoval s jinou kartou ;) Je dobrý být připraven a vědět co všechno se může stát, ale nemá smysl se zbytečně ztrachovat ;)

0 Citovat

Já se ale pořád nedokážu smířit s touhle paranoiou. Volný čas je tak drahocenná komodita , a já ho mám vydat za zemi, kde se pořád musím strachovat, a myslet o dva tahy dopředu, než potenciální agresor. Kostariku jsem měla na wish-listu, jen nerada čtu vaše komentáře.

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

Já se ale pořád nedokážu smířit s touhle paranoiou. Volný čas je tak drahocenná komodita , a já ho mám vydat za zemi, kde se pořád musím strachovat, a myslet o dva tahy dopředu, než potenciální agresor. Kostariku jsem měla na wish-listu, jen nerada čtu vaše komentáře.

Byla by skoda se kvuli strachu nechat o tyhle zazitky okrast. Je dobre vedet, ze se to deje a byt na to pripravena... a pokud se to stane, tak se na to snad bude vzpominat se smichem, jak psal nekdo vyse :) Tohle, pokud nechces byt konzumni cestovatel, k tomu proste patri..

0 Citovat

Tomáš Novák napsal(a):

Obecně si myslím, že se všem možným druhům přepadení/okradení stejně nedá uplně předejít. Já už to tolik neřeším a nechci si ti kazit cestu. A tak třeba letos Peru/Bolívii vůbec neřešil. Chodil jsem sám v noci v Limě, Iquitos, Cuscu, La Pazu, Arequipe a dalších městech a nic se nestalo. Mám peníze na asi 3 různých účtech a k tomu dvě kreditky a všechno mám na různých místech.

A tak když mi někdo v La Pazu okopíroval jednu karta a vybral cca 12k kč, tak jsem ji jen zablokoval, peníze reklamoval v bance a dál jsem fungoval s jinou kartou ;) Je dobrý být připraven a vědět co všechno se může stát, ale nemá smysl se zbytečně ztrachovat ;)

Kartu mi okopirovali par let zpatky v Brne :))) Na tom je krasne videt, ze to neni jen problem cizich zemi. Mam ji uz pojistenou :)

0 Citovat

Sarah napsal(a):

Byla by skoda se kvuli strachu nechat o tyhle zazitky okrast. Je dobre vedet, ze se to deje a byt na to pripravena... a pokud se to stane, tak se na to snad bude vzpominat se smichem, jak psal nekdo vyse :) Tohle, pokud nechces byt konzumni cestovatel, k tomu proste patri..

Tak "so smiechom" :) Znameho bodli v Sao Paolo pri prebadnuti (nastastie len povrchove zranenie) a dalsiemu znamenu som zo Slovenska kupoval letenky, kedze mu pocas prechadzky na Copacabane hodili piesok do tvare a vsetko zobrali. Stastie ze mal nahradny pas na ubytku.

Predpokladam, ze tento rok vela "travelhackerov" taketo nieco zazije, co si s vidinou lacnej letenky z Amsterdamu navstivia Salvador, alebo Honduras :D Tiez tu prednedavnom bola jedna "tazatelka" co zhanala lacne letenky zo Salvadoru do Kostariky, lebo nejak si nezistila pred kupou error fare bezpecnostnu situaciu ... najma ked tam berie male deti.

0 Citovat

Tohle vše je relativně neškodné. Horší je když se turista stane obětí překupníků s orgány...

0 Citovat

Kdyz to tu tak ctu.. jake jsou vlastne nejbezpecnejsi zeme v oblasti stredni a jizni ameriky (pokud takove jsou? :-D) Kdyby byl zas nekdy nejaky error fare, at tusim, po cem sahnout..

0 Citovat

tak myslim ze ta Argentina, Chile (asi cim juznejsie, tym lepsie), Uruguaj a Kostarika? :)

0 Citovat

Fajn :) jeste me napada Belize?

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Kdyz to tu tak ctu.. jake jsou vlastne nejbezpecnejsi zeme v oblasti stredni a jizni ameriky (pokud takove jsou? :-D) Kdyby byl zas nekdy nejaky error fare, at tusim, po cem sahnout..

Ono to nejde vůbec brát takhle obecně. V každé zemi se najdou bezpečnější i míň bezpečná místa. Například ostrov Roatán, který patří Hondurasu považuji za bezpečný a naopak určité části Iquitos v Peru jsou vysloveně nebezpečné.

Další věc, je že takhle od počítače se to strašně špatně hodnotí. Například o Bolivíí se říká, že jedno z nejnebezpezpečnějších měst je El Alto. Když jsem tam letos byli tak jsme tam tam chodili sami přes den a jednou i v noci (což nebyl úplně příjemný zážitek) a nic se nám nestalo... Možná jsem měli jen štěstí :D

0 Citovat

Mně se hlavně "líbí" jak se na tomto fóru jednorázová, individuální zkušenost automaticky vydává za obecně platnou.

Aneb cestování ve stylu Anča a Tonča...

0 Citovat

Problém je, že při nízkých cenách letenek dnes cestuje po světě opravdu kde kdo. Nikoho se nechci dotknout, ale takové tvrzení jak tu čtu "chodil jsem tam v noci a nic se mi nestalo,takže je to v pohodě" je opravdu nezodpovědné a hloupé. Jiným se stalo a jak jsem někde četl., těm co se stalo to, co se stává jen jednou o tom už na žádná fora nepíší :). Je to právě o té odpovědnosti. Právě že lidi jako je Sarah, a nic proti ní nemám, po jedné cestě v Asii, kde je převážne opravdu super bezpečno, se cítí jako zkušený cestovatel, a vybere si takové země, o kterých se tu píše na cestování jen se svým přítelem. Potkal jsem na svých cestách i v nebezpečných zemích spoustu i samotných holek a vždycky jsem si říkal, proč tak riskují. Je rozdíl, jestli cestují 4 statní borci, nebo jeden kluk s holkou. To je prostě fakt. Na 4 borce si jeden dva zloději většinou netroufnou. Proč by to dělali, když hned vedle je spousta jiných turistů, kteří jsou sami. Takže asi tak. Omlouvám se za možná zbytečné zamyšlení, ale nemohl jsem si pomoct

0 Citovat

jj, také mám pocit, že se to tu začíná podezřele hemžit cestovateli podobnými těm z legendární skupiny na FB:-) Kdo byl jednou v Dubaji, JV Asii a teď Íránu, tak je rázem guru na úrovni Emila Holuba nebo Roberta Burke.

Každému, co jeho jest... Každopádně všem hezké Vánoce a ať se vám v novém roce všechny problémy nejen na cestách zdaleka vyhýbají.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Problém je, že při nízkých cenách letenek dnes cestuje po světě opravdu kde kdo. Nikoho se nechci dotknout, ale takové tvrzení jak tu čtu "chodil jsem tam v noci a nic se mi nestalo,takže je to v pohodě" je opravdu nezodpovědné a hloupé. Jiným se stalo a jak jsem někde četl., těm co se stalo to, co se stává jen jednou o tom už na žádná fora nepíší :). Je to právě o té odpovědnosti. Právě že lidi jako je Sarah, a nic proti ní nemám, po jedné cestě v Asii, kde je převážne opravdu super bezpečno, se cítí jako zkušený cestovatel, a vybere si takové země, o kterých se tu píše na cestování jen se svým přítelem. Potkal jsem na svých cestách i v nebezpečných zemích spoustu i samotných holek a vždycky jsem si říkal, proč tak riskují. Je rozdíl, jestli cestují 4 statní borci, nebo jeden kluk s holkou. To je prostě fakt. Na 4 borce si jeden dva zloději většinou netroufnou. Proč by to dělali, když hned vedle je spousta jiných turistů, kteří jsou sami. Takže asi tak. Omlouvám se za možná zbytečné zamyšlení, ale nemohl jsem si pomoct

Rozumim tvemu pohledu, nicmene s nim vubec nesouhlasim. Je to prave o te odpovednosti, o tom, ze si jsou cestovatele rizik vedomi a s tim k cestovani i pristupuji. Kdyby si vsichni meli jako podminku vyjeti do techto zemi klast nejake procento navstiveni zemi podobnych, zrejme by trvalo radku let, nez by si sve cestovatelske sny mohli plnit. Nejsem blazen, abych nekde chodila v noci s bahotem po meste, nebo mavala cennostmi na ulici, prece... Muzes byt i master cestovatel, ale kdyz nejsi zodpovedny a citis se jako nepremozitelny, protoze ‘mne se prece nemuze nic stat, kdyz uz jsem vsude byl,’ tak jsi v haji. Prave ta opatrnost potom odlisuje jednu skupinu od druhe, nezavisle na tom, kolik toho kdo videl.. A koneckoncu, nakonec je to vzdycky jen a jen o tom stesti, jen je treba mu jit obcas trosku naproti :)

0 Citovat

cali napsal(a):

jj, také mám pocit, že se to tu začíná podezřele hemžit cestovateli podobnými těm z legendární skupiny na FB:-) Kdo byl jednou v Dubaji, JV Asii a teď Íránu, tak je rázem guru na úrovni Emila Holuba nebo Roberta Burke.

Každému, co jeho jest... Každopádně všem hezké Vánoce a ať se vám v novém roce všechny problémy nejen na cestách zdaleka vyhýbají.

Cali, moc nerozumim, cim jsi do teto diskuse, krom nejakeho implicitniho urazeni, chtel prispet :) Samozrejme preju do dalsiho roku to same, hlavne hodne zazitku a nezapomenutelnych vzpominek!

0 Citovat

Individuální jednorázová zkušenost opravdu nemá velkou váhu (a to ani u počasí). I v těch nejnebezpečnějších místech se něco stane jen malé části lidí (a v takových místech já ani nebyl). Netvrdím, že když jsem šel večer přes centrum Bogoty sám s batohem, že je to bezpečné a že tam má chodit každý. Prostě nerad platím taxi, když to není nutné, a to by ani nebylo bezpečné chytat na ulici a ani jsem neměl možnost si zavolat za rozumné náklady radiotaxi. A nechtěl jsem jet dlouhý úsek z autobusáku za asi 200 Kč. To je při dlouhodobém cestování (2 roky bez práce a více méně na cestách) dost, když jede bus za pár korun. Po jiných městech jsem nechodil po oblastech, které byly označovány za nebezpečné a to ani přes den (na rozdíl od jiných, kteří na to doplatili).

Bezpečnost spíš hodnotím podle těch souhrnů mnohaletých zkušeností na gov.uk. Na druhou stranu přečtení takových informací (nebo špatná zkušenost známého) může mnoho lidí odradit od celé Latinské Ameriky tak, jako málem od severní půlky Jižní Ameriky odradily mě. Jenže pak jsem v jižní půlce potkával cestovatele, kteří v Kolumbii, Ekvádoru atd. právě byli, obvykle se jim nic nestalo (nebo něco menšího) a velmi mi tam cestu doporučovali. Cesta mi pak přinesla jedny z nejlepších zážitků z dosud 5 let cestování (např. Cotopaxi, 6-denní trek v NP El Cocuy, Roraima, Jericoacoara, ale téměř vše tam bylo krásné, pohodové a levné). Je dobré zvážit možné přínosy s ohledem na rizika. A přiznávám, že Honduras ani Salvador mě s ohledem na bezpečnost nelákají, i když mám raději méně turistická místa a jistě by se tam našlo mnoho zajímavého a za nízké ceny.

Ještě k otázce na nejbezpečnější země LA. Chile je bezpečné, neplatí to ale vždy ve velkých městech v noci nebo autobusových nádražích. Podobně Uruguay. Argentina není o tolik horší, jen pozor na odvedení pozornosti záměrným ušpiněním třeba hořčicí či kečupem. Patagonie je velmi bezpečná. Dále Francouzská Guyana a ze střední Ameriky vychází podle gov.uk dobře Panama kromě pohraničí s Kolumbií. Belize je na tom v porovnání s ostatními zeměmi v regionu výrazně lépe, minimálně se policie snaží něco dělat. Kostarika asi není o moc nebezpečnější než západoevropská velkoměsta.

0 Citovat

Ja sa snazim predist okradnutiu\prepadnutiu hlavne vyhybanim sa takymto krajinam :D Bohuzial maju povest aku maju, a mozno sa odtial vratila kopa ludi bez neprijemnych zazitkov, ale mne tu staci desiatka negativnych skusenosti a krajiny su na konci mojho cestovatelskeho rebricka.

Okradnut vas mozu vsade (a aj sa to deje), ale aby na mna vyskakovali s nozikom niekde na autobusovej stanici ... tak to nie :) Proste, krajinam kde nestacia bezne bezpecnostne opatrenia a zdravy rozum maju u mna stopku.

Jedine co sa da odporucit je cestovanie v skupine, taxi , cestovky atd. ale v mojom pripade uz take cestovanie straca caro.

0 Citovat

Člověk to tak nemůže úplně doslova brát. To by nemohl jet nikam a možná ani jít do práce. Západní Evropa s bezpečností už není, co bývala, letos jsem byl v Londýně byť na pár hodin a týden po návratu jsem viděl v televizi, jak to na mostě, přes který jsem šel, napálil autem nějaký mohamedán do lidí...

Samozřejmě jsou rizikovější země a bez znalostí o místních poměrech, kultuře nebo aspoň jazyka tam je jet o hubu. Letos jsem byl v Peru. Vyhýbal jsem se rizikovým oblastem. Přesto poslední den jsem šel v centru pěší zónou asi 300 metrů od sídla vláda a vojáků ho střežící a stejně na konci pěší zóny mi jeden starší pán španělsky povídal "dál nechoď, tam tě okradou". A to jsem chtěl jít jen asi o 100 - 200 metrů pro pěknou fotku kopce. Nebo ve Fezu jsem šel podle Lonely Planet ke Andaluské mešitě a o blok vedle byl prvotřídní slum, z kterého jsem velmi pomalu a nenápadně vycouval, protože jsem svou kůži dost vyčníval.

Jako nejúčinnější beru přípravu před cestou - něco si zjistit o místech a když se něco vyskytne být dostatečně pohotový a při případných problémech se s nimi neprat, pokud být pasivní nepřinese víc problémů než užitku (např. pokud chtějí vybrat z bankomatu 1000 USD a vy víte, že se podaří stěží vytáhnout jen 400 USD).

0 Citovat

voughne napsal(a):

Ja sa snazim predist okradnutiu\prepadnutiu hlavne vyhybanim sa takymto krajinam :D Bohuzial maju povest aku maju, a mozno sa odtial vratila kopa ludi bez neprijemnych zazitkov, ale mne tu staci desiatka negativnych skusenosti a krajiny su na konci mojho cestovatelskeho rebricka.

Okradnut vas mozu vsade (a aj sa to deje), ale aby na mna vyskakovali s nozikom niekde na autobusovej stanici ... tak to nie :) Proste, krajinam kde nestacia bezne bezpecnostne opatrenia a zdravy rozum maju u mna stopku.

Jedine co sa da odporucit je cestovanie v skupine, taxi , cestovky atd. ale v mojom pripade uz take cestovanie straca caro.

Naprostý souhlas. Ano, může tě Abdul přejet autem i v Londýně, Berlíně nebo Nice, ale rozhodně je to nižší pravděpodobnost, než že tě nějaký cikán v Peru bodne kvůli pár stovkám..

0 Citovat

Keďže ja rád zovšeobecnujem, tak sa dá povedať, že ak sa človek drží mimo veľkých miest, tak ok. Či už v z južnej a strednej Amerike, alebo aj v takej Manile. Aj tak je vždy najväčšia šanca, že sa zabijete na skútri v Thajsku

0 Citovat

voughne napsal(a):

Ja sa snazim predist okradnutiu\prepadnutiu hlavne vyhybanim sa takymto krajinam :D Bohuzial maju povest aku maju, a mozno sa odtial vratila kopa ludi bez neprijemnych zazitkov, ale mne tu staci desiatka negativnych skusenosti a krajiny su na konci mojho cestovatelskeho rebricka.

Okradnut vas mozu vsade (a aj sa to deje), ale aby na mna vyskakovali s nozikom niekde na autobusovej stanici ... tak to nie :) Proste, krajinam kde nestacia bezne bezpecnostne opatrenia a zdravy rozum maju u mna stopku.

Jedine co sa da odporucit je cestovanie v skupine, taxi , cestovky atd. ale v mojom pripade uz take cestovanie straca caro.

I v CR se docela dari privodit turistum negativni zazitky, ale to je zase z jineho soudku. Porad se mi zda, ze se takovou generalizaci clovek pripravi o spoustu peknych zazitku, a Ty nejlepsi obvykle zacinaji za hranici komfortu :)

0 Citovat

Sarah napsal(a):

I v CR se docela dari privodit turistum negativni zazitky, ale to je zase z jineho soudku. Porad se mi zda, ze se takovou generalizaci clovek pripravi o spoustu peknych zazitku, a Ty nejlepsi obvykle zacinaji za hranici komfortu :)

Jasně, jenže v 90% případů tyto negativní zážitky spočívají v tom, že se nechali odvést taxíkem za 1000 vočí ze Staromáku na Václavák, případně je kapsář (Rumun, ale nebudeme generalizovat) obral o peněženku, mezitím co čekali na přechodu u Karlova mostu.

Jestli se to dá srovnat s tím, co se ti může stát v takových Bohem zapomenutých zemích - těžko říct. S poslední větou určitě souhlasím, na druhou stranu kolik lidí už takové myšlení stálo vše :))

0 Citovat

Ja mám zatiaľ svoje jediné dva "vrúbky" čo sa týka okradnutia práve z Prahy, ale tiež uznávam, že to bolo spôsobené falošným pocitom istoty. Predsalen keď idem do nejakej menej bezpečnej krajiny, zásadne tomu prispôsobujem moje správanie a také hlúposti, ako položiť si foťák v reštike na stôl, alebo nechať si peňaženku v zadnom vrecku v metre by ma niekde v Strednej Amerike alebo JV Ázii ani vo sne nenapadli.

0 Citovat

Sarah napsal(a):

ze se takovou generalizaci clovek pripravi o spoustu peknych zazitku, a Ty nejlepsi obvykle zacinaji za hranici komfortu :)

Jako vzletný titulek do nějakého "lajfstajlového" časopisu je to asi fajn, ale přeneseno do reality?

Honduras má počet obyvatel plus minus jako ČR. Ročně se u nás stane kolem 80 vražd ročně (a babkám vstávají vlasy hrůzou, protože na Primě krimi zabere půl vysílacího času).

V Hondurasu 5,100.

V Guatemale, Salvadoru je to podobné nebo ještě horší.

Pokud si budeme hrát s čísly, tak v Kostarice je oproti ČR více jak 15x vyšší počet vražd na jednotku obyvatel, v Guatemale 41x, v Hondurasu 85x a v Salvadoru dokonce 144x!

Samozřejmě že nic nelze brát doslova, protože zůstat doma v posteli je asi tisíckrát bezpečnější než vyjít na ulici. ;)

Na druhou stranu si ale duševního diskomfortu užiju v práci více než dostat a na dovolené preferuji spíš prekonavani svých možností sportem než hledání reálných kontur středoamerické násilné kriminality.

Rada k původnímu dotazu: Zvolit rozumný itinerář cesty a vysvětlit přítelovi že být "urostlý" je sice fajn, ale zejména to chce být prozíravý. S kudlou mezi žebry vám coby ochránce nebude k ničemu.

0 Citovat

Sarah napsal(a):

I v CR se docela dari privodit turistum negativni zazitky, ale to je zase z jineho soudku. Porad se mi zda, ze se takovou generalizaci clovek pripravi o spoustu peknych zazitku, a Ty nejlepsi obvykle zacinaji za hranici komfortu :)

Nemyl si hranicu komfortu s hranicou ohrozujucou tvoje zdravie a majetok. Petr ti to uz vysvetlil aj ciselne, sice na vrazdach, ale nebudem daleko od pravdy ak napisem, ze to bude aplikovatelne aj na lupezne prepadnutia, znasilnenia ...

Ked som bol mladsi, tak som bol podobny slnieckar :D Az kym som v urcitych castastiach sveta pochopil, ze je rozdiel struhat frajera v noci niekde v Belehrade ( to pred 15 rokmi bolo uplne ine mesto) a zabocit v Manile do tej nespravnej ulicky (kde sa boja ludia chodit aj cez den) a kde su ta schopni zapichnut aj pre 5€.

Nerobi mi problem prespat v chatrci bez vody na bambusovej posteli, ale aby som sa ohliadal kazdy kilometer cez rameno ci nahodou, planovat cesty taxikom, aby ma v nejakej stvrti neokradli ... to vazne nepotrebujem. Mame na svete dostatocne mnozstvo krajin a momentalne sa pri vybere riadim nasledovnym klucom ... visa free,bezpecnost,cena> bezpecnost,cena> zvysok . Este som nevycerpal prvu kategoriu, tohto roku premierovo zabrdnem do druhej skupiny ktora je taktiez hodne velka a tie ostatne mam na haku.

0