Přátelé, v květnu plánujeme výlet po LA - Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika. Tento rok tam byly 2 různé skupinky přátel (zkušení cestovatelé) a všechny z nich okradli (o foťáky, o telefony). Znám všechny bezpečnostní rady typu "nevybírejte si velkou hotovost, nenoste foťák na očích, nebuďte příliš okázale oblečení..." nicméně, přesto by mě zajímalo: Jak řešíte situace, kdy opravdu chcete fotky pořizovat ale bojíte se, že se k vám přiřítí el ladron s mačetkou? :) Už jsem v tomto směru malinko paranoidní, ale víte, jak se to říká - kdo je připraven, není překvapen... Budu proto ráda, pokud mi poradíte nějaké vaše metody, jak a kam si schováváte věci, případně, jestli máte nějakou osobní zkušenost a podařilo se vám okradení předejít, tak sem s tím! Děkuji velice,S. .

Jak zajistit bezpečnost svých věcí během cestování po zemích, kde se přepadávají turisté?

Založila ve fóru Co se nevešlo

Petr76 napsal(a):

Jako vzletný titulek do nějakého "lajfstajlového" časopisu je to asi fajn, ale přeneseno do reality?

Honduras má počet obyvatel plus minus jako ČR. Ročně se u nás stane kolem 80 vražd ročně (a babkám vstávají vlasy hrůzou, protože na Primě krimi zabere půl vysílacího času).

V Hondurasu 5,100.

V Guatemale, Salvadoru je to podobné nebo ještě horší.

Pokud si budeme hrát s čísly, tak v Kostarice je oproti ČR více jak 15x vyšší počet vražd na jednotku obyvatel, v Guatemale 41x, v Hondurasu 85x a v Salvadoru dokonce 144x!

Samozřejmě že nic nelze brát doslova, protože zůstat doma v posteli je asi tisíckrát bezpečnější než vyjít na ulici. ;)

Na druhou stranu si ale duševního diskomfortu užiju v práci více než dostat a na dovolené preferuji spíš prekonavani svých možností sportem než hledání reálných kontur středoamerické násilné kriminality.

Rada k původnímu dotazu: Zvolit rozumný itinerář cesty a vysvětlit přítelovi že být "urostlý" je sice fajn, ale zejména to chce být prozíravý. S kudlou mezi žebry vám coby ochránce nebude k ničemu.

Petre, a mas i statistiku, kolik ze zabitych jsou evropsti turiste? ;)

Ja myslim, ze nema cenu zminovat, ze jsou v techto zemich vsemozne gangy, ktere si vyrizuji ucty mezi sebou, o mrtvem turistovi v tech koncinach jsem neslysela, ani nepamatuju...

Obecne musim ale rict, ze me trosku prekvapil mistni pristup :D Zkousite ze me udelat nezkusenou slunickarku, ktera se zene do nestesti a spoleha na partnerovy svaly :D. Od cestovatelske komunity bych cekala trosku vic ‘open mind’ pristup, teda. ;)

0 Citovat

inak k tej open mind :) ... neviem ako vy, ale cim viac cestujem, tym som menej tolerantny :D

ale inak razim podobnu cestu ako voughne, nemam problem sa motat v roznych dierach vychodnej Europy, Kaukazu a Strednej Azie, ale stale mam nejaky respekt pred tou strednou Amerikou a severom Juznej, prip. ciernou Afrikou..asi tam ten "gringo" viac vytrca a vela som pozeral Narcos :D

0 Citovat

to Sarah: v tabulce máš počet zavražděných turistů v letech 2009-16 (jestli teda nevadí, že jsou to Američané, ovšem pochybuji, že by ses před zabitím musela prokázat pasem;-))

In the table below, we rank the foreign countries in which the most Americans were killed between 2009 and 2016. Before ranking, we filtered the data to include only homicides, executions, deaths in terrorist attacks, and drug-related deaths.


screenshot2017-03-1518-54-42.png

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

to Sarah: v tabulce máš počet zavražděných turistů v letech 2009-16 (jestli teda nevadí, že jsou to Američané, ovšem pochybuji, že by ses před zabitím musela prokázat pasem;-))

In the table below, we rank the foreign countries in which the most Americans were killed between 2009 and 2016. Before ranking, we filtered the data to include only homicides, executions, deaths in terrorist attacks, and drug-related deaths.

Nejsem žádný matematik, ale 5,75 mrtvého Američana/rok mi nepřijde žádné drámo (když počítám Honduras, protože do El Salvadoru nejedu). Navíc tyhle statistiky jsou značně zkreslující, chybí okolnosti a další faktory, které by měly být vzaty v potaz.

Celkově to není nic, kvůli čemu bych si chtěla dělat další vrásky... :) Doufám, že se ani Ty od cesty do Kostariky nenecháš odradit.

0 Citovat

tonic napsal(a):

inak k tej open mind :) ... neviem ako vy, ale cim viac cestujem, tym som menej tolerantny :D

ale inak razim podobnu cestu ako voughne, nemam problem sa motat v roznych dierach vychodnej Europy, Kaukazu a Strednej Azie, ale stale mam nejaky respekt pred tou strednou Amerikou a severom Juznej, prip. ciernou Afrikou..asi tam ten "gringo" viac vytrca a vela som pozeral Narcos :D

No tak zrovna Narcos Ti ke klidu moc nepomůže :D

Já to mám naopak, i z povahy svého zaměstnání, čím víc cestuju a čím víc se potkávám s jinými národnostmi, tím jsem tolerantnější... Jiný kraj, jiný mrav, ale doposud mě nikdo ničím neomezil ani nepohoršil, spíš příjemně překvapil :)

0 Citovat

Tiez mi tie cisla nepridu nejake dramaticke. Mozno by tie cisla boli viac smerodatne keby pri nich bolo uvedene aj kolko Amikov do tych krajin jazdi, pretoze takto sa zda ze je lepsie ist do Afghanistanu nez do Mexika :) A sice nemam rada generalizovanie, ale Amici su tiez skupina sama o sebe :)

0 Citovat

Vám příjde málo 46 zavražděných jedné národnosti v zemi populací menší než Česko, která rozhodně není vyhlášenou destinací, kam by se hrnuly davy američanů? Mně to teda přijde sakra hodně...

0 Citovat

Andrea napsal(a):

sice nemam rada generalizovanie, ale Amici su tiez skupina sama o sebe :)

To čehúni taky... Rození přeborníci (a noční můry záchranářů) ve skialpinismu, vysokohorském horolezectví a vodáckých sportech na divoké vodě. Prostě ve všem pro co máme doma ideální podmínky. https://zpravy.idnes.cz/umrti-ce...anicni_ert

0 Citovat

Je zarážející, že mladé holky mají pocit, že ví všechno nejlíp. Sarah tu otevřela téma. Spousta lidí tady se snaží poradit, že to není nejlepší nápad, ale ona na každou další reakci reaguje, že je vlastně vše ok a že z ní tu nakonec děláme nějakou sluníčkářku a že by od cestovatelské komunity očekávala odlišný přístup. To že někdo hodně cestuje ale přece neznamená, že je nezodpovědný blázen.

Ptám se, proč chce jet zrovna do těchto zemí, když sama přiznala, že nemá prakticky nic procestované. Pokud je tomu jinak, tak se omlouvám. Vždyt na světě je tolik zemí. Proč chce navštívit zrovna několik z těch nejnebezpečnějších? Důvody neznám a můžu se o nich jen dohadovat.

Někdo tady dá čísla, které jasně mluví o nebezpečnosti těchto zemí. Jsou tam uvedeni jen američané a jsou to jen úmrtí. Kolik je ještě těžce zraněných, lehce zraněných, znásilněných atd můžeme jen hádat. A jak trefně píše Eremi, kolik těch američanů tam bylo ve srovnání třeba s Thajskem. Troufám si napsat, že výrazně méně než třeba v tom Thajsku, ale čísla mrtvých jsou násobně vyšší.

Několik diskutujících psalo, že hodně nebezpečné země nenavštěvují. Mám to přesně tak. Proč se cpát do Střední Ameriky nebo některých států Afriky, když je na světě tolik jiných zemí. Já jsem si oblíbil třeba JV Asii. Takovou kupřikladu Indonésie lze navštěvovat opakovaně a pořád je to něco jiného.

Současný trend cestování po mnoha zemích na jeden trip nechápu, ale každý jsme jiný.

Každopádně at si každý cestuje kam chce. Jen mě šte, když pak kupříkladu za Hanču a Tonču se z našich daní platí výkupné. To mě fakt štve.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Je zarážející, že mladé holky mají pocit, že ví všechno nejlíp. Sarah tu otevřela téma. Spousta lidí tady se snaží poradit, že to není nejlepší nápad, ale ona na každou další reakci reaguje, že je vlastně vše ok a že z ní tu nakonec děláme nějakou sluníčkářku a že by od cestovatelské komunity očekávala odlišný přístup. To že někdo hodně cestuje ale přece neznamená, že je nezodpovědný blázen.

Ptám se, proč chce jet zrovna do těchto zemí, když sama přiznala, že nemá prakticky nic procestované. Pokud je tomu jinak, tak se omlouvám. Vždyt na světě je tolik zemí. Proč chce navštívit zrovna několik z těch nejnebezpečnějších? Důvody neznám a můžu se o nich jen dohadovat.

Někdo tady dá čísla, které jasně mluví o nebezpečnosti těchto zemí. Jsou tam uvedeni jen američané a jsou to jen úmrtí. Kolik je ještě těžce zraněných, lehce zraněných, znásilněných atd můžeme jen hádat. A jak trefně píše Eremi, kolik těch američanů tam bylo ve srovnání třeba s Thajskem. Troufám si napsat, že výrazně méně než třeba v tom Thajsku, ale čísla mrtvých jsou násobně vyšší.

Několik diskutujících psalo, že hodně nebezpečné země nenavštěvují. Mám to přesně tak. Proč se cpát do Střední Ameriky nebo některých států Afriky, když je na světě tolik jiných zemí. Já jsem si oblíbil třeba JV Asii. Takovou kupřikladu Indonésie lze navštěvovat opakovaně a pořád je to něco jiného.

Současný trend cestování po mnoha zemích na jeden trip nechápu, ale každý jsme jiný.

Každopádně at si každý cestuje kam chce. Jen mě šte, když pak kupříkladu za Hanču a Tonču se z našich daní platí výkupné. To mě fakt štve.

Niemande, počkej nějakých 165 dní a otevři znovu tohle téma. Najdeš tady příspěvek ode mě s podrobným reportem z cesty a přesvědčíš se sám :)

Nikde jsem nepsala, že nemám prakticky nic procestované, protože si myslím, že to není pravda.

A jestli Tě zajímá, proč jedu zrovna tam? Protože jsou to překrásné země s panenskou přírodou, do kterých se nežene každý druhý turista. Kultura LA je mi blízká, otevřenost a přátelská povaha těch lidí je něco, co mě nabíjí energií každý den v práci a na cestách na několik měsíců dopředu. Znám moc, moc, moc místních rodáků a ani jeden se neztotožňuje s názory, které se tady prezentují.

Otevřela jsem to téma proto, abych se dozvěděla, jakým způsobem si cestovatelé hlídají svoje osobní věci na cestách, nejsem zrovna nejvynalézavější, takže jsem za každý tip vždycky vděčná. Naopak téma jsem neotevřela proto, abych zde obhajovala své cestovatelské záměry nebo se rmoutila nad statistikou mrtvých Američanů za posledních 8 let. (Btw. jaká je ta statistika aktuálně pro Evropu při všech těch nájezdech, víme?)

Za hodně nebezpečné země považuju Afgánistán, Sýrii, Somálsko... ne Guatemalu, Honduras, Kostariku a Nikaraguu.

A zmiňovat tady Hanču a Tonču... to mi přijde velice mimo mísu.

0 Citovat

Andrea napsal(a):

Tiez mi tie cisla nepridu nejake dramaticke. Mozno by tie cisla boli viac smerodatne keby pri nich bolo uvedene aj kolko Amikov do tych krajin jazdi, pretoze takto sa zda ze je lepsie ist do Afghanistanu nez do Mexika :) A sice nemam rada generalizovanie, ale Amici su tiez skupina sama o sebe :)

Tak tady máme další tabulku, která již snad má o neblahých koncích cestujících Amíků větší vypovídací hodnotu;-) To Thajsko na druhém místě mě překvapilo.


screenshot2017-03-1518-48-38.png

0 Citovat

Thajsko je jedna z najnebezpecnejsich krajin na svete pre turistov. Dovod som uz asi spominal niekde inde... skutre a doprava vseobecne.

0 Citovat

Sarah je peroxidová Barbína, která byla párkrát na dovolené v hotelovém resortu v Turecku a jednou v Dubaji a už si myslí, že ví vše nejlépe. Orientuje se ve světě a zná život obyvatel zemí třetího světa.

Už jí vidím někde v latinské Americe s břitvou na krku podělanou strachy a urostlý přítel se bude válet někde v příkopu pobodaný.

Těším se na trip report, který se přečtu asi na Maledivách.

0 Citovat

"U.S. civilians killed abroad by homicide, execution, and terrorism between 11/2009 & 6/2016 per 100,000 travelers." neviem kde tu vidis skuter :)

0 Citovat

Jojo. Thajsko je průser kvůli motorkám. To je ale něco jiného,. Na motorce nemusíš jezdit :). Když jsem posledně seděl na Rambutri v hospůdce, tak za 2 hodiny prošlo tak 6 ofačovaných borců :)

0 Citovat

tonic napsal(a):

Thajsko je jedna z najnebezpecnejsich krajin na svete pre turistov. Dovod som uz asi spominal niekde inde... skutre a doprava vseobecne.

To mě nepřekvapuje, jeli jsme na skútru z Krabi na Phuket a zpátky a byla jsem úplně podělaná. Ale na rozdíl od okolních zemí se snaží ty skútry udržovat v super stavu. V Laosu je to trošku jiná pohádka, turistům záměrně půjčují skútry, které mají porouchané brzdy, známí se tak letos škaredě vysekali :/

0 Citovat

Myslím si, že ty tabulky jsou dost zásadně deformované cestami naturalizovaných "Američanů" 1. a 2. generace do svých původních vlastí, viz. Haiti a Nigérie na předních místech a 80 mega "Američanů" cestujících do Mexika.

0 Citovat

@Andrea - vsak ta druha tabulka od Mandarinky .. top 25 countries by americans killed per capita

podobne biedne to je aj s Britmi

https://www.gov.uk/government/up...t_2014.pdf

0 Citovat

Ale v tej druhej tabulke su len "U.S. civilians killed abroad by homicide, execution, and terrorism between 11/2009 & 6/2016 per 100,000 travelers." Dokonca u Thajska je v clanku napisane, ze sa vzdy jednalo o homicide. Neviem ako ty, ale ja si pod tym predsta vujem nieco ine ako, ze zabijem na skutri :)

Zdroj: https://blog.data.world/do-state...4156970722

0 Citovat

jaaaj, moja chyba :D som len pozeral screenshot, nie zdroj. No tak este k homicide v Thajsku pripocitat skutre a mame jednicku na trhu :D

P.S.: u Australcanov uz je

http://www.dailymail.co.uk/news/...tions.html

(aj ked to je jasne, ze najviac nadrbanych Oz sa zahlusi na Bali a v Thajsku)

0 Citovat

Ta britská statistika je na nic. Jsou tam zahrnuta třeba i přirozená úmrtí britských důchodců dlouhodobě žijících v teplejších oblastech.

Ty tabulky opravdu nezahrnují skútry nebo třeba nějaké adrenalinové aktivity jako padák tažený motorovým člunem, ale jsou to vraždy přepočtené na počet Američanů, kteří do země vycestovali. Thajsko v tomto srovnání vychází téměř 2x hůře než Honduras, což je asi studená sprcha pro ty, co píšou o superbezpečné JV Asii. Filipíny jsou v závěsu a Řecko je hned za Salvadorem. Statistiky operující s čísly v desítkách a jednotkách jsou nepřesné, ale něco jistě vypovídají. Ovlivnění expaty tam je, ale možná ve smyslu nadhodnocování nebezpečí ve Střední Americe. Když relativně bohatý expat jede navštívit rodinu v chudinské čtvrti svého rodného města např. v Hondurasu, asi je častějším a lákavějším cílem místních gangů, než turisté, kteří do takových míst nechodí.

Pro ty, kteří si myslí, že nebezpečnost Thajska je nějaká statistická chyba, doporučuju třeba tyto články z mnoha:

http://www.independent.co.uk/tra...24171.html

https://www.blesk.cz/clanek/zpra...-roky.html

Nevím, jaké byly konkrétní příčiny úmrtí těch Američanů v Thajsku. Je dost možné, že je to spojené s kriminalitou okolo nočních barů, prostituce a drog a že většiny turistů se to tolik netýká, nicméně Ko Tao by si asi ti, co jezdí jen do bezpečných zemí, měli rozmyslet.

Zabití bych se v Latinské Americe moc nebál (když je člověk připraven neodporovat), protože vysoká čísla vražd se týkají hlavně gangů. Ozbrojené přepadení je ale v některých zemích LA výrazně pravděpodobnější než jinde a jak jsem psal už dříve, za to riziko by mi Honduras nestál (a ani Salvador). Záleží, co člověk od dovolené očekává. Pokud odpočinek od stresu v práci, tak ať nejezdí nejen do Střední Ameriky, ani do rušné a přelidněné JV Asie, ale třeba do Skandinávie, na Hokkaido v Japonsku, na NZ, do Polynésie a do Patagonie. Pokud to, co Sarah, ať jede klidně i do Hondurasu (i když osobně doporučuju spíš Jižní Ameriku).

0 Citovat

Nejako takto to vidi ista organizacia ohladom health, safety and road accidents:

https://www.boredpanda.com/world...mpaign=SAW

Nakolko su data relevantne posudit neviem (samozrejme v diskusii sa z toho smeju, ze Grosnko je najlepsia turisticka destinacia), ale je na zamyslenie ked tam niekto napise toto "Francisco Rio Doce Martins 1 month ago

I live in Rio de Janeiro, Brasil. Those colors are WAY wrong, believe me!! We're living in a civil war. This year, only in Rio, 118 police officers were killed, so far. A german tourist lost his bike in a university. Lucky him, because people at Lagoa Rodrigo de Freitas were killed for their bikes. "

Dalej uz sem nemam co napisat, autorka vlakna len chcela potvrdit ,ze sa nema coho bat, avsak reakcie su presne ine ako cakala. Tipujem, ze predtym nikdy neriesila veci typu kapsicka do podprsenky, ale o strednej a juznej amerike citala veci, a tak nanu dosla paranoia ... sama sa tu utvrdzuje (za pomoci open minded ludi z LA), ze o 180 dni si precitame ako bolo super a nic sa jej nestalo.

Pravdepodobne to prezijes bez toho, aby si sa otcitla v nejakej nelichotivej statistike, ale aj tak, davaj pozor! Ja ti fakt prajem, aby sa ti nic nestalo a prezila si to cele vpohode, a my "not open minded" si o tvojej ceste mohli precitat na nejakom blogu :)

0 Citovat

Je nesmysl tu strašit nějakou občanskou válkou v Riu de Janeiro nebo snad v Brazílii, což je asi jediné, co se dalo smysluplného vyčíst z příspěvku od voughne. Jedná se tam o spirálu násilí mezi policií a drogovými gangy (nebo mladými obyvateli favel, kteří vypadají, že jsou členové gangů), ale je to především ve favelách, kam žádný turista jezdit nemusí.

https://www.huffingtonpost.com/e...cf6e91f1ef

Nedávno tam ve favele zastřelili i jednu starší Španělku, která nezastavila na policejním zátarasu. Málokterý turista si půjčí v Riu auto a ještě aby jel do favely sám. Co to ale má společného s touto diskuzí? Kdo se bojí jet do Sao Paula a Ria, které nemají úplně dobrou pověst (mně ale přišlo Rio za 5 dní chození po městě v pohodě, do favel jsem nešel), může Brazílii navštívit i bez ježdění do center velkoměst. Třeba když jsem přiletěl do Sao Paula, jen jsem přestoupil z busu na bus na autobusáku daleko od centra a jel do Paraty a na Ilha Grande. A je tam i spousta jiných velmi bezpečných destinací.

0 Citovat

Akou vojnou? Zase nerob z komara somara :D Ja som to tam pridal ,ze je na zamyslenie, ak obcan dannej krajiny napise, ze v jednom meste zahynula desiatka policajtov pri boji s vlastnymi obcanmi\gangmi, nejazdite sem... kolko z nas to moze napisat o svojej krajine? Inac, hadam si niekto nerobi obraz o krajine z jedneho, dvoch tlacovych sprav, ci prispevkov :D

Uvedene mapy ked ti pridu nezmyselne tak ok, iny zdroj nemam, ale nejak to aj koresponduje s naladami cestovatelov. Nech si uz kazdy cestuje kam chce, ale pre mna je nepredstavitelne ist na dovolenku o ktorej pol roka dopredu rozmyslam ako ukryt peniaze ...

0 Citovat

Zkopíroval jsi tu příspěvek, ve kterém se píše: "We're living in a civil war." Ale ne že se tam nemá jezdit, i když si to možná myslí.

Mapy jsou v pořádku, ale lepší je najít si podrobnější k jednotlivým zemím i s upřesněním problémů, které jsou na gov.uk (dával jsem na ně odkazy, lze snadno vygooglovat na slova safety gov a daná země). Ty další mapy o bezpečnosti na silnicích jsou zajímavé, ale moc s náladami cestovatelů nekorespondují. Mezi nejnebezpečnějšími zeměmi jsou Thajsko, Vietnam, Írán, Keňa, Tanzánie, JAR a Dominikánská republika, tedy mnoho velmi populárních.

Přesně tak, ať si každý cestuje, kam chce, ale není třeba útočit na někoho, kdo má jiné představy o cestování, jak se v této diskuzi často stávalo. U některých zemí je dobré předem přemýšlet, kam ukrýt peníze, u některých zase, jak na ně vydělat peníze. Ty bezpečnější jsou totiž často o dost dražší (i když jsou i bezpečné levné a naopak nebezpečné drahé).

0