Dobrý den, jsem cestovatel začátečník a potřebovala bych radu od někoho, kdo zná Pobaltí v Polsku. Našla jsem výhodné letenky na srpen - Vídeň-Gdansk a rádi bychom toho využili pro cestu k moři. Kdysi jsem byla na Helu a moc se mi tam líbilo, ale nevím, jestli už to není moc překombinované - myslím přesun z letiště na Hel. Nejpohodlnější by byl nejsoíš přesun lodí, ale taky nejdražší. (Je nás pět - 2 dospělí a tři starší děti, takže se to cenově dost nabaluje).Máte někdo zkušenosti s touto cestovní kombinací?Děkuji. .

Dovolená v polsku u Baltského moře

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

Dobrý den, jsem cestovatel začátečník a potřebovala bych radu od někoho, kdo zná Pobaltí v Polsku. 

Našla jsem výhodné letenky na srpen - Vídeň-Gdansk a rádi bychom toho využili pro cestu k moři. Kdysi jsem byla na Helu a moc se mi tam líbilo, ale nevím, jestli už to není moc překombinované - myslím přesun z letiště na Hel. Nejpohodlnější by byl nejsoíš přesun lodí, ale taky nejdražší. (Je nás pět - 2 dospělí a tři starší děti, takže se to cenově dost nabaluje).

Máte někdo zkušenosti s touto cestovní kombinací?

Děkuji.

0

Úplne jednoduchá cesta. Čo je na tom prekombinované? Po prílete na letisko (neviem, kedy priletíte, ale asi neskoro večer) vezmete taxi alebo autobus do Gdansku, tam prespíte a odtiaľ ráno do Helu autobusom za 32 PLN na osobu alebo pohdlnejšie a lacnejšie vlakom za 20 PLN na osobu.  Ak prídete cez deň, môžete použiť z letiska vlak do Gdynie a odtiaľ do Helu.

info o doprave z letiska: http://www.airport.gdansk.pl/pas...re1/drive/

MHD v Gdansku: http://www.ztm.gda.pl/hmvc/

Vyhľadávač spojení v Poľsku (vlaky, diaľkové a prímestské autobusy): www.e-podroznik.pl

0 Citovat

Děkuji :) A dá se na Helu vydržet celý týden, pokud by nepřálo počasí? Co stojí  podle Vašeho názoru v této oblasti za vidění?

0 Citovat

Bol som tam v lete 2016, je tam toho dosť. Už len Gdansk je super mesto. Potom hrad Malbork, my sme požičali auto.

http://tonicove.sk/polsky-zurek/

0 Citovat

A co pláže v Gdansku? Děti se chtějí hlavně koupat, proto jsem si myslela, že by bylo ideální se ubytovat na Helu. Ale kdyby nevyšlo počasí, zas je to asi trochu nepraktické, nevím, jaký náhradní program by se dal vymyslet přímo tam. Nejspíš bychom stejně museli vycestovat do Gdansku nebo jinam. A co Gdynia  Sopot? Stojí za vidění?

0 Citovat

Druhá půlka srpna už není moc na koupání, do vody lezli už jen ti otrlí. Nejlepší období pro koupání v Baltu je přelom července a srpna. 

Na Helu se dá vydržet klidně pár dnů, i v létě se tam dají dělat příjemné procházky přes borovicové lesy, všude spousta bývalých vojenských objektů a bunkrů. Prošli jsme takto nejméně polovinu Helské kosy. 

Jel jsem na Hel vlakem i tramwajem wodnym, ale za sebe můžu říct, že vlakem poprvé a naposled, narváno až po strop, Poláci s sebou tahají na Hel tuny bagáže. Tramwaj wodny je fakt pohodička...

0 Citovat

MonikaS napsal(a):

A co pláže v Gdansku? Děti se chtějí hlavně koupat, proto jsem si myslela, že by bylo ideální se ubytovat na Helu. Ale kdyby nevyšlo počasí, zas je to asi trochu nepraktické, nevím, jaký náhradní program by se dal vymyslet přímo tam. Nejspíš bychom stejně museli vycestovat do Gdansku nebo jinam. A co Gdynia  Sopot? Stojí za vidění?

Pláže v Gdaňsku jsou v pohodě, od Brzezna, kam se dá dojet tramvají z centra, až po Gdyni jsou pláže, ale jak jsem psal, záleží, kdy tam přijedete. S počasím na severu je to hodně nevyzpytatelné, i uprostřed léta může být pod mrakem. 

0 Citovat

MonikaS - hlavne vam dam jednu radu ako cestovatelovi zaciatocnikovi - nepytajte sa otazku "Co stoji za videni?" - lebo najma ak ste nikde nebola, tak vsade nieco je ... a to "must see" si lahko vygooglite.

Velka plaz je v Sopote aj s najvacsim drevenym molom v Europe.

Hel je fajn, len teda je to riadna tlacenka v lete. Vratil by som sa asi len kvoli fokariu s tulenmi, ktore sme nestihli.

Ak by som siel v tom regione k moru, tak by som asi vybral Krynicu Morsku na hranici s ruskym Kaliningradom, tam to bolo velmi pekne a vizualne rovnake ako Hel, tiez je to vlastne kosa. Ak by ste nemali co robit, urcite by som sa vybral na nejaku "tour de majak" v oblasti ich je celkom dost :)

http://www.lighthousesrus.org/Ma...=CE/Poland

takto sa dostanete urcite na velmi zaujimave miesta

0 Citovat

Pokud je vás více - rodina, skupina, tak k tomu cestování vlakem po Trojměstí (Gdaňsk, Sopoty, Gdyně) doporučím kupovat 24 hodinovou rodinnou nebo skupinovou jízdenku, pro rodinu (2 dospělí a max. 3 děti) by měla vyjít na 14 zł na trasu mezi Gdaňskem a Gdyní, ale doporučuji ověřit na místě.

0 Citovat

Moc děkuji za vaše rady a postřehy :)

0 Citovat

Za sebe ještě můžu doporučit přístavní městečko Łeba a nedaleký Słowiński Park Narodowy s pohyblivými dunami. V oblasti je velmi větrno (proto se duny "pohybují"), koupání stejně jako ve zbytku Pobaltí tedy spíše pro otužilé, vyžití (nejen) pro děti tam však najdete spoustu, je to vyloženě turistická oblast. S pár přestupy vlakem dostupné jak z Helu, tak z Gdaňsku, nicméně je určitě lepší na místě přespat. :) 

0 Citovat

Veronika Kalibánová napsal(a):

Za sebe ještě můžu doporučit přístavní městečko Łeba ... :) 

Také doporučuji! Tam je to opravdu krásné! Byli jsme tam loni v červenci, na koupání byla zima ale ten park stojí za to, nebo i procházky po městě. Na Helu jsme byli také a ten mě osobně moc nezaujal.

0 Citovat

Zdar,

chystáme se v červenci k Baltiku.Bydlet budeme asi tady

https://triverna.pl/oferty/6595,...-pomorskie

Jelikož jsem tam byl naposledy jako malé děcko,tak už si nic nepamatuji.

Byl bych vděčný zdejším znalcům(Tonic a další)za vytvoření nějaké itineráře,něco jako must see.

Podle toho bych pak i upravil délku pobytu(max. 7 dnů)Na cestě zpět(pojedeme autem,ale pohybovat se vozem kolem Trojměstí je asi nesmysl,že?) bych se ještě někde zastavil ( Bydgoszcz,Toruň.,případně další města na cestě do Brna)klidně s přespaním na noc.

Dík za nápady

0 Citovat

Prave som vo Varšave :)) znalec nie som, ale v lete tam ideme znovu na tri dni, základňa Wladyslawovo a potom odtiaľ vlakom Hel a okolie. Na prvý krát Gdansk dva dni, Gdyna Sopot jeden, Malbork je super a mne sa páčila aj Krynica Morska. Veď ako pozerám, tam budeš, tak fajn :)

0 Citovat

Na Hel jezdi z Gdansku i lodni doprava, takze to muze byt taky trochu netradicni vylet.


V Gdyni jsme uz bohuzel nestihli namorni muzeum, u mola tam maji i jako muzea fungujici kriznik z mezivalecneho obdobi a krasny plnoplachetnik Dar pomorza.


Maji tam za mensi poplatek pristupne i majaky. Napriklad na Helu. Kdo na zadnem jeste nebyl, tak je to zajimavy bod k navsteve. Ten v Helu je takovy obyc, ale kazdy majak je trochu technicky skvost (na jinym jsem v pobalti nebyl). Jestli tam uz budete, tak proc ne..

0 Citovat

V tej Krynici je fajn maják

0 Citovat

Byl jsem loni v červenci na 5 dní:

  • 1 den Gdaňsk
  • 1 den Sopoty + Gdyně
  • 1 den Hel (lodí z Gdaňsku)
  • 1 den Słowiński park narodowy + Łeba
  • na cestě zpět jsme se stavili na Westerplatte a v Malborku - super, ale na mě už moc velký. Po 2 hodinách mě to přestalo bavit :-) 

Jak v Gdaňsku tak v ostatních místech jde určitě strávit víc času. My se vždy jen potulovali po městě. Bylo nádherné počasí, tak se nám nechtělo být nikde zavření, což mě třeba mrzí u muzea 2. sv. války v Gdaňsku. V Sopotách je taky fajn cyklostezka kolem moře. 


0 Citovat

Super,takže nějakých 5-6 dnů by mělo stačit,ne?Teď ještě nějaké konkrétní místa,která stojí za návštěvu a budu chrochtat blahem.Jo a co Toruň.Podle některých je to pěkné město.

@tonic,Ty to Polsko nějak miluješ :-) Ale já taky...

0 Citovat

Poľsko je fajn, hlavne v našich končinách podceňované. Ale tá Varšava, len ako prestup na pár hodín :)

0 Citovat

tramin napsal(a):

Super,takže nějakých 5-6 dnů by mělo stačit,ne?Teď ještě nějaké konkrétní místa,která stojí za návštěvu a budu chrochtat blahem.Jo a co Toruň.Podle některých je to pěkné město.

@tonic,Ty to Polsko nějak miluješ :-) Ale já taky...


Toruň ano, ale centrum je dost malé, tak na hodinu, dvě, oběd a dál. 

0 Citovat

Ještě mám pochybnosti,jestli se tam pohybovat autem,nebo místní dopravou(zácpy,parkování,finanční výhodnost

0 Citovat

Kľudne sa to dá bez auta, len my sme boli štyria a tak sa to oplatilo viac. Gdansk je pohoda peši, Malbork vlak, Hel vlak/trajekt. Gdyna/Sopot elektricka/vlak.  Len teda z tvojho ubytka asi skôr auto. My na august opäť auto berieme, ale to skôr na presun do Wladyslawova o potom už Hel vlakom/busom 666.

0 Citovat

No o Władysławowu jsem taky uvažoval,ale někteří mě od tohoto hotelu odrazovali

https://travelist.pl/maloves-spa...y-plazy?ft[bt]=b

0 Citovat

tonic napsal(a):

Kľudne sa to dá bez auta, len my sme boli štyria a tak sa to oplatilo viac. Gdansk je pohoda peši, Malbork vlak, Hel vlak/trajekt. Gdyna/Sopot elektricka/vlak.  Len teda z tvojho ubytka asi skôr auto. My na august opäť auto berieme, ale to skôr na presun do Wladyslawova o potom už Hel vlakom/busom 666.


Teda jet busem 666 na Hel...škoda, že to není double L;-)

0 Citovat

Taky mi to přišlo strašně vtipný. Navíc v tak nábožensky založeném Polsku 😀


Jinak já s autem neměl problém. Bydleli jsme přímo v centru Gdaňsku - prakticky ob ulici od Rynku Glowneho a zaparkovat se dalo. Je pravda, že parking byl tuším od 8:00 do 17 nebo 18 placený, zbytek a víkendy zdarma. Stejně jsme byli přes den pryč, takže to nevadilo a nějaké místo jsem našel. 

Za řekou už pak bylo možno parkovat zdarma pořád. V Sopotách a Gdyni nebyl problém zaparkovat zdarma.


dscf0382.jpg

0