Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Hlásím návrat z víkendu v Bari. Odlet v pátek z Vídně, kde kontrolovali jen test. Po přistání v Bari kontrola žádná, za 3 min jsem byla z letiste venku. Roušky vevnitř všude, venku jak kdo. Všude v restauracích a kavárnach se pipalo covid pasem, ale zda je opravdu Váš nikdo nekontroloval, stačí že jim to ukáže, že je to platné. V místní dopravě a příměstských vlacích kontrola covid pasu žádná. Dnes Při odletu z Bari kontrola očkování, po pristani ve Vídni  klasika, řeknete transit do ČR a jste venku. 

0 Citovat

Po letech lyžování v Rakousku a v Itálii letos týden ve Špindlu. Jak v hotelu (jeden z tamních největších) tak ve skiareálu absolutně bez obtěžování s rouškami, příjemná pohodová atmosféra. Akorát v hotelu kontrola očkování a pro koupi skipasu přes Gopass bylo potřeba nahrát certifikát. Skipas koupený týden dopředu přes Gopass v průměru za 700 Kč na den, pro normálního lyžaře výborný výběr sjezdovek, nikde žádné davy, skvělé rozhodnutí zůstat jednou doma. Ale budu rád za reporty jak to vypadá v zahraničí, bylo by skvělé, kdyby se aspoň někde taky chovali rozumně.

1 Citovat

Bergamo o vikendu s FR z PRG. Tam pouze kontrola testu v PRG u gatu..očkování nikoho nezajímalo. V Bergamu nic. Ve městě FFP2 uvnitř, rouška venku, hlavně místní dodržují, přece jenom Bergamo a 2020 je symbol pandemie. V reštikách všude načítání očkování tabletem - hra na Super Green Covid Pass. Zpět odlet naprosto bez kontrol, pipnout BP a ukázat OP. Zbytečně strávené minuty živoa vypnováním PLF na obou stranách

0 Citovat

Bergamo me hodne zajima od  zitrka maji platit nove podminky v cele EU ,ale porad se moc detailne neuvadi  jak se pristupje k neockovanym  podle toho co pisou na MZV  tak transit  je mozny jen s testem a to jak PCR tak antigen ,ale zaroven uvadeji ze se neda opustit transitni prostor ,pokud vim s mych navstev Bergama  tak se jen v par pripadech dalo zustat na dalsi odlet  v transitnim prostoru  a vetsinou  byl vystup tak ,ze se vylezlo pak do haly a muselo se jit znovu pres security ,,,to by podle toho co uvadeji na MZV znamenalo  stejne jako pri prejezdu na jine letiste (nebo z jineho)  5 dnu karantena  a  znovu test ,,,samozrejme jak jinak jen neockovane  ..podobne se neda prejit ( tam vubec  ) v Londyne a mnoha dalsich letisich Doufejme ze se opravdu zavede jednotny pristup.alespon pro transitni  cestujici 

0 Citovat

Vím, že je brzo, ale nevíte, jak to bude tento měsíc v Maroku? Do 31.1. bylo uzavřené,.

0 Citovat

Dobrý den, někdo aktuální zkušenosti z Portugalska, respektive z Lisabonu? Letíme teď ve čtvrtek z Vídně s Ryanairem. Je mi jasné, že na test musíme, abychom se do Portugalska dostali, ale co cesta zpátky? Pro vstup do Rakouska prý není nutné mít test, pokud člověk tranzituje a řekne to. Prosím o více informací, pokud má někdo aktuální. Děkuji 🙂

0 Citovat

Na cestě zpátky bez testu, letěl jsem to v neděli. Ve Vídni jen stačí říct, že člověk pokračuje do ČR 

1 Citovat

@mikir: píšeš ... od zitrka maji platit nove podminky v cele EU... Pokud tím myslíš https://www.schengenvisainfo.com...ebruary-1/, tak jde jen o doporučení a bohužel většina zemí se do toho moc nehrne. Sleduju podmínky v několika zemích, kam mám koupené letenky, a v nich se snad něco změní k lepšímu v půlce února nebo v březnu, navíc aspoň podle mých  současných poznatků si doporučení nejedna země modifikuje podle svého. Takže aspoň v tuhle chvíli to vypadá tak, že se jednotných a jasných podmínek cestování po EU jen tak nedočkáme...

0 Citovat

Včera odlet z Vídně na Kubu.Ve Vídni na odbavení chtěli vidět vízum a test.V Paříži potvrzení o vakcinaci.Na Kubě chaos ale nejvic je zajímal papír co člověk vyplňuje tři dny před odjezdem.Na Kubě všichni nosí povinně roušky i venku,turisti prý nemusí),pokuta za nenošení je 2000 pesos (sca 650kč)

 

 

0 Citovat

Lanzarote z Berlína

29. 1. BER --> ACE

Na odletu při boardingu kontrola Covid Passu, španělský formulář se jen ptali jestli máme vyplněný (kdybych ho neměl, prošel bych). Velikost zavazadel nikdo neřešil, letadlo zaplněné na 90 %. Po příletu sken španělského PLF, jinak nic.

1. 2. ACE --> BER

Při odletu jen kontrola Covid Passu a větší kontrola zavazadel, PLF pro DE, PL, CZ nikdo nechtěl, letadlo zaplněné na 70 %. Po příletu volný průchod.

Na Kanárech krásně, roušky jen uvnitř (nosí všichni) a pár místních i venku. Všechny atrakce otevřeny, žádná zbytečná buzerace.

0 Citovat

Hlásím návrat z Ukrajiny. Válka není, lidi na klid jak vždy, památky stojí (vyjma Kyjevského památníku přátelství, který má domalovanou jizvu). UAH má příznivý kurz, takže vše za tašku hrušek a neockovani, co neumí rusky/ukrajinsky, nechť se připraví na martyrium, neboť aplikaci VDoma je nastavena tak, aby nefungovala ✌


img-20220130-wa0026.jpg

2 Citovat

Jazva tam už je pár rokov :)

0 Citovat

Na Ukrajinu mam letet pristi vikend. Ockovan nejsem, mam ale certifikat o prodelani covidu. Bohuzel, vsude se uvadi ruzne informace - nekde pisou, ze se neuznava, jinde naopak, ze ano. Tak nevim, jestli musim jit pred cestou na test, asi radsi jo. A letim jen na sobotu a nedeli, takze karantena a podobne hovadiny by se me pri pobytu do 72 hodin snad tykat nemely. No bude to zajimave. Jeste ke vsemu letim z Berlina, navrat tamtez...

0 Citovat

@divan  ano myslel jsem to co  pisou  ze ma platit od 1.2. v cele EU jednotne a mas  bohuzel pravdu, kazdy si to dela podle svych previdel Cetl jsem to na irskych strankach a zrejme Irsko podle toho  jede 

Vcera let Praha - Dublin  v Praze jen pas a letenka ,nekoho se jen zeptali, jestli ma PLF  me se nikdo nic neptal V Dublinu pruchod e brankou bez jakekoliv kontroly ci dotazu na neco , mozna ze pri pruchodu klasickou  kontrolou se treba nekoho neco ptali ,ale nevsiml jsem si ,ze by nekdo neco ukazoval 

Premyslel jsem ,jaky vliv z hlediska  covidovych restrikci a kontroly ma to ,ze vstoupim v Praze e brankou i do letadla na cesky pas  a pak v  Dublinu opustim letiste e brankou na  irsky pas  Priznam otevrene ze uz me nebavi porad dokola platit testy a vyplnovat PLF  kdyz to stejne nechce nikdo videt  S temi pasy je to asi zcela jedno 

0 Citovat

suomi.finland: certifikat o prodelani nestačí. Musíte mít min. Ag test, potvrzení o pojištění na covid platný na Ukrajině a tu posranou aplikaci. Možná bych si sehnal už tady UA simkartu. Pokud to nebude fungovat, jste odkázaný na náladě celníka. Automaticky jdete do karantény, ta konci nahranim certifikátu z Ag testu na Ukrajině. 

0 Citovat

tonic: tak to se omlouvam za uvádění v omyl, já si toho nikdy na fotkách nevšiml :-) 

0 Citovat

suomi.finland napsal(a):

Na Ukrajinu mam letet pristi vikend. Ockovan nejsem, mam ale certifikat o prodelani covidu. Bohuzel, vsude se uvadi ruzne informace - nekde pisou, ze se neuznava, jinde naopak, ze ano. Tak nevim, jestli musim jit pred cestou na test, asi radsi jo. A letim jen na sobotu a nedeli, takze karantena a podobne hovadiny by se me pri pobytu do 72 hodin snad tykat nemely. No bude to zajimave. Jeste ke vsemu letim z Berlina, navrat tamtez...

Jak tu píše vincek, prodělání ok, pokud máš digitální certifikát. V tomto případě pak po vstupu musíš bez ohledu na to, jak tam dlouho budeš, ukázat policii/celníkům nainstalovanou a spuštěnou app vdoma + strachovku. 

0 Citovat

Cali i Vincek - dekuju za rady, i kdyz mam pocit, ze kazdy uvadite opak. Cali pise, ze prodelani covidu ok, pokud mam digit. certifikat (mam). Vincek pise, ze certifikat o prodelani nestaci a musim mit test. A presne v tomto duchu jsem nasel informace na spouste webech. Nekde to bylo tak, jinde jinak. No treba jsem natvrdlej a blbe to chapu. V kazdem pripade to asi celkove bude dost byrokraticke dobrodruzstvi. Tento vikend jsem jiz od patku rano v Neapoli a zde zadny problem.

0 Citovat

Ted jsem si jen tak z dlouhe chvile na hotelu v Neapoli nainstaloval tu ukrajinskou appku Vdoma a nejde mi to prepnout na anglickou verzi, ackoliv je tam nabidka English, ale po kliknuti se to stejne spusti jen ukrajinsky. No to bude jeste vsechno zajimave, tyhle byrokraticke staty (driv jsem byl hodnekrat v Rusku), to je des bes to jejich prozivani dokumentu, papiru, potvrzeni, razitek, povoleni...

Nekdo tu nedavno take psal na foru, ze ta appka Vdoma nejak moc nefungovala...

1 Citovat

Co je psáno, to je dáno, https://visitukraine.today/czech-republic nebo https://czechia.mfa.gov.ua/cs/ne...-inozemciv

Ta appka funguje v poho. Ono záleží, kdy a jakou verzi kdo měl. 

0 Citovat

Španělsko (Andaluzie)

Cesta do Sevilly z Vídně: Ve Vídni nic nekontrolováno, až ve Španělsku rychlé načtení příjezdového QR kódu.

Ve Španělsku žádná omezení – s výjimkou roušek, které se nosí všude uvnitř a většinou i venku. Roušky venku se dodržují, hlavně místními. Na druhou stranu jsem nikdy neviděl, že by policie někoho napomínala nebo snad pokutovala. A to jsem jich potkal docela dost. Napomínají spíš sami občané. :)

Kontrola Covidpassu cca v méně než 50 % navštívených barů/restaurací.

Turisté v Andaluzii jsou teď hlavně domácí, ale taky hodně např. Holanďanů. Na památky, kde je potřeba rezervace online, jsem většinou kupoval vstupenky až ten samý den a neměl jsem žádný problém (např. Alhambra v Granadě koupena cca 1 hodinu předem).

Cesta z Malagy do Prahy: Žádná kontrola formuláře nebo očkování na španělské ani české straně.

0 Citovat

Nechápu, jak někdo může v jedné větě napsat žádná omezení a zároveň roušky vevnitř i venku :)

Ještě že aspoň ty venkovní už ruší

6 Citovat

cali napsal(a):

Co je psáno, to je dáno, https://visitukraine.today/czech-republic nebo https://czechia.mfa.gov.ua/cs/ne...-inozemciv

Ta appka funguje v poho. Ono záleží, kdy a jakou verzi kdo měl. 

No jo, co je psano, to je dano. Jenze naopak ceska ambasada v Kyjeve na strankach MZV  uvadi, ze pro osoby s prodelanym covidem zadne ulevy pro prekroceni hranice nejsou. A v tech tvych odkazech je naopak, ze jo (ale jeden z nich je z rijna, info ceske ambasady ted z ledna). Takze to je proste vsude psane jinak. Uz s tim tady ale nebudu otravovat, jako pojistku si radeji zajdu za 201 Kc na antigenni test (i kdyz i tady se info na mnohych webech lisi, nekde pisou, ze jen PCR, jinde, ze i antigenni). Takze to cele bude jedno velke dobrodruzstvi, ani ne tak cestovni, jako spis administrativni...

0 Citovat

Deny napsal(a):

Nechápu, jak někdo může v jedné větě napsat žádná omezení a zároveň roušky vevnitř i venku :)

Ještě že aspoň ty venkovní už ruší

 

Omezení je pro mě něco, co mi (v kontextu cestování) zabraňuje nějaký místo navštívit, případně to výrazně ztěžuje. To rouška opravdu není. A určitě bych si neodepřel návštěvu nějaký destinace jen z toho důvodu, že tam musím nosit roušku.

 

Jak jsem naznačil, cca 1/4 lidí roušku venku nenosila. Já osobně jsem ji nosil cca 20 % času v na místech s vyšší koncentrací lidí. Bez roušky jsem na ulici míjel policii několikrát a nikdy ani náznak, že by s tím měli nějaký problém.

2 Citovat

Deny napsal(a):

Nechápu, jak někdo může v jedné větě napsat žádná omezení a zároveň roušky vevnitř i venku :)

Ještě že aspoň ty venkovní už ruší

Jj některým by snad nevadil ani zvoneček kolem krku ..

Ono i ve vnitřních prostorech je to silně otravné natož venku .. Tam bych opravdu své prachy nejel utrácet ani omylem!

9