Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Vídeň - Lanzarote - Vídeň s Laudou 5-12.3. Ve Vídni jen kontrola BP, to samé na cestě zpět, nechtěli vidět ani občanku, vojáci nás ve Vídni při zpáteční cestě nekontrolovali. 

Počasí nic moc celý týden, max. polojasno a 20°C. Rezervován dva měsíce dopředu C3 přes Autoreisen za 137e. V reálu pro 5 lidí jsme dostali Opel Zafira 1.4, najeto 800km, průměrná spotřeba 5.9/100. Cena benzínu příjemných 1.35-1.40 euro za litr.

 

0 Citovat

Uz jsem psal jinde ze letos je brezen zrejme na Kanarech  studenejsi  nez jindy 20 a polojasno by me zklamalo, more s teplotou 18-19 neni taky uplne bezne , takovou teplotu ma more i v prosinci a na zacatku ledna  Takze jsem rad, ze to posouvame asi na ten duben, mozna az po velikonocich 

0 Citovat

Nebyl nekdo ted v breznu v Jordansku?

Slavnostne se vyhlasilo, ze je od 1.3. Jordansko otevrene bez omezeni. Pro vstup. Ale na miste neockovane cekaji poradna omezeni. Alespon podle stranek MZV:

"Pro neočkované osoby platí od 1. ledna 2022 zákaz vstupu do všech veřejných prostor včetně restaurací, hotelů a památek. Neočkované osoby mohou v zemi čelit zásadním omezením pohybu."

Jaka je realita?

0 Citovat

Byl jsem cca 12.2.2022 a realita byla taková, že ani hotel, ani památky, prostě nikdo nechtěl vidět covid lejstro. 

Motivační foto: https://www.michalzhor.cz/2022/0...p-na-juad/

0 Citovat

Jestli tomu dobře rozumím, tak na MZV si z nás dělají legraci anebo Michal měl jen kliku?

0 Citovat

Na konci mého pobytu skákali místní radostí neb jim oznámili, že končí restrikce a přijedou tedy turisté. Mělo nás jet 8 a kvůli větě nahoře jsme jeli jen 3. Zpětně byla škoda, že jsme měli strach z omezení. Roušku jsem si nasadil jen při průjezdu check pointy a při koupi SIMkarty. 

0 Citovat

Něco podobného viselo na webu MZV už loni v listopadu a fakticky jsem žádná omezení nezaznamenal a roušky měl málokdo, i když je možné, že někde v hotelech či lepších restauracích v Ammánu to mohlo být trochu jiné a následně, když se rozšiřovala víc delta, se něco mohlo zpřísnit i jinde. Projel jsem za necelých 11 dní většinu ze známých míst Jordánska.

@Michal Zhor: Pěkné fotky, dobré popisky a stručný cestopis. Příště doporučuju jet na déle (i když bez těch už navštívených míst by stačila i podobně krátká cesta) a s autem.

0 Citovat

Já jsem takový průzkumník, zdolávač nej hor Evropy a dnes už dalších světadílů, ale na pěkná místa se vracím s rodinou. Jordánsko rozhodně patří mezi ty, na které se rozhodně vrátím (a opět mimo sezónu). Místní umí nabídnout, ale nejsou otravní. Kdo v Jordánsku nebyl, tak doporučuji všemi dvaceti !

0 Citovat

@Michal Zhor: Pro aspoň trochu dobrodružněji laděné lidi (zvlášť s dětmi, pokud nejsou moc malé) doporučuju Siq Trail (Wadi Mujib) a ten je otevřený od 1.4. do 31.10. (loni mimořádně asi o týden prodlouženo kvůli zavření 31.10. s ohledem na předpověď deště).

https://youtu.be/lAX1tD4s-V0

0 Citovat

Hlásím aktuální informace z Belgie a Rumunska. Vše velmi povzbudivé - přijde mi, že se konečně na všechna opatření zvysoka kašle a vše se vrací do doby předcovidové.

Cesta PRG - CRL: u odbavení chtěli vidět pouze BP a doklad totožnosti, nic jiného. V Belgii zcela volný průchod. Přestože jsou zde roušky v uzavřených prostorech stále povinné, nosí je odhadem třetina lidí. Nejvíc mě pobavilo, že je nenosí policisté, ani zaměstnanci letiště :-)

Let CRL - OTP: opět vše jako dřív, tzn. BP a doklad totožnosti. V Rumunsku chtěli vidět pouze občanku, příjezdový formulář nikdo nechtěl. S rouškami je to zde prakticky totožné jako v Belgii, tzn. nosí je tu spíše menšina.

Jediný, kdo za celou dobu roušky vyžadoval, byla posádka Ryanair.

Nyní mě čeká návrat do Berlína, tak jsem zvědavý, jestli Němci dostojí své důslednosti :-)

0 Citovat

Praha - Barcelona - Krakov. V Praze pouze kontrola ID a BP, po příletu do Španělska skenování QR kódu z jejich formuláře + ID. Letadlo plný odhadem 90%. Před letem do Krakova zase jen kontrola ID + BP. V Polsku kontrola očko či testu. Ve Španělsku roušky uvnitř hodně prožívají, v Polsku tak napůl, v obchodě ve vlaku vůbec, hotel roušky striktně vyžadoval. Vlak z Krakova nacpanej UK, roušky nikdo, kontrola žádná. Krakov kolaps 😔, šílený, Barcelona pohoda, jen počasí bych si přála lepší.

 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@Michal Zhor: Pro aspoň trochu dobrodružněji laděné lidi (zvlášť s dětmi, pokud nejsou moc malé) doporučuju Siq Trail (Wadi Mujib) a ten je otevřený od 1.4. do 31.10. (loni mimořádně asi o týden prodlouženo kvůli zavření 31.10. s ohledem na předpověď deště).

https://youtu.be/lAX1tD4s-V0

Já ti nevím, Siq Trail s dětmi?;) Leda si je tam potom u těch výstupů nahoru po kamenech a lanech nějak podávat:) Není to rozhodně žádný extrém, ale nějakou základní kondici to chce.

0 Citovat

V zari jsme sli s detma 7 a 9 Pico Arieiro -Pico Ruivo- Achada Teixeira na Madeire. Vsichni odrazovali od teto tury, je pravda, ze krome mimin v nositku, jsme zadne deti nepotkali, ale byly uplne v pohode, nevim, kazdy ma jina meritka, a kazde dite je jinak fyzicky zdatne. Takze co jinemu prijde silene, muze jinemu prijit ok🤷.

1 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

Já ti nevím, Siq Trail s dětmi?;) 

Věk bude asi lepší nad nějakou hranici (10 let?) a je třeba umět plavat a nemělo by se jít při vyšším průtoku (to asi pak stejně zavírají), ale viděl jsem tam i lidi celkem tlusté s asi nic moc kondicí. Náročnost se zvyšuje postupně a každý nemusí jít až k vodopádu. Spodní úsek tam šel i 75letý Brit s manželkou (šli pomalu a trochu mě zdrželi na 1. zúženém místě s lanem u stěny, tak jsem s pánem prohodil pár slov a pochválil za odvahu). Když si vezmu, jak třeba 6leté děti šplhají na nějakých kovových a lanových prolézačkách, tak s lany a žebříky takové děti mít problém nebudou. To spíš kratší nohy mohou být někdy určitá nevýhoda.

0 Citovat

Aleš _2 napsal(a):

Hlásím aktuální informace z Belgie a Rumunska. Vše velmi povzbudivé - přijde mi, že se konečně na všechna opatření zvysoka kašle a vše se vrací do doby předcovidové.

Cesta PRG - CRL: u odbavení chtěli vidět pouze BP a doklad totožnosti, nic jiného. V Belgii zcela volný průchod. Přestože jsou zde roušky v uzavřených prostorech stále povinné, nosí je odhadem třetina lidí. Nejvíc mě pobavilo, že je nenosí policisté, ani zaměstnanci letiště :-)

Let CRL - OTP: opět vše jako dřív, tzn. BP a doklad totožnosti. V Rumunsku chtěli vidět pouze občanku, příjezdový formulář nikdo nechtěl. S rouškami je to zde prakticky totožné jako v Belgii, tzn. nosí je tu spíše menšina.

Jediný, kdo za celou dobu roušky vyžadoval, byla posádka Ryanair.

Nyní mě čeká návrat do Berlína, tak jsem zvědavý, jestli Němci dostojí své důslednosti :-)

Tak Němci tradičně nezklamali :-) Při příletu celkem důkladná kontrola dokladů a též očkovacích certifikátů (ovšem jen u někoho - zvláštní). Jednu starší paní zřejmě otočili zpět - neměla žádný "covidový" doklad. Až do konce jsem nesledoval, ale situace byla celkem vyhrocená. Jinak roušky nosí všichni poctivě :-/

1 Citovat

Návrat z Kolumbie: Tam VIE-FRA-BOG, nahrál jsem covid pass do systému Lufthansy a online checkin mi vydal rovnou BP. Ve Vídni a Frankfurtu kontrola jen BP (ani pas nechtěli na gatu vidět), v Bogotě kontrola očkování. Zpět jsem zase dostal rovnou BP, v Bogotě kontrola BP a pasu, ve Franfurtu a Vídní zase jen BP. Výstup z letiště ve Vídni bez jakýchkoliv kontrol.

V Kolumbii skoro všichni nosí roušky i venku (mají to nařízeno), ale když jsem ji nenosil, bylo to všem celkem jedno. Jen na letišti, autobusácích a muzeích ji hlídači vyžadovali. Ale v autobuse jsem si ji zase sundal a ač ji Kolumbijci poctivě měli, mě nikdo neprudil.

1 Citovat

Bratislava - Malta - Bratislava 6.-13.3. Ryanair
Tam: v BTS chtěli BP a ID, v MLA covid pas a ID.
Zpátky: V MLA chtěli BP a ID, v BTS nechtěli vůbec nic.
Oba lety plné z 90%.
Na Maltě se nosily roušky v busech poctivě, ve vnitřních prostorách taky poměrně poctivě. Venku jen ti zatvrzelí. Bylo vtipné potkat na Gozu na turistické stezce vedoucí po útesech člověka v roušce, když "hustota" byla přibližně 1 člověk / 1 km. Jediné místo, kde po nás chtěli covid pas byl nákup vstupenek na Hagar Qim. Přitom po koupi vstupenek chodíte celou dobu venku a potkali jsme tam za hodinu asi tak 15 lidí... V jednom případě nám při vstupu do Lidlu  měřili teplotu.
Na Gozu turistů naprosté minimum, na Maltě o něco víc, ale žádné davy. Počasí noc 6-10°C, den 10-15°C, někdy poměrně silný vítr. I do moře jsem vlezl a udělal pár temp :-), mělo 15°C.

0 Citovat

Prodloužený víkend v Polsku:

Praha - Krakov (Ryanair) - v Krakově stačilo mít v ruce nějakej papír a znuděný policajt s rouškou pod nosem kynul jděte.

Varšava Modlin - Praha (Ryanair) - v Modlinu (mimochodem strašný letiště) nechtěli vidět ani doklad totožnosti v Praze volný průchod.

Zpět jsem měl původně jízdenku na vlak ,ale když jsem na vlastní oči viděl jak přijel EC Cracovia plný Ukrajinců a dalších tak 200 čekalo na nástupišti masakr. Do toho zmatený lidi s místenkama a polský průvodčí jen krčil rameny - když už tu verbež vozí zadarmo tak by jim měli vyčlenit zvláštní vagóny! Ještě že jsem se tam šel podívat předem.

Jinak v Polsku se na zatím stále povinné roušky povětšinou z vysoka dlabe a nikdo nebuzeruje. Krakov o víkendu masakr hlava na hlavě v pátek v Osvětimi taky dost lidí.

1 Citovat

Myslím, že proruské zmrdy by měl David okamžitě zablokovat, pokud svoji podporu Ukrajině myslí vážně.

21 Citovat

Ahoj, nemáte někdo z očkovaných aktuální zkušenost s návratem z Kypru přes Polsko? Na stránkách MZV se píše, že při vstupu do Polska že zemí mimo Schengen se vyžaduje od očkovanych test a že tranzit nemá speciální pravidla. Měl bych se vracet s Ryanair 20. dubna z Paphosu přes Katowice. Díky za info

0 Citovat

Petr _69 napsal(a):

Ahoj, nemáte někdo z očkovaných aktuální zkušenost s návratem z Kypru přes Polsko? Na stránkách MZV se píše, že při vstupu do Polska že zemí mimo Schengen se vyžaduje od očkovanych test a že tranzit nemá speciální pravidla. Měl bych se vracet s Ryanair 20. dubna z Paphosu přes Katowice. Díky za info

Mám podobnou zkušenost s návratem z Velké Británie (taky mimo Schengen). A v Polsku chtěli na pasové kontrole úplně po všech test. Stačil antigenní. 

0 Citovat

@lma

tys musel mít hodně špatný dětství, když z tebe vyrostl takovýhle ubožák.

15 Citovat

Vrátil se teď někdo z USA? Já byla v listopadu a teď se chystám v květnu, tak by mě zajímala aktuální situace, co je vše potřeba, jestli stále příletový formulář a test i pro plně očkované? Na stránkách MZV to moc často neobnovují, tak se raději ptám zde. Letím PRG-LHR-LAX a po 16 dnech stejnou trasou zpět. V listopadu byl potřeba test a vstupní formulář, tak nevím, jestli se to třeba nějak trochu neuvolnilo. Nechci zakládat zbytečně nové vlákno, tak snad mi zde někdo odpoví. Předem děkuji.

0 Citovat

Zatím se to neuvolnilo, stále stejné podmínky, jediné, co se od 26.3. uvolňuje, je přílet na Hawaii, končí program Hawaii Safe Travel, takže už žádné podmínky(aplikace a jiné kraviny) pro přílet, z Mainland je vstup zcela volný, z Asie platí podmínky jako pro zbytek USA. Jako v posledním státě USA končí v ten den na Hawaii také povinné roušky uvnitř.

0 Citovat

Aleš _2 napsal(a):

[citace="Aleš _2"]

Hlásím aktuální informace z Belgie a Rumunska. Vše velmi povzbudivé - přijde mi, že se konečně na všechna opatření zvysoka kašle a vše se vrací do doby předcovidové.

Cesta PRG - CRL: u odbavení chtěli vidět pouze BP a doklad totožnosti, nic jiného. V Belgii zcela volný průchod. Přestože jsou zde roušky v uzavřených prostorech stále povinné, nosí je odhadem třetina lidí. Nejvíc mě pobavilo, že je nenosí policisté, ani zaměstnanci letiště :-)

Let CRL - OTP: opět vše jako dřív, tzn. BP a doklad totožnosti. V Rumunsku chtěli vidět pouze občanku, příjezdový formulář nikdo nechtěl. S rouškami je to zde prakticky totožné jako v Belgii, tzn. nosí je tu spíše menšina.

Jediný, kdo za celou dobu roušky vyžadoval, byla posádka Ryanair.

Nyní mě čeká návrat do Berlína, tak jsem zvědavý, jestli Němci dostojí své důslednosti :-)

Tak Němci tradičně nezklamali :-) Při příletu celkem důkladná kontrola dokladů a též očkovacích certifikátů (ovšem jen u někoho - zvláštní). Jednu starší paní zřejmě otočili zpět - neměla žádný "covidový" doklad. Až do konce jsem nesledoval, ale situace byla celkem vyhrocená. Jinak roušky nosí všichni poctivě :-/

[/citace]

Já dneska doletěl do Mnichova tak tam byl úplně volný průchod, nikde se nic nezkoumalo, tak to bylo asi lokální jenom 😀

0