Zdravím vospolok. Dovolím si sem hodiť link na tripreport z posledného, veľmi intenzívneho výletu do egyptskej Gízy a Káhiry. Tieto miesta sú vďaka relatívne novej linke Wizzu z Budapešti na nové letisko Sphinx dostupné za veľmi priaznivé ceny, no žiadne preplnené bufety v rezortoch a animátorov nečakajte. Hlavne si pripravte pevné nervy. Dovoľujem si upozorniť najmä na veľmi bohatú fotogalériu, keďže sa znovu stretol v trojici Fuji team (ja pre zmenu po rokoch sólo team Canon). Jednoducho, tieto miesta sú na street foto ako stvorené a možno niekomu pomôžem v sólo návšteve tohto ošťaného megalopolisu s vyše 20 miliónmi obyvateľov.     https://tonicove.sk/zapraseni-pod-pyramidami/   Náklady:   Letenka Wizz - 70e osoba Visa on arrival - 25 USD Ubytovanie Hayat Pyramid Views - 75e osoba 4 noci Flasa predrazeneho vina od heloumajfrienda - 30 eur (inak 5 eur) Vstupne Giza Necropolis - 540 EGP Vstupne Dahshur - 150 EGP Ubery - do 5e vsade v Kahire, 8-9 eur SPX letisko Auto na pol dna s vodicom - 1000 EGP  .

Zaprášení pod pyramídami

Založil ve fóru Cestopisy

Zdravím vospolok. Dovolím si sem hodiť link na tripreport z posledného, veľmi intenzívneho výletu do egyptskej Gízy a Káhiry. Tieto miesta sú vďaka relatívne novej linke Wizzu z Budapešti na nové letisko Sphinx dostupné za veľmi priaznivé ceny, no žiadne preplnené bufety v rezortoch a animátorov nečakajte. Hlavne si pripravte pevné nervy. Dovoľujem si upozorniť najmä na veľmi bohatú fotogalériu, keďže sa znovu stretol v trojici Fuji team (ja pre zmenu po rokoch sólo team Canon). Jednoducho, tieto miesta sú na street foto ako stvorené a možno niekomu pomôžem v sólo návšteve tohto ošťaného megalopolisu s vyše 20 miliónmi obyvateľov.  

 

https://tonicove.sk/zapraseni-pod-pyramidami/

 

Náklady:   Letenka Wizz - 70e osoba
Visa on arrival - 25 USD
Ubytovanie Hayat Pyramid Views - 75e osoba 4 noci
Flasa predrazeneho vina od heloumajfrienda - 30 eur (inak 5 eur)
Vstupne Giza Necropolis - 540 EGP
Vstupne Dahshur - 150 EGP
Ubery - do 5e vsade v Kahire, 8-9 eur SPX letisko
Auto na pol dna s vodicom - 1000 EGP

5

Tak tohle je jeden z nejparádnějších cestopisů na CL!!! Nejenom tím, jak jsi to napsal a jak jste to vyfotili, ale i tím, co jste prožili. 

1 Citovat

Kdyby byl na CL, tak si ho přečtu. Tyhle odkazy jinam nee.

 

0 Citovat

tonic, super cestopis, moc jsem se pobavila a taky teda upřímně jsi mě odradil od jakýchkoli bláznivých myšlenek na návštěvu Káhiry :-)

1 Citovat

Dik za inspiraciu. Na Vianoce by sme mali pristat na rovnakom letisku, tak to nejako pokombinujeme s cestopisom od kolegu z minuleho tyzdna.

Egypt by som v tvojom pripade neodpisoval uz len na nejaky last minute v rezorte. Sudiac podla fotiek, Kahira vyzera daleko vecsia stoka ako Luxor, ci Asuan, a absencia chramov typu Karnak\Hatšepsut tomu mestu tiez nepomaha (Giza to nezachrani).

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Kdyby byl na CL, tak si ho přečtu. Tyhle odkazy jinam nee.

 

 

Žiaľ, ako dopadli Akční letenky, tam sa vo fóre stratili oveľa lepšie cestopisy ako mám ja. A teda tých 200+ fotiek nebudem znovu dávať na CL, dupľom keď z toho nič nemám:))

5 Citovat

voughne napsal(a):

Dik za inspiraciu. Na Vianoce by sme mali pristat na rovnakom letisku, tak to nejako pokombinujeme s cestopisom od kolegu z minuleho tyzdna.

Egypt by som v tvojom pripade neodpisoval uz len na nejaky last minute v rezorte. Sudiac podla fotiek, Kahira vyzera daleko vecsia stoka ako Luxor, ci Asuan, a absencia chramov typu Karnak\Hatšepsut tomu mestu tiez nepomaha (Giza to nezachrani).

 

No na streche nášho hotela som stretol Slováka čo desať dní cestoval autom s rodinou po Egypte, dal až Asuan a že práve aj Luxor a okolie úplne turist peklo. Ale tak Hatšeput je môj interný bucket list od čias ako dom hral Serious Sam 

0 Citovat

Ala napsal(a):

tonic, super cestopis, moc jsem se pobavila a taky teda upřímně jsi mě odradil od jakýchkoli bláznivých myšlenek na návštěvu Káhiry :-)

Sice nevím co tam píše, ale Káhira je naprosto v pohodě. I z hlediska žen nebo sólo výletníků. Levné velkoměsto. 

0 Citovat

Alo, potvrzuju, byla jsem tam s maminkou a největší problém, co jsme měly, bylo přejít silnici. Ten jejich provoz je šílený.... párkrát se nás někdo ujal a převedl nás. Byly jsme obě slušně oblečené plus starší ženy ve věku maminek poměrně dost respektují.

PS ale rozhodně jsme nešly do všech míst, kde byli tonic a spol

1 Citovat

@T Luxor je sice turisticke peklo, ale sudiac podla fotiek si dovolim napisat, ze taky Cairo-Lunik IX tam nemaju. Co maju rovnake su helovmajfrendi a kadejaki odrbavaci ... to uz bude asi egyptska natura :)

3 Citovat

Veď keď bude nejaká lacná Hurghada tak kľudne si splním sen:) 

1 Citovat

Parádne reportazne fotky 👌 teším sa na podcast.

0 Citovat

Za studentskych let jsem tam byla s kamaradkou👌😁. Jeli jsme po zemi, taxikem z izraelskych hranic do Kahiry, tam jsme vse objeli taxikama a pesky, pak vlakem do Luxoru, odtud odskok do Hurgady a zpet, pokracovani do Asuanu podel Nilu a oak zpet do Kahiry a nahoru do Alexandrie a zpet nach Izrael. Cele samy 2 holky. Do dneska z toho ziju, to je pecka proste. Jinak v Kahire samozrejme 20cm spiny na ulici je normal. A Arabove na ty se clovek musi obrnit, nejsou jen hellomyfriendi, ale taky dost nechutny 🙏😇🤷. Clovek si to nesmi pripoustet.  Ta atmosfera a pamatky, to uz jsem krome Peru- Macchu Picchu, nikde nezazila.

1 Citovat

Ala napsal(a):

tonic, super cestopis, moc jsem se pobavila a taky teda upřímně jsi mě odradil od jakýchkoli bláznivých myšlenek na návštěvu Káhiry :-)

 

Já jsem to tedy přečetl a upřímně - nevím co je na tom super. 

Platit předražené sumy je hloupost, shánět chlast v muslimské zemí vlastní rozhodnutí.

Heloumyfrendi se dají ignorovat, stejně jako zjevné scamy.

Nechci, aby to znělo nafoukaně, ale já to nezažil ani v Káhiře, ani jinde podél Nilu. Naopak mi místní pomáhali při poměrně složitém procesu administrace súdánského víza nebo při fotografování infrastruktury se ptali proč a nač a sem tam někdo i pomohl, včetně milice.

Chcete - li pyramidy bez turistů, pak Núbijská poušť, až skončí válka.

Možná cestuju jinak (a hlavně většinou sám).

 

0 Citovat

Mandre napsal(a):

Za studentskych let jsem tam byla s kamaradkou👌😁. Jeli jsme po zemi, taxikem z izraelskych hranic do Kahiry, tam jsme vse objeli taxikama a pesky, pak vlakem do Luxoru, odtud odskok do Hurgady a zpet, pokracovani do Asuanu podel Nilu a oak zpet do Kahiry a nahoru do Alexandrie a zpet nach Izrael. Cele samy 2 holky. Do dneska z toho ziju, to je pecka proste. Jinak v Kahire samozrejme 20cm spiny na ulici je normal. A Arabove na ty se clovek musi obrnit, nejsou jen hellomyfriendi, ale taky dost nechutny 🙏😇🤷. Clovek si to nesmi pripoustet.  Ta atmosfera a pamatky, to uz jsem krome Peru- Macchu Picchu, nikde nezazila.

Jojo, tenkrát to bývalo jinak. Žádné mobily, levný lety, GPS, simky... Z Varů po zemi až do Gízy za řadu týdnů, s dvěma pasy, stopem, spaní po širákem, shánění víz pomalu do všech zemí... A omezený rozpočet. 

0 Citovat

Ano, taky si pamatuju krásné doby svého mládí bez mobilů a levných letenek, se studentským rozpočtem, a vzpomínám na ty zážitky. No a co má být? Ta doba se nevrátí, dneska jsem ráda za mapu v mobilu, letenky na jedno kliknutí a booking.com, ideální pro moje cestování s rodinou při omezených časových možnostech.

2 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Jojo, tenkrát to bývalo jinak. Žádné mobily, levný lety, GPS, simky... Z Varů po zemi až do Gízy za řadu týdnů, s dvěma pasy, stopem, spaní po širákem, shánění víz pomalu do všech zemí... A omezený rozpočet. 

 

Toto bola realita este 10-11 rokov dozadu (minimalne pre mna), ale je to skor taky spomienkovy optimizmus. 

 

 

0 Citovat

Ja ani ne, moje deti teda “zatim” nejsou a nevim jestli budou naladene chodit nekde ve spine po ulici a jist co se po cestě namane mezi mistnima, jsou uplne jinde, vychovou to neni…. Ja bych klidne takhle jela znova, zas tak stara nejsem😁✌️, nemam s tim problem, spat ve spacaku v parku mezi zavlahama nebo na plazi misto hotelu, ale neni s kym. To je pro me cestujlevne, ne booking za zadkem a pujcene auto na letisti. 

2 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Z Varů po zemi až do Gízy za řadu týdnů, s dvěma pasy, stopem, spaní po širákem, shánění víz pomalu do všech zemí...

Já jsem v roce 1995 dojel linkovým busem s přestupem v Istanbulu do Aleppa za 2 dny (3 noci), tak do Káhiry by se dalo dojet rychleji než za týdny, pokud by šlo o rychlost a ne o poznávání cestou. 

0 Citovat

Kdyz jsme u toho, ja jela v roce 1998 z Prahy vlakem pres Ukrajinu, Rusko transibirskou pres Bajkal, Mongolsko do Pekingu a zpet za 6 tydnu poznavani cestou😁😘.

1 Citovat

Je 2:12 a já čtu tento cestopis na letišti v Gíze při čekání na zmíněný Wizz do Budapešti. Velmi podobný itinerář, téměř identické pocity. Kdo chce zažít "Indii" za levno a blízko, tak jeďte dokud to Wizz neoptimalizuje.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

[citace="Ahmad Masúd"]

Z Varů po zemi až do Gízy za řadu týdnů, s dvěma pasy, stopem, spaní po širákem, shánění víz pomalu do všech zemí...

Já jsem v roce 1995 dojel linkovým busem s přestupem v Istanbulu do Aleppa za 2 dny (3 noci), tak do Káhiry by se dalo dojet rychleji než za týdny, pokud by šlo o rychlost a ne o poznávání cestou. 

[/citace]

Nešlo o rychlost. Týden v Sýrii, týden v Izraeli, zastavení na Balkáně...nikam jsem se nehnal a neženu, nemám důvod, raději si užívám než honím.

 

0 Citovat

Mandre napsal(a):

Kdyz jsme u toho, ja jela v roce 1998 z Prahy vlakem pres Ukrajinu, Rusko transibirskou pres Bajkal, Mongolsko do Pekingu a zpet za 6 tydnu poznavani cestou😁😘.

Hezký. Já o dva roky později také vlakem do Kazachstánu, stopem přes poušť do Turkmenistánu a pak zase vlaky po Střední Asii. Tenkrát byla mnohem méně rozvinutá než dnes, totéž platilo i o Jižním Kavkaze.

 

0 Citovat

Ja rád aj užívam aj honím sem-tam :) pekný spomienkový optimizmus sa tu rozvinul. Holt, byť zamestnancom železníc v 90. rokoch bola výhra v tomto prípade. My sprostejší sme namiesto toho, aby sme sa zamestnali a cestovali po krajinách ešte neskazených turizmom, simkartami alebo prip. vojnami, sme radšej chodili do škôlky alebo na základnú školu:((

9 Citovat

Škola není špatné zaměstnání a od dráhy se dá nějakých 100 kkč vyvařit i dnes, i když kdo jede po penězích, tak je snadněji vydělá jinde.

 

0