Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Ahoj dobrodruzi.

Jak vysvětlit známým, že Vás stála letenka napříč celou Evropou méně než stojí půlhodinová jízdenka v MHD?

Pokusim se nastínit cenovou politiku (zejména Ryanairu), která umožňuje i přes korunové letenky generovat ziskovost celého letu.

Důvod proč nabízet tyto levné letenky je zřejmý:

reklamní tah - takováto akce se ihned rokřikne a pyramidově přiláká další zákazníky dumpingová politika - raději odvezu do destinace cestujícího zadarmo než aby ho odvezla konkurenční letecká společnost (na některých linkách panuje tak tvrdý konkurenční boj mezi Ryanairem, Wizzairem a Easyjetem, že se letecké společnosti přímo předhánějí v tom kdo bude prodávat nejvíce pod náklady)

Zaměřím se na příčiny těchto extrémně levných letenek. Ty hlavní jsou dva!

1. Sofistikovaný Revenue management Jedná se o systém, který pracuje s předpovědí poptávky. Ta se neustále mění. Revenue management předpovídá poptávku na základě vstupních dat, které jsou zadávány v závislosti na aktuální situaci. Hraje roli například významná událost v cílové čí odletové destianci (olympijské hry), počet a typ konkurenčních leteckých společností nebo například roční obodbí. Základním úkolem Revenue managementu je tedy prodávat co největší část kapacity letadla za co nejvyšší tarif, ovšem stará se také o to, aby byla celková kapacita vyprodána. Jednodušeji řečeno, pokud se najde cestující, který by si letenku koupil za 15 tisíc měla by mu být za tuto cenu prodána. A ve chvíli kdy z předpovědi poptávky plyne, že už tací cestující nejsou, je umožněno zaplnit zbývající kapacitu i cestujícím, kteří poletí jen za 10 Kč.

2. Šetří se na všech sférách (nízkonákladový koncept) - Oproti menším leteckým společnostem s několika stroji je Ryanair schopný nakupovat letadla za nižší cenu díky tomu že objednává desítky strojů (může si dovolit vyjednávat velké množstevní slevy). Navíc si objednává zpravidla tu nejvíce osekanou verzi B737, bez jakýchkoliv nadstandardů. - Nižší příletové a odletové poplatky za neatraktivní letový řád (odlet a přílet v brzkých ranních hodinách) - Využívá nízkonákladová letiště vzdálená od centra města (Frankfurt Hahn, Stockholm Skavska, Paříž Beuvais – 70km od centra Paříže). - V ceně letenky je zahrnuto pouze příruční zavazadlo. - Za jakýkoliv nadstandard je cestující nucen tučně zaplatit. - Palubní personál za stejné peníze dělá více práce (úklid kabiny apod). - Cena často nezahrnuje poplatek za platbu. A mnohé další...

Věřte mi, že i přes takovýto rozbor plno lidí jednoduše neuvěří, že jsem dal za letenku do Stockholmu z Prahy 10 korun českých (například moje babička :-) ).

Doufám, že jsem to nevysvětlil příliš krkolomně a něco jste se dozvěděli.

Těším se na Vaše postřehy v komentářích.

Sdílej akci s přáteli

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

ano za letenku jsi dal 10,-CZK ale co zbytek.....placení za zavazadla, dojezd do města z mnohem vzdálenějšího letiště, ztracený čas..... Takže často jsme se dostal do situace kdy je lepší letět klasickou společností, jelikož cenově ten rozdíl zase takový nebyl. V mém případě se teda především jedná o časové důvody. Třeba jako sehnat letenku Praha - Brusel za 40E, ale bez zavazadla (se správnou platební kartou) a s přestupem v Miláně - ve výsledku mě cesta trvá 11-20 hodin a ještě přistanu na vzdálenějším letišti. Takže je lepší si koupit za cca 90E přímou letenku z Brussels Airlines a jsem v Bruselu za 1,5hodiny a v ceně mám i 23kg zavazadlo.

před 5 lety
Avatar uživatele sunsprite
sunsprite

Já myslím, že to je na každého prioritách jasně když mám pracovní jednání nebo rodinnou dovolenou je čas a pohodlí prioritou, ale co třeba student který těch peněz nemá, ale má spousta času a chce vidět co největší kus světa?

před 10 lety
Ondra K.

Však já v článku vysvětluju důvody toho proč je ta cena taková jaká je a čím je to vykompenzováno. :-)

před 10 lety
Avatar uživatele cestujlevne
cestujlevne

Člověk, který letí za 10Kč většinou letí, protože chce něco poznat a neletí za prací. Dojezd do města? Většina dojezdů je levnějších jak z oficiálních letišť... Čas je také relevantní, samozřejmě na tvém případě ti dávám za pravdu, ale to není adekvátní příklad k obsahu těchto stránek...

Přidat odpověď
před 10 lety

Taky jsem letel bratislava - london za 3 eura a to ze batoh je drazsi jak ja, jsem si jiz u nizkonakladovek zvykl, ovsem ted, kdyz letam s pritelkyni se jedna krosna diky pocatecni cene uplne ztrati...

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Černá pláž
ušetříš až 59%
Tam to bude krásný!
Manchester
ušetříš až 59%
To musíš vidět!
Zátoka Ha-Long
ušetříš až 13%
Honem, dokud jsou místa!
Santa Maria dei Servi
ušetříš až 74%
Honem, dokud jsou místa!
5449 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?