Rodina na cestě

"7" věcí, z kterých budete i vy na Zanzibaru nadšeni

35 komentářů
2018-03-23T14:10:35+01:00

Zanzibar, známý jako hřebíčkový ostrov, patří mezi nejnavštěvovanější destinace v Africe. Můžete se těšit na dlouhé pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, barevné korálové útesy a všudypřítomné palmy. Zanzibar je také ostrov plný přátelských lidí, staveb dýchajících historií, nočních trhů a rozmanitých druhů jídla.

Pojďme se na ty nejvychytanější aktivity podívat zblízka. Levné letenky tu budou co nevidět, tak ať jste připraveni :)

Prison island

Ostrov dlouhý jeden kilometr je vzdálen pět kilometrů od břehů Zanzibaru. Původně byli na tento ostrov posíláni neposlušní otroci, po zrušení otroctví fungoval jako karanténní stanice pro nemocné se žlutou zimnicí.

V současné době zde žijí želvy obrovské, vážící až 200 kilogramů, které sem byly přivezeny ze Seychel v roce 1919 a od té doby se hojně rozmnožují. Želvy můžete krmit špenátem a volně se mezi nimi pohybovat. Ostrov je v soukromém vlastnictví a za vstup na něj se platí poplatek. Za malý peníz vás na něj ochotně odveze kterýkoli místní rybář, a dokonce na vás počká, když si budete chtít u ostrova zašnorchlovat.

Stone Town

Stará část města Zanzibar, jež byla v roce 2000 zapsána do světového dědictví UNESCO. Jako důvod byl mimo jiné uveden symbolický význam města pro potlačení otroctví a mimořádná architektura, která byla ovlivněna intenzivní námořní aktivitou mezi Asií a Afrikou.

Město bylo postaveno z materiálu korálových útesů a zažilo perskou, arabskou i koloniální dobu. Typické jsou zejména masivní dřevěné dveře s vyřezávanými motivy, které byly způsobem, jak dát najevo vznešenost sídel. Sloužily také jako obrana proti válečným slonům.

Většina dveří je starších 150 let a v dobrém stavu zůstávají díky kvalitnímu dřevu z chlebovníku, teaku, sezamu nebo durianu, jež je odolné vůči termitům a vodě. Desítky spletitých uliček jsou plné hotelů, kde se můžete ubytovat.

Odkaz Freddieho Mercuryho

Zanzibar je rodným městem Freddieho Mercuryho, zpěváka kapely Queen. Rodiče byli bohatí indičtí přistěhovalci a Freddie díky tomu na Zanzibaru moc dlouho nepobyl. V devíti letech byl poslán na studia do Indie a na Zanzibar se už nikdy nevrátil. Zbytek rodiny odešel z ostrova po krvavých útocích v roce 1964.

I přesto se z jeho jména místní obyvatelé snaží těžit. Ve městě existuje hned několik jeho rodných domů a také oblíbený Mercury´s bar vyzdobený fotografiemi kapely z dob její největší slávy a kreslenými portréty zpěváka.

Nezapomeňte ochutnat vynikající kávu servírovanou v konvičce, s kalíškem slazeného mléka a sirupem z cukrové třtiny, během jejíž konzumace se můžete kochat pohledem na azurové moře a typické plachetnice dhau.

Místní trh

Velký trh leží jen pár desítek metrů od Stone Townu. Každý den v podvečer zde obyvatelé rozkládají stolky, připravují nízké židle a nádobí. Oheň hoří pod velkými hliníkovými konvicemi plnými mléka nebo čaje, pod grilem s rybami nebo kukuřičnými klasy. Toto místo osvětlují pouze plamínky svíček a stíny se mihotají na tvářích prodavačů.

Ráda jsem večeřela u stánku, kde pracoval mladý černošský chlapec. Servíroval placky, které vypadaly a chutnaly jako naše palačinky, jen nebyly ze sladkého těsta. K tomu naléval horké mléko s cukrem nebo kořeněný čaj s mlékem. Kromě vařeného jídla se zde dá nakoupit také čerstvé ovoce, zelenina, ryby, káva, sypaný čaj a koření.

Jízda na motorce

Nejlepší způsob, jak vidět z ostrova co nejvíce, je půjčit si motorku. Severní pláže jsou z města Zanzibar vzdáleny kolem šedesáti kilometrů, východní ještě méně. Hlavní silnice jsou široké a v perfektním stavu. Uvidíte palmové háje, vesničky s mávajícími dětmi i nekonečně dlouhé opuštěné pláže s bílým jemným pískem.

Moře je azurové a teplé, ale nevýhodou jsou extrémně velké odlivy, takže pokud máte strach vzdálit se několik stovek metrů od břehu, moc si nezaplavete.

Přátelští lidé

Většinovou část z příjmů ostrova tvoří turismus a možná to je důvod, proč jsem se s nevraživostí u místních obyvatel nesetkala, naopak. Jsou laskaví, přátelští a ochotní pomoci. Rádi vás zastaví na ulici a budou se ptát, odkud jste a jak se vám na ostrově líbí. Když zjistí, že z České republiky, nadšeně vyhrknou jména známých českých fotbalistů.

Typický je pozdrav Jambo (znamená ahoj) a Hakuna matata, což znamená pohoda, žádný spěch a je tím míněno, že si máte pobyt na ostrově pořádně a bez zbytečných nervů užít. Lidé jsou rádi, když občas použijete nějaké slovíčko v jejich jazyce, v tomto případě ve svahilštině. Stačí pozdrav nebo poděkování, ocení to.

Spice tour

Za značnou část svého bohatství vděčí Zanzibar hřebíčku, muškátovým oříškům, vanilce, pepři a dalšímu exotickému koření, jež se vyváželo do celého světa. Tajemství hřebíčkového ostrova nejlépe objevíte při tzv. Spice tour, během které se seznámíte s kořením, ale také s organicky pěstovanými bylinkami, jež se používají do jídel a jako přírodní léky. Koření můžete ochutnat i zakoupit.

Další praktické tipy najdete v našem průvodci Tanzanie bez cestovky.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 03. 2018

35 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.