"7" věcí, z kterých budete i vy na Zanzibaru nadšeni

Zanzibar, známý jako hřebíčkový ostrov, patří mezi nejnavštěvovanější destinace v Africe. Můžete se těšit na dlouhé pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, barevné korálové útesy a všudypřítomné palmy. Zanzibar je také ostrov plný přátelských lidí, staveb dýchajících historií, nočních trhů a rozmanitých druhů jídla.

Pojďme se na ty nejvychytanější aktivity podívat zblízka. Levné letenky tu budou co nevidět, tak ať jste připraveni :)

Prison island

Ostrov dlouhý jeden kilometr je vzdálen pět kilometrů od břehů Zanzibaru. Původně byli na tento ostrov posíláni neposlušní otroci, po zrušení otroctví fungoval jako karanténní stanice pro nemocné se žlutou zimnicí.

V současné době zde žijí želvy obrovské, vážící až 200 kilogramů, které sem byly přivezeny ze Seychel v roce 1919 a od té doby se hojně rozmnožují. Želvy můžete krmit špenátem a volně se mezi nimi pohybovat. Ostrov je v soukromém vlastnictví a za vstup na něj se platí poplatek. Za malý peníz vás na něj ochotně odveze kterýkoli místní rybář, a dokonce na vás počká, když si budete chtít u ostrova zašnorchlovat.

Stone Town

Stará část města Zanzibar, jež byla v roce 2000 zapsána do světového dědictví UNESCO. Jako důvod byl mimo jiné uveden symbolický význam města pro potlačení otroctví a mimořádná architektura, která byla ovlivněna intenzivní námořní aktivitou mezi Asií a Afrikou.

Město bylo postaveno z materiálu korálových útesů a zažilo perskou, arabskou i koloniální dobu. Typické jsou zejména masivní dřevěné dveře s vyřezávanými motivy, které byly způsobem, jak dát najevo vznešenost sídel. Sloužily také jako obrana proti válečným slonům.

Většina dveří je starších 150 let a v dobrém stavu zůstávají díky kvalitnímu dřevu z chlebovníku, teaku, sezamu nebo durianu, jež je odolné vůči termitům a vodě. Desítky spletitých uliček jsou plné hotelů, kde se můžete ubytovat.

Odkaz Freddieho Mercuryho

Zanzibar je rodným městem Freddieho Mercuryho, zpěváka kapely Queen. Rodiče byli bohatí indičtí přistěhovalci a Freddie díky tomu na Zanzibaru moc dlouho nepobyl. V devíti letech byl poslán na studia do Indie a na Zanzibar se už nikdy nevrátil. Zbytek rodiny odešel z ostrova po krvavých útocích v roce 1964.

I přesto se z jeho jména místní obyvatelé snaží těžit. Ve městě existuje hned několik jeho rodných domů a také oblíbený Mercury´s bar vyzdobený fotografiemi kapely z dob její největší slávy a kreslenými portréty zpěváka.

Nezapomeňte ochutnat vynikající kávu servírovanou v konvičce, s kalíškem slazeného mléka a sirupem z cukrové třtiny, během jejíž konzumace se můžete kochat pohledem na azurové moře a typické plachetnice dhau.

Místní trh

Velký trh leží jen pár desítek metrů od Stone Townu. Každý den v podvečer zde obyvatelé rozkládají stolky, připravují nízké židle a nádobí. Oheň hoří pod velkými hliníkovými konvicemi plnými mléka nebo čaje, pod grilem s rybami nebo kukuřičnými klasy. Toto místo osvětlují pouze plamínky svíček a stíny se mihotají na tvářích prodavačů.

Ráda jsem večeřela u stánku, kde pracoval mladý černošský chlapec. Servíroval placky, které vypadaly a chutnaly jako naše palačinky, jen nebyly ze sladkého těsta. K tomu naléval horké mléko s cukrem nebo kořeněný čaj s mlékem. Kromě vařeného jídla se zde dá nakoupit také čerstvé ovoce, zelenina, ryby, káva, sypaný čaj a koření.

Jízda na motorce

Nejlepší způsob, jak vidět z ostrova co nejvíce, je půjčit si motorku. Severní pláže jsou z města Zanzibar vzdáleny kolem šedesáti kilometrů, východní ještě méně. Hlavní silnice jsou široké a v perfektním stavu. Uvidíte palmové háje, vesničky s mávajícími dětmi i nekonečně dlouhé opuštěné pláže s bílým jemným pískem.

Moře je azurové a teplé, ale nevýhodou jsou extrémně velké odlivy, takže pokud máte strach vzdálit se několik stovek metrů od břehu, moc si nezaplavete.

Přátelští lidé

Většinovou část z příjmů ostrova tvoří turismus a možná to je důvod, proč jsem se s nevraživostí u místních obyvatel nesetkala, naopak. Jsou laskaví, přátelští a ochotní pomoci. Rádi vás zastaví na ulici a budou se ptát, odkud jste a jak se vám na ostrově líbí. Když zjistí, že z České republiky, nadšeně vyhrknou jména známých českých fotbalistů.

Typický je pozdrav Jambo (znamená ahoj) a Hakuna matata, což znamená pohoda, žádný spěch a je tím míněno, že si máte pobyt na ostrově pořádně a bez zbytečných nervů užít. Lidé jsou rádi, když občas použijete nějaké slovíčko v jejich jazyce, v tomto případě ve svahilštině. Stačí pozdrav nebo poděkování, ocení to.

Spice tour

Za značnou část svého bohatství vděčí Zanzibar hřebíčku, muškátovým oříškům, vanilce, pepři a dalšímu exotickému koření, jež se vyváželo do celého světa. Tajemství hřebíčkového ostrova nejlépe objevíte při tzv. Spice tour, během které se seznámíte s kořením, ale také s organicky pěstovanými bylinkami, jež se používají do jídel a jako přírodní léky. Koření můžete ochutnat i zakoupit.

Avatar uživatele Michala1

Krásný den, prosím uvažujeme letet na Zanzibar. Brát si cheme ubytování jen se snídaní a na jídlo chodit do místních restaurací..prosím orientačně cca kolik máme počítat na den ? Moc děkuji

Avatar uživatele vannyquist

Ahoj, kdybyste se po Zanzibaru chtěli trošku toulat nebo naplánovat výlet ještě před odletem, nabízím společnou mapu Zanzibar, Pemba, Mafia od vydavatelství Freytag. Kontakt: vannyquist@gmail.com, cena 150 Kč vč. poštovného. Jihlava

Avatar uživatele Clymax66

Ahoj,chteli bychom letet na zanzibar pres Vanoce.Bohuzel nemame hlidani pro dite, tzn. muj dotaz je, jestli se tam da jet s 1,5 rocnim ditetem, nebo to radeji vubec nedoporucujete.Diky

Avatar uživatele kockafa

Mám jet na infocestu po Zanzibaru v dubnu,ale dočetla jsem se,že to je období deštu,byl jste tam někdo v tuto dobu?Díky Daisina

Avatar uživatele Narika

Ahoj, já se teď z Afriky vrátila a Zanzibar není žádný krásný ostrov, pokud nebydlíš ve slušném rezortu. Všude je bordel, mimo Zanzibar city se dá těžko sehnat něco v obchodě, či najít restauraci. A tam bych na ulici nikomu jíst nedoporučila. Stále platí pravidlo, běloch=peníze! Tak se nenechte zbytečně oškubat!

Ahoj Nari, mohla by si mi prosím napsat o jaké části Zanzibaru píšeš? Třeba v Nungwi nebo Pwani Mchangani takové problémy nejsou a naopak noční Nightfood na Forodhani Garden vzpomínáme dodnes... Děkuji

Avatar uživatele majornik

Ahoj Nari, souhlasím s Martinem. Zanzibar je krásné místo a nemusí být člověk hned v 5* hotelu. Ano, je třeba počítat s tím, že ulice nejsou jako v Rakousku, je to přeci jen Afrika, ale nemyslím si, že by to bylo něco strašného. Krámky se základními potravinami se dají najít na spoustě místech. Osobně doporučuji Kendwu nebo Nungwi, pláže tam nemají tak velký odliv jako ty východní a bývají i v sezóně prázdnější. V Nungwi je na pláži skvělá restaurace kde dělají skvělé čerstvé ryby na grilu (cca 140 Kč). Za poslední rok jsem tam byl několikrát (pracovně) a ačkoliv mám normálně raději hory, Zanzibarem nepohrdnu :-).

Avatar uživatele a.helsusova

Ahoj, nevíte, jaké jsou na Zanzibaru přibližné ceny jídla v obchodech a restauracích a zda tam turistky musí chodit zahalené? Dá se tam koupit alkohol? (chceme jet přes Silvestr) Mockrát děkuji :)

Avatar uživatele jitka.sobolova

V restauraci pro turisty je jídlo za cca 12tis SH (1000 sh=12 kč), v restauraci pro místní, když ji poznáte, tak 2-3tis sh. Voda,limča 0,5l v obchodě je za 500sh, v restauraci 2500sh. Alcohol je běžně v barech. V obchodech nevím, měli jsme vlastní prevenci. Zahalené určitě nechodíte :-)

Avatar uživatele a.helsusova

Jirko, moc dekuji za info ? zahalenim jsem myslela, zda je treba nutne mit skryta ramena a dlouhe kalhoty, nebo se to vubec neresi....

Avatar uživatele a.helsusova

*Jitko (omlouvam se, preklep :)

Avatar uživatele jitka.sobolova

neřeší. Večer je lepší se zahalit a nastříkat kvůli muškám/komárům.

Avatar uživatele margit.s

Určitě je lepší mimo turistické oblasti nechodit příliš vyzývavě oblečená. A nefotit místní, pokud k tomu nemáš souhlas nebo se nejedná o focení masajů v rezortu. Je třeba ctít jejich kulturu a pak je to pohodička.

Avatar uživatele maf470

Ti co ste tam boli riesili ste neake ockovania?

Avatar uživatele elu_thingol

kontroluje sa len ockovanie proti zltej zimnici priamo na prilete na letisko... aspon pokial prilietas z krajiny, kde sa tato choroba vyskytuje (afrika), neviem ci sa to kontroluje i v pripade, ze letis z turecka... pokial mas ockovanie proti zltej zimnici (a ockovaci preukaz), si safe to go

Avatar uživatele jitka.sobolova

Z Turecka mě nikdy nekontrolovali, ale to se lítá na pevninu do Daru. Jinak je dobrý ho určitě mít.

Avatar uživatele majornik

Mne kontrolovali i v Daru, když jsem letěl přes Dubaj. Teoreticky by nemuseli kontrolovat, když se letí přímo na Zanzibar, ale bez žluté zimnice bych to neriskoval.

Avatar uživatele janicahrc

Dotaz na autora, prípadne cestovateľov, máte nejaké tipy na dobré a nie finačne ruinujúce plážové ubytovanie na Zanzibare? Ďakujem

Avatar uživatele rwer

airbnb?

Avatar uživatele a.personova

Určité zkus www.airbnb.cz. Jih ostrova vesnička Kizimkazi - Dolphin Safari Lodge Resort...bungalow přímo u moře,jednoduché,klidne a krasne, prijemni lidé! Právě tu jsme a je to bomba,pokud nehledas luxus :)

Avatar uživatele troksy

Na některých stránkách zabývajících se stejnou tematikou jako cestujlevne.com již dnes proběhla informace o letenkách na Zanzibar za 12 559 Kč z Prahy přes Dubaj. Vážím si vaší práce, ale pokud nemáte v rukávu jinou, levnější nabídku, pak nechápu proč čekáte se zveřejněním na zítřek... Až se rozprodá většina termínů?

Máš recht, ale levnější letenky máme :P

Avatar uživatele jitka.sobolova

A bude tedy něco i levněji? Potřebuji termín 24.10-1.11 nebo okolo. Klidně i Dar. O Turkish airlines z PRG vím. Díky

Co je levněji? Pod 10k se do Daru nikdy nedostanete a Zanzibar je normálně za 15k...

Avatar uživatele jitka.sobolova

Pod těch 10 jsem přesně myslela :-). Škoda, že ty termíny s Emirates na ZNZ jsou dost přebraný. No nic vezmu oblíbené Turky a pak lodí. Ale jinak akce dobrá.

Avatar uživatele Italjet

Tak my letime v unoru s Turkish za 350€ osoba z Bruselu ;)

Avatar uživatele adin

a do Bruselu nepocitas?

Avatar uživatele Italjet

Bydlime v NRW, tudiz do Bruselu to mame kousek ;)

Úplně souhlasím s autorem, že Zanzibar je ráj na zemi a jestli je místo, kam bych se rád vrátil, je to právě Zanzibar. Vše co David v článku píše, je přesné, ale Zanzibar toho nabízí daleko víc. Pokud Vás zajímají i jiná než uvedená místa, jako například kde vidět endemické druhy opic, plavání s delfíny na širém moři, místa se skvělým jídlem a mnohé další - i s popisem je najdete na http://kaminsky.cz/foto/zanzibar/galerie Pokud potřebujete místního průvodce, rád poskytnu kontakt na příjemného člověka, který se staral o nás. Stačí mi napsat martin@kaminsky.cz

Avatar uživatele elu_thingol

Prispejem tiez svojou skusenostou zo Zanzibaru... suhlasim ze ide o krasne miesto, ktore urcite stoji za navstevu: http://hroch.sk/zanzibar-vonavy-ostrov/

Avatar uživatele dy.czech

Tui tam leta primakem z hamburgu a letenky jsou jiz kolem 400€ takze pohoda

Nic ve zlém, ale kolikrát jsi tam takto byl? Jak v té ruské anekdotě, nelétá to z Hamburgu, ale z Frankfurtu, nelétá tam TUI, ale Condor a nestojí to 400, ale 600 :-) Navíc jako sorry, ale Holzklasse Condor a Emirates je přeci jenom trochu rozdíl.

Avatar uživatele ephemeris

Jak se lítá do Zanzibaru? Nebude tam sleva na Dubaj? Už moc času nemám a pořádná akce nikde:(