Průvodce státem

Tanzanie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tanzanie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Tanzanie je zajímavá i po stránce historie. Kolem 8. století se začal ve městech na pobřeží praktikovat islám. V 9. století zde obchodovali Arabové s otroky, na pobřeží najdeme pozůstatky z tohoto období a stopy po otrokářích.

Nejstarší dochovaná mešita Kizimkazi z roku 1107 se nachází na Zanzibaru, kde také můžete navštívit portugalskou pevnost a katedrálu, která stojí na místě, kde dřív prodávali otroky chycené ve vnitrozemí. Na důmyslně postavených lodích dhow, které se na pobřeží používají dodnes, byli otroci vyváženi na arabský poloostrov.

Prvním Evropanem na pobřeží byl Vasco de Gama v roce 1499 a během dalšího století ostrov ovládlo Portugalsko. Koncem 17. století ostrov a celé východní pobřeží ovládl ománský sultán. Ostrov prosperoval díky obchodu s otroky, slonovinou a kořením. V polovině 19. století pronikli Evropané na území dnešní pevninské Tanzanie. Německá východoafrická společnost získala suverenitu v Tanganice (tak se nazývala Tanzanie bez pobřeží a ostrovů).

Po skončení první světové války se Německo muselo vzdát většiny svého kolonizovaného území a Tanganika se dostala pod poručnickou správu Velké Británie, která slíbila, že se země v budoucnu stane nezávislou. K nezávislosti došlo v roce 1961, kdy se stal prvním prezidentem Julius Nyerere, zakladatel Tanganického afrického národního svazu.

Zanzibar a Tanzanie se spojili v roce 1962 do Tanzanské sjednocené republiky, Zanzibar si však uchoval vnitřní samosprávu. V celé zemi se po nějakou dobu budoval socialismus, nicméně od roku 1992 byl obnoven politický pluralismus.

Lidé

V Tanzanii žije necelých 50 milionů obyvatel, většina kmenové větve Bantu. V této zemi je více než 120 kmenů. Místní lidé se nejdřív zařadí ke kmenu a potom až do Tanzanie, stejnou otázku vám mnohdy položí při setkání: „Z jakého kmene pocházíte?“, na což se nám nelehce odpovídá.

Nejznámějším kmenem jsou Masajové, kteří však netvoří nijak početnou skupinu oproti sousední Keni. Vysoce zastoupeným je kmen Sukuma, Chagga, Makonde, Hadzabe. Kmeny dnes od sebe již na první pohled nelze rozeznat, většinou chodí v normálním oblečení a do svých kmenových šatů se převlékají jen při určitých slavnostech. Mezi sebou dnes také uzavírají sňatky.

Kmen Hadzabe je podobný khoisan, křováckým sousedům z JAR. Jediný kmen, který má povoleno lovit v určitém období v NP Serengeti. Nejpočetnějším kmenem je Sukuma, má přes 5 milionů obyvatel Tanzanie. Většina se zabývá zemědělstvím, jsou usazeni ve vesnicích, pěstují rýži, brambory, bavlnu a kukuřici – kukuřičná mouka tvoří základ tanzanské kuchyně – kaše posho je na jídelníčku každý den.

Sukumové mluví řečí sukuma a swahilštinou. Lidé kmene Chagga žijí převážně pod horou Kilimandžáro, v okolí města Moshi. Tvoří třetí nejpočetnější skupinu Tanzanců. Jsou dobrými zemědělci a staviteli zavlažovacích systémů. Chaggové jsou dobří obchodníci, což jim zajistilo dobré místo na příčce vzdělanosti a dostupnosti lékařského ošetření.

Kmen Makonde je znám díky svým neuvěřitelným uměním dřevořezbářství. Umění vyřezat z kusu dřeva nádhernou sošku se dědí z otce na syna.

Tanzanské děti

Náboženství

Většina obyvatel žijících ve vnitrozemí jsou křesťané. Mše probíhající v kostelech jsou podobné gospelovým koncertům, stojí za to si přivstat a nějaký kostel nebo katedrálu navštívit. Některé kostely jsou velmi chudé, ale atmosféra je vřelá.

Na pobřeží v okolí Dar es Salaamu žije převážně muslimské obyvatelstvo, celý ostrov Zanzibar je pod taktovkou islámu. Nicméně místní ženy chodí zahalené tak, že si zakrývají pouze vlasy, na mužích vyznání mnohdy nepoznáte. Do mešit vás pustí, pokud se chováte slušně, ženy by si měly zakrýt vlasy šátkem.

Velká indická komunita žijící po celé Tanzanii vyznává hinduismus nebo buddhismus. Indové jsou velcí obchodníci, majitelé firem, hotelů a obchodů. Jejich chrámy jsou barevné, plné sošek a vůní vonných tyčinek. Brahmáni provozují pudju celý den, atmosféra je příjemná.

Ve velkém převažuje víra v duchy a v předky, šamanismus a v některých případech i čarodějnictví. Tanzanci jsou velmi pověrčiví, v mnoha případech jejich víra v uzdravení se kořínkem a zaříkadlem vyzní poněkud naivně. V Tanzanii je zaznamenáno mnoho případů o lovu albínů. Vyskytuje se tu přes 20.000 lidí postižených albinismem. Jejich život je často ohrožen, protože místní věří, že prášek z kostí albínů, uříznutý prst nebo paže dokáže přinést štěstí či uzdravení jiné nemocné osoby.

Jazyk

Místní lidé používají jako oficiální jazyk svahilštinu a angličtinu. Ve škole se vyučuje svahilsky do prvního stupně, další vzdělání je pak v angličtině.

Pokud vám někdo položí otázku „Mambo wipi?“ je to zároveň pozdrav a odpovíte na něj „Poa!“ anebo „Poa sana!“ (Jak se máš? Mám se dobře, výborně. – klasický pozdrav místních) Občas na vás budou pokřikovat Jambo, Jambo – tento pozdrav se ale ujal pro turisty, tzv. mzungu, bělochy.

Také často uslyšíte „ Karibu!“ – „Vítejte“, ovšem stejné slovo se používá v případě, že před někoho něco předkládáte, třeba v restauraci. Něco jako naše „Prosím“. Ovšem když někoho chcete o něco poprosit, použijete slovo „Tafadhali“.

Minislovníček:

 • Voda – maji
 • Pivo – bia
 • Jídlo – Chakula
 • Díky – Asante
 • Na shledanou – kwaheri

Geografie

Geografie země je rozmanitá, na severu najdeme nejvyšší horu celého kontinentu, horu Kilimandžáro (5.895 m), která je celoročně pokryta sněhem. Na severu sousedí Tanzanie s Keňou a národní parky Serengeti navazují na keňskou Masai Mara. Dalším sousedem je Uganda, se kterou je spojuje Viktoriino jezero a kousek půdy na severu.

Na severozápadě se nachází hornatá hranice s Rwandou a Burundi, západní hranice je tvořena s Kongem u jezera Tanganika, na jihu rozděluje Tanzanii a Mosambik řeka Ruwuma. Kromě hornatého severu najdeme hory také v centrální Tanzanii kolem hlavního města Dodoma, které je sídlem tanzanské vlády. Zbytek země tvoří obří savany a step v nadmořské výšce kolem 1.000 m. Pobřeží u indického oceánu je nížinaté, nejdelší řeka Rufiji měří 1.400 km.

Turismus

Do Tanzanie ročně přijede velké množství turistů, kteří se hlavně zajímají o safari. Infrastruktura kolem této kratochvíle je utvořena výborně, ve městě Moshi a Arusha najdete nepřeberné množství agentur a cestovních kanceláří zprostředkujících návštěvu národních parků. Ubytovacích kapacit je dostatek, cestovatel se však musí připravit na vyšší ceny za ubytování.

Po zemi se dá cestovat množstvím dálkových autobusů, lze si pronajmout i auto, nicméně se opět jedná o dražší půjčovné než třeba v Evropě.

Turisté většinou míří do turistických resortů, kde najdete restaurace a obchody se suvenýry, nicméně stojí za to opustit klasické drahé vývařovny pro turisty a zajít mezi místní obyvatele. V Tanzanii platí, že úsměv otevírá dveře.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Tanzanský šilink

V Tanzanii se platí tanzanskými šilinky (TSH). Směnit lze bez problémů z dolarů, eura lze taktéž směnit ve směnárnách. V neoficiálních směnárnách nebo na hotelu často berou kurz eura jako 1:1 s americkým dolarem. Dolary můžete použít i při platbě suvenýrů, popřípadě vstupného do parků a safari výletů.

Tanzanský šilink

Směnárny a platby kartou

Na směnu je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Menší bankovky 5–20 USD si nechte na placení suvenýrů nebo spropitného.

Při nákupu dolarů v ČR si dávejte pozor, abyste dostali pěkné, neponičené bankovky vydané po roce 2003. Starší bankovky bývá potom problém v Tanzanii směnit.

V restauracích, obchodech a barech platíte v tanzanských šilincích. Peníze lze směnit na recepcích hotelů, ve směnárnách a v bankách. Banky si účtují menší poplatek.

Platit kartou lze ve větších supermarketech (Nakumatt) nebo na hotelu. V curio shops (obchody se suvenýry) si kartu hlídejte. Běžně se užívá VISA, Mastercard.

Nedoporučujeme vyměnit větší obnos na letišti. Pouze na dopravu do hotelu/hostelu a další peníze směnit ve směnárně ve městě. Výběr z bankomatu je také variantou, ATM najdete ve městech i ve větších vesnicích. Po celé Tanzanii funguje mobilní služba MPESA, což je posílání peněz přes mobilní telefon a výběr peněz je možný u kohokoli, kdo na svém stánku/obchodu má nápis Mpesa.

Smlouvání a spropitné

Smlouvání je naprosto běžné při nákupu suvenýrů. V mnoha případech lze smlouvat i o cenu za safari výlet v oblasti Arusha nebo Moshi. Vstupné do NP je obvykle stanoveno vládou a nelze s cenou nijak hýbat. Ve většině případů je v ceně za safari zahrnuto vstupné do NP.

Spropitné tvoří výraznou část výdělku místních. Jako turisté jste vždy považováni za lidi bohaté, je úplně jedno, z jaké země pocházíte. Většina Tanzanců nikdy neopustila zemi, cokoli za hranicemi je pro ně tak nedostupné a drahé. Obecně se v restauraci platí spropitné 10 % z konečné ceny. Řidiči na safari očekávají spropitné minimálně 5 USD/osoba/den, v některých případech, kdy člověk bydlí v luxusních lodgích je slušnost a zvyk udělit řidiči na safari spropitné i 10 USD/osoba/den. V muzeích, hadích farmách a podobných institucích vytvořených pro turisty existují lokální průvodci, kteří očekávají menší obnos za svoje vědomosti a služby uvnitř daného areálu.

Uklízečky na hotelech budou uklízet lépe, když jim necháte na posteli pár drobných dolarů. Pozor na skutečnost, že drobné v EUR nelze nikde směnit.

Jednou jsme potkali Tanzance na lodgi, který si u nás chtěl vyměnit pečivě složených 500 Kč. Dostal je o rok dříve jako spropitné, nevěděl kolik má bankovka cenu, a když jsme mu je vyměnili, v očích se mu zaleskly slzy.

Kuchaři na safari obvykle k ceně za vaření – plná penze během stanovacího safari – počítají, že za své služby budou oceněni navíc. Vhodné je cca 20 USD za čtyřdenní safari. Pokud si pronajmete nosiče na výstup na Kilimandžáro, počítejte s poplatkem kolem 20 USD na den plus spropitné.

Jak ušetřit

Ceny ubytování:

V Tanzanii je množství místních hotelů, což jsou pokoje s postelí a maximálně moskytiérou, nočním stolkem, v jehož zásuvce většinou najdete Bibli a kondom, a toaletou typu tureckého záchodu. Takové zájezdní hostince většinou vyjdou na cca 200 Kč, jsou však jen pro otrlé.

Nejlevnější baťůžkářský hostel se dá pořídit od 400 Kč na osobu ve společné noclehárně. Pokud vyhledáváte soukromí, připravte si minimálně 800 Kč za pokoj s větrákem a koupelnou na chodbě. Levný hostel například v Arusha (Arusha Backpackers) nabízí pokoje typu špeluňka bez sprchy za 20 USD.

Střední typ ubytování najdete v Arusha v hotelu Naaz (vlastněný Indem) – čistý a v dobré lokalitě u centra města – za noc se snídaní od 1.600 Kč.

Známý hotel Impala v Arushi, se snídaní a venkovním bazénem vychází na noc na 3.500 Kč.

Kolik co stojí

Ceny potravin:

 • 1 USD = 2.200 TSH
 • Voda – 1.000 TSH (0,3 USD)
 • Ovoce – od 500 TSH do 3.000 TSH
 • Jídlo v restauraci – 8.000–16.000 TSH

Ceny dopravy:

 • Např. autobus Arusha – Dar es Salaam – 10 USD
 • Loď Dar – Zanzibar 35 USD
 • Dala dala – Zanzibar port do Nungwi – 2.000 TSH
 • Arusha – Moshi autobus – 3 USD
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Tanzanie

Z letiště v Dar es Salaamu, Kilimajaru či na Zanzibaru se do města běžně dá dostat taxíkem. Letiště v Kilimajaru je od hlavního města safari vzdáleno asi hodinu autem, taxi do města seženete většinou kolem 50 USD. Jezdí zde i autobus, ale jen přes den, v noci je nutno mít rezervované taxi – např. prostřednictvím hotelu, do něhož míříte.

Obvykle nejlevěnšjí dopravu zajistí z Prahy či Bratislavy letecká společnost Flydubai s přestupem v Dubaji, standardní cena se pohybuje kolem 16.000 Kč, v akcích si lze ale přijít na letenky okolo 12.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Dodávkou

V Tanzanii se jezdí vlevo, sběrnými dodávkami, tzv. dala dala. Jde o 14místné vozidlo, které by mělo vždy převážet maximálně 14 cestujících, ale jste v Africe, takže toto číslo se může nafouknout ... Jedná se o nejlevnější dopravu, ale zároveň o nejnebezpečnější. Řidiči často žvýkají kát, zde zvaný miraa, který má povzbuzující účinky a zajistí nespavost. Řidič si většinou dodávku pronajme od majitele, a pak se celý den snaží vyjezdit si na pronájem a výdělek.

S ním v autě sedí ještě výběrčí a naháněč v jedné osobě, takže auto musí uživit dvě osoby. S tím souvisí rychlost, s jakou převážejí pasažéry z místa na místo. Za zvuku nějakého bezvadného afrického popu vás za malý poplatek převezou, kam potřebujete. Zeptejte se místních na cenu a neplaťte mzungu price, tedy bělošský příplatek.

Autobusem

Dálkové autobusy je nejlepší zamluvit přímo na autobusovém nádraží. Počítejte s tím, že se na vás vrhnou naháněči různých společností, ale s klidem je můžete odmítnout a najít si, co potřebujete. Snažte se vyhnout těm nejlokálnějším autobusům, jedou zbytečně pomalu a zastavují všude, lepší jsou dálkové busy, které zastaví někde na přestávku na jídlo a pokračují do cíle. Vyhněte se nočním autobusům, nestojí za risk.

Autem

Půjčovny aut naleznete na letištích a ve větších městech. Půjčte si auto se spolehlivou zahraniční firmou a připravte se na minimální částku od 120 USD s pojištěním na den. Na cestu do NP potřebujete džíp, nikoli malé budget auto!

Auto na safari

Vlakem

Nezapomenutelným zážitkem bude také jídza vlakem. Tanzanská železnice má dlouhou historii a na africké poměry jezdí relativně spolehlivě, tzn. stačí počítat se zpožděními "pouze" v rámci hodin až desetihodin, nikoliv v rámci dní. Informace o spojích a cenách nabídne web tanzanských železnic.

Letadlem

Vnitrostátní lety nabízí hned několik aerolinek, všechny provozují moderní letadla a s bezpečnostní není problém. Mezi nejlevnější patří nízkonákladovka Fastjet, nejhustší síť má pak společnost Precision Air.

Mezi Dar es Salaamem a ostrovem Zanzibar případně letištěm Arusha poblíž Kilimandžára pak vládne opravdu čilý provoz a konkurence. Na trasách létá hned několik různých menších aerolinek a není výjimkou, že během hodiny letí až 8 různých spojů. Průměrná jednosměrná letenka z Dar es Salaamu na Zanzibar vyjde asi na 1.700 Kč.

Lodí

Nejfrekventovanější lodní trasa vede celkem logicky z Dar es Salaamu na Zanzibar. Lodí vyplouvá denně velké množství, cesta zabere zhruba 3 hodiny a lístek vyjde na cca 1.000 Kč jednosměrně.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Tanzanská kuchyně

V Tanzanii se nedá jíst na ulici, jako na to může být běžný cestovatel zvyklý třeba z JV Asie. Restaurace se dělí na drahé a průměrně drahé a potom na restaurace pro místní. Nejoblíbenějším pokrmem je maso jakékoli úpravy, kozí a kuřecí maso na grilu. Kuku Choma – grilované kuře seženete prakticky kdekoli. V turisticky zajímavějších městech (Arusha, Moshi) jsou restaurace pro turisty poměrně běžné, ceny pokrmů se pohybují od 5 do 10 USD za porci.

Místní kuchyně je hodně ovlivněná indickou kuchyní, spousta restaurací je vlastněna indickými Tanzanci. Na ulici se dá koupit indické čapatí, které je zde pojídáno jako příloha i hlavní jídlo. Slouží i jako příbor, většinou se jí rovnou rukama, takže plackou se nabírá omáčka z fazolí nebo chutney.

Pouliční stánky většinou nabízí ovoce, záleží na sezoně, ale většinou je ke koupi mango, papája, banány různých druhů – ze zeleniny se vaří kaše matoke, dále je k dispozici ananas, kokosy, vynikající avokádo.

Tanzanci na ulici často snídají, a to koblížky bez marmelády zvané mandazi a čaj s mlékem nebo tureckou kávu. Oblíbenou pochoutkou jsou smažené brambory zalité vejci.

Na pobřeží a ostrovech určitě najdete nepřeberné množství ryb a mořských plodů. Většinou se na jídelníčku vyskytuje „catch of the day“ – mečoun, tuňák, baracuda. V Dar es Salaamu se chobotnice prodávají u malých stánků a místní lidé je rádi navštěvují. Je to levné a dobré. Opakem jsou Forodhani Gardens na Zanzibaru – park, kde se večer na pobřeží nabízí mořské plody. Bohužel jsou předgrilované, osvícené petrolejkou a z několika se opakujících zkušeností bychom jejich konzumaci nedoporučovali. Navíc jsou do nebes předražené. Pokud máte na Forodhani Gardens hlad, dejte si místní pizzu. Jakousi kapsičku plněnou tím, na co si ukážete.

Tanzanské jídlo

Vegetariáni a vegani budou mít v Tanzanii těžkou práci, protože místní lidé věří v maso, ale v nabídce se najde i spousta luštěnin, kaší a ovoce a zeleniny, ze které díky vlivům Indie místní kuchaři umí vykouzlit perfektní pokrmy. Jen je nutné hledat.

Obvyklé ceny v restauraci

V Tanzanii se bez problémů najíte i přímo na ulici. Obvyklá cena je 2.500 TZS.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Safari

Je velmi těžké stanovit nějakou průměrnou cenu za safari. Připravte se, že safari není levná záležitost. Pokud si budete domlouvat safari až na místě, je nutné pamatovat na více věcí. Chtějte vidět typ vozidla, kterým budete jezdit. Uvědomte si, že v autě strávíte 80 % času, v parcích není možné jen tak vystoupit, pouze na označených bezpečných místech, v kempech a v lodgích.

Auto by mělo mít otevírací střechu, zjistěte si, kolik účastníků safari v autě bude. Tísnit se na safari s mnoha lidmi v autě není nejlepší zážitek.

Pokud si vyberete safari s džípem a stan, zeptejte se na typ stanu. Většinou se cestujícím poskytuje matrace, spacák by si měl návštěvník přivézt vlastní. Polštáře si lidé vozí nafukovací, na safari je nedostanete. Stanovací safari se většinou nabízí s kuchařem, který vaří snídani, oběd a večeři. Vyptejte se, co bude na menu, místní jsou často chytří a na jídle šetří. Nápoje nikdy nejsou zahrnuty. Ověřte si, že budete mít zásoby vody, před odjezdem se stavte v supermarketu a nakupte si barely s vodou. Kolem parků jsou omezené možnosti nákupu potravin a nápojů, džíp většinou veze všechny zásoby s sebou. Uvědomte si, že čím víc vás pojede, tím méně místa pak v autě bude – ne vždy se safari podniká s úplně prázdným autem. Čím více budete šetřit, tím to bude nepohodlnější.

Při safari se stanem se bydlí v kempech. Jsou vybaveny sprchou s teplou/studenou vodou a elektrickými přípojkami (nezapomeňte adaptér).

Pokud si objednáte safari s ubytováním v lodgi, nabídnou vám komfortní ubytování. Mnohdy se bydlí v luxusních stanech se zabudovanou koupelnou, stylovým nábytkem a Masajem, který váš stan bude v noci strážit. Ubytování v lodgích často nabízí komfort s bazénem, stravování probíhá v restauraci lodge a většinou je v ceně polopenze, tedy snídaně a večeře. Pokud se na oběd vracíte do lodge, počítejte s částkou zhruba 20 USD za bufetový oběd.

Čtyřdenní safari se vstupným, ubytováním ve stanu, řidičem a kuchařem vás vyjde na částku kolem 800 USD, záleží také na počtu osob v autě.

Luxusnější verze safari s ubytováním v lodgi se cenově liší podle typu lodge, stany bývají většinou dražší než pokoje. Počítejte s minimální částkou 1.600 USD.

V Tanzanii si lze samozřejmě zapůjčit auto a safari absolvovat po vlastní ose. Nezapomínejte však na fakt, že danou oblast neznáte, nevíte, kde jsou napajedla, kde jsou teritoria různých zvířat a také nebudete napojeni na rádio, v němž se můžete dozvědět, kde jaká šelma zrovna leží. Výhoda místních safari firem a jejich zkušených řidičů je tedy k nezaplacení.

Parky

Do Tanzanie většina návštěvníků míří právě za poznáním divoké zvěře, což je samo o sobě velmi adrenalinovou záležitostí. Pokud spíte na safari ve stanu, počítejte s faktem, že většina není oplocených. Je proto unikátním zážitkem narazit na stádo slonů nebo na hyeny, které láká vůně vaší večeře.

V některých parcích se dá absolvovat pěší safari za doprovodu Masajů.

Vstupné do parků se platí platební kartou, dolary zde nepřijímají.

Treky

Milovníci hor můžou pokořit horu Meru a horu Kilimandžáro. Na Kilimandžáro se leze nejméně 6 dnů, výprava vyjde zhruba na 1.500 USD plus spropitné cca 160 USD. V ceně je potom průvodce, nosič a kuchař starající se o vaše žaludky po dobu výstupu. Spí se ve vlastních stanech.

Šnorchlování a potápění

Na pobřeží a na Zanzibaru najdete množství profesionálních potápěčských center, kde můžete absolvovat kurz a potápět se. Lokality na šnorchlování se nachází kolem ostrova Mwemba, Bawe, Pemba a Changgu.

Nakupování

Ideálně se nakupuje v curio shopech, větších bazarech se suvenýry. Ceny jsou mnohdy nadsazené, a platí, kde nenajdete cenovky, tam se smlouvá. Velká nákupní centra typu Cultural Heritage v Arusha nebo podobná centra na Zanzibaru jsou velmi předražená. Nakupujte suvenýry během cesty, nenechávejte to na poslední chvíli, všude mají různé zboží a obecně platí, že pevnina je levnější než ostrovy.

Pro romantiky

Sklenka vína v savaně s výhledem na západ slunce a pasoucí se slony je samozřejmě top vašeho safari, a proto si na stanové safari nezapomeňte lahev vzít. V lodgích můžete koupit drahou láhev v baru.

Doporučujeme zastavit se v Kamenném městě na Zanzibaru a zajít si na pravou svahilskou kuchyni ovlivněnou Araby do nějakého lepšího hotelu se střešní terasou.

Sundowner si nejlépe vychutnáte v baru Freddieho Mercuryho nebo opět na střeše nějakého pěkného hotelu, například Africa House, nejstaršího koloniálního hotelu ve Stonetownu.

Pro děti

Návštěva ostrova Changgu – Prosin Island kousek od samotného Zanzibaru – žijí zde obrovské želvy, kterých se můžete dotknout

Povinností je navštívit prales Jozani, kde se děti mohou obdivovat červeným guerézám, endemickému druhu vyskytujícímu se na Zanzibaru

Pláže

Na pobřeží je pěkné a klidné město Tanga, kousek od hranic s Keňou, kde můžete pozorovat rybáře nebo se přímo zúčastnit rybaření. Na Zanzibaru doporučujeme pláže u města Paje – baťůžkářský ráj. Pláž Coco Beach u vesnice Jambiani. Pláž Kendwa rocks u Kendwa, Nungwi – vhodná pro ty, kteří vyhledávají noční život. Každou sobotu zde probíhá rušná beach party.

Viktoriino jezero

Kultura

Každoroční festival filmu na Zanzibaru ZIFF Festival stojí za návštěvu. Na Zanzibaru navštivte Jazz bar Livingstone, kde vystupují místní i mezinárodní hudebníci.

Arusha – město nočního života, nepřeberné množství barů plné cestovatelů a dobrovolníků působící ve městě v neziskových organizacích.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Dalším doporučeným očkováním by měl být břišní tyfus a žloutenka. Očkování proti žluté zimnici není povinné.

Antimalarika zvažte, při jejich konzumaci dochází k nežádoucím účinkům, jako je vyrážka, nespavost, zvýšená citlivost kůže a jiné. Nedoporučuje se pobyt na slunci a konzumace alkoholu. Lepší je chránit se dlouhým rukávem a kalhotami ve večerních hodinách. Mimo deštné období malárie skoro nehrozí, moskytiéry najdete na skoro každém hotelu. Repelent je lepší přivézt z domova se složkou DEET..

Při pobytu na slunci se doporučuje vysoký ochranný faktor, slunce zde opaluje i při zatažené obloze, nezapomeňte, že jste na rovníku. Konzumujte balenou vodu. Na čištění zubů použijte vodu z kohoutku, pokud jí nebudete pít hektolitry, nic vám nehrozí.

Vesnice i města jsou vybaveny lékárnami, tzv. Dawa – disponují zásobou léků, většinou indické výroby. Antibiotika zde seženete bez předpisu. Místní antimalarika jsou 10x levnější než na trhu v ČR.

Kriminalita a bezpečnost

Tanzanie je poměrně bezpečná, v poslední době nedošlo k žádnému teroristickému útoku namířenému na turismus. Oproti sousední Keni je zde bezpečno i na pobřeží.

Cestování běžnou místní dopravou nese rizika nehody a okradení. Při nástupu do autobusu si pečlivě hlídejte zavazadla. Nenoste viditelně drahé šperky, zbytečně na sebe neupozorňujte.

Byly zaznamenány případy uzamknutí cestujících v taxíku a vykradení zavazadel z kufru přímo před zraky cestujících. V noci nechoďte tmavými ulicemi sami, zde může hrozit přepadení, raději zkontaktujte taxi. Pokud se někde zdržíte déle, je dobré vytvořit s taxikářem přátelství, bude vás pak vozit za lepší cenu a bezpečně.

V noci se na ulicích vyskytují toulaví psi, což může být někdy více nebezpečné než lidé.

Na plážích nenechávejte tašky s mobilním telefonem a drahou elektronikou. Peníze uložte na hotelu do sejfu nebo zamkněte do kufru. Pro ty, co cestují s batohem, doporučujeme money belt.

Samostatné cestovatelky nemusí mít v Tanzanii obavu. Většina lidí pomáhá zajistit přesun, najít ubytování, nesetkali jsme se ani s žádnými nemravnými návrhy apod. Samotní cestovatelé budou často terčem nabídek od místních prostitutek, ale tomu se dá také slušně vyhnout.

Internet a elektřina

V Tanzanii lze zakoupit simkartu za 10.000 TSH, je zde více společností. Dobrá je Airtel, kde při nákupu karty v simce už je nějaký kredit. Nechte si přímo v obchodě nastavit internetové připojení, tzv. bundles. Při nákupu kreditu se ptejte na „airtime“, od 10.000 TSH seženete 1 GB na měsíc. Vystačí na klasické surfování, sociální sítě s voláním zhruba na týden. Kredit seženete na každém druhém stánku.

V Tanzanii se používá tzv. britská zásuvka – tříkolíková zásuvka. Adaptér koupíte v síti supermarketů Nakumatt za v přepočtu cca 8 USD.

Důležité kontakty

V Tanzanii není český zastupitelský úřad, je proto nutné kontaktovat ZÚ v sousední Keni.

Adresa ZÚ: Embassy of the Czech Republic Jumuia Place, Lenana Road P. O. Box 48785-00100, Nairobi, Kenya Tel.: (+254 20) 273 1010, -11, -12 Fax: (+254 20) 273 1013 E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz Mobil po pracovní době: (+254) 722 517161 (konzul)

V několika případech jsme kontaktovali konzula pana Mandyse – vždy bez problémů zařídil, co bylo potřeba.

Co vědět k safari

Neměli byste zapomenout vlastní spacák, po celý rok je vhodné mít s sebou teplé oblečení na návštěvu parku NgoroNgoro, jehož kráter se nachází přes 2.000 m n. m, tudíž je zde brzo ráno velká zima v otevřeném autě.

Co nezapomenout: baterku, powerbanku s možností nabíjení fotoaparátu nebo mobilního telefonu, adaptér, repelent, klobouk proti slunci, pohodlné oblečení a boty, na safari nikde moc nechodíte, přes den lze zůstat v žabkách.

Nejlepší čas na pozorování zvěře je brzo ráno od 6.00 do 10.00 a potom od 16.00 do soumraku. Přes poledne je horko a spíš nic neuvidíte.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Při příletu do Tanzanie se platí vízum na místě za 50 USD jednovstupové. Do pasu dostanete razítko s datem vstupu a celník sem připíše, že jste zaplatili 50 USD a konec platnosti víza. To je tři měsíce ode dne vstupu. Další vízum získáte jako tzv. Visa run, kdy přejedete do Keni a dostanete nové razítko na tři měsíce. Na letišti i pozemním přechodu se vyplňuje žádost o vízum a vstupní karta, vše v angličtině. Při vyřizování vstupní karty jste požádáni o předložení žlutého mezinárodního očkovacího průkazu.

Celní předpisy

Tanzanské celní předpisy nepovolují vývoz (ale i převoz a dovoz) předmětů pocházejících z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo kůže). Na vývoz těchto předmětů je třeba zvláštního povolení.

Co vidět a navštívit v Tanzanii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Tanzanii

Zavřít boční panel

Kilimandžáro

Tato nejvyšší hora Afriky je se svými 5.895 m největším volně stojícím masivem na světě. Je to symbol afrického kontinentu. Výstup zabere od 6 dní do 10 dní, záleží na vaší tělesné zdatnosti a financích. Celý výstup vychází kolem 1.700 USD na osobu. V ceně jsou průvodci, nosiči, ubytování v chatách nebo ve stanu (poplatky za „kemp“), kuchaři a plná penze, spropitné celému týmu.

O zdolání Kili se ročně pokusí kolem 30.000 lidí, uspěje zhruba třetina. Pokud nejste milovníci davů, můžete navštívit sousední Meru anebo se vydat na nejvyšší horu Keni, Mt. Kenya, která je považována z hlediska přírodních krás za zajímavější.

Zavřít boční panel

Serengeti

Největší NP Tanzanie se rozkládá na ploše skoro 15.000 km2. Hraničí s parkem Masai Mara v Keni. Každoročně zde probíhá velké divadlo migrace, kdy se obrovská stáda pakoňů a zeber pohybují po pláních za potravou. Oblast je národním parkem od roku 1951, do té doby zde bílí osadníci lovili.

Národní park je přístupný několika branami. Nejpoužívanější je brána Naabi Hill, kterou přijíždí většina návštěvníků. Lidé sem směřují od východu, od kráteru Ngorongoro. Serengeti lze rozdělit na čtyři části. Jižní část, do které návštěvník přijede přes Naabi Hill, je tvořena travnatými pláněmi – savanou. Půda je tu bohatá na minerály, protože ji v minulosti obohatil sopečný popel a půda obsahuje fluorit a zřejmě z tohoto důvodu proto zde přivádějí pakoně na svět mláďata. Od ledna do dubna je tady neuvěřitelné množství zvěře, ale dost jí tu zůstává, i když se migrace přesune dál.

Centrální část Serengeti se nazývá Seronera. Tvoří ji zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Je to nejpopulárnější část návštěvníků safari, je tu spousta vyježděných stezek, ubytovací kapacity a pochopitelně spousta zvěře. Migrující býložravci se tu objevují zhruba v dubnu a pokračují na sever. Od Seronery na západ směřuje tzv. Západní koridor, kde dosahuje park až do vzdálenosti 8 km od Viktoriina jezera. Koridor leží kolem řeky Grumeti a je tvořen močály a lesy. Migrace sem zasáhne mezi květnem a červencem, kdy dochází k dramatickému přechodu řeky.

Severní část Serengeti je tvořena zvlněnou krajinou a částečně akáciovými lesy. Od července do září tudy prochází migrace na sever, v listopadu a prosinci zase zpět na jih.

Zavřít boční panel

NP Lake Manyara

Tento park můžete navštívit v rámci několikadenního safari. Je prvním na cestě z Arushy, pokud minete NP Tarangire, má rozlohu 360 km2 a je jedním z nejmenších v Tanzanii.

Za vesnicí Mto Wa Mbo, která je výchozím bodem pro návštěvu parku Lake Manyara, najdete odbočku do tohoto pěkného jezerního parku. V parku v roce 2012 došlo k velké potopě, bránu a kancelář ředitelství parku najdete provizorně hned za bránou. Na návštěvu paku si vyhraďte jeden den, některým stačí i odpoledne. V parku najdete množství vodních ptáků, hrochy, slony, pakoně, zebry a množství antilop. Park je také známý výskytem stromových lvů.

Zavřít boční panel

Arusha

Kosmopolitní Arusha je považována za hlavní město safari. Najdete zde spoustu hotýlků, lepších hotelů, barů a klubů, neziskových organizací a směs turistů a bělochů, kteří se zde usadili kvůli rostoucímu zájmu o safari a národní parky.

Ve městě pod horou a zároveň vyhaslou sopkou Meru (4.566 m n. m.) žijí zástupci kmene Meru, indičtí a jiní asijští obyvatelé v počtu kolem 350.000. Jedná se o třetí největší město Tanzanie, které se nachází kousek od hory Kilimandžára, většina výstupů se tak organizuje odtud. Asi hodinu vzdálené Moshi, které je ke Kili blíž, také disponuje spoustou firem nabízející zdolání Kili, ale v Arushi jich najdete víc. Odtud se také pořádají aklimatizační výstupy na Meru, pro ty, kteří chtějí Kili opravdu pokořit, je čtyřdenní trek na Meru povinností.

Sopečný popel v okolí Arushy vytvořil perfektní půdu pro pěstování různých plodin, v posledních letech zde pěstují kávu, malé kavárničky jsou roztroušeny po celém městě. Pěstuje se tu rýže, kukuřice, proso, čirok, banány, fazole, zelenina a květiny. Kolem Arushy se nachází naleziště tanzanitu, slavného místního modrého polodrahokamu. Těžbu a obchod s ním dnes ovládají velké nadnárodní společnosti. Arusha je důležitým diplomatickým centrem, od roku 1994 zde sídlí mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu.

Arusha není pravým historickým centrem Tanzanie, nenajdeme zde mnoho památek. Nicméně zde stojí za návštěvu Národní muzeum přírodní historie, Hodinová věž, Památník Uhuru (nezávislosti) a centrální tržiště.

Zavřít boční panel

Mount Meru

Na tuto 4.566 m vysokou horu lze vystoupit v rámci treku v NP Arusha, jedná se o výbornou aklimatizaci v dalším postupu na Kilimandžáro. Výstup se zahajuje v 1.500 m n. m. A trvá 3–4 dny.

Trek nabízí pohledy do hustého lesa, na okolní krajinu a vegetační pásma podobné Kilimandžáru s výjimkou ledovce. Poplatky za celou cestu jsou docela vysoké, je potřeba počítat se vstupným do NP na 3–4 dny, nosičem, kuchařem a přespáním v chatách. Cestou můžete vidět paviány, kočkodany, prasata bradavičnatá a žirafy. Setkání se šelmou vám zde nehrozí.

Zavřít boční panel

Kráter Ngorongoro

Kráter Ngorongoro najdete zhruba 180 km od Arushi, mnohými cestovateli považovaný za největší přírodní zoo na světě. Je to 19 km široká kaldera, kráter po vybuchlé sopce, na jehož dně žije až 30.000 savců. Můžete zde najít Velkou pětku – nosorožce, slona, leoparda, lva a buvola.

Nosorožec dvourohý zde byl pytláky takřka vyhuben, najdete zde jen několik posledních kusů. Do kráteru vedou tři cesty a stěnu vysokou asi 600 m autem zdoláte za půl hodiny. Jedna cesta je obousměrná, turistické džípy většinou využívají cestu pro sestup a druhou pro výstup. Na oboustranné cestě v ranních hodinách můžete pozorovat Masaje, jak se svými stády sestupují do kráteru, aby krávy napojili.

Lidé v kráteru již od roku 1975 žít nesmí, nicméně Masajům je povoleno pobývat v Ngorongoro conservation area, oblasti, která se rozléhá kolem kráteru. Díky tomu zde také vyrostly masajské bomy, vesnice, kde se turista může za poplatek setkat s Masaji. Celé je to však v podobě skanzenu a Masajové si zvykli na dolary, jsou to drsní obchodníci, pro ně nic než dobytek nemá cenu.

Zavřít boční panel

Dar es Salaam

Toto obrovské město bude buď místo, kam přiletíte, nebo z něj budete pokračovat na Zanzibar. V každém případě stojí za to zastavit se zde na den či dva. Můžete se vydat do skanzenu Makumbusho Village museum, kde najdete různé druhy obydlí různých kmenů. Některé jsou zařízeny „nábytkem“ a vybavením do kuchyně apod. Jsou zde různí umělci, kteří nabízí své zboží, ať už jsou to obrazy tinga tinga, nebo vyřezávané sošky makonde. Dvakrát do týdne se zde konají tradiční vystoupení místních hudebních skupin a akrobatických souborů.

V Daru můžete zajít do nějakého nočního podniku, ať už tam, kde se schází bílí obyvatelé, vyšší lokální společnost a turisté, tj. do čtvrti Oysterbay, Masaki nebo City center. Nejoblíbenější kluby jsou Sweet Easy a Klub Maisha. Takže „Maisha marefu!“ (Na zdraví!)

Zavřít boční panel

Zanzibar

Z Dar es Salaamu odjíždí na ostrov denně trajekt za cca 35USD. Loď překoná vzdálenost na Zanzibar za dvě až tři hodiny. Ve městě leží přístav přímo v centru Stone Town, kde se s největší pravděpodobností ubytujete.

Samotný Stone Town neboli Kamenné město je spletí úzkých uliček, kde se okamžitě ztratíte, ale není to na škodu, je zde spousta věcí k vidění. Malé krámky místních, obchůdky se suvenýry, kavárny a restaurace jsou roztroušeny po celém městě chráněném UNESCO. Je zde trochu nepořádek, ale oko si brzo přivykne. Na městských plážích se v podvečer koupají místní kluci a předvádějí své umění ve skocích do vody.

Po ostrově se dá pohybovat v dala dala, menších náklaďáčcích, které za dolar až dva dovezou turisty, kam potřebují. Vzdálenost mezi Stonetown a Nungwi vychází na dva dolary. Mezi oblíbené pláže patří Nungwi a Kendwa na západním pobřeží. Na východě je letovisko Paje, které si v posledních letech získalo oblibu mezi baťůžkáři a nezávislými cestovateli.

Při návštěvě ostrova nevynechejte plavbu na nějakou písečnou mělčinu. Pronajmout si loď – místní dřevěnou dhow za 50 USD – můžete přímo v hlavním přístavu, předtím si nakupte nějaké dobré a čerstvé mořské plody na hlavním trhu, posádka dhow vám potom pomůže během koupání na mělčině připravit skvělý oběd.

Během vašeho pobytu byste neměli opomenout plavbu na ostrov Changgu – Prison island, šnorchlovat u ostrova Mwemba, navštívit prales Jozani s červenými guerézami a zahradu koření, kterých najdete na ostrově nespočet.

Počasí a sezóny v Tanzanii

Počasí

Klima země je tropické, klasické počasí na rovníku. Vlhko a teplo. Průměrná teplota se pohybuje kolem 31 stupňů, ale teploty se můžou lišit. Na horách se teploty během dne drží kolem 15 stupňů, na Kili se dostanete i do mínusových teplot.

Obecně je nejtepleji od listopadu do února, pak přijdou lehké deště na konci března a dubna a ochladí se na 20 stupňů. Chladněji je od května do srpna. Další deště se objeví v září a trvají do listopadu, ale neznamená to, že by pršelo nepřetržitě. Například safari s pobytem u moře v dubnu není až tak velký risk. Je po hlavní turistické sezoně, ceny padají dolů a všude je málo lidí.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně se do Tanzanie dá jet po celý rok. Davy lidí na pozorování migrace obrovských stád pakoňů a zeber najdete od ledna do března, kdy jsou stáda v jižní části Serengeti. Pak se vydají na sever – květen–červen, do západního koridoru Serengeti – červen–červenec.

V srpnu stáda dorazí do Masai Mara, kde na ně čekají další davy turistů. Ovšem rozloha parku Serengeti je daleko větší než Masai Mara, tím pádem v Serengeti nejste tolik obklopeni ostatními turisty. Masai Mara v Keni je turisty přeplněn právě v srpnu, kdy tam dorazí přes řeku Mara první stáda. Kolem listopadu se pak zvířata vrací na jih a cyklus se opakuje. Samice pakoňů rodí v 80–90 % případů během tří týdnů, a to na jižních pláních Serengeti, kde je v tu dobu méně predátorů.

Skvělé akce do Tanzanie

32 starších akcí