Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Tanzanie

Co vidět a navštívit v Tanzanii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Tanzanii

Zavřít boční panel

Kilimandžáro

Tato nejvyšší hora Afriky je se svými 5.895 m největším volně stojícím masivem na světě. Je to symbol afrického kontinentu. Výstup zabere od 6 dní do 10 dní, záleží na vaší tělesné zdatnosti a financích. Celý výstup vychází kolem 1.700 USD na osobu. V ceně jsou průvodci, nosiči, ubytování v chatách nebo ve stanu (poplatky za „kemp“), kuchaři a plná penze, spropitné celému týmu.

O zdolání Kili se ročně pokusí kolem 30.000 lidí, uspěje zhruba třetina. Pokud nejste milovníci davů, můžete navštívit sousední Meru anebo se vydat na nejvyšší horu Keni, Mt. Kenya, která je považována z hlediska přírodních krás za zajímavější.

Zavřít boční panel

Usambarské hory

Toužíte po kusu země zcela neporušeném masovým turistickým ruchem? Pak vyměňte Kilimandžáro za Usambarské hory a připravíte si skvělé kulturní i přírodní zážitky.

Průvodce regionem Usambarské hory

Zavřít boční panel

Serengeti

Největší NP Tanzanie se rozkládá na ploše skoro 15.000 km2. Hraničí s parkem Masai Mara v Keni. Každoročně zde probíhá velké divadlo migrace, kdy se obrovská stáda pakoňů a zeber pohybují po pláních za potravou. Oblast je národním parkem od roku 1951, do té doby zde bílí osadníci lovili.

Národní park je přístupný několika branami. Nejpoužívanější je brána Naabi Hill, kterou přijíždí většina návštěvníků. Lidé sem směřují od východu, od kráteru Ngorongoro. Serengeti lze rozdělit na čtyři části. Jižní část, do které návštěvník přijede přes Naabi Hill, je tvořena travnatými pláněmi – savanou. Půda je tu bohatá na minerály, protože ji v minulosti obohatil sopečný popel a půda obsahuje fluorit a zřejmě z tohoto důvodu proto zde přivádějí pakoně na svět mláďata. Od ledna do dubna je tady neuvěřitelné množství zvěře, ale dost jí tu zůstává, i když se migrace přesune dál.

Centrální část Serengeti se nazývá Seronera. Tvoří ji zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Je to nejpopulárnější část návštěvníků safari, je tu spousta vyježděných stezek, ubytovací kapacity a pochopitelně spousta zvěře. Migrující býložravci se tu objevují zhruba v dubnu a pokračují na sever. Od Seronery na západ směřuje tzv. Západní koridor, kde dosahuje park až do vzdálenosti 8 km od Viktoriina jezera. Koridor leží kolem řeky Grumeti a je tvořen močály a lesy. Migrace sem zasáhne mezi květnem a červencem, kdy dochází k dramatickému přechodu řeky.

Severní část Serengeti je tvořena zvlněnou krajinou a částečně akáciovými lesy. Od července do září tudy prochází migrace na sever, v listopadu a prosinci zase zpět na jih.

Zavřít boční panel

NP Lake Manyara

Tento park můžete navštívit v rámci několikadenního safari. Je prvním na cestě z Arushy, pokud minete NP Tarangire, má rozlohu 360 km2 a je jedním z nejmenších v Tanzanii.

Za vesnicí Mto Wa Mbo, která je výchozím bodem pro návštěvu parku Lake Manyara, najdete odbočku do tohoto pěkného jezerního parku. V parku v roce 2012 došlo k velké potopě, bránu a kancelář ředitelství parku najdete provizorně hned za bránou. Na návštěvu paku si vyhraďte jeden den, některým stačí i odpoledne. V parku najdete množství vodních ptáků, hrochy, slony, pakoně, zebry a množství antilop. Park je také známý výskytem stromových lvů.

Zavřít boční panel

Arusha

Kosmopolitní Arusha je považována za hlavní město safari. Najdete zde spoustu hotýlků, lepších hotelů, barů a klubů, neziskových organizací a směs turistů a bělochů, kteří se zde usadili kvůli rostoucímu zájmu o safari a národní parky.

Ve městě pod horou a zároveň vyhaslou sopkou Meru (4.566 m n. m.) žijí zástupci kmene Meru, indičtí a jiní asijští obyvatelé v počtu kolem 350.000. Jedná se o třetí největší město Tanzanie, které se nachází kousek od hory Kilimandžára, většina výstupů se tak organizuje odtud. Asi hodinu vzdálené Moshi, které je ke Kili blíž, také disponuje spoustou firem nabízející zdolání Kili, ale v Arushi jich najdete víc. Odtud se také pořádají aklimatizační výstupy na Meru, pro ty, kteří chtějí Kili opravdu pokořit, je čtyřdenní trek na Meru povinností.

Sopečný popel v okolí Arushy vytvořil perfektní půdu pro pěstování různých plodin, v posledních letech zde pěstují kávu, malé kavárničky jsou roztroušeny po celém městě. Pěstuje se tu rýže, kukuřice, proso, čirok, banány, fazole, zelenina a květiny. Kolem Arushy se nachází naleziště tanzanitu, slavného místního modrého polodrahokamu. Těžbu a obchod s ním dnes ovládají velké nadnárodní společnosti. Arusha je důležitým diplomatickým centrem, od roku 1994 zde sídlí mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu.

Arusha není pravým historickým centrem Tanzanie, nenajdeme zde mnoho památek. Nicméně zde stojí za návštěvu Národní muzeum přírodní historie, Hodinová věž, Památník Uhuru (nezávislosti) a centrální tržiště.

Zavřít boční panel

Mount Meru

Na tuto 4.566 m vysokou horu lze vystoupit v rámci treku v NP Arusha, jedná se o výbornou aklimatizaci v dalším postupu na Kilimandžáro. Výstup se zahajuje v 1.500 m n. m. A trvá 3–4 dny.

Trek nabízí pohledy do hustého lesa, na okolní krajinu a vegetační pásma podobné Kilimandžáru s výjimkou ledovce. Poplatky za celou cestu jsou docela vysoké, je potřeba počítat se vstupným do NP na 3–4 dny, nosičem, kuchařem a přespáním v chatách. Cestou můžete vidět paviány, kočkodany, prasata bradavičnatá a žirafy. Setkání se šelmou vám zde nehrozí.

Zavřít boční panel

Kráter Ngorongoro

Kráter Ngorongoro najdete zhruba 180 km od Arushi, mnohými cestovateli považovaný za největší přírodní zoo na světě. Je to 19 km široká kaldera, kráter po vybuchlé sopce, na jehož dně žije až 30.000 savců. Můžete zde najít Velkou pětku – nosorožce, slona, leoparda, lva a buvola.

Nosorožec dvourohý zde byl pytláky takřka vyhuben, najdete zde jen několik posledních kusů. Do kráteru vedou tři cesty a stěnu vysokou asi 600 m autem zdoláte za půl hodiny. Jedna cesta je obousměrná, turistické džípy většinou využívají cestu pro sestup a druhou pro výstup. Na oboustranné cestě v ranních hodinách můžete pozorovat Masaje, jak se svými stády sestupují do kráteru, aby krávy napojili.

Lidé v kráteru již od roku 1975 žít nesmí, nicméně Masajům je povoleno pobývat v Ngorongoro conservation area, oblasti, která se rozléhá kolem kráteru. Díky tomu zde také vyrostly masajské bomy, vesnice, kde se turista může za poplatek setkat s Masaji. Celé je to však v podobě skanzenu a Masajové si zvykli na dolary, jsou to drsní obchodníci, pro ně nic než dobytek nemá cenu.

Zavřít boční panel

Dar es Salaam

Toto obrovské město bude buď místo, kam přiletíte, nebo z něj budete pokračovat na Zanzibar. V každém případě stojí za to zastavit se zde na den či dva. Můžete se vydat do skanzenu Makumbusho Village museum, kde najdete různé druhy obydlí různých kmenů. Některé jsou zařízeny „nábytkem“ a vybavením do kuchyně apod. Jsou zde různí umělci, kteří nabízí své zboží, ať už jsou to obrazy tinga tinga, nebo vyřezávané sošky makonde. Dvakrát do týdne se zde konají tradiční vystoupení místních hudebních skupin a akrobatických souborů.

V Daru můžete zajít do nějakého nočního podniku, ať už tam, kde se schází bílí obyvatelé, vyšší lokální společnost a turisté, tj. do čtvrti Oysterbay, Masaki nebo City center. Nejoblíbenější kluby jsou Sweet Easy a Klub Maisha. Takže „Maisha marefu!“ (Na zdraví!)

Zavřít boční panel

Zanzibar

Z Dar es Salaamu odjíždí na ostrov denně trajekt za cca 35USD. Loď překoná vzdálenost na Zanzibar za dvě až tři hodiny. Ve městě leží přístav přímo v centru Stone Town, kde se s největší pravděpodobností ubytujete.

Samotný Stone Town neboli Kamenné město je spletí úzkých uliček, kde se okamžitě ztratíte, ale není to na škodu, je zde spousta věcí k vidění. Malé krámky místních, obchůdky se suvenýry, kavárny a restaurace jsou roztroušeny po celém městě chráněném UNESCO. Je zde trochu nepořádek, ale oko si brzo přivykne. Na městských plážích se v podvečer koupají místní kluci a předvádějí své umění ve skocích do vody.

Po ostrově se dá pohybovat v dala dala, menších náklaďáčcích, které za dolar až dva dovezou turisty, kam potřebují. Vzdálenost mezi Stonetown a Nungwi vychází na dva dolary. Mezi oblíbené pláže patří Nungwi a Kendwa na západním pobřeží. Na východě je letovisko Paje, které si v posledních letech získalo oblibu mezi baťůžkáři a nezávislými cestovateli.

Při návštěvě ostrova nevynechejte plavbu na nějakou písečnou mělčinu. Pronajmout si loď – místní dřevěnou dhow za 50 USD – můžete přímo v hlavním přístavu, předtím si nakupte nějaké dobré a čerstvé mořské plody na hlavním trhu, posádka dhow vám potom pomůže během koupání na mělčině připravit skvělý oběd.

Během vašeho pobytu byste neměli opomenout plavbu na ostrov Changgu – Prison island, šnorchlovat u ostrova Mwemba, navštívit prales Jozani s červenými guerézami a zahradu koření, kterých najdete na ostrově nespočet.

Průvodce ostrovem Zanzibar

Počasí a sezóny v Tanzanii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tanzanie
Počasí se v zásadě moc neliší napříč celou zemí

32 °C

32 °C

33 °C

30 °C

29 °C

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

32 °C

32 °C

Počasí

Klima země je tropické, klasické počasí na rovníku. Vlhko a teplo. Průměrná teplota se pohybuje kolem 31 stupňů, ale teploty se můžou lišit. Na horách se teploty během dne drží kolem 15 stupňů, na Kili se dostanete i do mínusových teplot.

Obecně je nejtepleji od listopadu do února, pak přijdou lehké deště na konci března a dubna a ochladí se na 20 stupňů. Chladněji je od května do srpna. Další deště se objeví v září a trvají do listopadu, ale neznamená to, že by pršelo nepřetržitě. Například safari s pobytem u moře v dubnu není až tak velký risk. Je po hlavní turistické sezoně, ceny padají dolů a všude je málo lidí.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně se do Tanzanie dá jet po celý rok. Davy lidí na pozorování migrace obrovských stád pakoňů a zeber najdete od ledna do března, kdy jsou stáda v jižní části Serengeti. Pak se vydají na sever – květen–červen, do západního koridoru Serengeti – červen–červenec.

V srpnu stáda dorazí do Masai Mara, kde na ně čekají další davy turistů. Ovšem rozloha parku Serengeti je daleko větší než Masai Mara, tím pádem v Serengeti nejste tolik obklopeni ostatními turisty. Masai Mara v Keni je turisty přeplněn právě v srpnu, kdy tam dorazí přes řeku Mara první stáda. Kolem listopadu se pak zvířata vrací na jih a cyklus se opakuje. Samice pakoňů rodí v 80–90 % případů během tří týdnů, a to na jižních pláních Serengeti, kde je v tu dobu méně predátorů.

Skvělé akce do Tanzanie

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
36 starších akcí