Rodina na cestě

Cestopis USA: hazard, Hollywood, Times Square a.. 2/2

52 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Před několika dny jsme se úspěšně vrátili z cest po USA (Chicago - Las Vegas - Los Angeles - San Francisco - New York). Chvíli mi trvalo, než jsem se dostal zpět do svých kolejí a mohl sepsat druhou část cestopisu. Po menším zpoždění je konečně zde (předem se omlouvám za nedostatek fotografií, veškeré záznamy končili na videu - také bude).

Na základě názorů, že jsme byli spíše otrávení než nadšeni jsem sestavil toto video, které je pravým opakem. Nemusíte básnit, abyste byli šťastni ;)

https://www.youtube.com/watch?v=dNG3Buhwu3E

Z Chicaga do Las Vegas (stále den 4.)

Kvůli závadě nabíráme na odletu z Chicaga do Las Vegas hodinové zpoždění. Za neskutečného kraválu z motorů se konečně ocitáme nad západní částí Ameriky. Vítá nás Las Vegas - město hříchů, extravagance, herních automatů a hlavně spousty utopených peněz a prohraných důchodů.

Ihned na letišti pochopíme, že Las Vegas rozhodně není pro baťůžkáře. Doprava z letiště do 6 km centra patří k jedním z nejhorších - pokud tedy nemáte dostatek peněz na taxi v podobě limuzíny. Nakonec se za 2$ přibližujeme částečně k centru - jelikož jsme si ze 3 linek vybrali tu špatnou, čeká nás ještě další 1,5h chůze.

Nabitý program nás dohání a únava z posunu času je na místě. Italský puchýř u palce mi dělal společnost až do Prahy. Což mě značně zesměšňovalo při kulhavé chůzi.

K přespání jsme vybrali hotel Hooters - jedna z nejlevnějších variant v Las Vegas. K našemu potěšení to byla skvělá koupě. Nejen, že hootersky byly téměř všude, ale na Strip (hlavní ulice LV) to bylo 5 minut chůze. Jako v každém hotelu i zde najdete privátní kasíno. Vířivka byla jen bonusem, která zpříjemnila náš dvoudenní pobyt. Večer finišujeme jen večeří v 7eleven, kam vždy rádi zajdeme na pořádného hot doga za 1,5$.

Las Vegas - gambling a stovky dolarů na zemi (den 5. a 6.)

Značně oslněni kinematografií jsme do Vegas vkročili s jasným cílem - zbohatnout! Trochu ale celý příběh zkrátím. :)

Ve Vegas toho opravdu není mnoho k dělání. Projít si Strip zabere přibližně hodinu chůze a pokud jste bez auta, jako my, tak jediná šance jak se zabavit je zkusit štěstíčko v kasinu. Nejvíc nás bavila ruleta u které jsme se náramně bavili do té doby, než statisticky nejméně pravděpodobně přijdou 3 kola, během kterých doslova prohrajete gatě.

Ne vše je tak černé, jak se nyní může zdát. Kalhoty nám samozřejmě zůstaly a dokonce jsme si "málem" odnesli i něco navíc. Půjdete-li totiž do kasin v ranních hodinách (cca 9h), můžete mít opravdu štěstí. V automatech se na mě průběžně usmálo 10, 20 a nakonec i 100 $. Předchozí majitelé si je nestihli vybrat či pravděpodobně prohrát - což jsem s radostí učinil za ně. Pití (jakékoliv) rozlévají hostesky po všech kasínech zdarma.

Na oběd jsme si odskočili na pořádného hambáče od Johny Rocket's burger, kde dělají zaručeně nejlepší šejky po celé Americe. Cenově však oběd odpovídal Vegas, tedy za toto hezké menu jste zaplatili i 20$.

Poslední den večera trávíme utracením posledních dolarů vyhrazených na gambling a vyrážíme směr autobusové nádraží na jihu města. Hodina chůze je to určitě. Jediný problém je ten, že autobus do Los Angeles nám odjíždí v půl jedné ráno a proto pomalu usínáme ve stoje.

Los Angeles a Venice Beach (den 7.)

Přibližně 6 hodinová jízda autobusem nám příliš mnoho spánku nedopřála, což se podepíše na průběhu celého dne. V Los Angeles si kupujeme denní jízdenku na místní dopravu (5$) se kterou ihned odjíždíme na 1,5 hod. vzdálenou Venice beach.

Ve Venice toho v tento čas moc není. Pláže liduprázdné jen ve vodě je vidět několik surfařů, kterým dělají doprovod delfíni - což nás celkem překvapilo.

V Los Angeles se rozhodujeme co dále - sedáme do metra a štrádujeme si to k Universal Studiu. Cena 84$ za vstup nás ale bohatě odradila. Další cíl je zastávka Holywood / Vine, kde najdete Walk of Fame. Ta mne mimochodem maximálně zklamala - pokud nepodniknete důkladnou přípravu konstelace hvězd, tu svou zde nemáte šanci najít.

Pěšky se vydáváme k nápisu Hollywood. Skrz serpentiny jdeme dobré 2 hodiny, než se konečně dostaneme k cíli. Pokud nepatříte doslova k fanatikům filmového průmyslu, budete spíše zklamaní.

Zbytek večera již jen posedáváme u kafe a čekáme na další autobus, tentokrát do města hippies San Francisca! Jízda bude trvat o hodinu déle, tak snad prospíme o trochu víc.

San Francisco a smradlaví bezdomovci (den 8.)

S ranním příjezdem do San Francisca pochopím jedno. Už nikdy nebudu vymýšlet podobné cesty, kdy se nemáte šanci pořádně vyspat a přehodit na cizí čas. Únava je opravdu na místě. Hotel Budget Inn je nejlevnější variantou kde se lze ubytovat. Cenový rozdíl byl značný a vidina ušetřených korun nás jednoduše donutila zakoupit toto ubytování. Po prvních 5 minutách na hotelu jsme byli zatuchlým smradem donuceni rezervaci změnit jen na 1 noc (storno již nešlo) a druhý den znovu hledat hotel přes aplikaci Hotel Tonight.

Díky ránu ve Franciscu poznáváme hlavní zplodinu města - spoustu bezdomovců a podivínů. Je to dané především částí města, ve které byl hotel. Čím více jsme se blížíme k China Townu a Finančnímu districtu, tím se situace značně lepší. První část dne věnujeme konečně nákupu čistého oblečení v místním obchoďáku Macy's a průzkumu China Townu. Zbaběle upadáme do postele ještě před večerníčkem a těšíme se na zítřek.

San Francisco - cinkot tramvají (den 9.)

Po zběsilé noci v tom nejzapadlejším hotelu jsme alespoň vyspalí a plní sil na další den. Ihned ráno rezervujeme tentokrát luxusní hotel Abri. Ačkoliv se má jednat pouze o 3*, byl to první hotel kde na mne čekal župan. Cena odpovídala kvalitě, tedy za noc 2.700 Kč.

Dnešní den jsme odhlodáni dojít ke Golden Gateu. Odhodlání brzy opadlo. Po procházce skrz město k přístavu v severní části města si užíváme bezchybného počasí a cinkání místních tramvají, pro San Francisco typických. Sklon kopců je místy celkem náročný. V severní části města teprve poznáváme, kde je pravé centrum. Ulice jsou doslova přeplněné a hlavně zde najdete velké množství restaurací a barů - což se o jižní části říci nedá. Golden Gate v dohledu - jdeme za ním. Po další půl hodině, kdy se most stále nezvětšuje pochopíme, že tentokrát jsme přestřelili. Nejdůležitější část San Francisca zklamaně vynecháváme.

San Francisco - letíme do New Yorku (den 10.)

Dnešní den je prakticky nejzbytečnějším z celého výletu. Místním BARTem se přesouváme na letiště. Cesta trvá přibližně 40 minut rychlovlakem za cenu 8,65$. Díky přeletu napříč USA a časovému posunu tak trávíme celý den na cestách.

Jedinou výhodou byl zbrusu nový letoun A321 ve kterém byl nainstalovaný individuální zábavní program. Z důvodu špatného počasí nad New Yorkem jsme byli nuceni ještě v San Franciscu vystoupit z letadla a další 2 hodiny počkat na letišti. Do hotelu v New Yorku, který byl mimochodem rezervovaný znovu přes Hotel Tonight, dorážíme až v půl jedné ráno druhého dne.

New York - rychlonákupy a cesta domů (den 11.)

Poslední den v USA jsme chtěli obětovat našemu milovanému New Yorku a natáčení místních turistických trháků. Díky dešti jsme nuceni dělat naši druhou nejoblíbenější věc - nakupovat. A jelikož nám nepřeje počasí, nepřály nám ani ceny v Century 21, natož v Macy's. Za oblečení tak neutrácím více jak 70$, což má za následek jedno - vracím se z USA pouze s batohem a igelitkou. New York známe jako své boty, proto se stíháme i trochu nudit. To je ale dané tím, že je den odletu a nelze vymýšlet žádné časově náročné plány.

Svatý grál dne přichází v čase oběda - zacházíme do oblíbeného fastfoodu Five Guys. Naprosto nejluxusnější hamburger, který jsem kdy jedl! Maso grilované na burákovém oleji, stejně tak jako domácí hranolky. Ceny odpovídají - 8$ burger, 2$ hranolky / pití. Zbytek našeho 6 hodinového pobytu v New Yorku trávíme cestou na Times Square k Rockefelleru centru, odkud již newyorským metrem míříme na letiště JFK.

Letíme domů - přes Miláno s easyJetem (den 11./12.)

K večeru odlétáme z letiště JFK směr Miláno Malpensa. Tentokrát na čas bez zbytečného oddalování. V opačném případě by nám hrozilo nestihnutí přípoje do Prahy, kde na přestup máme pouhých 1 hodinu a 30 minut. Risk byl při tomto druhu letu velmi vysoký, ale nechuť čekat dalších 9 hodin v Miláně byla ještě vyšší.

Noční let z USA je vždy výhodným způsobem, jak přežít jetlag v opačném směru. V Miláně svítí Sluníčko a my přebíháme mezi terminály. Než se nadějeme jsme v Praze a říkáme si, zda do USA ještě někdy poletíme. Důvod je jednoduchý, vymetli jsme to nejhorší co jsme mohli. Kalifornie a okolí prostě není o městech - je o nádherné přírodě, parcích a Grand Canyonu.

Finanční rekapitulace

A za kolik se dá takový výlet podniknout? To se ihned dozvíme, nejdřív si ale shrňme si místa, která jsme viděli.

Itálie: Treviso, Mestre, Benátky a okolní ostrovy, Verona, Miláno

USA: Chicago, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, New York

Rekapitulujeme (ceny jsou za 1 osobu):

 • letenky - 10.049 Kč
 • letenky Praha - Benátky - 299 Kč
 • letenky Miláno - Chicago - Las Vegas / San Francisco - New York - Milán - 8.150 Kč
 • letenky Miláno - Praha - 1.600 Kč
 • hotely - 2.300 Kč
 • hotel v Mestre - 730 Kč (HT zdarma)
 • hotel Chicago - 750 Kč
 • hotel Las Vegas (2 noci) - 1.050 Kč
 • hotel Budget Inn (SF) - 500 Kč
 • hotel Abri (SF) - 1.350 Kč (HT zdarma)
 • hotel New York - 1.350 Kč (HT zdarma)
 • doprava - 3.145 Kč
 • denní pass v Benátkách - 18€ / 490 Kč
 • doprava vlakem po Itálii - 35€ / 975 Kč
 • doprava Chicago - 10$ / 200 Kč
 • bus Las Vegas - Los Angeles - 1$ / 20 Kč
 • jízdné Los Angeles - 5$ / 100 Kč
 • bus Los Angeles - San Francisco - 37$ / 740 Kč
 • BART v SF - 8.65$ / 170 Kč
 • doprava v NY + JFK - 22$ / 450 Kč
Toto byly tedy ty nejnutnější položky, přičemž výsledek za ubytování nám pomohla snížit aplikace Hotel Tonight. I takto se však dostáváme na obvyklou cenu letenky z Prahy do Kalifornie, my jsme měli ubytování + dopravu + letenky.

Stravování v USA počítejte v rozmezí 15 - 30$ na den. Můžete přežít na hot dogu ze 7eleven, kde 2 párky s čím chcete (čili, sýr, okurky, cibule atd.) stojí 40 Kč nebo si dát menu v mekáči za 200 Kč či luxusnější restauraci za 400 Kč. Trochu mě děsí fakt, že za stejné peníze by byl měsíc a půl v Thajsku :-) Takže příště na východ za Sluncem!

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

52 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře