Během studia jsem si prošel několika pracovními pozicemi v rámci letecké dopravy, mezi kterými nechyběl stevard či pracovník bezpečnostní kontroly. Na základě zkušeností jsem vypozoroval několik typických otázek cestujících, na které však v rámci veřejnosti chybí jednoznačná odpověď. Každý si jednoduše vysvětlí daný problém po svém.

Proto bych se s vámi rád podělil o pravou podstatu těchto otázek, a to i v případě, že jste si je doposud nepoložili.

Proč bezpečnostní rám zapípá, přestože na sobě nemám nic kovového?

Cestující se vždy diví, když při průchodu bezpečnostním rámem, který má za úkol detekovat kov, jsou vybráni jako podezřelí. Pokud se nejedná o zapomenutý telefon v kapse či hodinky nebo pásek, jde většinou o náhodný výběr. Každý bezpečnostní rám má ve svých útrobách systém, který náhodně vybírá průchozí cestující k namátkovým kontrolám. Neděste se proto a v klidu následujte pokyny pracovníků ostrahy letiště.

Vytažené okenní clony během startu a přistání?

Proč vás vždy letušky nutí mít vytaženou okenní clonu během startu či přistání? Ne, není to kvůli tomu, abyste se mohli kochat výhledem, ale z důvodu bezpečnosti při nouzových situací. Zejména v případě, kdy vznikne na palubě požár, musí jednotky hasičů oheň lokalizovat. Se zataženými okénky by to dost dobře nešlo.

Během vzletu a přistání je zhasnuto. Šetříme energii?

Mnohdy se setkávám s názorem, že vypnutí světel v kabině během startu je z důvodu úspory energie pro běh motorů. To však není pravda. I zde hraje hlavní roli bezpečnost. V případě nouzových situací by se mohlo stát, že světlo v kabině znenadání zhasne a vaše oči budou, zejména v noci, chvíli slepé. Proto se osvětlení vypne preventivně a oči si přivyknou na aktuální světelné podmínky.

Jak je to s těmi telefony? Opravdu mohou ovlivnit přístroje v letadle?

Ne, nemohou. Je to holý nesmysl, za kterým stojí pouze peníze. Zákaz používání telefonů během letu udělily americké úřady v minulém desetiletí proto, aby samy sebe ochránily před případnými soudními spory. Jednoduše bylo příliš nákladné zkoumat každý nový přístroj, který vysílá elektromagnetické vlnění. Proto se mobilní telefony, stejně tak jako další běžné přenosné elektronické přístroje, plošně zakázaly. Pravdou je, že nevysílají na stejných frekvencích jako avionika letadla, z tohoto důvodu není možné, aby se vzájemně ovlivňovaly či rušily. Proto se postupem času toto pravidlo přestává uplatňovat a dnes je zcela standardem, že můžete mít telefon během letu zapnutý.

Au, tohle přistání bylo celkem tvrdé. Možná cíleně.

Při tvrdším dosednutí se neděste ani nenazývejte pilota začátečníkem. Někdy totiž bývá tvrdý touchdown cíleným manévrem, stojí za ním fyzika v podobě smyku.

Pokud je runway pokryta sněhem či vodou při dešti, mohlo by dojít ke smyku při přistávání letadla. Jako prevence se používá tvrdších přistání, která způsobí prolomení této neadhezní vrstvy a přímý dotek pneumatiky kola s povrchem dráhy.

Zajímají vás další otázky ohledně letectví? Ptejte se, rád zodpovím.

Sdílej článek s přáteli

181 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dnes jsme po příletu z Bulharska čekali 2, 5 hod.na zavazadla. Bylo nám řečeno, že je bouřka a tak se nesmí na plochu. Od čekajících příbuzných jsme z venku měli jiné zprávy. Pršelo, to ano. Cestující z Turecka, kteří přiletěli po nás, měli zavazadla do 10min., zde však prý došlo k porušení pokynů ,podle reklamačního oddělení. Jak je to tedy se zavazadly, kdo zajišťuje nakládku, opravdu se při bouřce a dešti nevykládá a kde požádat o vysvětlení případně náhradu pokud mi vzniknou náklady např za nocleh. Děkuji Rajtová

Odpovědět
před 2 lety

Dobrý den, je možné vzít do letadla 2 skleněné lahvičky s kapátky, do 100ml.

Přičemž v jedné bude chloritan sodný a ve druhé kyselina chlorovodíková?

Děkuji z odpověď.

Odpovědět
před 3 lety

Ahoj chtěla bych se zeptat zda musím mít ty 100ml lahvičky v příručním zavazadle popsané nějak.

a zda si můžu mít v příručním zavazadlle prášky... např něco na bolest a tak. a v originálním obalu? nebo si tam prostě můžu hodit jen platíčko? ¨

Díky moc za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, na lahvičkách by mělo být alespoň originální označení, na kolik ml jsou. Pokud bude na první pohled patrné, že jsou do 100 ml, projdou většinou i bez označení.

Léky můžete mít klidně i mimo originální balení.

před 3 lety

Super děkuju moc :D letím prvně a jsem celkem zmatená :D

lahvičky žádné označení o objemu nemají tak snad mi to projde :)

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

chci se zeptat, z jakého důvodu mě zastavil při odchodu po přistání s vyzvednutým kufrem policista, a provedl kontrolu rentgenem? Zavazadlo bylo větší, 23kg. Namátková kontrola nebo něco jiného?

Předem díky :-)

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ano, zběžná celní kontrola :)

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Třeba jsi vypadala, jako bys zapomněla nahlásit pár zlatých cihel? 😁

Přidat odpověď
před 3 lety

Mám takový dotaz,smím mít v odbavovaném velkém kufru sprchové gely a šampon normální velikosti a deodorant ve spreji?Vím že v příručním jen 100ml balení ale jedeme celá rodina tak to by bylo tisíc lahviček a chceme mít jen dva velké kufry,děti a dospělí. Letíme se Smartwings.Díky

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 422 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-03-26T18:20:30+01:00)

Ahoj,

omezení kapalin se netýkají odbaveného zavazadla.

Btw. 1000 lahviček byste ve čtyřech těžko narvali do sáčků o objemu 1 l.

Přidat odpověď
před 3 lety

Zdravím chtěl bych se zeptat zda li si mohu u Wizzairu na cestě z Anglie do polska vzít sebou do odbaveného zavazadla toto https://www.alza.cz/sport/inmoti...361983.htm ? Jedná se hlavně o kapacitu baterie jen mají zřejmě omezenou . Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Ale tak snad logicky větší množství "baterie" nemůžete nikdy přepravovat v zavazadlovém prostoru... Vždy v kabině.

Přidat odpověď
před 3 lety

Je možné nechat zapli fotoaparát při projíždění rentgenem nebo by ho to mohlo nějak poničit??

před 4 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Starý film určitě nedávat do rtg, novým s pamětí na kartu rtg nevadí.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to v převážením repelentu v letadle. Vím, že se jedná o hořlavou látku, ale když jsou povolené deodoranty.

před 4 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Vezl jsem 75ml a v pohode.

před 4 lety
Avatar uživatele
Darth Vader

Repelent do objemu 100ml si na palubu vzít lze. Dle předpisů ale nesmí být ve spreji.

Přidat odpověď
před 3 lety

Zdravím,

mám taký špeciálny dotaz. Potrebujem prepraviť klasický fotoaparát na film. Teda niečo čo nesmie prejsť RTG žiarením inak sa snímky poškodia. Mám ho uložiť do podpalubia alebo do príručnej? Prechádzajú obe RTG kontrolou?

Vopred ďakujem za odpoveď a Vaše skúsenosti

před 4 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Určitě ho vezměte s sebou a kontrole to oznamte – skrz rentgen pak nepůjde. Pokud byste ho odbavila do zapsaného zavazadla, i tam procházejí kufr rentgenem, automaticky.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den,mám možná blbou otázku ale mohu si vzit přímo do letadla radiovou vysílačku (scaner) pro odposlech pilotu s ridici vezi ATC live ? běžne to použivam a vim ze je to legalni tak by me zajímalo jestli bych to mohl používat normalne během letu ,dekuji za odpoved :)

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele sofietry
sofietry

Ahoj, prosim vas, jak je to s peprakem v odbavenem zavazadle? Emirates maji, ze nesmi ani do odbaveneho. Ale rada bych si ho vzala s sebou pro solo cestovani po Asii jakozto holka...Netusim ani, co delaji se zavazadlem, kde neco podezreleho detekuji, jestli mi ho proste vyhodi (cele zavazdlo) nebo do nej vlezou a vytahnou jen peprak...nebo si me zavolaji...? :D dik moc za postrehy

před 6 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Je to nebezpečný předmět, který nemá co v letadle dělat. Bude vyhozen na letišti při kontrole :-)

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele Vaskebamarek
Vaskebamarek

Zdravim chci se zeptat zda je v kufru možne převest pc desktop sestavu zakladovka,grafika zdrojak ramky disky procesor mebude to nejaky problem z usa do evropy?

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele sisi.k
sisi.k

Mohu mít jako příruční zavazado samoskladaci pláž. ktery má průměr 60 cm, když je složený v kruhu? Váží asi 1 kilo

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele luciafojtikova
luciafojtikova

Dobrý den, letím se společností Wizzair, beru si jen malé příruční zavazadlo a chtěla jsem se zeptat, zda je možné si do něj vzít nabíječku na mobil a léky (antikoncepci). Děkuji za odpověď :)

před 7 lety
Avatar uživatele
Darth Vader

Ano, to je možné.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele literakl
literakl

Další důvod, proč může zapípat bezpečnostní rám: detekce chemikálií. Vzali mě bokem, polepili papírky a ty strčili do nějakého analyzátoru.

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele lukasproch15
lukasproch15

Zdravím :) měl bych taky dotaz jestli můžu :) chci si vzít na dovolenou Drona o rozměrech 60x60cm a váží i s kamerou něco přes 900g tak jestli ho můžu mít v kufru?mám teď strach jelikož jsem teď četl že dron těžší než 900g nesmí létat v okolí 5km letiště..tak jestli nebude nikdo nadávat,,jinak letím do Egypta..děkuji strašně moc za odpověď :))

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj Lukáši, pokud s dronem na letiště nepřiletíš, není problém :D nicméně se raději informuj o případných omezení ze strany Egypte. Abys neskončil v cele :P

před 7 lety
Avatar uživatele krustovsky
krustovsky

Jak je to se sílou indukce v těch rámech? Existují rámy, co vysílají více vln a rámy co vysílají méně el.mag. vln? Totiž, když jsem šel na krajský soud něco vyřizovat, tak jsem měl pásek a ten jejich rám mě v pohodě pustil. Jinak letadlem jsem ještě nejel, vadí i kovový knoflík u kalhot?

před 7 lety
Avatar uživatele literakl
literakl

Brácha se musel včera v Lutonu zouvat, protože mu pípaly boty. Měl kovové cvočky kolem dírek.

před 7 lety

V Egyptě je létání s bezpilotnim prostředkem zakázáno. Vyjímku tvoří Egyptská povolení k létání.

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele iva.panchartkova
iva.panchartkova

Prosím, už se vám stalo, že jste si něco v letadle zapomněli? Přítel tam v kapsičce za sedadlem zapomněl foťák, obvolali jsme už tolik čísel, napsali tolik mejlů, ale po foťáku ani zmínka. Je nějaká šance, že se nám vrátí? Děkuji

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele kula.paja
kula.paja

Můžu mít na palubu letadla externí baterii ?? neboli powerbanku ?? díky :)

před 7 lety
Avatar uživatele lukas_5
lukas_5

Měl jsem několikrát na letech po Evropě, mimo nemám ověřeno.

před 7 lety

Můžeš si vzít kamkoliv letíš - po eu i mimo eu

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele Jendam
Jendam

Zdravím, projdou mi u Ryanu v zavazadle, které se dává do skříňky nad sedadlem z Kosu do Krakova šachy? Figurky jsou kovové, zdobené, mají meče a kopí. Aby to nějaký maniak na letišti nepokládal za eventuální zbraně. Díky za odpověď, Jenda.

před 7 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Zřejmě víc jak 5cm figurka mít nebude, takže ani kopí nebude dostatečně velké :P žádný problém.

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele paulmcicetea
paulmcicetea

ve Wroclawi jsem několikrát nevědomky pronesl přes kontrolu i švýcarák v batohu, zippo a benzín. jednou dokonce asi 4g trávy, kterou jsem chtěl před odletem vykouřit nebo někde vyhodit, ale nakonec jsem na to nějak zapomněl a nechal to v kapse a batohu. čili, co se mě týče, tak bych si pro bombovej atentát vybral asi low-cost lety z Wroclawi. tam ti lidi fakt nedělaj svoji práci dobře. hlavně, že petku s colou před nima musíte vyhodit nebo vyexovat :D

před 7 lety

To, že ti to prošlo jednou, dvakrát..... neznamená, že ti to projde vždy. Asi ani nevíš, co by si měl poté za problémy? Touto hloupostí bych se nechlubil

Přidat odpověď
před 9 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků