Nejčastější dotazy cestujících na letišti a během letu

Během studia jsem si prošel několika pracovními pozicemi v rámci letecké dopravy, mezi kterými nechyběl stevard či pracovník bezpečnostní kontroly. Na základě zkušeností jsem vypozoroval několik typických otázek cestujících, na které však v rámci veřejnosti chybí jednoznačná odpověď. Každý si jednoduše vysvětlí daný problém po svém.

Proto bych se s vámi rád podělil o pravou podstatu těchto otázek, a to i v případě, že jste si je doposud nepoložili.

Proč bezpečnostní rám zapípá, přestože na sobě nemám nic kovového?

Cestující se vždy diví, když při průchodu bezpečnostním rámem, který má za úkol detekovat kov, jsou vybráni jako podezřelí. Pokud se nejedná o zapomenutý telefon v kapse či hodinky nebo pásek, jde většinou o náhodný výběr. Každý bezpečnostní rám má ve svých útrobách systém, který náhodně vybírá průchozí cestující k namátkovým kontrolám. Neděste se proto a v klidu následujte pokyny pracovníků ostrahy letiště.

Vytažené okenní clony během startu a přistání?

Proč vás vždy letušky nutí mít vytaženou okenní clonu během startu či přistání? Ne, není to kvůli tomu, abyste se mohli kochat výhledem, ale z důvodu bezpečnosti při nouzových situací. Zejména v případě, kdy vznikne na palubě požár, musí jednotky hasičů oheň lokalizovat. Se zataženými okénky by to dost dobře nešlo.

Během vzletu a přistání je zhasnuto. Šetříme energii?

Mnohdy se setkávám s názorem, že vypnutí světel v kabině během startu je z důvodu úspory energie pro běh motorů. To však není pravda. I zde hraje hlavní roli bezpečnost. V případě nouzových situací by se mohlo stát, že světlo v kabině znenadání zhasne a vaše oči budou, zejména v noci, chvíli slepé. Proto se osvětlení vypne preventivně a oči si přivyknou na aktuální světelné podmínky.

Jak je to s těmi telefony? Opravdu mohou ovlivnit přístroje v letadle?

Ne, nemohou. Je to holý nesmysl, za kterým stojí pouze peníze. Zákaz používání telefonů během letu udělily americké úřady v minulém desetiletí proto, aby samy sebe ochránily před případnými soudními spory. Jednoduše bylo příliš nákladné zkoumat každý nový přístroj, který vysílá elektromagnetické vlnění. Proto se mobilní telefony, stejně tak jako další běžné přenosné elektronické přístroje, plošně zakázaly. Pravdou je, že nevysílají na stejných frekvencích jako avionika letadla, z tohoto důvodu není možné, aby se vzájemně ovlivňovaly či rušily. Proto se postupem času toto pravidlo přestává uplatňovat a dnes je zcela standardem, že můžete mít telefon během letu zapnutý.

Au, tohle přistání bylo celkem tvrdé. Možná cíleně.

Při tvrdším dosednutí se neděste ani nenazývejte pilota začátečníkem. Někdy totiž bývá tvrdý touchdown cíleným manévrem, stojí za ním fyzika v podobě smyku.

Pokud je runway pokryta sněhem či vodou při dešti, mohlo by dojít ke smyku při přistávání letadla. Jako prevence se používá tvrdších přistání, která způsobí prolomení této neadhezní vrstvy a přímý dotek pneumatiky kola s povrchem dráhy.

Zajímají vás další otázky ohledně letectví? Ptejte se, rád zodpovím.

Dobrý den,mám možná blbou otázku ale mohu si vzit přímo do letadla radiovou vysílačku (scaner) pro odposlech pilotu s ridici vezi ATC live ? běžne to použivam a vim ze je to legalni tak by me zajímalo jestli bych to mohl používat normalne během letu ,dekuji za odpoved :)

Avatar uživatele sofietry

Ahoj, prosim vas, jak je to s peprakem v odbavenem zavazadle? Emirates maji, ze nesmi ani do odbaveneho. Ale rada bych si ho vzala s sebou pro solo cestovani po Asii jakozto holka...Netusim ani, co delaji se zavazadlem, kde neco podezreleho detekuji, jestli mi ho proste vyhodi (cele zavazdlo) nebo do nej vlezou a vytahnou jen peprak...nebo si me zavolaji...? :D dik moc za postrehy

Je to nebezpečný předmět, který nemá co v letadle dělat. Bude vyhozen na letišti při kontrole :-)

Avatar uživatele Vaskebamarek

Zdravim chci se zeptat zda je v kufru možne převest pc desktop sestavu zakladovka,grafika zdrojak ramky disky procesor mebude to nejaky problem z usa do evropy?

Avatar uživatele sisi.k

Mohu mít jako příruční zavazado samoskladaci pláž. ktery má průměr 60 cm, když je složený v kruhu? Váží asi 1 kilo

Avatar uživatele luciafojtikova

Dobrý den, letím se společností Wizzair, beru si jen malé příruční zavazadlo a chtěla jsem se zeptat, zda je možné si do něj vzít nabíječku na mobil a léky (antikoncepci). Děkuji za odpověď :)

Avatar uživatele literakl

Další důvod, proč může zapípat bezpečnostní rám: detekce chemikálií. Vzali mě bokem, polepili papírky a ty strčili do nějakého analyzátoru.

Avatar uživatele lukasproch15

Zdravím :) měl bych taky dotaz jestli můžu :) chci si vzít na dovolenou Drona o rozměrech 60x60cm a váží i s kamerou něco přes 900g tak jestli ho můžu mít v kufru?mám teď strach jelikož jsem teď četl že dron těžší než 900g nesmí létat v okolí 5km letiště..tak jestli nebude nikdo nadávat,,jinak letím do Egypta..děkuji strašně moc za odpověď :))

Ahoj Lukáši, pokud s dronem na letiště nepřiletíš, není problém :D nicméně se raději informuj o případných omezení ze strany Egypte. Abys neskončil v cele :P

Avatar uživatele krustovsky

Jak je to se sílou indukce v těch rámech? Existují rámy, co vysílají více vln a rámy co vysílají méně el.mag. vln? Totiž, když jsem šel na krajský soud něco vyřizovat, tak jsem měl pásek a ten jejich rám mě v pohodě pustil. Jinak letadlem jsem ještě nejel, vadí i kovový knoflík u kalhot?

Avatar uživatele literakl

Brácha se musel včera v Lutonu zouvat, protože mu pípaly boty. Měl kovové cvočky kolem dírek.

V Egyptě je létání s bezpilotnim prostředkem zakázáno. Vyjímku tvoří Egyptská povolení k létání.

Avatar uživatele iva.panchartkova

Prosím, už se vám stalo, že jste si něco v letadle zapomněli? Přítel tam v kapsičce za sedadlem zapomněl foťák, obvolali jsme už tolik čísel, napsali tolik mejlů, ale po foťáku ani zmínka. Je nějaká šance, že se nám vrátí? Děkuji

Avatar uživatele kula.paja

Můžu mít na palubu letadla externí baterii ?? neboli powerbanku ?? díky :)

Avatar uživatele lukas

Měl jsem několikrát na letech po Evropě, mimo nemám ověřeno.

Avatar uživatele Jendam

Zdravím, projdou mi u Ryanu v zavazadle, které se dává do skříňky nad sedadlem z Kosu do Krakova šachy? Figurky jsou kovové, zdobené, mají meče a kopí. Aby to nějaký maniak na letišti nepokládal za eventuální zbraně. Díky za odpověď, Jenda.

Zřejmě víc jak 5cm figurka mít nebude, takže ani kopí nebude dostatečně velké :P žádný problém.

Avatar uživatele paulmcicetea

ve Wroclawi jsem několikrát nevědomky pronesl přes kontrolu i švýcarák v batohu, zippo a benzín. jednou dokonce asi 4g trávy, kterou jsem chtěl před odletem vykouřit nebo někde vyhodit, ale nakonec jsem na to nějak zapomněl a nechal to v kapse a batohu. čili, co se mě týče, tak bych si pro bombovej atentát vybral asi low-cost lety z Wroclawi. tam ti lidi fakt nedělaj svoji práci dobře. hlavně, že petku s colou před nima musíte vyhodit nebo vyexovat :D

Avatar uživatele jan.kulis

Nevíte někdo jak je to s tuhým lihem v zavazadle? Loni jsem ho vezl v pohodě, ale jenom pro jistotu se ptám... :) Celkem úspěšně mi to vyřešilo problém s plynovou bombou na dovolený... :)

Avatar uživatele katkab

Chtěla bych se zeptat, jak je to s jídlem/pitím pro batole? Budeme cestovat s přestupem téměř celý den a nějak si nedovedu představit, jak mám nacpat do uzavíratelného pytlíku 1 litr tekutin rozdělených po 100 ml baleních - jednotlivé porce/kojenecké lahvičky? Není možné mít třeba půllitrovou termosku s horkou kojeneckou vodou?

Kojenci mají výjimku ;) můžete pronést jídlo potřebné po dobu cesty.

Avatar uživatele kaina

Já jsem cestovala s pětiletou, měla čaj nebo džus, akorát chtěli, ať se před nimi napije a pustili nás s tím.

Avatar uživatele troupova

Na většině letišť (větších, ale i Ruzyně) již mají speciální přístroje - trochu si z tekutiny pr děti odlejí jako vzorek, vyhodnotí a jdete dál

Avatar uživatele market.hlavackova

Ahoj. Můžu mít v příručním zavazadle deštník? Letím s Brussels Airlines a zatím sem se o deštníku nic nedočetla. Díky

Avatar uživatele AndreaZ

Ano, deštník je v pohodě.

Avatar uživatele Jendam

Mají u Ryanu ty klece na zavazadla (konkrétně Krakov) přesně 55 * 40 * 20 ? Nebo je tam nějaká rezerva? Dnes jsem obcházel obchody a všechny kufry mají výšku 56 - 57 cm. Dělají to snad schválně :-(

Avatar uživatele honza.de

Jenda zavazadla kolem 54 cm se sehnat dají, několikrát jsme je kupovali, ale spíše Tesco, Kaufland apod. Jinak jsem letěl s Ryanem asi 30x a většinou byli na rozměr zavazadel přísní a při každém letu nutili někoho z cestujících k doplatku za velké zavazadlo. Nicméně před nedávnem změnili svojí politiku a snaží se napravit pošramocenou pověst. Povolili zdarma druhé zavazadlo a slíbili toleranci s o něco větším zavazadlem. Včera jsem se vrátil z dovolené, dvě cesty s Ryanem, nikde rámy, žádné váhy. Mohla to být náhoda, ale zdá se mi, že budou fakt tolerantnější

Avatar uživatele AndreaZ

Já mám taky dobrou zkušenost s nákupem příručních kufrů v Tescu - do 500 Kč a rozměry splňují.

Přesný rozměr klece je 57 x 41,5 x 21 cm

Avatar uživatele Majdice

My zrovna absolvovlali 3 lety a nikdy se nam nestalo ze bysme videli jak nekoho kontroluji, je fskt ze uz pred 2ma lety meli novou politiku stran zavazadel a i kdyz je moznost mit druhe zavazadlo do urciteho rozmeru, nekontroluji to... A zda se mi ze hodne lidi ma kufry nad jejich rozmery. Ja mam napr kifr z IKEA rozmery sedi temer presne takze max vyuzije clovek prostor, stoji teda kolem 1200,-ale zas mame zkusenost ze kdyz se nasi vinou urvalo madlo na vezeni kufru vymenili ho za novy atd...

Avatar uživatele lucka

Z 10. na 11. Září letim z Chicaga do Vidně, mam ocekavat nejake vetsi bezpecnostni opatreni nebo tak neco? Dik moc

Avatar uživatele robin

Jo, raději se počádně umyj a obleč čisté prádlo.

Avatar uživatele Marci B

Robin - vtipálek ;-) :-P. Loni jsme letěli přesně 11. září a bylo těch kontrol opravdu víc. Jako první jsme procházeli takovým "obráceným" imigračním. Dával se pas + letenka a ptali se na pár otázek. Viz. kam letíme, z jaké jsme země, jak jsme byli dlouho v USA, co jsme tam dělali a jestli jsme si sami balili kufr. Netrvalo to sice moc dlouho, ale díky tomu, že se ptali každého kdo odlítal, tam byla docela dlouhá fronta. Potom ještě stěr z prstů. Ten nám občas dělali i jindy, třeba jednomu ze skupiny. Tentokrát ale všem, kdo procházel. Takže taky trochu zdržení. Pak jsme šli klasika na kontrolu. Všichni procházeli scannerem, občas se jde jen rámem, protože těch scanerů nemají tolik, tak aby to šlo rychleji, rozřazují lidi někdo jen rám, někdo scan, podle ksichtu :D. Tentokrát scan pro úplně všechny a byla tam taky tím pádem docela fronta. Zavazadla taky prohlíželi důkladněji. Měli jsme notebook a museli jsme ho zapnout a ukázat že se načetl systém. No a potom už jsme jen čekali na boardování do letadla. Ale jak se šlo už k letadlu, tak v tomu tunelu vedoucímu k letadlu byli pejsci a každý kolem nich jednotlivě musel projít. Očuchali mě i kufr. No a po psech, taky v tom tunelu, těsně před dveřma do letadla ještě jednou kontrolovali pasy a některé lidi (většinou černochy, či s arabskými pasy) si vzali bokem a ptali se jich ještě na další otázky. My s českým pasem jsme prošli bez dotazů. Ta kontrola v tom tunelu mě překvapila nejvíc, to jsem nezažila nikdy. Takže ano, větší kontroly jsou, ale v pohodě se to dá zvládnout, žádné osobní prohlídky :D, jen je podle mě lepší přijít o něco dřív, než obvykle, aby jste to všechno v klidu stihli.

Já jsem kontroly v tunelu zažil i v březnu, takže to bude asi dle aktuální výše rizika.

Avatar uživatele Dachande

Ahoj, to s tim bezpecnostnim ramem na letišti, respektive jeho nahodnym výběrem lidí ke kontrole neni pravda - pokud projdete naprosto bez kovu, nikdy vás rám nevybere-ani nemá jak, reaguje pouze jen na kovové předměty, které si neuvědomujete že máte - prstynky, zipy, cvočky, vystuhy v podrazkach, hřeby v kostech, plomby, retizky, naramky, ženský kostice na podprdě a mraky jiného.. To vše rám sčítá a pokud je součet těchto drobností, které rám cítí, dostatečný, tak zapípá. O nic jiného nejde..

Avatar uživatele r3pel

To není ale vůbec pravda... V rámu probíhá náhodná kontrola... Máš více než 10% šanci, že tě to vybere, i kdybys šel nahý... ;-) Než začneš něco vyvracet, nejdříve si zjisti fakta ;-)

Avatar uživatele Betty

Honza má pravdu, na každém letišti je náhodný výběr ikdyž jde člověk nahý a naopak každý nezapípá, přestože snad každý člověk má v sobě/na sobě nějaký kov, ať už plombu nebo naušnice... Jsem na letišti každý týden, i na bezpečnostní kontrole, a proto to vím ... ;)

Avatar uživatele Dachande

Moje práce je právě kontrola osob rámovým detektorem, takže o tom asi něco vím ;-) rám funguje na 3 fyzikálních principech : Indukce vířivých proudů, změna orientací magnetických domén a relativní pohyb magnetu vůči cívce - tyto 3 principy proto, aby rám odhalil feromagnetické i neferomagnetické kovy a magnety. Jestli mi nevěříte, dám vám sem video, jak projdu klidně 50x rámem bez kovů v kapse a on nezapíská ani jednou..žádný náhodný výběr není. Ale může se stát, že projdete 2x se stejným množstvím kovů v kapsách, a jednou rám zapíská a podruhé ne - jde o to, že záleží také na rychlosti průchodu rámem a blízkosti kovů ke stěně rámu.

Avatar uživatele r3pel

Ty jsi jak jantar... Pracuji na pražském letišti jako Security control screener... Takze cele dny uz 2 roky stojim u ramu, nebo sedim za rentgenem... Je 10% šance, že pípneš, aniž bys měl kov... Pokud pracujes u ramu nekde na soudu, nebo v hokejove o2 arene (pro priklad), tak o tom samozrejme vedet nemuzes.... :-D

Avatar uživatele r3pel

Hlavně že se hádáš o věcech o kterých víš h*vno... :-D

Avatar uživatele Dachande

No tak sorry, myslel jsem ze na letišti jsou ramy klasický detektory kovů, jestli to funguje na jiném principu, rad se přiučím :-)

Avatar uživatele kaina

Mě teda vážně irituje, když se tu lidi ptají Dejva a pak někdo odpovídá stylem "myslím" "asi". Když to nevím jistě, tak se nevyjadřuju, ne?

Avatar uživatele Dachande

Kaina: vaše starosti bych chtěl mít..

Avatar uživatele kaina

:D To se ale netýkalo jen vás, je tady takových víc, i v jiných komentech, nic ve zlém. Akorát je blbé, že pak radí něco, co není pravda. :D

Avatar uživatele KKM

Nekolikrat jsem to nekde i cetl a nedavno o tom mluvil v dokumentu i nejaky hlavoun od airport security v USA a rikal to taky, ze na letistich je do toho SW v ramech nebo kde, pridan nejaky algoritmus, aby i nahodne v urcitem procentu pripadu pipnul i bez kovu. Umele se tim udrzuje nejaka hladina pozornosti i u cestujicich, i u security. Mi samotnemu se to uz hodnekrat stalo, ze jsem pipal a zarucene jsem nemel u sebe ani gram niceho kovoveho - ani knofliky, ani retizek, ani boty na nohou, atd. A za mnou mel dalsi cestujici retizek a bryle a nepipl vubec...

Avatar uživatele helidosa

Tak jantaři jste...rámy jsou opravdu naprogramovaný tak,že ikdyž nemáš kov,tak pípaj.Je to proto,aby ostraha byla furt ve střehu a učili se pořád ty osoby prohledávat..

Avatar uživatele bulva

Litam 2x tejdne poslednich 5 let a uz jsem taky pronesl nevedomky par nozu na palabu a asi 3 svycarsky mi zabavili. (nekde ho nechaj nekde ne). Co mi ovsem minulej mesic neproslo byly soudky piva... mel jsem v odpabenym zavazadle 4 ty maly 5l soudky 2x Gambrinus a 2x Plzen a zavolali si me na security check... vysledek byl ze ta plzen ma v sobe chladici bombicky coz bylo na entgenu krasne videt takze jsem jim je tam musel nechat a popral jim "na zdravi"! ale Gambac sudy bez bombicek prosli OK. Sirky a zapalovac mi kupodivu v EU prochazi bez problemu.

Avatar uživatele theo2

škoda, žes jim nemohl nechat Gambrinus :)

Avatar uživatele AndreaZ

Já bych se chtěla zeptat, jestli bude u klasických aerolinek (US Airlines, British Airways) problém, když bude mít moje příruční zavazadlo cca 2 cm nad limit? Díky za názory.

Avatar uživatele Marci B

S klasickými aerolinkami jsem letěla několikrát a nikdy příruční zavazadla neměřili a dokonce ani nevážili. Ani u British Airways. Rozměry si člověk musí hlídat hlavně u nízkonákladových společností, kde opravdu občas cpete ty kufříky do těch klecí. Ale i ty mají cca 1cm rezervu. A jak mi poradil kamarád, kdyby byl problém, strkejte to do té klece kolečkama nahoru, je to sice obtížnější, ale u koleček bývá kufr širší a vršek se dá zmáčknout :)

Avatar uživatele AndreaZ

Děkuji za odpověď. Já jsem vždycky zatím měla zavazadlo v normě, tak jsem se chtěla ujistit, zda se mi pár cm nad limit neprodraží. :-)

Avatar uživatele KKM

Ja parkrat zazil spis opacny problem, pokazde na longhaulech - stalo se, ze jsem byl nucen okynko zatahnout, sice nechapali, proc nutne musim koukat 10 hodin z okynka na Atlantik :), nicmene jsem ho musel stejne stahnout. Tak jsme tam byli jak v noci (pritom ani v miste odletu nebyla noc - jeste bych chapal, kdyby se snazili umele navodit biorytmus dne/noci, dle casoveho pasma v miste odletu). Naopak zase v Lufthanse do Asie byla noc, ale stejne jsme okynka museli mit stazene (ale tam bych to jeste pochopil, pri letu na vychod noc trva velmi kratce - tak snad aby tu noc umele prodlouzit? )

Avatar uživatele segrabrachy

https://www.youtube.com/watch?v=34i0bky5cmk Konspirace.