Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se zlepšující kvalitu železnic napříč Evropou, kdy dlouhé noční jízdy lze využít vlastně jako hotely na kolejích a ve finále tak i uspořit čas, peníze i nervy. Lehnout si do lůžkového kupé, nic neřešit a jet z centra do centra má nesporné výhody oproti letecké i silniční dopravě.

Z Česka provozují noční vlaky 3 společnosti – Regiojet, ČD (vždy ve spolupráci s drahami cílového státu) a ÖBB Nightjet.

Lůžko nebo lehátko?

Na nočních kolejích se můžete setkat se dvěma hlavními typy vozů: lůžkovými a lehátkovými. Který z nich je lepší a pohodlnější? Každá společnost má interiér trochu jiný, ale obecně platí, že lůžkový vůz je vždy pohodlnější než lehátkový.

 • Lůžko (sleeper car, Schlafwagen - Bett) – kupé bývají maximálně po 4 lůžcích, často jen po 3, ale jsou i dražší varianty s 1 nebo 2 místy. Lůžko mívá pohodlnou matraci a větší rozměry (obvykle cca 185 x 75 cm) a kupé může být lépe vybaveno, například malým umyvadlem
 • Lehátko (couchette, Liegewagen - Liegeplatz) – lehátková kupé bývají až 6místná, postel je tvrdší bez matrace a s menšími rozměry (většinou cca 175 x 65 cm)

Vlevo na obrázku jsou znázorněny lůžka a vpravo lehátka ve vozech Regiojetu.

V mnoha nočních vlacích bývají navíc řazeny i klasické vozy na sezení.

Služby a bezpečnost v nočních vlacích

Základním pravidlem u všech společností je, že lůžkoviny (prostěradlo, polštář, deka a povlečení) jsou vždy zdarma. Lůžko vám vždy upraví steward či průvodčí, lehátko si u některých společností musíte ustlat sami. 

Standardem bývá zdarma malá snídaně v lůžkových kupé (většinou káva, voda, croissant), stejně jako malý hygienický balíček.

Máte strach, že zaspíte? Nemusíte se bát, průvodčí vás vždy vzbudí cca 30 až 45 minut před vaším výstupem. Průvodčí má vždy přehled o tom, kde kdo vystupuje.

Sprchy bývají standardem v lůžkových vozech například u ČD či ÖBB, vždy jedna na jeden vůz, případně přímo v Deluxe kupé. U Regiojetu sprcha ve vozech není, pouze WC s umyvadlem a prostorem k převlečení. 

A co bezpečnost? V nočních vlacích je vždy jeden steward/průvodčí v každém voze, takže je mnohem snazší pohlídat, pokud se děje něco nekalého. Krádeže v nočních vlacích jsou v poslední době spíše výjimečnou událostí.

Detailní popis služeb jednotlivých dopravců najdete na jejich stránkách:

Kam jezdí noční vlaky z ČR a ceny jízdenek

Renesance noční vlaků se nevyhýbá ani České republice, podívejte se, kam všude se lůžkovými či lehátkovými vlaky vypravit a kolik stojí jízdenky. Seznam pravidelně aktualizujeme o nové spoje.

Chorvatsko

Největším hitem mezi nočními vlaky z ČR je beze sporu sezónní letní spojení Regiojetu k Jadranu. 

 • jízdenky nejlevněji koupíte na webu regiojet.cz
 • detaily v našem článku Vlakem do Chorvatska
 • Praha – Brno – Bratislava – Záhřeb – Rijeka/Split, jednosměrná jízdenka např. z Prahy od 790 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)

Slovensko

Nejširší nabídka nočních vlaků míří a vždycky mířila na Slovensko. Lůžkovým či lehátkovým voze se vypravíte jak do Bratislavy, tak do Tater či Košic.

Regiojet:

 • jízdenky nejlevněji koupíte na webu regiojet.cz
 • Praha – Olomouc – Ostrava – Žilina – Poprad – Košice, jednosměrná jízdenka např. z Prahy do Popradu od 590 Kč na lehátku, resp. 790 Kč na lůžku

České dráhy:

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ČD
 • Praha – Brno – Bratislava, jednosměrná jízdenka z Prahy od 910 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)
 • Praha – Olomouc – Ostrava – Žilina – Poprad – Košice – Humenné, jednosměrná jízdenka např. z Prahy do Popradu od 420 Kč na lehátku, resp. 750 Kč na lůžku
 • Praha – Brno – Nové Zámky – Zvolen – Rožňava – Košice – Prešov, jednosměrná jízdenka např. z Prahy do Zvolenu od 1 140 Kč na na lůžku (pouze jeden přímý vůz, který se v Nových Zámcích přepojuje na jiný vlak, vystupovat však nemusíte

Maďarsko

Noční vlak do Maďarska aktuálně provozují pouze České dráhy ve spolupráci s maďarskými drahami MÁV:

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ČD
 • Praha – Brno – Budapešť, jednosměrná jízdenka z Prahy od 1 040 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)

Polsko

Spojení Prahy, resp. Pardubic a Olomouce s Krakovem či Varšavou zajistí České dráhy, z Ostravy či Břeclavi do Varšavy sice jezdí i rakouský ÖBB Nightjet, nicméně jízdenky na toto spojení se nedají koupit online a ceny se pohybují v intencích přes 2 000 Kč:

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ČD
 • Praha – Olomouc – Ostrava – Krakow – Varšava, jednosměrná jízdenka z Prahy do Krakowa od 860 Kč, resp. Varšavy od 990 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)

Rakousko

Noční lůžkový spoj do Rakouska zajišťují České dráhy se svými přímým vozem (v sezoně několika vozy), kdy z Prahy vyjedou do Lince připojené ke klasickému expresu, v Linci se pak odpojí a připojí k vlaku z Vídně do Curychu. Vy však v Linci vystupovat nemusíte.

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ČD
 • Praha – Č. Budějovice – Innsbruck – Landeck – Feldkirch, jednosměrná jízdenka z Prahy od 1 690 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)

Od zimní sezony 2021/2022 má v plánu spoje zejména pro lyžaře také Regiojet, detaily však zatím nebyly oznámeny.

Švýcarsko

Noční lůžkový spoj do Švýcarska zajišťují České dráhy se svými přímým vozem (v sezoně několika vozy), kdy z Prahy vyjedou do Lince připojené ke klasickému expresu, v Linci se pak odpojí a připojí k vlaku z Vídně do Curychu. V Linci však vystupovat nemusíte.

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ČD
 • Praha – Č. Budějovice – Buchs – Curych, jednosměrná jízdenka z Prahy od 1 490 Kč (k dispozici pouze lůžka, nikoliv lehátka)

Německo

Z Prahy do Německa žádné noční lůžkové spoje nejezdí, využít však můžete spojení rakouský ÖBB Nightjet z Břeclavi a Ostravy, které jede přes Polsko.

 • jízdenky nejlevněji koupíte v e-shopu ÖBB
 • (Vídeň) – Břeclav – Ostrava – Berlín, jednosměrná jízdenka na lehátku od 90 EUR, na lůžku pak od 100 EUR

Nizozemsko a Belgie

Regiojet ohlásil, že na rok 2021 nebo 2022 připravuje přímé noční vlaky z Prahy přes Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Antverpy, Brusel, Gent a Bruggy do Oostende. Detaily však zatím ohlášeny nebyly a jízdenky ještě nejsou v prodeji.

Závěr

Noční vlaky se opět stávají oblíbené zejména proto, že skvěle a efektivně využívají času. Zatímco spíte, převezou vás stovky, někdy i tisíce kilometrů, aniž byste museli zabít mnoho hodin cestou přes den a ještě utrácet navíc za jednu noc v hotelu. Jak vidíte na příkladech cen jízdenek výše, cesta lůžkovým vozem rozhodně není nedostupnou záležitostí a většinou vyjde výrazně levněji než cesta autem nebo letadlem.

Sdílej článek s přáteli

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ještě jedno malé doplnění - kupé v Rakouských vlacích má sedačky co se dají sklopit a vytvoří se tak rovná plocha přes celé kupé. Měli jsme zaplaceny i lehátka (prostor pro 4), ale soukromé kupé bylo lepší a tak jsme místenek nevyužili.

V Itálii je to obvykle tak že pokud lidé vidí v kupé malé děti, jsou dál a nesáčkují se k vám i když je vlak plný.

Odpovědět
před 4 měs

V roce 2017 jsme se vydali na 10 denní dovolenou do Itálie - nočním vlakem z Vídně do Říma 2 dospělí a roční dítě, cesta v kupé.

Odjezd z Vídně večer (po 20hod.), takže s dítětem prohlídka vlaku, pohrát a spát. Celou noc krásně spal, protože vlak monotóně drncá. Ráno v 9 hodin příjezd do centra Říma, děti se budí dřív takže je čas na snídani a trošku hraní.

Cena byla tušim 118EUR jedna cesta pro 2 dospělé a jedno dítě.

Pár dní v Římě a pak autobusem 4 hodiny na východní pobřeží Itálie.

S ročním dítětem jsme si to opravdu užili.

Mimo téma, pár měsíců před 2. narozeninami jsme pak letěli na Bali (24dní) a taky to šlo.

Rada pro každého, vyhledejte, omezte rizika a vydejte se kam vas srdce táhne. Jde to a mladší už nebudeme.

Odpovědět
před 4 měs

V e-shopu ČD jsem u nějakého lůžkového? vozu viděla možnost vybrat si ženský oddíl. To je pravidlo pro všechny noční vlaky?

před 11 měs
Avatar uživatele pokus
pokus

Využila jsem ženský oddíl vlaku ve Španělsku

před 11 měs

Ženské oddíly jsou na sezení, většinou se jedná o vyčleněné jedno kupé. Jinak obvyklé bývá: lehátkové vozy jsou smíšené a nesejde na pohlaví. Lůžkové vozy (kupé) je buď pro muže nebo ženy. Cestuje-li pár a chce být v jednom oddíle musí si koupit double. Trochu je rozdíl v lůžkových vozech např. Rusku, Ukrajině apod. kde jsou i lůžkové oddíly pro 4 osoby. U nás a východě obvykle pro 3 osoby.

před 11 měs

...u nás a západě ;-)

Přidat odpověď
před 11 měs

Dobrý den, mohu cestovat s ročním dítětem nočním vlakem? Je pro cestující s dětmi speciální místo, nebo cestují s ostatními?

Zavazadlo a kočár mám u sebe?

Stevard ve vagónu jedoucí od nás do Švýcarska mluví česky?

Děkuji za odpověď Doubková

před 11 měs
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Ano, ale to roční dítě asi nebude nadšený. ;-)

Zavazadla a kočár u sebe, průvodčí mluví je Čech, ovšem s ročním potomkem bych to neriskoval.

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele

Přečti si také ...

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Čtení na 1 minutu
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…

170 dalších článků