Pozor, kde kupujete letenky aneb Jak jsem přišel o 44 €

Napsal

Píše se datum 9. července 2017, kdy se ve spárách internetu objevuje tzv. error fare v podobě letenek v byznys třídě z Mnichova do Tokia na palubách Alitalia s neodolatelnou cenovkou 12.200 Kč. Háček je jen v tom, že lety lze koupit pouze přes nerenomované zahraniční prodejce. Jsme léta praxe protřelí, proto dané letenky dáváme jen do fóra a nikoli na hlavní stránku portálu.

Když levnější není výhodnější

Nerenomovaný prodejce (čti jako podvodník v mezích zákona) se projevuje tím, že nabízí letenky za podnákladové ceny a čeká, kdy mu zákazník zaplatí předražené doplňkové služby nebo nastane problém s letenkou, za nějž si nechá řádně zaplatit. Bezpečně je poznáte tak, že se objevují vždy na prvních pozicích ve srovnávačích typu Momondo. Kreditní karty od nich pryč!

Občas se najdou letenky, které nejsou výhodnější jen o dvě stovky, ale rovnou o několik tisíc. A v takovém případě zisk může převažovat rizika. S vidinou šampaňského v oblacích kupuji letenky u Travelgenio.de a vyčkávám, zda rezervace projde, nebo bude zrušena.

Letenky se bohužel o dva dny později ruší.

Teď by měla přijít na řadu ta posvátná věta, kterou se ohání nejeden „lovec letenek“: „Nebojte se, pokud budou letenky zrušeny, peníze vám vrátí…

Nevrátí. Tedy alespoň ne všechny.

Prodejce si totiž k samotné ceně letenek naúčtoval poplatek za platbu kartou ve výši 43.99 €, v tehdejším kurzu přesně 1.177,01 Kč.

Poplatek v rámci úspory na celkové ceně letenek nehrál roli, proto jsem jej neřešil. Později pak právě s touto separátní platbou nastává půlroční maraton tahanic. Zatímco částka za samotnou letenku byla navrácena v řádu dní a ztráta se konala jen na základě rozdílu pohybu kurzu eura vůči české koruně, tento poplatek již nikdy neuvidím.

Travelgenio a payment fee

Neúspěšná snaha získat peníze zpět

Dva měsíce si vyměňuji emaily s prodejcem o tom, aby mi vrátil celou sumu, když mi sám zrušil letenky. Odkazuje na obchodní podmínky.

Obchodní podmínky (ano ty podmínky, které samozřejmě všichni při nákupu čehokoli čteme) zahrnují usnesení o tom, že transakční poplatek je za jakékoli situace nevratný.

Přichází řada na svatý grál všech spotřebitelů. Chargeback u karetní společnosti. V mém případě chargeback skrze FIO Banku a MasterCard.

Banka vždy a v jakémkoli případě reklamaci zamítne, protože jste platbu provedli sami. Chargeback jde přes karetní společnost, tam by to snad mohlo vyjít. Nevyšlo. Právě kvůli obchodním podmínkám není šance, jak získat peníze zpět. Ačkoli jsou to podmínky z Kocourkova, není možnost se jakkoli bránit. Snad jen pomocí advokáta, ale poměr výdajů a příjmů jde v můj neprospěch.

Po půl roce tak končí má snaha o spravedlnost, která mne stála nejen 44 €, ale navíc i spoustu času a nervů.

Nová legislativa nic neřeší

Možná jste pak zaznamenali novou legislativu platnou od 13. 1. 2018, která zakazuje obchodníkům přidávat poplatky za platbu kartou. Tu všichni z těchto prodejců ignorují nebo úspěšně obcházejí i nadále a levnějšími zůstávají jen do finálního kroku platby. Při refundaci tak mnohdy už nebudete bojovat o „poplatek za platbu kartou“, ale o „poplatek za provedení služby“.

Závěr

Se svým příběhem jsem se vám svěřil proto, abyste neskočili na lep těchto rádoby levnějších prodejců. Denně řešíme dotazy cestovatelů, kteří s nimi mají problémy. A to i přesto, že vám x dalších lidí řekne, že s nimi v pohodě letěli. Zaprvé s nimi neletěli (létá se s aerolinkou, ne s prodejcem) a za druhé je to kvůli tomu, že měli štěstí a nemuseli od vystavení letenky nic řešit.

Druhým důvodem je vyvrácení mýtu o tom, kdy v případě zrušení letenky dostanete všechny peníze zpět. Nedostanete je v případě, kdy letenky zakoupíte u špatného prodejce.

Jo, taky mi Fio banka zamítla reklamaci neoprávněně provedené transakce kartou (cca 3000 Kč, doteď nevím za co to bylo) jen kvůli tomu (oficiální vyjádření k zamítnuté reklamaci), že se jí majitele z Rakouska nedaří 3/4 roku zkontaktovat, resp. nereaguje na zprávy.

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak

"Nerenomovaný prodejce (čti jako podvodník v mezích zákona) "

V medziach zákona podvádza veľa firiem a je jedno, či sú renomované alebo nie. Napr. pelikán pred 2 rokmi (neviem ako v súčasnosti) nevracal poplatok za platbu kartou pri zrušení letenky. Vtedy ma to stálo niečo cez 30€.

A můžete poradit prosím me? Koupili jsme v dubnu 2017 letenky přes Pelikána s Airberlin, ten vyhlásil insolvenci v srpnu, napsali nám že náš let přebírá společnost Fly Niki, která měsíc před naším odletem také vyhlásila insolvenci. Pelikán nás o ničem neinformoval, k tomu jsme se dopracovali sami a koupili nové letenky. Napsali jsme na Pelikána jak máme postupoval zda nám vrátí peníze Nebo máme požádat o charge back, Pelikán nám řekl že jeho obchodní podmínku to mají postavené tak že on nám peníze nevrátí a neručí za neuskutečneni letu a že proti Fly Niki bylo zahájeno reklamační řízení. Od té doby 03. leden 2018 se nám nikdo neozval. Charge back prý neprojde protože jsme platili Pelikán a ne Fly Niki. Takže nejspíš jsme též v háji že?

Nemyslím si, že hraje roli komu jste letenky platili. Řešte to s bankou, ne s pelikánem. Je hlavně nutné, aby byla platba provedena online kartou, nikoliv mezibankovním převodem.

Mela jsem uplne stejny problem. letenky jsem kupovala pres Travelgenio s Fly Niki. Samozrejme mi ani jedna spolecnost nechtela penize vratit a obe se hajily tim, ze to mam vymahat na te druhe. Nakonec se mi asi na treti pokus pres banku povedl Chargeback.

včera v 10:18
Avatar uživatele Matěj
Matěj

Arbitr by mohl být ok

Mám podobnou zkušenost se Student agency, tak pozor na ně. Smartwings zrušily let a já dostala zpět od SA o tisíc Kč méně, ponechali si svůj manipulační poplatek, peníze poslali 4 měsíce poté, co se let neuskutečnil a půlroční korespondence neměla žádný výsledek. Tak dopadl můj vytoužený býlet do Bilbaa.

Petr

Mám podobnou zkušenost s Pelikánem, kde mi taky "vyhrožovali", že mi strhnou všechno možný, ale nakonec mi vrátili plnou cenu. V mezičase, kdy mi říkali "proveď tohle a tamto", tak jsem se ohledně poplatků obrátil na Evropské centrum pro ochranu spotřebitele, kde mi přislíbili pomoc, ale nakonec to naštěstí vůbec nebylo nutný.

Fio banka vždy klienta vyfakuje, byť je sebevíc v právu a dokonce přitom porušuje ZoPS. Mně byla v minulosti karta zneužita (nejpravděpodobněji přes booking, který předává kompletní informace o platební kartě všem ubytkám). Reklamace neproběhla v zákonném termínu, účet nebyl v souladu se zákonem navrácen do stavu před neuatorizovanou transakcí a nakonec byla reklamace zamítnuta. Jakmile jsem podal návrh k FA, okamžitě otočili ve FIO o 180 stupňů, aby se vyhnuli jisté pokutě od FA.

Díky za článek, velmi poučné!

Můžeš se obrátit na finančního arbitra, který může rozhodnout ve tvůj prospěch. Řízení před arbitrem je bezplatné, stačí poslat arbitrovi návrh, ve kterém podrobně popíšeš problém a dodáš potřebné dokumenty.

Případně ještě předtím zkus bance pohrozit tím, že věc předáš finančnímu arbitrovi. Banka možná bude svolnější k řešení případu, protože v případě, že arbitr rozhodne v její neprospěch , tak banka musí platit celkem nemalé náklady řízení(spotřebitel to má vždy bezplatně, takže není co ztratit)

Díky, mrknu na to. S bankou jsem taky pár hodin protelefonoval. Nebyli schopni absolutně vysvětlit smysl chargebacku, neboť dle jejich postupu a argumentů se neuplatní nikdy...

Avatar uživatele zelig
zelig

A co třeba změnit banku? Nebo jim tím aspoň zkusit pohrozit.

Pozor, kde kupujete letenky aneb Jak jsem přišel o 44 €
napsal David Eiselt 2018-02-13 19:35:00 13 komentářů

Ryanair expanduje do Jordánska, Prahu spojí s Ammánem
napsal Lukáš Horák 2018-02-04 10:48:00 16 komentářů

Co ještě před pár lety bylo těžko uvěřitelným snem, se stává skutečností. Ryanair pokračuje v expanzi na Blízký východ. Nově zavádí 14 pravidelných linek do jordánského Ammánu a Akaby z několika…

Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma
napsal Kryštof Hájek 2018-01-20 18:44:00 17 komentářů

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes…

Wizz Air zavírá bázi na pražském letišti Václava Havla od 14.6.
napsal David Eiselt 2018-01-19 13:43:00 21 komentářů

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air dnes oznámily ukončení provozu letové báze na pražském letišti ode dne 14.6.2018. Společnost jako důvod uvádí přesunutí letadla do míst s větší poptávkou. …