Platební karta MasterCard

Pozor, kde kupujete letenky aneb Jak jsem přišel o 44 €

22 komentářů
2018-02-13T19:41:47+01:00

Píše se datum 9. července 2017, kdy se ve spárách internetu objevuje tzv. error fare v podobě letenek v byznys třídě z Mnichova do Tokia na palubách Alitalia s neodolatelnou cenovkou 12.200 Kč. Háček je jen v tom, že lety lze koupit pouze přes nerenomované zahraniční prodejce. Jsme léta praxe protřelí, proto dané letenky dáváme jen do fóra a nikoli na hlavní stránku portálu.

Když levnější není výhodnější

Nerenomovaný prodejce (čti jako podvodník v mezích zákona) se projevuje tím, že nabízí letenky za podnákladové ceny a čeká, kdy mu zákazník zaplatí předražené doplňkové služby nebo nastane problém s letenkou, za nějž si nechá řádně zaplatit. Bezpečně je poznáte tak, že se objevují vždy na prvních pozicích ve srovnávačích typu Momondo. Kreditní karty od nich pryč!

Občas se najdou letenky, které nejsou výhodnější jen o dvě stovky, ale rovnou o několik tisíc. A v takovém případě zisk může převažovat rizika. S vidinou šampaňského v oblacích kupuji letenky u Travelgenio.de a vyčkávám, zda rezervace projde, nebo bude zrušena.

Letenky se bohužel o dva dny později ruší.

Teď by měla přijít na řadu ta posvátná věta, kterou se ohání nejeden „lovec letenek“: „Nebojte se, pokud budou letenky zrušeny, peníze vám vrátí…

Nevrátí. Tedy alespoň ne všechny.

Prodejce si totiž k samotné ceně letenek naúčtoval poplatek za platbu kartou ve výši 43.99 €, v tehdejším kurzu přesně 1.177,01 Kč.

Poplatek v rámci úspory na celkové ceně letenek nehrál roli, proto jsem jej neřešil. Později pak právě s touto separátní platbou nastává půlroční maraton tahanic. Zatímco částka za samotnou letenku byla navrácena v řádu dní a ztráta se konala jen na základě rozdílu pohybu kurzu eura vůči české koruně, tento poplatek již nikdy neuvidím.

Neúspěšná snaha získat peníze zpět

Dva měsíce si vyměňuji emaily s prodejcem o tom, aby mi vrátil celou sumu, když mi sám zrušil letenky. Odkazuje na obchodní podmínky.

Obchodní podmínky (ano ty podmínky, které samozřejmě všichni při nákupu čehokoli čteme) zahrnují usnesení o tom, že transakční poplatek je za jakékoli situace nevratný.

Přichází řada na svatý grál všech spotřebitelů. Chargeback u karetní společnosti. V mém případě chargeback skrze FIO Banku a MasterCard.

Banka vždy a v jakémkoli případě reklamaci zamítne, protože jste platbu provedli sami. Chargeback jde přes karetní společnost, tam by to snad mohlo vyjít. Nevyšlo. Právě kvůli obchodním podmínkám není šance, jak získat peníze zpět. Ačkoli jsou to podmínky z Kocourkova, není možnost se jakkoli bránit. Snad jen pomocí advokáta, ale poměr výdajů a příjmů jde v můj neprospěch.

Po půl roce tak končí má snaha o spravedlnost, která mne stála nejen 44 €, ale navíc i spoustu času a nervů.

Nová legislativa nic neřeší

Možná jste pak zaznamenali novou legislativu platnou od 13. 1. 2018, která zakazuje obchodníkům přidávat poplatky za platbu kartou. Tu všichni z těchto prodejců ignorují nebo úspěšně obcházejí i nadále a levnějšími zůstávají jen do finálního kroku platby. Při refundaci tak mnohdy už nebudete bojovat o „poplatek za platbu kartou“, ale o „poplatek za provedení služby“.

Závěr

Se svým příběhem jsem se vám svěřil proto, abyste neskočili na lep těchto rádoby levnějších prodejců. Denně řešíme dotazy cestovatelů, kteří s nimi mají problémy. A to i přesto, že vám x dalších lidí řekne, že s nimi v pohodě letěli. Zaprvé s nimi neletěli (létá se s aerolinkou, ne s prodejcem) a za druhé je to kvůli tomu, že měli štěstí a nemuseli od vystavení letenky nic řešit.

Druhým důvodem je vyvrácení mýtu o tom, kdy v případě zrušení letenky dostanete všechny peníze zpět. Nedostanete je v případě, kdy letenky zakoupíte u špatného prodejce.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 02. 2018

22 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

padrino11
před 6 lety

Prostředí se už kultivuje a při nákupu letenky od prodejce se sídlem v EU je riziko problémů relativně malé, ale i tak je používání zdravého rozumu základ. Určitě se vyplatí projet letenky před nákupem Skyscannerem, ad. pro získání základního přehledu.

Asi je zbytečně rizikové používat to na errory, ale na běžné tarify - proč ne.

Nejlevnější letenky stejně nejdou měnit/rušit, buď je proletím, nebo nechám propadnout.

Ceny se někdy liší někdy značně (i kolem 20%, což je ve dvou lidech a ceně letenky 10 tis. úspora 4 tis.), někdy jen zanedbatelně a někdy je nejlevnější přímo letecká společnost.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 6 lety

"Prostředí se už kultivuje a při nákupu letenky od prodejce se sídlem v EU je riziko problémů relativně malé" Pán si zřejmě ve Střední Americe dopřával vtipné kaše. Úplně v živých barvách vidím jak se soudíte s nějakými řeckými šmejdy.

Andrea_Pernik
před 6 lety

Nesuhlasim. Mne AM na moju ziadost zdarma zmenilo den letu a samo od seba navrhli aj posunutie inych casov aby som mala co najkrajsie transafery. A to som mala kupenu error letenku bez akychkolvek narokov. Samozrejme, ze bezne sa to nestava, ale ked nenakupis u aerolinky, tak o tuto moznost prijdes uplne. Ja som si tiez vzdy hovorila, ze nikdy nebudem potrebovat nic menit ani sa nikdy pri nakupe nepomylim. No holt, stalo sa. A zrovna sa to raz stalo ked som to kupovala cez nejaky shit, takze som musela kupovat novu letenku, kdezto u dopravcu by nejaka sanca na zmenu bola. Ale kto chce kam...

padrino11
před 6 lety

Skyscanner poskytne základní cenové srovnání podobně jako Heuréka.

Pak už je na každém, co upřednostní a může se řídit recenzemi prodejců.

Může nakoupit levně s bezplatnou podporou i draze s placenou podporou.

Pokud někdo poskytuje dumpingové ceny, nevidím důvod toho nevyužít.

Nejsem WTO, ani komise EU, abych to šetřil.

Avatar uživatele
Lady
před 6 lety

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Koupila jsem pro více lidí letenky z Ria do Buenos Aires přes mytrip.com ale bohužel máme v rodině dvě stejná jména a když nám letenky přišly na e-mail bylo tam jen pro 5x osob, avšak dva kody a toho jsem si bohužel nevšimla. Zpanikařila jsem a koupila ještě jednu letenku, kterou jsem chtěla hned další den zrušit. Už dva týdny si s nima volám a dnes mi bylo řečeno, že peníze jsou nevratné, protože jsem koupila nejnižší tarif. S aerolinkou andes jsem si dopisovala na FB protože z 10čísel fungovalo jedno a nikdo to nebral ale musí je prý kontaktovat agentura. Mam se na to vykašlat nebo se ještě pokoušet aspoň o malou část ? Jednalo se asi zhruba o dva tisíce a storno poplatek je asi 750,-Kč.

Mam ponaučení nekupovat po několika hodinách koukání do počítače letenky a ještě k tomu v noci :-)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 6 lety

Nedá se nic dělat. Koupila jste a letenky zrušit nejdou, tak to už bývá.

Avatar uživatele Evia
Evia
před 6 lety

Já často cestuji s dcerou, s kterou mám stejné jméno. Někdy, např. u Ryanair nejde dvě letenky na stejné jméno koupit - považují to za chybu-. Vyřešila jsem to tak, že před jméno jedné z nás napíšu např. jnr. Funguje to 100%. Snad to pomůže třeba na příště?

Musí to být ale do kolonky jméno, ne do kolonky oslovení.

Avatar uživatele
Frantisek
před 6 lety

Kdysi (2007) jsem koupil od air madrid let z dublinu do buenos aires za 450€.Tesne potom vlada sebrala air madrid licenci tak ze let propadl.Nasledovalo nekolik let dopisovani si se soudem v madridu ktery to cele resil a cim dal vice komplikoval az to prekomplikoval tak ze se to cele zahralo do ztracena a ja nikdy nedostal ani euro zpatky..

Nema nekdo podobny zazitek z roku 2007 s air madrid?

Zajimalo by mne jestli to nekdo dotahl do konce a dostal nejake penize zpatky..

Avatar uživatele
Lu S.
před 6 lety

K Vašim komentářům

1. FIO banka (a nejen ta) a ChargeBack --- funguje, jde jen o to co jste schopni prokázat. (osobní zkušenost jak u FIO i KB). Čím víc podkladů, tím líp. Pokud zaplacená služba není poskytnuta máte na ChargeBack nárok. Banka přijme reklamaci, spustí se postup podle pravidel karetní společnosti a pokud protistrana do stanovené doby prokazatelně nedoloží poskytnutí služby peníze se vrací.

2. Bankrot /Insolvence AirBerlin/Niki -- tam záleží vždy na podmínkách insolvence. U AB byla vyhlášena insolvence a pokud letenka byla zakoupena před vyhlášením, pak jste se podle německěho inslovenčnéího zákona stali věřiteli a mohli jste pohledávku přihlásit do insolvence , pokud až po termínu vyhlášení insolvence mohli jste letenku plně refundovat (u vysatvující společnosti). To jestli ji pak AB změnil na lety NIKI, která taky zbankrotovala nemá předešlou podmínku vliv. Banka v těchto případech chargeback zamítne.

3. nevracení plné ceny letenek - je třeba číst podmínky - každý prodejce s licencí IATA dnes musí/může účtovat poplatek za vystavení letenky/rezervaci/změnu/... ať se to jmenuje jakkoli a ta se připočítává k ceně letenky. Tyto servisní poplatky jsou většinou nevratné a často v 98% bývají jediným ziskem, když si u někoho koupíte letenku. A práce pro Vás byla odvedena (nejde jen o to když si to koupíte online - někdo tu letenku musí zadministrovat, zúčtovat, zkontrolovat platbu, uhradit poplatek za online rezervaci, ...). Pokud letecká společnost zruší lety, nedej bůh jste si koupil ErrorFare (o čemž 99% kupujících ví že je to systémová chyba) a společnost zkrátka letenky vystornuje -- pak se Vám sice vrátí cena letenky ale ty servisní poplatky už většinou ne. A je jedno jestli jsou to české IATA agentury, anebo zahraniční anebo jen zprostředkovatelé, které nákupy překlápí na někoho jiného (v tom nejhorším případě) . No a nakonec jde velmi často i o situaci, kdy jsou letenky a servisní poplatky uhrazené ve dvou samostatných platbách - cenu letenky si strhne přímo dopravce a poplatek prodejce. Pokud to projde v jedné platbě, pak stejně v případě reklamace budou platit podmínky prodeje, kde to na 100% je uvedené.

4. Finanční arbirt -- ten prověří, jestli se banka nedopustila porušení bankovních postupů -- takže vyhrožování jím, jen jen "mlácením prázdné slámy"

Takže můj závěr je:

uvědomte si, že letenka a servisní poplatky nejsou jedno a to samé a zatímco na letenku se vztahují podmínky přepravce (výhradně), na servisní poplatky podmínky prodejce/agenta.

ChargeBack - jde jen o to že s tím většinou řadoví zaměstnanci bank nemají žádnou zkušenost - stačí podat normání reklamaci a do ní vepsat i info že požadujete ChargeBack.

A obrana proti bankrotu, zrušenému letu ? Existuje pojištění - nabízí ho třeba "Evropská", ale to něco stojí....

P.S. jsem IATA agent s 25letou praxí a věřte, že ušetřených pár desítek až stovek na servisním poplatku nemusí být nakonec Vaše výhra...

Avatar uživatele
Jiří
před 6 lety

Jo, taky mi Fio banka zamítla reklamaci neoprávněně provedené transakce kartou (cca 3000 Kč, doteď nevím za co to bylo) jen kvůli tomu (oficiální vyjádření k zamítnuté reklamaci), že se jí majitele z Rakouska nedaří 3/4 roku zkontaktovat, resp. nereaguje na zprávy.

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
před 6 lety

"Nerenomovaný prodejce (čti jako podvodník v mezích zákona) "

V medziach zákona podvádza veľa firiem a je jedno, či sú renomované alebo nie. Napr. pelikán pred 2 rokmi (neviem ako v súčasnosti) nevracal poplatok za platbu kartou pri zrušení letenky. Vtedy ma to stálo niečo cez 30€.

Avatar uživatele
Kristina
před 6 lety

A můžete poradit prosím me? Koupili jsme v dubnu 2017 letenky přes Pelikána s Airberlin, ten vyhlásil insolvenci v srpnu, napsali nám že náš let přebírá společnost Fly Niki, která měsíc před naším odletem také vyhlásila insolvenci. Pelikán nás o ničem neinformoval, k tomu jsme se dopracovali sami a koupili nové letenky. Napsali jsme na Pelikána jak máme postupoval zda nám vrátí peníze Nebo máme požádat o charge back, Pelikán nám řekl že jeho obchodní podmínku to mají postavené tak že on nám peníze nevrátí a neručí za neuskutečneni letu a že proti Fly Niki bylo zahájeno reklamační řízení. Od té doby 03. leden 2018 se nám nikdo neozval. Charge back prý neprojde protože jsme platili Pelikán a ne Fly Niki. Takže nejspíš jsme též v háji že?

Avatar uživatele
David Eiselt
před 6 lety

Nemyslím si, že hraje roli komu jste letenky platili. Řešte to s bankou, ne s pelikánem. Je hlavně nutné, aby byla platba provedena online kartou, nikoliv mezibankovním převodem.

Avatar uživatele
SANDRA NOVAK
před 6 lety

Mela jsem uplne stejny problem. letenky jsem kupovala pres Travelgenio s Fly Niki. Samozrejme mi ani jedna spolecnost nechtela penize vratit a obe se hajily tim, ze to mam vymahat na te druhe. Nakonec se mi asi na treti pokus pres banku povedl Chargeback.

Avatar uživatele Matěj
Matěj
před 6 lety

Arbitr by mohl být ok

Avatar uživatele
Štěpánka N.
před 6 lety

Mám podobnou zkušenost se Student agency, tak pozor na ně. Smartwings zrušily let a já dostala zpět od SA o tisíc Kč méně, ponechali si svůj manipulační poplatek, peníze poslali 4 měsíce poté, co se let neuskutečnil a půlroční korespondence neměla žádný výsledek. Tak dopadl můj vytoužený býlet do Bilbaa.

Avatar uživatele
Petr _3
před 6 lety

Mám podobnou zkušenost s Pelikánem, kde mi taky "vyhrožovali", že mi strhnou všechno možný, ale nakonec mi vrátili plnou cenu. V mezičase, kdy mi říkali "proveď tohle a tamto", tak jsem se ohledně poplatků obrátil na Evropské centrum pro ochranu spotřebitele, kde mi přislíbili pomoc, ale nakonec to naštěstí vůbec nebylo nutný.

Avatar uživatele
David
před 6 lety

Fio banka vždy klienta vyfakuje, byť je sebevíc v právu a dokonce přitom porušuje ZoPS. Mně byla v minulosti karta zneužita (nejpravděpodobněji přes booking, který předává kompletní informace o platební kartě všem ubytkám). Reklamace neproběhla v zákonném termínu, účet nebyl v souladu se zákonem navrácen do stavu před neuatorizovanou transakcí a nakonec byla reklamace zamítnuta. Jakmile jsem podal návrh k FA, okamžitě otočili ve FIO o 180 stupňů, aby se vyhnuli jisté pokutě od FA.

Avatar uživatele
Luky
před 6 lety

Díky za článek, velmi poučné!

Avatar uživatele
Lojza
před 6 lety

Můžeš se obrátit na finančního arbitra, který může rozhodnout ve tvůj prospěch. Řízení před arbitrem je bezplatné, stačí poslat arbitrovi návrh, ve kterém podrobně popíšeš problém a dodáš potřebné dokumenty.

Případně ještě předtím zkus bance pohrozit tím, že věc předáš finančnímu arbitrovi. Banka možná bude svolnější k řešení případu, protože v případě, že arbitr rozhodne v její neprospěch , tak banka musí platit celkem nemalé náklady řízení(spotřebitel to má vždy bezplatně, takže není co ztratit)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 6 lety

Díky, mrknu na to. S bankou jsem taky pár hodin protelefonoval. Nebyli schopni absolutně vysvětlit smysl chargebacku, neboť dle jejich postupu a argumentů se neuplatní nikdy...

Avatar uživatele
zelig
před 6 lety

A co třeba změnit banku? Nebo jim tím aspoň zkusit pohrozit.