Příruční zavazadlo do letadla – co je potřeba vědět?

Napsal

Nezažil jsem snad ani jeden let s nízkonákladovou společností, při kterém by alespoň jeden člověk neřešil problém s objemnějším nebo těžším zavazadlem. Tyto aerolinie totiž povolují přepravu zdarma jen příručního, neboli kabinového zavazadla. S vidinou ušetření pár stovek za odbavení zavazadla (mnohdy je tato cena dražší než samotná letenka) si lidé berou vše s sebou na palubu. Pokud však nezvolíte správné zavazadlo, nebo si vezmete více věcí a váš kufřík bude vážit více než smí, budete nuceni dodatečně zavazadlo odbavit a zaplatit tak 3x a více za odbavení zavazadla, než kdybyste tak učinili předem při rezervaci letenek. Neboť neznalost neomlouvá, připravil jsem pro Vás tento článek, abyste se sami nedostali do této situace.

Kabinové vs. Odbavené zavazadlo

Trocha definice na začátek. Existují 2 druhy zavazadel. Jedno, které si bereme s sebou a druhé, které odevzdáme slečně při check-inu a toto zavazadlo následně letí v nákladovém prostoru.

Kabinové zavazadlo = máme ho po celou dobu u sebe na palubě. Taktéž příruční.

Odbavené zavazadlo = předáme zavazadlo pracovníkům letiště před nástupem do letadla a vyzvedneme si ho až na příletovém letišti. Známe také jako zapsané zavazadlo.

Kabinové = příruční zavazadlo

Proč je kabinové zavazadlo omezeno váhovým a rozměrovým limitem? Jelikož si téměř každý bere s sebou na palubu nějaké věci, je jasné, že při takto malém prostoru by nebylo dostatečné místo pro všechny. Omezením rozměrů se zamezí tomu, kdy jsou všechny odkládací prostory plné a Vy ještě máte své zavazadlo v ruce. Váhový limit je omezen především únosností odkládacích skříněk a v neposlední řadě slouží k dodatečným příjmům přepravce.

Rozměry kabinového / příručního zavazadla

Jak má tedy zavazadlo vypadat? Každá společnost má vlastní interní předpisy, které nařizují jak takové zavazadlo smí vypadat a vážit. Každý dopravce má tuto informaci na svých stránkách. Pro přehled zde uvedu nejčastěji využívané společnosti v naší lokalitě:

 • easyJet: rozměry - 56 x 45 x 25 cm, váhový limit - není
 • Ryanair: rozměry - 55 x 40 x 20 cm, váhový limit - 10 kg + druhé zavazadlo také zdarma 35 x 20 x 20 cm
 • Wizz Air: rozměry - 55 x 40 x 23 cm, váhový limit - 10 kg (od 29.10.2018, do té doby jen 42 x 32 x 25 cm)

rozměry i váha nesmí být větší, než je uvedeno! Ani o 1 cm, ani o 0,5 kg.

Podívejte se do cestovatelského obchodu na výběr příručních zavazadel >>

Vzhledem k podstatnému množství dotazů upozorňuji, že smluvní podmínky o přepravě hovoří jasně a letecké společnosti nebudou tolerovat objemnější zavazadla, než jak je uvedeno dle jejich limitů.

Co vše (ne)smí příruční zavazadlo obsahovat: Jelikož si své zavazadlo bere každý cestující s sebou na palubu, je od jistého okamžiku (11.září) zavedena přísná kontrola těchto zavazadel. Nesmí obsahovat žádné zbraně ani napodobeniny, ostré věci, hořlaviny a mnoho dalších věcí. Kompletní přehled naleznete v seznamu zakázaných věcí.

Tekutiny v příručním zavazadle

Další značně omezující podmínkou je fakt, že nelze přepravovat jakékoli tekutiny v množství větším ne 100ml na obal, a celkově 1l. Navíc musí být toto vše uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letištích k dostání před bezpečností kontrolou zdarma. Pokud není, tak obvykle není ani vyžadováno a kontrolováno.

Pár informací k odbavenému zavazadlu

Ačkoliv to není pravidlem, občas obdržím i dotazy k odbaveným zavazadlům. I zde samozřejmě platí jisté omezující podmínky. Jednou z nich je váha. Ačkoliv u většiny klasických přepravců máte zavazadlo zdarma, měli byste se mít na pozoru. Každý kilogram přes váhu si totiž nechá společnost tučně zaplatit. Takový klasický limit je 23 kg. Znovu platí, abyste si konkrétní informace vyhledali na stránkách dané společnosti.

Odbavené zavazadlo - kam až doletí ?

Pokud letíte s přestupem tak Vás jistě napadne, jak to bude s mým kufrem. V drtivé většině zavazadlo putuje až do cílové destinace, kde si ho samozřejmě vyzvednete. Občas se může stát, že si na přestupním letišti budete muset zavazadlo vyzvednout a nechat se znovu odbavit. O této informaci Vás však vždy bude informovat pracovník odbavení (check-in).

Co dělat při ztrátě zavazadla

Pravděpodobnost ztráty zavazadla je stejná, jako výhra ve sportce. Bohužel (naštěstí) se tak občas děje. V tomto případě ihned kontaktujte reklamační přepážku dané společnosti, případně společnosti, která pro danou aerolinku provádí technický handling. Kde a jak tuto přepážku najít? Na každém letiště Vám rádi poradí - jen rada na závěr, přepážka je vždy před opuštěním omezeného prostoru letiště. Tedy před celní kontrolou. Je nutné mít potvrzení o ztrátě, v opačném případě neobdržíte žádné kompenzace a plnění z pojištění, pokud jej budete mít.

Závěrem bych jen dodal, neberte tuto skutečnost jako omezení, či diskriminaci. Člověk se zamyslí, zda opravdu na těch pár dní potřebuje tolik věcí - nakonec mu dojde, že ne. Například takové cestování po Evropě s kufrem si nedokáži představit, ideální je batůžek co hodíte na záda a vyrazíte.

Sdílej článek s přáteli

113 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mám problém, letím tam se společností Ryanair a zavazadla mi splňují možnou velikost, ale zpátky se společností wizair a tam už je mám velké, protože rozměry budou splňovat až od 29.10. Takže mi je jako nevemou? Co je to za nesmysl když kupují zpáteční letenku, do 29.10 bereme tyto a od 29.10 zase větší. Nechápu.

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 380 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-10-07T11:28:08+02:00)

Co je k nepochopení na tom, že letite se dvěmi různými aerolinkami a každá má jiné pravidla, co se velikosti zavazadel týče ???

Koupila jste si dvě jednosměrné letenky. Když je příště koupíte rovnou na webu dopravce a ne přes kiwi, tak ještě ušetříte.

Dobrý den,

u společnosti Ryanair mám zaplacenou letenku Priority ( velké a malé zavazadlo). Zjistil jsem si povolené rozměry pro velké zavazadlo. Mohl by mi někdo říct, zda si mohu vzít zavazadlo o rozměru 54x32x22. Malé zavazadlo nemám. Mohu si proto vzít jedno velké zavazadlo, které si liší jen o pár centimetrů? Nebo jsou rozměry přísně kontrolovány? Přijde mi nelogické, aby moje zavazadlo neprošlo, když mám pouze jedno lišící se o pár centrimetrů a zaplatil jsem si za 2 příruční zavazadla. Děkuji za odpověď.

před měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

A co ti na tom přijde nelogické?

před měs
Jan Čermák

Dobrý den Tomáši, rozměry příručních zavazadel jsou dány umístěním, kam se musí vejít. Větší zavazadlo do schránek nad vámi, menší pod sedadlo před vámi. Rozhodně vám nikde neprojde mít jedno zavazadlo o součtu rozměru dvou - nemáte ho kam narvat. Rozměry jsou dané, tak se s tím smiřte. Druhá otázka je jak důsledně to bude pracovník na odletové bráně kontrolovat...

Dobry den,

Zajímá mě, pokud se rozměry příručního zavazadla počítají i s koleckama na kufříku nebo bez koleček. Bez koleček, mám standardní 51x36,5x24. S Koleckama je to na výšku už 56cm, ale letecká společnost dovoluje jen 55cm.

Diky,

Hugo

před 2 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Po tisící prvé počítají se i kolečka.

před 2 měs

Dobre, ale proč pak ty příruční kufry uvádějí a prodávají v rozměrech bez koleček?

před 2 měs
Kryštof Hájek

Tak to věc je výrobců kufrů. Každopádně aerolinky počítají i kolečka.

před 2 měs

Takže si myslíte, ze když maj napsané rozměry 55x40x25 a já mám 56x36x23, tak to neprojde?

Mne teda za posledních par let nizkonakladovky ani jednou nekontrolovali, ale s Transavii letim poprvé, tak se zajímám, četl jsem na to různý názory, ze v Praze oka a v zahraničí horší...

Diky...

před měs
Kryštof Hájek

Já si myslím, že projdete, ale pokud bude na gatu někdo až moc akční a přeměřovat důsledně, pak ne. Pravděpodobnost vám přesně nikdo nezaručí.

před měs

Dobry den,

Zajímá mě, pokud se rozměry příručního zavazadla počítají i s koleckama na kufříku nebo bez koleček. Bez koleček, mám standardní 51x36,5x24. S Koleckama je to na výšku už 56cm, ale letecká společnost dovoluje jen 55cm.

Diky,

Hugo

Odpovědět
před 2 měs

Prosím, mohu v příručním zavazadle (batohu) přepravovat rozloženou trekingovou hůl? Délka 50cm, konce jsou patřeny gumovými chránítky? Děkuji, Jindřich.

Odpovědět
před 2 měs

Dobrý den. Kde se mohu dozvědět jestli můžu vzít sebou do příručního zavazadla pití a jídlo pro miminko? Poletíme se Travel servis. Děkuji.

před 2 měs
Pavel Planespotter

Na webu letecké společnosti. Můžete.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, na rozměry zavazadel u společnosti Ryanair. Jsou mi jasné rozměry, nevím však, jestli mohu zavazadlo to klece "zmuchlat"? Rozměr menšího zavazadla je 33x28x8 cm. Děkuji za informaci :)

před 2 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Můžeš muchlat, jak potřebuješ, je jedno, jak to do té klece narveš.

před 2 měs

Děkuju :) A ještě dotaz - do odbaveného zavazadla můžu mít i více než 100 ml tekutin, popř. i jídlo? :)

před 2 měs
Pavel Planespotter

Celkem 1 litr po max 100ml balení. Jídlo taky.

před 2 měs

A to platí opravdu do odbaveného zavazadla? Někde jsem četl, že právě to může být neomezeně..

před 2 měs
Kryštof Hájek

Ne, pro odbavené zavazadlo tento limit neplatí, tam lze převážet více.

před 2 měs

Omlouvám se, asi jsem se nevyjádřil přesně - koupil jsem si letenku u Ryanair bez přednostního nástupu, tzn. že mám nárok na dvě zavazadla: jedno (55x40x20 cm) a druhé (35x20x20 cm). Můžu dát do prvního tedy tekutiny nad 100 ml?

Přidat odpověď
před 2 měs

Můžu dát do příručního zavazadla podsedák (autosedačku pro starší dítě). Letíme na mallorku a budem si půjčovat auto, takže by nás vyšlo levněji přikoupit další příruční zavazadlo a dát autosedačku do něj než platit za každý den v půjčovně jejich. Nebude problém?

před 3 měs
Kryštof Hájek

Další příruční zavazadlo koupit nelze, to byste museli koupit klasické odbavené.

před 3 měs

Každá autopůjčovna půjčuje i dětské autosedačky... podsedák většinou i zdarma

před 3 měs

No právě že po červnové zkušenosti kdy jsme platili 7eur za sedačku za den jsme si přikoupili prioritní nástup a dvě zavazadla (u ryanair) s tím že do toho kufru dáme podsedák plus nějaké oblečení. Jde mi jen o to jestli oni s tím nebudou mít problém z důvodu třeba bezpečnosti atd.

před 3 měs

Opravdu se dá u Ryanairu přikoupit další příruční zavazadlo? Myslím, že nevíte o čem píšete.

https://www.cestujlevne.com/lete...st/ryanair

@tyrhen Každá autopůjčovna rozhodně nepůjčuje dětské sedačky zdarma.

před 3 měs
Avatar uživatele Andrea
Andrea

Problem to nebude, nejedna o zakazany predmet.

před 3 měs

Asi jsem to nenapsala dostatečně jasně. Jedeme čtyři a měli jsme přednostní vstup jen pro dva protože nám 2 menší kufry stačily. Tím připlatit další zavazadlo jsem myslela pro další osobu, aby si kromě svého malého batůžku mohla vzít i kufr do kterého si dá ten podsedák.

před 3 měs
Kryštof Hájek

Ale i když nemáte přednostní nástup, můžete si vzít stejný počet příručních zavazadel, jako když přednostní nástup máte ;)

před 3 měs

Já vím, že i neprioritní mají dvě zavazadla a to větší jim odeberou do podpalubí. A to se odevzdává až když se nastupuje do letadla (před vstupem do tubusu)? Ptám se asi blbě, ale letěli jsme zatím jen jednou a to jsme právě měli přednostní vstup aby jsme měli kufry u sebe a nemuseli pak čekat na letišti na vyzvednutí.

před 3 měs
David Eiselt

Ano, přímo před vstupem do letadla, nikde dřív.

před 3 měs

@Pavlína: Když víte, že i neprioritní mají dvě zavazadla, tak co tady celou dobu píšete o přikupování příručního zavazadla? Nebo neumím číst?

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

chystám se do Říma se společností Ryanair. Chtěla bych si vzít maly kufřík, ale jeho šířka přesahuje asi o 1,5 Cm, projde mi to ?

Děkuji za odpověď.

před 3 měs
David Eiselt

Určitá vůle v přeměřovací kleci je, pokud půjde zmáčknout, tak ano. Jinak samozřejmě ne.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, za dva týdny letím na 3 dny do Edinburghu se společností EasyJet a beru si pouze příruční zavazadlo (malý kufřík). Chci se zeptat, jestli si k tomu mohu vzít i kabelku (menší přes rameno) nebo mohu mít pouze ten malý kufřík a kabelka by se brala jako druhé příruční zavazadlo, které samozřejmě mít nesmím. Děkuji

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, easyJet v tomhle bývá velmi striktní a druhé příruční zavazadlo nepovoluje. Mně donutili dát i malý foťák přes rameno do batohu, takže bych s kabelkou radši nepočítal.

Přidat odpověď
před 3 měs
Josef

Zdravím, přikoupil jsem si u Ryanair zavazadlo které bych si mohl vzít do kabiny + baťůžek . Přesto jsem musel malý kufřík odbavit. Dále jsem si pořídil přednostní nástup do letadla, právě z důvodu abych se pak nemotal s mými i když malými zavazadly mezi pasažéry ale vůbec nic takového, jako přednostní nástup se na letišti v Praze nekonal. Nebo jsem to prostě nezaregistroval. Moje otázka zní, je to jen tahání peněz z bláhových lidiček a nebo se mám při zpátečním letu o tyto služby hlásit?

Děkuji za odpověď. Josef

Odpovědět
před 5 měs

Dobry den, mohu v příručním zavazadle převážet potraviny konkrétně bagety, paštiku a sýr?

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Obecně se to nesmí, ale Češi dostali jako národ kolektivní výjimku.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobry den v srpnu letím poprve s dětma letadlem Ryanair,koupila jsem dvě zavazadla (na odbavení) výška bez koleček 60 šířka 41 a hloubka 28...s kolečkama výška 66 bude to problém? Mám to jít do obchodu vyměnit,nebo je tam váhový limit?

Odpovědět
před 6 měs

Dobrý den taktéž mě čeká první letecká dovolená. Odlet z Katowic. To je tak vše co vím zařizuje to jedna známá. A teď dotaz.... Prosím vás jak je to s elektronickými cigaretami a liquidem? Kolik a může do příručního zavazadla nebo do kufru

před 6 měs

Dobry den, oboji muze do prirucniho kufru (i do odbavovaneho) - pokud prepravujete i naplne, dejte pozor, aby zadna lahvicka s tekutinou nebyla nad 100ml. Budete muset ulozit elektronku s liquidem do sacku, ktery je na "tekutiny" - najdete je pred pasovou kontrolou (nez date kufrik na zkontrolovani)

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, tak jestli jsem to správne pochopila, na palubu si můžu vzít jen kabelku a dolu musim dat tasku - bez zadneho poplatku, když bych si chtela vzit i tasku jako prirucni zavazadlo, musela bych si priplatit - 2 zavazadla do letadla? je to tak správne? Mam 2 dny pred odletem a jsem z toho celkem nervozní.Děkuji za odpověd

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, záleží na konkrétní aerolince, se kterou letíte. Tento článek je staršího data, veškeré aktualizované informace jsme sepsali ke každé aerolince zvlášť, tam najdete vše: https://www.cestujlevne.com/lete...spolecnost

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, letíme úplně poprvé, se společností volotea a bereme si s sebou jen příruční zavazadlo, palubní lístky už mám, díky online check - inu. Zajímá mě kde mi zkontrolují velikost a váhu zavazadla. Kontrolují to při bezpečnostní kontrole nebo někde jinde ?

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud, tak až u gatu při nástupu do letadla. Není to však pravidlem, někdy kontrolují důsledně, většinou vůbec ne.

Přidat odpověď
před 7 měs

Zdravím,jak je to s léky ? Potřebuji vzít s sebou 2 druhy očních kapek na zelený zákal. Děkuji Baránková

před 8 měs

Leky v pohode, plati na ne stejna pravidla jako pro jine tekutiny - musi byt do 100ml + zavrene v pytliku.. Doufam ze v jedne lahvicce nemate marihuanu, na ten zeleny zakal :)))

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, letíme s reynarem a když si vezmu na palubu batoh na záda a do ruky malou cestovku, je to tedy ok?? Děkuji za odpověď

před 8 měs
Michal
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 18 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-03-18T15:14:00+01:00)

Keď neprekročíš povolené rozmery, tak je to ok. Ak nebudeš mať priority, batoh môže ísť do podpalubia.

Přidat odpověď
před 8 měs

můžu se zeptat , jak jdou ty rozměry po sobě? Co je délka\šířka\výška?

před 10 měs

délka, šířka, výška

před 9 měs
David Eiselt

Je to ale úplně jedno :) vkládá se pro přeměření do klecí a nevadí, když ho tam dáš naležato.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, poletím z Prahy do Amsterdamu, můžu se zeptat, ako je to s leky?

Odpovědět
před 10 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 3 minuty
Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Čtení na 1 minutu
Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

181 dalších článků