Doba, kdy jste přišli na letiště a nechali si zdarma odbavit veškeré své věci do podpalubí letadla, je nenávratně pryč. Letecké společnosti přešly do útoku proti pohodlí cestujících a místo zapsaných zavazadel, které vždy bývávaly v ceně, se do základní ceny letenky vejde už jen zavazadlo příruční. Za kufr k odbavení si u většiny aerolinií už budete muset připlatit.

Nemusí to ale vždy být katastrofa. Je potřeba se jen přizpůsobit trendu a velmi brzy přijdete na to, že cesty s příručním zavazadlem mohou být úplně stejně pohodlné. Pojďme se proto nyní podívat na ty nejdůležitější informace k cestování s příručním zavazadlem, které budete potřebovat.

Co je příruční zavazadlo?

Pojďme od úplného základu. Příruční zavazadlo nebo také kabinové zavazadlo je prostě kufřík, který si berete s sebou do letadla. Může se jednat o klasický či skořepinový kufr, batoh, krosnu, kabelku, fotobatoh či třeba igelitovou tašku. Fantazii se meze nekladou. Čím se příruční zavazadla limitují, to je jejich velikost.

Pokud ještě své oblíbené příruční zavazadlo nemáte, doporučujeme vybírat v následujících eshopech:

Výše uvedené obchody nabízí v sekci kufrů i batohů ty nejlepší cestovatelské kousky na trhu.

Rozměry příručního zavazadla

Jak velký můžete mít kufr do letadla? To vždy záleží na pravidlech konkrétní letecké společnosti.

Každá aerolinka si může nastavit vlastní limity velikosti a bohužel se ne vždy shodují s ostatními.

Velmi často tak musíte mít na paměti, že jaký rozměr splňoval limity například u Qatar Airways, nebude vyhovovat u Českých aerolinií, natož u ultra lowcost aerolinií, jako je Ryanair či Wizz Air.

Standardní rozměr udávaný mezinárodní leteckou organizací IATA je 55 × 35 × 20 cm. Jedná se o rozměry výška × šířka × hloubka.

Nejčastěji poptávané rozměry příručních zavazadel u jednotlivých aerolinií jsou následující:

 • Ryanair – 40 × 25 × 20 cm
 • Wizz Air – 40 × 30 × 20 cm
 • easyJet – 56 × 45 × 25 cm
 • Norwegian – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
 • Volotea – 55 × 40 × 20 cm + osobní taška
 • ČSA / Smart Wings – 55 × 45 × 25 cm
 • Lufthansa – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
 • Air France / KLM – 55 × 35 × 25 cm + osobní taška
 • British Airways – 56 × 45 × 25 cm + osobní taška
 • Emirates – 55 × 38 × 20 cm + osobní taška
 • Qatar Airways – 50 × 37 × 25 cm + osobní taška

Pokud vás zajímají rozměry i jiných leteckých společností, podívejte se na průvodce aerolinky v naší cestovatelské databázi leteckých společností.

Příruční zavazadlo + osobní taška

Co tu ještě nezaznělo je fakt, že mnohé letecké společnosti umožňují cestujícím přepravovat zdarma nejen samotné příruční zavazadlo, ale navíc i osobní tašku formou malého baťůžku, kabelky, brašny na notebook atd.

Velikost takové osobní tašky se nejčastěji pohybuje okolo rozměrů 35 × 20 × 20 cm.

Znovu platí, že co nabízí jedna letecká společnost, nemusí nabízet i druhá. Přečtěte si tedy na co máte nárok v našich průvodcích aerolinkami.

Jak se měří a kontrolují rozměry?

Rozměry příručního zavazadla jsou udávány jako výška × šířka × hloubka a zahrnují kolečka, madlo i vystouplé kapsy.

Kontrolu rozměrů provádějí pracovníci odbavení během nástupu do letadla. Všimněte si, že u každého nástupního gatu najdete kovovou klec, do níž se vaše zavazadlo musí vejít, jinak neletí.

Má-li vaše zavazadlo místo 55 centimetrů na výšku 56 centimetrů, nic neřešte. Klece mají vůli 0,5–1 cm a každé zavazadlo, i to skořepinové, se dá tvarově zdeformovat tak, aby se do klece vešlo. Pokud ale přesahujete limit o 2 či více centimetrů, poohlédněte se raději po jiném zavazadle.

Cestujete-li s batohem, velmi často se žádné kontroly rozměrů ani nedočkáte. Jednoduše z toho důvodu, že batoh narvete kamkoli a tvarově i velikostí se snadno přizpůsobí. Je však jasné, že třeba s velkou krosnou prostě šanci nemáte.

Co se stane, pokud vaše kabinové zavazadlo přeměří a neprojdete? Pak se nevyhnete poplatku, který např. u Ryanairu činí 25 eur.

Váha příručního zavazadla

Nejen rozměry, ale i váhou jsou omezená příruční zavazadla. Znovu platí, že co letecká společnost, to jiný limit. Nejčastěji počítejte s 7–10 kg váhovým limitem.

Nejčastější váhové limity jsou:

 • Ryanair – 5 kg
 • Wizz Air – 10 kg
 • easyJet – bez limitu
 • Norwegian – 10 kg
 • Volotea – 10 kg
 • ČSA / Smart Wings – 8 kg
 • Lufthansa – 8 kg
 • Air France / KLM – 12 kg
 • British Airways – 23 kg
 • Emirates – 7 kg
 • Qatar Airways – 7 kg

Na rozdíl od rozměrů si u váhy můžete jednoduše pomoci tím, že těžší věci při případné kontrole vyjmete ze zavazadla a oblečete na sebe či dáte do kapes.

Váha příručního zavazadla se však kontroluje jen minimálně, a to i z důvodu, že váhový limit v drtivé většině případů přesahuje vaši schopnost zavazadlo takto naplnit. I u našich měsíčních cest po Asii jsme necestovali s příručním zavazadlem těžším než 10 kg.

Závěr

Co byste si měli z tohoto článku odnést je především to, abyste neopomněli rozdílné limity a nezapomněli na jejich dodržování.

Ačkoli vás spousta cestovatelů bude přesvědčovat, jak se zavazadla tam a tam nekontrolují, je to absolutně irelevantní výpověď s nulovou informační hodnotou.

Přirovnali bychom to ke kontrole rychlosti na silnici. Pokud se zeptáte řidičů, zda se kontroluje rychlost v dané obci, kterou zrovna projíždí, tak vám většina odpoví, že ne. Jednoduše proto, že jeli podle předpisů či je mírně porušovali a nikdo je proto nezastavil.

Stejně tak je to na letišti. Většina cestujících má odpovídající zavazadlo, a proto ani není dotázána, aby se dostavila ke kontrole. Ale ti, kteří cestují s do očí bijícím větším zavazadlem, neprojdou a budou muset doplatit poplatek za odbavení nadměrného příručního zavazadla.

Sdílej článek s přáteli

142 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele zivaheczko
zivaheczko

Dobrý den, letíme s WizzAir a máme jen klasické příruční zavazadlo 40x30x20 v ceně letenky. Ráda bych se zeptala, jestli někdo nemá zkušenost s touto společností, že by měl ještě k tomu malý foták na krku.

Moc děkuji.

Živa :)

před 2 měs
Jan Vidim

Mělo by být bez problému, ale na debila se dá narazit všude.

před 2 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Jestli je ten foťák opravdu malý, nejde dát když tak aspoň na chvíli do kapsy (lehké bundy, větrovky, mikiny)?

Přidat odpověď
před 2 měs
Avatar uživatele Jarda99
Jarda99

Ahoj, pěkně zpracovaný článek o palubním kufru a jeho alternativách mají tady: https://www.kufry-zavazadla.eu/t...zavazadla/ Co si myslíte o trendu palubních batohů? Cestujete s nimi někdo?

Odpovědět
před 2 lety

Prosim o radu,letenka zpáteční koupená do Malagy od 1 b.flights kde je v cene kufr..tam Ryanair zpatky jina spol...plati podminky o zavazadlech od spolecnosti nebo se musi dle Ryanaira ?nevim dekuji moc

Odpovědět
před 2 lety

Dobrý den,

ten dotaz už tady před 2 lety padl, přesto bych se ráda zeptala na aktuální stav - lze podle vašich zkušeností na plaubu letadla vzít konferenční poster v plastovém tubusu o průměru cca 10cm a délce blízko 1 metru? Letím se společnostmi Vueling a RyanAir a je obtížné získat přímo od nich informace. Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Chcete vzít jako palubní zavazadlo něco o rozměru 1 metru, když nejdelší možný rozměr kabinového zavazadla je 55 cm?

před 3 lety

No ano, pan Eiselt zde před 2 lety napsal ze u techto predmetu nebyva problem a jsou "tolerovany" . Muj dotaz smeruje na zjisteni aktualnich zkusenosti ostatnich, tot vse. Dekuji J.

před 3 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Moje zkušenost: pán přišel s obrazem v pouzdře, na odbavení ho nepustili, chvíli se hádal a nakonec neletěl. Jednalo se let z Prahy do Toronta !

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den, prosim vas chtela bych se zeptat jeste sice nevim kterou aerolinkou poletíme, ale chtela bych se zeptat jak to chodi kdyz mam miminko (7mesicu). Potrebuje jeste prevazet ve vajicku jak to bude pusti me s tim do letadla nebo se to snad bere jako nejake zavazadlo tim padem bych musela priplatit? + budu prevazet kocarek to bude v odbavovacim?+ nejaky ten mensi kufr. Omlouvam se jestli je to nevhodny dotaz, ale opravdu nevím. Predem dekuji za odpoved. P.L

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den, možná trochu blbý dotaz, ale raději se zeptám. Chtěla jsem se zeptat, mám zakoupenou letenku s expresním odbavením a mám k tomu možnost si vzít na palubu zavazadlo o velikost zavazadla 55x40x20 cm, ale chtěla jsem se zeptat, jestli by byl problém, kdybych měla zavazadlo ve velikosti 55x35x22, jestli ty 2cm tam nebudou vadit?

Předem děkuji!

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, tradiční dotaz mnoha mnoha cestovatelů, na který neexistuje odpověď. Pokud velikost kontrolovat budou, pak ty 2 cm vadit budou. Jak často kontrolují taky nelze říct. Jak kde, jak kdy. Jediné univerzálnější pravidlo, je takové, že pokud se bavíme o batohu na záda, šance je větší (zvlášť pokud jde nějak zmáčknout), pokud o klasickém kufříku, šance je výrazně menší.

Přidat odpověď
před 3 lety

Přidávám upřesnění k IQOSu, ne že bych chtěla kouřit během letu, ale mohu-li ho mít s sebou/letím do Jordánska/ díky, M

před 3 lety

Elektronické cigarety jsou povoleny a musí se přepravovat jako spoluzavazadlo v kabině letadla, protože obsahuje baterii a žádná baterie, ani elektronika se nesmí přepravovat v nákladním prostoru, jako odbavené zavazadlo. Není to jen kvůli možné krádeži, ale kvůli bezpečnosti. Stejně tak i power banky.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, mohu si na cestu vzít s sebou zařízení IQOS- zahřívaný tabák, na palubu?

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den, poprvé jsem si koupila letenky u společnosti Ryanair .. V ceně letenky je příruční zavazadlo (40x20x25 cm) + jsem si příplatila zavazadlo o velikosti (55x40x20). Možná už tady tato otázka byla, ale mohu si obě zavazadla vzít do letadla? Nebo to větší připlacené musím nechat odbavit? Děkuji.

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 737 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-02T13:45:14+01:00)

Nebyla. Získáváte medaili za zcela neotřelý dotaz, který zde ještě nepadl.

https://www.cestujlevne.com/disk...air-obecne

před 3 lety

Záleží jak to mají napsáno v dispozicích. Někdy mají uvedeno součet všech rozměrů, potom by se vaše zavazadlo vešlo do limitu. Je potřeba to měřit i s kolečky, případně i s výsuvným madlem, pokud přesahují rozměr korby.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak moc jsou přísné limity když moje zavazadlo nemá přesně 55x40x20 v jednom rozměru o 5 cm víc v jiném zase o 5 míň.

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Omg...

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den, letim s EasyJet a mam zaplaceny kufr 23kg a prirucni zavazadlo (batoh) a zajimalo by me, jestli si muzu vzit s sebou do letadla jeste kabelku, kterou budu mit vylozene u sebe, u tela? Zatim co batoh bude nekde ulozeny. Vylozene myslim na nezbytnosti, ktere bych chtela primo u sebe v letadle... Dekuji.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Nevím, jak tady, ale obecně jde kabelka dát když tak do příručního zavazadla a před jeho uložením si ji vyndat.

Přidat odpověď
před 3 lety

Je možné jako palubní zavazadlo použít batoh nebo sportovní tašku, pokud splňuje předepsané rozměry? Nebo to musí být pouze kufr?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Proč by to musel být pouze kufr? :) Pokud splňuje rozměry, může to být cokoliv, klidně košík na houby ;)

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,jaký je příplatek za zvíře na palubě v příručním zavazadle?Jsou nějaké spec.požadavky?

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

To je dotaz na jako kolik stojí oběd a co k němu dostanu...

Záleží na druhu zvířete, jeho hmotnosti, aerolince, destinaci atd.

Přidat odpověď
před 4 lety

Mám problém, letím tam se společností Ryanair a zavazadla mi splňují možnou velikost, ale zpátky se společností wizair a tam už je mám velké, protože rozměry budou splňovat až od 29.10. Takže mi je jako nevemou? Co je to za nesmysl když kupují zpáteční letenku, do 29.10 bereme tyto a od 29.10 zase větší. Nechápu.

před 4 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 737 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-10-07T11:28:08+02:00)

Co je k nepochopení na tom, že letite se dvěmi různými aerolinkami a každá má jiné pravidla, co se velikosti zavazadel týče ???

Koupila jste si dvě jednosměrné letenky. Když je příště koupíte rovnou na webu dopravce a ne přes kiwi, tak ještě ušetříte.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den,

u společnosti Ryanair mám zaplacenou letenku Priority ( velké a malé zavazadlo). Zjistil jsem si povolené rozměry pro velké zavazadlo. Mohl by mi někdo říct, zda si mohu vzít zavazadlo o rozměru 54x32x22. Malé zavazadlo nemám. Mohu si proto vzít jedno velké zavazadlo, které si liší jen o pár centimetrů? Nebo jsou rozměry přísně kontrolovány? Přijde mi nelogické, aby moje zavazadlo neprošlo, když mám pouze jedno lišící se o pár centrimetrů a zaplatil jsem si za 2 příruční zavazadla. Děkuji za odpověď.

před 4 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

A co ti na tom přijde nelogické?

před 4 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Dobrý den Tomáši, rozměry příručních zavazadel jsou dány umístěním, kam se musí vejít. Větší zavazadlo do schránek nad vámi, menší pod sedadlo před vámi. Rozhodně vám nikde neprojde mít jedno zavazadlo o součtu rozměru dvou - nemáte ho kam narvat. Rozměry jsou dané, tak se s tím smiřte. Druhá otázka je jak důsledně to bude pracovník na odletové bráně kontrolovat...

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobry den,

Zajímá mě, pokud se rozměry příručního zavazadla počítají i s koleckama na kufříku nebo bez koleček. Bez koleček, mám standardní 51x36,5x24. S Koleckama je to na výšku už 56cm, ale letecká společnost dovoluje jen 55cm.

Diky,

Hugo

před 4 lety
Avatar uživatele eremi
eremi

Po tisící prvé počítají se i kolečka.

před 4 lety

Dobre, ale proč pak ty příruční kufry uvádějí a prodávají v rozměrech bez koleček?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tak to věc je výrobců kufrů. Každopádně aerolinky počítají i kolečka.

před 4 lety

Takže si myslíte, ze když maj napsané rozměry 55x40x25 a já mám 56x36x23, tak to neprojde?

Mne teda za posledních par let nizkonakladovky ani jednou nekontrolovali, ale s Transavii letim poprvé, tak se zajímám, četl jsem na to různý názory, ze v Praze oka a v zahraničí horší...

Diky...

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Já si myslím, že projdete, ale pokud bude na gatu někdo až moc akční a přeměřovat důsledně, pak ne. Pravděpodobnost vám přesně nikdo nezaručí.

před 4 lety

Diky!

před 4 lety

Kolečka se musí vypustit(jinak se neprojede pod mostem).

Záleží jakým metrem se to měří. Jiné rozměry má kovový, jiné zednický a dokonce jiné rozměry má krejčovský.

Možná se bude někdo divit, ale je to tak.

Vyber si metr u kterého to bude pasovat. Určitě ten svůj metr nebudou mít cejchovaný.

před 3 lety

Přeměřují tak, že zavazadlo musí jít zasunout do “kontrolní klece”. Ta je prostě stanovená a debata jestli je cejchovaná nebo ne, je lichá. Pokud k přeměření dojde, tak to asi bude vidět. Ikdyž jde o ten dlouhý rozměr, kde zavazadlo bude jen o 1cm vyčnívat z klece, což není tak exaktní a mohlo to projít. Ty další dva rozměry jsou horší - tam to pak nejde fyzicky do té klece nacpat. Ale jak už někdo napsal, záleží na agilitě personálu, pak na tom jak mají plné letadlo. Obecně platí, že pro plné letadlo se stejně nevejdou VŠECHNA zavazadla do skříněk, když má každý maximálně možné. Pak je stejně odebírají. No a pak na tom, jestli zavazadlo svým rozměrem vzbudí podezření. Nikdy nepřeměřují všechno!

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den,

Zajímá mě, pokud se rozměry příručního zavazadla počítají i s koleckama na kufříku nebo bez koleček. Bez koleček, mám standardní 51x36,5x24. S Koleckama je to na výšku už 56cm, ale letecká společnost dovoluje jen 55cm.

Diky,

Hugo

Odpovědět
před 4 lety

Prosím, mohu v příručním zavazadle (batohu) přepravovat rozloženou trekingovou hůl? Délka 50cm, konce jsou patřeny gumovými chránítky? Děkuji, Jindřich.

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den. Kde se mohu dozvědět jestli můžu vzít sebou do příručního zavazadla pití a jídlo pro miminko? Poletíme se Travel servis. Děkuji.

před 4 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Na webu letecké společnosti. Můžete.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, na rozměry zavazadel u společnosti Ryanair. Jsou mi jasné rozměry, nevím však, jestli mohu zavazadlo to klece "zmuchlat"? Rozměr menšího zavazadla je 33x28x8 cm. Děkuji za informaci :)

před 4 lety
Avatar uživatele eremi
eremi

Můžeš muchlat, jak potřebuješ, je jedno, jak to do té klece narveš.

před 4 lety

Děkuju :) A ještě dotaz - do odbaveného zavazadla můžu mít i více než 100 ml tekutin, popř. i jídlo? :)

před 4 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Celkem 1 litr po max 100ml balení. Jídlo taky.

před 4 lety

A to platí opravdu do odbaveného zavazadla? Někde jsem četl, že právě to může být neomezeně..

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ne, pro odbavené zavazadlo tento limit neplatí, tam lze převážet více.

před 4 lety

Omlouvám se, asi jsem se nevyjádřil přesně - koupil jsem si letenku u Ryanair bez přednostního nástupu, tzn. že mám nárok na dvě zavazadla: jedno (55x40x20 cm) a druhé (35x20x20 cm). Můžu dát do prvního tedy tekutiny nad 100 ml?

před 4 lety

Tady je to jedna bába povídala.

Na internetu lze najít pokyny pro zavazadla skoro u všech leteckých společností.

Druhá věc je, co má nasmlouváno ohledně zavazadel cestovka. Tam se mohou tarify ohledně zavazadel lišit.

Pokud se jedná o jídlo, tak raději v tuhém stavu, týká se to i pasty, jogurtu, polévek, medu. Ty taky nesmí být ve větší nádobě než 100ml.

Řízek, bageta, oplatky atd. projdou v pohodě po Evropě. Do Asie, Ameriky, možná i někam do Afriky mohou být s veškerým jídlem problémy.

U některých cestovek nesmí být v odbaveném zavazadle tekutina ve skle.

Přidat odpověď
před 3 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků