Příruční zavazadlo do letadla – co je potřeba vědět?

Nezažil jsem snad ani jeden let s nízkonákladovou společností, při kterém by alespoň jeden člověk neřešil problém s objemnějším nebo těžším zavazadlem. Tyto aerolinie totiž povolují přepravu zdarma jen příručního, neboli kabinového zavazadla. S vidinou ušetření pár stovek za odbavení zavazadla (mnohdy je tato cena dražší než samotná letenka) si lidé berou vše s sebou na palubu. Pokud však nezvolíte správné zavazadlo, nebo si vezmete více věcí a váš kufřík bude vážit více než smí, budete nuceni dodatečně zavazadlo odbavit a zaplatit tak 3x a více za odbavení zavazadla, než kdybyste tak učinili předem při rezervaci letenek. Neboť neznalost neomlouvá, připravil jsem pro Vás tento článek, abyste se sami nedostali do této situace.

Kabinové vs. Odbavené zavazadlo

Trocha definice na začátek. Existují 2 druhy zavazadel. Jedno, které si bereme s sebou a druhé, které odevzdáme slečně při check-inu a toto zavazadlo následně letí v nákladovém prostoru.

Kabinové zavazadlo = máme ho po celou dobu u sebe na palubě. Taktéž příruční.

Odbavené zavazadlo = předáme zavazadlo pracovníkům letiště před nástupem do letadla a vyzvedneme si ho až na příletovém letišti. Známe také jako zapsané zavazadlo.

Kabinové = příruční zavazadlo

Proč je kabinové zavazadlo omezeno váhovým a rozměrovým limitem? Jelikož si téměř každý bere s sebou na palubu nějaké věci, je jasné, že při takto malém prostoru by nebylo dostatečné místo pro všechny. Omezením rozměrů se zamezí tomu, kdy jsou všechny odkládací prostory plné a Vy ještě máte své zavazadlo v ruce. Váhový limit je omezen především únosností odkládacích skříněk a v neposlední řadě slouží k dodatečným příjmům přepravce.

Rozměry kabinového / příručního zavazadla

Jak má tedy zavazadlo vypadat? Každá společnost má vlastní interní předpisy, které nařizují jak takové zavazadlo smí vypadat a vážit. Každý dopravce má tuto informaci na svých stránkách. Pro přehled zde uvedu nejčastěji využívané společnosti v naší lokalitě:

• easyJet: rozměry - 56 x 45 x 25 cm, váhový limit - není
  • Ryanair: rozměry - 55 x 40 x 20 cm, váhový limit - 10 kg + druhé zavazadlo také zdarma 35 x 20 x 20 cm
  • Wizz Air: rozměry - 42 x 32 x 25 cm, váhový limit - není

rozměry i váha nesmí být větší, než je uvedeno! Ani o 1 cm, ani o 0,5 kg.

Podívejte se do cestovatelského obchodu na výběr příručních zavazadel >>

Vzhledem k podstatnému množství dotazů upozorňuji, že smluvní podmínky o přepravě hovoří jasně a letecké společnosti nebudou tolerovat objemnější zavazadla, než jak je uvedeno dle jejich limitů.

Co vše (ne)smí příruční zavazadlo obsahovat: Jelikož si své zavazadlo bere každý cestující s sebou na palubu, je od jistého okamžiku (11.září) zavedena přísná kontrola těchto zavazadel. Nesmí obsahovat žádné zbraně ani napodobeniny, ostré věci, hořlaviny a mnoho dalších věcí. Kompletní přehled naleznete v seznamu zakázaných věcí.

Tekutiny v příručním zavazadle

Další značně omezující podmínkou je fakt, že nelze přepravovat jakékoli tekutiny v množství větším ne 100ml na obal, a celkově 1l. Navíc musí být toto vše uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letištích k dostání před bezpečností kontrolou zdarma. Pokud není, tak obvykle není ani vyžadováno a kontrolováno.

Pár informací k odbavenému zavazadlu

Ačkoliv to není pravidlem, občas obdržím i dotazy k odbaveným zavazadlům. I zde samozřejmě platí jisté omezující podmínky. Jednou z nich je váha. Ačkoliv u většiny klasických přepravců máte zavazadlo zdarma, měli byste se mít na pozoru. Každý kilogram přes váhu si totiž nechá společnost tučně zaplatit. Takový klasický limit je 23 kg. Znovu platí, abyste si konkrétní informace vyhledali na stránkách dané společnosti.

Odbavené zavazadlo - kam až doletí ?

Pokud letíte s přestupem tak Vás jistě napadne, jak to bude s mým kufrem. V drtivé většině zavazadlo putuje až do cílové destinace, kde si ho samozřejmě vyzvednete. Občas se může stát, že si na přestupním letišti budete muset zavazadlo vyzvednout a nechat se znovu odbavit. O této informaci Vás však vždy bude informovat pracovník odbavení (check-in).

Co dělat při ztrátě zavazadla

Pravděpodobnost ztráty zavazadla je stejná, jako výhra ve sportce. Bohužel (naštěstí) se tak občas děje. V tomto případě ihned kontaktujte reklamační přepážku dané společnosti, případně společnosti, která pro danou aerolinku provádí technický handling. Kde a jak tuto přepážku najít? Na každém letiště Vám rádi poradí - jen rada na závěr, přepážka je vždy před opuštěním omezeného prostoru letiště. Tedy před celní kontrolou. Je nutné mít potvrzení o ztrátě, v opačném případě neobdržíte žádné kompenzace a plnění z pojištění, pokud jej budete mít.

Závěrem bych jen dodal, neberte tuto skutečnost jako omezení, či diskriminaci. Člověk se zamyslí, zda opravdu na těch pár dní potřebuje tolik věcí - nakonec mu dojde, že ne. Například takové cestování po Evropě s kufrem si nedokáži představit, ideální je batůžek co hodíte na záda a vyrazíte.

Dobry den poletime do Londyna s wizzair mam batoh ale ma o par cm vic kdyz nebude narvany a da se zmacknout do tzv.klece je to v poradku?jinak se mnou crstuje dcera 3 a ctvrt roku ma svoje sedadlo tudiz i narok na zavazadlo pokud to spravne chapu.dekuji

Dobrý den. Ryanair a menší přiruční zavazadlo. Pokus se mi do rozměrů vleze spacák povolí ho + 1 větší max 10 kg zavazdlo. Díky

Přidal se 28. 07. 2016
Napsal 47 příspěvků
Aktivní před 3 hod

Dobrý den, pokud se vejde do rozměrů, tak určitě ;)

Zdravím! Mohu si vzít do letadla trekingové teleskopické hole, které používám z důvodu snížené mobility jako oporu? Potřebuji nějaké potvrzení od lékaře? Děkuji za odpověď

Dobrý den, jedu na 14 dnů za rodinou do Lyonu, beru léky na tlak a cholesterol - Sortis a Valsacor ,mohu je mít v příručním zavazadle? Mohu mít i malou lahev Becherovky - je to dárek. Děkuji

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, zda je povoleno mít v příručním zavazadle mrtvý hmyz, díky

Dobrý den, jedu na konferenci a musím mít s sebou poster velikosti A0. Když dám poster do tubusu, délka má něco kolem 1 metru. Je možno tuto věc brát s sebou na palubu? Moc děkuji za odpověď.

Aktivní před 12 hod

Dobrý den, ano – u těchto předmětů nebývá problém a jsou tolerovány.

Dobrý den.vezu v příručním zavazadle čokolády.některé jsou plněne.počítají se do tekutin,?Monika

dobrý den, pochybuji. na obalu přeci není nijak uvedeno jakou část gramáže čokolády zabírá tekutina/náplň, tedy nelze určit přesné množství v ml. náplň je zahrnuta v celkové gramáži čokolády.

Dobrý den. Píchám si injekce na ředění krve a mám sprej ajatinu. Co mám udělat, aby jsem si to mohl vzít sebou do příručního zavazadla na palubu letadla. Letím z Pardubic od CK Fischer s Travel service. Raději na celý pobyt, to jest 7 dnů v případě ztráty velkého kufru. A propo, jaký vlastně může mít kufr rozměry a kolik může vážit. Děkuji.Ladislav

Avatar uživatele evia

Záleží, jak je sprej velký. Já jsem astmatik a běžně mám sprej u sebe.

Dobrý den, poletím se společností Ryanair, kde je povoleno, jak je uvedeno výše, mít jedno příruční zavazadlo do 10 kg a druhé menší. Chtěla bych se zeptat, jestli se možné vzít si do obou zavazadel tekutiny do daného objemu max. 1 litr (tedy 2 x 1l)?

Děkuji za odpověď, pěkný den,

V.

Avatar uživatele evia

Můžete mít tekutiny v balení o max. objemu 100ml, dohromady 1litr. Tj. 10 lahviček 100ml. Ta velikost platí i u krémů, zubní pasty apod., všechno se počítá jako tekutina. Pokud budete mít krém např. 120ml, neprojde = zabaví vám ho.

Dobry den, na strankach Wizzair jsme nasli, ze mimo prirucni zavazadlo si smime na palubu vzit kabat nebo deku - dalo by se za deku pocitat spacak? snazime se usetrit co nejvice mista v baglech jelikoz jedeme stanovat a vezeme toho docela dost. Diky moc za radu. Lenka

Dobrý den Lenko,
určitě ne. jedná se maximálně o slabou pokrývku do letadla. Spacák by neprošel.

Dobrý den, letím také poprvé se společností Ryanair a zajímalo by mě, jestli se kontrolují i rozměry druhého menšího příručního zavazadla. Chtěl bych si sebou vzít menší baťoh, který je pochopitelně trochu větší než povolené rozměry. Děkuji za odpověď

Dobrý den Davide,
Pokud dojde na kontrolu, tak ano. Klec je na velké i malé příruční zavazadlo.

Avatar uživatele evia

Podle mých zkušeností batohy projdou bez problémů i větší, nikdo to neřeší ani u Wizz ani u Ryanairu, protože je měkký a nacpete ho do klece.

Dobrý den, letím poprvé se společností Wizzair a potřebuji poradit s kufrem. Mám kufr s rozměry 38x42x23 a nevím zda si jej můžu vzít. Sehnat zavadlo s přesnými rozměry, které má uvedené Wizzair se mi nedaří. Děkuji za odpověď.
Avatar uživatele evia

Pokud je větší, tak neprojdete a budete muset doplatit na místě poměrně dost peněz. A pozor, do rozměrů se počítají i kolečka

Dobrý den, rozměr zavazadla 55x40x20 je počítán jako delka 55 X sirka 40 X vyska 20 ? Dekuji

Dobrý den Dano,
Je to jedno :)

Dobrý den,letím se společností easyJet.Kufr má rozměr bez koleček 52/38/20 ale s kolečkama 60/38/20.Takže asi mám počítat s doplatkem?Děkuji za odpověd.

Aktivní před 12 hod

Dobrý den Martine, ano je vhodné s tím počítat – šance je 50:50.

Dobrý den,
jakým způsobem se rozměry zavazadla měří? To mají na letišti prostě metr? Jde mi i o to, že batoh má jiné rozměry, když je prázdný a když je přecpaný. Děkuji.

Aktivní před 12 hod

Dobrý den, na letištích jsou tzv. klece do kterých se zavazadla vkládají a pokud se nevejde, nepustí vás bez doplatku. V případě batohů je to OK.

Dobrý den letím poprvé s nízkonákladovou společnosti Ryanair a potřebuji poradit s kufrem .Můj kufr má rozměry 55/40/20 a nevím zda se to počítá i s koleckami.Dále potřebuji vědět do jaké váhy může být to malinké 2 zavazadlo a zda váha 10 kg je za obě zavazadla.moc děkuji za informace.Vodickova Eva

Aktivní před 12 hod

Dobrý den Evo, vždy se kalkuluje rozměr včetně koleček. Váha menšího zavazadla se neřeší, víc jak 7 kg stejně mít nikdy nebude :)