Příruční zavazadlo do letadla – co je potřeba vědět?

Napsal

Nezažil jsem snad ani jeden let s nízkonákladovou společností, při kterém by alespoň jeden člověk neřešil problém s objemnějším nebo těžším zavazadlem. Tyto aerolinie totiž povolují přepravu zdarma jen příručního, neboli kabinového zavazadla. S vidinou ušetření pár stovek za odbavení zavazadla (mnohdy je tato cena dražší než samotná letenka) si lidé berou vše s sebou na palubu. Pokud však nezvolíte správné zavazadlo, nebo si vezmete více věcí a váš kufřík bude vážit více než smí, budete nuceni dodatečně zavazadlo odbavit a zaplatit tak 3x a více za odbavení zavazadla, než kdybyste tak učinili předem při rezervaci letenek. Neboť neznalost neomlouvá, připravil jsem pro Vás tento článek, abyste se sami nedostali do této situace.

Kabinové vs. Odbavené zavazadlo

Trocha definice na začátek. Existují 2 druhy zavazadel. Jedno, které si bereme s sebou a druhé, které odevzdáme slečně při check-inu a toto zavazadlo následně letí v nákladovém prostoru.

Kabinové zavazadlo = máme ho po celou dobu u sebe na palubě. Taktéž příruční.

Odbavené zavazadlo = předáme zavazadlo pracovníkům letiště před nástupem do letadla a vyzvedneme si ho až na příletovém letišti. Známe také jako zapsané zavazadlo.

Kabinové = příruční zavazadlo

Proč je kabinové zavazadlo omezeno váhovým a rozměrovým limitem? Jelikož si téměř každý bere s sebou na palubu nějaké věci, je jasné, že při takto malém prostoru by nebylo dostatečné místo pro všechny. Omezením rozměrů se zamezí tomu, kdy jsou všechny odkládací prostory plné a Vy ještě máte své zavazadlo v ruce. Váhový limit je omezen především únosností odkládacích skříněk a v neposlední řadě slouží k dodatečným příjmům přepravce.

Rozměry kabinového / příručního zavazadla

Jak má tedy zavazadlo vypadat? Každá společnost má vlastní interní předpisy, které nařizují jak takové zavazadlo smí vypadat a vážit. Každý dopravce má tuto informaci na svých stránkách. Pro přehled zde uvedu nejčastěji využívané společnosti v naší lokalitě:

 • easyJet: rozměry - 56 x 45 x 25 cm, váhový limit - není
 • Ryanair: rozměry - 55 x 40 x 20 cm, váhový limit - 10 kg + druhé zavazadlo také zdarma 35 x 20 x 20 cm
 • Wizz Air: rozměry - 55 x 40 x 23 cm, váhový limit - 10 kg (od 29.10.2018, do té doby jen 42 x 32 x 25 cm)

rozměry i váha nesmí být větší, než je uvedeno! Ani o 1 cm, ani o 0,5 kg.

Podívejte se do cestovatelského obchodu na výběr příručních zavazadel >>

Vzhledem k podstatnému množství dotazů upozorňuji, že smluvní podmínky o přepravě hovoří jasně a letecké společnosti nebudou tolerovat objemnější zavazadla, než jak je uvedeno dle jejich limitů.

Co vše (ne)smí příruční zavazadlo obsahovat: Jelikož si své zavazadlo bere každý cestující s sebou na palubu, je od jistého okamžiku (11.září) zavedena přísná kontrola těchto zavazadel. Nesmí obsahovat žádné zbraně ani napodobeniny, ostré věci, hořlaviny a mnoho dalších věcí. Kompletní přehled naleznete v seznamu zakázaných věcí.

Tekutiny v příručním zavazadle

Další značně omezující podmínkou je fakt, že nelze přepravovat jakékoli tekutiny v množství větším ne 100ml na obal, a celkově 1l. Navíc musí být toto vše uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letištích k dostání před bezpečností kontrolou zdarma. Pokud není, tak obvykle není ani vyžadováno a kontrolováno.

Pár informací k odbavenému zavazadlu

Ačkoliv to není pravidlem, občas obdržím i dotazy k odbaveným zavazadlům. I zde samozřejmě platí jisté omezující podmínky. Jednou z nich je váha. Ačkoliv u většiny klasických přepravců máte zavazadlo zdarma, měli byste se mít na pozoru. Každý kilogram přes váhu si totiž nechá společnost tučně zaplatit. Takový klasický limit je 23 kg. Znovu platí, abyste si konkrétní informace vyhledali na stránkách dané společnosti.

Odbavené zavazadlo - kam až doletí ?

Pokud letíte s přestupem tak Vás jistě napadne, jak to bude s mým kufrem. V drtivé většině zavazadlo putuje až do cílové destinace, kde si ho samozřejmě vyzvednete. Občas se může stát, že si na přestupním letišti budete muset zavazadlo vyzvednout a nechat se znovu odbavit. O této informaci Vás však vždy bude informovat pracovník odbavení (check-in).

Co dělat při ztrátě zavazadla

Pravděpodobnost ztráty zavazadla je stejná, jako výhra ve sportce. Bohužel (naštěstí) se tak občas děje. V tomto případě ihned kontaktujte reklamační přepážku dané společnosti, případně společnosti, která pro danou aerolinku provádí technický handling. Kde a jak tuto přepážku najít? Na každém letiště Vám rádi poradí - jen rada na závěr, přepážka je vždy před opuštěním omezeného prostoru letiště. Tedy před celní kontrolou. Je nutné mít potvrzení o ztrátě, v opačném případě neobdržíte žádné kompenzace a plnění z pojištění, pokud jej budete mít.

Závěrem bych jen dodal, neberte tuto skutečnost jako omezení, či diskriminaci. Člověk se zamyslí, zda opravdu na těch pár dní potřebuje tolik věcí - nakonec mu dojde, že ne. Například takové cestování po Evropě s kufrem si nedokáži představit, ideální je batůžek co hodíte na záda a vyrazíte.

Sdílej článek s přáteli

73 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Josef

Zdravím, přikoupil jsem si u Ryanair zavazadlo které bych si mohl vzít do kabiny + baťůžek . Přesto jsem musel malý kufřík odbavit. Dále jsem si pořídil přednostní nástup do letadla, právě z důvodu abych se pak nemotal s mými i když malými zavazadly mezi pasažéry ale vůbec nic takového, jako přednostní nástup se na letišti v Praze nekonal. Nebo jsem to prostě nezaregistroval. Moje otázka zní, je to jen tahání peněz z bláhových lidiček a nebo se mám při zpátečním letu o tyto služby hlásit?

Děkuji za odpověď. Josef

Odpovědět
před měs

Dobry den, mohu v příručním zavazadle převážet potraviny konkrétně bagety, paštiku a sýr?

Odpovědět
před 2 měs

Dobry den v srpnu letím poprve s dětma letadlem Ryanair,koupila jsem dvě zavazadla (na odbavení) výška bez koleček 60 šířka 41 a hloubka 28...s kolečkama výška 66 bude to problém? Mám to jít do obchodu vyměnit,nebo je tam váhový limit?

Odpovědět
před 2 měs

Dobrý den taktéž mě čeká první letecká dovolená. Odlet z Katowic. To je tak vše co vím zařizuje to jedna známá. A teď dotaz.... Prosím vás jak je to s elektronickými cigaretami a liquidem? Kolik a může do příručního zavazadla nebo do kufru

před 3 měs

Dobry den, oboji muze do prirucniho kufru (i do odbavovaneho) - pokud prepravujete i naplne, dejte pozor, aby zadna lahvicka s tekutinou nebyla nad 100ml. Budete muset ulozit elektronku s liquidem do sacku, ktery je na "tekutiny" - najdete je pred pasovou kontrolou (nez date kufrik na zkontrolovani)

Přidat odpověď
před 21 dny

Dobrý den, tak jestli jsem to správne pochopila, na palubu si můžu vzít jen kabelku a dolu musim dat tasku - bez zadneho poplatku, když bych si chtela vzit i tasku jako prirucni zavazadlo, musela bych si priplatit - 2 zavazadla do letadla? je to tak správne? Mam 2 dny pred odletem a jsem z toho celkem nervozní.Děkuji za odpověd

před 3 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1474 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, záleží na konkrétní aerolince, se kterou letíte. Tento článek je staršího data, veškeré aktualizované informace jsme sepsali ke každé aerolince zvlášť, tam najdete vše: https://www.cestujlevne.com/lete...spolecnost

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, letíme úplně poprvé, se společností volotea a bereme si s sebou jen příruční zavazadlo, palubní lístky už mám, díky online check - inu. Zajímá mě kde mi zkontrolují velikost a váhu zavazadla. Kontrolují to při bezpečnostní kontrole nebo někde jinde ?

před 4 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1474 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud, tak až u gatu při nástupu do letadla. Není to však pravidlem, někdy kontrolují důsledně, většinou vůbec ne.

Přidat odpověď
před 4 měs

Zdravím,jak je to s léky ? Potřebuji vzít s sebou 2 druhy očních kapek na zelený zákal. Děkuji Baránková

před 4 měs

Leky v pohode, plati na ne stejna pravidla jako pro jine tekutiny - musi byt do 100ml + zavrene v pytliku.. Doufam ze v jedne lahvicce nemate marihuanu, na ten zeleny zakal :)))

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, letíme s reynarem a když si vezmu na palubu batoh na záda a do ruky malou cestovku, je to tedy ok?? Děkuji za odpověď

před 4 měs
Michal
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 18 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-03-18T15:14:00+01:00)

Keď neprekročíš povolené rozmery, tak je to ok. Ak nebudeš mať priority, batoh môže ísť do podpalubia.

Přidat odpověď
před 4 měs

můžu se zeptat , jak jdou ty rozměry po sobě? Co je délka\šířka\výška?

před 6 měs

délka, šířka, výška

před 5 měs
David Eiselt

Je to ale úplně jedno :) vkládá se pro přeměření do klecí a nevadí, když ho tam dáš naležato.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den, poletím z Prahy do Amsterdamu, můžu se zeptat, ako je to s leky?

Odpovědět
před 6 měs

Dobrý den, poletím úplně poprvé. Do Skotka s JET2. Mohu mít v příručním zavazadleskládací deštník, powerbanku pro mobil, selfi tyč(mini-složenou v krabičce) a zapalovač Zippo jako dárek-bez benzínové náplně? Děkuji.

před 6 měs

Dobry den, tim deštníkem si nejsem uplne jista, ale zapalovac rozhodne ne.

Přidat odpověď
před 6 měs

Ahoj, chci se zeptat, pokud letím s wizzem na Island, a mám hand luggage a příplatím si airport check in, může pak zavazadlo cestovat v podpalubí? Jde mi o to, že beru stan, a bojím se, že by neprošel kontrolou ... děkuji za odpověď

Odpovědět
před 8 měs

prosim,muzu mit do letadla v přiručce,malou niveu,kartaček a pastu?vodu pul litrovou?a svačinu,děkuji

před 8 měs

V jednom obalu smí být maximálně 100 ml tekutin, celkem 1 litr.

Přidat odpověď
před 7 měs

Ahoj. Poletím z Londýna do Prahy a zaslechl jsem, že společnost Ryanair zvýšila limit odbaveného zavazadla na 20 kg při nejlevnější letence. Je to pravda, nebo se to stále drží na 15 kg?

před 8 měs

Letím Praha-Barcelona. Mohu mít v příručním zavazadle manikůru?

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, budu letět poprvé letadlem. Chci se zeptat, zda si musím zaplatit službu: PŘEDNOSTNÍ NÁSTUP DO LETADLA, abych si s sebou mohla vzít příruční zavazadlo. Aby se třeba nestalo, ze v uloženém prostoru nahoře už nebude místo.

SpolecnosRyanair

před 8 měs
David Eiselt

Zdravím Lenko, pokud jej chcete mít po celou dobu u sebe, tak ano, musíte si za službu připlatit. Jinak jej vám zdarma odbaví.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, chystám se na cestu s ryan air. Povolené zavazadlo je 55x40x20. Mám kufr, krerý se i s kolečky vejde do 55, na šířku má 34 a tloušťku 21. Když se ale zmáčkne, tak má v pohodě 20. Bude to problém, když je takhle akorát na rozměr?

před 8 měs
David Eiselt

Když se vejde do klece, problém není.

před 8 měs

To není správná odpověď, pokud máte 21 cm šířka, byť i jeden mizerný zanebdatelny centimetr, tak i tak zaplatíte 50€. Hrozný, byť říkají, že jen dodržují pravidla. A kde jim o to, jen stáhnout více peněz. Byl to opravdu hodně smutný zážitek.

Přidat odpověď
před 8 měs

Jedeme navštívit dceru do Anglie.Letíme poprvé.Budeme mít jen palubní kufry a chceme vzít dceři koření,bram.knedlíky v prášku a pod.Je toto možné v palubním kufru přepravovat.Letíme se společností Ryanair.Děkuji za odpověď

před 8 měs

Dobrý den,vozim to dceři běžně,nikdy žádný problem.mam také jen palubní zavazadlo.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, letím s Vueling do Paříže, mám palubní zavazadlo, se který běžně lítám, ale má rozměr 55/40/25. Vueling má uvedeno 55/40/20. Je to problém? Diky

před 9 měs
David Eiselt

Pokud vás přeměří, tak ano.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, letěla jsem do Bristolu s EasyYet, měla jsem batůžek jako příruční zavazadlo a kufr na kolečkách 15 kg, jako odbavené zavazadlo. V Praze jsem nic neplatila. Při odletu z Bristolu najednou na mne chtěli 37 liber zaplatit za kufr. Marná diskuze, že v Praze jsem neplatila, ani mně nechtěli říct , co bude s kufrem, když nezaplatím, všechny zbylé peníze jsem nechala synovi, nemají žádný kontakt na reklamaci, nakonec jsem peníze sehnala a mohla odlětět, byly to šílené nervy, ani když jsem jim říkala, že zaplatím v Praze. Tak nevím, co by bylo s mým kufrem, nevím proč jsem platila v Bristolu a v Praze ne. Nikdo se se mnou nebavil, jen že musím zaplatit. Děkuji za odpověď.

před 9 měs
David Eiselt

Easyjet má povolen pouze 1 kus zavazadla.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, letím prvně letadlem a nevím nic . Letím do města Mirny - Rusko, v době mého pobytu je tam i -50 celsia, nevím jaké oblečení si mohu vzít do letadla na palubu, zda je tam místo kam teplý oděv ( bunda overal, svetr) odložit. Nevím jaký rozměr zavazadla mohu vzít na palubu a co mohu vlastně v zavazadle mít na palubě. Předem mnohokrát děkuji za rady a názory

před 9 měs
David Eiselt

Dobrý den, nevím s jakou aerolinkou letíte – praktické informace najdete v naší databázi https://www.cestujlevne.com/lete...spolecnost

Obecně ale samozřejmě v teplém oblečení jděte na palubu, místo na odložení tu vždy nějaké bude.

Přidat odpověď
před 9 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 25 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Čtení na 1 minutu
Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Čtení na 1 minutu
Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…

180 dalších článků