Příruční zavazadlo do letadla

Příruční zavazadlo do letadla a povolené rozměry

162 komentářů
2022-02-01T09:36:13+01:00

Doba, kdy jste přišli na letiště a nechali si zdarma odbavit veškeré své věci do podpalubí letadla, je nenávratně pryč. Letecké společnosti přešly do útoku proti pohodlí cestujících a místo zapsaných zavazadel, které vždy bývávaly v ceně, se do základní ceny letenky vejde už jen zavazadlo příruční. Za kufr k odbavení si u většiny aerolinií už budete muset připlatit.

Nemusí to ale vždy být katastrofa. Je potřeba se jen přizpůsobit trendu a velmi brzy přijdete na to, že cesty s příručním zavazadlem mohou být úplně stejně pohodlné. Pojďme se proto nyní podívat na ty nejdůležitější informace k cestování s příručním zavazadlem, které budete potřebovat.

Co je příruční zavazadlo?

Pojďme od úplného základu. Příruční zavazadlo nebo také kabinové zavazadlo je prostě kufřík, který si berete s sebou do letadla. Může se jednat o klasický či skořepinový kufr, batoh, krosnu, kabelku, fotobatoh či třeba igelitovou tašku. Fantazii se meze nekladou. Čím se příruční zavazadla limitují, to je jejich velikost.

Pokud ještě své oblíbené příruční zavazadlo nemáte, doporučujeme vybírat v následujících eshopech:

Výše uvedené obchody nabízí v sekci kufrů i batohů ty nejlepší cestovatelské kousky na trhu.

Rozměry příručního zavazadla

Jak velký můžete mít kufr do letadla? To vždy záleží na pravidlech konkrétní letecké společnosti.

Každá aerolinka si může nastavit vlastní limity velikosti a bohužel se ne vždy shodují s ostatními.

Velmi často tak musíte mít na paměti, že jaký rozměr splňoval limity například u Qatar Airways, nebude vyhovovat u Českých aerolinií, natož u ultra lowcost aerolinií, jako je Ryanair či Wizz Air.

Standardní rozměr udávaný mezinárodní leteckou organizací IATA je 55 × 35 × 20 cm. Jedná se o rozměry výška × šířka × hloubka.

Nejčastěji poptávané rozměry příručních zavazadel u jednotlivých aerolinií jsou následující:

 • Ryanair – 40 × 25 × 20 cm
 • Wizz Air – 40 × 30 × 20 cm
 • easyJet – 56 × 45 × 25 cm
 • Norwegian – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
 • Volotea – 55 × 40 × 20 cm + osobní taška
 • ČSA / Smart Wings – 55 × 45 × 25 cm
 • Lufthansa – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
 • Air France / KLM – 55 × 35 × 25 cm + osobní taška
 • British Airways – 56 × 45 × 25 cm + osobní taška
 • Emirates – 55 × 38 × 20 cm + osobní taška
 • Qatar Airways – 50 × 37 × 25 cm + osobní taška

Pokud vás zajímají rozměry i jiných leteckých společností, podívejte se na průvodce aerolinky v naší cestovatelské databázi leteckých společností.

Příruční zavazadlo + osobní taška

Co tu ještě nezaznělo je fakt, že mnohé letecké společnosti umožňují cestujícím přepravovat zdarma nejen samotné příruční zavazadlo, ale navíc i osobní tašku formou malého baťůžku, kabelky, brašny na notebook atd.

Velikost takové osobní tašky se nejčastěji pohybuje okolo rozměrů 35 × 20 × 20 cm.

Znovu platí, že co nabízí jedna letecká společnost, nemusí nabízet i druhá. Přečtěte si tedy na co máte nárok v našich průvodcích aerolinkami.

Jak se měří a kontrolují rozměry?

Rozměry příručního zavazadla jsou udávány jako výška × šířka × hloubka a zahrnují kolečka, madlo i vystouplé kapsy.

Kontrolu rozměrů provádějí pracovníci odbavení během nástupu do letadla. Všimněte si, že u každého nástupního gatu najdete kovovou klec, do níž se vaše zavazadlo musí vejít, jinak neletí.

Má-li vaše zavazadlo místo 55 centimetrů na výšku 56 centimetrů, nic neřešte. Klece mají vůli 0,5–1 cm a každé zavazadlo, i to skořepinové, se dá tvarově zdeformovat tak, aby se do klece vešlo. Pokud ale přesahujete limit o 2 či více centimetrů, poohlédněte se raději po jiném zavazadle.

Cestujete-li s batohem, velmi často se žádné kontroly rozměrů ani nedočkáte. Jednoduše z toho důvodu, že batoh narvete kamkoli a tvarově i velikostí se snadno přizpůsobí. Je však jasné, že třeba s velkou krosnou prostě šanci nemáte.

Co se stane, pokud vaše kabinové zavazadlo přeměří a neprojdete? Pak se nevyhnete poplatku, který např. u Ryanairu činí 25 eur.

Váha příručního zavazadla

Nejen rozměry, ale i váhou jsou omezená příruční zavazadla. Znovu platí, že co letecká společnost, to jiný limit. Nejčastěji počítejte s 7–10 kg váhovým limitem.

Nejčastější váhové limity jsou:

 • Ryanair – 5 kg
 • Wizz Air – 10 kg
 • easyJet – bez limitu
 • Norwegian – 10 kg
 • Volotea – 10 kg
 • ČSA / Smart Wings – 8 kg
 • Lufthansa – 8 kg
 • Air France / KLM – 12 kg
 • British Airways – 23 kg
 • Emirates – 7 kg
 • Qatar Airways – 7 kg

Na rozdíl od rozměrů si u váhy můžete jednoduše pomoci tím, že těžší věci při případné kontrole vyjmete ze zavazadla a oblečete na sebe či dáte do kapes.

Váha příručního zavazadla se však kontroluje jen minimálně, a to i z důvodu, že váhový limit v drtivé většině případů přesahuje vaši schopnost zavazadlo takto naplnit. I u našich měsíčních cest po Asii jsme necestovali s příručním zavazadlem těžším než 10 kg.

Závěr

Co byste si měli z tohoto článku odnést je především to, abyste neopomněli rozdílné limity a nezapomněli na jejich dodržování.

Ačkoli vás spousta cestovatelů bude přesvědčovat, jak se zavazadla tam a tam nekontrolují, je to absolutně irelevantní výpověď s nulovou informační hodnotou.

Přirovnali bychom to ke kontrole rychlosti na silnici. Pokud se zeptáte řidičů, zda se kontroluje rychlost v dané obci, kterou zrovna projíždí, tak vám většina odpoví, že ne. Jednoduše proto, že jeli podle předpisů či je mírně porušovali a nikdo je proto nezastavil.

Stejně tak je to na letišti. Většina cestujících má odpovídající zavazadlo, a proto ani není dotázána, aby se dostavila ke kontrole. Ale ti, kteří cestují s do očí bijícím větším zavazadlem, neprojdou a budou muset doplatit poplatek za odbavení nadměrného příručního zavazadla.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 02. 2022

162 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře