Příruční zavazadlo do letadla – co je potřeba vědět?

Napsal

Nezažil jsem snad ani jeden let s nízkonákladovou společností, při kterém by alespoň jeden člověk neřešil problém s objemnějším nebo těžším zavazadlem. Tyto aerolinie totiž povolují přepravu zdarma jen příručního, neboli kabinového zavazadla. S vidinou ušetření pár stovek za odbavení zavazadla (mnohdy je tato cena dražší než samotná letenka) si lidé berou vše s sebou na palubu. Pokud však nezvolíte správné zavazadlo, nebo si vezmete více věcí a váš kufřík bude vážit více než smí, budete nuceni dodatečně zavazadlo odbavit a zaplatit tak 3x a více za odbavení zavazadla, než kdybyste tak učinili předem při rezervaci letenek. Neboť neznalost neomlouvá, připravil jsem pro Vás tento článek, abyste se sami nedostali do této situace.

Kabinové vs. Odbavené zavazadlo

Trocha definice na začátek. Existují 2 druhy zavazadel. Jedno, které si bereme s sebou a druhé, které odevzdáme slečně při check-inu a toto zavazadlo následně letí v nákladovém prostoru.

Kabinové zavazadlo = máme ho po celou dobu u sebe na palubě. Taktéž příruční.

Odbavené zavazadlo = předáme zavazadlo pracovníkům letiště před nástupem do letadla a vyzvedneme si ho až na příletovém letišti. Známe také jako zapsané zavazadlo.

Kabinové = příruční zavazadlo

Proč je kabinové zavazadlo omezeno váhovým a rozměrovým limitem? Jelikož si téměř každý bere s sebou na palubu nějaké věci, je jasné, že při takto malém prostoru by nebylo dostatečné místo pro všechny. Omezením rozměrů se zamezí tomu, kdy jsou všechny odkládací prostory plné a Vy ještě máte své zavazadlo v ruce. Váhový limit je omezen především únosností odkládacích skříněk a v neposlední řadě slouží k dodatečným příjmům přepravce.

Rozměry kabinového / příručního zavazadla

Jak má tedy zavazadlo vypadat? Každá společnost má vlastní interní předpisy, které nařizují jak takové zavazadlo smí vypadat a vážit. Každý dopravce má tuto informaci na svých stránkách. Pro přehled zde uvedu nejčastěji využívané společnosti v naší lokalitě:

• easyJet: rozměry - 56 x 45 x 25 cm, váhový limit - není
  • Ryanair: rozměry - 55 x 40 x 20 cm, váhový limit - 10 kg + druhé zavazadlo také zdarma 35 x 20 x 20 cm
  • Wizz Air: rozměry - 55 x 40 x 23 cm, váhový limit - 10 kg (od 29.10.2018, do té doby jen 42 x 32 x 25 cm)

rozměry i váha nesmí být větší, než je uvedeno! Ani o 1 cm, ani o 0,5 kg.

Podívejte se do cestovatelského obchodu na výběr příručních zavazadel >>

Vzhledem k podstatnému množství dotazů upozorňuji, že smluvní podmínky o přepravě hovoří jasně a letecké společnosti nebudou tolerovat objemnější zavazadla, než jak je uvedeno dle jejich limitů.

Co vše (ne)smí příruční zavazadlo obsahovat: Jelikož si své zavazadlo bere každý cestující s sebou na palubu, je od jistého okamžiku (11.září) zavedena přísná kontrola těchto zavazadel. Nesmí obsahovat žádné zbraně ani napodobeniny, ostré věci, hořlaviny a mnoho dalších věcí. Kompletní přehled naleznete v seznamu zakázaných věcí.

Tekutiny v příručním zavazadle

Další značně omezující podmínkou je fakt, že nelze přepravovat jakékoli tekutiny v množství větším ne 100ml na obal, a celkově 1l. Navíc musí být toto vše uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letištích k dostání před bezpečností kontrolou zdarma. Pokud není, tak obvykle není ani vyžadováno a kontrolováno.

Pár informací k odbavenému zavazadlu

Ačkoliv to není pravidlem, občas obdržím i dotazy k odbaveným zavazadlům. I zde samozřejmě platí jisté omezující podmínky. Jednou z nich je váha. Ačkoliv u většiny klasických přepravců máte zavazadlo zdarma, měli byste se mít na pozoru. Každý kilogram přes váhu si totiž nechá společnost tučně zaplatit. Takový klasický limit je 23 kg. Znovu platí, abyste si konkrétní informace vyhledali na stránkách dané společnosti.

Odbavené zavazadlo - kam až doletí ?

Pokud letíte s přestupem tak Vás jistě napadne, jak to bude s mým kufrem. V drtivé většině zavazadlo putuje až do cílové destinace, kde si ho samozřejmě vyzvednete. Občas se může stát, že si na přestupním letišti budete muset zavazadlo vyzvednout a nechat se znovu odbavit. O této informaci Vás však vždy bude informovat pracovník odbavení (check-in).

Co dělat při ztrátě zavazadla

Pravděpodobnost ztráty zavazadla je stejná, jako výhra ve sportce. Bohužel (naštěstí) se tak občas děje. V tomto případě ihned kontaktujte reklamační přepážku dané společnosti, případně společnosti, která pro danou aerolinku provádí technický handling. Kde a jak tuto přepážku najít? Na každém letiště Vám rádi poradí - jen rada na závěr, přepážka je vždy před opuštěním omezeného prostoru letiště. Tedy před celní kontrolou. Je nutné mít potvrzení o ztrátě, v opačném případě neobdržíte žádné kompenzace a plnění z pojištění, pokud jej budete mít.

Závěrem bych jen dodal, neberte tuto skutečnost jako omezení, či diskriminaci. Člověk se zamyslí, zda opravdu na těch pár dní potřebuje tolik věcí - nakonec mu dojde, že ne. Například takové cestování po Evropě s kufrem si nedokáži představit, ideální je batůžek co hodíte na záda a vyrazíte.

Přidávám upřesnění k IQOSu, ne že bych chtěla kouřit během letu, ale mohu-li ho mít s sebou/letím do Jordánska/ díky, M

Dobrý den, mohu si na cestu vzít s sebou zařízení IQOS- zahřívaný tabák, na palubu?

Dobrý den, poprvé jsem si koupila letenky u společnosti Ryanair .. V ceně letenky je příruční zavazadlo (40x20x25 cm) + jsem si příplatila zavazadlo o velikosti (55x40x20). Možná už tady tato otázka byla, ale mohu si obě zavazadla vzít do letadla? Nebo to větší připlacené musím nechat odbavit? Děkuji.

• (upraveno 2019-03-02T13:45:14+01:00)

Nebyla. Získáváte medaili za zcela neotřelý dotaz, který zde ještě nepadl.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak moc jsou přísné limity když moje zavazadlo nemá přesně 55x40x20 v jednom rozměru o 5 cm víc v jiném zase o 5 míň.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Omg...

Dobry den, letim s EasyJet a mam zaplaceny kufr 23kg a prirucni zavazadlo (batoh) a zajimalo by me, jestli si muzu vzit s sebou do letadla jeste kabelku, kterou budu mit vylozene u sebe, u tela? Zatim co batoh bude nekde ulozeny. Vylozene myslim na nezbytnosti, ktere bych chtela primo u sebe v letadle... Dekuji.

Nevím, jak tady, ale obecně jde kabelka dát když tak do příručního zavazadla a před jeho uložením si ji vyndat.

Je možné jako palubní zavazadlo použít batoh nebo sportovní tašku, pokud splňuje předepsané rozměry? Nebo to musí být pouze kufr?

Kryštof Hájek

Proč by to musel být pouze kufr? :) Pokud splňuje rozměry, může to být cokoliv, klidně košík na houby ;)

Dobrý den,jaký je příplatek za zvíře na palubě v příručním zavazadle?Jsou nějaké spec.požadavky?

To je dotaz na jako kolik stojí oběd a co k němu dostanu...

Záleží na druhu zvířete, jeho hmotnosti, aerolince, destinaci atd.

Mám problém, letím tam se společností Ryanair a zavazadla mi splňují možnou velikost, ale zpátky se společností wizair a tam už je mám velké, protože rozměry budou splňovat až od 29.10. Takže mi je jako nevemou? Co je to za nesmysl když kupují zpáteční letenku, do 29.10 bereme tyto a od 29.10 zase větší. Nechápu.

• (upraveno 2018-10-07T11:28:08+02:00)

Co je k nepochopení na tom, že letite se dvěmi různými aerolinkami a každá má jiné pravidla, co se velikosti zavazadel týče ???

Koupila jste si dvě jednosměrné letenky. Když je příště koupíte rovnou na webu dopravce a ne přes kiwi, tak ještě ušetříte.

Dobrý den,

u společnosti Ryanair mám zaplacenou letenku Priority ( velké a malé zavazadlo). Zjistil jsem si povolené rozměry pro velké zavazadlo. Mohl by mi někdo říct, zda si mohu vzít zavazadlo o rozměru 54x32x22. Malé zavazadlo nemám. Mohu si proto vzít jedno velké zavazadlo, které si liší jen o pár centimetrů? Nebo jsou rozměry přísně kontrolovány? Přijde mi nelogické, aby moje zavazadlo neprošlo, když mám pouze jedno lišící se o pár centrimetrů a zaplatil jsem si za 2 příruční zavazadla. Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

A co ti na tom přijde nelogické?

Jan Čermák

Dobrý den Tomáši, rozměry příručních zavazadel jsou dány umístěním, kam se musí vejít. Větší zavazadlo do schránek nad vámi, menší pod sedadlo před vámi. Rozhodně vám nikde neprojde mít jedno zavazadlo o součtu rozměru dvou - nemáte ho kam narvat. Rozměry jsou dané, tak se s tím smiřte. Druhá otázka je jak důsledně to bude pracovník na odletové bráně kontrolovat...

Dobry den,

Zajímá mě, pokud se rozměry příručního zavazadla počítají i s koleckama na kufříku nebo bez koleček. Bez koleček, mám standardní 51x36,5x24. S Koleckama je to na výšku už 56cm, ale letecká společnost dovoluje jen 55cm.

Diky,

Hugo

Po tisící prvé počítají se i kolečka.

Dobre, ale proč pak ty příruční kufry uvádějí a prodávají v rozměrech bez koleček?

Kryštof Hájek

Tak to věc je výrobců kufrů. Každopádně aerolinky počítají i kolečka.

Takže si myslíte, ze když maj napsané rozměry 55x40x25 a já mám 56x36x23, tak to neprojde?

Mne teda za posledních par let nizkonakladovky ani jednou nekontrolovali, ale s Transavii letim poprvé, tak se zajímám, četl jsem na to různý názory, ze v Praze oka a v zahraničí horší...

Diky...

Kryštof Hájek

Já si myslím, že projdete, ale pokud bude na gatu někdo až moc akční a přeměřovat důsledně, pak ne. Pravděpodobnost vám přesně nikdo nezaručí.

Diky!

Dobry den,

Diky,

Hugo

Prosím, mohu v příručním zavazadle (batohu) přepravovat rozloženou trekingovou hůl? Délka 50cm, konce jsou patřeny gumovými chránítky? Děkuji, Jindřich.

Dobrý den. Kde se mohu dozvědět jestli můžu vzít sebou do příručního zavazadla pití a jídlo pro miminko? Poletíme se Travel servis. Děkuji.

Pavel Planespotter

Na webu letecké společnosti. Můžete.

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, na rozměry zavazadel u společnosti Ryanair. Jsou mi jasné rozměry, nevím však, jestli mohu zavazadlo to klece "zmuchlat"? Rozměr menšího zavazadla je 33x28x8 cm. Děkuji za informaci :)

Můžeš muchlat, jak potřebuješ, je jedno, jak to do té klece narveš.

Děkuju :) A ještě dotaz - do odbaveného zavazadla můžu mít i více než 100 ml tekutin, popř. i jídlo? :)

Pavel Planespotter

Celkem 1 litr po max 100ml balení. Jídlo taky.

A to platí opravdu do odbaveného zavazadla? Někde jsem četl, že právě to může být neomezeně..

Kryštof Hájek

Ne, pro odbavené zavazadlo tento limit neplatí, tam lze převážet více.

Omlouvám se, asi jsem se nevyjádřil přesně - koupil jsem si letenku u Ryanair bez přednostního nástupu, tzn. že mám nárok na dvě zavazadla: jedno (55x40x20 cm) a druhé (35x20x20 cm). Můžu dát do prvního tedy tekutiny nad 100 ml?

Můžu dát do příručního zavazadla podsedák (autosedačku pro starší dítě). Letíme na mallorku a budem si půjčovat auto, takže by nás vyšlo levněji přikoupit další příruční zavazadlo a dát autosedačku do něj než platit za každý den v půjčovně jejich. Nebude problém?

Kryštof Hájek

Další příruční zavazadlo koupit nelze, to byste museli koupit klasické odbavené.

Každá autopůjčovna půjčuje i dětské autosedačky... podsedák většinou i zdarma

No právě že po červnové zkušenosti kdy jsme platili 7eur za sedačku za den jsme si přikoupili prioritní nástup a dvě zavazadla (u ryanair) s tím že do toho kufru dáme podsedák plus nějaké oblečení. Jde mi jen o to jestli oni s tím nebudou mít problém z důvodu třeba bezpečnosti atd.

Opravdu se dá u Ryanairu přikoupit další příruční zavazadlo? Myslím, že nevíte o čem píšete.

@tyrhen Každá autopůjčovna rozhodně nepůjčuje dětské sedačky zdarma.

Avatar uživatele Andrea
Andrea

Problem to nebude, nejedna o zakazany predmet.

Asi jsem to nenapsala dostatečně jasně. Jedeme čtyři a měli jsme přednostní vstup jen pro dva protože nám 2 menší kufry stačily. Tím připlatit další zavazadlo jsem myslela pro další osobu, aby si kromě svého malého batůžku mohla vzít i kufr do kterého si dá ten podsedák.

Kryštof Hájek

Ale i když nemáte přednostní nástup, můžete si vzít stejný počet příručních zavazadel, jako když přednostní nástup máte ;)

Já vím, že i neprioritní mají dvě zavazadla a to větší jim odeberou do podpalubí. A to se odevzdává až když se nastupuje do letadla (před vstupem do tubusu)? Ptám se asi blbě, ale letěli jsme zatím jen jednou a to jsme právě měli přednostní vstup aby jsme měli kufry u sebe a nemuseli pak čekat na letišti na vyzvednutí.

Ano, přímo před vstupem do letadla, nikde dřív.

@Pavlína: Když víte, že i neprioritní mají dvě zavazadla, tak co tady celou dobu píšete o přikupování příručního zavazadla? Nebo neumím číst?

Dobrý den,

chystám se do Říma se společností Ryanair. Chtěla bych si vzít maly kufřík, ale jeho šířka přesahuje asi o 1,5 Cm, projde mi to ?

Děkuji za odpověď.

Určitá vůle v přeměřovací kleci je, pokud půjde zmáčknout, tak ano. Jinak samozřejmě ne.

Dobrý den, za dva týdny letím na 3 dny do Edinburghu se společností EasyJet a beru si pouze příruční zavazadlo (malý kufřík). Chci se zeptat, jestli si k tomu mohu vzít i kabelku (menší přes rameno) nebo mohu mít pouze ten malý kufřík a kabelka by se brala jako druhé příruční zavazadlo, které samozřejmě mít nesmím. Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, easyJet v tomhle bývá velmi striktní a druhé příruční zavazadlo nepovoluje. Mně donutili dát i malý foťák přes rameno do batohu, takže bych s kabelkou radši nepočítal.

Josef

Zdravím, přikoupil jsem si u Ryanair zavazadlo které bych si mohl vzít do kabiny + baťůžek . Přesto jsem musel malý kufřík odbavit. Dále jsem si pořídil přednostní nástup do letadla, právě z důvodu abych se pak nemotal s mými i když malými zavazadly mezi pasažéry ale vůbec nic takového, jako přednostní nástup se na letišti v Praze nekonal. Nebo jsem to prostě nezaregistroval. Moje otázka zní, je to jen tahání peněz z bláhových lidiček a nebo se mám při zpátečním letu o tyto služby hlásit?

Děkuji za odpověď. Josef

Dobry den, mohu v příručním zavazadle převážet potraviny konkrétně bagety, paštiku a sýr?

Petr76

Obecně se to nesmí, ale Češi dostali jako národ kolektivní výjimku.

Dobry den v srpnu letím poprve s dětma letadlem Ryanair,koupila jsem dvě zavazadla (na odbavení) výška bez koleček 60 šířka 41 a hloubka 28...s kolečkama výška 66 bude to problém? Mám to jít do obchodu vyměnit,nebo je tam váhový limit?

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 6 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 64 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…