Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být svobodní a nezávislí na jízdních řádech, vaše kroky jistě zamíří do autopůjčovny.

Jak to vlastně při takovém půjčení auta chodí a na co určitě myslet? Není třeba mít obavy, sepsali jsme pro vás základní návod, po jehož přečtení už vás nic nepřekvapí.

Kde rezervovat auto

Rezervačních portálů existuje několik desítek. Výběr auta přitom funguje podobně jako výběr letenek. Můžete použít vyhledávače, které vám srovnají nabídky všech dostupných půjčoven, případně rezervovat přímo na webech jednotlivých autopůjčoven.

Přes vyhledávače

Ve většině případů bývá cenově výhodnější rezervovat právě přes vyhledávače. Mezi nejoblíbenější a nejpřehlednější patří Rentalcars.com, často nejlevnější cenu nabídne třeba německý biliger-mietwagen.de. Při rezervaci přes vyhledávač se vždy dozvíte, u které půjčovny si auto půjčujete, stejně tak by měly být detailně popsané podmínky půjčovného. Vyhněte se srovnávačům s lákavými cenami, kde podobné informace nezjistíte, například nedoporučujeme používat web economycarrentals.com.

Rezervace přes podobné vyhledávače má tu výhodu, že porovná většinu nabídek od nejlevnější po nejdražší a vy tak nemusíte hledat po jednotlivých stránkách autopůjčoven. Navíc bývá zabookování přes podobné weby levnější než přímo přes web autopůjčovny.

Naopak mezi nevýhody patří nutnost detailně a dvakrát číst podmínky půjčení. Často se totiž stane, že po výběru konkrétní nabídky se podmínky aktualizují a liší se tak od původního textu. Před platbou si je tedy znovu pročtěte.

Při rezervaci peníze platíte přímo dané stránce (například Rentalcars nebo biliger-mietwagen) a případné změny či rušení řešíte přes ně.

Přes web autopůjčovny

Každá půjčovna samozřejmě provozuje své vlastní rezervační systémy, přes něž lze auto objednat. Ve většině případů bývá tato možnost dražší než přes výše zmíněné vyhledávače, neplatí to však vždy. Doporučujeme vždy nabídky porovnat.

Především v různých prémiových lokacích, tedy turisticky velmi exponovaných místech nebo naopak odlehlých oblastech může být levnější rezervovat přímo přes web půjčovny. Mezi nejznámější firmy působící na celém světě patří Avis, BudgetDollarEuropcarSixtHetzAlamo, Thrifty a další.

Půjčovny, jimž se raději vyhněte

Ne všechny firmy jsou seriózní a přes lákavou cenu ve finále naúčtují nesmyslné poplatky nebo se po vrácení auta snaží vymyslet různá poškození a strhnout si z karty peníze.

Mezi tradičně nejhorší půjčovny se řadí Goldcar, Centauro, Firefly, Record nebo InterRent.

Na letišti nebo ve městě?

Vždy zkontrolujte ceny půjčení v pobočce na letišti a v blízkém městě. Ceny se ve prospěch pobočky mimo letiště mohou lišit dokonce i o desítky procent (ale také nemusí), porovnejte si tak, jestli se vám nevyplatí jednu krátkou cestu z letiště vážit místní dopravou. Informace o dopravě z více než 600 letišť najdete v našich průvodcích.

Kdy rezervovat a kolik stojí půjčení auta

Obecně platí, že čím dříve auto rezervujete, tím méně zaplatíte. Většina autopůjčoven i rezervačních webů typu biliger-mietwagen.de nebo rentalcars.com umožňuje bezplatné zrušení 48 hodin před půjčením, nic vám tak nebrání si auto rezervovat pro jistotu s velkým předstihem a čas od času ceny kontrolovat – i autopůjčovny můžou mít různé slevové akce.

Podobně jako u letenek navíc nezáleží jen na tom, jak dlouho dopředu auto rezervujete, ale také v jakých termínech. V dovolenkových destinacích zaplatíte nejvíce během letních prázdnin, naopak v zimě jsou často ceny až absurdně nízké v rámci nižších stokorun denně (například v Irsku, Španělsku či Portugalsku).

Záleží dokonce i na dnech, v nichž si auto půjčujete. Vypravíte-li se do turistické destinace, nejdražší budou víkendové tarify (obvykle začínají ve čtvrtek v poledne a končí v pondělí v poledne), naopak ve velkých městech, kde se auta půjčují pracovně, budou nejdražší všední dny.

Při každém objednávání vyplňujete datum i přesný čas vyzvednutí, který hraje důležitou roli. Sazby se totiž počítají za každý započatý den. Když si půjčíte auto v pátek v 10:30 a vrátíte ho v sobotu v 10:30, zaplatíte za 1 den, pokud ho však vrátíte v 11:00, platit budete už 2 celé dny.

A jaké jsou vlastně ceny autopůjčoven? Vyplatí se vůbec? Samozřejmě v některé zemi jsou půjčovny levné, jinde drahé, obecně lze však říct, že většinou se vejdete do 1.000 Kč na den při půjčení menšího nebo standardního auta. Platí také, že čím delší je doba půjčení, tím méně za den zaplatíte. Například při půjčení auta v USA na 14 dní se dost pravděpodobně vejdete pod 700 Kč na den.

Na co si dát pozor při objednání

Záludností při vybírání nejlevnějších nabídek může nastat hned několik, přičemž některé z nich můžou mít pro vaši peněženku nepříjemné následky. Zkrátka při půjčování auta platí víc než kde jinde: číst podmínky

Pojištění, spoluúčast a depozit

Tři magická slovíčka, která při půjčení auta budete číst asi nejčastěji. Vzájemně spolu přitom úzce souvisí.

Pojištění si sjednáte buď přes třetí stranu, například při rezervaci přes rentalcars.com nebo úplně nezávisle u jiné společnosti, anebo přímo u autopůjčovny. Varianta externího pojištění je levnější, na druhou stranu je pak o něco komplikovanější „papírování“ v případě problému. Pokud se pojistíte přes třetí stranu a něco se přihodí, autopůjčovna si strhne peníze z vaší karty a vy pak následně budete uplatňovat škodu právě u společnosti, kde jste se pojistili. Naopak při pojištění přímo u autopůjčovny nic neřešíte a veškerou dokumentaci za vás vyřeší právě půjčovna. Na druhou stranu je takové pojištění výrazně dražší a v některých případech klidně převýší samotnou cenu půjčovného.

V základní ceně téměř vždy bude obsaženo pojištění CDW (Collision Damage Waiver), které však kryje jen škody na karoserii do určité výše. Nekryje poškození interiéru, skel, podvozku či pneumatik. Jednotlivé komponenty si vždy můžete k ceně přidat, anebo zvolit kompletní pojištění vozu s nulovou spoluúčastí (většinou označované jako LDW nebo FDW). Ceny jsou různé a závisí na lokalitě, typu vozu a délce pronájmu. Obvykle se pohybují mezi 300–650 Kč za den při zřízení přes „třetí stranu“, resp. od 600 do 1.500 Kč při zřízení přímo přes autopůjčovnu.

Spoluúčast je maximální částka, kterou po vás autopůjčovna může chtít v případě poškození či krádeže vozu. Částky se můžou pohybovat od stovek až po tisíce eur (maximální částka, s níž jsme se setkali, byla 2.500 eur). Pokud si zakoupíte kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, při poškození nebo krádeži auta nezaplatíte nic, opět však platí, že při pojištění přes třetí stranu si peníze nejprve strhne autopůjčovna a vy pak škodu uplatňujete u své pojišťovny.

Ovšem pozor! Pokud se nezaplatíte kompletní pojištění (LDW či FDW) a v ceně bude jen základní pojištění CDW (tedy většinou pouze karoserie), výše spoluúčastí se vztahuje pouze na dané pojištění. Tedy v praxi. Máte-li zapůjčené auto bez plného pojištění pouze se základním CDW a zničíte motor, spojku či jinou část vozu, zaplatíte plnou výši škody, nikoliv jen maximální částku "spoluúčasti".

Depozit je částka, která vám bude zablokována v den půjčení a odblokována po vrácení auta, pokud ho vrátíte v pořádku. Pozor, peníze se neodblokují automaticky v den vrácení, celý proces může trvat až 3 týdny.

Výše zálohy se opět napříč půjčovnami vcelku výrazně liší a může se pohybovat od 100 až do 2 500 EUR. Často je výše depozitu rovna výši spoluúčasti, ale není to pravidlem.

Kolik peněz si půjčovna zablokuje, to opět závisí na pojistce. Pokud budete mít uzavřeno plné krytí přímo od autopůjčovny, depozit bude malý nebo žádný, pokud bude plné krytí s nulovou spoluúčastí uzavřeno přes třetí subjekt (například přes renalcars.com nebo klasickou pojišťovnu), depozitu se nevyhnete. Každopádně mějte na kartě dostatek prostředků, které bezprostředně nebudete potřebovat během dovolené ani pár týdnů po ní.

Kreditní nebo debetní karta?

S depozitem souvisí i věčná otázka ohledně typu platební karty. K půjčení potřebujete kreditní kartu. Tu většina autopůjčoven vyžaduje právě k zablokování zálohy. Existují sice výjimky, kdy si vystačíte s debetní embosovanou kartou, ale většinou to znamená nutnost dokoupení drahého pojištění s nulovou spoluúčastí. Případy, kdy až na místě zjistíte, že vám auto nepůjčí jen proto, že nemáte kreditku, jsou na denním pořádku.

Kreditní karty jsou pro půjčovny důvěryhodnější než debetní, mají větší jistotu, že klient v případě potřeby opravdu bude mít dostatek prostředků. Půjčení s kreditní kartou je výhodnější i pro vás – v případě blokace velkého depozitu vám budou „chybět“ peníze banky a ne přímo vaše.

Pozor na palivovou politiku

Už při rezervaci auta by měla být jasně deklarovaná palivová politika. Nejběžnější a nejtransparentnější je tzv. „Full – Full“, tedy „Plná – Plná“. Auto si půjčíte s plnou nádraží a vrátíte s plnou, za benzin zaplatíte přesně to, co projedete.

Levnější sazbu můžou nabídnout půjčovny s politikou „Full – Empty“ nebo také „Prepaid Fuel“, tedy „Plná – Prázdná“, kdy si půjčíte auto s plnou nádrží a vrátíte s prázdnou. Takovým nabídkám se vyhněte. Neznamená to totiž, že dostanete auto s plnou nádrží zadarmo. Benzin si předplatíte s tím, že při vrácení můžete auto vrátit klidně s prázdnou nádrží. Za prvé si půjčovna naúčtuje tu nejvyšší sazbu za benzin, jaká je jen možná, a za druhé ke konci půjčení budete neustále hlídat ručičku palivoměru, abyste zbytečně nepřeplatili a vrátili auto skutečně „prázdné“.

Limity kilometrů a omezení oblasti pohybu

Pozornost věnujte položce „Míle/kilometry“. Ne všechny půjčovny vám umožní jezdit autem neomezeně daleko. Respektive umožní, ale vy za překročení bezplatného limitu zaplatíte.

Pokud je v této položce napsáno „neomezeně“ (unlimited), pak můžete s autem najezdit kolik chcete. Pokud ne, vždy je uveden maximální počet kilometrů, které lze ujet bezplatně (denně) a dále částka za každý kilometr navíc, obvykle se pohybuje kolem 10-15 Kč.

Dále je obvyklé, že autopůjčovny zakazují cesty do jiných států. Chcete-li zamířit i za hranice země, v níž si půjčíte auto, vždy se předem ujistěte, že to bude vůbec možné.

Počet řidičů

Při každé rezervaci vyplňujete, jestli chcete přidat dalšího řidiče. Nepřiplatíte-li si tuto službu, automaticky se počítá s tím, že auto bude řídit jen osoba, na kterou je půjčené.

Pokud bude auto řídit jiný řidič, než je zapsaný ve smlouvě, nejedná se o nic nelegálního. Nastane-li však jakýkoli problém na autě či nehoda, ať už zaviněná, nebo ne, a auto bude v tu chvíli řídit člověk nezapsaný ve smlouvě, veškeré náklady jdou na vaše triko. A to i když máte zaplacené plné pojištění s nulovou spoluúčastí.

Věk řidiče aneb mladí a staří si připlatí

Půjčujete-li si auto a je vám méně než 25 let anebo naopak více než 65 let, počítejte s přirážkou za mladého řidiče, které se nevyhnete nikde na světě u žádné půjčovny. Statisticky je dané, že mladí a starší řidiči jsou náchylnější k nehodám a autopůjčovny to vědí. V některých zemích musí platit i vyšší povinné ručení, pokud řídí mladý řidič.

Částky jsou opravdu vysoké a nezřídka překročí celou cenu půjčovného.

Pokud je vám méně než 21 let, auto vám ve většině zemí nepůjčí vůbec – ani za poplatek.

Typ auta

Při rezervaci máte samozřejmě možnost vybrat si z různých velikostí a tříd aut. Pamatujte však, že konkrétní značku a model vám půjčovna nezaručí. Všimněte si vždy poznámky „… or similar“, což znamená, že vám půjčí stejné nebo podobné auto dané třídy.

Mějte také na paměti, že ne vždy můžou být dostupná auta s manuálním řazením, především v USA, Austrálii či na Novém Zélandu se s nimi prakticky nesetkáte.

Jednosměrné půjčení auta

Je lákavé si naplánovat epický road-trip napříč celou zemí, méně praktické pak už je vracet se zase zpět na místo, kde jste si auto půjčili. Naprostá většina velkých autopůjčoven vám umožní vrátit auto na jiné pobočce (vždy však ve stejné zemi). Velmi důkladně však zkontrolujte finální cenu a položky s informacemi, co všechno není obsaženo v ceně.

Poplatky za jednosměrné půjčení auta totiž bývají velmi vysoké, často i násobně vyšší, než stojí samotná cena půjčení. Méně seriózní autopůjčovny tento poplatek neuvedou do celkové ceny, jen ho zmíní malým písmem v informaci, co není započítáno v ceně.

Existují samozřejmě výjimky, kdy jednosměrný poplatek není nijak závratně vysoký, typicky v menších zemích, na ostrovech, ale třeba i u některých půjčoven v Jižní Africe či v evropských zemích. Poplatek za jednosměrné půjčení například vůbec nebudete platit v rámci Kalifornie.

Drahé doplňkové vybavení

Cestujete-li s dětmi, budete si nejspíš spolu s autem rezervovat i dětskou autosedačku. Dobře se však podívejte, na kolik vyjde. Běžné ceny týdenního půjčení sedačky se pohybují mezi 50–80 EUR a může vyjít lépe si sedačku vzít už z domova, většina aerolinek je totiž přepravuje zdarma.

Úplně se vyhněte připlácení za GPS, kdy ceny často atakují absurdní hodnoty kolem 100 EUR na týden.

Co budu potřebovat

Zmínili jsme hlavní nástrahy, které vás můžou čekat při samotné rezervaci auta. Co však musíte mít s sebou, aby vám auto vůbec půjčili?

Předně potřebujete kreditní kartu na jméno řidiče, s níž jste auto rezervovali. O problematice debetních versus kreditních karet se zmiňujeme výše.

Další nezbytnou položkou je mezinárodní řidičský průkaz, alespoň při cestách mimo EU. Co to je, kde ho pořídit a kolik stojí se dozvíte v našem samostatném článku o mezinárodním řidičáku

S sebou musíte mít i svůj klasický řidičák, bez něhož je ten mezinárodní neplatný.

Doporučujeme také stáhnout si ještě doma do telefonu offline mapy a nepřiplácet zbytečné peníze za vybavení GPSkou.

Jak to chodí na místě

Při vyzvednutí auta

Při vyzvedávání se můžete setkat se 3 druhy převzetí. Na největších letištích bývají přepážky autopůjčoven umístěny všechny pohromadě ve speciální budově, k níž vede přehledné značení, případně se k nim dopravíte sami místním kyvadlovým autobusem či vláčkem, který je vždy zdarma.

Ne menších letištích pak bývají přepážky přímo v příletové hale a na těch nejmenších vás pak může čekat člověk s cedulkou, který vás do pobočky zaveze.

U přepážky pak předáte všechny potřebné doklady (pas/občanku a řidičák s mezinárodním řidičákem) a odmítnete všechny služby navíc, které vám půjčovna bude nabízet. Většinou se jedná o nabídku LDW (tedy plného pojištění s nulovou spoluúčastí) nebo předplacenou nádrž. Pojištění obvykle máte zajištěno již předem a předplacená nádrž nebývá cenově výhodná.

Následně předložíte kreditní kartu, kterou se zaplatí půjčovné, a většinou vám na ní zablokují depozit v předem dané částce. Ta je vždy vyznačena v podmínkách půjčení.

Poté už nic nebrání samotnému převzetí auta. Vždy dostanete šablonu, na které buď vy sami, nebo zaměstnanec půjčovny před vámi vyplní, v jakých místech a jak moc je auto poškozené. Kontrolu nepodceňujte a vyplňte všechna viditelná poškození od malých škrábanců až po špinavý interiér. Šablonu pak odevzdáte zaměstnanci nebo při výjezdu z parkoviště vhodíte do připravených schránek (je to časté třeba v USA).

Při odevzdání auta

Ještě než auto odevzdáte, ujistěte se, že není extrémně špinavé, a pokud je, zajeďte s ním k myčce a vyluxujte ho. Vyjde vás to levněji než poplatek za znečistění, který by si naúčtovala půjčovna (většinou kolem 500–1.000 Kč).

Samotné vrácení auta je většinou rychlá formalita. Přijedete, odevzdáte klíčky a hotovo. V některých půjčovnách si zaměstnanec rovnou prohlédne auto a sdělí vám, co je případně v nepořádku, jinde se ani s živým člověkem nesetkáte a klíče vhodíte do připravené schránky.

Zatímco vyzvednutí auta mimo pracovní dobu dané půjčovny buď není vůbec možné, nebo bývá zpoplatněno speciální přirážkou, vrácení mimo otevírací dobu je většinou zdarma. Klíče hodíte do schránky u přepážky.

Je dobré alespoň několik týdnů po návratu pravidelně kontrolovat výpisy z kreditní karty. Většina seriózních půjčoven vás v případě zjištění nějakého problému (nebo třeba placení pokuty) upozorní e-mailem a až poté si peníze z blokace strhnou, najdou se však i půjčovny, které se vás informovat neobtěžují.

Závěr

Půjčení auta může výrazně usnadnit cestování a také rozšířit vaši cestu o nová místa, kam byste se jinak nebyli schopni podívat. Je však důležité dobře znát a dobře si prostudovat podmínky půjčovného a především jim porozumět. Víc než kde jinde platí, že zdánlivě nejlevnější nabídka nemusí být ve finále opravdu nejlevnější. Protože věcí, na které je třeba si dávat pozor, je více, na závěr ještě přidáváme krátké shrnutí.

• Pojištění nebývá v základní ceně. Zřídit můžete levnější přes třetí stranu s tím, že při pojistné události budete muset vše vyřizovat sami a půjčovna si zablokuje vysoký depozit. Druhou možností je výrazně dražší pojištění přímo přes autopůjčovnu. Výhodou je fakt, že případnou událost za vás vyřeší půjčovna a vy už se nemusíte o nic starat, stejně jako nízký nebo žádný depozit.
  • Počítejte s nutností kreditní karty a mějte na ní dostatečný limit k zablokování depozitu. Půjčení na kartu debetní je možné jen u některých půjčoven a často je spojené s vysokými zálohami.
  • Nenechte se napálit palivovou politikou, optimální je půjčení i vrácení auta s plnou nádrží.
  • Po návratu pravidelně kontrolujte pohyby na kreditní kartě, méně seriózní půjčovny klidně můžou dál strhávat další poplatky.

Ahoj,

ráda bych Vám popsala naši zkušenost s půjčením auta přes Rentalcars (u spol. Record go) na Mallorce a řešení incidentu.

Dobrý, sic zdlouhavý konec...

Na Mallorce mají půjčení auta za "hubičku", takže jsme neváhali a půjčili si vyšší třídu - Mercedes A180. Přítel přes Rentalcars vzal vyšší pojištění bez spoluúčasti, takže zablokování depozitu na deb. kartě cca 1400EUR nás zpočátku moc netrápilo. V půjčovně jsme pak odmítli platit něco navíc s tím, že pokud se něco stane, strhnou to z depozitu.

Skoro ke konci dovolené, byl víkend, jsme si byli projít malou vesničku na západě ostrova Fornalutz. Při návratu k autu jsme se ještě smáli zrcátku přilepenému izolepou a dalším ťukancům na dalších autech...No zkrátka si tam s řzením auta a parkováním hlavu očividně nelámou. Při příchodu k autu jsme se však smát přestali. Byli jsme pryč necelou hodinu a někdo nás ťukl, sedřený lak a trochu promáčklé dveře řidiče. Samozřejmě nikde nikdo, ani lístek za stěračem. Tak jsme okamžitě volali na podporu půjčovny a začali shánět policii, aby sepsali protokol nutný pro pojišťovnu. Měli zavřeno. Tak jsme jeli "o dům" dál, kde nám však oznamili, že to není jejich rajon, takže nic nám nesepíší. Strávili jsme nad tím celý den, zbytečně, všude nás odmítli. Neviděli jsme žádné východisko, báli jsme se, že na tak drahém autě nám strhnou celý depozit a pojišťovna nám bez protokolu nic nevrátí.

Při vracení auta jsme vše vysvětlili pánovi, který od nás auto přebíral, vyhodnotil škodu na 300EUR. Po návratu domů jsme kontrolovali účet, co nás překvapilo, vrátili nám po měsíci celou částku 1400EUR, aby nám o několik týdnů později částku necelých 300EUR ZPĚTNĚ!!! strhli!

A na závěr: Výpis z účtu i papír od půjčovny jsme poslali na Rentalcars, která naštěstí nic neřešila - měli jsme plné krytí (POZOR! kromě interiéru - čtěte pozorně podmínky!!!).

Nic není hned a vše se vyřešilo až cca 2 měsíce o návratu z dovolené. Mějte trpělivost. A nekažte si dovolenou! :)

Miloš Machů

Chtěl bych se zeptat zda-li chápu jednu věc správně. Kreditku mám na 20k Kč, depozit - dle podmínek se při půjčení "neplatí"/spoluúčast je 2750 Euro, cca 72500 Kč. Stačí mít na účtě tuhle depozitní částku a vyšší a při prozkoušení jestli to kreditní karta pustí, tak by to mělo být v pohodě ne?

Jestli si opravdu půjčovna neblokuje depozit, pak by neměla ani zkoumat, kolik máš peněz na účtu. Já jsem měl v Austrálii spoluúčast 4000 AUD, ale depozit jen 250 AUD. Tam jsou takto vysoké částky na spoluúčast běžné, ale v jiných zemích to bývá méně. Kde to je? Nejsou tam rozumné nabídky s nižší spoluúčastí?

Na Islandu, z rentalcars:

Výše zálohy/spoluúčasti

Auto ma výši spoluúčasti při poškození vozidla 2750,00 € zahrnuje daně.

Auto ma výši spoluúčasti při odcizení vozidla 2750,00 € zahrnuje daně.

Autopůjčovna nebude při vyzvednutí auta vyžadovat zálohu.

Pro tuto rezervaci je nutné mít Kreditní Kartu.

Hlavní řidič musí vlastnit a předložit Kreditní Kartu na své jméno při vyzvednutí vozu. Kreditní Karta musí obsahovat dostatek prostředků k pokrytí spoluúčasti / depozitu (který bude blokován na Kreditní Kartě po dobu pronájmu). Kreditní Karta bude také potřeba k zaplacení lokálních poplatků, extra doplňků a čehokoliv dalšího zakoupeného u autopůjčovny.

Z půjčovny:

Hello

We do not take any deposit of your card, but we do keep your card info, if there will be any accident to the car and you will not have any insurances from us then we will charge your card.

Blokovat nic nebudou. Jen na tom Islandu fakt bez pojistky nejezdit :) píchnuté gumy a prasklé přední skla vyjdou pěkně draho.

• (upraveno 2019-09-17T13:24:51+02:00)

Díky za info :-) pojistku jsem vzal nabízenou od rentalcars, tak snad to proběhne všechno v pořádku.

Avatar uživatele Jirka
Jirka

Já si připojistil nulovou spoluúčast u Axa (název "Připojištění půjčeného vozidla" ) již před dovolenou. Jedná se o připojištění a samostatně nelze sjednat. Musí se pořídit např. s cestovním pojištěním. I tak se to vyplatilo. Tento komplet (cestovní poj. + pojištění spoluúčasti auta) mě vyšel na 6 dní necelých 300 Kč. U Rentcaru chtěli za full poj. cca 1.600,- Kč. Navíc mají (Axa) velmi krátké a sruzumitelné podmínky na českých webovkách. Jediné co "asi" neobsahuje toto pojištění, náhrada za nemožnost půjčovat auto po dobu opravy např. zdůvodu havárie. Pozor při častém vyhledávání aut na stejné místo, datum a čas. Weby si vás pamatují a i když vše vymažete a hledáte anonymně stejně o vás ví a navyšují cenu. stačí počkat třeba 14 dní a zase je o něco levnější. Také mi zablokovali po zastavení na benzínce auto kvůli vysoké rychlosti bez předchozího upozornění. Jenom točil startér. Bál jsem se, že mi pumpař natankoval špatný benzín.

Avatar uživatele Marek
Marek

Rentalcover dorovna konkurenční nabídku. Právě Axu jsem jim poslal a z 180€ bylo 55€ s krytím do 4900€ na 18dní v Usa. Poslali slevový kód akorát, chtěli jen prtscr a ok.

Ta AXA je levná, to je asi jediná výhoda, jinak prakticky nepoužitelná a se specializovanými produkty v rozsahu a využitelnosti nelze srovnat...

Zatím jsem si půjčoval auto cca 5x, z toho 3x u Goldcaru, jednou v Palermu, podruhé v portugalském Faru a potřetí na Mallorce v Palmě. Vždy na letišti. Objednával jsem přes jejich appku a s plným pojištěním, páč jsem srab. Ale vždy jsem zaplatil jen to, co jsem si objednal a i s pojištěním mě to vždy stálo max 700 Kč na den.

Avatar uživatele Tomáš
Tomáš

Aktuální zkušenost z Menorky, v půjčovně aut (Owners cars) dávám paní debetku od mbanky na depozit 800EUR + 83 EUR na PHM s tím, že v minulosti mi to 10 x v různých půjčovnách prošlo. Říká , že debetku nechce , ať vytáhnu kreditku , jinak doplatit pojištění 118 EUR (na týden), což bylo dražší než samotné půjčení auta.

Ráda bych přidala svoji zkušenost z Las Vegas. Auto jsme měli zamluvené už z ČR (přes známou, i když teď bych se do toho už klidně pustila sama). Auto bylo na přítele, protože je lepší řidič a bylo mu už 25, mě v té době ještě ne). Problém nastal s jeho kreditkou, protože auto na 3 týdny s věcmi typu GPS, pojištění odtahu apod. stálo více než byl limit na kartě. Tak zkoušel klasickou debitku a opět nic. Když jsem nabídla svoji US kartu (protože jsem tam přes léto pracovala a měla účet), tak zase by to vyšlo dráž kvůli věku a hotovost neberou. Nakonec po úvahách s kapkou hysterie jsme ubrali např. již zmíněné pojištění odtahu apod. a najednou jsme se do limitu vešli. A mohli jsme si vybrat v řadě jakékoliv auto jsme chtěli, luxus :) Skoro "naše" auto jsme vraceli zaprášené (projelo národní parky) a nikdo neřekl ani popel a nikdo si nic navíc neúčtoval. Dneska na to vzpomínám s úsměvem, ale v tu chvíli nebylo. Ale prý se jim to stává každý den :)

Petr76

Půjčovat si GPS na tři týdny se rozhodně "vyplatí"....

Stejně tak nechápu vaše překvapení nad tím, že se auto vrací neumyté.

Přítel neměl na kreditce volných 300-500 dolarů?

Liborek

Tak zrovna s tím umytím nebo neumytím byly i zde na fóru sdíleny různé zkušenosti z různých zemí, takže to bych si až tak jistý nebyl.

Avatar uživatele Jakub
Jakub

Mně se také podobná věc stala. Klasický limit u plateb u obchodníků. Stačilo dojít do prvního McDo a změnit si limit. Stalo se mi to dokonce 2x během jednoho roku :D Poprvé jsem byl v šoku. Po druhé jsem pánovi na přepážce řekl, že jsem idiot a že se za 10 min vrátím.

V severských státech jsem si vždy vystačila s klasickou debetní kartou (většinou bezproblémový Avis). Letos jsem se spálila u Alama v Itálii, tam skutečně trvali na kreditní - takže jsem připlatila za pojistku.

Autopůjčovna Hertz přijímá debetní karty bez nutnosti přikoupení Super coveru (plné pojištění) ve Španělsku, Francii, V.Británii, Německu, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Švédsku a na většině poboček i v USA (na východním pobřeží USA vyžadují téměř všude kreditní) Podmínkou je, že karta musí být embossovaná, na jméno řidiče.

Pozor např. v Portugalsku, nebo Řecku, tam striktně vyžadují kreditní kartu.

V Itálii je nově možno používat debetní kartu pro většinu základních kategorií.

jen drobná poznámka k věku - rozhodně neplatí, že každý pod 25 let kdekoliv platí poplatek. Záleží na destinaci i autopůjčovně. Na Islandu třeba poplatek nepožadují. Teď jedu na sever Norska. Většina půjčoven poplatek vyžaduje, Sixt jen do 22 let. (vše přes rentalcars)

Půjčení auta je v podstatě jednoduché, ale vždy je to sázka do loterie. Půjčoval jsem si auto mnohokrát na Krétě a letos ve Španělsku (Malaga).

Myslím si, že nejdůležitější je (kromě důkladného pročtení podmínek přímo půjčovny) přečíst si recenze na více místech (google, tripadvisor, klidně i facebook) a ideálně recenze přímo na tu pobočku (jestliže se jedná o velkou půjčovnu). Protože vše je prostě o lidech. A i když bude mít daná půjčovna obecně vstřícné podmínky a dobré hodnocení, tak když na dané pobočce budou "blbci", tak je to prostě smůla.

V půjčování auta jsem obecně srab a vždy si platím plné pojištění. Protože těch případů, kdy při vracení začne maník hledat všechny možné i nemožné škrábance, oděrky a podobně (a že jich na půjčovaných autech najdete dost) je hodně. Navíc oni jsou prostě ve výhodě. V případě, že vracíte auto na letišti, tak je pravděpodobné, že vám to za nějakou poměrně brzkou dobu letí a jste tedy v časovém stresu. Takže nemáte čas se s nimi dohadovat.

Ve výsledku to pojištění může i vyjít levněji, než pak doplácení za každou prkotinu. Na Krétě se mi z asi 10 půjčení 3x stalo, že mě někdo naboural. A jednou ten dotyčný ujel, takže bych to zaplatil ze spoluúčasti a v tu chvíli je rozdíl v ceně pojištění zpátky i s něčím navíc. A píchnutou pneumatiku jsem měl taky asi 2x (a to na svém autě jsem píchnul jen jednou během 20 let).

Děkuji za shrnutí. Auto jsem si půjčila vloni poprvé na Mallorce přes Rentalcars, půjčovna Budgets, za 5 dní něco přes pět tisíc.. 😐 Letos stejná destinace, půjčovna Wiber, přímo na jejich stránkách, cena za stejnou dobu 112€ s kompletním pojištěním a bez kreditní karty. Je dobré si před půjčením přečíst různé diskuse nebo navštívit stránky komunity Čechů, co v dané destinaci žijí. Obvykle jsou vstřícní a ochotní poradit 😊

Spajk99

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jakou máte zkušenost s kreditkou Diners Club u půjčoven? I přes to, že na kartě jsou loga AVIS, HERTZ, SIXT, tak jsem s ní měl vždy hoňku a většinou mi jí vzít nechtěli, ať už u zmíněných půjčoven, nebo u jiných.

Díky

Daniela Okopská

Zajímavý a praktický článek, děkuji.

Leoš Literák

Stalo by za to doplnit info o pokutách ..

Pokuty si platí každý sám. Když je to pokuta na místě, tak je to jasné. Když je to pokuta typu lístek za stěračem, tak je nutné se řídit pokyny na lístečku, případně se zkusit zeptat místních. A pokuty co chodí se zpožděním řeší půjčovny dvojím způsobem. Buď úřadu řeknou, kdo řídil a úřad to pošle rovnou vám, nebo to půjčovna zaplatí a strhne si to z karty (což je nejhorší, protože člověk se může špatně bránit v případě chyby).

Jaké máte zkušenosti s billiger-mietwagen s půjčením auta u konkrétní půjčovny (např. Europcar, Alamo, Ilha Verde) přes "organizátora" např. AutoEurope, CarDelMar apod.? Jak hodnotíte cenu půjčovného a připojištění Ergo?

Nebo je lepší půjčení auta přes rentalcars s jejich připojištěním?

Přes důkladné pročtení podmínek mi nevyplynula jednoznačná odpověď na výše uvedené otázky. Díky za Váš názor.

Lenousch

Ahoj, moc neporadím, sama se v tom vždycky plácám taky. Za to několikeré půjčení jsem nabyla zkušenosti takové - nutná kreditka, auto předem rezervovat přes Billiger, teď přes Rental, pojištění řeším momentálně přes Icarhireinsurance.

Rezervaci jsem teď na Sicílii zrušila, ač bylo hodnocení na billiger 9,1 (nevím vlastně jestli půjčovny, nebo zprostředkovatele), tak hodnocení na netu naprosto tragické. Tak jsem to přebookovala na Alamo a jsem zvědavá. Musím říct, že ti Italové jsou dost kumpáni schopný asi ledasčeho a taky doufám, že nebudu muset řešit papíry přes 3. stranu.

Ono to asi bohužel nejde zevšeobecnit, asi jen pokud někdo má dost peněz, půjčit s plným pojištěním od slušné půjčovny a pak má klid.

Zrovna tedy na Sicílii je plná pojistka (od půjčovny) příšerná raketa, tak se tomu zatím snažím vyhnout. Ve Španělsku mě to zdaleka tak netrápilo.

Za článek děkuji, jako základ super!

Avatar uživatele Majka
Majka

Díky, i když třeba k otázce:

by info i více mohl vědět někdo z admin....?

ještě jednou dík.

Marek

Ahoj,

my jsme půjčovali v USA přes billiger-mietwagen a úplně v pohodě.

Bylo to o něco levnější než na stránkách půjčovny.

Petr76

Billiger mietwagen je jen srovnávač a i ten nabízí např. nechvalně proslulé šmejdy Goldcar/Rhodium. Bez specifikace brokera/půjčovny je vaše informace naprosto bezcenná.

Avatar uživatele x.zabicka
x.zabicka

Super článek. Hned využiji možnost a zeptám se, zda někdo neporadí konkrétní půjčovnu v Catanii, Algheru nebo Zakynthosu, která nevyžaduje kreditní kartu. Máme pouze debetní. Díky

Lenousch

Určitě se půjčovna, kde kreditku nevyžadují najdeš, myslím, že v Evropě jich je skoro většina. Ovšem za cenu plné pojistky od půjčovny. Bez toho to nepůjde. Sice píšou, že chtějí kreditku, ale zkušenosti mám opačné. Na účtu to ale dost pocítíš :(

Bez kreditky je to vždy risk. V Itálii to velmi pravděpodobně nevyjde.

Lenousch

Letos v Itálii opět bez kreditky to opět prošlo, ale jak jsem psala... raketa neuvěřitelná. Nestojí to za to :(

V Italii to bez kreditky na CDW snad nejde. Sance 1:10. Jak se pise chteji bud plnou pojistku nebo kreditku (nastesti mam aspon firemni). V jinych zemich je pravdepodobnost o dost vyssi a treba Hertz jsem mel problem jen v Italii jinak Amerika, Svedsko, Norsko a dalsi uplne v pohode.

Když mluvím za autopůjčovnu Hertz, tak pokud budete rezervovat přímo přes stránky tak na většinu kategorií (kromě prestige a vícemínstých vozů) přijímají i embossované debetní karty. Měli teď před létem update v podmínkách a už to není tak přísný jako dřív. Plné pojištění není podmínkou.

Jana

Praktický článek, který všechno pěkně shrnuje, ale škoda, že nejdeš do hloubky k jednotlivým autopůjčovnám. Taky ta problematika kreditní karty je hodně diskutovaná, vidím to na cestovatelských fórech dnes a denně. Třeba mladí studenti si nemůžou dovolit nechat depozit na kreditce 1500€, i když jí třeba nakrásně mají, takže se určitě hodí uvést i ty další možnosti - jak je to s debetkou atd. Já jsem se teda bohužel v minulosti setkala s tím, že velké autopůjčovny vyžadují depozit i v případě zaplacení plného pojištění, což mi teda nedávalo vůbec smysl. Jinak za sebe nesouhlasím s tím, že šmahem odsuzuješ Goldcar, fungují v podstatě na stejném principu jako Ryanair - nízká základní cena a příplatky za každou kravinu - sepsala jsem podrobné info https://mywandertime.com/tipy-a-...e-goldcar/

• (upraveno 2019-09-05T14:33:11+02:00)

Šmahem? Goldcar/Rhodium jsou gauneři, kteří jen lákají lidi na optický nízké ceny? Proč je s takovou vehemencí pořád propagujete?

Kryštof Hájek
  • (upraveno 2019-09-05T14:34:37+02:00)

Jednotlivé body ještě asi plánujeme rozebrat detailněji do samostatných článků, tohle má sloužit spíš jen jako úplný základ.. . S těmi kartami – pokud náhodou půjčovna nemá s debetní kartou problém, pak půjčí ze stejných nebo horších podmínek než s kreditkou. Nedovedu si představit příklad, kdy by půjčovna upřednostnila (zvýhodnila) debetní kartu před kreditní.

A před Goldcarem a ostatními varujeme právě proto, že je u nich tak masivní počet negativních (a někdy opravdu velmi negativních) zkušeností. Samozřejmě se může stát, že půjčení u nich proběhne bez problému (třeba právě při zaplacení plného pojištění přímo od nich), ale procento nepříjemných zkušeností je tak velké, že je dobré lidi upozornit...

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz

Díky za článek. Mě by zajímalo více o tom pojištění. Jak to běžně řešíte a co byste spíš doporučili. :)

Jí zajímá ten součet, jen se to takto uvádí.

Avatar uživatele Honza
Honza

pokud je omezený počet km na den jak půjčovna pozná, že jsem skutečně překročil, pokud za celý pronájem nepřekočim počet km v součtu?

To je v každých autech GPS, které sledují?

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz
  • Přidal se před 6 měs
  • (upraveno 2019-09-05T15:54:53+02:00)

Z logiky věci bych řekl, že se podívají na začátku, kolik je v autě najeto a potom nakonci, když auto odevdáte. Pokud je číslo vyšší než počet dní x dovolený limit km, tak budete platit. Pokud nepřekročíte v součtu, tak bez problému.

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 7 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…