Pláž na La Digue

Seychely (Mahé, Praslin, La Digue) a vše co jste si přáli vědět

53 komentářů
2017-08-17T11:54:22+02:00

Aktualizace: Vypracoval jsem pro vás detailního průvodce pro Seychely zde.

V sobotu jsme se vrátili ze zdařilé 14 denní jízdy z Milána přes Abu Dhabi na Seychely a zpět přes Paříž s těmito letenkami. Původně jsem se chtěl s vámi podělit o detailní cestopis, ale nebylo by zde místo a málokdo by jej dočetl až do konce. Proto jsem oželil zdlouhavé detaily a sepsal tak trochu jiného průvodce Seychelskými ostrovy z vlastního pohledu.

Celou dobu vás bude provázet můj vlastní pohled na Seychely a fotografie od Michaely Zaňkové, jejichž přebírání není bez předchozího svolení povoleno.

Po příletu na Mahé – pozor na byrokracii

Jediná cesta, jak se dopravit na Seychelské ostrovy, vede přes mezinárodní letiště na Mahé (SEZ). Pot vás poleje ihned po výstupu z letadla. Nejen kvůli třiceti stupňovým teplotám a vysoké vlhkosti, ale také v případě, pokud jste podcenili některé z nutných byrokratických příprav.

Je nutné mít potvrzení o ubytování po celou délku pobytu a doložit zpáteční letenku. Celníci chtějí tyto potvrzení vidět na střídačku, my jsme sice prošli bez dotazu, ale kolegy vedle pěkně potrápili. Celníkům nedělá problém zavolat do hotelu, proto nezkoušejte trik se zrušením rezervace a objednáním některých z neoficiálních apartmánů. Jedinou výhodou je snad fakt, že není potřeba vízum.

Pro bezproblémový průběh celní kontroly doporučuji korektně vyplnit příletové kartičky, včetně adresy a telefonního čísla do hotelu.

Na letišti, stejně jako v celém státě, není dostupný internet zdarma. Jedna hodina připojení zde vyjde na 100 sr, tedy v přepočtu 200 Kč.

Z letiště taxíkem, shuttlem, ale i autobusem

Budete-li svůj pobyt na Seychelách trávit na Mahé, můžete si rovnou po příletu půjčit auto. Ceny se pohybují v rozmezí 40 – 50€ za den.

Velmi drahou alternativou jsou místní taxíky. Cena z letiště do Beau Vallon je 500-600 sr (1.200 Kč!), hlavní město Victoria dosáhnete do 400 sr. Toto je celkem dobrá cena, standardně není problém dosáhnout 100 Kč za 1 km jízdy.

Je-li ihned následujícím cílem některý z okolních ostrovů (Praslin či La Digue), máte možnost si k ceně plavby doobjednat shuttle přepravu, a to za 10€ za osobu. Více v sekci doprava mezi ostrovy.

Poslední alternativou je autobus. Na internetu se spíše setkáte se zastrašujícím přístupem, že turisty se zavazadly autobus nepřeváží. Pokud s sebou neberete doslova lodní kufr, neměl by být problém. Autobusem jsme se v pořádku přepravovali s krosnou, velkým a malým batohem. Jízda busem na Seychelách je fixně stanovena na 5 sr, tedy 10 Kč.

Doprava mezi ostrovy Mahé, Praslin a La Digue

Jediná letecká linka na Seychelách je mezi ostrovy Mahé a Praslin. Operující aerolinka Air Seychelles prodává zpáteční letenky přibližně za 4 tisíce a létá 15x denně. Doba letu zahrnuje pouze 20 minut. Soukromé cesty vrtulníkem a hydroplány na tomto serveru zmiňovat nebudu.

Námi upřednostňovanou variantou je doprava lodní. Katamarány jsou operovány jediným dopravcem Cat Cocos, který si vydobyl doslova monopol. Na výběr máte ze 3 tarifů (hlavní kajuta, horní kajuta, byznys) a 3 spojů denně mezi Mahé a Praslinem. Společnost Inter Island Ferry provozuje spojení mezi Praslinem a La Digue v jednotném tarifu 7x denně. Ceny jsou následující (jeden směr):

  • Mahé – Praslin za 48€
  • Praslin – La Digue za 15€

Koupit si můžete také transfer z letiště do přístavu na Mahé za 10€ v rámci své rezervace, vychází rozhodně levněji jak taxi. Rezervace lodních spojů provedete na seychellesbooking.com. Obecných informací bylo více než dost, teď jdeme na to hlavní - kde bydlet, co vidět a kde se vykoupat na jednotlivých ostrovech.

Mahé

Hlavní ostrov Seychel je rozhodně nejdobrodružnějším ze všech, a to v případě, kdy si vypůjčíte auto a vyjedete do hor. Jízda serpentinami v kombinaci s prudkým klesáním či stoupáním a silnicí jen o málo širší, než vaše vypůjčená Kia, je skutečným adrenalinem. Nesmím opomenout fakt, že na Seychelách se jezdí vlevo. Ale hezky pěkně od začátku.

Hlavní město Victoria

Mahé hostí nejen hlavní letiště země, ale i hlavní město Victorii. Z letiště do Victorie se nejlevněji dostanete autobusem, zastávky jsou vesměs vyobrazeny na samotné silnici. Pro zastavení zamávejte řidiči, případně zmáčkněte tlačítko stop. Jízda je vždy za 5 rupií nezávisle na vaší výchozí a cílové destinaci. Ve Victorii se nachází dopravní uzly v podobě autobusového nádraží a lodního přístavu. Shlédnout zde musíte Clocktower, v kreolštině jako Lorloz. Město není příliš velké a centrum projdete pěšky. Na jihu města můžete navštívit botanickou zahradu.

Beau Vallon, turistická část ostrova

Z Victorie se rychle přesuňte dále. Hlavní plážovou lokalitou na Mahé je Beau Vallon. Dlouhá 3 kilometrová pláž vás rozhodně neohromí. Nenajdete zde nic noblesního, ani kouzelného. Co však překvapí je fakt, že i zde je téměř liduprázdno. Prázdné pláže jsou totiž na Seychelách téměř standardem. Co však nelze Beau Vallon odepřít je fascinující západ slunce.

Doprava po ostrově autem i autobusem

Dále je již nutné si vypůjčit auto nebo trávit nekonečné hodiny čekáním na autobusy a procestovat ostrov. Autobusy totiž nemají pevné jízdní řády a jezdí jak se jim zachce, někdy čekáte pár minut, jindy třeba hodinu. Proto neváhejte a projeďte autem ostrov křížem krážem. Litr benzínu vyjde na 35 Kč, přičemž na detailní projetí ostrova si vystačíte sotva s 20 litry.

Další tipy k návštěvě na Mahé

Ke koupání doporučuji lokalitu na západě ostrova - Port Launay a Port Glaud. Nezapomeňte na šnorchl. Cestou však musíte zdolat hornatý střed ostrova, pokud pojedete nejsevernější silnicí, máte po cestě dech beroucí vyhlídku v místě zvaném Mission Lodge. Cestou ještě minete továrnu na čaj s možností exkurze i nákupu.

Ceny za hotely a jídlo

Vzhledem k cenám za ubytování startujících na 2.200 Kč za pokoj a tomu, co Mahé nabízí, doporučuji na Mahé rychle zapomenout a zmizet o pár desítek kilometrů severněji na La Digue se zastávkou na Praslinu. Maximálně pak mohu doporučit pokoje i apartmány v Divers Lodge u Beau Vallon.

Mahé je však nejlevnějším ostrovem co se potravin a pitné vody týče. Barel s 5 litry vody zde pořídíte za 30 sr (1l za 12 Kč) a k snědku lze doporučit místní stánky u Beau Vallon nabízející velké porce jídel za 50 sr. Každou středu se pak u pláže pořádá menší trh s jídlem i suvenýry od 16 do 21 hodin.

Praslin

Endemický ostrov Praslin je dle mého pastí na turisty. Plní očekávání se řítíte na Seychely s okouzlujícími plážemi, ale místo nich obdržíte doslova nechutné pobřeží pokryté mořskými řasami skrývající pichlavý hmyz v podobě Sandflye. Ten nám pravděpodobně okořenil závěr dovolené vysokými horečkami 40°C a zdravotními problémy (čekáme na výsledky krve) v podobě horečky dengue. Nic však není tak černobílé.

EDIT: Na základě vašich komentářů jsou řasy způsobené vodními proudy v závislosti na ročním období. My zde byli v březnu.

Jak se dopravit na Praslin

V přístavu můžete naskočit do taxíku, který vás za 250 - 400 sr (můžete smlouvat) sveze do jedné z hlavních oblastí ostrova, nebo pokračovat pěšky po molu k autobusové zastávce. Jezdí odtud autobusy ve směru k Anse Volbert i Grand Anse. Vzhledem k jedné zastávce pro oba směry se nestyďte zeptat řidiče v kterém směru jede. Možnost půjčit si automobil za 40€ na den je samozřejmostí. Pokud na ostrov přiletíte, před letištěm najdete zastávku autobusu jezdící na Grand Anse a dále přes Vallée de Mai k Anse Volbert.

Nejvýznamnější lokality na Praslinu

Hlavní lokality, kde budete ubytovaní, se jmenují Grand Anse v jižní části ostrova nebo Anse Volbert v části severní. Jedná se o oblasti s několikakilometrovými plážemi. Místní pláže jsou však plné smradlavých řas a hmyzu. Osobně doporučuji zvolit Anse Volbert, oblast je menší s třemi indickými samoobsluhami a několika restauracemi. Výhodou je kratší vzdálenost do přístavu i k jediné seychelské pláži ostrova Anse Lazio.

Anse Lazio, jediná seychelská pláž

Anse Lazio - jediné místo na Praslinu, které si zamilujete. Na nejsevernější pláž ostrova se dopravíte autobusem (směr Boudin nebo Zimbabwe). Vystoupíte na konečné u pláže Anse Boudin, odkud přes prudký kopec půjdete ještě 15 - 20 minut pěšky. Námaha bude odměněna čistou pláží se žulovým zátiším, tedy přesně tím, proč jste na Seychely vydali. Na cestu si však nezapomeňte přibalit šnorchl, dostatek vody a svačinu. Na pláží jsou 2 restaurace a ceny za hlavní jídlo startují na 250 sr.

Vallée de Mai, přírodní rezervace na seznamu UNESCO

Druhým důvodem, proč navštívit Praslin je místní národní park Vallée de Mai v samém nitru ostrova. Vstupné 20€ je výměnou za 2 - 4 kilometrové trasy touto přírodní rezervací patřící pod UNESCO a nabízející 4 druhy palem, včetně Lodoicey seychelské s typickým dvoukomorovým kokosem. Šťastné povahy mohou spatřit endemického papouška černého. Autobusy jezdící k Vallée de Mai nesou tuto informaci v informační ceduli na předním skle.

Vhodným pokračováním z Vallée de Mai je jízda k letišti Praslin (PRI), kde si můžete zahrát na spottera a poté se projít po 5 kilometrové pláži Grand Anse zpět, kde vám společnost budou dělat pouze tuny mořských řas.

Ceny za ubytování a potraviny na Praslinu

Ubytování jsme na Praslinu sehnali nejlevněji, zhruba za 1.800 Kč za noc a pokoj. Kvalita však byla horší než špatná. V Anse Volbert chybí bistra, proto jsme stravu řešili vařením ze surovin od indů. Cena za nákup potravin (špagety, omáčka, cibule, lunchmeat, vajíčka, tousty, sýr) a 5l vody byla rovna 150 sr.

Praslinu se rozhodně nevyhýbejte, ale zároveň zde nezůstávejte déle jak 3 noci.

La Digue

To nejlepší nakonec! Jediné místo, které za ty nekřesťanské peníze stojí je úchvatný ostrov La Digue. Pokud jste si přáli být součástí pohlednicových či pohádkových maleb skvostných seychelských pláží, zde se splní vaše přání. Romantické písčité zálivy s bílým jemným pískem, křišťálovou vodou a žulovými kameny a palmami je to, co si z La Digue zapamatujete.

Jak se dopravit na La Digue

Cesta na La Digue vede s přestupem na Praslinu, ten však trvá mnohdy jen 15 minut, neboť lodní spoje na sebe výborně navazují. Z přístavu se do hotelu dopravíte pěšky, zabere vám to zhruba 10 - 20 minut v případě, že jste vybrali rozumnou lokalitu.

Zlatá trojka pláží Grand, Petite a Cocos

Tím nejsilnějším zážitkem pro nás byly doslova bezchybné pláže na jihu ostrova. Cesta vede skrz mírný kopec a netrvá déle jak 15 minut jízdy na kole. Pláže se jmenují Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos. Jsou vzájemně oddělené krátkými stezkami, které však vedou skrz kopcovitý terén a tak se cesta může protáhnout i na 20 minut. Grand Anse nabízí menší bar, kde lze na chvíli zapadnout do stínu. Petite Anse je vybavena přístřešky, které jsou však hned brzy z rána obsazeny a Anse Cocos je pak asi tou nejlepší ze zmíněné trojky. Krom stínu pod palmami nabízí i mírnější mořské proudy, které dovolí koupání dále, než 10 metrů od břehu. Na Grand Anse a Petite Anse je totiž zakázáno se koupat z důvodu velmi silných mořských proudů.

Další zajímavou pláží je Source D´Argent nacházející se v parku Union společně s výběhem želv. Vstup se platí 7€. My jsme šli do parku po páté hodině a vstupné po nás již nikdo nechtěl, místo koupání jsme dali přednost romantice při západu slunce na jedné z miniaturních pláží.

Po ostrově jedině na kole se skvělou stezkou

Na ostrově naleznete nižší desítky motorových vozidel, většina lidí i turistů se zde pohybuje na kole, což je zároveň příjemné zpestření dovolené. Půjčit kolo si můžete rovnou v přístavu nebo lépe na hotelu. Za den zaplatíte 100 sr (200 Kč) a je třeba si kolo pečlivě vybrat. Většina nepřehazuje a mnohdy ani nebrzdí.

Čím ostrov dokáže okouzlit je krom pláží atraktivní cyklistická stezka lemující pobřeží. Neváhejte a objeďte ostrov od jednoho cípu k druhému.

Kde se ubytovat a jaké jsou ceny na La Digue

K ubytování jsme si vybrali guesthouse Rising Sun, který předčil naše očekávání. Rodinný guest house nabízí vše potřebné. Dva kroky od pokojů se nachází skvělé a levné bistro, stejně tak i místní super market se vším nezbytným. V bistru si můžete objednat burgery či sendviče s hranolky nebo celá jídla do 60 sr. Ceny v supermarketech jsou poněkud vyšší, ale i přesto 5 litrů vody zakoupíte za 40 sr a cereální 200 g sušenky za 11 sr. Cena za noc v Rising Sun v pokoji se snídaní činila 85€.

Závěrem? Seychel se rozhodně nebojte. Jedná se o určitý druh destinace, kterou by měl každý jednou vidět, ale vícekrát se sem asi nevrátí. Mně jednou Seychely stačily, odnesl jsem si přesně to, pro co jsem letěl a příště rozhodně zvolím destinaci, kde nebudu muset platit za nejhorší ubytování na ostrově 2,5 tisíce korun a bát se pozdravit číšníka v restauraci.

Pro přehled jsme za 14 denní výlet s jednou nocí v Miláně, Abu Dhabí a třemi nocemi na La Digue, Praslinu a dvěma noci na Mahé zaplatili komplet 33 tisíc (letenky 12 tisíc, loď 4 tis., hotely 12 tis. a zbytek jídlo plus doprava).

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

53 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře