Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s vynecháním letu by neměl být problém, opak je pravdou a vše se může pro vás draze zvrtnout. Pojďme se podívat na jednotlivé případy.

V krátkosti si stačí pamatovat jednoduché pravidlo, a to, že vynecháte-li jeden let, pak všechny následující budou nenávratně zrušeny.

Nenastoupení na první let

Klasická situace nastává při objevení extra levného dálkového letu ze vzdálenějšího evropského města.

Řekněme, že jste našli letenku z Říma do Bangkoku za 7.000 Kč s tím, že se přestupuje v Mnichově. Samostatná letenka na ten samý spoj z Mnichova do Bangkoku vyjde na 15.000 Kč.

Logická úvaha praví, že koupíte letenku z Říma a nastoupíte až v Mnichově v přestupním bodě, který máte zkrátka blíž. Pokud však nenastoupíte už na první let v Římě, veškeré další se vám automaticky zruší bez náhrady (včetně zpáteční cesty).

Nastoupit vždy musíte v počátečním bodě tak, jak je uveden na letence.

Vystoupení po cestě

V některých případech může být zajímavé vynechat i let po cestě, např. při cestě na z Vídně do San Francisca budete přestupovat v New Yorku, kde byste se chtěli zastavit na pár dní, a pak koupí nové jednosměrné letenky přeletět do Kalifornie.

Nenastoupením na let z New Yorku do San Francisca znovu porušíte podmínky zakoupeného itineráře a propadají vám všechny následující lety, tedy zpáteční cesta z Ameriky do Vídně.

Vynecháním jakéhokoli letu po cestě vám propadnou všechny následující lety.

Vynechání posledního letu

Vraťme se k první příkladové letence z Říma přes Mnichov do Bangkoku a zpět. Zpáteční cesta vybízí k vystoupení již v Mnichově a láká nás nechat tak propadnout poslední úsek cesty, to jest let z Mnichova do Říma.

Zmíněné pravidlo propadnutí všech následujících letů nás již zajímat nemusí a nad situací teoreticky vítězíme. K praktickému vítězství vede však ještě následující krok.

Pokud cestujeme s odbaveným zavazadlem, budeme ho potřebovat vyzvednout. V drtivé většině vám aerolinky neumožní odbavit zavazadlo do místa přestupu ani kdybyste je na kolenou prosili. V takovém případě nezbývá než letět do cílové destinace nebo za předčasné vyložení zavazadla zaplatit poplatek, který se pohybuje v rámci vyšších desítek eur.

Pravidlo, že zavazadlo bez vás neletí, v tomto případě neplatí. Bezpečnostní kontrolou prošlo, na první let jste také nastoupili, a proto má zavazadlo většinou zelenou až do cílové destinace.

Občas vám aerolinka vyhoví, máte-li delší noční tranzit.

V opačném případě, kdy letíte nalehko jen s příručním zavazadlem, je situace zcela bezproblémová. V místě přestupu jednoduše opustíte letiště a nic neřešíte.

Využití jen zpátečního letu

V běžné praxi se setkáváme také s případy, kdy cestující nemůže nastoupit na let tam, ale zpáteční cestu by rád využil. I v tomto případě platí, že vynecháním jedné cesty nenávratně ztrácíte nárok na cesty následující.

Velmi často se tento případ uplatňuje v rámci cest napříč Evropou a letenek zakoupených u nízkonákladových aerolinií. V tomto případě zrušení zpátečního letu neplatí.

Nízkonákladové aerolinky jako Ryanair, Wizz Air či Easyjet prodávají vždy jednosměrné lety, které na sebe nijak nenavazují a nemění tak svou cenu. Ačkoli se letenka tváří jako zpáteční, ve skutečnosti vám aerolinie prodávají dvě jednosměrné.

Pokud tedy vynecháte let s nízkonákladovou aerolinkou, můžete využít i další let.

No-show fee „poplatek“

No-show fee je planý strašák cestovatelů, kteří nakouknou do tarifních podmínek své letenky. Ve skutečnosti se totiž nejedná o poplatek za vynechání letu, ale o poplatek, který uhradíte, pokud na let nenastoupíte a chcete i přesto letenky nadále využít v původním rozsahu.

Jednoduše nestihnete letadlo a na letišti zaplatíte no-show poplatek plus rozdíl v ceně původní a nové letenky a váš itinerář je stále platný i přesto, že jste některý z letů neúmyslně vynechali.

No-show poplatek platí pro případy, kdy vám letadlo uletí, ne když chcete let vynechat.

Závěr s otázkou „Proč?”

Jeden z nejčastějších dotazů k dané problematice se ptá logicky „proč“? Proč nemůžu nastoupit v místě přestupu, když stejně poletím úplně tím samým spojem a prakticky aerolince „ušetřím“?

Cenotvorba letenek je složitá alchymie.

Vždy si kupujete službu z bodu A do bodu B a v leteckém ruchu převažuje komfort nad ekologickou stránkou byznysu. I za zdánlivě delší 3 lety zaplatíte méně než za jeden přímý let.

Typickým příkladem jsou letenky z Kodaně s přestupem ve Vídni do New Yorku. Taková letenka bude stát např. 6.000 Kč, zatímco přímý let z Vídně už 9.000 Kč.

Letecká společnost podporuje prodej na dánském trhu a logicky se bude bránit obchodními podmínkami tomu, aby cestující nemohli těchto cenových rozdílů využívat, jak se jim zlíbí.

Dobrý den,

prosím o radu, mám zakoupeny letenky z Vídně Do Abu Dhabí a zpátky z Dubaje do Vídně. Avšak nemohu v termínu odletu, posunuli mi let. Bude mi platit zpáteční letenka, pokud nevyužiji cestu tam?

Moc děkuji J.

S kým letíte? Wizz Air - ano, bude platit. Ostatní aerolinky - ne, propadne vám.

Ano wizzair. Takže se nemusím bát? Moc děkuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ne, nemusite. S Wizzacem je to ok 😊

Dobrý den.Máme let z Mnichova do Mexika s přestupem v Kanadě,spáteční let je přímo z Mexika do Mnichova.

Chci se zeptat,pokud bych koupila novou letenku do Mexika ne s přestupem v Kanadě ,bude mi platit již koupená zpáteční letenka?

Děkuji Lída

Pavel Planespotter

Velice pravděpodobně NE. Tohle platí u nízkonákladovek, které zpáteční prodávají jako 2 samostatné letenky. To je Lufthansa ? ( Asi kombinace s Air Canada předpokládám)

Dobrý den, zakoupil jsem zpáteční letenku na Island na 25.-29. koupili jsme ale ještě na sobotu 22. protože to bylo levnější než měnit datum odletu.. když nenastoupím 25. ale udělám check-in bude platit odlet 29.? jedná se o Wizz air..Děkuji.

Bude platit bez ohledu na to, kdy poletíš tam.

Avatar uživatele jana-mrackova
jana-mrackova

Dobrý den, koupila jsem si letenku u Ryanair na Mallorcu. V pátek tam a v úterý zpět. Jenže teď se stalo, že nemůžu odletět v pátek, ale až v sobotu. Když si koupím jednosměrnou letenku na Mallorcu, platí mi pak zpáteční let z původní letenky? Děkuji za odpověď

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

platí

Avatar uživatele jana-mrackova
jana-mrackova

děkuji za odpověď

Zdravím potřeboval bych letět do Moskvy, ale když bych letěl do Kazaně přes Moskvu našel jsem jednu letenku o dost levnější, pokud bych koupil 2 jednosměrné lety Jeden z Prahy do Kazaně a vystoupím v Moskvě a pak z Moskvy do Prahy, budu mít problém?

Pokud bude jednosměrná do Kazaně a vystoupíš už při mezipřistání v Moskvě tak je to OK.

Jednosměrná zpět ale musí být z Moskvy.

Jen bacha na zapsané zavazadlo, to ti v Moskvě nedají.

Avatar uživatele superweb .
superweb .

Jen dodam zkusenost z lonska s FlyDubai. Ta aerolinka se chova jako neco mezi lowcostem a normalni aeorlinkou. Prodavaji letenky na vice navazujicich letu najednou, ale NO SHOW zrejme neresi. My leteli Praha-Dubaj-Bangkok a zpet, kolega nakonec vyuzil jen zpatecni cestu a nezrusili mu ji, i kdyz cestu tam neletel. A podle informaci z infolinky by zrejme mohl cestou tam nastoupit i v Dubaji a proslo by to.

urgentní dotaz: příbuzní mají letenku od kiwi prg-lhr-sfo a zpět stejnou cestou a první segment postihuje stávka british airways. další lety jsou united - tedy podle mě nezávislé letenky, spojené jen nákupem a “garancí” kiwi. nabízená alternativa je spíš k smíchu (prg-cdg-dbl-lhr...). vadilo by dopravit se do londýna na vlastní pěst? zkuste poradit, improvizace vítám, jde o čas 😉 a díky všem

Pokud by to byly dvě rezervace, problém není... Ale nevidím, co jste skutečně koupili, takže radit nemůžu.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Pro priste - at nenakupuji pres kiwi - a i oni nabizeji i “nerozdelene” letenky ale bez dalsich detailu tezko rict, kdyby vam poskytli rezervacni kod, tak si to muzete prece na webu BA/United overit.

díky za postřehy, letenky jsou opravdu nezávislé, takže jednáme rovnou s british. jinak opravdu kiwi mohu jen “doporučit”. bohužel nekupovali se mnou 😉

Avatar uživatele r.koptak
r.koptak

Ještě tady nezaznělo Nenastoupení na první přímý let.

Tím se automaticky zruší i zpáteční přímý let.

Můžou aerolinky i toto postihovat?

Storno letenky nejde ohlásit protože to situace neumožnila(nemoc,dopr.zácpa atd)

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Záleží na aerolince.

Obecně platí co je psáno výše, tzn. u lowcostu je to jedno, u klasické aerolinky, která mění ceny podle typu letenky (jednosměrná dražší než zpáteční), ti zruší následující let, tedy i zpáteční.

Avatar uživatele 15.10
15.10

děkuji za vyčerpávající info na toto téma

již mnoho let si říkám proč jsem nevynechal let tam či jinde, až letos jsem měl v plánu nenastoupit a připojit se jinde!

no a díky tomuto článku měním záměr...

Ta cast s tema zavazadlama, neni az tak pravdiva. Z nekolikalete zkusennosti s praci na letiste v Praze vim, ze pokud vam uleti posledni navazujici let, tak se vydate k exitu a v priletove hale vyhledate prepazku reklamaci zavazadel, kde oznamite, ze jste na posledni let nenastoupili, stejne tak automaticky zavazadlo nebylo nalozeno a pracovnik zaridi vylozeni zavazadel. Ano, chybovat je lidske a je mozne, ze dojde k tomu, ze zavazadlo na let nalozi a odleti bez vas. V tomto pripade staci sepsat PIR, aby bylo zavazadlo dohledano a nemel by byt prodlem se zaslanim napr na letiste do Prahy. Problemem muze byt to, ze vam ho nikdo nedoveze domu ke dverim, tak jak je to v normalnich situacich a ani si nejsem jisty, zdali by letecka spolecnost vyplatila kompenzaci v pripade, ze zavazadlo nebude dohledano.

Kryštof Hájek

Možná v Praze, ale jinde je naprosto běžné, že vám zavazadlo při přestupu vydají například až po zaplacení poplatku za zpoždění letadla, případně doplatku rozdílu v tarifu. Často nemusí fungovat ani výmluva na zdravotní stav - pak následuje nucené kolečko po doktotech. Zkrátka není dobré počítat s tím, že to může vyjít bez problémů, je lepší počítat s tím, že to nevyjde.

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…