Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli.

Co do letadla VŮBEC nepatří

S těmito předměty se raději nepřibližujte ani k letištnímu terminálu :)

• výbušniny a výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika,
  • kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače,
  • toxické, infekční nebo radioaktivní látky, hořlaviny,
  • obranné a paralyzující spreje, repelenty a jiné dráždivé látky,
  • spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.

Co nesmíte mít v příručním zavazadle

S sebou do letadla si nesmíte vzít následující věci. Většinu z nich bezproblémově odbavíte do zapsaného zavazadla.

• střelné zbraně ani jejich imitace (airsoftové zbraně apod.),
  • munice,
  • nářadí (např. vrtačky, klíče, šroubováky),
  • lékařské nástroje,
  • nechráněné holicí břity nebo žiletky,
  • sportovní potřeby jako např. hokejky, golfové hole, rybářské pruty atd.,
  • longboard (ten patří do odbaveného zavazadla),
  • tekutiny v balení o objemu vyšším než 100 ml nebo balení tekutin v celkovém množství vyšším než 1 l,

Pozor! Za tekutinu jsou považovány i potraviny obsahující kapalinu nebo gelovou složku jako např. džemy, marmelády, kompoty, sirupy, paštiky, med.

• náhradní struny ke strunným hudebním nástrojům,
  • kovové stanové kolíky,
  • minisegway, hoverboard, gyroboard (baterie musí být přepravovány v příručním zavazadle, ale vzhledem k jejich vysoké kapacitě je třeba ověřit s leteckou společností, zdali je jejich přeprava dovolena),
  • drony a další dálkově ovládané hračky a modely (pokud chcete dron přepravovat v příručním zavazadle, požádejte leteckou společnost předem o svolení),
  • velké deštníky s ostrým hrotem,
  • slunečníky.

Co nesmíte mít v odbaveném zavazadle

Oproti seznamu výše následující věci neodbavujte, ale vezměte si je s sebou do kabiny letadla.

• lithiové baterie a všechna zařízení obsahující lithiové baterie,
  • powerbanky,
  • cigaretové zapalovače, zápalky, náplně do zapalovačů,

1 krabičku zápalek nebo 1 zapalovač můžete mít přímo u sebe.

• elektronické cigarety (pouze bez napájecích baterií),
  • fotoaparáty a videokamery.

Foťák i kameru v odbaveném zavazadle můžete přepravovat, pokud z přístroje vyndáte napájecí baterie; ty musí být bezpodmínečně přepravovány v příručním zavazadle. Navíc jsou považovány za cennosti a ty by v odbaveném zavazadle vůbec být neměli.

Zdroj: prg.aero

Závěr

Berte náš výše uvedený seznam pouze jako orientační. Pravidla letecké přepravy se neustále mění a s nimi i seznam zakázaných předmětů. Před odletem si raději vždy informace ověřte, zejména cestujete–li po jiných krajích než v Evropě. Bezpečnostní limity se často liší dle kontinentů.

mužů si do kufru (odbavene zavazadlo) vzít nějakou nádobu, ktera ma napr 150ml max, ale je z pulky prazdna?

dik

Avatar uživatele Andrea _16
Andrea _16

Do odbaveneho ano

Ahoj, myslíte, že si v odbaveném zavazadle můžu z Arménie dovézt šampury? (kovové jehly na špízy dlouhé asi 50cm s ostrou špičkou)

Díky

Avatar uživatele Zoharejda
Zoharejda

Ano.

Avatar uživatele tmx
tmx

Tuší někdo, jestli jde vzít do kabinového zavazadla převodník (cyklo)?

Mám na mysli toto - https://www.bike-eshop.cz/prevod...samostatne

Jestli to není bráno jako zbraň...

Pavel Planespotter

Obávám se, že to projít nemusí. Může to být bráno jako vrhací zbraň. Při nejasnostech vždycky rozhoduje člověk na security kontrole.

floodland

Pokud to je jen s jednou společností, tak se jich dopředu zeptat, jinak bych zrovna tohle neriskoval. Zabavili mi už neškodnější věci.

Avatar uživatele tmx
tmx

Díky za názor. Ono to právě vypadá dost děsivě, ačkoliv svazek klíčů je asi nebezpečnější. Jenže se obávám, že po tom vznětlivém anglánovi 2 týdny zpátky, budou v Praze dost pečliví, protože určitě hned následovalo školení zaměstnanců security, že musí být ještě pečlivější, než doposud.

floodland

Anglán se na security snad ani nedostal ne? Bouchnul ve veřejné části.

Avatar uživatele Pepper.Sgt
Pepper.Sgt

Dají se převést vonné tyčinky, je jedno jestli v odbaveném nebo příručním zavazadle, případně jaké množství ?

Sue Ellen Ewing

Nepleť si vonné tyčinky s opiem.

Avatar uživatele czechtraveller8
czechtraveller8

vonne tycky jsme vozili myslim tak i tak a nikdy nebyl problem

Muzu mit v prirucaku skladaci trekove hole, kdyz na te kovove spicce bude plastova 'boticka'? A skřípátko na nehty?

Kovová špička neprojde, i když má krytku. Na nehty škřipátko po Evropě není problém.

Máte někdo zkušenosti s holící pěnou nebo gelem? Je v něm hořlavina, tak se radši ptám. Žiletky by mě taky zajímaly 🤔. Děkuju za odpověď.

Vosk...

Gel na holení si beru běžně, ale kupuju si samozřejmě malé 75-100 ml balení. Občas na to kouknou, jaký to má obsah, ale nikdy s tím nebyl problém.

Stejně tak jednorázová žiletka mi vždy v kufru nebo batůžku prošla :-)

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Přesně tak, malé balení gelu na holení a jednorázové holítko nejsou problém. Cestuji dost a vždy jsem prošla. Pozor na cokoli z manikury, mi neprošlo nic, ani pidi pilník nebo nůžtičky, ale nebyl problém s papírovým nebo skleněným pilníkem.

Nemůžu se nikde dočíst, že by se nesměla vzít vrtačka, bez vrtáků. Nemá ostré hrany, ani nic špičatého. Jde mi konkrétně o Vídeň a Ryanair.

AKU?

Tak včera 8.8. 2020 na pražském letišti mi zabavila ze sáčku jedna aktivní pracovnice mechanický rozprašovač s prostředkem proti vosám 75ml, který jako alergik nutně potřebuji. A propolus v rozprašovači jí nevadil, a mé neteři nezabrala jiná pracovnice podobný proti komárům a klíšťatům! Magic! Jsem udivena a stále nas....á

Avatar uživatele Katka D
Katka D

Prošel někomu skládací deštník v příručáku?

Určitě, mnohokrát, naposledy včera. 😊

Aluška

Chápu dobře, že nůžtičky z manikúry můžu mít u sebe v příručáku? Ještě jsem je neměla potřebu brát sebou, tak se raději ujistím, nerada bych o ně přišla.

• (upraveno 2020-01-03T20:16:05+01:00)

Manikurní nůžky jsou bez problémů, v Evropě zcela, jediné místo, kde mi je vyhodili bylo v Thajsku.

"V případě nůžek, musí být ostří o délce maximálně 6 cm (měřeno od otočného čepu)."

Ovšem poslední slovo mají vždycky soudruzi u bezpečnostní kontroly.

Avatar uživatele kvcr99
kvcr99

mně vyhodili male manikurni nuzky na Sri Lance.

Z Thajska do Malajsie prošly, z Malajsie zpět do Thajska už ne.

Ahoj všem,

Mám letenku bez zavazadla, tzn jen příručak. Kam si zabalit kosmetiku, šampon, kokosový olej anebo třeba žiletku? Û těch tekutin bych to mohla prebalit do malých lahviček do těch 100 ml, dohromady do 1 litrů. A u té žiletky. Stačí ji mít têda nějak zabalenou.?

Jak říkáš, malé lahvičky. Příp. pokud to není něco speciálního bez čeho se neobejdeš, tak koupit na místě. Jednorázové holicí strojky nejsou problém, i ruční strojek s žiletkou vevnitř projde. Anebo raději též koupit na místě.

Někdy vadí i obyčejná tužková baterie v odbaveném zavazadle. Dcera ho musela v Číně při odbavení rozbalit a bezdrátovou myš obsahující tužkovou baterku si dát do příručního zavazadla.

Avatar uživatele Michal_LBC
Michal_LBC

Z praxe, v Oslu mi neprošel ani sýr typu Brie :-D Řešení, rozpůlit ho na dvě části :-D koukali, ale pak tedy kývli.

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz

Proti šíleným pravidlům je třeba bojovat šíleným řešením. :)

Chtěla bych slyšet někoho, komu prošel 5 cm (pod 2") nožík.:-)

Avatar uživatele Odi
Odi

Já vozím běžně skládací nožík (čepel 5cm) na klíčích. Zatím vždy bez problémů, jednou ve Vídni mi ho na security přeměřovali, pak se omlouvali, že je to v pořádku, že si ho mohu nechat u sebe.

Avatar uživatele kibic
kibic

z Helsinek mi prošel nožík v batohu s čepelí 10 cm. Já jsem na něj zapomněl a oni ho nenašli :-D

mě zabavili manikůrové nůžtičky s čepelí 1-2 cm.

Mně zabavili malý nožík celková délka v otevřeném stavu byla 3,5 cm v Praze. Ani moje vysvětlení na jeho nutnost mít ho u sebe, nepomohlo.

Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova

Dotaz pro zkušené cestovatele: nemáte tip na nějaký vyzkoušený a účinný tuhý repelent? Cestuji jen s kabinovým zavazadlem, ve kterém mi už jednou neprošel přes kontrolu repelent ve spreji (50 ml). Zatím marně hledám nějakou účinnou náhradu, která by se dala koupit u nás. O tom, že se dají koupit repelenty na místě, taky vím. Ale s některými "tamními" jsem neměla dobré zkušenosti, protože hmyz vůbec neodpuzovaly. Díky za kažý tip :)

Avatar uživatele matej15
matej15
  • (upraveno 2019-12-04T15:22:14+01:00)

Řešení je buď koupit tekutý roztírací repelent, který se prodává ve 100 ml lahvičkách jako krém, ale v Česku je poměrně těžké ho sehnat, případně pak tekutý v rozprašovači (netlakovaný mechanický sprej). Tyhle varianty projdou. Tlakované spreje neprojdou, jelikož jsou označené jako hořlavina.

Například toto:

nebo toto:

Problém je ale v tom, že repelent je přímo vyjmenovaný mezi zakázanými položkami (předposlední skupina položek viz závěr článku). Když kontrolují důsledně, vyhodí to. Tuhý repelent (pokud by nějaký účinný existoval) by asi prošel, protože se nemusí vyndavat z příručního zavazadla. Na jiném webu jsem četl toto: "V Praze si poslední dobou dost zasedají na security na jakýkoliv sprej nebo gel v tubě a velmi detailně kontrolují a jakmile jde o repelent, putuje do koše s dovětkem, že by se to stalo i s krémem."

Pokud se nenajde vhodný tuhý repelent, tak je podle mě řešením létat do tropických (a případně subtropických) zemí, kde se nedá sehnat vhodný repelent na místě, jen s odbaveným zavazadlem, kde pravděpodobně i přes zákaz projde (raději jen tekutý nebo mechanický sprej).

Avatar uživatele matej15
matej15
  • (upraveno 2019-12-04T20:22:29+01:00)

Ještě se mi nikde nestalo, že by mi tekutý repelent kdekoliv sebrali a to jsem s ním obletěl pěknou řádku zemí včetně vyhlášených security hrotících letišt v USA, Číně, Francii i mnoha odletů z Prahy. V tlakovém spreji to ano, jdou po značce hořlaviny, ale tekutý repelent na sobě nic takového nemá. Pokud to tedy skutečně zakázané je, tak přelít do tuby od nějakýho šampónu a nikdo to nepozná. A větu, že by se to stejné stalo s krémem nechápu, zase netřeba si od security nechat srát na hlavu. Beztak ty skenery dokážou výbušné a hořlavé látky ropoznat, takže celá tahle buzerace se 100ml je jen kšeft pro letiště na prodej vody a duty free chlastu.

Já mám repelent Off s mechanickým rozprašovačem. Je na něm napsáno hořlavý, ale ne značka hořlaviny. To přelití do jiné nádobky do 100 ml by šlo. Původní obal s mechanickým rozprašovačem se může když tak vzít prázdný a neukazovat.

Mıchal

Mně tak v Praze vyhodili letitý Predator Maxx před odletem do Indie. Předtím prošel x různými kontrolami včetně pár v Praze. Pro jistotu měl přelepený symbol hořlaviny čárovým kódem. Možná by bylo fajn si přivézt suvenýr z Maďarska - repelent s maďarskými nápisy - "rovarriasztó".

Tak v Číně zapalovač vůbec, ženě odhalili všechny 4, různě mistrně ukryté:-)

Avatar uživatele Roman _14
Roman _14

Úplně stejně nekompromisně se k zapalovačům a zápalkám chovají i na Filipínách.

Avatar uživatele superweb .
superweb .

V Pekingu zabavovali co nasli v kapsach, co bylo v prirucaku tak vetsinou proslo. Docela by me zajimalo jestli by zbavili i neco lepsiho nez plastovy zapalovac, treba Zippo apod.

Když vyhazují obyčejný plastový, tak tím spíš by si udělali radost pro sebe třeba Zippem :)

Tomáš Cibulka

Já měl v Číně v odbaveném zavazadle zippo, ale bez náplně. Tak to prošlo. Ale musel jsem kvůli tomu rozbalit kufr. Naopak v autobuse (ano, mají rentgen i tam) neprošel ani deodorant ve spreji. Postupně jsme přišli o všechny...

Jen bych chtel dodat, ze ono povoleni zapalovace a sirek neni tak samozrejmosti uplne vsude. Napr. V Indii vam oboji nekompromisne zabavi...a je jedno zda jde o regionalni letiste ci vetsi letiste

Ahoj, mozna by jeste na seznam nepovoleneho prirucniho zavazadla pridat - trekove hole s kovovou spickou ( plastova projde )

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…