Při cestách v zahraničí vás mohou potkat i negativní zážitky, mezi něž se jistě řadí i ztráta cestovního dokladu v cizině. Nemusí to však být tragédie, ztráta občanského průkazu nebo cestovního pasu v zahraničí se dá lehce vyřešit a my vám nyní řekneme, co máte dělat.

První kroky vedou na policii

Ať už své doklady ztratíte, nebo vás okradou, vždy jako první zamiřte na místní policii. Zde sepíšete krátký protokol o ztrátě, který bude nezbytný pro následné řešení celé situace.

I když nehovoříte cizími jazyky, nebojte se. K vyřešení žádosti a nahlášení ztráty vám postačí jednoduchá krátká věta jako například: „I lost my ID/Passport and I need a protocol.“ s výslovností „Aj lost maj ajdý / pasport end aj nýd protokol.” nebo jim jednoduše tuto větu předložte napsanou.

S nahlášením ztráty rozhodně neotálejte. Váš doklad může posloužit i za hranicí zákona a lze si na něj vyřídit půjčení auta či vyzvednutí půjčky na vaši identitu. Vyvarujete se tak případným dalším problémům.

Jaký cestovní doklad jste ztratili?

K překročení hranic musíte mít platný cestovní doklad. Tím myslíme cestovní pas, případně občanský průkaz na území Evropské unie a dalších zemí, které cesty na občanský průkaz umožňují, viz náš článek Cestování na občanský průkaz.

Mohou nastat situace, kdy například v Itálii ztratíte občanský průkaz, ale stále u sebe máte cestovní pas. K návratu domů máte potřebný doklad a není nutné nic dále v zahraničí řešit.

Naopak pokud se nacházíte třeba v Thajsku a dojde ke ztrátě cestovního pasu, občanský průkaz vám k návratu do vlasti nebude stačit a je nutné zamířit na zastupitelský úřad České republiky s žádostí o vydání cestovního průkazu.

Zamiřte na zastupitelský úřad České republiky

Ztrátu vašich dokladů, ale hlavně vydání nových budete v zahraničí řešit na zastupitelských úřadech České republiky. Kde všude se nachází najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Pokud se ve vašem okolí žádný z těchto úřadů nenachází, můžete využít libovolný úřad jiného státu, který je členem Evropské unie, a zažádat o evropský cestovní průkaz.

Před cestou na samotný úřad je vhodné předem zavolat a domluvit si případnou schůzku, neboť především v turistické sezoně mohou být úřady přeplněné.

Na zastupitelském úřadu České republiky podáte žádost o náhradní cestovní doklad.

Požádejte o cestovní průkaz

Poté, co se dostavíte na zastupitelský úřad, budete žádat o cestovní průkaz.

Je potřeba mít na paměti, že tento doklad slouží výhradně k cestám zpět do vlasti. Pokud tedy před sebou máte ještě měsíc cestování napříč jihovýchodní Asií, pravděpodobně se vám plány zkříží.

K vydání cestovního průkazu budete potřebovat:

  • 2 fotografie pasového formátu (35 × 45 mm),
  • Uhradit poplatek 400 Kč,
  • Prokázat identitu.

Fotografie pořídíte v jakékoli fotobudce či můžete navštívit lokální fotografické služby.

Poplatek ve výši 400 Kč se hradí v místní měně, případně eurech nebo dolarech a v ojedinělých případech lze zažádat i o platbu v českých korunách. Některá cestovní pojištění mohou tento poplatek krýt, ponechte si tak stvrzenku o platbě.

Komplikovanější může být prokázání identity a vaší státní příslušnosti. To se řeší buď tak, že jde s vámi jiná osoba, která svým podpisem a platným dokladem stvrdí vaše údaje, nebo v lepším případě budete mít naskenované a uložené své doklady v internetovém úložišti či mailové schránce.

Kromě toho ještě vyplníte formulář s žádostí o cestovní průkaz, který vám pracovník úřadu předá.

Vystavení náhradního cestovního dokladu se provádí v co nejkratší době, ideálně na počkání.

Po návratu domů

S cestovním průkazem a protokolem o ztrátě dokladu zamiřte na úřad, kde cestovní průkaz odevzdáte a zároveň zažádáte o vydání nového dokladu.

Závěr

Jak vidíte, ztrátou cestovních dokladů v zahraničí se neděje nic zásadního. Postačí vám navštívit jen policii pro vydání protokolu o ztrátě a případně si nechat vystavit cestovní průkaz na zastupitelském úřadě.

Předcházet návštěvě úřadu v zahraničí lze tím, že budete cestovat po Evropské unii i s cestovním pasem odděleně od občanského průkazu či do zahraničí vyrazíte se 2 cestovními pasy. Těch můžete vlastnit libovolné množství a píšeme o tom v souhrnném článku o cestovním pase.

Sdílej článek s přáteli

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Ladislav Adámek

Hezky sepsané i pro laiky, díky👍

Pozor na to, že pokud si cestující vyřídí náhradní cestovní doklad, tak může být problém s cestou zpět pokud nemá jednu navazující letenku až domů.

Např. jedna letenka Bali - Shanghai s AirAsia a druhá letenka Shanghai - Praha s China Eastern. Letecká společnost pak nemusí cestující vpustit do letadla a je nutné koupit novou letenku Bali - Praha.

Odpovědět
před 11 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Glamping
Čtení na 14 minut
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 16 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Čtení na 6 minut
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří by nám chtěli jednorázově či dlouhodobě pomoci s obsahem. Pomáháme cestovatelům vyrazit do světa tím, že…

Virus
Čtení na 6 minut
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 244 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

Mezinárodní očkovací průkaz
Čtení na 2 minuty
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 7 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

134 dalších článků