Při cestách v zahraničí vás mohou potkat i negativní zážitky, mezi něž se jistě řadí i ztráta cestovního dokladu v cizině. Nemusí to však být tragédie, ztráta občanského průkazu nebo cestovního pasu v zahraničí se dá lehce vyřešit a my vám nyní řekneme, co máte dělat.

První kroky vedou na policii

Ať už své doklady ztratíte, nebo vás okradou, vždy jako první zamiřte na místní policii. Zde sepíšete krátký protokol o ztrátě, který bude nezbytný pro následné řešení celé situace.

I když nehovoříte cizími jazyky, nebojte se. K vyřešení žádosti a nahlášení ztráty vám postačí jednoduchá krátká věta jako například: „I lost my ID/Passport and I need a protocol.“ s výslovností „Aj lost maj ajdý / pasport end aj nýd protokol.” nebo jim jednoduše tuto větu předložte napsanou.

S nahlášením ztráty rozhodně neotálejte. Váš doklad může posloužit i za hranicí zákona a lze si na něj vyřídit půjčení auta či vyzvednutí půjčky na vaši identitu. Vyvarujete se tak případným dalším problémům.

Jaký cestovní doklad jste ztratili?

K překročení hranic musíte mít platný cestovní doklad. Tím myslíme cestovní pas, případně občanský průkaz na území Evropské unie a dalších zemí, které cesty na občanský průkaz umožňují, viz náš článek Cestování na občanský průkaz.

Mohou nastat situace, kdy například v Itálii ztratíte občanský průkaz, ale stále u sebe máte cestovní pas. K návratu domů máte potřebný doklad a není nutné nic dále v zahraničí řešit.

Naopak pokud se nacházíte třeba v Thajsku a dojde ke ztrátě cestovního pasu, občanský průkaz vám k návratu do vlasti nebude stačit a je nutné zamířit na zastupitelský úřad České republiky s žádostí o vydání cestovního průkazu.

Zamiřte na zastupitelský úřad České republiky

Ztrátu vašich dokladů, ale hlavně vydání nových budete v zahraničí řešit na zastupitelských úřadech České republiky. Kde všude se nachází najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Pokud se ve vašem okolí žádný z těchto úřadů nenachází, můžete využít libovolný úřad jiného státu, který je členem Evropské unie, a zažádat o evropský cestovní průkaz.

Před cestou na samotný úřad je vhodné předem zavolat a domluvit si případnou schůzku, neboť především v turistické sezoně mohou být úřady přeplněné.

Na zastupitelském úřadu České republiky podáte žádost o náhradní cestovní doklad.

Požádejte o cestovní průkaz

Poté, co se dostavíte na zastupitelský úřad, budete žádat o cestovní průkaz.

Cestovní průkaz

Je potřeba mít na paměti, že tento doklad slouží výhradně k cestám zpět do vlasti. Pokud tedy před sebou máte ještě měsíc cestování napříč jihovýchodní Asií, pravděpodobně se vám plány zkříží.

K vydání cestovního průkazu budete potřebovat:

  • 2 fotografie pasového formátu (35 × 45 mm),
  • Uhradit poplatek 400 Kč,
  • Prokázat identitu.

Fotografie pořídíte v jakékoli fotobudce či můžete navštívit lokální fotografické služby.

Poplatek ve výši 400 Kč se hradí v místní měně, případně eurech nebo dolarech a v ojedinělých případech lze zažádat i o platbu v českých korunách. Některá cestovní pojištění mohou tento poplatek krýt, ponechte si tak stvrzenku o platbě.

Komplikovanější může být prokázání identity a vaší státní příslušnosti. To se řeší buď tak, že jde s vámi jiná osoba, která svým podpisem a platným dokladem stvrdí vaše údaje, nebo v lepším případě budete mít naskenované a uložené své doklady v internetovém úložišti či mailové schránce.

Kromě toho ještě vyplníte formulář s žádostí o cestovní průkaz, který vám pracovník úřadu předá.

Vystavení náhradního cestovního dokladu se provádí v co nejkratší době, ideálně na počkání.

Po návratu domů

S cestovním průkazem a protokolem o ztrátě dokladu zamiřte na úřad, kde cestovní průkaz odevzdáte a zároveň zažádáte o vydání nového dokladu.

Závěr

Jak vidíte, ztrátou cestovních dokladů v zahraničí se neděje nic zásadního. Postačí vám navštívit jen policii pro vydání protokolu o ztrátě a případně si nechat vystavit cestovní průkaz na zastupitelském úřadě.

Předcházet návštěvě úřadu v zahraničí lze tím, že budete cestovat po Evropské unii i s cestovním pasem odděleně od občanského průkazu či do zahraničí vyrazíte se 2 cestovními pasy. Těch můžete vlastnit libovolné množství a píšeme o tom v souhrnném článku o cestovním pase.

Sdílej článek s přáteli

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ladislav Adámek

Hezky sepsané i pro laiky, díky👍

Pozor na to, že pokud si cestující vyřídí náhradní cestovní doklad, tak může být problém s cestou zpět pokud nemá jednu navazující letenku až domů.

Např. jedna letenka Bali - Shanghai s AirAsia a druhá letenka Shanghai - Praha s China Eastern. Letecká společnost pak nemusí cestující vpustit do letadla a je nutné koupit novou letenku Bali - Praha.

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 2 minuty
Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 16 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Čtení na 10 minut
Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Čtení na 7 minut
Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

128 dalších článků