Chcete vycestovat jen na občanský průkaz, ale nejste si jistí, do jakých zemí budete vpuštěni a kde vás otočí na hranici zpět? Nevíte, zda vaše dítě potřebuje vlastní cestovní doklad a jestli můžete na občanku i letecky? Cestování po Evropě na občanský průkaz je rozšířeno už nějakou dobu, stále však přináší řadu dotazů a nejasností. Pojďme tedy řadu problémů osvětlit a na otázky odpovědět.

Kam stačí občanka – seznam států

Cestování na standardní občanský průkaz (klasický i se strojově čitelnými údaji) je možné do všech zemí Schengenského prostoru a EU a dalších výjimek.

Kompletní seznam států a autonomních území umožňující cestování s občanským průkazem:

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko (do Grónska jen s pasem), Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Gibraltar, Gruzie, Guernsey, Chorvatsko, Irsko, Island, Isle of Man, Itálie, Jersey, Kosovo*, Kypr (nikoliv Severní), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Moldavsko**, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie***

*Akceptuje pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem

**Akceptuje jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, do Podněstří lze cestovat pouze s pasem.

***Situaci kolem Brexitu bedlivě sledujeme. Do konce roku 2020 probíhá přechodné období po Brexitu a občanský průkaz tak zůstává platným dokladem pro cesty do Velké Británie i přidružených území v Evropě.

Ve zkratce lze vlastně říct, že jediné evropské státy, kam nutně musíme cestovat s pasem, jsou Bělorusko, Rusko, Turecko, Ukrajina a Grónsko (byť je součástí Dánska, kam pas nepotřebujeme).

Země umožňující vstup na OP jsou rozděleny do čtyř kategorií:

 • Státy EU a zároveň Schengenského prostoru,
 • Státy Schengenského prostoru,
 • Státy EU,
 • Ostatní.

V praxi se ale pro běžné cestovatele nic nemění. Občanka musí být platná vždy alespoň po dobu pobytu v dané zemi, při cestách do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova a Moldavska dokonce musí platit ještě 3 měsíce po ukončení cesty.

Do Chorvatska na občanský průkaz

V poslední době se šíří internetem zvěsti, že chorvatští celníci na hranici vrací cestovatele jen kvůli absenci pasu. Pokud se tak děje, je jejich jednání protiprávní a vždy požadujte mluvit s nadřízeným. Vrátit na hranicích můžou pouze občanské průkazy s dobou platnosti prošlou nebo končící během pobytu, případně děti pod 15 let bez vlastního dokladu.

Do Chorvatska můžete cestovat s občanským průkazem po zemi i letecky.

Velká Británie a cestování po Brexitu

V souvislosti s odhlasováním Brexitu v roce 2016 se čím dál více množí dotazy, zde je možné cestovat na občanský průkaz do Anglie potažmo Velké Británie nebo jestli je potřeba pas. K Brexitu došlo 1.2.2020 a do konce tohoto roku platí přechodné období, během kterého se pro cestovatele zatím nic nemění.

Při cestách do Británie se doporučuje míst pas, avšak pouze kvůli rychlosti odbavení u pasové kontroly. S pasem totiž můžete procházet přes automatické brány, zatímco s občankou musíte jít ke klasické přepážce.

Karibské ostrovy a Indický oceán s občankou

Bez pasu můžeme vyrazit i do vybraných zámořských destinací, které patří pod Francii. Důležité je slovo „některých“. Často si totiž závislá území udržují určitou autonomii a vyžadují tak cestovní pas. Na občanku můžete volně cestovat do následujících oblastí:

Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Martin (pouze francouzská část! V praxi tak neaplikovatelné, neboť přímé spojení vede pouze do nizozemské části s vlastní autonomií, která vyžaduje pas).

V těchto případech je vždy nutné přesně znát itinerář cesty. S občanským průkazem lze do uvedených zemí cestovat pouze přímým letem ze státu EU či Schengenského prostoru. Pokud máte mezipřistání v USA či jinde, vždy potřebujete cestovní pas.

Do žádného jiného závislého území některého ze států EU (např. Aruba, Tahiti, Nová Kaledonie či Britské Panenské ostrovy) nelze cestovat jen s občanským průkazem.

Cestování s občanským průkazem letecky

Časté nejasnosti také vznikají při cestách různými dopravními prostředky. Platí však, že cestujeme-li do výše uvedených zemí, na typu dopravního prostředku nezáleží – občanský průkaz funguje jako legální doklad pro všechny typy cest, tedy i letadlem.

Nejčastěji dotazy směřují na cesty s Ryanairem, který na svém webu výslovně uvádí, že povolený cestovní doklad je pouze cestovní pas. Jak to tedy je? Stačí mi při cestách se společností Ryanair občanka? Ano, jedná se totiž o nepřesnost a cestovním pasem se myslí jakýkoliv legální cestovní doklad vydaný v EU. Platí tedy, že i u letecké společnosti Ryanair lze cestovat pouze s občanským průkazem (do výše uvedených zemí). Občanka slouží jako standardní identifikační nástroj (Photo ID) a není nutné si s sebou brát pas.

Cestovní doklad pro dítě

Často opomíjeným faktem je, že vlastní cestovní doklad (tedy pas či občanku) musí mít každý člověk, včetně dětí. V současnosti již není možné cestovat s dětmi pod 15 let, které nevlastní svůj doklad, a to ani když je máme zapsané v pase. Dnes již lze vyřídit dětský občanský průkaz za poplatek 50 Kč, jeho vystavení však trvá 15 dní (na počkání jen neoficiálně na místně-příslušném úřadu). Rychlejší variantou je už jen cestovní pas s nejkratší možnou lhůtou výroby 6 dní při ceně 4.000 Kč. Žádná jiná rychlejší varianta vystavení občanky pro dítě neexistuje.

Expresní vydání občanského průkazu – ceny a lhůty

Od 2.7.2018 se mění pravidla pro vydávání občanských průkazů, naštěstí k lepšímu. Jednak budou všechny občanky vydávány již s čipem a jednak bude možné zažádat o expresní vyhotovení občanského průkazu, samozřejmě za příplatek.

 • Vydání do 30 dní: zdarma, resp. u dětí do 15 let za 50 Kč,
 • Vydání do 24 hodin: 1.000 Kč, u dětí do 15 let za 500 Kč,
 • Vydání do 5 pracovních dní: 500 Kč, u dětí do 15 let za 300 Kč.

Změna jména, bydliště

Co se stane, když je nutná změna jména po svatbě nebo změna trvalého bydliště, vy si jdete vyřídit novou občanku a než se vyhotoví, u staré vám ustřihnou roh? Lze vycestovat s občanským průkazem, která má oddělený (ustřižený) roh? Podle evropského práva lze cestovat i s odstřiženým rohem, ale samo Ministerstvo vnitra ČR nedoporučuje tyto občanky používat v zahraničí. V některých zemích může být ustřižený roh považován za zneplatnění nebo poškození občanky a vy se tak vystavíte zdlouhavému vysvětlování, případně i pokutě, kterou jen těžko budete vymáhat zpět.

A co když mi občanku ukradnou? Pak dostanu pouze papírové potvrzení bez fotografie, na to však do zahraničí vycestovat rozhodně nelze a je nutné vzít cestovní pas nebo počkat 15 dní na vyhotovení nového OP.

Častým problémem u cestování s pasem (ve vybraných destinacích) je nutnost dodržení platnosti ještě 6 měsíců po vykonané cestě. Toto pravidlo při cestách po EU/Schengenu na občanku neplatí. Můžete vycestovat například do Chorvatska s občanským průkazem v červenci, i když vám platnost končí v srpnu. Vždy však musí občanka platit alespoň po celou dobu pobytu v zahraničí. Naopak při cestách do červeně označených zemí musí platnost občanky přesahovat alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu.

Další možná úskalí

Pravdou je, že ne všichni úředníci a celníci se s občanskými průkazy setkávají často a může se tak stát, že nebudou vědět, co za doklad jim vlastně předkládáte. Občas trvá delší dobu, než zjistí, že v ruce skutečně držíte platný cestovní doklad, nebo si zavolají svého vedoucího, aby jim to potvrdil. Bude-li vám někdo ve výše uvedených zemích tvrdit, že občanský průkaz není platný doklad k cestování, ohraďte se a nechte si zavolat vedoucího. Cestování do všech barevně zvýrazněných zemí na mapě je legální s občanským průkazem dle oficiálního stanoviska Ministerstva zahraničí ČR.

Zatímco do modře a žlutě vyznačených zemí si berete občanku jen kvůli identifikaci tak, jako jí nosíte s sebou doma, v zeleně a červeně označených zemích procházíte standardní hraniční kontrolou. Především na letištích s automatickými bránami je pas lepší volbou z důvodu rychlosti. Čtečka v těchto bránách totiž umí přečíst pouze cestovní pasy a cestující s občankou musí předložit doklad u okénka s celníkem.

Pozor také na platnost! Svěříte-li se celníkovi, že jedete do jeho země na týden a on zjistí, že občanka vám propadne za čtyři dny, vrátí vás zpět. Platnost občanského průkazu se musí alespoň shodovat s plánovaným pobytem v zahraničí, ideálně o minimálně o pár dní přesahovat pro případ nečekaných problémů a zdržení.

V dalším článku se naopak podíváme na zoubek cestování s pasem a všem potřebným informacím, rad a fíglů okolo.

Sdílej článek s přáteli

181 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mam problem pokazde kdyz jedu ze Slovinska do Chorvatska a zase zpet. Kdyz mi cteckou prejedou OP vyskoci jim tam neco cervene a pokazde chteji po me adresu kam jedu nekdy i jmena rodicu. Je to dost otravne protoze tam jezdim pracovne kazdy den tam a zpet a je to velke zdrzeni. Nakonec teknou ze je vse ok a jedu dal. Kdyz se zeptam v cem je problem nedokazi mi odpovedet. Dokaze mi nekdo poradit. Kdo tam muze neco zadat ze to celnikum vyskoci popr. kam se obratit

Odpovědět
před 4 měs

Dobrý den,

začátkem února 2020 se chystáme letět na Madeiru, zpět letíme přes Londýn. Já jen na občanský průkaz, dítě na pas , který platí jen do dubna. V mapě Madeiru nemáte, někde jsem četla, že by pas měl platit ještě 2 měsíce po termínu pobytu. Jak to tedy je?

Děkuji Gita

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, na mapě ji máme, Madeira je součástí Portugalska. A při cestách po EU stačí, aby doklad platil po dobu pobytu, není vyžadována žádná prodloužená platnost.

Dobrý den. Chceme s mužem letět do Skotska, ale já nemám pas. Chci se zeptat, jestli se něco náhodou od napsání tohoto článku nezměnilo a zda-li můžu beze strachu letět jen s občankou. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, zatím nezměnilo, stále můžete na OP.

Dobrý den. Máme jet autem do Italie..přes Rakousko a uvědomil jsem si, že mám ustřihlou občanku + žlutý lístek(změna trv.bydliště). Máme to riskovat? Nebo nebude problém? Díky za odpověď. M.N.

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Nikde oficiální kontrola není....

Dobry den, 30.8. odjizdime do Turecka a 10.8. jsem mela svatbu ale jeste vcera nebyla ani zmena zanesena v systemu a oddaci list mi prijde mozna za tyden. Muzu vycestovat se stávajícím pasem pokud je smlouva s cestovkou i letenka na moje stare jmeno? Dekuji

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, starý pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě, takže legálně můžete vycestovat i na něj, více zde: https://www.cestujlevne.com/blog/cestovni-pas

před rokem

To je jasne, ale v Turecku chtějí platnost pasu jeste pul roku po návratu. Proto se ptam, zda mohou nejak zjistit ze se mi změnilo prijmeni a pas mi tedy plati jen pulku doby co požadují.

Dobrý den, koncem srpna letím do Bulharska, z důvodu změny trvalého pobytu mám u OP ustřiženy roh, je to problém? Děkuji za odpověď.

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Kdyz si neumite precist ten clanek, tak problem.

Dobrý den

15.08 se vracím z Anglie do Česke republiky. Jedu autobusem se student agency . Dnes jsem se dozvěděl že moje matka v době co jsem byl v Uk mi změnila trvalé bydlište. Tutíž nemám nejspiše platný OP. Normálně na moji OP stojí že je platná do roku 2022. Ale tím že mi máma změnila trvalé bydliště, tak předpokládám že bude neplatná. Zjistil jsem že ve Francii se dělají pasové kontroly . Myslíte že mě pustí zpátky do Čr ? Mám pak u sebe ješte cestovní pas , ale ten je už 2 roky neplatný + mám ješte kopii sveho rodneho listu. Děkuji za odpověď

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Buďte v klidu, žádný problém nebude. Občanka normálně platí, vyřešíte si to po příjezdu do ČR.

před rokem

Jenže když jsem ji zadal do systemu v jedne online česke strance , tak mi to napsalo že je neplatná. Tak mám strach že to samé se jim ukaže na francouzskych hranicich a nepusti mě.

Avatar uživatele mmm
mmm

Ahoj, jenom drobnost: Kypr není v Schengenu, měl by být proto vyznačen zeleně.

před rokem
Avatar uživatele
Milan V

Souhlas, ani by být nemohl, kvůli vztahům Kypr - Turecko a zvláštnímu režimu přechodu vnitrokyperských hranic. A Cyprus Airways lítjí do Prahy na Terminál 1.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Jojo, je to tak, až bude čas, tak mapu předělám. Chtělo by to stejně přehledněji, tohle by šité hodně horkou jehlou :)

Zdravím, v září letím do Anglie, vystačím si s OP? Děkuji za odpověď

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Zdravím, odpověď najdete ve článku výše, zatím se nic nemění.

Dobrý den,

chceme s přítelem letecky Chorvatsko, Bulharsko, Egypt, bohužel jsme zjistili, ze má přítel prasklou občanku. Mohl by s tím být problém?

Děkuji.

před rokem

Ano, v Egyptě prasklou občanku neuznají....

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 4083 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-02T16:01:21+02:00)

Dobrý den, poškozený průkaz je neplatný průkaz. Záleží jak moc je občanka prasklá, ale neriskoval bych. A jak říká "au", v Egyptě vám neuznají ani neprasklou občanku, tam musíte mít pas.

před rokem

Díky moc 👍

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Vezme si neprasklý pas, prasklou občanku nechá doma a bude v pohodě. :)

Dobry den, jen se prosim potrebuji ujistit, ze na cestu do Recka pres Makedonii je mozne vycestovat pouze s OP. Dekuji

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, viz seznam zemí výše v textu.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli stačí pro 16 dceru pouze OP na letecký zájezd do Řecka nebo jestli musí mít pas?

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Viz výše „Do všech barevně vyznačených zemí lze cestovat jen na občanský průkaz“... Ano, do Řecka může cestovat na OP.

DOBRI DEN MUZEM JET NA OPCANKU DO SLOVINSKA DEKUJI DOHNALOVA

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

ANO,MUZETE. SLOVINSKO JE V EU

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

NAHORE JE MAPA STOP SLOVINSKO JE MODRE STOP STATY V EU A SCHENGENU STOP

Dobrý den, o víkendu letíme do Bulharska a já mám ustřižený roh na občanském průkazu a potvrzení o změně pobytu z 27.3.2019, můžu s tím letět?

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Přečtěte si článek výše.

před rokem
Avatar uživatele
Honza Čermák

Není náhodou po změně trvalého bydliště povinnost si do 15 dní požádat o novou občanku? Já jen, že je konec července a změna byla v březnu...

Dobrý den, momentálně z těch článků už vůbec nemám přehled, co platí. Zrovna jsem četla, že po území šengenského prostoru se nepotřebuje žádný cestovní doklad. Na druhou stránku zase čtu, že pro uvedené země je potřeba minimálně občanka. Jde o mou ratolest. Zrovna jí - deset let - propadá pas a chcem varazit do pohraničí s Polskem a eventuelně i Polsko navstívit. Stačí mi tedy rodný list nebo na zkontrolování totožnosti zrovna propadlý pas? Do začátku cesty stíháme jen zažádání o pas nebo o občanku, ale ne vystavení.

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Dobrý den, musíte mít cestovní doklad, za který lze na území Schengenu považovat občanský průkaz nebo cestovní pas. Nikde nelze překročit hranice bez dokladu.

V případě kontroly by vás čekal velký problém.

DObrý den , v srpnu letím z Bratislavy do Makedonie , staci mi pouze OP na letisti ? Nebudou zadne problémy ? předem dekuji za odpověď . Míša

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, viz výše - stačí.

Dobrý den, chci se zeptat jsem z buharska a mam pouze obcanku za normálních okolností jezdím na dovolenou autem, ale teď musím letecky a zajímalo by mě zda mohu s bulharskou obcanku letět z Bratislavy do Severní Makedonie s wizzairu? Děkuji za odpověď.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, můžete, Severní Makedonie uznává i občanské průkazy členských zemí EU. Forma dopravy nehraje roli. Kam lze cestovat na občanku, je jedno jestli pojedete autem, pěšky nebo letadlem.

Dobrý den .

Při cestě z řecka do ČR budeme mit mezipřistání v turecku , potrebuji pas nebo si vystacim s OP. Děkuji

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, je potřeba pas.

Dobrý den.V srpnu letíme s přítelkyní na Rhodos.Přítelkyně má OP platný do 20.října ,může na něj cestovat?

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, může. Žádné požadavky na delší platnost než po dobu cesty v rámci EU nejsou.

Dobrý den,

v pondělí letím do Itálie a chtěl bych se zeptat, jestli můžu do letadla s občankou, která nemá čip? Teda s občankou vydanou v roce 2016 (ty čipové se určitě začaly vydávat později)

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, kamkoliv po EU můžete cestovat s občankou bez čipu. Forma dopravy nehraje žádnou roli.

Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Let při západu slunce
Čtení na 3 minuty
Covid Pass neboli Digitální zelený certifikát - jak a kdy ho získat?
David Eiselt 2021-04-29T18:45:42+02:00 16 komentářů

Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus se Evropská komise snaží prosadit tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený…

Ekonomická třída u Air Berlin
Čtení na 5 minut
Jaké aerolinky vyžadují test na Covid-19?
David Eiselt 2021-04-22T20:14:00+02:00 30 komentářů

S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test…

Vlak Regiojet
Čtení na 1 minutu
Vlakem z Prahy do Bruselu a Amsterdamu s Regiojetem
David Eiselt 2021-04-16T18:34:00+02:00 0 komentářů

Úspěchy plynoucí z vlakového spojení do Chorvatska se snaží tuzemský dopravce Regiojet zopakovat i na další evropské lince. V roce 2021 plánuje zahájit přímé vlakové spojení mezi Prahou a belgickým…

Káva na letišti
Čtení na 2 minuty
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…

144 dalších článků