Cestování na občanský průkaz – kam a za jakých podmínek?

Napsal

Chcete vycestovat jen na občanský průkaz, ale nejste si jistí, do jakých zemí budete vpuštěni a kde vás otočí na hranici zpět? Nevíte, zda vaše dítě potřebuje vlastní cestovní doklad a jestli můžete na občanku i letecky? Cestování po Evropě na občanský průkaz je rozšířeno už nějakou dobu, stále však přináší řadu dotazů a nejasností. Pojďme tedy řadu problémů osvětlit a na otázky odpovědět.

Kam stačí občanka – seznam států

Cestování na standardní občanský průkaz (klasický i se strojově čitelnými údaji) je možné do všech zemí Schengenského prostoru a EU a dalších výjimek především na Balkáně.

Kompletní seznam států a autonomních území umožňující cestování s občanským průkazem:

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko (do Grónska jen s pasem), Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Gibraltar, Gruzie, Guernsey, Chorvatsko, Irsko, Island, Isle of Man, Itálie, Jersey, Kosovo*, Kypr (nikoliv Severní), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko**, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie***

*Akceptuje pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem

**Akceptuje jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, do Podněstří lze cestovat pouze s pasem.

***Situaci kolem Brexitu bedlivě sledujeme. Zatím k němu však nedošlo a občanský průkaz tak zůstává platným dokladem pro cesty do Velké Británie i přidružených území v Evropě.

Ve zkratce lze vlastně říct, že jediné evropské státy, kam nutně musíme cestovat s pasem, jsou Bělorusko, Rusko, Turecko, Ukrajina a Grónsko (byť je součástí Dánska, kam pas nepotřebujeme).

Země umožňující vstup na OP jsou rozděleny do čtyř kategorií:

 • Státy EU a zároveň Schengenského prostoru,
 • Státy Schengenského prostoru,
 • Státy EU,
 • Ostatní.

V praxi se ale pro běžné cestovatele nic nemění. Do všech barevně vyznačených zemí lze cestovat jen na občanský průkaz. Občanka musí být platná vždy alespoň po dobu pobytu v dané zemi, při cestách do červeně vyznačených zemí dokonce musí platit ještě 3 měsíce po ukončení cesty.

Mapa států s OP

Do Chorvatska na občanský průkaz

V poslední době se šíří internetem zvěsti, že chorvatští celníci na hranici vrací cestovatele jen kvůli absenci pasu. Pokud se tak děje, je jejich jednání protiprávní a vždy požadujte mluvit s nadřízeným. Vrátit na hranicích můžou pouze občanské průkazy s dobou platnosti prošlou nebo končící během pobytu, případně děti pod 15 let bez vlastního dokladu.

Do Chorvatska můžete cestovat s občanským průkazem po zemi i letecky.

Velká Británie a cestování po Brexitu

V souvislosti s odhlasováním Brexitu v roce 2016 se čím dál více množí dotazy, zde je možné cestovat na občanský průkaz do Anglie potažmo Velké Británie nebo jestli je potřeba pas. Spojené Království je zatím stále plnohodnotným členem EU, tedy můžeme do něj vycestovat jen s občankou, a to i letecky.

Karibské ostrovy a Indický oceán s občankou

Bez pasu můžeme vyrazit i do vybraných zámořských destinací, které patří pod Francii. Důležité je slovo „některých“. Často si totiž závislá území udržují určitou autonomii a vyžadují tak cestovní pas. Na občanku můžete volně cestovat do následujících oblastí:

Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Martin (pouze francouzská část! V praxi tak neaplikovatelné, neboť přímé spojení vede pouze do nizozemské části s vlastní autonomií, která vyžaduje pas).

V těchto případech je vždy nutné přesně znát itinerář cesty. S občanským průkazem lze do uvedených zemí cestovat pouze přímým letem ze státu EU či Schengenského prostoru. Pokud máte mezipřistání v USA či jinde, vždy potřebujete cestovní pas.

Do žádného jiného závislého území některého ze států EU (např. Aruba, Tahiti, Nová Kaledonie či Britské Panenské ostrovy) nelze cestovat jen s občanským průkazem.

Cestování s občanským průkazem letecky

Časté nejasnosti také vznikají při cestách různými dopravními prostředky. Platí však, že cestujeme-li do výše uvedených zemí, na typu dopravního prostředku nezáleží – občanský průkaz funguje jako legální doklad pro všechny typy cest, tedy i letadlem.

Nejčastěji dotazy směřují na cesty s Ryanairem, který na svém webu výslovně uvádí, že povolený cestovní doklad je pouze cestovní pas. Jak to tedy je? Stačí mi při cestách se společností Ryanair občanka? Ano, jedná se totiž o nepřesnost a cestovním pasem se myslí jakýkoliv legální cestovní doklad vydaný v EU. Platí tedy, že i u letecké společnosti Ryanair lze cestovat pouze s občanským průkazem (do výše uvedených zemí). Občanka slouží jako standardní identifikační nástroj (Photo ID) a není nutné si s sebou brát pas.

Cestovní doklad pro dítě

Často opomíjeným faktem je, že vlastní cestovní doklad (tedy pas či občanku) musí mít každý člověk, včetně dětí. V současnosti již není možné cestovat s dětmi pod 15 let, které nevlastní svůj doklad, a to ani když je máme zapsané v pase. Dnes již lze vyřídit dětský občanský průkaz za poplatek 50 Kč, jeho vystavení však trvá 15 dní (na počkání jen neoficiálně na místně-příslušném úřadu). Rychlejší variantou je už jen cestovní pas s nejkratší možnou lhůtou výroby 6 dní při ceně 4.000 Kč. Žádná jiná rychlejší varianta vystavení občanky pro dítě neexistuje.

Expresní vydání občanského průkazu – ceny a lhůty

Od 2.7.2018 se mění pravidla pro vydávání občanských průkazů, naštěstí k lepšímu. Jednak budou všechny občanky vydávány již s čipem a jednak bude možné zažádat o expresní vyhotovení občanského průkazu, samozřejmě za příplatek.

 • Vydání do 30 dní: zdarma, resp. u dětí do 15 let za 50 Kč,
 • Vydání do 24 hodin: 1.000 Kč, u dětí do 15 let za 500 Kč,
 • Vydání do 5 pracovních dní: 500 Kč, u dětí do 15 let za 300 Kč.

Změna jména, bydliště

Co se stane, když je nutná změna jména po svatbě nebo změna trvalého bydliště, vy si jdete vyřídit novou občanku a než se vyhotoví, u staré vám ustřihnou roh? Lze vycestovat s občanským průkazem, která má oddělený (ustřižený) roh? Ano, legálně lze, a to pouze do zemí EU a Schengenu (tedy modře, zeleně a žlutě vybarvených na mapce výše), ne však do zemí mimo EU/Schengen (červeně vybarvené). Častým problémem však je, že mnozí úředníci občanku s ustřiženým rohem neznají a mohou tak vznikat potíže a značné časové prodlevy než se doberou informace, že je doklad platný.

A co když mi občanku ukradnou? Pak dostanu pouze papírové potvrzení bez fotografie, na to však do zahraničí vycestovat rozhodně nelze a je nutné vzít cestovní pas nebo počkat 15 dní na vyhotovení nového OP.

Častým problémem u cestování s pasem (ve vybraných destinacích) je nutnost dodržení platnosti ještě 6 měsíců po vykonané cestě. Toto pravidlo při cestách po EU/Schengenu na občanku neplatí. Můžete vycestovat například do Chorvatska s občanským průkazem v červenci, i když vám platnost končí v srpnu. Vždy však musí občanka platit alespoň po celou dobu pobytu v zahraničí. Naopak při cestách do červeně označených zemí musí platnost občanky přesahovat alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu.

Další možná úskalí

Pravdou je, že ne všichni úředníci a celníci se s občanskými průkazy setkávají často a může se tak stát, že nebudou vědět, co za doklad jim vlastně předkládáte. Občas trvá delší dobu, než zjistí, že v ruce skutečně držíte platný cestovní doklad, nebo si zavolají svého vedoucího, aby jim to potvrdil. Bude-li vám někdo ve výše uvedených zemích tvrdit, že občanský průkaz není platný doklad k cestování, ohraďte se a nechte si zavolat vedoucího. Cestování do všech barevně zvýrazněných zemí na mapě je legální s občanským průkazem dle oficiálního stanoviska Ministerstva zahraničí ČR.

Zatímco do modře a žlutě vyznačených zemí si berete občanku jen kvůli identifikaci tak, jako jí nosíte s sebou doma, v zeleně a červeně označených zemích procházíte standardní hraniční kontrolou. Především na letištích s automatickými bránami je pas lepší volbou z důvodu rychlosti. Čtečka v těchto bránách totiž umí přečíst pouze cestovní pasy a cestující s občankou musí předložit doklad u okénka s celníkem.

Pozor také na platnost! Svěříte-li se celníkovi, že jedete do jeho země na týden a on zjistí, že občanka vám propadne za čtyři dny, vrátí vás zpět. Platnost občanského průkazu se musí alespoň shodovat s plánovaným pobytem v zahraničí, ideálně o minimálně o pár dní přesahovat pro případ nečekaných problémů a zdržení.

V dalším článku se naopak podíváme na zoubek cestování s pasem a všem potřebným informacím, rad a fíglů okolo.

Sdílej článek s přáteli

122 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

je možné mi prosím napsat, ověřený zdroj, ze které jste čerpal země, do kterých se dá s OP?

Organizuji dovolenou pro posádky 4 aut a ráda bych měla v ruce seznam např. z ministerstva. Tam jsem ho ale nenašla. Ucelený seznam.

Děkuji

Juračková Lucia

před 6 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-04-15T15:53:16+02:00)

Dobrý den, seznam zemí mimo EU je například na webu ministerstva vnitra: https://www.mvcr.cz/clanek/na-ob...-zemi.aspx

O cestování po zemích EU/Schengenu pak snad nemusí být pochybnosti :)

A můj 16let syn už může taky na OP do GB jsem řidič kamionu.

Odpovědět
před měs

Díky za odpověď a syn 16let má jen OP může také do GB.

Odpovědět
před měs

Dobrý den mohu do velké britanie stále na OP.

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Zatím ano. Jak to bude po Brexitu nikdo neví. A kdy k Brexitu dojde taky zatím nikdo neví.

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jistější je určitě pas.

před měs
Jan Čermák
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 239 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-19T13:16:48+01:00)

I v případě tvrdého Brexitu budou platit současné podmínky do konce roku 2020. Více: https://www.mzv.cz/london/cz/kon...ovedi.html

Ale souhlas, průchod na pas je vždy pohodlnější/rychlejší.

Dobrý den. Chci se optat zda pro děti do 15 let platí občanka stejně jako pro dospělé. To znamená cestovat stejně jako dospělí a třeba i bez rodičů. Děkuji

Odpovědět
před měs

Dobrý den chtěl sem se zeptat mám propadly všechny doklady a žiju ve velké Británii je možný se dostat domů s autobusem na propadly doklady?

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, samozřejmě není, procházíte standardní pohraniční kontrolou - na francouzské straně.

před měs

Mohl by stě my poradit co bych měl dělat dekuju

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

1. Sehnat si doučování z češtiny

2. Zajít na českou ambasádu.

(pořadí úkonů lze zaměnit)

Zdravím :) Na začátku března letím na Maltu pouze s OP (návrat v půlce března). Dneska jsem zjistila, že mi ale občanka končí 30.4. (tento rok). Je to víc jak měsíc po návratu, takže si myslím, že by to mělo být v pořádku, ale přecejen bych se chtěla ujistit... Je to v pořádku?

Děkuji!

před měs
Jan Čermák
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 239 komentářů
 • Poslat zprávu

A vy jste nečetla ten článek tady? Kde je uvedeno přesně na co se ptáte?

před měs

Proč by se paní namáhala si článek přečíst, když je tu napsané, že "žádná otázka není hloupá ani špatná"?

Dobry den,

Chystam se na dovolenou letecky do Neapole do Italie. Musim mit pas nebo mohu jet na obcansky prukaz?

Dekuji.

před 2 měs
Jan Čermák
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 239 komentářů
 • Poslat zprávu

Četla jste ten článek? Ten který komentujete?

před měs
cali
 • Právě online
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 725 komentářů
 • Poslat zprávu

Třeba myslí nějaký podvazkový pas...

před měs
Michal

Itálie = EU = Schengen = OP stačí

Dobry den sme slovaci ale uz 3 roky bývame v írsku. Cestujeme sem a tam na občiansky preukaz a pas nemame. Radi by sme navštívili v maji Isle of Mann. Myslite,ze staci občiansky takto trasa dublin isle of mann? Dočítali sme sa ze nepatrí pod Uk ani pod Eu, ale je v priestore írsko, mann, uk a channel ostrovy kde sa dá vlastne v pohode cestovat bez väčších kontrol. Dakujem

před 3 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pas byste potřebovat neměli, při cestě na Isle of Man z Irska nebo UK se neprochází žádnou pasovou kontrolou.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

Mohu s OP na Gibraltar? Jsme teď ve Spanelslu a radi by jsme se tam podivali, ale pas jsem nechala v CR.. Ve vestsine clanku strasi, ze pas potrebuji. Mate s tim nějaké zkušenosti?

Předem diky za odpoved..

před 3 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, můžete s OP, jednak je to oficiálně psané na webu gibraltarské vlády a jednak jsem tam na občanku byl osobně.

před 3 měs

Díky moc ;)

Přidat odpověď
před 3 měs

Zdravím. V únoru chci letět na pár dní do Anglie. Zjistila jsem, že mám propadlý pas, a tak se tam chci vydat jen s OP. Chci se tedy zeptat, jestli náhodou není nějaká pravděpodobnost, že by se rozhodli mě nevpustit na území jen proto, že cestuji pouze s OP a jestli to s občankou celkově není komplikovanější.

(Možná hloupý dotaz, ale ještě nikdy jsem neletěla)

Děkuji, Martina

před 4 měs
Avatar uživatele Nuny
Nuny

Umíte číst? V článku, pod kterým je váš dotaz, je VŠE napsáno.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, letecká společnost Aerlingus mi tvrdí že uznává jen pas jako platný cestovní doklad. Zakoupil jsem on-line letenku pro známého z Prahy do Dublinu a později ,zvášť zakoupená, z Dublinu do Prahy v dobré víře že je cestování na občansý průkaz mezi ČR a Irskem je v pořádku. Letenka z Prahy do Dublinu prošla check-in on-line bez zadání dat z OP. Rád bych věděl jak mám postupovat v případě možných problémů, Děkuji předem.

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Vzít si pas?

před 6 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, žádné problémy nenastanou, letecká společnost samozřejmě musí uznat jakýkoliv cestovní doklad, čímž myslí ten "pas". Sám jsem s Aer Lingus letěl na OP třikrát.

Přidat odpověď
před 6 měs

Zdravím všechny, máte už nějakou zkušenost s občankou a odlety z Vídně do Paříže a zpátky? Díky moc.

před 7 měs
David Eiselt

Jaká zkušenost je potřeba? Vše je popsáno výše, letět můžete na občanku...

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat co potřebuje syn mezi 15 a 18 pouze s OP, a chtěl by vycestovat do zahraničí třeba s tetou bez svých rodičů?

Existuje nějaká plná moc nebo nějaké povolení?

Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
před 8 měs

Dobrý den.Můžu cestovat na Ukrajinu na občanský průkaz?

před 8 měs
Avatar uživatele vlasta
vlasta

Ne,nutný pas.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat. Když mam na obcance i v pase fotku s blond vlasy a ted jsem se prebarvila na fialovou, bude s tím nějaký problém cestovat? Přítel tvrdí, ze me nemusí pustit , ale přijde mi to jako blbost , vždyť nejsem jediná žena co se barví a nikdo si kvůli barvě na vlasech nemění doklady.

před 9 měs
David Eiselt

V pořádku to je :) Vyřiďte příteli, že si nesmí nechat narůst strniště, taky by ho nemuseli pustit :P

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, když Tunis není uveden ani v zemích ve zkratce kam se s občankou nemůže, ale ani v zemích kam s občankou, tak může se do Tunisu jenom s občankou? :D :) Moc děkuji

před 9 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-02T23:10:34+02:00)

S občankou se může do výše uvedených zemí, jsou vyjmenovány hned v úvodu článku. Je tedy evidentní, že do Tuniska musíte mít pas.

před 9 měs

Ale do Maroka stačí ze Španělska jen občanka a není to tu uvedeno. Byl jsem tam.

před 7 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 344 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-09-20T08:28:41+02:00)

To se teda máš a jaká je informační hodnota toho, co jsi napsal pro tazatelku, která cestuje do Tuniska a předpokládám, že už je i zpět? A navíc, když se to vztahuje na cesty ze Španělska, to tu mají být uvedeny všechny výjimky na základě dvoustranných dohod mezi jednotlivými státy? Při cestách z ČR potřebuješ do Maroka pas a to je to, co tu zajímá 99,9% lidí...

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobry den letim do Bulharska mam OP vydany v roce 2011 je na cestovani platny? A letim s dcerou devet let staci ji vyridit OP nebo musi mit pas kvuli letadlu.Dekuji

před 9 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-07-29T16:59:42+02:00)

Dobrý den, na roku vydání nezáleží, hlavní je platnost vyznačená na OP. Dceři stačí vyřídit občanka.

před 9 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

No vzhledem k rozdílu 50 Kč bych vyřídil na vašem místě dceři raději pas. Ale chápu, ze pro někoho je 50 Kč velká suma ;)

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, chci se zeptat

V srpnu chi letět do Řecka nebo Itálie a uvědomila jsem si že Vlastě mám ještě strou klasickou občánků

Nevadí to ? Děkuji za odpověď 😊

před 9 měs
Jan Čermák
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 239 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-07-26T13:36:58+02:00)

Co je "stará klasická občanka"? Když se kouknete do článku na seznam států, tak sama vidíte, že Řecko ani Itálie nevyžadují strojově čitelnou zónu na OP. Takže pokud máte doklad platný, můžete cestovat.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobry den prosim o info zda muže moje dcera která žije v Anglii ale ma České občanství letět na OP do Španělska. Moc dekuji za odpověď

před 9 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, proč by nemohla? :) Nezáleží na tom, kde žije, ale zda má platný doklad, to je vše.

Přidat odpověď
před 9 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 5 minut
Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Čtení na 3 minuty
Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 6 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 64 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

182 dalších článků