Cestování na občanský průkaz – kam a za jakých podmínek?

Napsal

Chcete vycestovat jen na občanský průkaz, ale nejste si jistí, do jakých zemí budete vpuštěni a kde vás otočí na hranici zpět? Nevíte, zda vaše dítě potřebuje vlastní cestovní doklad a jestli můžete na občanku i letecky? Cestování po Evropě na občanský průkaz je rozšířeno už nějakou dobu, stále však přináší řadu dotazů a nejasností. Pojďme tedy řadu problémů osvětlit a na otázky odpovědět.

Kam stačí občanka – seznam států

Cestování na standardní občanský průkaz (klasický i se strojově čitelnými údaji) je možné do všech zemí Schengenského prostoru a EU a dalších výjimek především na Balkáně.

Kompletní seznam států a autonomních území umožňující cestování s občanským průkazem:

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko (do Grónska jen s pasem), Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Gibraltar, Gruzie, Guernsey, Chorvatsko, Irsko, Island, Isle of Man, Itálie, Jersey, Kosovo*, Kypr (nikoliv Severní), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko**, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie***

*Akceptuje pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem

**Akceptuje jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, do Podněstří lze cestovat pouze s pasem.

***Situaci kolem Brexitu bedlivě sledujeme. Zatím k němu však nedošlo a občanský průkaz tak zůstává platným dokladem pro cesty do Velké Británie i přidružených území v Evropě.

Ve zkratce lze vlastně říct, že jediné evropské státy, kam nutně musíme cestovat s pasem, jsou Bělorusko, Rusko, Turecko, Ukrajina a Grónsko (byť je součástí Dánska, kam pas nepotřebujeme).

Země umožňující vstup na OP jsou rozděleny do čtyř kategorií:

 • Státy EU a zároveň Schengenského prostoru,
 • Státy Schengenského prostoru,
 • Státy EU,
 • Ostatní.

V praxi se ale pro běžné cestovatele nic nemění. Do všech barevně vyznačených zemí lze cestovat jen na občanský průkaz. Občanka musí být platná vždy alespoň po dobu pobytu v dané zemi, při cestách do červeně vyznačených zemí dokonce musí platit ještě 3 měsíce po ukončení cesty.

Mapa států s OP

Do Chorvatska na občanský průkaz

V poslední době se šíří internetem zvěsti, že chorvatští celníci na hranici vrací cestovatele jen kvůli absenci pasu. Pokud se tak děje, je jejich jednání protiprávní a vždy požadujte mluvit s nadřízeným. Vrátit na hranicích můžou pouze občanské průkazy s dobou platnosti prošlou nebo končící během pobytu, případně děti pod 15 let bez vlastního dokladu.

Do Chorvatska můžete cestovat s občanským průkazem po zemi i letecky.

Velká Británie a cestování po Brexitu

V souvislosti s odhlasováním Brexitu v roce 2016 se čím dál více množí dotazy, zde je možné cestovat na občanský průkaz do Anglie potažmo Velké Británie nebo jestli je potřeba pas. Spojené Království je zatím stále plnohodnotným členem EU, tedy můžeme do něj vycestovat jen s občankou, a to i letecky.

Karibské ostrovy a Indický oceán s občankou

Bez pasu můžeme vyrazit i do vybraných zámořských destinací, které patří pod Francii. Důležité je slovo „některých“. Často si totiž závislá území udržují určitou autonomii a vyžadují tak cestovní pas. Na občanku můžete volně cestovat do následujících oblastí:

Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Martin (pouze francouzská část! V praxi tak neaplikovatelné, neboť přímé spojení vede pouze do nizozemské části s vlastní autonomií, která vyžaduje pas).

V těchto případech je vždy nutné přesně znát itinerář cesty. S občanským průkazem lze do uvedených zemí cestovat pouze přímým letem ze státu EU či Schengenského prostoru. Pokud máte mezipřistání v USA či jinde, vždy potřebujete cestovní pas.

Do žádného jiného závislého území některého ze států EU (např. Aruba, Tahiti, Nová Kaledonie či Britské Panenské ostrovy) nelze cestovat jen s občanským průkazem.

Cestování s občanským průkazem letecky

Časté nejasnosti také vznikají při cestách různými dopravními prostředky. Platí však, že cestujeme-li do výše uvedených zemí, na typu dopravního prostředku nezáleží – občanský průkaz funguje jako legální doklad pro všechny typy cest, tedy i letadlem.

Nejčastěji dotazy směřují na cesty s Ryanairem, který na svém webu výslovně uvádí, že povolený cestovní doklad je pouze cestovní pas. Jak to tedy je? Stačí mi při cestách se společností Ryanair občanka? Ano, jedná se totiž o nepřesnost a cestovním pasem se myslí jakýkoliv legální cestovní doklad vydaný v EU. Platí tedy, že i u letecké společnosti Ryanair lze cestovat pouze s občanským průkazem (do výše uvedených zemí). Občanka slouží jako standardní identifikační nástroj (Photo ID) a není nutné si s sebou brát pas.

Cestovní doklad pro dítě

Často opomíjeným faktem je, že vlastní cestovní doklad (tedy pas či občanku) musí mít každý člověk, včetně dětí. V současnosti již není možné cestovat s dětmi pod 15 let, které nevlastní svůj doklad, a to ani když je máme zapsané v pase. Dnes již lze vyřídit dětský občanský průkaz za poplatek 50 Kč, jeho vystavení však trvá 15 dní (na počkání jen neoficiálně na místně-příslušném úřadu). Rychlejší variantou je už jen cestovní pas s nejkratší možnou lhůtou výroby 6 dní při ceně 4.000 Kč. Žádná jiná rychlejší varianta vystavení občanky pro dítě neexistuje.

Expresní vydání občanského průkazu – ceny a lhůty

Od 2.7.2018 se mění pravidla pro vydávání občanských průkazů, naštěstí k lepšímu. Jednak budou všechny občanky vydávány již s čipem a jednak bude možné zažádat o expresní vyhotovení občanského průkazu, samozřejmě za příplatek.

 • Vydání do 30 dní: zdarma, resp. u dětí do 15 let za 50 Kč,
 • Vydání do 24 hodin: 1.000 Kč, u dětí do 15 let za 500 Kč,
 • Vydání do 5 pracovních dní: 500 Kč, u dětí do 15 let za 300 Kč.

Změna jména, bydliště

Co se stane, když je nutná změna jména po svatbě nebo změna trvalého bydliště, vy si jdete vyřídit novou občanku a než se vyhotoví, u staré vám ustřihnou roh? Lze vycestovat s občanským průkazem, která má oddělený (ustřižený) roh? Ano, legálně lze, a to pouze do zemí EU a Schengenu (tedy modře, zeleně a žlutě vybarvených na mapce výše), ne však do zemí mimo EU/Schengen (červeně vybarvené). Častým problémem však je, že mnozí úředníci občanku s ustřiženým rohem neznají a mohou tak vznikat potíže a značné časové prodlevy než se doberou informace, že je doklad platný.

A co když mi občanku ukradnou? Pak dostanu pouze papírové potvrzení bez fotografie, na to však do zahraničí vycestovat rozhodně nelze a je nutné vzít cestovní pas nebo počkat 15 dní na vyhotovení nového OP.

Častým problémem u cestování s pasem (ve vybraných destinacích) je nutnost dodržení platnosti ještě 6 měsíců po vykonané cestě. Toto pravidlo při cestách po EU/Schengenu na občanku neplatí. Můžete vycestovat například do Chorvatska s občanským průkazem v červenci, i když vám platnost končí v srpnu. Vždy však musí občanka platit alespoň po celou dobu pobytu v zahraničí. Naopak při cestách do červeně označených zemí musí platnost občanky přesahovat alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu.

Další možná úskalí

Pravdou je, že ne všichni úředníci a celníci se s občanskými průkazy setkávají často a může se tak stát, že nebudou vědět, co za doklad jim vlastně předkládáte. Občas trvá delší dobu, než zjistí, že v ruce skutečně držíte platný cestovní doklad, nebo si zavolají svého vedoucího, aby jim to potvrdil. Bude-li vám někdo ve výše uvedených zemích tvrdit, že občanský průkaz není platný doklad k cestování, ohraďte se a nechte si zavolat vedoucího. Cestování do všech barevně zvýrazněných zemí na mapě je legální s občanským průkazem dle oficiálního stanoviska Ministerstva zahraničí ČR.

Zatímco do modře a žlutě vyznačených zemí si berete občanku jen kvůli identifikaci tak, jako jí nosíte s sebou doma, v zeleně a červeně označených zemích procházíte standardní hraniční kontrolou. Především na letištích s automatickými bránami je pas lepší volbou z důvodu rychlosti. Čtečka v těchto bránách totiž umí přečíst pouze cestovní pasy a cestující s občankou musí předložit doklad u okénka s celníkem.

Pozor také na platnost! Svěříte-li se celníkovi, že jedete do jeho země na týden a on zjistí, že občanka vám propadne za čtyři dny, vrátí vás zpět. Platnost občanského průkazu se musí alespoň shodovat s plánovaným pobytem v zahraničí, ideálně o minimálně o pár dní přesahovat pro případ nečekaných problémů a zdržení.

V dalším článku se naopak podíváme na zoubek cestování s pasem a všem potřebným informacím, rad a fíglů okolo.

Sdílej článek s přáteli

74 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, cez Ryanair je možnosť check-inu s Bratislavy do Nišu (Srbsko) iba na pas. Môžem uviesť do čísla dokladu číslo ID card a nie pasu. Na chate mi z Ryanairu poslali iba všeobecné podmienky (pre Slovakiu je uvedený International ID card) a odpoveď bola, áno, ak to povoľuje embassy (vyhýbajú sa priamej odpovedi). Let je v pondelok 16.7. a 1 pas je neplatný. Umožnia nám odletieť na OP. Ďakujem.

před 4 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Ahoj, web Ryanairu nezná jiný pojem než pas, ale rozumí se tím všechny cestovní doklady, tedy i OP. Povolí vám to v pohodě.

před 4 dny

Ďakujem veľmi pekne! 😉

Dobrý den, mohu jet do Itálie pouze na občanský průkaz? Děkuji

před 17 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, viz výše.

Přidat odpověď
před 17 dny

dobrý den můžu ze slovenska do ČR s pasem nebo musím mít OP?

před 20 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, samozřejmě že do všech zemí, kam lze cestovat s OP, můžete použít i pas.

před 20 dny

Mám pocit, že lidi v tomhle vlákně soutěží o to, kdo položí hloupější otázku.

před 20 dny
Avatar uživatele eremi
eremi

Tak upřímně, tohle už musí být nějakej troll ala padrino, tohle se nemůže nikdo soudný zeptat :)

Přidat odpověď
před 20 dny

Dobrý den,

může 14 leté dítě letět do Velké Británie na občanský průkaz? Tedy ne na standartní OP, ale OP pro osoby mladší 15ti let? Děkuji

před 22 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, ano, OP pro děti se ničím neliší od standardní občanky. Lze na něj legálně vycestovat.

Přidat odpověď
před 22 dny

Dobrý den, jedeme do Bulharska, platnost občanského průkazu máme do 10/2018. Nebudeme mít potíže, není potřeba mít platnost ještě půl roku po návratu? Děkuji za info

před 25 dny
Avatar uživatele eremi
eremi
Přidat odpověď
před 25 dny

Dobrý den,

je nutná pro cestu do Řecka platnost cestovního pasu delší jak 3 měsíce než je trmín cesty?

Chceme letět příští týden na 10 dní a děti mají platný cestovní pas do půlky Srpna.

Děkuji. P

před 26 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, po EU stačí platnost pasu nebo občanky jen po dobu pobytu.

Přidat odpověď
před 26 dny

Dobrý den,dnes jsem měla letět s přítelem a synem do Bulharska,ale jelikož mám ustrihnuty roh z důvodu změny trvalého pobytu,slečna na pasové kontrole řekla,že s ní letět nemůžu.V článku se ale píše,že to jde a v cestovce to slečna tvrdila taky.Kde je tedy pravda a co lze dělat,abych mohla co nejdříve odletět?

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, legálně by to skutečně možné být mělo, jediná šance je nechat si zavolat nadřízené osob, které vás nepustili přes pasovou kontrolu.

Dobrý den mohu s OP do Řecka jedu autem přes Srbsko,Kosovo,Makedonie ? Díky

před měs
Daniel

Dobrý den, chci se zeptat jestli nevíte, zda dítě mezi 15-18 lety může cestovat jen s občankou z ČR do Rakouska, či zda musí mít pas. Díky.

Odpovědět
před měs

Dobrý den, chci se zeptat, mé děti mají OP s jinou trvalou adresou, avšak stejný okres, jedeme autem, bude to problém nebo nás přes hranice do Itálie bez problémů pustí?

Děkuji

před měs
David Eiselt

Není důvod mít problémy kvůli trvalé adrese bydliště.

Dobrý den je možné letecky odcestovat do Španělska s platnou ale ještě zelenou občankou ve fólii děkuji .

Odpovědět
před měs

Dobrý den,stěhujeme se do Anglie a zvolili jsme dopravu vlastním autem.Stačí nám občanky nebo musíme mít pasy?Děkuji

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, vše je popsáno v textu výše... Ano, do Anglie stačí občanka.

Dobrý den, letecky do Bulharska můžu s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji. Nevíte, jak se pozná, že občanský průkaz má strojově čitelné údaje? Občanský průkaz mám vydaný v září 2017.

Děkuji

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, OP se strojově čitelnými údaji jsou vydávány od roku 2006 a myslím, že v současnosti už ani jiné typy nejsou platné, takže buďte bez obav :)

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den,prosím,mohu letět do Anglie se společností Ryanair jen na občanský průkaz? i když mají na svých stránkách uvedeno,že se může cestovat jen s cestovním pasem? Ten si vyřizuji,ale nevím,zda to stihnu do data odletu.Moc děkuji za odpověď.

před 2 měs
Avatar uživatele Katka
Katka

Mozete :)

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Tak tak, můžete, vše je však popsáno výše v textu...

Přidat odpověď
před 2 měs

Deti jedou s ddm do italie na tyden staci potvrzeni jen od matky ze muzou vycestovat?

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, doporučuji přečíst článek výše. Dítě nemůže vycestovat bez vlastního dokladu, ať dětské občanky nebo normálního pasu.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, prosím mužů letět na Mallorcu se společností Ryanair pouze na občanku? V hotelu by jim měl OP stačit ne? Děkuji za odpověď

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, viz řádky výše... Tedy můžete.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, za měsíc cestujeme na Mallorcu a manžel má starší typ OP (zelený) . Platnost do 2021. Ale zřejmě nema biometrické údaje. Může vycestovat i s ním? Děkuji

před 2 měs
Jan Paděra

Ano, není problém.

Přidat odpověď
před 2 měs

Je nějak omezena platnost občanského průkazu,který chci použít místo cestovního pasu na cestu do Portugalska?

Občanský průkaz mi končí v říjnu 2018,do Portugalska bych potřeboval odjet na přelomu května - června 2018?

Předem děkuji za Vaši odpověď

před 3 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, po EU není :) Stačí, když občanka platností pokryje vaší cestu, není třeba žádné delší lhůty.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

zajímalo by mne, zda mohu letět s občankou, která má ustřihlý roh (změna trvalého bydliště). Pracuji v zahraničí a nemohu v ČR zůstat 1 měsíc, než bude OP vydán. Jednalo by se o let z Bratislavy do Bruselu a zpět. Děkuji.

před 3 měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den,

však je tato situace poměrně detailně rozebrána v textu výše...?

před 3 měs

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mi do Bulharska stačí poza Občanský průkaz. Zdali nebudu mít nějaké nepříjemnosti třeba na letišti. četla jsem že můžu, ale všichni v okolí co leteli měli vždycky pas a to mě děsí. Děkuji

před 16 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1458 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, přeci to, že všichni měli pas, neznamená, že kdyby letěli jen s OP, měli by problémy... Vše je popsáno výše.

Přidat odpověď
před 16 dny

Dobry den,chtela bych se zeptat, jesltli je ted potreba mit pas do Skotska? Letime tam s pritelem s rynair zacatkem cervna, tak jestli je potreba vyrizovat pas,moc dekuju za odpoved :)

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Vy jste nečetla ten článek výše?

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Nečetla, proč to taky číst, když je jednodušší se zeptat.... Přitom je to jeden z prvních odstavců v článku.....

před 4 měs
Leoš Literák

V tom odstavci ale Skotsko není a chtít po dnešní mládeži, aby si spojila Skotsko a Velkou Británii ..

Přidat odpověď
před 3 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 25 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Čtení na 1 minutu
Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Čtení na 1 minutu
Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…

180 dalších článků