Cestování na občanský průkaz – kam a za jakých podmínek?

Napsal

Chcete vycestovat jen na občanský průkaz, ale nejste si jistí, do jakých zemí budete vpuštěni a kde vás otočí na hranici zpět? Nevíte, zda vaše dítě potřebuje vlastní cestovní doklad a jestli můžete na občanku i letecky? Cestování po Evropě na občanský průkaz je rozšířeno už nějakou dobu, stále však přináší řadu dotazů a nejasností. Pojďme tedy řadu problémů osvětlit a na otázky odpovědět.

Kam stačí občanka – seznam států

Cestování na standardní občanský průkaz (klasický i se strojově čitelnými údaji) je možné do všech zemí Schengenského prostoru a EU a dalších výjimek především na Balkáně.

Kompletní seznam států a autonomních území umožňující cestování s občanským průkazem:

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko (do Grónska jen s pasem), Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Gibraltar, Gruzie, Guernsey, Chorvatsko, Irsko, Island, Isle of Man, Itálie, Jersey, Kosovo*, Kypr (nikoliv Severní), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko**, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie***

*Akceptuje pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem
**Akceptuje jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, do Podněstří lze cestovat pouze s pasem.
***Situaci kolem Brexitu bedlivě sledujeme. Zatím k němu však nedošlo a občanský průkaz tak zůstává platným dokladem pro cesty do Velké Británie i přidružených území v Evropě.

Ve zkratce lze vlastně říct, že jediné evropské státy, kam nutně musíme cestovat s pasem, jsou Bělorusko, Rusko, Turecko, Ukrajina a Grónsko (byť je součástí Dánska, kam pas nepotřebujeme).

Země umožňující vstup na OP jsou rozděleny do čtyř kategorií:

  • Státy EU a zároveň Schengenského prostoru,
  • Státy Schengenského prostoru,
  • Státy EU,
  • Ostatní.

V praxi se ale pro běžné cestovatele nic nemění. Do všech barevně vyznačených zemí lze cestovat jen na občanský průkaz. Občanka musí být platná vždy alespoň po dobu pobytu v dané zemi, při cestách do červeně vyznačených zemí dokonce musí platit ještě 3 měsíce po ukončení cesty.

Mapa států s OP

Do Chorvatska na občanský průkaz

V poslední době se šíří internetem zvěsti, že chorvatští celníci na hranici vrací cestovatele jen kvůli absenci pasu. Pokud se tak děje, je jejich jednání protiprávní a vždy požadujte mluvit s nadřízeným. Vrátit na hranicích můžou pouze občanské průkazy s dobou platnosti prošlou nebo končící během pobytu, případně děti pod 15 let bez vlastního dokladu.

Do Chorvatska můžete cestovat s občanským průkazem po zemi i letecky.

Velká Británie a cestování po Brexitu

V souvislosti s odhlasováním Brexitu v roce 2016 se čím dál více množí dotazy, zde je možné cestovat na občanský průkaz do Anglie potažmo Velké Británie nebo jestli je potřeba pas. Spojené Království je zatím stále plnohodnotným členem EU, tedy můžeme do něj vycestovat jen s občankou, a to i letecky.

Karibské ostrovy a Indický oceán s občankou

Bez pasu můžeme vyrazit i do vybraných zámořských destinací, které patří pod Francii. Důležité je slovo „některých“. Často si totiž závislá území udržují určitou autonomii a vyžadují tak cestovní pas. Na občanku můžete volně cestovat do následujících oblastí:

Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Martin (pouze francouzská část! V praxi tak neaplikovatelné, neboť přímé spojení vede pouze do nizozemské části s vlastní autonomií, která vyžaduje pas).

V těchto případech je vždy nutné přesně znát itinerář cesty. S občanským průkazem lze do uvedených zemí cestovat pouze přímým letem ze státu EU či Schengenského prostoru. Pokud máte mezipřistání v USA či jinde, vždy potřebujete cestovní pas.

Do žádného jiného závislého území některého ze států EU (např. Aruba, Tahiti, Nová Kaledonie či Britské Panenské ostrovy) nelze cestovat jen s občanským průkazem.

Cestování s občanským průkazem letecky

Časté nejasnosti také vznikají při cestách různými dopravními prostředky. Platí však, že cestujeme-li do výše uvedených zemí, na typu dopravního prostředku nezáleží – občanský průkaz funguje jako legální doklad pro všechny typy cest, tedy i letadlem.

Nejčastěji dotazy směřují na cesty s Ryanairem, který na svém webu výslovně uvádí, že povolený cestovní doklad je pouze cestovní pas. Jak to tedy je? Stačí mi při cestách se společností Ryanair občanka? Ano, jedná se totiž o nepřesnost a cestovním pasem se myslí jakýkoliv legální cestovní doklad vydaný v EU. Platí tedy, že i u letecké společnosti Ryanair lze cestovat pouze s občanským průkazem (do výše uvedených zemí). Občanka slouží jako standardní identifikační nástroj (Photo ID) a není nutné si s sebou brát pas.

Cestovní doklad pro dítě

Často opomíjeným faktem je, že vlastní cestovní doklad (tedy pas či občanku) musí mít každý člověk, včetně dětí. V současnosti již není možné cestovat s dětmi pod 15 let, které nevlastní svůj doklad, a to ani když je máme zapsané v pase. Dnes již lze vyřídit dětský občanský průkaz za poplatek 50 Kč, jeho vystavení však trvá 15 dní (na počkání jen neoficiálně na místně-příslušném úřadu). Rychlejší variantou je už jen cestovní pas s nejkratší možnou lhůtou výroby 6 dní při ceně 4.000 Kč. Žádná jiná rychlejší varianta vystavení občanky pro dítě neexistuje.

Dočasný občanský průkaz a jeho platnost

Pozor! Zjistíte-li, že nemáte platný ani pas, ale ani občanský průkaz, situace je výrazně horší. V současné době totiž oficiálně neexistuje možnost vystavení občanky na počkání. Cestovní pas trvá nejméně 6 dní, občanka pak 30 dní. Lze zažádat o dočasný (náhradní) občanský průkaz „Blesk“ ve zkrácené lhůtě do 15 dní, ten však můžeme využít pouze pro cesty do EU a Schengenu, nikoliv do červeně vyznačených zemí. Pokud zažádáte o nový OP v místě svého trvalého bydliště, může nastat situace, že bude vydán na počkání, není však možné se 100% spoléhat, vždy se informujte u svého úřadu předem.

Změna jména, bydliště

Co se stane, když je nutná změna jména po svatbě nebo změna trvalého bydliště, vy si jdete vyřídit novou občanku a než se vyhotoví, u staré vám ustřihnou roh? Lze vycestovat s občanským průkazem, která má oddělený (ustřižený) roh? Ano, legálně lze, a to pouze do zemí EU a Schengenu (tedy modře, zeleně a žlutě vybarvených na mapce výše), ne však do zemí mimo EU/Schengen (červeně vybarvené). Častým problémem však je, že mnozí úředníci občanku s ustřiženým rohem neznají a mohou tak vznikat potíže a značné časové prodlevy než se doberou informace, že je doklad platný.

A co když mi občanku ukradnou? Pak dostanu pouze papírové potvrzení bez fotografie, na to však do zahraničí vycestovat rozhodně nelze a je nutné vzít cestovní pas nebo počkat 15 dní na vyhotovení nového OP.

Častým problémem u cestování s pasem (ve vybraných destinacích) je nutnost dodržení platnosti ještě 6 měsíců po vykonané cestě. Toto pravidlo při cestách po EU/Schengenu na občanku neplatí. Můžete vycestovat například do Chorvatska s občanským průkazem v červenci, i když vám platnost končí v srpnu. Vždy však musí občanka platit alespoň po celou dobu pobytu v zahraničí. Naopak při cestách do červeně označených zemí musí platnost občanky přesahovat alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu.

Další možná úskalí

Pravdou je, že ne všichni úředníci a celníci se s občanskými průkazy setkávají často a může se tak stát, že nebudou vědět, co za doklad jim vlastně předkládáte. Občas trvá delší dobu, než zjistí, že v ruce skutečně držíte platný cestovní doklad, nebo si zavolají svého vedoucího, aby jim to potvrdil. Bude-li vám někdo ve výše uvedených zemích tvrdit, že občanský průkaz není platný doklad k cestování, ohraďte se a nechte si zavolat vedoucího. Cestování do všech barevně zvýrazněných zemí na mapě je legální s občanským průkazem dle oficiálního stanoviska Ministerstva zahraničí ČR.

Zatímco do modře a žlutě vyznačených zemí si berete občanku jen kvůli identifikaci tak, jako jí nosíte s sebou doma, v zeleně a červeně označených zemích procházíte standardní hraniční kontrolou. Především na letištích s automatickými bránami je pas lepší volbou z důvodu rychlosti. Čtečka v těchto bránách totiž umí přečíst pouze cestovní pasy a cestující s občankou musí předložit doklad u okénka s celníkem.

Pozor také na platnost! Svěříte-li se celníkovi, že jedete do jeho země na týden a on zjistí, že občanka vám propadne za čtyři dny, vrátí vás zpět. Platnost občanského průkazu se musí alespoň shodovat s plánovaným pobytem v zahraničí, ideálně o minimálně o pár dní přesahovat pro případ nečekaných problémů a zdržení.

V dalším článku se naopak podíváme na zoubek cestování s pasem a všem potřebným informacím, rad a fíglů okolo.

Sdílej článek s přáteli

29 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobry den,chtela bych se zeptat, jesltli je ted potreba mit pas do Skotska? Letime tam s pritelem s rynair zacatkem cervna, tak jestli je potreba vyrizovat pas,moc dekuju za odpoved :)

před 2 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Vy jste nečetla ten článek výše?

před 2 dny
Avatar uživatele eremi
eremi

Nečetla, proč to taky číst, když je jednodušší se zeptat.... Přitom je to jeden z prvních odstavců v článku.....

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se dá letět do Dánska na občanský průkaz?

před 22 dny
David Eiselt
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 9193 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-02-24T15:57:54+01:00)

Ano. Stačí se podívat do článku, který komentujete. Prakticky ani není nutné jej číst, vše je uvedeno i na obrázku.

před 22 dny
cali

Když čtení bolí. Zřejmě...

Přidat odpověď
před 22 dny

Dobrý den, chci se zeptat, zda se mohu na letištích při pruchodu kontrolami prokazovat pasem, ale na letence mám zadané číslo občanského průkazu? Nebo je nutné se prokazovat dokladem uvedeným na letence? Děkuji

před měs
David Eiselt

Platným dokladem, nezávisle na tom, co máte u letenky = je to jedno.

Dobrý den,

před několika dní jsem získal české občanství a mám tudíž provizorní občanku - bez strojově čitelných údajů, pouze zalaminovaná s moji fotkou a údají, ale má platnost 3 měsíce. Můžu na niín cestovat do Velké Británie a vůbec v rámci EU? Děkuji.

Odpovědět
před měs

Dobrý den, prosím o radu. Můžu cestovat jen na OP i v rámci mezinárodních vod? Chceme jet na plavbu lodí v rámci Středozemního moře, loď zastavuje pouze v zemích EU (Francie, Itálie, Španělsko, Malta), ale cestovka uváděla u podobné plavby, že je nutný pas. Děkuji za informaci.

Odpovědět
před měs

Zdravim. Narazil jsem na odlisne nazory na Francouzskou Guyanu. Muzu tedy I tam na OP? Je to soucast Francie I kdyz za oceanem.

Odpovědět
před měs

Dobrý den, koupila jsem letenky pro mě a mé rodiče do Říma, zjistila jsem ale, že táta má ještě starý občanský průkaz bez biometrických údajů, mohl by s tím být na letišti problém? Pas bohužel nemá. Předem děkuji za odpověď.

před 2 měs
David Eiselt

Dobrý den, neměl by být. I tak je ale vhodné si zajít pro nový a nenechávat nic na poslední chvíli :)

Přidat odpověď
před 2 měs

Ahoj,

lze letět do Barcelony na občanku? vím že se chtěli otrhnout, ale nějak jsem nepostřehla jak to s nima dopadlo

díky

před 2 měs
David Eiselt

Ano, lze.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den chystáme se v létě do Rumunska autobusem a do Bulharska letecky, vím že mi stačí jen OP ale mám ještě ten starší zelený, platný do roku 2021, nevím jestli nemusí být už ten nový ta kartička malá, tu má dcera, děkuji za odpověď

Odpovědět
před 2 měs

Dobry den. Jsem obcanka EU a mam trvale bydliste v ČR. Muže se cestovat do EU s potvrzenim o trvalym pobytu? Doklad vypada jako pas, s fotkou a adresou. Dekuji

Odpovědět
před 3 měs

Dobrý den. Plánuji cestu do zahraničí se svojí maminkou bude jí 70let nemá pas. Bude tedy bez problému když vycestuje letadlem na Menorcu? pouze s OP ten má samozřejmě platný a vcelku nový.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano bude to bez problému, Menorca je součástí Španělska.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

můžu cestovat do Španělska a do Británie pouze s pasem? změnil jsem trvalé bydliště, ale ještě jsem to s úřady neřešil... děkuji za odpověď

před 5 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den,

pouze s pasem můžete cestovat do jakékoliv země na světě ;)

Přidat odpověď
před 5 měs

Ahoj lze cestovat do velké británie na dočasný občanský průkaz letecký díky

před 5 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, dle evropské legislativy ano, je ale pravděpodobné, že celníci, příp. pracovníci na letišti nebudou tento typ průkazu znát a může tak dojít ke zmatkům či zdlouhavému ověřování.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý můžu vycestovat s občanským průkazem letecky do skotska a severni anglie?dekuji

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, viz článek. Ano, je to možné.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobry den.Ztratila jsem Op a budou mi vydavat ruzovou op s platnosti 1 mesic.Muzu na ni vycestovat do Nemecka?

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den,

při případné kontrole občas nastanou zmatky, když místní celníci/policisté neznají tento typ občanky, nicméně podle evropské legislativy to možné je.

Přidat odpověď
před 5 měs

Nějak se mi neshodují informace z jiných webů, zdali je možné vycestovat s občanským průkazem, který má ustřižený roh (změna trvalého bydliště). Jedná se o zemi Rumunsko, zde je uvedeno, že je to možné, našla jsem i informace, že do Rumunska právě ne. Kde je tady pravda?

před 6 měs
Kryštof Hájek

Podle informací MVČR je občanka s ustřiženým rohem platná i při cestách po EU. Jak se ale píše v textu, často pohraniční orgány cizích zemí netuší, že OP platný skutečně je. U Rumunska je ten problém, že je sice v EU, ale stále ještě ne v Schengenu, takže se vždy prochází reálnou pasovou kontrolou a šance na problémy jsou tak větší než v zemích Schengenu.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 1 minutu
Ryanair přidává další 2 nové linky z Prahy do Maroka a Izraele
napsal David Eiselt 2018-03-08T10:31:00+01:00 13 komentářů

O tom, že to Ryanair myslí v Praze vážně není už pochyb. Za loňský rok rozšířil svou letovou mapu z PRG do 14 destinací a jen od začátku letošního roku už stihl ohlásit další 3 nové linky do…

Čtení na 1 minutu
Nová linka Norwegian z Prahy do Göteborgu: 1.800 Kč
napsal Kryštof Hájek 2018-03-07T15:39:24+01:00 1 komentář

S poměrně nečekanou novinkou dnes přichází jedna z nejdravěji se rozvíjejících aerolinek na světě Norwegian. Od 27. dubna 2018 spojí Prahu s druhým největším městem ve Švédsku Göteborgem. Staré…

Čtení na 1 minutu
Další várka nových linek Wizz Air z Vídně
napsal Kryštof Hájek 2018-03-02T11:00:00+01:00 3 komentáře

Wizz Air sice aktivity na českém trhu tlumí na minimum, ale na tom rakouském expanduje ve velkém. Po nedávno ohlášeném založení základny ve Vídni se 17 novými linkami dnešním dnem vpouští do prodeje…

Čtení na 1 minutu
Do Toskánska novou přímou linkou Ryanairu z Prahy do Pisy
napsal Lukáš Horák 2018-02-28T23:50:00+01:00 3 komentáře

Neuplynuly ani dva roky, co největší evropský rival na poli nízkonákladových letů Ryanair s velkou pompou založil na pražském letišti svou bázi a umístil sem dva letouny, a v poslední době nám…

176 dalších článků