3 dny v Kodani a na skok v Malmö

Cestopis z výpravy „Kodaň + Malmö“ z roku 2019 napsala Zuzana Matějková

Long time, no Skandinávie.

A tak jsme vyrazili na 4 denní multitrip do Dánska a Švédska. Letěli jsme z Prahy do Kodaně s Ryanair, přičemž let byl vskutku v nekřesťanskou ranní hodinu, no na druhou stranu jsme už v 8 ráno byli v Kodani. Chvíli jsme bojovali s mašinou na jízdenky, ale bylo to dva na jednoho a tak se po chvíli povedlo a za přátelskou cenu 36 DKK/osoba jsme po chvíli už seděli v metru se zakoupenými jednorázovými jízdenkami. Metro je mimochodem zajímavé tím, že je driverless neboli bez řidiče, pro nás v ČR celkem scifi. V prvním vagónu tak místo kajuty uvidíte jen skleněné okno s výhledem na jízdu. Za mě zajímavější varianta než jízda vlakem.

První den jsme se rozhodli prochodit centrum Kodaně pěšky. Na letišti jsme ukořistili mapu města, což nám značně usnadnilo život (jasně, znám i google maps, ale stará dobrá mapav ruce prostě má něco do sebe). Z metra jsme vystoupili na stanici Norreport, která pro nás představovala vstupní bránu do centra. Tady se taky nachází Terovnhalle, trhy kde se můžete najíst nebo koupit typické suroviny, mořské plody a podobně.

Různě jsme se motali historickými ulicemi a snažili se chodit i vedlejšíma, malýma uličkama.

Můj tip: Spousta domů má dvory a vnitrobloky, nebojte se nakouknout dovnitř.

Tak jsme objevili i příjemné místo a podnik, kde si můžete dát třeba pivo. Jmenuje se Studenterhuset.

Architektura v Kodani připomíná Amsterdam a najdete tu i vodní kanály, barevné či jinak zjímavé a netradiční domy. Kam za barevnou architekturou:

• Larslejsstræde
  • Sofiegade v Christianshavn
  • Overgaden Oven Vandet v Christianshavn

Zhruba po obědě jsme došli do čtvrti Nyhavn, což je nejznámější historická oblast Kodaně s přístavem. Je to tu velmi pěkné, ale přelidněné. Odtud jsme přes mostek pokračovali do Christianshavn, kde lze najít atypické domy a celkově je to tu příjemné na procházku. Hned za mostem je streetfood zóna, která mi přípomínala pražský Manifesto market. Doporučuju jako místo k občerstvení. Také se tu nachází "public art". Navenek nic moc, ale když vlezete dovnitř, čeká vás tam celkem zajímavé a nečekané zpestření v podobě umění.

Pozor: Papírový ostrov Papirøen, který všichni doporučují ke gastro návštěvě a na fotkách vypadá opravdu skvěle, už bohužel ukončil svou činnost a nyní je tu staveniště.

Odtud už je to kousek do části města zvané Christiania, která je známá také jako svobodné město. Christiania je polonezávislá komunita, něco jako stát v státě, kde žije cca 850 svobodomyšlenkářů a hipíků. Nesmí se tu fotit, protože na každém rohu es veřejně prodává hašiš a tráva, ale je to velmi zajímavé místo a doporučuji se sem podívat. Je tu hodně street artu a opravdu hodně zajímavých domečků.

Poslední místo, které jsme ten den po cestě domů navštívili je park Superkilen.

Druhý den jsme se vlakem rozjeli do Švédského města Malmö. Dánsko a Švédsko tu od sebe dělí moře a přes něj monumentální most Øresundsbroen, díky kterému trvá spojení z jedné země do druhé 35 minut. Existuje i dánsko-švédský krimiseriál Most, který jsem sledovala. I proto jsem se nemohla dočkat až ho uvidím a je to skutečně podívaná. Část cesty vede pod mořem a v jedné chvíli vyústí v most, který je pro auta a ve spodní části pro vlaky.

Po příjezdu do Malmö jsme nemohli na nádraží najít žádnou mapu města a tak jsme vyhledali nedaleké turistické informace "Info point" spojené s obchodem, kde jsme si mapu koupili.

Doporučuji následující trasu: od Info pointu do čtvrti Västra Hamnen, odtud k hradu a přilehlého parku a nakonec historické centrum města a zpět na nádraží. Celá trasa na sebe velmi příjemně navazuje a uvidíte pěkná místa.

Västra Hamnen je nová, moderní a krásná čtvrť města, která se pyšní dominantou v podobě mrakodrapu Turning Torso, představující nejvyšší budovou Skandinávie.Najdete tu moderní skandinávskou architekturu a místním obyvatelům budete závidět, že tu bydlí. Västra Hamnen byla postavena na území bývale loděnice a industriální zóny a je první oblastí v Evropě, která je carbon neutral.Úplnou náhodou jsme tu taky našli dům, kde bydlela seriálová postava Saga Noren z již zmíněného seriálu Most. Místa, která najdete náhodou, jsou prostě vždycky nejlepší. A kdybychom jezdili metrem nebo autobusem typu hop on hop off, tak je jednoduše nikdy neobjevíme. Od Turning torso jsme došli až k moři na promenádu, je tu nádherný výhled na moře, most i Kodaň.

Po cestě k hradu mě přepadl takový hlad, že jsem si bohužel tuto část moc neužila. Park je tu nicméně skutečně nádherný, uměla bych si tu představit piknik nebo oběd (kdybych nějaký měla). Historické centrum je malé, ale pěkné. Doporučuji dojít až k Moderna Museet, což je galerie moderního umění. Nemusíte chodit dovnitř, i z venku to stojí za to.

Třetí den jsme se si v Kodani půjčili kola na celý den a vydali se do odlehlejší části města Amager na pláž. Kodaň je stejně jako Amsterdam město, kde lidé jezdí víc na kole než v autě a všude jsou cyklostezky.  Cesta na pláž trvala cca 35 minut a kdyby tolik nefoukalo, byla by to o něco příjemnější půlhodinka mého života. Asi nemusím dodávat, že na pláži foukalo ještě víc, ale i tak hodnotím velmi kladně. Najdete tu molo, písek a průzračné moře. Tou dobou jen pár dalších lidí, ale v létě tu pravděpodobně bývá plno. Přece jen tu asi bude o něco lepší koupačka než na Podolí :)

Kam za dyzajnem a nákupy:

• Sostrenegrene
  • Illums Bolighus

Zajímavosti:

• toalety v podnicích jsou tu genderově neutrální, muži a ženy se dělí o stejné toalety
  • driverless metro
  • dyzajn je všude, stačí se dívat kolem sebe
  • vždycky se vyplatí teplejší bunda, i když je teplota vzduchu příjemná. Fouká. Hodně.

Poslední den nás čekal už jen návrat domů. A moje dojmy? Zcela upřímně a otevřeně říkám, že Kodaň ve mně nezanechala až tak hlubké dojmy a vzpomínky jak jsem čekala. Přesto.. Kodaň je krásné skandinávské město a za návštěvu a krátký výlet určitě stojí, zvlášť v kombinaci s přejezdem do Malmö. Jen se připravte, že tu necháte hodně peněz.

Ceny:

• 850 Kč zpáteční letenka
  • 4600 Kč ubytování airbnb pro 2
  • 600 Kč zpáteční jízdenka na vlak Kodaň-Malmö
  • 250 Kč půjčení kola
  • 150 Kč pivo

Zážitky pro tebe sepsala Zuzana Matějková

02. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-06-05T21:20:51+02:00

Zuzana Matějková žije v České republice a procestovala 19 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 4 měsíce, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://traveldenicek.wordpress.com/.

Sofie 2019
Tomáš Cibulka 2019-06-17T20:00:01+02:00 0 komentářů
Bulharsko 2019

Hlavní město Bulharska a blízké okolí

Jižní Anglie - kouzelný venkov, jedinečná příroda a útesy okolo Bournemouthu
Avatar uživatele Áčko
Áčko 2019-06-16T21:25:17+02:00 4 komentáře
Spojené Království 2019

Jak lze využít relativně novou a levnou linku Ryanu z Prahy do jižní Anglie, která vychází krásně na prodloužený víkend? Pár praktických tipů na skvělý a nenáročný víkend v přírodě a na venkově.

Bělorusko - Minsk a okolí
Jarda 2019-06-16T18:08:01+02:00 5 komentářů
Bělorusko 2019

4 dny v poslední totalitě v Evropě.

Z Nové Anglie přes New York do Washingtonu
Avatar uživatele lemming46