4 dny v Jordánsku

Mrtvé moře, Wadi Rum, Petra, Aqaba, Al Karak - Co všechno se dá stihnout za 4 dny?
Cestopis z roku 2018 napsala Lenka Lenková

Tak si říkám: “Kde budeme slavit naše první výročí svatby”. No ,vzhledem k tomu, že už máme skoro celý roční příděl dovolené vyčerpaný, máme k dispozici “pouhé” čtyři dny. Jakmile na mě v notifikaci vyskočí nabídka na letenky do Ammánu, je vybráno. Zeptám se jen “Jedem”? A drahá polovička že” jedem”.

Den 1. Odlet do Ammánu a přesun k mrtvému moři

Odlétáme z Prahy v sobotu v 8 ráno. Na letišti v Ammánu jsme ve 12:30. Po kontrole Jordan passu (víza), si ještě na letišti měníme USD za JOD, vyřizujeme simkartu a vyzvedáváme našeho parťáka - KIU. Nasedáme, nastavujeme navigaci směr Mrtvé moře a vyrážíme. Už po zhruba deseti minutách jsem nadšená z výhledů z auta. Cesta k mrtvému moři je opravdu krásná, ty panoramata! :) Kolem dokola není živáčka a auto potkáte tak jednou za 30 minut. Párkrát zastavujeme kvůli fotkám, ale protože se v listopadu brzy stmívá a tak trošku nás zlobí auto, zakazujeme si další zastávky a už řešíme, jestli se prvně namažeme bahnem nebo půjdeme “plavat”.

"Ty panormata"
Směr Mrtvé moře
Po cestě nepotkáte jen auta

Přijíždíme k Hotelu, která má vlastní pláž u mrtvého moře. Po check-inu hodíme batohy na pokoj a těšíme se jak malé děti k vodě. Ano, byla to paráda. Mrtvé moře opravdu nadnáší, trošku smrdí jako shnilé vajíčka, ale ten pocit je neuvěřitelný. Necháváme se nadnášet, občas lenivě hýbneme rukama a asi po pěti minutách začínáme dělat blbiny a zkoušet se potápět. Bez toho aniž byste si namazali bahno na celé tělo, určitě neodcházejte. Po umytí budete mít pokožku jak miminko. Údajně se do mrtvého moře nemá prdět, ale to jsme radši nezkoušeli, takže stále netušíme proč. :D

Opravdu nadnáší
Hotelová pláž
Bahýnko

Až do západu slunce si užíváme vody, ale se západem se pláž zavírá, takže odcházíme. Ještě večer se dohodneme s půjčovnou na výměně auta, protože nám moc nefungují brzdy a u večeře řešíme v kolik další den budeme vstávat.

Den 2. Z mrtvého moře na jih do Aqaby a Wadi Rum

Tak jo, dohoda byla v pět ráno. O půl šesté opouštíme hotel (novým autem) po cestě s označením 65. Tuto cestu vybíráme i díky doporučení z cestopisů. Ještě chvilku se chceme kochat mrtvým mořem i když jen z auta. Cesta se táhne podél hranic s Izraelem a do Aqaby jedeme zhruba 4 hodiny.

Mám chuť pořád zastavovat a fotit či natáčet, ale nejsem řidič, tak mám smůlu, prostor dostanu za celou dobu asi jen 3x. Po cestě ještě stavíme na benzince koupit vodu a nějaké malé občerstvení, protože pak už na to nebude čas. I když nejsou benzínky vyznačeny na mapě, na cestách je jich poměrně dost. Doporučuji zastavit na nějaké novější a větší, nebo se vám stane, že vás natáhnou, tak jako nás (zhruba o 200 Kč). Za necelé čtyři hodiny už sjíždíme do Aqaby. Máme zhruba hodinu na oběd. Řešíme to pizzou s sebou, protože Rudé moře si nechceme nechat ujít. Pláž nebyla nic moc, ale věřím, že jsou i hezčí, my bohužel neměli tolik času. Město je hezké, lidé jsou příjemní, ceny hodně nízké (hlavní jídlo kolem 3 JOD) a hlavně zde seženete bez problémů alkohol. Škoda, že jsme se o tom dozvěděli až večer na poušti.

Rudé moře a v dáli Israel
Křesťanský kostel v Aquabě
Rudé moře

Opouštíme Aqabu a už se těšíme na dohodnutý výlet se spaním na poušti Wadi Rum. Ubytování jsme objednali před odletem na bookingu a s majitelem Oasis campu dohodli i půldenní výlet přes whats app. Po příjezdu na místo parkujeme a přesedéme do Jeepu. Začíná náš výlet s beduínem Mohammedem, který nás bude provázet pouští. Zastavujeme u turisticky oblíbených míst, kde dostaneme pokyn k focení, podívání se a pak nástup do auta - přeci jen nemáme tolik času a musíme toho ještě tolik stihnout. Během pěti hodin stíháme písečný kopec, výstupy na skály, procházku kaňonem, čaj s místními beduíny a západ slunce. Wadi Rum je nádherné místo, které jsem si zamilovala. Červený písek, skály, kaňony, ty výhledy a západ slunce - toto všechno bylo jak z pohádky.

Wadi Rum - západ slunce

Večer si sedáme společně s ostatními hosty k ohni, popíjíme čaj, povídáme si a zhruba za hodinu jsme vyzvání k připravené tradiční beduínské večeři, která se skládá z rýže, zeleniny a kuřecího masa. Unavení ještě chvilku koukáme na hvězdy, ale pak už odcházíme spát do stanu, ráno chceme určitě stihnout východ slunce.

Den 3. Z Wadi Rum směr skalní město Petra

Ráno stihneme východ slunce, snídani a už se přesouváme z kempu zpátky k autu, aby mohla naše cesta pokračovat do očekávaného skalního města Petra. Napojujeme se na cestu č. 35 a opět se kocháme těmi úžasnými výhledy.

Ani cesta nebyla nudná
Krása střídá nádheru
A takových fotek máme asi milion

Vcházíme do vestibulu a zklamáni z toho, že už není k dispozici vytištěný průvodce v angličtině, bereme německý i když umíme jen “danke šén”. Po kontrole na nás nastoupí dva místní, že za 5 JOD nás svezou kousek na koních, ať si Petru užijeme jako Indiana Jones. Nasedáme na koně a v tu chvíli začínáme litovat, protože celou cestu do nás hučí, že máme jet na projížďku, která stojí dalších 80 JOD na osobu. Po pěti minutách ale zjišťujeme, že je normální cena na osobu 60 JOD a nakonec se dohodneme, že za 50 JOD na hlavu to bereme. Kluci jsou na tom tratní a my si vítězoslavně plácáme po zádech, protože oni nenatáhli nás ale my je. Po nadšení a chvilce litování jsme opět beze slov, protože výlet na koních byl prostě úžasný. 40 minut jízdy po skalách, 10 minut pěšky a část skalního města vidíme z ptačí perspektivy. Po pár fotkách scházíme postupně dolů, až se dostáváme do srdce města a pokračujeme dál. Petra je opravdu krásná, při představě, že se ve skalách kdysi žilo, na tomto místě obchodovalo… Úžasné.

Výlet na koních
Pokladnice - pohled z výšky
Skalní město - památky
Skalní město - bývalá brána

Den 4. Al Karak, vrácení auta a letiště

Protože nemusíme úplně spěchat, ráno v klidu posnídáme a přesouváme se zpět po cestě na letiště na křižácký hrad Al Karak, tentokrát po ceste č.15. Potkáme poměrně dost kamionů, ale tato cesta je nejkratší, takže nám pár kamionů navíc nevadí. Hrad opět stojí za to, je podobný našim českým zříceninám, ale mnohokrát větší. Ihned po vstupu se nás ujímá nějaký místní “strejda” a začně si s námi povídat. Procházíme různými částmi a najednou nám dojde, že nám vlastně dělá průvodce. To ještě ale chudák neví, že máme v kapse poslední dva dolary, protože už jsme na cestě domů. Po krátké prohlídce mu děkujeme a vysvětlujeme, že žádné další peníze bohužel nemáme, nadšeně se netváří, ale nedovolí si být hrubý, poděkuje a odchází. Ještě stihneme něco nafotit, natočit a naposled sedáme do auta a vyrážíme na letiště.

Al Karak - výhled
Al Karak

Jordánsko je opravdu nádherná a hlavně bezpečná země. Můžeme ji s klidným srdcem doporučit všem cestovatelům a také cestovatelům s dětmi.

A pár rad na závěr:

Simkarta - pokud kupujete na letišti, zvolte místního operátora Zain, vychází nejlevněji.
Jordan Pass - vyplatí se v případě, že budete chtít navštívit klasiku - skalní město Petra, Al Karak, Jerash a další nejznámější památky. V ceně JP je zahrnuto vízum.
Alkohol - ano, jsme češi, rádi si popijeme. Pokud si budete chtít večer připít tak si buď připlatíte u Mrtvého moře nebo se stavte do Aqaby, tam ho seženete za docela levný peníz.
Cesty - pozor na cestách je strašně moc retardérů, které jdou lehce přehlédnout, protože nejsou označené značkami. Opravdu dodržujte předpisy a ve městech jezděte pomaleji, ať si zbytečně nepoškodíte auto.
Auto - půjčení auta je nejlepší způsob, když budete chtít Jordánsko projet. Než odjedete z půjčovny, ověřte si, že k němu máte i doklady. Policie poměrně dost auta zastavuje a kontroluje hlavně doklady od vozidla.
Pití - v turistických destinacích je cena zbytečně přemrštěná. Stavte se do nějakého místního obchodu a dost ušetříte.

Náklady:

• Jordan Pass (cena zahrnuje vízum) – 2400
  • Letenka spriority boardingem a bagáží – 2500
  • Auto – 2000
  • Nafta – 1000
  • Ubytování 3 noci – Hilton (1450), Kemp (650), Guest house (446) = 2546
  • Simka – 512
  • Jídlo + suvenýry + projížďka na koni – cca 3000

Ceny jsou uvedeny na osobu - cellková útrata - zhruba 14 000 Kč. Určitě se dá částka snížit – můžete ušetřit na jídle, ubytování, autě i letenkách.

Zážitky pro tebe sepsala Lenka Lenková

21. 12. 2018, poslední aktualizace 2019-04-04T09:57:52+02:00

Lenka Lenková žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Asii a Evropu. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://www.instagram.com/czechgingerbread/.

Děkuji, tím je to jasné jasné, pizza není jídlo, protože v průvodcích píší, že Jordánsko je vzhledem ke kurzu 33 Kč za jediný 1 JOD drahá země, ve srovnání se svými přímými sousedy IRÁKEM a SÝRIÍ. A že normální jednochodové jídlo (ne pizza, bageta, instatní polévka a podobné náhražky na zahnání hladu) stojí nejméně 220 Kč, spíše od 300 Kč.

Lenka Lenková

Ano, plnohodnotné jídlo je dražší, ale cenově srovnatelné s evropskými cenami. Za 300 Kč na osobu se v Jordánsku dobře najíte i napijete (oběd/večeře).

Dobrý den, mohu se zeptat, kde jste se najedli za 3 JOD (3-chodové jídlo), byla to bageta nebo jaké jídlo to bylo ?

Píše hlavní jídlo kolem 3 JOD, což je 95 Kč. To by byla drahá bageta. O 3 chodech nic nepíše.

Přesně tak. Jde o hlavní jídlo za 3 JOD - byla to pizza :) Lenka

Dobrý den. prosím auto jste si půjčovali v terminálu letiště, nebo na vás čekal zástupce půjčovny. Děkuji za odpověď Sáša

Dobry den, auto jsme vyzvedavali na letisti, ale predem jsme si ho vybrali na rentalcars.com. Urcite doporucuji spolecnost Doller nebo Thriffty. Lenka

Dobrý večer Lenko, můžu se zeptat k Jordánské SIM kartě, jestli je i pro volání , nebo jenom na data a případně kolik dat v GB

Děkuji za odpověď

Milena

• (upraveno 2019-02-05T12:57:55+01:00)

Dobrý den, Mileno, sim karta byla i pro volání a opravdu ji doporučuji. Po 30 minutách od koupení, jsme hned volali do autopůjčovny, protože byl menší probém s autem. :) Kromě volání obsahovala i (tuším) 8GB dat. Lenka

Taiwan očima backpackera
Tomáš Kleňha 2019-04-15T23:43:04+02:00 4 komentáře
Tchaj-wan 2017

aneb za měsíc okolo ostrova..

Na skok v Austrálii aneb Jak mě vypekli na Papue (3. díl)
Kryštof Hájek 2019-04-14T21:23:32+02:00 13 komentářů
Austrálie 2019

Povídání o tom, jak jsem se zamiloval do Sydney, nezamiloval do Canberry a málem nedoletěl do Singapuru

🙏 Praktické
ŠANGHAJ za KAČKU
Kateřina 2019-04-10T22:04:53+02:00 2 komentáře
Čína 2019

Nejlidnatější čínská metropole, impozantní mrakodrapy a hned vedle nádherné čínské chrámy, výborná kuchyně, rychlovlak, čínské fejky, ale také město mnoha tváří a mnoha omezení. To vše je Šanghaj.