2. Střední Amerika
  3. Aruba
  4. Aruba aneb hlavně pláže a (občas) plameňáci

Aruba aneb hlavně pláže a (občas) plameňáci

Avatar uživatele Tomáš L.
Cestopis z roku 2019 napsal Tomáš L.
Avatar uživatele Tomáš L.

Zážitky pro tebe sepsal Tomáš L.

12. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-06-14T23:14:52+02:00

Tomáš L. a procestoval 43 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 1 cestopis .

Ahoj, moc děkuji za super článek!!! Chystáme se tam v září, měla bych jeden dotaz - měli jste také s United skoro denní stopover v NYC? Jak jste to prosím udělali s kufry? Vyzvedli si je a hned dali na odbavení? Rádi bychom se mrkli do centra na chvíli, ale těch kufrů se děsím - jestli odbavení bude hned, když ten navazující let je až za x hodin?

• (upraveno 2019-07-13T02:28:16+02:00)

Ahoj :-) V tomhle moc neporadím, protože jsme přestávku v NY měli na cestě na Arubu taky - ale využili jsme jí na to, abychom se pořádně vyspali a na Arubu doletěli už bez následků z časového posunu. Vzali jsme si hotel přímo na letišti v Newarku, ani nebyl drahý a taky nám nevadilo, že jsme sebou měli zavazadla. Ten prospaný čas v NY nás nijak nemrzel, protože jsme to naplánovali tak, že jsme na cestě zpátky měli v NY šest dní a na prohlídku města bylo času dost. Pokud jde o odbavení hned, když navazující let je až za X hodin, tak s United jsem s tím v minulosti jednou problém neměl a třikrát jo... Takže ani tady žádnou velkou radu neposkytnu :-( Snad až na jednu - jet s kufry z Newarku na několikahodinovou návštěvu centra NY je nápad, který radši pusťte z hlavy. Snad 80 procent stanic metra v NY nemá eskalátory (přinejmenším ne všude) a celé město je vůbec takové nepříliš bezbariérové, navíc plné lidí :-) A vláčet se s kufrem znamená, že místo zážitků z centra budete akorát otrávení... Ale to je na vás, samozřejmě :-) Známí podobnou situaci jednou vyřešili tak, že vylosovali jednoho, který čekal na letišti u hromady kufrů, a zbylých pět lidí vyrazilo na prohlídku. Arubu si užijte, bylo to tam krásný!

mikir

Diky za doplneni info s tou lodi na Curacao me to zklamalo, ale zase to byl jen takovy napad, kdyz bychom leteli na 15 dnu , ubytovani pres Booking bych nemel problem si vybrat ,ale i kdyz pises ze jsou to male vzdalenosti 2 mista bych asi zvoll ,nevadi nam to na Jamajce i na Mauritiu jsme meli 3 a bylo to v pohode v Thajsku jsme meli vcetne Bangkoku dokonce 5 mist a taky jsme si nestezovali

Myslim ,ze tech posezeni se zapadem slunce jsme uz zazili az az , ale tech 20 USD uz je rozumnych , takze bychom to prostridali Dost mozna , ze by nebylo treba auto na cely pobyt

Letenku ted neresim ,pres USA o tom vim , KLM je fajn treba bude akce , jednou jsem videl i super levnou letenku z Floridy , spis zvazuju termin podle vseho tam je lepsi pocasi az brezen , duben nez ten leden ,unor i kdyz vim , ze tam je celorocne dobre , ale vzdycky se snazim co nejvic eliminovat moznost deste

S alkoholem me to nevadi Oman jsem prezil i na Silvestra -)

Takze dik a kdyz na to dojde tak, bych si nechal upresnit jeste ty plaze , mame radi radeji ty prazdnejsi i za cenu ze tam nic nebude , respekt k mori mam i kdyz jsem chvili i zavodne plaval a delal i plavcika . vim ., ze to muze byt stejne jako s horama nekdy zradne

Tomáš L.

K tomu počasí: na Arubě prakticky neprší, není potřeba se tam bát nějakých bouřek nebo hurikánů. Teplota tam kolísá minimálně, počasí je tam stabilní. A je skoro jedno, kdy tam člověk vyrazí. Oni berou zimu jako hlavní sezónu proto, že se jim tam jezdí ohřívat hromada Američanů nebo třeba i těch Holanďanů. Ale i v tom lednu/únoru nebyla Aruba vyloženě přelidněná. I díky tomu, že tam nejsou hotely u pláží ve čtyřech řadách, stavěli to relativně rozumně.

Zajímavé, ale přijde mi to trochu jako turistická past - místní nemají ani na teplou vodu a chovají maximálně kozy, ale turistu řádně podojí. Já tedy nemám s Karibikem extra zkušenosti, zatím jsem byla jen v Belize a Hondurasu a přišlo mi to tam hodně autentické a levné (stejné ceny pro místní i turisty). Ráda bych zase vyrazila s kamarádkou Martou někam tím směrem, chtěla bych doporučit nějakou zajímavou destinaci s levným alkoholem, protože mám velkou spotřebu (a nemyslím tím zrovna Kubu, Dominikánskou republiku, nebo Cozumel).

• (upraveno 2019-06-14T11:22:07+02:00)

Já tam ten pocit turistické pasti neměl, tedy až na ty pokusy vydávat ceny ve florinech za ceny v dolarech :-) I to ale byla spíš záležitost konkrétních lidí než systému. Tu teplou vodu nemají ne proto, že by na ní neměli - ale prostě to nepotřebuješ, když ti tam celý rok praží slunce a stačí někam strčit nádrž, kde se to ohřeje. Krávy nebo další zvířata by se tam neměla kde pást, tam fakt tráva neroste jinde než před recepcí hotelů nebo kasín, kde to denně kropí :-) A pokud jde o ceny, tak ano - Aruba je dražší, ale turistickou pastí bych to nenazýval. Když prostě koupíš imaginární jednotku potraviny za 10 dolarů, nemůžeš to na jídelním lístku nabízet za 8, i když těch 8 by byla třeba v Evropě běžná cena. A protože na Arubu na rozdíl třeba právě od Belize nebo Hondurasu nic nepřivezeš po silnici (nota bene z nedalekého Mexika) nebo vlakem, tak jsou prostě ty ceny jinde. Na Arubě jsem neměl ten pocit (dobře známý třeba z Egypta), že tam někdo něco koupí za dolar, chce to prodat za patnáct a ještě se tváří, jakou nám nedělá službu. Tady prostě víš, že je draho, že místní žijí za úplně stejné peníze a že to tak zkrátka je. Když tam s tímhle vnitřním nastavením pojedeš, pak to bude v pohodě - protože třeba ochota a přístup místních se třeba právě s tím Egyptem nedá srovnávat. Tady prostě nemáš pocit, že jsi pro ně primárně zdroj peněz. I když to tak samozřejmě je a tím zdrojem peněz turisti jsou :-) Tady víš, že se za tím úsměvem neskrývá kalkulačka - a i proto jsme měli z Aruby celkově dobrý pocit, i přes ty vyšší ceny.

A pokud jde o ten alkohol, tak Arubu doporučit nemůžu :-) Kupovali jsme pár lahví jejich arubského rumu, který sice nazývají "karibským", ale je to spíš destilát typu a chuti vodky. A půllitrová lahvička u Číňanů v marketu vycházela kolem 10 florinů, tj. 130 korun. Z toho si asi dokážeš odvodit ceny v restauracích :-) Levná opice se na Arubě nepořídí :-)

mikir

Tak jsem si precetl .protoze bychom nekdy pristi rok chteli s zenou udelat taky takove Tour of the beach takze auto tedy urcite ano , prvni Karibik by to pro nas nebyl , byli jsme na Jamajce , tam jsem se nechali zviklat , ze tedy auto ne , ze bude lepsi jamajsky rum -) a po secteni nakladu ,za cestovani busy a taxiky, jsem litoval a na Mauritiu uz jsme nevahal a auto jsme si na celych 15 dnu pronajali

Prvni dotaz bych tedy mel , mistni pujcovna , nebo ty klasicke co jsou vsude , nekde volim to ,jinde ono , ale radeji full insurance i kdyz jsem profesional a nejlepe bez depozitu

K Airbnb duveru nemam a vetsinou bydlime pres booking,.com , domivam se , ze by se vyplatilo na 15 dnu zase vybrat 3 mista a pak hvezdicovite delat vylety , nebo by stacily dve ?

Letecka spolecnost ? Snidane si delame , na vecere chodime , ty ceny se mi za vecere zdaji vysoke , alle mozna jsem zhyckany letosnim Thajskem

A co ty vylety opravdu vsechny takove ceny jak popisujes ty plamenaky , mozna by se vesel do 15 dnu i vylet na Curacao

Dik za info

Tomáš L.

Aruba je vlastně skoro část Nizozemska, takže spousta věcí je tam jednodušších - protože tak trochu Evropských. Třeba zrovna ty půjčovny aut tam fungují stejně (a stejné) jako v Evropě. My bereme vždycky dopředu přes Rentalcars.com, tam to hodí srovnávací nabídku různých půjčoven. Stejně jsme to udělali i na Arubě a nakonec to bylo zhruba za tisícovku na den, takže celkem standardní a rozumná cena. Full insurance bez depozitu, přesně jak píšeš. Nejlepší (a nejklidnější) varianta, odpadá dohadování o tom, kolik si mají strhnout, kdy vrátí depozit atd...

Názor na Airbnb mám jiný, funguje to dobře, když dáš na recenze předchozích návštěvníků :-) Ale pokud není důvěra, tak není a neuděláš nic. Koukal jsem zběžně na booking a ubytovacích kapacit je tam relativně dost. Podle mě stačí jedno místo na celý pobyt, ostrov má ze severozápadu na jihovýchod asi 30 kilometrů a pokud najdeš ubytování někde uprostřed (my bydleli v lokalitě Tarabana a nikam nám to netrvalo dál než půl hodinky), je asi zbytečný se stěhovat. Provoz je tam celkem OK s výjimkou občasných kolon na hlavním přímořském tahu v Oranjestadu, ale i tam to pořád jede - i když pomalu. A silnice v pohodě. Jediné, kam se fakt normálním autem nedá, je vnitrozemí na severu. I k Natural bridge vede cesta "písek a kameny", ale dá se projet i tím malým Hyundaiem, co jsme měli my. Jinde to je fakt minimálně na offroad.

Leteckou společnost jsme vybírali podle ceny letenky :-) My letěli přes New York s United Airlines, z těch větších se tam dá dostat ještě Deltou, American, Southwest nebo přímo z Amsterdamu s KLM. Jinak tam létá Avianca, Divi Divi, EZ Air, Aruba Airlines, Winair, Albatros a ještě určitě i pár dalších.

Jinak ta cena za večeři, uvedená v cestopisu, byla za tříchodové menu přímo na Eagle beach :-) To jsme si taky říkali, že si dáme - oni tam před setměním nasází přímo na pláž stolky a udělají posezení, sedíš 20 metrů od moře, koukáš na západ Slunce a připadáš si jak konzument kýče :-) Jenže za to pak zaplatíš. Ale i tohle k tomu Karibiku podle mě prostě patří. Ty ceny v restauracích jinak až takhle dramatické nejsou, standardně se najíš kolem 20 USD, v různých fastfoodech i levněji. S Asií se to ale samozřejmě srovnávat nedá :-)

A výlety? No, zrovna ti plameňáci byli jednou z nejdražších aktivit, na co jsme tam narazili. Ceny dalších, které mají nějaký smysl, tam začínají tuším někde kolem 50-70 dolarů za osobu. Tím mám na mysli třeba právě vyjížďky do vnitrozemí, projížďky lodí se šnorchlováním atd... Já si chtěl zkusit mořský rybolov, ale když jsem narazil na ceny od 600 dolarů nahoru, tak jsem si to zas rozmyslel :-) Na každém rohu (a hlavně na letišti) narazíš na brožurky se slevovými kupóny, v tom si na Arubě doslova libují. Ty slevy tam nejsou velké, třeba 10-20 procent, na druhou stranu je tam snad všechno, co se dá na Arubě podniknout. Takže než po příletu složitě pátrat, co a jak, vezmi jednu, dvě takové brožurky, prolistuj si je a víš přesně, co všechno a za kolik se tam dá dělat :-)

Na Curacao jsme mysleli taky, nakonec jsme to odložili na jindy a někdy příště ho dáme celý :-) Přímé lety z Aruby tam létají, trvají zhruba 40 minut a zpáteční letenka je kolem pěti tisíc, ale nechtělo se nám trávit čas na letištích čekáním, zas tolik jsme ho neměli. Zvažovali jsme případnou cestu lodí, pojmout už tu cestu samotnou jako zážitek, ale lodní spojení mezi Arubou a Curacaem není žádné. Pro malé lodě je tam podle místních dopravců moře moc bouřlivé a velké trajekty by nikdo nenaplnil - takže lodí to bohužel nejde.

VINAŘSTVÍ za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-10T22:52:45+02:00 58 komentářů
Česká republika 2020

Zaječí, Vinařství U Kapličky. Letitá tradice. Rozhodně ne ZA KAČKU, navíc reklamace pobytu... Ale ve výsledku? Rozhodně né zklamání. Svět se změnil, nic není jisté.. Jedno ale ano - za rok zase 🍸💛. TERMÍN:7. - 9.8.2020PROČ ZAJEČÍ?Protože je to tradice už několik let. Možná šest, možná ještě víc. Jezdím sem každý rok v srpnu se svou kamarádkou Jolanou. Ani letos to tedy nemohlo být jinak. Když…

Leto pri slovenskom mori
tonic 2020-08-06T12:13:55+02:00 2 komentáře
Slovensko 2020

Letná dovolenka premiérovo pri slovenskom mori - týždeň na Zemplínskej šírave a v širokom okolí + 1500 kilometrov po celom Slovensku.. Príchod najmenšieho člena rodiny a globálnej pandémie prevrátil náš cestovateľský život naruby. Dovolenku na Slovensku za “plnohodnotnú” nepovažuje mnoho ľudí a patril som medzi nich aj ja. No toto…

Západ USA 09/2019
Barbora 2020-08-06T11:17:31+02:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2019

Prakické rady na roadtrip po západě USA od San Franciska přes Yosemite NP, Las Vegas, Death Valley, Joshua Tree NP až k pobřeží LA a Santa Barbary za 20 dní. Ahoj, vše začalo v březnu pípnutím "nevyžádaného e-mailu" od Cestujlevne.com s nabídkou letenek za výhodnou cenu. Tímto děkuji lidem, co za portálem stojí :) Do Ameriky jsme se chtěli původně podívat…

BARI a APULIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-05T10:22:22+02:00 43 komentářů
Itálie 2020

První italský region,kde se začal vyrábět olivový olej! Taky 200 typů těstovin! Kraj pohádkových kulatých domečků trulli,písečných pláží, přístavů, kostelů,katedrál a vína za 1,5 euro! Prostě APULIE ♥. TERMÍN:29.7 - 3.8.2020PROČ‌ ‌BARI?‌ ‌Letos jsem se rozhodla, že se v tom cestování trochu posunu. Tím posunem měla být poprvé v životě cesta, kterou zrealizuji naprosto sama. Bez svých kamarádek,…