1. Cestopisy
  2. Jižní Amerika
  3. Autem Jižní Amerikou

Autem Jižní Amerikou

Během půl roku jsme projeli Jižní Ameriku křížem krážem autem, které jsme koupili v Kolumbii. V článku popisuji co a jak pro ty, kteří by chtěli podobnou cestu také uskutečnit
Avatar uživatele
Cestopis z výpravy „Jižní Amerika autem“ z roku 2019 napsal Patrik Balcar
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsal Patrik Balcar

28. 01. 2020, poslední aktualizace 2020-01-28T12:20:18+01:00

Patrik Balcar a procestoval 35 zemí světa, nejvíce Asii a Evropu. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://patrikbalcar.com/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

9 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Jakub

Za mě super zkušenost. Sám mám rád tu možnost jet kam se mi zalíbí.

Jak dlouho jste byli na cestě? Kolik jste dokázali ujet nejvíce km za 24h?

před rokem
Avatar uživatele
Patrik Balcar

celkem půl roku :) za 24 hodin asi nejvíc když jsme zjistili že to nejde prodat v Paraguayi, tak to možná podél peruánského pobřeží třeba 800km...

před rokem
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

V Peru po Panamericaně se jede obvykle stovkou, protože je to rovná pobřežní poušť s minimem měst a vesnic. Podobné je to v Chile severně od Santiaga a jižně od Santiaga je dálnice s limitem 120 km/h až do Puerto Montt. Přejezdy jsou rychlé většinou i v Argentině a na severu Brazílie.

V horách, kterým se třeba v Kolumbii, Ekvádoru a Bolívii nedá vyhnout (a jsou tam nejzajímavější místa v téměř všech zemích J.A.), se rychlost výrazně sníží. Třeba 330 km na úseku Panamericany v Kolumbii z Ipiales do Popayánu trvalo busu 7 h. čistého času i přes to, že cestou není kromě 1 města téměř žádné osídlení, je tam asfalt a provoz je malý. Autem by to nebylo o moc rychlejší kvůli zatáčkám a cestě vedoucí nad strmými srázy. V Ekvádoru jsou kvalitní silnice, ale vyšší provoz cestu zpomalí. Za tmy bych autem jezdit nedoporučoval (snad kromě Chile a Argentiny, ale zase je škoda nevidět krajinu).

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 569 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-01-28T13:45:39+01:00)

Projetí větší části Jižní Ameriky by ani nešlo autem z půjčovny kvůli byrokracii. V Bolívii byla (možná ještě je) půjčovna, která půjčovala starší teréňáky, se kterými se mohlo i do Chile a Argentiny. Pokud má člověk půl roku nebo raději rok na Jižní Ameriku jako tito: http://cundr.jurisfoto.cz/p/blog-page.html může se vyplatit se dovézt si vlastní auto, ideálně menší obytné a s pohonem 4x4 (využije se jen málo). Má to své výhody i nevýhody. Já jsem ve stejné době jako Juris a Věrka projel Jižní Ameriku bez problémů busem, občas stopem (v Chile a Argentině) a někdy jsem využil dopravu místní CK na 1-denní výlety (v Bolívii 4-denní, všechny výlety byly za příznivé ceny) a myslím, že jsem viděl za 13 měsíců víc než oni.

Zrovna v Jižní Americe se busy cestuje dobře a nejsou drahé s vyjímkou Carretery Austral a některých úseků silnic v nejzápadnější části Argentiny a JZ Bolívie, kde nedostačuje kapacita busů nebo ani nejezdí (jsou to ale obvykle silnice, na které je lepší teréňák nebo aspoň SUV).

Pokud chce člověk na delší cestě po Jižní Americe využít výhody auta, optimální je kombinace přesunů přes hranice busem nebo letadlem (v Brazílii a jižní Argentině i vnitrostátně) a auto si půjčit jen na nějaký okruh v oblasti, kde to má smysl.

V Austrálii nebo na NZ se na delší cestu vyplatí koupit si starší auto, i když některé specializované půjčovny na dlouhé výpůjčky bez geografického omezení v rámci Austrálie (které je u běžných půjčoven obvyklé) mohou být výhodnější než nákup starého auta, což se obvykle prodraží na opravách a případně odtahu z odlehlé oblasti. Já jsem si koupil starší teréňák s lůžkovou úpravou a vyšlo to výrazně levněji, než kolik bych za podobné auto dal na 4,5 měsíce v půjčovně, ale do oprav (vynucených i preventivních) a nákupu pneumatik jsem dal asi 100000 Kč a 20000 Kč jsem prodělal na prodejní ceně po 26000 km. Výrazně levnější byla samozřejmě předchozí cesta po Austrálii, kdy jsem se přidával k dalším cestovatelům s jejich autem (nebo i na převoz obytňáku s nulovým půjčovným) a podílel se na nákladech na palivo (se svým autem jsem pak zase bral někoho dalšího) a víc než půlku trasy jsem jel stopem.

Jinak dobře, že jsi to sepsal. Takové info se těžko shání. Byl to rok 2019 nebo 2017 či 2018, jak máš v nadpisech svých 2 cestopisů?

před rokem
Avatar uživatele
Patrik Balcar

díky, je to 2019, chyba v popise opravena..

Avatar uživatele
Jakub Langer

Jak to tak ctu, jsem rad, ze jsem v minulosti zadne auto v Latinske Americe kupovat nechtel. Ani to pujceni nebylo nutne. Zatim slo zvladnout vse letecky, autobusem, vlakem (Maraba – Sao Luis) nebo lodi (Amazonie, Karibik).

Jen si rikam, jestli jste to auto museli prodat az v Medellinu a ne treba uz v Pastu? Kvuli kupci pres pul Kolumbie?

před rokem
Avatar uživatele
Patrik Balcar

jo no asi bych to příště udělal jinak.

Kupoval si to od nás týpek, co nám to i dřív prodával, takže jsme měli jistýho kupce a docela fér cenu, šlo by určitě i obejít bazary v některém z měst na jihu..

padrino11

Já chápu třeba ty co jezdí po světě s těmi trabanty - ti je potřebují, ale v tomhle případě není lepší/levnější si auto na místě půjčit?

před rokem
Avatar uživatele
Patrik Balcar

finančně se určitě vyplatí tohle, protože v půjčovně bychom zaplatili za měsíc více než rozdíl koupě/prodej takto...

pohodlím by se určitě vyplatili půjčovny, přejezdy místní dorpavou, přelety...

Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy

Čtení na 15 minut
Post Soviet 2021 - 2.část
Avatar uživatele
David Hosl 2021-08-04T12:42:10+02:00 0 komentářů
Evropa 2021

Ukrajina - Kyjev + Černobyl a na skok do Moldavska. V červnu 2021 jsem na pár dní navštívil Rumunsko, které jsem chtěl původně spojit s Moldavskem a Ukrajinou. Z toho nakonec sešlo (viz https://www.cestujlevne.com/cest...-cast-2039 ), ale myšlenku…

Čtení na 6 minut
Dominikánská republika v době Covidu
Martin Š. 2021-08-03T16:32:48+02:00 0 komentářů
Dominikánská Republika 2021

Last-minute letenky, spíše odpočinková dovolená. Tipy na výlety, oblast, výběr peněz,.... Na konci července 2021 jsme se vrátili z Dominikánské republiky. Psalo mi pár lidí a ptalo se na podobné otázky, rád bych zde tedy popsal naše zkušenosti, třeba to někomu v době covidu pomůže. Letěli…

Čtení na 3 minuty
Kyrgyzstán 2021
Petr Parizek 2021-08-02T13:30:03+02:00 9 komentářů
Kyrgyzstán 2021

aneb úchvatná země, v této době bez turistů. Naše plánování začalo v době, kdy cestovat po světě bylo povoleno a normální. Bohužel vyšší moc tomu chtěla a náš odlet se posunoval a posunoval. Ale neb nic netrvá věčně, i naše cesta mohla začít.…

❤️ Oblíbené
Čtení na 56 minut
Nejstrmější ostrov světa: kanárská La Palma
Avatar uživatele Jan Chrastina
Jan Chrastina 2021-08-01T14:16:13+02:00 2 komentáře

La Palma je ostrovem mnoha NEJ. Je rozmanitý, každému může nabídnout něco jiného a vždy půjde o nezapomenutelné zážitky. Jelikož není kanárská La Palma ještě tak moc zasažena přívalem turismu, jedná…

Další cestopisy