1. Cestopisy
 2. BALI za KAČKU

BALI za KAČKU

Bali, ostrov bohů a chrámů, kopců, hor, vulkanicky činných sopek, rýžových teras, skalnatých útesů, písečných pláží, ale také řada usměvavých tváří ..
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2018 napsala CESTUJI za KAČKU
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU

16. 10. 2018, poslední aktualizace 2021-03-20T18:32:50+01:00

CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 68 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

22 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Ivvettkaa
Ivvettkaa

Dobrý den, Katko, váš cestopis z Bali mě natolik zaujal, že jsem přesvědčila svého přítele, že Bali bude perfektní místo pro svatební cesutu :-) V srpnu vyrážíme! Rádi bychom navštívili i Ijen, akorát řešíme, zda se dá trajektem přepravit i se skutrem? Děkuji za odpověď a vaše cestopisy :-)

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Tak to jste mě dostala!!!! Jsem na měkko, jako fakt! No a přesně díky vaší zprávě vím, že rvát hodiny a hodiny do sepsisování cest má smysl. Takže děkuji já.

Ijen - jasan, je to myslím i v tom cestoise napsaný. Skůtr, který si půjčíte na Bali, bez problému nalodíte na trajekt - ani z něho neslezete :D Vyšel myslím na 20 - 40 kč za cestu, to už si přesně nepamatuji. CO si ale pamatuju je to, jak jsem právě z tohoto měla strach! Že jednu motorku někde na jedné straně vody odložíme a na druhé zase půjčovna... Nene, pojedete na své a za pakatel. Jen si v půjčovně omrkněte, kde jsou papíry k motorce a nezapomeňte - řidič!! - udělat si za 50,- Kč na OˇU mezinárodní řidičák. I když vám budou všude tvrdit, že k ničemu není a nám ani nikdy nebyl, právě na trajektu ho vyžadovali a kdo neměl, nemohl se nalodit...A taky chtěli vidět ty papíry k motorce. Kdyby jste cokoli potřebovali doupřesnit, pište. Najdete mě i na FB (messengeru). Užijte si Bali!!!

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 811 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-01T19:00:22+01:00)

Cestopisy "za Kačku" se hezky čtou a jsou plné dobrých tipů, ale pochval už bylo dost a raději sepíšu jako varování pro ty, kteří by chtěli tento cestopis využít jako návod, zbytečně podstoupená rizika, která jsou někdy zmíněná a někdy ne.

Platnost letenek si kontrolujte dříve než pár hodin před odletem, ať si nemusíte jako Kateřina kupovat dražší letenky na poslední chvíli. Lion Air všechny lety jistě nezrušil těsně před tímto letem. I časový posun je lepší zjistit dříve, i když obvykle o něm bývá člověk informován.

Bez zkušeností raději nejezděte na skútru na vícedenní výlety už z Kuty/Denpasaru, ale po přejezdu minibusem, autem s řidičem či taxíkem do měst s menším provozem si půjčte skútr až tam na 1-denní výlety bez batohu a cestou sledujte místní šílený provoz, ať si zvyknete. I tak je to poměrně velké riziko pro nezkušené třeba okolo Ubudu, ale jet dva s batohy z Denpasaru je mnohem horší. Pro málo zkušené s jízdou na skútru v JV Asii je bezpečnější jezdit autem s řidičem.

Zvažte i to, že pokud nemáte jako většina turistů řidičák aspoň na A1, pojišťovna vám nemusí proplatit léčení po nehodě. A nehody se na Bali samozřejmě stávají, i když je Kateřina neviděla. Mrtvých je tam v přepočtu na počet obyvatel o 120% víc než v ČR a o 30% víc než je průměr za Indonésii (ale v Thajsku je to 3x horší).

https://www.thejakartapost.com/n...gners.html

Když jedete na skútru, tak jeďte ve vlastním zájmu i v tropech v botách, v dlouhých kalhotech a oblečení s dlouhým rukávem a s brýlemi (pokud není hledí u přilby) kvůli hmyzu a samozřejmě se řádně upevněnou přilbou viz článek výše. (To jste fakt, Kateřino, jezdili v žabkách, tílku a kraťasech na skútru, když zmiňuješ v poučení dne, že to nestačilo na Baturu, kam jste na něm dojeli? Jinde píšeš, že dokonce v plavkách.)

Když jste zranění, nenechte se v Indonésii zavést do levné nemocnice, pokud je alternativa. Slyšel jsem hororové vyprávění od velmi vážně zraněného kluka v odlehlé části Indonésie o poměrech místní nemocnice. Toto byla ještě pohoda. Pokud máte pojištění a odpovídající řidičák (možná to projde i bez řidičáku), pojišťovna proplatí i dražší nemocnici, i když někdy je třeba souhlas pojišťovny předem. A není pravda, že je třeba mít vždy u sebe dost peněz na nemocnici. To jako že bych jel třeba na pláž a měl bych mít u sebe rupie za tisíce Kč pro případ nehody?

Na Ijen se chodí v noci ne kvůli jezeru (to není vidět), ale kvůli modrým plamenům, které nejsou vidět za světla. Od silnice nahoru průvodce nepotřebujete ani v noci, ale z vrcholu do kráteru je lepší jít jako s průvodcem s dělníkem, který tam jde pro síru (aspoň dáte chudákovi trochu vydělat). Výstup od silnice nahoru je snadná procházka po široké kvalitní stezce, nic extra prudkého. Neviděl jsem, že by se někdo nechal vézt. Ideální je jít v druhé části noci a nahoru z kráteru za svítání a pak se projít okolo hrany kráteru dál, kde je minimum lidí a hezké výhledy (zjistěte si, v kolik bude odjezd zpět a jestli na to bude čas). Není rozumné chodit do kráteru naopak přes den, protože se nadýcháte dýmu se sirnými plyny. V noci a brzo ráno jsem se nadýchal jen jednou (krátce než jsem si nasadil masku, jinak jsem ji měl jen v pohotovosti), když jsem byl těsně u plamenů a nakrátko se otočil vítr. V noci totiž vítr odnáší dým jinam na rozdíl od denních hodin.

Kateřina to nezmínila, ale musíte vyjíždět i prudce do kopce na začátek treku. Je podle mě hloupost se tam hnát na skútru, natož v noci. Já jsem jel před 2 lety z města Bondowoso (kvůli stavu silnice se jezdí autem 4x4), ale po příjezdu z Bali vychází lépe jet z Banyuwangi. Wikitravel.org píše: „The road from Bondowoso is in good shape, the road from Banyuwangi is not. It is steep and winding with many sections with loose gravel and poorly repaired holes (August 2017).“ Pokud si nechcete platit drahý výlet z Bali, přespěte v Banyuwangi do půlnoci (nebo čekejte venku) a pak jeďte s místní CK autem s dalšími turisty. Není to s průvodcem, jen doprava a případně zajímavé zastávky cestou zpět (na to je ještě lepší krásná trasa s výhledy na sopky do Bondowoso). Wikitravel píše: „A tour arranged from Banyuwangi costs around 270,000 to 350,000 IDR and typically includes transport to the Ijen entrance (leaving at midnight), entrance fee, guide, gas mask, torch (make sure this one's included!) and return transport to Banyuwangi. Some tours also include 2 waterfalls and/or a trip to a coffee plantation,in the same price, since they are along the way. (They show these while returning). Tours typically cost more on weekends.“

A ještě chci něco napsat k těm v cestopisech „za Kačku“ často zmiňovaným toulavým psům. Kdyby je místní v jižní a JV Asii krmili, bylo by jich tam ještě mnohem víc, takže litovat vyhublé psy je nesmysl. Jiná možnost je dávat je do útulků, na což v chudých zemích nejsou peníze, takže jediná reálná alternativa je zabíjet je. Psi můžou být rádi, že je v nemuslimských zemích a oblastech tolerují a vlastně si žijí docela dobře na rozdíl od psů zavřených v bytech čekajících celý den, než přijde páníček z práce. Nakonec vždy seženou dostatek jídla k přežití, jinak by už nežili. Já mám psy rád, ale v Asii teda ne. Až pojedeš, Kateřino, třeba do Indie, Nepálu či Barmy, možná se na ně budeš dívat jinak. Neustálý noční štěkot, někde velké riziko napadení v noci a z toho plynoucí vzteklina nebo i smrt (v Indii celkem běžné). Když jsem musel jít na autobus v Ladakhu před 5 h. ráno, málem mě napadli 3 zuřivě štěkající psi, ale měl jsem velký kámen a řval na ně, tak asi po půl minutě dali pokoj.

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

No s těmi psi je to složité. Něktěří mohou být nebezpeční a já už viděl v Asii opravdu lecos, takže klidně bych si dal jeden výlet úplně bez nich. Posledních pár zážitků nebylo moc hezkých a není to jen v Indii a Nepálu. Prakticky na každé cestě mám pár nepříjemných až řekl bych hrůzných zážitků, takže přemýslím kam příště letět, aby tam byli co nejméně. Zatím mi to vychází na Malajsii :)

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 811 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-02T00:04:15+01:00)

Malajsie je v tomto v JV Asii nejlepší a v mnoha částech Indonésie jich taky moc není. Já se snažím s toulavými psy udržovat oční kontakt, říkám jim vlídně "pojď sem" a mlaskám na ně jako na české, které si chci pohladit, tak jsem ani přes dlouhou dobu strávenou v oblastech JV Asie s mnoha toulavými psy problémy neměl. I když občas si nějakého štěkavého místní raději přivolával. Nedávno v Chiang Rai v areálu jednoho méně navštěvovaného chrámu přišla blíže ke mně štěkavá smečka a místní je musela uklidňovat a něco takového se mi stalo v podobně málo navštěvovaném areálu chrámu v Barmě (asi to ti psi berou jako své území), kde ovšem nikdo nebyl a já se pakoval s předstihem. Před pár lety to bylo podobně nebezpečné a nepříjemné jako v Indii v horách Sečuánu (etnický Tibet), ale Číňani je tam naštěstí vystříleli.

A ještě jsem chtěl k těm rizikům zmínit opice v Monkey Forest u Ubudu, což je podobné jako toulaví psi. Kateřina na některá rizika upozorňuje, ale ne na riziko poškrábání a pokousání (možná vzteklina) a na riziko ukradení brýlí. Já teda fakt nechápu, proč tam lidi lezou. Makaků je všude v jižní a JV Asii plno a tam, kde je lidi krmí, se chovají nepřirozeně a agresivně. V Malajsii jich zabíjeli 100000 ročně jako přemnožené.

před 3 lety
Mıchal

V JV Asii to ještě se psy bývá sranda. Daleko horší zážitky mám ze Sofie při pěší noční 2km cestě z letiště. Prošel jsem si od fáze "ty vole, tady štěkají pořád psi", "hm, hlídací, ještě, že máš řetěz" až k "sakra, kde ho máte? Vy jste toulaví"...

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Tak s tou Sofií naprostý souhlas!! :D

Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj...zajímavé čtení. V březnu chystám návrat na Bali po 20 letech, tentokrát se svým 12 letym synem. Vůbec netuším jestli to sami zvládnem ..a jak se to tam změnilo...;)

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Moniko, zvládnete!!! Na Bali není nic komplikovaného!! Malinké letišťátko, milí lidé, všechno na dosah, mimo oblast Kuty levno!

Užijte si to ✌️💛

Přidat odpověď
před 3 lety

Soprově napsané. Jen mi chybí odkdy dokdy to bylo

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Super připomínka! Byla to cesta Praha - Thajsko (zde 6 dní) a pak přelet na Bali, zde 18 dní)...

Start byl 22/2, od 1/3/2018 tedy Bali :)

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Skvely cestopis, az se mi zacalo chtit na Bali :-)

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

😁😁

Děkuji!

A jeďte! Pláže nic moc, plíce si odvezete ve stavu jak dělník z uranového dolu,.... ale jinak ...nezapomenutelný svět 👌😊

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Skvely cestopis, az se mi zacalo chtit na Bali :-)

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Perfektni, dekuji za cestopis i inspiraci. Neco podobneho bych chtel take realizovat, byt kratsi termin.

V jakem presnem jste jeli?

Kdyz byl ten svatek ticha, byl doslovny zakaz vychazet ven? Jidlo behem dne tedy pouze z vlastnich zasob?

Ubytovani jste hledali az na miste nebo pres ten booking?

Diky :-)

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Předně děkuji za pochvalu. Na Bali jsem byla letos konec února – polovina března.

Jídlo převážně na stáncích, nebo v restauracích, kde se stravují místní lidé. Tuto formu občerstvení najdeš téměř v každém druhém domě. Sami jsme nevařili nic! Na to tam ani nejsou suroviny! Navíc jídlo z místních prodejen/restaurací bylo opravdu za pár korun…

Ubytování před booking, ale nabídka převyšuje poptávku, tak není třeba rezervovat předem.

Den ticha jsem popsala podrobně v článku...před dům do nějaké tahrádky nebo v hotelu do hranice plotu ano, ale na normální cestu, silnici, pláž..absolutní zákaz.

Kdyby cokoli, ptej se a pojedeš-li na Bali, užij si to! Je co ✌️😊

před 3 lety
Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Vlastne ted mi doslo, ze dotaz na termin byl hloupy, kdyz jsi zminovala presne datum toho svatku :-))

Mam rymicku, kasilek, potim se.. Tak mi to dnes pomaleji mysli ;-)

To jidlo pres den jsem myslel behem toho svatku. Zda pro vas stejne neco uvarili. Nebo meli neco dopredu pripravene.

Pristi rok uz mame z vetsi casti rozplanovany, ale unor 2020 bych si dokazal predstavit vyrazit Uz jsme se o tom doma bavili i drive..

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Tak rýmička je naprosto pochopitelná!! 🙈😂 Ano, jídlo nám nabídli a uvařili v ubytování, s vděkem jsme přijali, a alkoholem jsme se na ten balijský Silvestr vybavili v místním coopu sami ✌️

Jinat ten svátek je pohyblivý, nyní bude skoro o 14 dní dříve a rok 2020 zase určitě jinak 😊

před 3 lety
Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Me to zajimalo jen jako zajimavost. Je mala pravdepodobnost ten svatek trefit :-) Ale jen o 14 dni? V clanku jsi zminovala ze je kazdych 210 dni.. :-) Ty pripravy a slavnost musi byt take super, ale radsi se mu vyhnu. Kdyz tam poletim, tak jen na par dni a nechtel bych stravit cely den jen v "hotelu" :-)

Jak jsem psal, podobnou dovolenou s kombinaci cestovani a slusnejsiho ubytovani si predstavuji, ze budeme take realizovat. Teda pokud presvedcim manzelku, ze vetsina veci ktere bezne vozi jsou opravdu zbytecne. Lodni kufr na skutru neni rozhodne dobrej napad :-D

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 1253 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-30T21:34:43+01:00)

🙈😂😂😂😂

Mám jeden argument, co by mohl zabrat... Tam s batůžkem, domů s loďákem ✌️👌😁

Tam si koupíte nejen vše potřebné a za kačku, ale i spoustu nepotřebného ✌️

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, děkuji za pěkně sepsaný příběh z cesty. Fakt jeden z nejlepších, co jsem poslední dobou četla. Jen by mě zajímalo jak to bylo s tím potápěním u Jeleního ostrova. Potápěli jste se s kyslíkem nebo jste šnorchlovali? Zmátla mě totiž ta fotka s kyslíkovými bombami. Předem děkuji za odpověď :)

před 3 lety
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU

Ahoj Kláro. V naší skupině se někteří potápěli s kyslíkem, já jen šnorchlovala.

Jinak moc děkuji za pochvalu. Vážím si jí!

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU

📷 Krásné fotky
Čtení na 14 minut
KAPVERDY - SANTO ANTÃO za KAČKU
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU 2022-04-25T18:49:16+02:00 0 komentářů
Kapverdské ostrovy 2022

SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů, ... SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů,…

❤️ Oblíbené
Čtení na 15 minut
KAPVERDY - SÃO VICENTE za KAČKU
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU 2022-04-12T18:51:16+02:00 5 komentářů
Kapverdské ostrovy 2022

Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co... Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co…

❤️ Oblíbené
Čtení na 13 minut
KAPVERDY: SANTIAGO za KAČKU
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU 2022-04-07T11:42:15+02:00 14 komentářů
Kapverdské ostrovy 2022

Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se . Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se…

❤️ Oblíbené
Čtení na 12 minut
ANDALUSIE a GIBRALTAR za KAČKU
Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU 2021-11-15T11:45:17+01:00 39 komentářů
Španělsko 2021

Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech zajímavý. Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech…

Další cestopisy