3. Bangladéš

Ako (ťažko) si žijú ľudia v Bangladéši v roku 2019
Cestopis z roku 2019 napsal MartinK

Zážitky pro tebe sepsal MartinK

07. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-06-08T08:17:38+02:00

MartinK žije na Slovensku a procestoval 83 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 1 cestopis .

Michal/niemandos: jojo, také mám pocit, že autor něco podstatného nepochopil.

Avatar uživatele andromeda
andromeda
  • Přidal se před 10 měs
  • (upraveno 2019-06-11T07:26:04+02:00)

Četla jsem váš cestopis dvakrát, působí to na mě strašně depresivně, smutně.Já do JV Asie nikdy nepojedu kvůli psům, nebojím se jich ,naopak ale emočně toulavé psy nemohu, ale i tak se ptám, Vy jste ten depresivní pocit neměl? Možná je tam na jihu něco pěkného k vidění, příroda, ale jinak si vůbec neumím představit důvod, proč tam jet. Ale velice ráda si čtu i zážitky, které nejsou na první pohled líbívé. Dokonce raději než ty líbívé destinace.

Dobrý deň prajem,

paradoxne, túlavých psov nebolo veľa. Za dva dni som ich videl v priemere menej ako v iných krajinách JV Ázie. Depresívny pocit som veru mal. Krajina je na môj vkus veľmi preľudnená a z toho pramení tá biedna budúcnosť pre mnohých bežných ľudí. Napokon, aj textilky, ktoré v nej sú, platia svojim zamestnancom nízke mzdy. Máme to aj u nás - prídu ku nám automobilky, kvôli lacnej pracovnej sile. Náhodou je väčšia vzbura a iná krajina (napr. Rumunsko) ponúkne investičné výhody, tak sa firma jednoducho presťahuje. Preto to už nie je na šatách len Made in Bangladesh ale aj Vietnam, Cambodia, atď. Platené lepšie školy tiež nie sú budúcnosťou pre zlepšenie životných podmienok väčšiny obyvateľov. Keď už taxikár v luxusnej Toyote pindá na výšku poplatkov (obaja s ktorými som išiel v Bangladéši), tak čo dodať?!

Avatar uživatele andromeda
andromeda

Děkuji za odpověd, opravdu mě váš cestopis zaujal, zajímá mě hlavně život v té které krajině, i ta negativní tvář. Sama jsem jen za sebe pomáhala v jedné vesnici u Berberů v Maroku, vím, co je to těžký život, ale toto se mi zdá mnohem horší. Děkuji.

MartinK

Dobrý deň, túru po berberských osadách som zažil minulý rok. Je to hlavne úplne iný život. Mestská džungľa a spanie na ulici vo veľkomeste ako je Dháka a nulové vyhliadky na budúcnosť sú iné ako problémy, ktoré majú Berberi. Neviem to posúdiť ale tá miera "bezvýchodiskovosti" mi prišla v Bangladéši vyššia. Pekný deň prajem!

Avatar uživatele Jan Vidim
Jan Vidim

Rozdávat peníze žebrajícím dětem, není ta správná cesta. Nechť ale každý činí jak uzná za vhodné.

Michal

Něco podobného jsem chtěl dodat. Dávat místním peníze za nic je cesta do pekel. Kdo se chce podívat na to, kam to vede, ať jede na Bali nebo někam do turističtější části Indie. Nebo třeba Afriky - tam místní už umí "one photo one dollar".

MartinK

Tak páni, keď vás bude hriať ten dolár vo vrecku viac ako šťastie človeka v jednej z najchudobnejších krajín sveta, tak prosím. Je to vaša voľba. Tento cestopis nebol o Francúzsku ale o Bangladéši.

Michal

MartinK: to, o čem píšu já, je o dlouhodobé perspektivě. A tohle je cesta do pekel. Na některých místech už i renomovaní průvodci důrazně varují před dáváním peněz domorodcům. Pokud chceš vidět turistické peklo, jeď např. do nějaké masajské vesnice v Africe a foť.

Avatar uživatele dupy
dupy

Tomuto fenoménu se všeobecně říká kurvič cen. Pán chce navštívit Sierra Leone, tak přeji hodně štěstí s rozdáním těch pár dolarů, které nic, ale vůbec nic nezmění. Snad jen si dotyčný udělá čárku u toho nahoře... :-(

( V SL jsem více jak rok pracoval)

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak

"Snad jen si dotyčný udělá čárku u toho nahoře... :-("

Skôr si spraví čiarku u toho dole. Učiť ľudí lenivosti tým, že biely človek je povinný im prispievať na živobytie (lebo oni to tak chápu) je cesta do pekla.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

“Kurvic cen” bohužel není správný termín. To je někdo, kdo zaplatí přemrstenou cenu, protože je to přece pořad pro neho levne,. To se děje vsude, kde začíná, nebo se rozvíjí turismus. Rozdávání peněz s pocitem, ze něčemu pomáhám je ještě o rad větší, autor mi snad odpustí “debilita”. Jak to asi pak dopadá. Děti pak žebraji v turistických destinacích, všichni chtějí za fotku prachy a stejně to pak shrabne par lidi.. Pokud chce autor pomoci, ať se tam odstěhuje a pomáhá na místě.

Michal

Místním daleko víc pomůže, když se ubytuje v místním penzionu a nikoliv v řetězci, využití místních restaurací a trhů, nákup nějakého pracnějšího suvenýru (ale za odpovídající cenu) nebo si najmout místního jako průvodce.

MartinK

Čítanie s porozumením rozhoduje o úspešnosti človeka. Ak som napísal, že som peniaze rozdával deťom až vtedy, keď som to uznal za vhodné a nie vtedy, keď niekto natiahol ruku, tak to tak bolo. Deti v Dháke nežobrali. Nečakali turistu. Choďte off-track a zistíte, že na takých cestách nikto turistu nečaká a nie je tam infraštruktúra a ani žobráci. Keď nechcete pomáhať druhým, tak je to vaša vec. Prejavili ste sa "múdrymi", tak nech. Je sloboda prejavu. Keď nechcete pomáhať chudobným, tak nech. Je sloboda rozhodovania. A keď si myslíte, že po mojom programe "Na šlapky & cukríky" ostanú teraz tie deti pri hlavnej stanici len tak sedieť a čakať na ďalších turistov, tak sa čudujem, že koho IQ tu chcete hodnotiť. Po pár dňoch bez ďalšieho turistu ich realita rýchlo vráti do života :)

Michal - čo ma kam posielaš? Choď si sám kde chceš a správaj sa ako chceš...

dupy - gratulujem k práci v SL! Ja však neuznávam spanie u miestnych za poďakovanie a doťahovanie sa s chudákom v chudobnej krajine o posledný cent. Nerozmaznávam miestnych ale zažil som "cestovateľov" za ktorých jednanie som sa hanbil. To boli kurviči života miestnych ľudí. Každý sme iní.

hugonovak - nehádzal by som fašisticky všetkých miestnych ľudí do jedného vreca a nepaušalizoval by som. Stačí si zobrať príklad len z JAR. V Kapskom meste máte na krku desiatky žobrákov ale stačí ísť mimo turistických miest a máte nádherný vzťah s miestnymi, ktorí sa o vás postarajú za spravodlivé ceny.

MartinK

niemandos - ty by som bol tiež dobrý zväzák a určite by si dobre za minulého režimu sťahoval ľudí na Sibír ale svet nie je čiernobiely. Ide o to, že Bangladéš nebude určite najbližších desať rokov turistická destinácia a tie deti teraz nebudú čakať týždne, či mesiace na ďalšieho bieleho turistu. Lebo turistov tam bolo fakt minimum. Autor článku si dopredu robil prieskum o všetkých troch krajinách, že kde by som mohol najlepšie prispieť a ako. Prajem Ti mať takéto problémy.

Avatar uživatele Jarek
Jarek

Díky za cestopis z netradiční země! Super!

Zajimava rychlonavsteva bizarniho Bangladese. Budes se tam chtit nekdy opet vratit nebo uz stacilo?

MartinK

Určite by som sa vrátil. Chcel som ísť pozrieť najmä Čattagrám (Chittagong) a Cox Bazar a tú ich slávnu najdlhšiu pláž ale mal som málo času a informácie o rušení lietadiel, resp. o nedochvíľnosti boli dosť alarmujúce. V skutočnosti v deň môjho odletu nebol zrušený žiadny let. Nabudúce by som išiel na juh + pozrieť vodopády v ich horách. Musí to byť nádhera. Ďakujem.

Godfred

V Bangladéši jsme byl v roce 2011 a koukám moc se od té doby nezměnilo. Každopádně namísto Cox Bazaru a Chittagongu (jsou to špinavá přelidněná města), bych raději doporučil návštěvu Sundarbanu (mangrovové lesy), odtud plavbu historickým parníkem do Dháky (s noclehem na lodi), pak vlakem na sever do Sylhetu (čajové plantáže) a přejezd úplně na jih na ostrov sv. Martina . Cestou na jih si v Chittagognu můžeš vybavit povolení k návštěvě horského městečka Rangamati, kde žijí Chakmové a lidé z dalších kmenů a užít si projížďku po jezeře Kaptai.

Jinak k tomu rozdávání peněz. Starým lidem jsem vždycky něco dali ( na naše jsou to opravdu drobné), ale dětem jsme raději koupili nějakou sladkost.

MartinK

Vďaka za tipy. Na juhu som chcel ísť najmä na pláž a do hôr. Jasné, väčšinou nosím pre deti cukríky ale stalo sa mi, že detí bolo veľa, cukríkov málo, obchod žiadny... a na všetko ostatné tu MasterCard nebol. Deti peniaze poznajú. Bangladéšske deti vopred ani nežobrali. Vždy rozdávam peniaze chudobným ľuďom v chudobných krajinách a nemienim s tým skončiť. Deťom väčšinou cukríky ale tentokrát to bola tvrdá valuta, pretože tieto deti nemali ani na oblečenie a šlapky by ich možno potešili viac.

14 dní ve Vietnamu od severu po jih 2/3
Tomáš 2020-02-25T18:57:16+01:00 0 komentářů
Vietnam 2019

Hanoj, Mu Cang Chai, Nihn Bihn & Ha Long Bay. Část 2/3 - Sever VietnamuPo všech strastích, který nás potkaly v prvním díle > https://www.cestujlevne.com/cest...jih-1-3-80 je načase trochu žít dovolenou. Výchozí bod je Hanoj.8.2. Hanoj -…

Gruzií od východu na západ
Eliška Dokoupilová 2020-02-24T22:21:37+01:00 0 komentářů
Gruzie 2019

O tom, jak jsme se ládovali chinkálí a chačapuri a projeli Gruzii za 2 týdny z Lagodekhi do Batumi. S krosnou na zádech a pohorkama na nohou.. Gruzie tak trochu je i není v Evropě. Internet nás lákal na krásnou a nedotčenou přírodu, dobrotu nejen místních lidí, ale i vína a pálenky a VELICE velice přívětivé ceny. A tak jsme sbalily krosny a…

Týden na Mauriciu
MnK International 2020-02-24T20:56:00+01:00 3 komentáře
Mauricius 2020

Očekávala jsem Bounty a dostala malou Indii. Zcela upřímně jsem o Mauriciu před odletem moc nevěděla a dostala se k tomu tak trochu jako slepý k houslím. Představovala jsem si to tedy jako Bounty, tedy samá palma, bílé pláže, romantika jako…

Kostarika - po stopách života v Karibiku a cestování v Central Valley
Neposedná Dvojka 2020-02-23T22:01:24+01:00 24 komentářů
Kostarika 2019

Strávili jsme tam 2 měsíce! Pokud tě zajímá jak vypadá život a backpacking v jedné z nejvíce eko zemí na světě, potom stay tuned. :-). Videa nejen z Kostariky najdeš na našem YouTube: https://www.youtube.com/results?...dna+dvojkaProč Kostarika?Naše cesta potažmo výběr destinace začíná někde v dubnu roku 2019. V tomto období jsme se…