Cestopis

Barma nebo Myanmar?

Jeden týden v zemi protikladů
Avatar uživatele ktvrda
Cestopis z roku 2015 napsal(a) ktvrda

Na tuhle zemi jsem se obzvlášť těšila. Psal se rok 2015 a země se pro masovější turismus začala otevírat teprve před pár měsíci. Kombinovali jsme ji s Thajskem. Výchozím bodem bylo město Mandalay. Na tu parodii na královský palác uprostřed zapomeňte. 

 

Z Mandalay jsme se "rychle" přemístili  do Baganu, jednoho z hlavních cílů cesty. Rychle v Myanmaru znamená, že 180 km jedete 11 hodin. Nenechte se zmást navigací, na jednoproudé silnici pojedete v koloně tempem toho nejpomalejšího. Ale dělaj na tom...

 

Bagan je úchvatný. Magický. Zkuste to za ranního rozbřesku nebo při západu slunce. Během naší návštěvy se mohlo na všechny stavby vyšplhat a kochat se výhledem na stovky věží a věžiček. Dnes už to prý nejde. Škoda pro turisty, dobře pro památky. V některých chrámech byly fresky ze 17. století. Doporučuju najmout si koníka s malou bryčkou. Je to rozhodně pohodlnější způsob přemísťování mezi pagodami a ještě podpoříte místní lidi. Taky kupte prášek z tohohle dřeva. V Barmě to nosí na obličeji skoro všechny ženy a děti. Slouží to jako parfém, peeling, ochrana před sluncem a když vám při aplikaci udělají vzorek, jste i krásní....

Cestou z Baganu k jezeru Inle jsme zastavili u kláštera na hoře Popa. Je to bizarní místo na vrcholku úzkého kusu kamene. Cesta nahoru je dlouhá a posr..á, ale je to jedno z nejposvátnějších míst v zemi.

Popa
Popa
Popa

Inle. Druhé největší jezero JV Asie má několik specifik. Jednak je mělčí než Tonlé v Kambodži, jednak vesnice na něm nejsou plovoucí ale stojí na kůlech, rybáři mají zvláštní techniku rybaření a v neposlední řadě tady tkají látky z lotosového vlákna a to jsem neviděla nikde jinde v Asii. Taky pěstují zeleninu na plovoucích záhonech. Určitě si vyjednejte celodenní výlet lodí po jezeře. Na všechna výše jmenovaná místa vás zavezou. A i na jiná (pila, cigaretová farma, stříbrnictví, ostrov s krásnou pagodou). 

V okolí Inle je spousta tras na cyklovýlety. Mají zde dokonce i vinice, které můžete navštívit a ochutnat zdejší víno. My jsme se vydali vlakem do Kalau, odkud se obvykle vyráží na treky do okolních hor. Ve městě toho moc nenajdete, ale cesta vlakem je zážitek. Průměrná rychlost 20 km/h, most bez zábradlí..... Byla to relaxační jízda. A nebo můžete navštívit horké prameny. Tady platí přísná segregace a to jak v cenách tak v prostorách. U pramenů (čerstvě napouštěná voda má kolem 60°) se lze i najíst a napojit. 

Zpátky do Mandalay jsme zvolili přesun nočním busem a byla to dobrá volba. Bus byl prostorný, pohodlný a dostali jsme sušenku a vodu. Mandalay má nad městem horu, na které stojí nádherný chrám. Když se vám podaří chytit minibus nebo tuktuk, svezte se s místními aspoň do půlky kopce. Pagoda Su Taung Pyae je jedna z nejhezčích co jsme zde viděli. Místní sem jezdí s nabaleným piknikovým košem a na nádvořích chrámu pak poklidně hodují. Pod horou je potom pagoda Kuthodaw, kde zase mají údajně největší knihu světa. Každá stránka knihy je vytesaná do kamene 2m vysokého a každý kámen má svůj domeček.....fakt síla. 

Su Taung Pyae
Su Taung Pyae
Kuthodaw
Stránka v knize

Když už budete v Mandalay, nevynechejte klášter Shwenandaw - je celý postavený z týkového dřeva a byli jsme tam jediní turisté. A v pozdním odpoledni zajeďte k týkovému mostu U Bein. Vyražte včas, protože tam na západ slunce proudí velké davy lidí. Ale atmosféra stojí za to. Když vám zbyde čas, projděte si ve městě pagodu Maha Myat Muni, kde mají bronzové sochy ukořistěné ve válkách s Khméry. Ani v Angkoru jsme takové sochy neviděli.....

Shwenandaw
U Bein
Maha Myat Muni

Návštěvu Myanmaru můžu opravdu doporučit. My tam strávili týden a bylo to jen taktak. Hodně věcí jsme nestihli a nejspíš se sem ještě v budoucnu vrátím.

Avatar uživatele ktvrda

Zážitky pro tebe sepsal(a) ktvrda

30. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-30T10:33:41+01:00

ktvrda Na Cestujlevne je už 16 dní, napsal(a) pro tebe 1 cestopis .

Další cestopisy

Čtení na 22 minut
Desetidenní cestování po Panamě
David Panama

Hory, džungle, karibské pláže, velkoměsto - prostě Panama

Čtení na 6 minut
Není čas ztrácet čas aneb Na skok do Kodaně

Jak poznat za co nejkratší dobu a nejnižší náklady hlavní město Dánska? Asi nějak takhle...

📷 Krásné fotky
Čtení na 38 minut
Gruzínský Kavkaz - pěšky z Tušetie až pod Kazbek

Téměř nedotčená příroda, minimum turistů, spousta strastí, zážitků a mnohá ponaučení. To byly naše 2 týdny v Gruzii.

Čtení na 10 minut
Marakéš a výlet do Casablancy

Týden v Marakéši, výlet do Casablancy

Další cestopisy

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)