Cestopis

BERGEN za KAČKU

Město, ve kterém prý prší 360 dní v roce a proto má jméno Město Dešťů. Příjmení má zase Město Fjordů. Je zapsaný na seznamu UNESCO, má úžasné hory, ještě úžasnější rybí trh...to vše je Bergen.
Cestopis z roku 2016 napsala Kateřina Ostrá

Termín:

Září 2016

Letenky:

Letenky od letecké společnosti http://www.norwegian.com stály necelou tisícovku. Je to ale tři roky zpátky, to byla ještě super akce 😁! Teď se dá v akcích, které jsou poměrně četné, otočit na 3 - 4 dny do Bergenu za pětistovku.  Let trval něco málo přes 2 hod. a byl z Prahy.

Ubytování v Bergenu:

Tak k ubytování v Bergenu se dá říct v podstatě jediné – ubytovat se zde za kačku nelze. Bergen je spolu s Chorvatskem jednou z mých dosud nejdražších destinací co se týče ubytování🙈😁. Je to věc, kterou musí každý, kdo se odhodlá do severských zemí, opravdu zvážit. Hodně levné letenky právě do Norska , Švédska, Dánska… jsou obvykle vykoupeny právě cenou za ubytování. A nejen za ubytování. Severské země jsou prostě drahé ve všem.

My jsme byly s hotelem spokojené, a to zejména pro jeho lokalitu. Ležel v podstatě v centru města, všude to bylo kousek. Hotel byl čistý, žádný problém nebyl. Jediný, co nás trochu zarazilo, byla velikost pokoje. Projít kolem postele šlo jenom přísunem krok sum krok a pěkně bokem, nevím, jak by to dělal průměrný američan… I když ten by asi v takovémto hotelu nebydlel… 😂 Druhá sranda byly místní snídaně, které byly v ceně ubytování… Snídaně probíhala tak, že okolo 6. hodiny ráno někdo pověsil zvenku na kliku taštičku, ve které byl trojúhelníček tousťáku s taveným sýrem a k tomu 100 ml džusu. Tohle by asi taky každého neuspokojilo, nám se ale plastové lahvičky hodily jako cestovní na víno, takže za 3 noci ve dvou - na letiště značka ideál. Přes zmíněné a cenu 1 100,- osoba a noc - kdybych jela do Bergenu opět, ubytuji se však v našem hotelu zas. Hotel se jmenoval P-Hotels Bergen.

 

P-hotel Bergen
P-hotel Bergen
TOP snídaně
Snídaně - servis 😁
...norská prohibice

Jídlo:

 Pro mě bude už navždycky jídlo v norsku spojené se vzpomínkou na hostinu, kterou jsme si dopřály přímo u rybího trhu. Sice jsme za to daly opravdu balík, jídlo navíc jedly z papírových tácků plastovým příborem a zapíjely vlastním drinkem koupeným na letišti v dutty free v kelímku od hotelové snídaně, ale bylo to pro mě jedním z nejvíc nezapomenutelných vjemů z celého Norska. Vzpomínám si na tu hodinovou siestu na nábřeží jakoby to bylo včera. To velkolepé rybí menu jsme jedly snad hodinu a vychutnávaly si opravdu každičké sousto. Ani na vteřinu mi nebylo líto ceny za toto jídlo. Možná to trošku ovlivnila hladinka alkoholu v krvi 🙈😂, ale ještě víc fakt, jak to bylo skvělý..  Nejen jídlo, ale celá atmosféra toho oběda. Rybáři a rybí trh se vší vůní a barvami za námi, výhled na řeku obklopenou barevnými domečky a nad nimi majestátnými kopci před námi, krásný slunečný den. Každý den jíme jídlo, hodně často se nám stane, že si sami pro sebe řekneme, jak skvělé to bylo. Někdy si přeplníme pupky tak, že nejsme schopni udělat ani krok… Ale večer už nevíme, co jsme obvědvali a za tejden po tom skvělém obědě neštěkne ani pes. Jsou ale "životní chody",jídla, která nám navždy uváznou v hlavě a my víme, že jejich chuť, atmosféru místa, kde jsme je jedli, otisk vydličky, kterou jsme drželi v ruce a úsměv člověka vedle sebe, s kterým jsme tento CHOD jedli, nikdy nezapomeneme. Jsou to chvíle, které v sobě neseme po zbytek života. Pro mě  tenhle  rybí papírový talíř z Brgenu mezi tato jídla patří. Taky skvělé avokádové smoothie na pláži v Nusa Caningan, nudle z nichž srílanský prodavač odmetl mouchy a naservíroval mi je do novinového papíru, víno na ostrově Capri, do nějž jsme se bez vývrtky dobývaly snad hodinu, dokud jsme neurazily hrdlo o kámen :D Patří sem i margotkové svačinky v autě, dýňovka v růžové misce, oreo dortík, zebra z plechu nebo čipsíky s Colou.. Každej takové své životní chody máme a já se těším na všechny další, které budou přibývat... Zpátky k Norsku! Nikdy v životě jsem nejedla tak dobré ryby, tak skvělého lososa! Ostatní norskou gastronomii nemohu posoudit, protože s ohledem na nízkonákladový režim jsme se stravovaly v supermarketu. A ani ten nebyl zrovna levný.

Doprava:

Doprava, stejně jako ubytování, stejně jako všechno v Norsku, je opravdu hodně drahá. Už si nepamatuji přesné ceny MHD, ale atakovaly stokorunu za jízdu. My jsme se pod celou dobu pobytu po městě pohybovaly pěšky, žádné peníze jsme tudíž tímto směrem neutrácely. Cestu z letiště jsme absolvovaly díky kamarádce, s kterou jsme se seznámily v duty free. Pomohly jsme jí pronést cigarety a za to nás svezla do centra. Čekal na ní po příletu manžel. Holt my češi si prostě pomáhat umíme 💪😂 Měly jsme prostě štěstí.

Z letiště se do Bergenu dostanete autobusy společnosti Flybussen, které jezdí v 15ti minutových intervalech od 6:00 do 22:00 hodin, a to ze zastávky přímo před příletovou halou. Jednosměrné jízdné do Bergenu vyjde na 90 NOK (270 Kč), zpáteční pak na 170 NOK. Jízda do města trvá 30 min.

Co vidět v Bergenu "na skok"?

Tak než začnu "itinerářem", musím trochu vyvrátit mýtus o městě dešťů. Nám za tři dny pršelo jen jedno dopoledne a co jsem četla řadu dalších cestopisů, mělo to tak i kopa dalších výletníků.. Nemohu tedy deštivé jméno jako oprávněné zcela potvrdit, naopak jsme v září chodily v krátkých kraťasech. Naopak k příjmení "město fjordů" mohu říct jediné - platí stoprocentně. Panoramata, která jsou z vyšších míst Bergenu vidět, jsou jedním slovem úchvatná. Stejně tak místní příroda, tůry v lese.... To musíte prostě zažít!

 V tomto "cestopise" nebudu popisovat jednotlivé dny, protože je úplně jedno kam se který den vyrhnete. Všude - na níže vypsaná místa - se dostanete pěšky a na tři dny v Bergenu máte aktivit tak akorát.

V Bergenu, přístavním městě, žije asi 300 000 obyvatel. Jak bylo zmíněno v úvodu, je zapsán i na seznamu světového dědictví UNESCO, a to díky seskupení 60 kupeckých domů z 18. století nazývané Bryggen. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu. Bryggen je nejstarší část města proslavená především pestrobarevnými dřevěnými domky stradičními dílnami, hospodami a obchody. Za návštěvu stojí i Muzeum Bryggenu, kde se dozvíte více o historii města a jeho obyvatel.

...toho zákazu focení jsem si všimla pozdě :D

Také doporučuji Torget, což je nejdůležitější náměstí ve městě. Z nedalekého přístavu sem každé ráno vozí rybáři své úlovky do 700 let starého rybího tržiště, kde se pořádají trhy lákající davy místních i turistů. Také jsme zde byly a najedly jsme se tak dokonale, že na to do konce života nezapomenu... Navíc - chodit mezi trhovci a hledět na všechen ten podmořský svět "na ledu" - to je fakt mazec.

 

Dalším místem, které osobně opravdu doporučuji, je výjezd lanovkou – můžete i pěšky - 320 m nad město. Dostanete se tak na horu Floyen. Z té jsme měly ty nejkrásnější vyhlídky na město. Jenom pozor. I když je pod kopcem krásné a slunečné počasí, nenechte se zmást! Na vrcholku hory byla apokalypsa 😂 Fučelo, hustá mlha, díky níž nebylo vidět na krok (na to, abychom se pokochaly krásným pohledem “z nebes” na město jsme čekaly skoro hodinu, než se na vteřinku rozestoupily mračna). Fučelo tak moc a v kombinaci s mlhou jsme si netrofly jít dolů pěšky. Cena za zpáteční lístek lanovkou je 85 NOK.

Dále je tu i krásný kostel Panny Marie z 12. století a přístavní pevnost Bergenhus, která byla zničena za druhé světové války. Nedaleko pevnosti Bergenhus se nachází ještě starší věž Rosenkrantz pocházející ze 13. století. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka žaláře nacházejícího se ve věži i vyhlídka na vršku věže.

Najdete zde prý i muzeum lepry - to jsme teda nehledaly :D  a vyhlášené akvárium. To jsme naopak navštívily, protože je vyhlášené chovem tučňůků a ty já teda můžu... Zaplatily jsme přemrštěné vstupné a rovnou vám říkám – nepojedete-li s malými dětmi, pro které by to mohlo být milé spestření dne,  vůbec tam nechoďte. Je tam opravdu jenom pár druhů, cena je opravdu neadekvátní. Chápu, že na norské ceny a příjmy je to normální, pro mě to ale bylo dosud nejslabší a přitom nejdražší akvárium, jaké jsem kdy viděla.

No a co za vidění/zažití stojí rozhodně   každý váš norský večer - to je procházka městem. Pokus si naplánujete výšlap na nějaký kopeček, a že jich okolo je, nenechte si ujít i noční rozsvícený Bergen..

Co v Brgenu určitě nevynechejte - bloudění mezi místními domečky. Zase úplně jiná architektura, než jakou jsem zatím viděla... Fošny a laky pastelových barev mě naprosto učarovaly.

 

A pokud budete mít štěstí jako jsme měly my, na náměstí třeba narazíte na hudební festival, kde si se skleničkou vína odtančíte několi naprosto úžasných hodin...

Kompletní náklady na 4 dny/ 3 noci v Bergenu:

  • letenka Praha - Bergen - Praha: 1 000,- Kč
  • ubytování na 3 noci/osoba: 3 300,- Kč
  • lokální doprava - lanovka, cesta na letiště: 500,- Kč
  • atrakce - akvarium: 650,- Kč
  • jídlo, pití a rybí trh: 3 000,- Kč

Celkem tedy 8 450,- Kč, což je na tak krátký trip prakticky bez jakéhokoli placeného vstupu s jedním jediným jídlem na rybím trhu, navíc z papírového talířku a plastovým příborem - opravdu hodně. Nicméně nelituju, protože ochutnat a zažít se má opravdu všechno a peníze jsou pomíjivé, zatímco chuť toho rybího talířku z Bergenu budu mít na jazyku navždy...

 

 

 

 

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

22. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-25T16:20:51+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 8 měsíců, napsala pro tebe 18 cestopisů .

6 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

To byl v r. 2016 nějaký nový fotografický trend fotit našikmo?

před měs
Kateřina Ostrá

Jojo, taky jsem se zděsila, co to mám za strašný fotky 🙈🙈 Přemýšlela jsem, zda to vůbec dělat - psát tenhle cestopis... Ale zvítězila chuť inspirovat i jinak než do teplých krajů. Omlouvám se, pokud se vás to dotklo. Andromedo, jinde než u Norska si toho nejsem tak úplně vědoma. Není to styl, rozhodně ne posledních cest. Takže tobě o to větší omluva, a ať už slovo nakřivo platilo k fotkám nebo celým cestopisům věř, že v pokřivenosti se nevyžívám.

Ale těší mě, že je i přes to čteš 😉

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ja bych to nevidel tak dramaticky, prece jenom nejsme na fotoblogu 😀 mne tenhle styl cestopisu zas vyhovuje, vim proste co od nej ocekavat

před měs
Kateřina Ostrá

Máte u mě, Marku, pytlík karamel ✌️😉

Honza Čermák

V popisku máš, že jste byli na Floyen ale z fotek je vidět vršek i lanovka Ulrikenu, zvládli jste oboje?

před měs
Kateřina Ostrá
  • Přidal se před 9 měs
  • Napsal 148 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-05-23T14:25:07+02:00)

Jooo, ale zapomněla jsem jméno toho druhého kopečku. Ten jsme "vyběhly" pěšky a večer právě z něj viděly nejkrásnější noční Bergen jako na dlani. Děkuji za připomínku!!

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 31 minut
MARAKEŠ za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-07-08T22:58:48+02:00 37 komentářů
Maroko 2019

..chaos, nonstop klakson za vaším zadkem, naháněči, žebráci,.. ale taky vůně žhnoucího slunce, neskutečná kuchyně (s kouskem buchty pytlík včel), kejklíři, věštci, riády, mátový čaj.. To je Marakeš ♥

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
MADRID za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-06-19T12:18:40+02:00 42 komentářů
Španělsko 2019

Velkolepý fotbalový stadion,nádherné pamáky,krásné parky,řada muzeí. Naprosto mimořádné jídlo,všudypřítomná sangrie a zpěvná španělština..Také ale bordel a bezdomovci na každém kroku.To vše je Madrid

❤️ Oblíbené
Čtení na 38 minut
UKRAJINA - KYJEV a ČERNOBYL - za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-06-06T19:18:32+02:00 54 komentářů
Ukrajina 2019

Ukrajina. O téhle zemi si můžete myslet cokoli, můžete o ní taky hodně přečíst a nastudovat, ale nic není víc, než vidět ji na vlastní oči. Zažít vůni všudypřítomných pivoněk a vrátit se v čase..

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
RUMUNSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-05-26T19:02:21+02:00 12 komentářů
Rumunsko 2017

Země, ve které jsem se ocitla úplnou náhodou, neměla od ní žádné očekávání a o to víc mě překvapila. Neskutečné hory, úchvatná příroda, dechberoucí hrady a zámky… Jedním slovem pohádka!

Další cestopisy