Budget Vietnam
3 týdny na cestách po Vietnamu
Cestopis z roku 2023 napsala Larach
Vysoká škole je fakt super - hlavně když si na přednášce máte čas domluvit cestu do Vietnamu :-). Každopádně náš plán byl podívat se do Vietnamu a za cestování tam dát méně než za letenku. Což se podařilo! Celou dobu jsme bydlely v hostelech a snažily se příliš neutrácet. Na konci cestopisu je pak i rozpis kolik nás co stálo.
Úterý - čtvrtek 13.6. - 15.6.
Konečně nastal den našeho odjezdu, naši cestu začínáme pivem nedaleko autobusáku na Florenci a pak už vyrážíme Flixbusem na berlínské letiště. Místní letiště je zbrusu nové- já si pamatuji odlet z Tegelu, který byl v porovnáním s tímto letištěm fakt hrozný. Jsme tu ještě dost brzy (2 ráno) a tak zabíráme jednu z mála volných laviček a čekáme než se otevře security.
V 9 nám odlétá letadlo směr Singapur a čeká nás dlouhý skoro 13 hodinový let s nízkonákladovkou Scoot. Nakonec nás příjemně překvapili neboť v porovnání s takovým Ryanairem byli na mnohem lepší úrovni. V Singapuru využíváme skvělého letiště, navštěvujeme kino, motýli zahradu, jedeme kolem slavného vodopádu Jewel. Po nějakých 6 hodinách čekání nám už letiště letadlo do Hanoje.
Z letišti v Hanoji chceme jet místním autobusem, ale nakonec jedeme autobusem od Vietair který stojí 50000 VND (asi o 10 Kč více), ale jede hned. Nakonec se ubytujeme v hostelu (tam chceme platit kartou a hned zjišťujeme, že ve Vietnamu jsou běžné 2-5% poplatky za platbu kartou) a jdeme do víru města.
Procházíme si Old quarter a hned míříme i na jídlo, protože nám po dlouhé cestě patřičně vyhládlo. Jako první si dávám samozřejmě proslulé pho za krásných 45000 VND.
Pátek 16.6.
Ráno po snídani na hostelu vyrážíme do města, kde navštěvujeme Women museum 40000 VND, historické 20000 VND muzeum, market (kde si hnedka kupuji oblíbený rambutan, ale paní nás teda pěkně natáhly - za pár kousků chtěly asi 60000 VND) a všemožné chrámy - vše v rámci tzv. Old quarter… na pozdní oběd jsem vlastně úplně náhodou šly do restaurace kde kdysi jedl údajně i Obama. Pak už na nás padá únava z dlouhé cesty + jet lag a tak jen tak bloumáme uličkami a nakonec ještě docházíme do směnárny vyměnit USD. Je to nějaká náhodná směnárna ve zlatnictví (ty ve Vietnamu mají obecně dobré kurzy) z google map.
Sobota 17.6.
Ráno čekáme před hostelem na náš autobus směr Cat ba. Lístky na autobusy jsme měly dopředu koupené přes Bookaway (do Catba stál lístek 11,3 EUR). Chvíli před plánovaným časem přijede pán na motorce a nasměruje nás na hlavní silnici, kde potkáváme ještě klučinu z Anglie. Po chvíli už přijíždí autobus, který postupně v Hanoji nabírá další cestující. Pak už jedeme asi 2,5 hodiny do přístavu, kde přesedneme na trochu pofiderní loď, která nás veze asi 20 minut na ostrov, zatímco přes otevřená okna teda všichni cestující dostanou pořádnou slanou spršku. Na ostrově pak znovu přesedáme na autobus, který nás postupně rozveze k jednotlivým ubytováním. Po ubytování na hostelu (Cocoon Inn, jeden z nejlepších hostelů v kterém jsem kdy přespávala) se jdeme projít do města, na pláž a samozřejmě na jídlo. Ceny jídla jsou proti Hanoji tak o 1/3 - 1/2 nižší a my si hned objednáváme úplnou hromadu.
Neděle 18.6.
Dneska nás čeká celodenní výlet lodí do Ha long Bay (výlet jsme si zarezervovaly skrz recepci hostelu) za 600000 VND. Nejprve promlouváme skrz "floating fishing village", pak se kocháme okolím a následně nás čeká první zastávka - koupání v průzračně modré vodě a skoky z lodi. Pak pokračujeme dál na druhou zastávku - půjčují nám kayaky a my si samy můžeme projet kolem jednotlivých skal v moři. Pak už nás čeká oběd, při kterém se seznamuje s párem z Anglie, který na kole objíždí celý svět a holčinou z Izraele, která zrovna má svůj gap year a ještě s 3 holčinami z USA, které jsou ve Vietnamu na výletě , ale jinak dělají výměnný semestr v Koreji. Díky tomu je konverzace super zajímavá a my si vyměňujeme zážitky z cest. Po chvíli nás čeká ještě jedno koupání a okolo 16 se vracíme zpět do přístavu v Cat ba. Pak vyrážíme na večeři a hurá spát.
Pondělí 19.6.
Aneb není cesta do Asie bez cestovatelských průjmů a tak další den jen odpočíváme :)
Úterý 20.6.
Dneska nás čeká hike do národního parku na ostrově. Na hlavní silnici nastupujeme do autobusu číslo 13, který nás za 13 Kč doveze do středu ostrova odkud je to cca 4km nahoru a dolu do NP. Po náročné cestě (kvůli vedru) se občerstvujeme v jednom stánku před vstupem, kde si kupujeme bánany a colu. U vstupní brány si kupujeme vstupenku 80000 VND a čeká nás výšlap na jednotlivé vyhlídky. Když máme projitý okruh, vydáváme se ještě po hlavní silnici k jeskyni.
Pak nás zas čeká cesta zpátky na autobusovou zastávku, kde na autobus čekáme asi 40 min. Místní nám hned nabízí, že můžeme počkat u nich pod slunečníkem ve stánku. Večer nás čeká zase zastávka na jídlo než unaveně padneme do postele.
Středa 21.6.
Další den ráno jsme vyrazily na další cestu. Čekal nás asi 4 hodinový přejezd do Ninh Binh - respektive do města Tam Coc u Ninh Binhu. Tam jsme se ubytovaly na hostelu, který měl dokonce bazén a já vyrazila na procházku k nedalekému chrámu. Kochala jsem se chrámy, výhledy na úžasnou scenérii a vylezla jsem si i na vyhlídku, ale asi jsem trochu podcenila sílu místního sluníčka, protože když jsem se (sotva) vrátila na hostel, zkolil mě lehčí úžeh.
Čtvrtek 22.6.
Na hostelu bohužel nebyly snídaně zadarmo a tak jsme vyrazily do jedné z místních kaváren na kafe a mrkvový koláč. Pak jsme vyrazily pěšky k známé vyhlídce a lotusovému jezeru. Cesta nebyla nijak dlouhá - cca 4km ale vedro bylo šílené, takže cestu mezi rýžovými poli jsme si příliš neužily. Výšlap nahoru na vyhlídku dal taky zabrat, protože nás čekalo velké množství schodů, ale nakonec jsme to zvládly. Zpět jsme si ale vzaly taxi (100000 VND) a odpoledne odpočívaly u bazénu.
Pátek 23.6.
Ráno jsme si udělaly výlet do kavárny na snídani. Přes den jsme se byly projít po okolí a najíst a odpoledne nás čekala bike tour (30000 VND) k nedaleké pagodě. Respektive to byl komplex 3 pagod, u nich jsme si dali ještě šťáavu z cukrové třtiny než jsme vyrazily na nedaleký trh. Po bike tour jsme se šly najíst a pak už nás čekal 14 hodinový přesun nočním busem do Hoi anu. Místa v autobuse nebylo mnoho - se svými 160 cm jsem se vešla tak akorát, ale autobus byl čistý a dělal pravidelné zastváky.
Sobota 24.6.
Dojely jsme okolo 12:30 a my zamířily pěšky rovnou na hostel, kde jsme se ubytovaly a na doporučení zaskočily do nedaleké restaurace na jídlo. Odpoledne jsme pak prozkoumávaly město, které je zapsané na seznamu UNESCO a zašly do krejčovství, kde jsme si nechaly si ušít oblečení. Oblečení bylo na míru, mohly jsme si přesně říct jaký chceme střih a ovlivnit každou več (šířku nohavic, typ zapínání, ramínka, .... ) a vybrat si látku. Já si nechala ušít šaty a kalhoty z takové plátěné látky celkem za nějakých 1600000 VND.
Neděle 25.6.
Dneska ráno po naprosto výtečné snídani nás vyzvedlo auto a čekala nás dopolední lekce vaření (zase zařízené přes hostel). Nejdříve jsme šli na trh, poté na coconut boat ride a nakonec vařit. V ceně (575000 VND) byly všechny zmíněné aktivity, jedno pití a všechno jídlo, co jsme navařily (asi 5 chodů) plus nám pak do emailu poslali recepty. Po návratu jsme šly vyzvednout oblečení, které jsme si předchozí den nechaly ušít a potom vyrábět lampiony (350000 VND). Ty jsme si vyráběly úplně od začátku, na každé 2 osoby byl jeden člověk, co nám pomáhal a mohly jsme si vybrat z nepřeberného množství látek a pak si i lampion domů odnést.
Pondělí 26.6.
Dopoledne jsme tak odpočívaly a ještě zašly do města bloudit po uličkách a do útulné kavárny plné květin. V 13 nás vyzvedl minibus a jely jsme do nedalekého UNESCO komplexu My Son. Cestou zpět jsme se pak vracely lodí a měly naše první banh mi ("obložená houska" ale teda moc nás nenadchlo.) Na závěr jsme si daly večerní procházku podél řeky, po které plula spousta lodí osvětlené lampiony.
Úterý 27.6.
Ráno jsme si půjčily kola (za 60000 VND) jely jsme na asi 6 km vzdálené pláže, cestou jsme si udělaly pár zastávek - vždy byla někde nějaká šipka na zajímavou odbočku. Celý den jsme si lebedily, daly si dobré jídlo než jsme kolem 16 vyrazily zpět do Hoi anu. Cestou zpět jsme si potom udělaly zastávku na vyhlášené Banh mi, které bylo mnohem lepší než to z předchozího dne (ale ne tak dobré jako to co nás čekalo v Hanoi)
Středa 28.6.
Ráno jsme vyměnily peníze, naobědvaly se a v 13 nám jel noční bus do Hanoje. Autobus dělal cestou několik zastávek, jednu i u takové pofiderní jídelny, kde jsme si nakonec daly také jídlo (rýže, maso, vejce, něco zeleného) a doufaly, že neumřeme. Jinak autobus tentokrát nebyl ani omylem tak čistý jako cesto do Hoi anu - deky jsme dostali použité po cestujících co akorát dojeli do Hoi anu.
Čtvrtek 29.6.
Noční autobus nás vyhodil nedaleko historického centra Hanoje okolo 6 ráno. Na hostelu nás nechali ubytovat se už v 7 ráno a dostaly jsme i zdarma snídani. Pak jsme vyrazily do kavárny, do muzea - bývalého vězení, nakoupit suvenýry, které se nám nechtěly tahat celým Vietnamem a samozřejmě na další vietnamskou kuchyni (a do vyhlášeného Banh mi 25 - nejlepší banh mi co jsme ve Vietnamu měly).
Pátek 30.6.
Dneska nás čekalo posledních pár restů Hanoje – okolí Ho či minhova mauzolea a train street. Bohužel samotné mauzoleum bylo dneska zavřené, ale pustily nás alespoň k němu - na Vietnam to byl tedy překvapivý zážitek - poprvé hrotily "zahalení" - aneb ramena a kolena (strážný mě tam vyloženě nechtěl pustit, nejdřív jsem vytáhla z batůžku přehoz přes ramena, ale to mu nebylo dost a ještě bylo nutné uvázat si další šátek jako sukni, která zakryje kolena. Doufala jsem, že chudáka mrtvolu neurazí nohy bez ponožek v sandálech, ale prý dobrý a strážník mě zamračeně pustil dál) a zároveň tam byla bezpečnostní kontrola. Zašly jsme také do Královského města - komplex různých paláců, atd. K obědu jsme si zašly do nejvíc pofiderní restaurace, což jsem přesně celou dobu chtěla - plastové stoličky na ulici, maso jen tak a ne v lednici, atd. Překvapivě nám z toho vůbec nic nebylo. Na závěr jsme šly do tzv. train street - ulice s kolejemi, kde projíždí vlak těsně kolem vás. V Hanoji jsou dvě - jedna na sever a druhá na jih od hlavního nádraží - my šly do té na jih (jednotlivé časy vlaků lze najít na internetu), která měla být méně turisticky vytížená. V kavárně jsme si daly pití, paní nás usadila ke kolejím, vyfotila nás a my pak čekaly na vlak. Byla jsem velmi překvapená, že vlak jel kolem nás super rychle a super blízko (poprvé jsem viděla vystresované Vietnamce, když se těsně než jel vlak snažili vysvětlit turistům z Indie, že musí kus od kolejí).
Sobota - neděle 1.7. - 2.7.
Po snídani a dobalení jsme si nechaly na recepci zavolat taxík a hurá na letiště. Cesta zpátky byla bez problémů a my načas dorazily do Berlína. Tentokrát jsme musely dojet na hlavní autobusové nádraží v Berlíně (které je úplně mimo centrum, v části kde není vůbec ale vůbec nic - nejbližší kavárna, kde jsme kvůli zimě chtěly počkat než nám pojede autobus byla pěšky asi 15 min). Na nádraží není totiž ani pořádná odjezdová hala nebo něco podobného.
Kolik nás co stálo:
- Letenky Berlín - Hanoi, společnost Scoot 15 000 Kč
- Bus Praha - Berlín - Praha 900 Kč
- Ubytování 5-6 EUR * 16 nocí - cca 90 EUR
- Autobusy po Vietnamu 75 EUR
- Jídlo cca 2000000 VND (odhad)
- Aktivity - 1555000 VND
- Ušití oblečení 1600000 VND
- Vstupy + suvenýry, ...: 3000 Kč
Celková útrata asi 27 000 Kč/osoba.
Vietnam byla jedna z nejhezčích zemí, kde jsem byla. Lidé byli super milý, nebyl problém se domluvit a ceny za služby taky skvělé. Přestože jsme ani omylem neviděly Vietnam, tak jsme si ho úplně zamilovaly. Plánuji se tam příští rok vrátit a ještě projet další části (jih a úplný sever). Rozhodně Vietnam doporučuji (případně i jako první exotiku), protože všechno proběhlo bez sebemenších problémů a dá se na místě vyřešit a koupit (ubytování, lístky na bus, aktivity) - v podstatě krom letenek není nic dopředu potřeba rezervovat, pokud je to styl cestování, který preferujete a nebo se dá předem zarezervovat všechno :)
Jak se ti cestopis líbil?
Larach procestovala 63 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 7 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.