Chlieb od babushky
Adrenalin v bývalém SSSR
Cestopis z roku 2024 napsal Jakjak
Kam pojedu tentokrát?
Tuto otázku jsem si ale pro tento trip skutečně nepokládal. Prostě jsem random koupil letenku do Jerevanu, hlavního města Arménie, a za 2 měsíce jsem letěl.
Z Vídně letím Wizzairem. Původně jsem měl letět odpoledne, ale v dostatečném předstihu mi oznámili změnu času. Takže jsem do Jerevanu přiletěl až ve 3 ráno.
Čauko, Jerevan!
Po příletu v brzkých (nebo snad pozdních) hodinách mě hned nemile překvapila dlouhá fronta na pasovou kontrolu. Letiště absolutně nezvládlo 2 přílety. Což bych nečekal od země, která se snaží lákat turisty... U přepážky jsem měl smůlu na nepříjemnou paní. Celkově jsem jen v "blbé" frontě strávil něco málo přes hodinu.
Hlavně tajit část trasy mého tripu po Kavkazu! Proč? To vízum do Ázerbajdžanu by mohlo vyvolat jisté nepokoje mezi mnou a Arménci. Každopádně já necestuji, abych soudil činy ostatních států, ale abych poznal nová místa a ochutnal nová jídla! Tímto jsem se pak držel po celých 10 dní. :)
Po zdolaném pekle na pasové kontrole jsem si chytře dopředu obstaral transfer přímo do hotelu.
2 noci trávím v Art Hotelu nedaleko centra Jerevanu (cca 15 minut pěší chůze). Transfer jsem nakonec dostal gratis, což mě mile překvapilo. Snídaně byla v ceně, ale nevyužil jsem ji. Hotel doporučuji! :)
Město Jerevan...
Upřímně jsem neměl vůbec žádná očekávání. Bral jsem to tak, že Arménie bude zatím moje nejchudší navštívená země. Ze začátku mi to město přišlo fakt nechutné a zaostalé. Nikde jsem nemohl narazit na normální supermarket, všude odpadky, smrad a prach.
Po 30 minutách bloudění nacházím Katedrálu svatého Řehoře Osvětitele, která je jen o takové 3 roky starší. Byla dostavěna v roce 2001 a pokřtěna 1700 let od prohlášení křesťanství za národní náboženství. Katedrála na mě působila sympaticky a mile mě překvapila! :)
Hned vedle je obchodní centrum, kde si dávám levný oběd. Velký kus kuřecího masa s porcí rýže, k pití volím půllitrovou colu zero. Cena? Něco kolem stovečky. V obchodě si ještě kupuji na cestu 1,5 l vody, ledové kafe a zmrzku, to vše za 40 korun.
Během dalších 10 minut se dostávám na náměstí Republiky. Jedná se o hlavní náměstí v Jerevanu. Náměstí je obklopeno 5 budovami v neoklasicistním stylu s rozsáhlým použitím arménských motivů. Naleznete zde i národní muzeum a např. národní galerii. Jsou tu i odkazy na konflikt s Ázerbajžánem.
Nachodil jsem cca 35 tisíc kroků a vyšel takových asi 60 pater. A to hlavně díky Kaskádovému schodišti. Cením zajímavé sochy a náhradu za fitko. Výhled na Jerevan byl příjemný. Dokonce bylo vidět až do Turecka, které je nedaleko Jerevanu.
Z celého dne bych právě doporučil tato 3 místa, ve městě jsem strávil asi 6-7 hodin a viděl docela hodně za ten vražedný "low-cost" čas.
Ohledně jídla - v Arménii jsem to měl stejně všechno levnější o takových 30 - 40 %, kebab ve stánku byl za pár korun. Stánky nabízely levné fresh džusy, ledovou kávu, zmrzlinu nebo i různé grilované masíčko.
Celý den jsem zakončil na pokoji se snackem v posteli a tříděním svých fotek. Šel jsem ale brzy spát, brzy ráno jsem totiž vstával na přesun.
Jak jsem se stal neplatičem
Ten den začal nepříjemně budíkem v 6 ráno. Chystal jsem se na platbu za hotel. Ale na recepci nikdo nebyl. Odešel jsem bez placení... Samozřejmě jsem kontaktoval hotel a domluvil jsem si platbu převodem. Bohužel platba nejde vůbec provést, číslo účtu prý neexistuje a IBAN Arménie nemá. TOP situace!
Na vlakové nádraží se vydávám pěšky, cesta mi zabrala asi 30 minut a venku zářilo sluníčko a bylo příjemně. Cestou opět pozoruji polo-rozpadlou část Jerevanu.
Vlakáč mi přišel ještě z dob Stalina, žádné velké služby, srp a kladivo na fasádě a dokonce jsem si všiml i sovětské vlajky. Jinak mám namířeno do města Gjumri.
Nikde žádné info o odjezdech, ani o vstupu na peron. Překvapilo mě, že si místní všiml, že jsem turista ze západu a automaticky mi poradil. Ptal se mě na další cestu a kam směřuji. Odpovídám: "Tbilisi is my destination!", mezitím to vízum do Ázeru v batohu... Navedl mě na správný vlak, tak si sednu na tvrdou sedačku a čekám na odjezd.
Cesta trvala asi 2 hodiny. A koleje vedly těsně u hranic s Tureckem.
Gjumri... Město poníčené zemětřesením v roce 1988. I po více, jak 30 letech jsou některé ulice naprosto v dezolátním stavu. Ale návštevu doporučuji! :)
TOP výhled byl od matky Arménie, odkud bylo vidět pohoří Turecka. Od centra města je to o něco dál, ale věřím, že se rádi projdete.
Dále doporučuji Vardanants square s radnicí a arménským kostelem. Zaujala mě katedrála sv. Matky Boží, která byla nedávno opravena.
Na opačné straně města se nachází "bývalá" železná fontána, která bývala středem univerzitního kampusu. Bohužel zemětřesení bylo město tak poškozeno, že se stav asi nikdy nezlepší. Samozřejmě cesta byla za doprovodu toulavých hafanů.
Musím se pochlubit, jak celý tento den vyšel levně. 2x jídlo v restaurace, X zmrzlin, 3 l vody, X snacků ve stáncích, suvenýry a noc v hostelu mě celkem vyšlo na 820 Kč. :)
Jak mě otravovali nějací Američani
Sedím si tak na lavičce, koukám se do galerie na fotky. A najednou se ke mně nahrnou 2 Američani. Nejspíš konali nějakou boží službu. Pominu fakt, že mluvili neuvěřitelné rychle. Ale do kostela jsem s nima fakt nešel.
Adrenalin musí být!
Další den začal v 6 ráno. Chystám se na maršrutku do města Vanadzor, odkud údajně jezdí bus do Tbilisi v Gruzii.
Přijdu na místní "vokzal", kde již vyhlíží nenasytní taxikáři své oběti. Maršrutka nejela, proto jsem musel využít sdílené taxi. Bohužel v tuto nekřesťanskou hodinu jsem tam byl sám a nikdo si nepřisedl. Platil jsem tedy plnou částku za cestu Gjumri - Vanadzor. Naštěstí cena byla ještě přijatelná, tuším, že to vyšlo v přepočtu na 200 korun.
Arménie je zatím moje "nejdivočejší" navštívená země. Taxikář jel opravdu jak prase, neuvěřitelnou rychlostí a stav vozovky byl též zajímavý. Cesta trvala asi hodinu a po výstupu z auta se mi udělalo tak zle, že jsem se musel vyzvracet.
Neměl jsem náladu na místní jídlo, najíst jsem se šel do Kfc. Což byl docela risk pro můj žaludek. Ale aspoň mi podnik poskytl azyl. :D
Podle vyhledávače měl jet bus od jakési třídy, kde ovšem zastávka nebyla nikde označená. Tento spoj nabízela společnost Hayreniq Tour. Za celkem přijatelnou cenu cca 500 Kč.
Nakonec to celé dopadlo tak, že jsem musel zpátky na ten jejich "vokzal" a hledat maršrutku směr Tbilisi. Ta ovšem ale vůbec ten den nejela. Po dohadách s taxikářema a nějakýma random lidma jsem usoudil, že bude nejlepší si vzít taxi.
Bylo mi jasné, že mi to úplně rozežere můj rozpočet. Každopádně, situace byla pro mě opravdu stresující, že se mi opět dělalo zle. A zdraví peníze neřeší. :D
Vysmlouval jsem taxi za cca 1.500 Kč. Bohužel.
Jízda byla vskutku zajímavá. Arménci neumí anglicky, pouze rusky nebo arménsky. Já tomu týpkovi nic nerozuměl, ani jsem chvílema nechápal, co mi povídá. Nejlepší bylo, když jsem měl zaplatit na hranicích poplatek 30 GEL. Pochopil jsem, že to je jakýsi poplatek za automobil. Pán mi dal přečíst nějakou kartu o tom, která byla v arménštině.....
Zajímavá situace byla, když mi povídal o Strachovce. Týpek nemohl říct, že to je hraniční přechod. Začal to nervozně a poměrně chaoticky popisovat...
Aby toho nebylo ten den málo... Týpci na hranicích mi nevěřili, že to jsem opravdu já. Takže jsem tam asi 15 minut říkal celý svůj život. Tak mi dali razítko a čau.
Po asi 4 hodinách naštěstí povídá, že jsme v Tbilisi, hlavním městě Gruzie. Hned jsme se zasekli v nekonečně dlouhé koloně. Bohužel jsem musel vystoupit, protože bylo rychlejší dojít zbytek pěšo. :)
Fotky z Tbilisi jsou ze 2 dnů, ale já je naplatlám do dneška. Proto si nevšímejte světla.
Sedím si v mekáči, konečně se připojuji na wifi a u toho jím. Spojil jsem se sláva bohu ke svému životu, aspoň na chvilku. :)
Pak směřuji ke stanici metra a jedu do centra města. Překvapilo mě, že i v Tbilisi jezdí soupravy metra 81-71M. Jinak metro vskutku zajímavé, ale byl tam nepříjemný vzduch a celkem vedro.
Chtěl bych vyzdvihnout Katedrálu Nejsvětější Trojice, právoslavný kostel, dominanta Tbilisi. Vstup je zdarma :)
Kousek od katedrály sejdete jen z kopce k řece Kura. Na nábřeží se nachází zajímavý, moderní Rike Park a most Míru přes řeku.
Zde se mi vybavuje situace, kdy jsem si v Sofii kupoval kukuřici. O tom si můžete přečíst v mém minulém cestopise z Balkánu! :)
Z nábřeží využiji lanovku k Matce Gruzie. K památníku, která představuje povahu Gruzínců. Na tom samém vrcholu se nachází pevnost Narikala, která byla uzavřená.
Georgian english
Chtěl bych vyzdvihnout domluvu při pořizování lístku na lanovku....
Já: "Hello, Can I have a ticket to cable car please?"
Pokladní: "YES! How much card?"
*Totálně zmateně koukám a nechápu?*
Já: "Excuse me?"
Pokladní: "How much?????? 4 or 6?"
Já: "Maybe 4 ?"
Pokladní: "NO 4!!!!! 6 is minimum!!!!!"
Já: "Oh, ok. So you can give me 6!"
Pokladní: "Ok, byeeeee!"
Částky si už nepamatuji, ale takhle ta konverzace vypadala. Nemyslela jakýsi počet karet, ale kredit na kartu. Asi se dala použít i na MHD. To ale nevím jistě.
Cestou do ubytování jsem sice šel po nábřeží, kde nebylo krom budovy úřadu nic zajímavého. Proto vyzdvihnu o pár stovek metrů vzdalené Liberty Square (místní Mírák) s bulvárem Shota Rustaveli.
2 noci jsem strávil v Blossom hostelu. Kvalita samozřejmě odpovídala ceně. Postel nic moc, nepořádek a šílená koupelna. Ale za ty prachy...
U Stalina doma
Pokud by si chtěl někdo rýpnout, Stalina opravdu nevyznávám. Jen mi v téhle době přišla rarita se podívat, kde se Stalin narodil. Navštívil jsem město Gori.
Z hlavního nádraží tam jezdí vlak s pasem dostanete slevu. Vlak jel celkem moderní a pohodlný. A cesta trvala asi 1,5 hodiny.
Po výstupu mě zklamalo počasí, bylo opravdu nepřímně zataženo a foukal silný vítr.
O vytížené pracovnici na pokladně
Opět jsem zažil zajímavou situaci na pokladně. Chci si jen koupit lístek zpátky do Tbilisi a ptám se pokladní, kdy jede. Ona si tam dělá nehty a povídá "WAIT!!". Tak tedy čekám asi 5 minut a až pak si kupuji ostře vypilovanou jízdenku! :D
Město Gori bylo prázdné. Nikde nikdo, žádné obchodní centrum, žádná tržiště, nikde žadný ruch... Moc dobře to na mě nepůsobilo.
Na prozkoumávání jsem si koupil gruzínský chléb za 1 GEL (jedl jsem ho asi půl dne)
V Gori doporučuji pevnost Gori. Vstup je zdarma a je odtuď libový výhled na město. Ale pokud Vás neodfoukne vítr, vrhnou se na Vás toulaví psi. Já se jen maličko přiblížil k psovi a začal štěkat. Naštěstí platilo pravidlo: "Pes, co štěká, nekouše".
Pod pevností se můžete podívat na dům Stalina, je zde i muzeum, které jsem nenaštívil. Na náměstí jsem si dal něco k jídlo. Ale přiběhla ke mně fenka a chtěla taky. :D
Snad nikoho nepohorším selfiečkem se Stalinem. :D
Smečka z Gori
Jdu si takhle na kopec pro výhledy a potkávám šílenou smečku všeho možného. Štěňat, dospělých hafánků a OVCI. :D
Jinak výhledy ze hřbitova TOP!
Následně jdu už jen na vlak zpátky do Tbilisi. Nic už bych k tomu dni nepsal.
Vy se mě ptáte?
Další den musím na letiště Tbilisi, odkud poletím do Baku, hlavního města Ázerbajdžánu. Cestou si dávám obří kus buchty za 2 GEL a kupuju si vodu, kterou hned vypiji. Pak jen čekám na autobus.
Letiště Tbilisi mě nemile překvapilo... :(
Na pasové kontrole jsem čekal asi 30 minut a pak mě zavolala nepříjemná ženská na přepážce. Chtěla po mě vízum do Ázerbajdžánu, které jsem zrovna nemohl najít. Ten pohled ty pracovnice... TOP! :D Po pasové kontrole si chci dát něco k jídlo. Ceny ale naprosto šílené, tak si "na prasáka" davám pringlesky za 3 EUR. A pak jen koukám na ordinaci.
Když se dostanu na palubu Azerbaijan airlines, naprosto mi něco vyrazilo dech... Žádná nepohodlá sedadla? Obrazovky na palubě? Bonbony na cucání? Žádný "Ryanair, low fare!!!!"??? OMG!
Personál mluvil jen rusky a (asi) ázerbadjžánsky. Ale uznávám, že moc příjemní také nebyli. :)
Po příletu v Baku (let trval asi 45 minut) putuji na pasovou kontrolu. Paní mě vyslýchala stylem, že jsem ani nepostřehl, že se ptá. Vůbec ji nebylo slyšet. Na vízum se ani nepodívala a ptala se na Arménii, co jsem tam dělal jako!? Pak mě pustila a HOLA BAKU!
Do centra se dostávám autobusem, tuším za 2 AZN. V Ázeru je levný benzin, takže v dopravě stejně ušetříte oproti České republice.
4 dny v Baku
Koukám se z busu... Vidím doslova dokonalé město, upravené ulice, natřené domy a spousta moderní výstavby. Najít jen nějaký kus odpadku bylo nemožné.
Vystoupil jsem hned na náměstí 28. května. Nachází se tam rušná dopravní křižovatka autobusů, metra a železnice. Já si hned zašel do obchodního centra na jídlo. Při vstupu musíte ale projít skenerem (bezpečnostní důvody).
Ubytování v Baku jsem sehnal na bookingu - London Hotel hned v centru města. Naprosto fenomenální! :)
Restaurace a potraviny jsou opravdu levné. Za 4 dny v Baku jsem jedl pouze jídlo v restauracích a sem tam jsem si koupil snack do hotelu. Moje nejoblíbenější restaurace byla Pidem. Prodávají takovou parodii (povedenou) na pizzu. Velká porce i s colou stála cca 130 Kč. Potraviny v obchodech jsou mnohem levnější oproti Čr. Na ulici si můžete dát kebab (cena do 50 Kč), zajít do místních pekáren nebo si dát tureckou zmrzlinu s ledovým kafem.
Památek v Baku je opravdu mnoho. Město nabízí spoustu mešit, já navštívil - Heydar Mosque, Teze Pir Mosque a Juma Mosque. Pokud byste chtěli, můžete navštívit muzeum koberců na pobřeží nebo Nizami muzeum (muzea jsem ale nenavštívil). A nezapomeňte navštivit Staré město :)
A málem bych zapomněl na Ohňové věže!
A samozřejmě i na centrum Hejdara Alijeva :D
V okolí Baku se nachází Gobustánské skalní objekty, či bahnové vulkány. 2. největší město Sumqayit (vlak, 1 AZN, cca hodina jízdy) a město Quba (bus, 5 AZN, cca 3 hodiny jízdy) jsou poměrně ještě kousek. Všechna tato místa jsem měl v plánu, bohužel jsem onemocněl a místa nenavštívil. Každopádně mám aspoň důvod tam letět znova! :)
Pro vlakovou dopravu využijte aplikaci ADY a pro autobusovou dopravu aplikaci Biletim.
Dne 19. 4. jsem odletěl s Azerbaijan airlines zpátky do Prahy. Bohužel se to neobešlo bez komplikací... V ranních hodinách (cca 3-4 ráno) na letiště jezdí pouze taxi/bolt. Bolt sice vyšel na 10 AZN, ale cestu mi zrušil cca 10 minut před odjezdem. Klasický taxík stojí kolem 20 AZN.
A to je konec mého dobrodružství! Ještě přikládám zhodnocení! :)
Arménie - Chudá země, doprava mě celkem zklamala (ať to bylo letiště nebo aféra s jejich autovakzalem), města připomínají skanzen. Na druhou stranu místní jsou nejmilejší, co jsem potkal. Peněz tam tolik neutrátíte a budete mít alespoň nějaký adrenalin! :D
Gruzie - Doprava mezi městy už mi přišla lepší, než u souseda Arménie. Tbilisi je moderní město, kde se nudit nebudete! Ceny jsou přívětivé. Doporučuji i jídlo na ulici. :)
Ázerbajdžán - Doprava mezi městy by už měla být TOP oproti sousedům. Místní jsou milí, Baku je nádherná metropole. Ceny jsou stále pro Čechy dost nízké. Jen pracovníci ve službách už mi přišli víc nepříjemní, oproti Arménii nebo Gruzii.
Jazyk - Anglicky moc nepochodíte, doporučuji základy ruštiny.
Bezpečnost - Pokud máte rozum, určitě se Vám nic nestane. Bohužel bych byl trochu v pozoru, co se týče politické situaci (Gruzie - protesty, Arménie x Ázerbajdžán - Náhorní Karabach)
Rozpočet - upravil jsem ho speciálně pro ostatní (po zkušenostech). Bohužel je pravděpodobné, že Vám rozpočet zabije letenka zpátky.
A to je vše! NASVIDANJA! :D
Jak se ti cestopis líbil?
Jakjak procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Zdravím,
tak to jsem Strachovku špatně pochopil. Řidič totiž zastavil u nějaké restaurace a u toho se ptal: "Ty znaješ Strachovku?" :D
Jsem fanoušek KFC a v zahraničí často rád chodím a poznávám nové produkty. :) Bohužel se mi vždycky podaří pak o tradičním jídle moc nezmiňovat. :(
Jinak ty "mileniální hlášky" jsem si mohl samozřejmě odpustit, ale mě baví používat tyhle výrazy. :D
Každopádně, i když se to třeba někomu nezdá, tak já si trip mega užil :) :D
Zdravím,
tak to jsem Strachovku špatně pochopil. Řidič totiž zastavil u nějaké restaurace a u toho se ptal: "Ty znaješ Strachovku?" :D
Jsem fanoušek KFC a v zahraničí často rád chodím a poznávám nové produkty. :) Bohužel se mi vždycky podaří pak o tradičním jídle moc nezmiňovat. :(
Jinak ty "mileniální hlášky" jsem si mohl samozřejmě odpustit, ale mě baví používat tyhle výrazy. :D
Každopádně, i když se to třeba někomu nezdá, tak já si trip mega užil :) :D
Pokud cestujete, abyste "poznal nová jídla", tak moc nechápu to KFC, "mekáč", "parodii na pizzu" atd. Zrovna těmito zeměmi se jde skvěle projíst místním jídlem.
https://www.jidlonacestach.cz/armenie/
Ale jak říká Jox ...
Pokud cestujete, abyste "poznal nová jídla", tak moc nechápu to KFC, "mekáč", "parodii na pizzu" atd. Zrovna těmito zeměmi se jde skvěle projíst místním jídlem.
https://www.jidlonacestach.cz/armenie/
Ale jak říká Jox ...
Můžu potvrdit, teď jsem se z Arménie a Gruzie vrátil, a jiné než místní jídlo jsem tam v podstatě nejedl, bylo výborné s strašně rychle se na něj zvykalo😀ostatně v jakékoli cizí zemi by mě snad ani nenapadlo jít jíst do Mekáče nebo KFC, snad kromě letiště. Jeden z důvodů proč cestuji je totiž i ten, že chci poznat místní kuchyni, a západní fast foody mi na to konto připadají jako ono příslovečné nošení dříví do lesa🙂
Můžu potvrdit, teď jsem se z Arménie a Gruzie vrátil, a jiné než místní jídlo jsem tam v podstatě nejedl, bylo výborné s strašně rychle se na něj zvykalo😀ostatně v jakékoli cizí zemi by mě snad ani nenapadlo jít jíst do Mekáče nebo KFC, snad kromě letiště. Jeden z důvodů proč cestuji je totiž i ten, že chci poznat místní kuchyni, a západní fast foody mi na to konto připadají jako ono příslovečné nošení dříví do lesa🙂
Strachovka není hraniční přechod, ale pojištění. "Parodii na pizzu" a další mileniální hlášky radši nebudu komentovat. Na druhou stranu je to lepší, než sedět doma. 🙂
Strachovka není hraniční přechod, ale pojištění. "Parodii na pizzu" a další mileniální hlášky radši nebudu komentovat. Na druhou stranu je to lepší, než sedět doma. 🙂
Z Arménie a Gruzie jsem se vrátil právě teď, a do Ázerbájdžánu bych se chtěl podívat v budoucnu, tak bych se chtěl jenom zeptat - jak dlouho zhruba trvá než se vyřídí vízum do Ázerbájdžánu a než jej dostanu? Nikdy jsem totiž o vízum zatím nežádal, tak právě vůbec nemám představu😀a ještě možná zbytečná otázka, ale radši se zeptám - když mají momentálně Arménie a Ázerbájdžán vztahy jaké mají, tak nenapadlo někoho při vstupu do země dělat problém kvůli tomu, že jsi měl v pase arménské razítko? Opět jsem se osobně s tímto nesetkal, ale z vyprávění vím že občas má při vstupu do země s tímto někdo na hranicích problém, pokud se jedná o zemi ne zrovna spřátelenou. A napadly mě zrovna tyto země, protože u nich jsou momentálně vztahy na bodu mrazu😀předem díky za odpovědi🙂
Z Arménie a Gruzie jsem se vrátil právě teď, a do Ázerbájdžánu bych se chtěl podívat v budoucnu, tak bych se chtěl jenom zeptat - jak dlouho zhruba trvá než se vyřídí vízum do Ázerbájdžánu a než jej dostanu? Nikdy jsem totiž o vízum zatím nežádal, tak právě vůbec nemám představu😀a ještě možná zbytečná otázka, ale radši se zeptám - když mají momentálně Arménie a Ázerbájdžán vztahy jaké mají, tak nenapadlo někoho při vstupu do země dělat problém kvůli tomu, že jsi měl v pase arménské razítko? Opět jsem se osobně s tímto nesetkal, ale z vyprávění vím že občas má při vstupu do země s tímto někdo na hranicích problém, pokud se jedná o zemi ne zrovna spřátelenou. A napadly mě zrovna tyto země, protože u nich jsou momentálně vztahy na bodu mrazu😀předem díky za odpovědi🙂
Ahoj, jakozto casty prekracovatel azerbajdzanske hranice si dovolim odpovedet na tve dotazy. Razitko v pase te druhe zeme nevadi. Zeptaji se na duvod navstevy a odpovis turist. Tim by to melo byt vyresene. Vizum vyridis online a do tri pracovnich dni ho budes mit v mailu. Stoji cca 600 kc, jen si ho vytisknes a vezmes s sebou. Do pasu se nevlepuje.
Ahoj, jakozto casty prekracovatel azerbajdzanske hranice si dovolim odpovedet na tve dotazy. Razitko v pase te druhe zeme nevadi. Zeptaji se na duvod navstevy a odpovis turist. Tim by to melo byt vyresene. Vizum vyridis online a do tri pracovnich dni ho budes mit v mailu. Stoji cca 600 kc, jen si ho vytisknes a vezmes s sebou. Do pasu se nevlepuje.