Do Íránu? A sama?
Aneb praktický průvodce po této úžasné zemi.
Cestopis z roku 2019 napsala Monika _6
Když jsem viděla letenky za 100 eur, tak nebylo co řešit. Praha - Teherán přes Kiev, pro mě dvě mouchy jednou ranou. Pojedu sama, jako většinu jiných destinací. Ale doma jsem to řekla až pár měsíců před odletem. Co tam budeš dělat, je tam jen hromada kamení? Unesou tě!
Jasně, všechno bude, kamení i teroristi :) Jelikož jsem několik Íránců poznala v Kuala Lumpur (a někteří jsou stále moji dobří kamarádi), tak jsem věděla, do čeho jdu, a navíc mám kontakty na jejich rodiny a kamarády. A také ty nádherné fotky z Íránu, co jsou na internetu... Takže, co se hodí vědět před tím, než odletíte? Zde je pár užitečných tipů a taky mýtů o Íránu.
Jak si zařídit víza?
Máte dvě možnosti: na letišti při příletu za cca 75 eur nebo na ambasádě v Praze za 50 eur. Já beru levnější variantu, vyplňuji žádost přes internet a druhý den jdu na ambasádu. Byl to příběh sám o sobě (počítejte s cca 2 hodinami na jednu návštěvu), ale já si za týden šla vyzvednout víza. Vrátili mi pas s tím, že mi víza přijdou na email, cca za týden až dva. Ale já odjíždím za týden, v sobotu, máte to na žádosti. Aha.. Jo.. To vám přijde. Naschle! Naštěstí přišlo a celkem včas, dva dny před odletem.
Co pro víza potřebujete?
- Elektronickou žádost, odkaz je na stránkách ambasády.
- Platný pas, který si na ambasádě nějakou dobu nechají.
- Pojištění, kde je zmíněno Írán. Doporučuji přes epojisteni, udělejte si printscreen obrazovky, na ambasádě mi to uznali.
- Ubytování na první noc. Musí to být hotel, hostel ambasáda neakceptuje.
- 50 eur, ideálně v hotovosti. Mají sice terminál, ale většinu karet to nebere (minimálně ne Revolut). Případně vás pošlou vložit peníze na jejich účet u ČSOB (musíte osobně na pobočku).
Víza je doporučeno vytisknout, ale za celou dobu v Íránu je po mě nikdo nechtěl. Po příletu na letišti jen ukážete pas, vaše víza již mají nahrané v systému.
Sama ženská v Íránu.
Je to jedna z nejčastějších otázek, které k cestování po Íránu dostávám. Pár destinací jsem již sama procestovala a musím říct, že jsem se v Íránu cítila opravdu bezpečně (například oproti Filipínám). Jasně, vzbuzovala jsem docela pozornost, i když jsem dodržovala místní drescode. Ale pro mnoho jiných míst se typický catcalling omezil jenom na "welcome to Iran!" Případně pár dalších slušností v angličtině a asi několik neslušností ve Farsi. Ale to bylo všechno. Hromadu pozvání na kafe, čaj, zmrzlinu nebo průvodce městem jsem s úsměvem odmítla a také s úsměvem bylo odmítnutí přijato. Občas padlo několik selfie fotek a pár tipů, kam v městě zajít na jídlo.
Ale úžasnou výhodou cestování sama po Íránu je to, že se dostanete do spousty nečekaných a prima situací. Místní jsou velmi pohostinní a snaží se vám dát všechno, co mají, a říct všechno, co ví. Stejně tak další cestovatelé na hostelu. Takže pokud máte dostatek selského rozumu a chováte se slušně, jste v bezpečí. Prostě se nebojte a jděte do toho :-)
A samozřejmě budete muset dodržovat dresscode...
Podle internetu nemají být vidět kotníky... Ale většina ženských je má odhalených, hlavně ve větších městech.
Íránci jsou arabové.
Nejsou a nemají to rádi. Takže si prosím pamatujte, že v Íránu žijí peršané a mluví farsi. Taky se vyplatí si neplést Írán s Írákem dohromady, ale to už je jiná pohádka.
Íránci jsou teroristé.
Vážně nejsou. Za celou dobu jsem nepotkala žádnou paní obvázanou dynamitem ani pána vykřikujícího v metru aláh agbar. Ale teď bez nadsázky, Írán je bezpečná země i pro samotnou ženskou a je to jedna z mála zemí, kde je tak vysoká koncentrace pohostinných, dobrosrdečných a úžasných lidi, kteří si dokážou užívat život i přes okolnosti a podmínky, ve kterých žijí.
Íranci se neumí bavit.
Rádi zpívají a milují tanec, i když mají většinu z nich zakázaných. A zvlášť po datlové/hroznové pálence. Jasně, občas se bojíte, že oslepnete, jelikož to, co máte nalité v kelímku voní jako brambory, ale věřte, že za ty roky to mají už vykoumané. Všechny tyto neřesti se odehrávají až doma, kde vás haram police nevidí. A vždycky se nějaký důvod pro párty najde :) Občas není potřeba ani bydlet u někoho místního, můžete vidět a slyšet Íránce, jak si zpívají třeba u vitráže v Dowlat Abad zahradě.
Do mešity chodí fanatici.
To možná taky, ale většina lidí si tam chodí odpočinout a pokecat. Podařilo se mi omylem dostat mimo návštěvnickou sekci a víte co se tam dělo? Ty dámy v černém prostě spaly na podlaze, četli si knížku, barvitě povídaly s ostatními nebo si ze sloupu dobíjely mobil. A taky si se mnou fotily selfie místo toho, aby mě vyháněly ze zakázaného prostoru. A k tomu všude pobíhaly děti, které si hrály a křičely a nikomu to nevadilo. Čekali jste snad něco jiného?
Na co se připravit?
Salam! Chetori! Welcome to Iran. Všichni si s vámi budou chtít povídat. A myslí to upřímně, tak se nelekejte. Budou si s vámi povídat, i když neumí anglicky. Po čase jsem podle zvuku dokázala rozlišit, na co se ptají a naše konverzace vypadaly následovně:
- شما اهل کجا هستید؟ aka Where are you from? Czechoslovakia, Prague (Czech Republic zkoušejte ve větších městech a u mladší generace)
- شما چند سال دارید؟ how old are you? 29.
- آیا شما یک شوهر و بچه دارید do you have a husband and kids? No.
Občas se mi asi podařilo druhou a třetí odpověď prohodit, ale stejně mi v angličtině nerozuměli :-)
Selfie. Íránci je milují. A budou si je s vámi dělat často a všude.
Dvě Íránky, které jsme potkaly po cestě z Darbandu - zeptaly se, odkud jsem a pak se k nám přidaly do taxíku k metru.
Instagram a WhatsApp. Tyhle dvě aplikace frčí bez VPN a jsou populární. Všichni se vás budou ptát na váš účet a číslo. Většina businessu taky funguje přes WhatsApp, takže pokud potřebujete zarezervovat ubytování nebo tour, je to jasná volba. Taky je možné využít Hostel World nebo Couchsurfing.
1stquest. Můžete tady zabookovat bus, letenku nebo ubytování a další služby. Je to dražší, ale jde platit kartou online. V zemi, kde funguje jen hotovost a nevíte, jestli vám ta vaše bude stačit, je tohle super řešení.
Mah Card. Jediná fungující debetka pro turisty. Můžete si ji objednat předem do hotelu a pak vesele používat. Já jsem si ji na 10 dní nechtěla pořizovat, takže si všechno info musíte najít sami.
Rials, tomans a hotovost. Je nutné mít hotovost s sebou, běžné karty zde nefungují (ve většině případů). Své eura si vyměňte ve směnárně, které jsou výhodnější než výměna na ulici - mají všechny víceméně stejný kurz, který se každý den mění. A dostanete miliony a miliardy rialů. Aby se to lépe používalo, všechny ceny jsou v tomanech. Ze začátku to nedává moc smysl, ale zvyknete si na to. Velmi jednoduše: 10 000 tomanů znamená 100 000 rialů (a často se setkáte s tím, že vám řeknou jen 10 tomans). Mimochodem 100 000 rialů je přibližně 20 Kč.
Snapp. Je to íránský Uber, částečně v angličtině, částečně ve farsi. Zadáte destinaci, uvidíte kolik vás to bude stát a kdo pro vás přijede (je dobré znát čísla, ať můžete přečíst SPZ). Barva a typ auta je bohužel ve farsi. Pokud ho budete chtít využít z letiště, odjezd je u odletů (v horním patře) a dejte pozor, ať vás u toho nevidí policie. Podle nich je Snapp pro turisty na letišti zakázaný a musíte využít letištní taxi za čtyřnásobek ceny (1 20 000 tomanů) . Jinak je Snapp legální opravdu všude.
Internet. Ke všem těm chytrým aplikacím a mapám budete potřebovat Internet. WiFi není úplně běžné (a když už, tak je pomalé), ale nezoufejte, fotky na instagram můžete nahrávat už za 500 000 rialů, které vám koupí simku s 3GB (a když si nainstaluje jejich aplikaci, máte další giga zdarma). Koupit můžete ve stánku na letišti, který je otevřený non-stop a má překvapivě dobré ceny. A nezapomeňte rovnou nainstalovat VPN aplikaci.
Haram police a čaj. Jsou všude. A budou na vás něco pokřikovat ve farsi, když vám sklouzne hijab na půl....hlavy. Ale pak uvidí, že jste turista a řeknou, že si máte upravit hijab nebo příště vzít delší kalhoty (jedna se o pár centimetrů). V horším případě vás naloží do dodávky a odvezou na policii, kde vám nabídnou čaj, řádně vas pokárají a nechají tam posedět (místní kamarádka za poloprůhledný hijab) a v ještě horším případě, zůstanete tam přes noc (místní kamarád za gram marihuany). Ale nebojte, pokud budete poblíž metra, tak se jim můžete ztratit v davu, po chvilce vás přestanou sledovat (vyzkoušeno v Teheránu i v Esfahanu).
Památky všude. A ty kachličky a mozaiky. Nejprve z toho budete mimo a dělat fotky všeho. Je to opravdu nádhera. Bude z vás expert na mozaiky a za chvíli poznáte, ze kterého období jsou, případně jestli jsou to ty nové, navržené PC a řezané laserem (místní vám to několikrát vysvětlí :)). Jenže po pár dnech to bude 'jen' další město, mešita, bazar, úzké hliněné uličky. Tím to nechci snižovat, historie Íránu je bohatá a její památky nádherné, jenže je toho tolik, že vás to prostě zahltí. A k tomu se přidají ti úžasní místňáci a vy budete brečet, až odsud budete odjíždět. True story.
Šafrán. Je ho všude spousta a vlastně jím voní půl města. Budete si připadat strašně rozmazlení, až budete jíst šafránovou rýži, zapíjet to šafránovým čajem se šafránovým cukrem. A k tomu šafránová zmrzlina s kousky smetany, zalitá šťávou z granátového jablka (nebo v mrkvovém džusu). Stejně tak je to s růží a růžovou vodou. A určitě si dovezte šafrán domů! Průměrná cena je 600 000 rialů za 4.5g (ano, jen 120 Kč za tuhle nesmírnou dobrotu).
Občas bude muset ze slušnosti sníst něco zvláštního. Třeba ty kuličky, co vypadají jako cukr, ale jsou kaskh. Nebo místní specialita v Esfahanu, doogh a sweets. A počkejte, až vás někdo pozve na "kalepače" (naštěstí to jí jen jednou ročně, má to hodně cholesterolu). Informací k jídlu je tolik, že se k němu ještě vrátím v příštím článku.
Všude je čisto. Nečekejte nepořádek jako v jiných zemí středního východu. Íránci uklízí furt a neustále.
V bazaru seženete všechno. Opravdu, stačí se jím projít (snažte se neztratit, ve většině z nich mají sem tam pár směrovek na mešitu nebo náměstí), jsou obrovské. A taky můžete vidět pár děsivých dětských figurín, které vypadají jako z hororu.
Je tu levno. Za jídlo v restauraci zaplatíte kolem 50-100 Kč, když se rozšoupnete a sníte toho hodně, tak i 200 Kč. Cesta taxíkem po městě stojí mezi 4-8 Kč a třeba hedvábná šála vás vyjde kolem 200 - 300 Kč. Litr benzínu tu stojí stejně jako jeden lístek na metro, 2 Kč. Na celý výlet mi vystačilo 250 eur (i se suvenýry, dopravou a ubytováním).
Busy jsou super pohodlné. Často není rozdíl mezi classic a vip verzí. Většinou vám dají najíst a napít, někdy je to sušenka, někdy je to rýže s jehněčím. Stejně tak modernost a funkčnost busu záleží na společnosti a na štěstí. Jo a nemají wc, takže sníst před cestou půl melounu není úplně dobrý nápad. Pak se budete muset domlouvat s řidičem, ať vám zastaví, přebíhat dálnici na protější benzinku a navštívit nejhorší záchodek ve Skotsku. Takže svůj pitný režim plánujte pečlivě, hlavně u nočních autobusů. Ve většině míst mají turecké záchodky a žádný toaleťák (tak se zásobte předem).
Woman only. Mají vyhrazené vagóny metra, zadní části autobusu mhd a prostě zóny, kde můžou stát jen ženské. Když jedete dálkovým busem, tak musíte sedět u osoby stejného pohlaví (ano, nejednou mě přesazovali).
Nose job. Brzy si všimnete lidí na ulici, kteří mají zabandážovaný nos, ženské i chlapy. Operace nosu jsou tady běžné a staly se prestižní záležitostí, o které je třeba náležitě se pochlubit a co nejdříve vyrazit mezi lidi s náplastí na nose.
Bazar v metru. V přecpaném metru v Teheránu se mezi vámi prodírají prodejkyně i prodejci make-upu, ponožek, sušenek, umělých kytek, spodního prádla, USB kabelů a powerbank, náušnic.. Prostě všeho. Nosí s sebou terminál na karty a lidi to fakt kupují.
Číňani. Jsou všude. Nic proti nim, mám několik fajn kamarádů z Číny. Jen se připravte na to, že se vám budou plést do fotek, stoupnou si nadrzo před vás, aby měli lepší fotky, nebo si budou fotit vás. A nosí s sebou vlastní jídlo z Číny :)
Farsi. Zní jako francouzština a peršani jsou na ni pyšní (její starou verzi najdete v Persepolis na většině kamení). Naučte se aspoň čísla (super užitečné při nákupech) a pár základních frází. Je to jednoduché, fakt. Na youtube je video se všemi základy jen na 30 minut (https://bit.ly/32CcrqJ).
To je ve zkratce všechno:-) Jedná se o moje vlastní zkušenosti a znáte to, 100 lidí, 100 chutí. Takže je možné a velmi pravděpodobné, že jste se setkali (setkáte) s něčím jiným a budete mít jiné zážitky z této úžasné země.
Jak se ti cestopis líbil?
Monika _6 procestovala 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil18 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ach jo, to jsem se tesil, ze alespon tady bych mohl strávit pár dní bez cinanu... :D
Ach jo, to jsem se tesil, ze alespon tady bych mohl strávit pár dní bez cinanu... :D
Odpočineš. Mimo ty absolutně nejprovařenější místa, kam je jako skupinu přivezou a odvezou, je vůbec neuvidíš. A i tak jich tam fakt málo ve srovnání z jinými zeměmi.
Odpočineš. Mimo ty absolutně nejprovařenější místa, kam je jako skupinu přivezou a odvezou, je vůbec neuvidíš. A i tak jich tam fakt málo ve srovnání z jinými zeměmi.
2018 jsme byli s manželkou v Iránu měsíc a byla to asi nejpřekvapivější a nejkrásnější dovolená.Vše co jsi psala mohu podepsat.Doporučuji také ostrovy Qeshm a Hormoz se spoustou přírodních krás.Ovšem koupání na Qeshmu bylo pro moji ženu trochu náročnější díky drescodu do vody.Díky za milé počtení.
2018 jsme byli s manželkou v Iránu měsíc a byla to asi nejpřekvapivější a nejkrásnější dovolená.Vše co jsi psala mohu podepsat.Doporučuji také ostrovy Qeshm a Hormoz se spoustou přírodních krás.Ovšem koupání na Qeshmu bylo pro moji ženu trochu náročnější díky drescodu do vody.Díky za milé počtení.
Moc pekne! 😊 Iran je rozhodne na mem listu:)))
Moc pekne! 😊 Iran je rozhodne na mem listu:)))
ahoj, diky za clanek !!
byl jsme v iranu tyden v lednu 2016 a vse muzu podepsat, zazil jsme i veci, jako ze za me uplne cizi clovek, se kterym jsem ani nemluvil zaplatil cstu vlackem k lanovnce na Tochal !! v metru me poustel 50 lety pan sednout
uzasna zeme,
jenom jedna vec me trapi, strasne moc tam chci jet z novu s moji pritelkyni, ale nejsme sezdania ona ma strach ze spolecneho bydleni v jenom holetovem pokoji
nevim, jak ji presvedcit :/
ahoj, diky za clanek !!
byl jsme v iranu tyden v lednu 2016 a vse muzu podepsat, zazil jsme i veci, jako ze za me uplne cizi clovek, se kterym jsem ani nemluvil zaplatil cstu vlackem k lanovnce na Tochal !! v metru me poustel 50 lety pan sednout
uzasna zeme,
jenom jedna vec me trapi, strasne moc tam chci jet z novu s moji pritelkyni, ale nejsme sezdania ona ma strach ze spolecneho bydleni v jenom holetovem pokoji
nevim, jak ji presvedcit :/
Božena má pravdu, je dobře si před cestou do jiné kultury o ní něco přečíst. V Iránu se tohle stává zcela pravidelně, často jsme se s tím setkali třeba i po jízdě se Snapp(em), že nechtějí přijmout peníze.
Božena má pravdu, je dobře si před cestou do jiné kultury o ní něco přečíst. V Iránu se tohle stává zcela pravidelně, často jsme se s tím setkali třeba i po jízdě se Snapp(em), že nechtějí přijmout peníze.
My byli v Íránu v roce 2015, taky nesezdaní a se spaním v hotelech v jednom pokoji nebyl absolutně žádný problém.
My byli v Íránu v roce 2015, taky nesezdaní a se spaním v hotelech v jednom pokoji nebyl absolutně žádný problém.
Ja som to pochopila tak, ze jeho priatelka ma strach s nim spat v jednom pokoji :D
Ja som to pochopila tak, ze jeho priatelka ma strach s nim spat v jednom pokoji :D
Děkuji všem za komentáře, mám radost, že je článek někomu užitečný. Tomany a rialy upravím, já jsem se více setkávala s verzí, kdy říkali jen 10 tomanů místo 10 000 tomanů. Stejně tak moji místní kamarádi, pokud mluvili o cenách, tak vždy řekli jen 10 tomans. Ale asi záleží na místě a možná i na tom, jak moc vypadáte jako turista (snažili se pro turisty všechno zjednodušovat).
Děkuji všem za komentáře, mám radost, že je článek někomu užitečný. Tomany a rialy upravím, já jsem se více setkávala s verzí, kdy říkali jen 10 tomanů místo 10 000 tomanů. Stejně tak moji místní kamarádi, pokud mluvili o cenách, tak vždy řekli jen 10 tomans. Ale asi záleží na místě a možná i na tom, jak moc vypadáte jako turista (snažili se pro turisty všechno zjednodušovat).
Diky za skvele napsany cestopis :) cetlo se to skvele + jsi opravdu moc krasna ;))
Diky za skvele napsany cestopis :) cetlo se to skvele + jsi opravdu moc krasna ;))