Dominikánská republika na kole

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.
Cestopis z roku 2018 napsal Jaromír Volavý

Lednový výlet na kole kolem Kostariky se vydařil a tak v březnu proběhla další cyklistická cesta, tentokrát Dominikánská republika. Motivací pro tuto cestu byla velmi levná letenka od Condoru s kooperací ČSA. Pomalu jsem začínal přicházet na chuť tomuto specifickému způsobu cestování. Po přistání v cílové destinaci sestavení kola a potom svobodný pohyb po neznámé zemi. Převozní brašnu, složenou do malého ruksaku necháte hned v prvním ubytování a pak s malým baťůžkem jedete na kole kam vás napadne.  Má cesta vedla ze Santa Dominga do Punta Cana a Macaa. nazpět přes Bayhibe s  návštěvou ostrova Saona. Dohromady nějakých 800 km za 14 dní, tedy žádný Tour de France, navíc je to po rovině. V Santo Domingu jsem před příletovou halou  opět udělal pro místní taxikáře show se sestavením kola. Jeden dokonce projevil zájem o první projížďku. Cesta na ubytování byla kolem 25 km po rovině. Slabá hodinka. Druhý den, již jen s malým baťůžkem, brzo ráno po snídani vyrážím na první etapu. Cesta vede na východ, kolem pobřeží Karibiku do 60 km vzdáleného Juan Dolio. Za tři hodiny se již opaluji na Karibské pláži této turistické destinace. Zahřívací etapa proběhla velmi rychle a v podstatě nebylo kam spěchat. Počasí bylo nádherné, jen občas nějaký mráček vytvořil na silnici pohybující se stín v jehož úkrytu se pěkně šlapalo. Následující den jsem rekreačním tempem pokračoval do další turistické destinace La Romana. Opět brzy ráno o snídani v pohodovém výletním tempu trasa kolem 60 km.  Obě tyto destinace slouží k rekreaci spíše domorodému obyvatelstvu. Při následné etapě z La Romany do  Punta Cana se opouští pobřeží, ale jede se neustále po rovině. Ještě bych chtěl připomenout, že se jede v odstavným pruhu dálnice, která je v podstatně lepším stavu, než D 1 před rekonstrukcí. Punta Cana je největší turistické centrum na straně Karibského pobřeží Dominikánské Republiky. Létají sem dokonce i přímé leteké spoje z Evropy. Ceny ubytování jsou zde velmi příznivé  a pro plážové povaleče podmínky téměř ideální. Nepatřím k plážovým povalečům a na jednom místě vydržím tak maximálně 3 dny. Pokračoval jsem tedy po těch třech dnech na sever do Macaa. Tamější ubytování bylo ve stylu hippies ze sedmdesátých let a prostředí na pobřeží mělo přírodnější ráz. Opět jsem se zdržel 3 dny, zaneprázdněn šnorchlováním a surfingem. Nastal čas pro zpáteční cestu do Santo Dominga. Cestu jsem volil tentokráte přes Bayhibe, malé přístavní město u národního parku. Tam jsem strávil dvě noci v nádherném ubytování a jeden skvělý celodenní, All inclusive,výlet na katamaránu , jehož cílem byl ostrov Saona- perla Karibiku. Je až neuvěřitelné, co člověk může vypít a sníst, když hodlá amortizovat náklady. Investice byla zpět již během prvních dvou hodin jízdy 😂. Opravdu nádherný ostrov je Saona, vždyť se tam dokonce natáčel film Piráti z Karibiku. Další ráno po úspěšné plavbě jsem pokračoval známou cestou na Santo Domingo. Jelikož cesta je po rovině kolem pobřeží, stačily na to dvě etapy. Ve výletním tempu jsem dorazil do Juan Dolia a přenocoval jsem v levném apartmánu. Počasí mi celou dobu pobytu přálo a pivo Presidente taky není špatný. Cyklovýlety po Dominikáně mohou vřele doporučit.

Cesta z letiště, nebo na letiště je vždy náročná, jelikož mám dva batohy
Santo Domingo byl výchozí bod výletu
Pracujíci lid

Zážitky pro tebe sepsal Jaromír Volavý

14. 10. 2019, poslední aktualizace 2019-10-21T23:20:22+02:00

Jaromír Volavý a procestoval 49 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 6 měsíců, napsal pro tebe 15 cestopisů .

Dik za cykloinfo z Dominikany. Dle fotek ti vyslo i krasne pocasi, tak copak si vice prat. A ejhe, Macao neni jen v Asii, ale i v Karibiku.

Zajimalo by me, jestli jsi nepremyslel o tom si pripevnit veci na kolo, a tim padem jiz nemit zadne batuzky na zadech. Nebylo by tak lepsi? Ja to tak preferuji at uz na hodinovou ci celodenni jizdu.

Na vlastnim kole jezdim jen po Stredni Evrope, takze v zamori jsem kolo vzdy tu a tam pouze pujcoval. Vim, ze to lze konkretne dohledat, ale je mozne take uvest, na kolik preprava slozeneho kola radove vyjde tam i zpet (samozrejme ruzne destinace a letecke spolecnosti)?

Budeme se tesit na dalsi cyklozazitky.

Jaromír Volavý

Kolo prevážim rozložený ve speciální transportní brašně, jako odbavené zavazadlo. Vlezu se i do 20kg. Brašna je skládací a nechávám ji na prvním ubytování u letiště. Jezdím pak jen s malým batůžkem, což je v letadle příruční zavazadlo. Na kolo nic připevňovat nebudu, nevešel bych se do váhy při check in, pokud mají zavazadlo do 20kg.

Chlape, ty se mi zdáš... dost dobré cestování na kole :-) Koukám, žes bydlel v PC ve White Sands jako my, to je teda náhodička... kam to bude příště?

Jaromír Volavý

Já už toho mám najeto trochu více. Od Kostariky, vloni v lednu, pozítří jedu na desátou cyklojizdu. Tentokrát na Hawai - Oahu. Cestopisy napíšu až v zimě na horách.😂

Další cestopisy, které napsal Jaromír Volavý

Cyklovýlet po Oahu (Hawaii)
Jaromír Volavý 2019-11-17T22:21:30+01:00 11 komentářů

Na Hawai, tam se mají. Aloha

Cyklovýlety po Zanzibaru
Jaromír Volavý 2019-11-14T08:12:59+01:00 1 komentář

Po výstupu na Kilimandžáro je dobrý rozhejbat překyselený svaly jízdou na kole, třeba na Zanzibaru

Cesta na vrchol Kilimandžára
Jaromír Volavý 2019-11-10T23:31:23+01:00 14 komentářů

Občas je pro člověka důležitý zkontrolovat si svoje možnosti, je to taková revize, něco, jako STK u automobilu.

S kolem do Mexika za desítku
Jaromír Volavý 2019-11-09T20:19:24+01:00 0 komentářů

Týdenní výlet s bicyklem do Cancůnu a okolí