
Dubaj 2025
Co se dá stihnout za týden v Dubaji
Cestopis z roku 2025 napsal MatesC
Úvod
V říjnu 2024, kdy na mě vyskočily výhodné letenky z Vídně do Abu Dhabí za cca 3200 korun jsem se rozhodl, že to bude super dárek k vánocům pro přítelkyni. Stejně jsme plánovali přes zimu někam do tepla a tak mi přišla možnost prozkoumat toto město jako ideální. Vybírám sedačky a připlácím ještě za jedno zavazadlo do 20kg navíc a letenky jsou naše. Já už jednou v Dubaji byl, ale byla to pouze jednodenní exkurze autobusem, když jsem byl s rodiči na dovolené v resortu v Ras al-Chajma a tak, i když už jsem například Burj Khalifu viděl a i jsem na ni byl, chtěl jsem se do Dubaje podívat znovu a tentokrát pořádně.
Ježíšek nám letenky předal a my jsme 16. ledna mohli vyrazit do Vídně. Bydlíme v Jižních Čechách a tak cesta do Vídně netrvá tak dlouho, ale i tak jsme vyráželi okolo půlnoci. Silně sněžilo, nebo pršelo a velký kus cesty byla i mlha, tak jsem chtěl mít dostatečnou časovou rezervu. Plánované vzlétnutí bylo v 7:10. Na letišti jsme využili parkování Mazur. Je sice nejdál, ale vzhledem k shuttle busu na letiště, co jezdí každých 20minut se podle mě ta ušetřená eura vyplatí.
Letíme
Na letišti ve Vídni se nic zvláštního neděje a tak bez problémů v 16:20 místního času přistáváme v Abu Dhabi. Procházíme kontrolou a zjišťujeme, kde se dá koupit jízdenka na shuttle bus do Dubaje a čekáme dalších 30 minut. Lístek do Shuttle busu se musí koupit na letišti, těsně před východem (hádám, že jako i v našem případě to poznáte díky frontě lidí, co také cestují do Dubaje) a jedná se o linku E102 za 25 dirhamů (jeden dirham se pohybuje okolo 6,5kč). Těsně než autobus přijede se rozhodneme rychle splašit něco k jídlu, protože cesta do Dubaje zabere další hodinu a půl. S bagetou naskakujeme do autobusu a očima skenujeme okolí, přesně tak jak se má po příletu do nové destinace.
Vystupujeme na první ze dvou zastávek, které shuttle nabízí a to na Ibn Battuta, kde se dá naskočit na metro. Na každé stanici metra se dá koupit NOL karta, která funguje na metro, městské busy, tramvaje a prý snad i na malé lodní převozy. My jsme celou dobu zůstali jen u metra. Pokračujeme metrem další 4 zastávky do stanice Dubai Internet city, v totálně přeplněném metru, kde se nedalo hnout.
Už zničení jsme se radovali, že budeme na hotelu, protože na bookingu hotel uváděl že je asi 50 metrů od stanice metra. Ona to byla pravda jen na půl. Nevím jestli to tak píšou všechny hotely, ale v našem případě se jednalo pouze o nadchod u hotelu, který vede k samotné stanici metra. Cesta ze stanice k hotelu nám zabrala asi 30 minut, protože jsme se v davu lidí ztratili a chvilku nám trvalo, než jsme našli správný východ. Samotná cesta z hotelu do metra pak trvala okolo 15min. Pokud tedy někde budete číst, že váš hotel je kousek od metra, bacha na to, může to být jen cesta k nadchodu a samotná stanice bude mnohem dál.
Je asi 19:00 a provádíme check-in na hotelu. Vybral jsem "Dusit D2 Kenz Hotel Dubai". Cestou na večeři připlácím za snídaně, aby jsme se ráno nemuseli nikam honit a vyrážíme do města. Brali jsme hned první restauraci co byla nejblíž, protože jsem od půlnoci doteď měl jen toust v autě cestou na letiště a pak bagetu v shuttlu do Dubaje. Po jídle bylo v bříšku jako v pokojíčku a rozhodli jsme se s přítelkyní, že první den nemůžeme jít hned spát, aniž by jsme viděli něco jiného, než metro, náš hotel a restauraci. Nasedáme tak na metro a vyrážíme do "Dubai Marina", které se nachází jen pár zastávek od nás. Přišli jsme na most odkud na nás poprvé vykoukla ta pravá Dubaj. Obří budovy, všechno krásně svítilo a pod námi pluly lodě. I když mám mnohem radši přírodu, než města, tohle mi opravdu vyrazilo dech. Byla to nádhera a přístav jsme pravidelně navštěvovali na večerní procházky. Okolo půlnoci padáme do postele, před spánkem ještě přítelkyně pořizuje eSIM na data, aby jsme měli přístup k internetu v případě nouze.
17.1. Museum of The Future
Ráno po snídani jdeme omrknout bazén, kterým hotel disponoval na střeše. Plán na dnešek je navštívit "Museum of The Future". Po koupačce ale musíme nejdříve omrktnout Burj Khalifu. Jsme přece v Dubaji, ne? (Btw. i když se stanice metra jmenuje přímo Burj Khalifa/Dubai Mall, tak z metra před Burj Khalifu vám to zabere asi 30minut chůze, všechno v nadchodech a pak skrze dubai mall. Zase platí, že i když to na papíře zní že to je přímo u toho, tak není). No, přítelkyně pořídila fotku mrakodrapu a zatím co já byl unešený z tak neskutečné stavby, ona zaběhla zpátky do Dubai Mallu okoukávat všechny ty obchody. Dubai Mall je jeden z největších obchodních domů na světě a nachází se v něm 1200 obchodů. Noční můra každého chlapa. Ještě rychle koukneme na kluziště a obrovské akvárium přímo v Dubai Mallu a vyrážíme zpátky na metro. Tentokrát už rovnou do muzea budoucnosti.
Vyskakujeme na zastávce "Trade Center Second" a nadchodem dojdeme přímo do muzea. Rezervaci do muzea doporučuji udělat co nejdříve a dělá se na určitý čas. Člověk by si řekl, že když je to na určitou hodinu, tak tam nebude narváno. Bylo. Stáli jsme asi 30 minut frontu, ale zabavili jsme se sledováním jakési létající robotické ryby, která nám létala nad hlavou. Do samotného muzea pouští po skupinkách a je to rozdělené na sekce. V první vám ukážou blízkou budoucnost a jakýsi projekt o vesmírné stanici, která by měla být zdrojem energie pro naši planetu, ale kvůli řvoucímu dítěti v naší skupině jsem neslyšel, jestli je to jen představa, nebo opravdu projekt, na kterém se pracuje. Další sekce je pro přírodu a její zachování, tam se nachází asi nejkrásnější místnost, ve které je přes 2000 kapslí s uschovanými DNA různých živočichů a rostlin. Dostanete do ruky skenovací pistol a ta vám stručně popíše co se v kapsli nachází. Třetí sekce byla zaměřená na různé zvuky a vibrace, byla tam odpočinková místnost, kde měl být klidnící šum, ale děti furt řvali, takže klidu moc nebylo. Poslední část je otevřená a jsou tam různé robotické prototypy. Celkově nás muzeum budoucnosti moc nenadchlo a ještě za cenu 160 dirhamů na jednoho nevím, jestli bych to doporučil. Nejvíc mě nadchla budova samotná zvenku a jak jsem již zmínil, místnost s kapslemi. Cestou zpátky na hotel se zastavíme v restauraci na pizzu a jdeme spát.
18.1. Dubai Global Village
Je tu další den a původně jsme mysleli, že by jsme zajeli na pláž. Po chvilce u bazénu na mě přítelkyně volá, že jedeme do "Dubai Global Village". Na internetu jsme koupili vstupenku za 30 dirhamů pro jednoho a přejeli metrem na stanici "Mall of Emirates", odkud jezdí shuttle bus. Mall of Emirates je další obří obchoďak, který stál ještě před Dubai Mall a je také jeden z těch větších na světě. Navíc je v tomto obchoďáku možnost půjčit si lyže a jít na sjezdovku, což je asi ten největší bizár. Dáváme jídlo, chvilku pozorujeme lidi jak lyžují, když je venku 25 stupňů a pak nasedáme na bus. Pozor, v shuttle busech se platí NOL kartou, ale musíte na ni mít nahraný kredit. Proto i kdyby jste měli NOL kartu neomezenou, vždy se ujistěte že na ni máte dostatek kreditu na cestu shuttle busem. My jsme si toto neuvědomili a museli jsme tak z autobusu vyběhnout na přepážku nahrát si na ni kredit.
Osobně jsem moc nevěděl co nás čeká a když jsme dorazili na místo nestačil jsem se divit. V životě jsem větší areál neviděl a asi ani neuvidím. Ve zkratce Dubai Global Village je areál, ve kterém se nachází pavilóny rozdělené na určité země. Prostě vidíte obří bránu s nápisem Egypt a uvnitř je to jako by jste byli na tržišti v Egyptě. Nabízejí vám tam tradiční produkty z dané země všeho druhu- oblečení, koberce, koření, kosmetika, potraviny atd. Jelikož jsou to všechno tržnice, hodně se tam smlouvá. Třeba v Kuvajtu jsem se koukal po náramkách a jeden obchodník mi sdělil, že jeden stojí 200 dirhamů. Myslel jsem si, že jsem špatně rozuměl, protože korálkový náramek za 200 dirhamů? Poprvé v životě jsem začal smlouvat a nakonec jsem to stáhl na 40 dirhamů, plus jsem si udělal dva kámoše ve stánku. Nachází se zde dohromady 37 pavilónů, z toho některé se mění podle různých akcí. Global Village funguje pouze přes zimní měsíce, nachází se tam i různé kolotoče a co jsem četl tak denně toto místo navštíví okolo 40 000 lidí. Otevírací doba je od 16:00 do 1:00 ráno a za mě to bylo tisíckrát lepší než muzeum budoucnosti. Musím říct že v některých pavilónech jsem se cítil, že jsem opravdu v dané zemi a přišlo mi že tam chodí lidi nakupovat dané produkty, které by jinak museli kupovat z internetu. Krásný zážitek.
19.1. At The Top - Burj Khalifa
Třetí den jsme konečně vyrazili na pláž, konkrétně JBR Beach, kam měl náš hotel každý den zařízený shuttle bus zdarma. Během celého našeho pobytu jsme neměli úplně koupací počasí, ale zase na prozkoumávání to bylo ideální. Ne moc horko, ale ani ne moc zima. Já jsem si to odpustit nemohl a do moře jsem vlezl, ale přítelkyně mi jen fandila ze břehu. Koupání bylo rychlé, prohlédli jsme si největší ruské kolo na světě "Dubai Eye", zašli jsme si na jídlo a metrem zpátky na hotel, nechtělo se nám čekat na zpáteční shuttle bus.
Na hotelu jsme se připravovali na to hlavní z Dubaje, vrchol Burj Khalifi. Byli jsem hodně zvědaví, protože jsme si vybrali čas, kdy už byla tma. Jako u Museum of the Future i tady se vybírá rezervace na určitý čas a tak jako v muzeu i tady byly fronty, ale větší. Zrovna jsme chytli zájezd indů a nestíhal jsem se divit jak se chovali. Podlézali červené pásky, předbíhali, pořvávali. Jeden z pracovníků hodně hlasitě vyjel po jedné ženě a upřímně se mu vůbec nedivím. Jejich chování jsme s přítelkyní absolutně nechápali a jen jsme sledovali co se to kolem nás děje. Na samotném vrcholku to byly krásné výhledy, mnohem hezčí než za dne, které jsem zažil rok zpátky s rodiči, ale tenkrát tam bylo mnohem méně lidí a mohli jsme si to víc užít. To nejhorší nás teprve čekalo a to cesta zpět dolu. Zjistili jsme totiž že lidé co nestojí u oken stojí frontu na výtah. Měl jsem pocit že ta fronta nekončí a tak jsme se prostě někam nenápadně vmáčkli a něco přes hodinu jsme čekali, než dojde řada na nás. Bylo to hrozný, vyčerpávající a znechutilo nám to celý zážitek. Nechápu jak se to mohlo stát, čekal bych že fronta bude hlavně nahoru, ale bylo to naopak. Na hotelu jsem četl, že to zažilo více lidí a jednou se dokonce udělalo jednomu pánovi nevolno, ale prostě musel čekat stejně jako my. Kvůli tomuhle zážitku bych se ochudil o pohled na rozsvícené město a radši šel během dne, kdy tam bude méně lidí. Když jsme se konečně dostali dolu, šli jsme se podívat ještě na fontány. Pohled na obří sloupy vody vystřelující z fontán a za tím stojící ta obří Burj Khalifa, na které se promítá představení a do toho hraje muzika je mnohem lepší, než pohled ze shora. Jenom přece, když jste nahoře tak nevidíte to hlavní, protože právě z toho koukáte dolu. Zaplatili jsme 358 dirhamů za nás oba a to nejlepší na nás čekalo dole zdarma. Každé půl hodiny se spouští jiné představení, jiná hudba a vždy se do toho spustí nejkrásnější fontány co kdy uvidíte, s přítelkyní jsme se shodli že bychom neměli problém se tu kochat každý večer. Je mi jasné že nikdo, kdo jede do Dubaje si vrchol Khalifi neodpustí, ale prostě se připravte, bude tam chtít každý, stejně jako vy. Bylo okolo půlnoci a my jsme jen tak tak stihli poslední metro. Vyčerpaní jsme padli do postele a spali jako mrtví.
20.1. The Green Planet
Přicházel čtvrtý den a my jsme měli předem zarezervovanou "The Green Planet". Rovnou bych vám chtěl říct, že tohle mě nadchlo z celé Dubaje nejvíce a krásně to spravilo chuť po nepříjemnostech na vrcholu nejvyššího mrakodrapu. Jedná se o zahradu, do které jde v pohodě dojít ze stanice metra "Burj Khalifa/Dubai Mall. I když nese název zahrady, je to spíše taková ZOO. Volně se zde pohybují ptáci, ale také třeba lemuři. Pokud budete mít štěstí, třeba vám nějaký skočí na hlavu, vy se ale zvířat dotýkat nesmíte. Místo působí krásně, na pár metrů od sebe máte ty nejrůznější papoušky a na zábradlí vedle vyspává lemur. Největší radost mi udělal tukan, na kterého jsem se těšil nejvíc. Zatím co jsme si prohlíželi jedovaté žáby v akvárku, tak jeden papoušek nad námi ukousával větve a pak nám je házel pod nohy. Také tam jeden pracovník zrovna vyndal hada z akvárka, tak mi ho vrazil do ruky pro fotku. Aby toho nebylo málo nachází se tam také sekce pro noční živočichy, ale tam nebylo moc vidět, takže jsme to jen rychle proběhli. Doporučuji přijít co nejdřív, my jsme tam měli ze začátku asi jen dalších šest lidí a tak jsem si to mohli krásně užít. I když vstup za dva vyšel na 310 dirhamů, tak neváhejte a navštivte tohle místo. Navíc vstupenka není určená na čas a tak tam klidně můžete strávit celý den. My jsme si to prošli dvakrát, při odchodu jsme si dali v areálu palačinky a nadšení s plno fotkami jsme jeli zpět.
Večer pro mě měla přítelkyně překvápko v podobě plavby s večeří a živou muzikou během západu slunce. Zní to krásně, ale moc nám to nevyšlo. Silně foukalo a nebylo vůbec jisté, zda vyplujeme z přístavu. Lidé nechali u nádob s jídlem otevřené poklopy, takže bylo studené dřív než jsem si došel nandat svojí porci. Vyplouvali jsme z "Dubai Marina" a při návratu jsme se mohli opět kochat krásným prostředím, tentokrát ale z lodě a za doprovodu živé muziky. Po návratu jsme si tenhle krásný přístav opět prošli, vzali jídlo do ruky a jeli zpět na hotel.
21.1. Miracle Garden & Butterfly Garden
Den před odletem zpět domu jsme navštívili Miracle Garden a Butterfly Garden. Na tyto atrakce se jede opět shuttle busem od Mall of Emirates a dá se sem koupit kombinované vstupné na obě atrakce za 100 dirhamů na jednoho.
V Miracle Garden jsme si to moc užili. Je to obří zahrada s miliony květinami a samozřejmě s letadlem, které je celé obrostlé růžemi. Zahrada funguje pouze přes zimní měsíce a určitě bych doporučil toto místo navštívit. Nejvíce jsem se bál alergie, kterou trpím na pily a různé kytky, ale i to bylo naprosto v pořádku.
Poté co jsme si prošli zázračnou zahradu, bylo načase navštívit také motýlí zahradu. Zde jsme zjistili dvě věci. První věc byla taková, že jsme zjistili, že se přítelkyně bojí velkých motýlů, což bylo vcelku nepříjemný zjištění, když se právě zavřete do několika místností s největšími motýli, co jsme doposud viděli. No a ta druhá věc- lidi jsou hovada. Když jsem viděl dospělého chlapa jak ty motýli chytá do dlaně, aby si je mohl vyfotit a okolo chodí pracovnice s kyblíkem, kam háže motýli co to nepřežili, tak nám bylo opravdu těžko. I přes napomínání pracovníků si prostě někteří nemohli pomoct a po motýlech sahali. Stačilo přitom jen na chvíli zastavit a najednou jsem na sobě měl několik motýlů a šlo si je krásně prohlédnout. Budova samotná nebyla příliš hezká, všude se nacházela plíseň a tak nějak celkově to tam na nás nepůsobilo hezky. Pokud místo budete chtít navštívit, připravte se že neuvidíte jen krásné motýli, ale i spoustu motýlů mrtvých, které pravděpodobně někdo zabil před vámi.
22.1. Odlet
Poslední den jsme si jen zabalili a vyrazili zpět na letiště pomocí shuttle busu stejně jako při příjezdu. Akorát po příletu domu jsem zjistil jedno nemilé překvapení.
Závěr
Dubaj je krásné a moderní město. Co mě ale nejvíce překvapilo, bylo, jak čisté město udržují a jak levně se tam dá vyžít. Opravdu tam nehrozí, že by jste na ulici našli nedopalek a co se týče cen, tak pokud by člověk chtěl a nechodil na placené atrakce, tak třeba voda v metru za jeden dirham mi vyrazila dech. Čekal jsem alespoň 50kč v přepočtu na naše, ale nebylo tomu tak. A pokud by se člověk nechtěl živit proteinovými tyčinkami, která naopak jedna stála i 180kč, tak je tam opravdu překvapivě levně (ještě když si vezmete že tam berou průměrně 8x víc než tady u nás). Zároveň je tam samozřejmě možnost utratit neskutečné prachy, to ale náš případ opravdu nebyl. Jinak se dá snad všude platit kartou a když už jsem měl chuť vytáhnout hotovost, tak jsem platil dolary. Dolary berou snad všude, jen vám ve většině případů vrátí v dirhamech.
Pokud budete opravdu prozkoumávat město a nebudete jen celý den na hotelu, tak vám zaručeně každý den něco otevře pusu dokořán. Dubaj si libuje v rekordech a proto tam najdete nejvyšší budovu, největší uměle vytvořený poloostrov, největší obchoďák, největší aquapark, největší ruské kolo, největší fontány a samozřejmě spoustu věcí co se považují za nejdražší (třeba jako poznávací značka na autě, která se vydražila za takovou sumu, že by jste z toho padli na prdel: 323 000 000,-). Pokud je něco nej, tak je to právě v Dubaji a proto doporučuji každému, aby toto město navštívil. I když nemáte rádi davy lidí, velká města, nebo obří obchoďáky, Dubaj si vás získá, přesně tak jako nás.
Pokud by jste se báli, že po první návštěvě tu nebude co dělat, tak jste na omylu. I kdyby jste měli přejet do vedlejšího Abu Dhabi, tak se prostě nudit nebudete. Kdybych se měl někdy vrátit, tak určitě navštívím Dubai Frame, Aquapark Atlantis, Burj al Arab, v Abu Dhabi největší mešitu, Ferrari zábavní park a další. Dubaj je také skvělou destinací pro děti. Z našeho výletu s rodinou, který se konal před rokem byl nejvíc nadšený můj mladší bratr (11let) a to jsme ani nebyly na žádných atrakcích jako aquapark, nebo jiné zábavní parky. Od té doby si každé Vánoce, narozeniny a zkoušel to i na svůj svátek, přeje letenku do Dubaje.
Co ale považuji za největší plus- nemusíte se bát jít po setmění ven. Jedná se o jedno z nejbezpečnějších měst na světě. Měl jsem možnost se bavit s místním a ten mi říkal- i když ty nevidíš policii, policie vždy vidí tebe. Snad celá Dubaj je monitorována a tak nedoporučuji přebíhání přechodu na červenou a další "neškodné" porušení pravidel. Dubajské pokuty jsou úměrné Dubajským platům a opravdu by mohli vaší dovolenou prodražit. Zároveň bych vás upozornil na vynášení alkoholu z hotelů, nebo resortů a také na jezení a žvýkání žvýkačky v metru. Obojí je trestané pokutou. Oproti Amsterdamu, kde jsem byl, se to nedá srovnávat a právě z toho byla nejvíc nadšená přítelkyně. Ženy tam mají vlastní vagóny, kam nesmí muži, jinak dostanou tučnou pokutu. Ženy mají vlastní posilovny, nemocnice + spoustu dalších jiných zařízení a vše je tam tak nějak udělané, že ženy se tady opravdu budou cítit bezpečně. Navíc se nemusíte bát, že by zde vaše polovičky musely chodit v hábitech od hlavy k patě. Zahalení od ramenou po kolena platí pouze v mešitách, jinak třeba na Burj Khalifě jsme potkali slečnu, která tam byla jen v nějakém topu a šortkách, bylo ji vidět tetování a piercing a nikdo s tím neměl problém. Co bych chtěl taky vyzdvihnout je to že se všude domluvíte anglicky. Opravdu si myslím že tam nenarazíte na člověka, který by neovládal tento jazyk.
Jediná věc co mi asi vadila nejvíc byla ta, že jsem tak trochu měl pocit že jsem v Indii podle toho kolik Indů tam všude bylo. Vůbec nic bych proti tomu neměl, kdyby se uměli chovat. To co jsme zažívali v metru, na Burj Khalifě a v Butterfly Garden mi úplně stačilo a právě oni jsou asi ten hlavní rušivý element na celé Dubaji. V metru bych teď určitě zvažoval "Gold Pass" jízdenku, kde jste pak ve zvláštním vagónu, který není přeplněný. Také bych častěji využíval taxi služby, které jsou v emirátech opravdu levné a navíc extrémně bezpečné. Nemusíte se bát že by se vás někdo pokoušel ošidit, v každém taxi jsou kamery a každá jízda pečlivě kontrolována, navíc je možnost vybrat si taxi, které spadá do státní služby, tudíž tam už vůbec nehrozí nějakého problému.
Na kolik nás vyšlo 6 nocí v Dubaji pro dva:
Letenky: 6400kč + 1200kč za výběr sedaček + 1200kč zavazadlo navíc
Parkování na letišti Mazur: 1995kč
Ubytování: 13880kč + 6000kč za snídaně
Atrakce: 7600kč
Doprava: 650kč shuttle bus abu dhabi-dubaj a zpět, 1340kč za NOL stříbrné karty neomezené a cca 300kč kredit na shuttle busy na atrakce
eSim: 750kč
Pak už je útrata na místě hodně individuální, můžete žít o nudlích, nebo pozlaceném steaku. My jsme většinou jedli v obchodních domech, různých fastfoodech a večer jsme si zašli do restaurace na nějakou véču.
Pokud máte jakékoliv dotazy na které budu znát odpověď, tak vám moc rád pomohu.
Děkuji za dočtení mého cestopisu.
Jak se ti cestopis líbil?

MatesC procestoval 8 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 9 měsíci a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Mám dotaz - to nemilé překvapení, které bylo zjištěno po příletu domů, se týkalo cesty, nebo to byla událost mimocestovní?
Mám dotaz - to nemilé překvapení, které bylo zjištěno po příletu domů, se týkalo cesty, nebo to byla událost mimocestovní?
Ježiš, já zapomněl dodat fotku. Jednalo se o zapomenuté sluchátka v Abu Dhabi, jinak vše proběhlo v naprostém pořádku. Děkuji za připomenutí.
Ježiš, já zapomněl dodat fotku. Jednalo se o zapomenuté sluchátka v Abu Dhabi, jinak vše proběhlo v naprostém pořádku. Děkuji za připomenutí.