2. Oceánie
  3. Fidži
  4. Fidži – ostrovy nejšťastnějších lidí nebo jak jsme žili ve fidžijské vesnici

Fidži – ostrovy nejšťastnějších lidí nebo jak jsme žili ve fidžijské vesnici

Úžasný týden, kdy jsme splynuli s domorodcema
Cestopis z výpravy „Fidži-země nejšťastnějších lidí na zemi, aneb jak jsme žili ve fidžijské vesnici“ z roku 2018 napsala Viera Lapáčková

Zážitky pro tebe sepsala Viera Lapáčková

22. 07. 2020, poslední aktualizace 2020-07-22T15:14:16+02:00

Viera Lapáčková a procestovala 19 zemí světa, nejvíce Asii a Evropu. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Viera Lapáčková

Pánové, na Fidži jsem dárky vezla proto, že jsem chtěla, i když mi napsali, že KDYŽ CHCI, můžu jim něco přivést. A já chtěla. Na tomto ostrově jsme poznali život obyčejných lidí (jak psal Libor), žili jsme pár dní s nimi, viděli co dělají...bylo to velice zajímavé. Hodně "cestovatelů" si koupí pobyt v ck a resort nebo hotelový komplex neopustí a nepřijdou do kontaktu s "domorodcema" a ani neví, jak se v "oné" zemi žije. A Michal se zmiňuje o Thajsku. Já tam byla naposledy v r. 2013 (po 9-té) a naposledy. Lidé se už neusmívají (Země úsměvů), jsou unavení z věčného honění za mamonem. Bohužel, je těžko najít dnes destinaci "neposkvrněnou" turistikou. I to Fidži je pro nás hodně daleko...ale to, co jsme tam zažili a viděli je prostě nepopsatelné. A dárky nebo suvenýry nekupuji. Nikomu a ani sobě. Vše si uchávám v srdci a ve fotoknize.

Přeji Vám oběma bezpečné, krásné a pohodové cestování.

Mıchal

Dík za zajímavé nakouknutí do turistického byznysu na Fidži.

Osobně mě tyhle placené návštěvy domorodců / vesničanů fascinují. Z větší části divadlo pro turisty (samozřejmě záleží na místě) a zaplacené natřikrát - jednou za pobyt/výlet, pak dárky místním a nakonec si něco, co vůbec nepotřebujeme ani nechceme, koupit jako suvenýr. Čest výjimkám.

Je vidět, že jsi, Michale, v Pacifiku nebyl. Turistický byznys paní popisuje jen ve dvou větách, kdy zmínila pobyt v běžném resortu podobném jiným resortům na světě. Resortů v této části souostroví Yasawa ani moc není. Na tom ostrově Nacula je asi jen jeden na opačné straně tj. celkem daleko, takže zbývá jen homestay pro ty, co tam chtějí. Při pobytu ve vesnici nešlo o divadlo pro turisty, ale běžný život (kostel, pití kavy). Divadlo pro turisty bylo akorát část jednoho večera toto:

"Taima nám dala za uši kytičku a všem kolem krku květinové věnce. Pak mám vesnické dámy i pánové předváděli, jak se rituálně zabíjeli zajatci, a pak do tance zapojili i nás. Na konec nám zazpívali hymnu a rozloučili se s námi."

To k návštěvě Pacifiku patří a bylo by škoda nezažít aspoň jednou něco podobného během cesty. Cestujeme přece mj. kvůli tomu, abychom poznali, jak se žije jinde a jaké tam jsou nebo byly zvyky. Jinak můžeš jezdit dokola do McDonalda a nočních klubů na Phi Phi.

Ty dárky místním nejsou povinné a asi ani běžné. Já jsem se s takovým oznámením nesetkal. Mj. proto, že jsem na Fidži (nebo na Tonga a Samoi s podobnou kulturou) nerezervoval pobyt dopředu, což ale v tomto případě bylo třeba už kvůli dopravě malou lodí z velké. Nebyl jsem ani na ostrovech poblíž Nadi (Mamanuca, Yasawa), protože tam jezdí většina turistů. Předpokládám, že jim turisti občas něco vozili sami od sebe, ale jim se to ne vždy hodilo, tak raději píšou, co je když tak vhodné. Využívají holt situace. Nemají moc peněz a cesta na nákup do města je drahá. Přinést kořen kavy je podobné jako u nás láhev vína. Pokud je člověk ubytovaný někde ve vesnici na pozvání zdarma, je slušnost odměnit se např. masovou konzervou nebo cukrem. Nákup suvenýrů není povinný teprve.

• (upraveno 2020-07-28T00:27:06+02:00)

Libore, druhý odsavec byl spíš všeobecně. Nicméně jsem toho hodně prolezl a na vykutálené nabídky mívám čuch. Některé fráze, co Viera napsala mi to připomněly. Např. "povinnost" přivézt dárky, která pak "hostitelka" sama přerozdělila. Podle toho, že se sotva nevlezly do kufru mám dojem, že ten seznam byl sakra dlouhý. Nebo jak si koupili suvenýry, co vlastně nechtěli ani nepotřebovali, aby podpořili místní.

Vzpomínám si takhle na přespání na Titicaca. Ne zrovna levný výlet, dárečky pro místní a nakonec ještě teleshopping jak si máš koupit předražený suvenýr, abys je podpořil. Shodou okolností v obchůdku, odkud má tour operátor provizi.

Obecně tu současnou honbu za autenticitou dost agentur zneužívá k předraženým zájezdům, u kterých při pohledu na cenu si říkáš, že snad je v ceně let helikoptérou, následně lidi prosí o dobrovolně povinné dárečky pro místní z daného rozsáhlého seznamu a nakonec ještě vodí po spřízněných obchůdcích za účelem podpory především své kapsy místo komunity. Plus samozřejmě to není autentické, ale jen divadlo pro turisty. Z toho, co tu Viera napsala, neumím posoudit, zda to bylo tak či onak, ale některé indicie to napovídají.

O Mekáči na Phi Phi mi ani nemluv. Když jsem tam byl poprvé, ani tam nestál. O co jsem byl zhnusenější, když jsem tam byl o rok později a už tam svítil tam chrám konzumu na čerstvě vybetónované pláži.

Nic vozit a kupovat nemuseli, ale treba z toho meli sami radost. Nikdo lidi ani nenuti kupovat predrazene zajezdy s nakupy. Ja suvenyry nekupuju a nikdo se na me nemracil. Nejezdim ani na takoveto zajezdy / vylety a napr. na jezeru Titicaca jsem se jen prosel po Isla del Sol a rakosove ostruvky u Puna jsem vynechal. U jezera Inle, ktere je tim, co popisujes, obzvlast proslule, jsem se projel jen na kole. Leckde jsou ceny takovych vyletu dost nizke a na provizich z nakupu ziskaji potrebne finance na uhradu nakladu a nejaky zisk.

Mıchal

Není to pravidlo, jen se z toho stává pomalu šířící zlozvyk spolu s tím, jak se ta místa popularizují a chytají se jich různí podnikavci. Naposledy jsem se smál v Egyptě. Půldenní výlet na západní břeh Luxoru. Oběd je součástí programu, ale už ne v ceně. Naštěstí až poslední bod programu. V krokodýlí restauraci bez krokodýlího steaku a za ceny západní Evropy. Na oběd prakticky nikdo nezůstal a 3/4 mikrobusu radši přepluli loďkou zpátky na východní břeh.

Bohužel osobně jsem zatím nízkou cenu podobného výletu nezažil a těším se, až ji zažiji. Pak rád nakoupím dárky pro místní nebo přiměřeně drahé suvenýry. Bohužel většinou mám prochezeno už pár obchůdků a vím, že v té tzv. dílně to stojí několikrát víc jak v městě na trhu. Prostě tourist trap :-D

Gran Canaria - konečně na plný plyn - díl. 1
Tesna 2021-12-03T18:57:54+01:00 0 komentářů
Španělsko 2021

Aktuální cestopis z rušného ostrova, kde už to zase normálně žije.. Před 5 lety, v roce 2016, jsme navštívili třetí největší z Kanárských ostrovů – Gran Canarii. A už při této první návštěvě nás tento ostrov, podobně jako všechny ostatní doposud na Kanárech…

Island - co může nabídnout za 20 tisíc?
Avatar uživatele Standa 009
Standa 009 2021-12-02T20:52:10+01:00 2 komentáře
Island 2021

Dvacka na osobu sakumprdum. Jde to i levněji, důležitý byl ale termín 5 dní na konci října a také vyšší komfort. Bude polární záře?. Termín a další parametryTermín je jasný. Chceme ušetřit 1 den dovolené a chceme vidět i polární záři. Proto letíme z Wroclavy v úterý 26.10. odpoledne a odlet z Keflavíku zpět je v neděli 31.10. v…

Zimním Islandem za polární září - video průvodce
Batuzkar 2021-12-02T14:02:06+01:00 2 komentáře
Island 2021

Pokud si myslíte, že už jste viděli všechno a nebyli jste na Islandu, pak jste všechno neviděli. Je až neuvěřitelné, jaké přírodní divy a jevy tento ostrov nabízí. Rád bych vám některé z nich alespoň…

Budapešť
Šárka Skrbková 2021-12-01T15:47:25+01:00 0 komentářů

Vánoční trhy, parlament a hlavně lázně. Budapešť – vánoční trhy letos poprvé a naposled, lázně a budova parlamentuOdjezd v pátek 15:22 vlakem České dráhy za 500 Kč, příjezd do Budapešti cca ve 22 hod, Regiojet jezdí 4x denně a cesta trvá 7…