Cestopis

Filipíny 2019

Panglao, Camotes, Malapascua
Cestopis z roku 2019 napsala Orlovačka

V červenci 2018 jsem využila akci https://www.cestujlevne.com/akcn...-z-berlina ke koupi letenek  na Filipíny. Letenka s jedním přestupem v Singapuru na březen 2019 vyšla na krásných 8500Kč. Letenky Berlín – Cebu koupené, začnu zkoumat ostrovy kolem Cebu. Láká mě Panglao s Boholem, Camotes a Malapascua. Zjištuji možnosti dopravy z ostrova na ostrov, objednávám ubytování, teď už jenom vymyslet kde zaparkujeme v Berlíně a mám hotovo. Nastává den D a my odjíždíme do Berlína a parkujeme zdarma pod sjezdem kousek od letiště. https://www.google.cz/maps/place/52°32'52.1%22N+13°18'04.9%22E/@52.5473589,13.2986453,16.74z/data=!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.5477924!4d13.3013696?hl=en

Na letiště dojdeme pěšky, chvíli čekáme před terminálem než otevřou, jsem překvapená, že není otevřené nonstop. Před odletem nabíráme pitnou vodu a nastupujeme do Boeigu B787-8 Dream Liner . V letedle je dostatek místa takže i naši velcí chlapi se pohodlně usadí, navíc je dostatek volných míst tak si můžeme i lehnout. Jídlo se dá pořídit od 12 singapurských dolarů a dá se koupit hotově za singapurské dolary nebo kreditní kartou ne přes debetní. Po 12 hodinách vysedáme v Singapuru, další spoj do Cebu letí za 5 hodin, tak máme čas na prohlídku tohoto již po několikáté zvoleného nejlepšího letiště světa. Jdeme na WC, je čisté, voňavé s květinovou výzdobou a s dotykovou obrazovkou při východu jak jsme byli s toaletou spokojení, dávám to nejlepší hodnocení :-). Vidíme upravené zahrady plné orchidejí a jiných rostlin, masážní křesla, fontánky s pitnou vodou. Bohužel až po našem odjezdu se otevírá nový terminál kde je Vodopád s názvem Rain Vortex dopadá na zem z výšky 40 metrů. Tak možná příště .

Let ze Singapuru do Cebu trvá necelé 4 hodiny. Na letišti vyplníme formulář, rozměníme část peněz, vyjdeme ven před terminál a bereme si bílého taxíka (žluté jsou dražší) do přístavu 1 odkud jede loď na Panglao. Za taxi dáváme 320 filipínských peso PHP (převod na Kč je cca 320:2). V přístavu kupuji lístek v turistické třídě Ocean Jet do Taglibilaranu za 500 PHP/os. Hned kupuji i jízdenky na ostrov Camotes za 500 PHP/os., kde loď jede jen 2 x denně a to  v 6 hodin ráno a pak ve 3 odpoledne.

Potřebuji se spojit s naším ubytováním na Panglau, nedaří se mi připojit, naštěstí vidím stánek SMART LTE, kde mi paní zdarma dává kartu s daty. Loď jede 2 hodiny. V přístavu vTaglibiranu se přivítáme s řidičem našeho prvního ubytování  Islandview Holiday Villas Panglao, Garden view .

Ubytování je hezké, a kdyby se sem tam pořádně uklízelo bylo by ještě hezčí, taky bych vyměnila zrezivělou rychlovarnou konvici a z desky, na které je matrace bych vyndala dlouhé hřebíky, o které se jeden z nás poranil, ale jsme v Asii tak nemůžu chtít to co je u nás standart, důležité je, že je to blízko opravdu krásné pláže kde je minimum lidí. 

Následující den s naším domácím domlouvám auto s řidičem pro nás čtyři na celý den za 4500 PHP. Prosíme ho, aby  zajel do směnárny, bohužel dolary, které jsou z roku 2003 a méně nám nechtějí směnit, v další směnárně se situace opakuje, jedeme do banky tam nám smění i starší bankovky ufff. Příště budeme chytřejší :-). A výlet konečně může začít.Jedeme do rezervace nártounů, nártouni měří 10-13 cm a bývají považováni za nejmenší primáty na světě, moc roztomilí, pak vidíme Chocolate Hills, krásné vodopády. V obchodě kupujeme litry rumu, který vychází cca 50Kč za litr a balič, který stojí vedle pokladní nám láhve pečlivě balí do krabice a mezi každou láhev dává kousek kartonu, aby se nerozbily. 

Další den domlouvám s naším domácím výlet lodí přímo z naší pláže na ostrov Balicasag a Virgin island za 2000 PHP. V noci dost prší, koukám na předpověď a vidím, že má pršet celý den, výlet proto ruším. Ráno pršet přestalo a my si jdeme užívat zdejší pláž, je pod mrakem tak se ani nemažeme, čehož později velmi litujeme . Výlet uskutečníme další den. Vyjíždíme v 6 ráno, abychom viděli delfíny, bohužel delfíny jsme neviděli, jedeme dál na Balicasag tam nám hned po vystoupení z naší lodi nabízí odvoz malou úzkou loďkou pár metrů od břehu, nabízejí 3 zastávky za 750 PHP/os. nasoukáme se na loďku včetně italského páru a po pár metrech, vyskáčeme do vody kolem nás plno dalších loděk, voda je zakalená navíc musíme dávat pozor na zavolání od našeho průvodce, takže nic moc. Druhá zastávka tam už je voda průzračná, vidíme podmořské krásy, toto místo bych si dokázala užívat déle, ale náš průvodce nás už svolává, takže se rychle vyšoupnout na loďku a jedem dál, no vlastně ke břehu. Chtějí po nás zaplatit tři zastávky, když mu říkám, že jsme stavěli jen dvě, chce nás vzít na tu třetí, a zrovna v tu chvíli potkáme Čecha, který je na ostrově ubytován, nabízí nám , že nás vezme na super místo, takže rušíme naší třetí zastávku a platíme jen za dvě zastávky 500 PHP/os.. S Jirkou se vydáváme cca 400 m podél pláže, jdeme jen pár metrů od břehu kde nikdo není, začínáme šnorchlovat, pěkně v klidu, nemusíme dávat pozor na nic, jen si užíváme to ticho a klid něco tak nádherného jsem ještě neviděla, nemohli jsme se toho nabažit, vidíme korály, všemožné rostliny, barevné rybičky, želvy.. nádhera, nedivím se Jirkovi, že se na tento ostrov opakovaně vrací, kdybych věděla, že se tam dá ubytovat neváhám, a na alespoň 2 dny si tento podmořský svět užiju plnými doušky. Loučíme se s Jirkou a naší loďkou odplouváme na Virgin island je to pruh bílého písku je to moc hezké, ale 15 minut stačí a jedem zpátky na naší pláž. Večer si bereme taxíka a jedem se podívat k pláži Alona. Je tady hotel vedle hotelu, spousta restaurací, hlasitá hudba, žije to tady. My se s radostí vracíme do našeho ubytování.

Odjezdy lodí z Taglibilaranu a Cebu
Nártoun
Chocolate Hills
Jeden z mnoha vodopádů na Boholu

Ráno odjíždíme taxíkem za 500 PHP do přístavu a jedeme zpátky do přístavu 1 odkud jede ve 3 hodiny loď na Camotes. Navíc platíme 100 PHP za zavazadlo a pak po vystoupení z lodi na Camotesu poplatek 50 PHP opět za zavazadlo, asi za to, že zavazadlo je bez újmy :-) Prostě všude samé poplatky, naštěstí nízké, takže to nevadí. Loď z port 1 na Camotes jede 1,5 hodiny. Žena našeho ubytovatele nás už s cedulkou našeho jména čeká v přístavu a u auta nás už vítá sympatický Jim náš ubytovatel. Projíždíme ostrovem, děti u cesty na nás mávají, míjíme zdejší nemocnici kde Jim pracuje jako zdravotní bratr, školu a už jsme na místě. Když Jim viděl, že jsme spálení sluncem ochotně se nabídl, že nám pro něco zajede do lékárny. Koupil nám Petroleum Jelly hodně nám to pomohlo a dá se to koupit i v běžném obchodě. My se jdeme podívat po domě a žasneme co vidíme z ložnice , nádherná tropická zahrada s krásným bazénkem, který na naši popálenou kůži působí velmi blahodárně. Na zahradě je i stromový dům kde se dá spát, pro děti to musí být kouzelné. No a vlastní vstup do moře je třešničkou na dortu. V horní ložnici je nádherný výhled na moře s krásnou prostornou terasou. Je to tady kouzelnější než na fotkách. Za 1500Kč za noc za celý dům kde se pohodlně vyspí 7 lidí je dost dobré.

Objednat se dá přes booking Silence and Sunset Holiday Home nebo přes airbnb Raphael's Tree Hut, holiday home

Jim nám domlouvá auto s řidičem po celý den za 2500 PHM . Jedeme do několika jeskyň kde se koupeme v průzračné vodě, koupeme se pod vodopádem. Camotes je nádherný ostrov, který zatím není turistický a naše ubytování bylo to nej co jsme vůbec kdy kde měli, z tohoto ostrova se nám vůbec nechce, loučíme se s Jimem a jeho ženou a odjíždíme do přístavu Consuelo kde kupujeme lístky na loď za 220 PHP do Danao.

Západ slunce u Jimiho
Výhled z horní terasy
Zahrada u Jimiho
Osvěžující bazínek s vodopádem
Internetová místnost na Camotesu

Cca za 2 hodiny jsme v Danao a  hledáme autobusy. Seznamujeme se s  kanadským manželským párem a domlouváme se na sdílení auta, platíme 550 PHP/os. jedeme cca 3 hodiny do přístavu Maya.

V přístavu kupujeme lístky za 100 PHP/os. Na ostrov Malapascua, jedeme 30 minut. Dojdeme do našeho ubytování AABANA Beach&Watersport Resort, které jsem objednala přes booking. Chatky pěkné, kousek od pláže. Ráno jdeme prozkoumat ostrov, když nám nabízejí za 1300 PHP/loď výlet kolem ostrova se zastávkami. Na první zastávce, vyskakujeme z lodi a šnorchlujeme, jsme tu sami nemusíme spěchat užíváme si to, druhá zastávka je u krásné pláže kde jsme téměř sami, třetí zastávka nám náš průvodce říká, že pod hladinou uvidíme potopené lodě po boji vroce 1942 s japonskými vojáky. Hezký výlet a já s naším domácím domlouvám výlet na příští den, na Kalanggaman Island za 1300 PHP/os. včetně obědu na lodi. Ráno čekáme u recepce na loďku, která nás má odvézt k naší lodi. Loďka nikde, ale jen dvě motorky s dvěma filipínci pro nás čtyři. Chvíli se divíme pak si vzpomenu, že tady na malé motorce jezdí běžně celá početná rodina, tak to zvládneme i my . My ženy jsme se k malému Filipínci vlezli, ale u našich urostlých chlapů pochopili, že musí rychle sehnat další motorku. K lodi přijíždíme poslední. Jedeme přes hodinu k nádhernému ostrovu, kde už kotví další lodě. Procházíme se po dlouhém pásu písku kolem, kterého je moře, koupeme se. Na druhé straně ostrova je pás písku kde se dá jít velmi daleko, mám po kotníky vodu a kolem sebe křišťálově čistou vodu, taková pěkná procházka v moři :-) nádherný ostrov, který stojí za návštěvu. Na lodi se seznamujeme s češkou Renatou, která už delší dobu cestuje po Asii, vyměňujeme si své cestovatelské zážitky, cesta tak rychle ubíhá a už jsme zpátky na ostrově Malapascua, Renáta nám ukazuje jídelní trhy, o kterých jsme nevěděli a domlouváme se, že se sejdeme na večeři. Jídelní trhy jsou každý den a je to poblíž Mar and Ems Bambo Cottages . Stěhujeme se do Tepanee Beach Resort, který je na druhém konci pláže od nynějšího ubytování. Toto ubytování je nejhezčí na ostrově, hned vedle resortu mají tu nejlepší mangovou zmrzlinu. Už si jen užíváme relax a nic nedělání. Nic netrvá věčně a nás čeká poslední ubytování u letiště. Na pláži domlouváme loďku do přístavu a nabízí nám za 2500 PHP odvoz zpřístavu přímo do našeho ubytování. Bereme tuto nabídku, trmácet se 6 hodin v buse se nám nechce. Jedeme velkým klimatizovaným autem cestou si děláme zastávku na kávu a naposledy kupujeme jejich báječné sladké pečivo.

Kalanggaman
Kalanggaman
Jídelní trhy na Malapascua

Přijíždíme k Little Norway Guesthouse, ubytování je čisté a kousek od letiště. Večer jdeme do obchodního centra kde nakoupíme poslední drobnosti a dáváme poslední večeři. Dopoledne si bereme taxíka na letiště za 100 PHP. Na letišti platíme odletovou taxu 850 PHP/os,. vyzvedneme letenky, směníme zbytek peso za dolary projdeme kontrolou a hurá do Singapuru. Po příletu dáváme baťohy do úschovny za jedno zavazadlo do 10kg platíme 10 singapurských dolarů. (1 SGD = 18 Kč)Při opuštění letiště vyplňujeme formulář, vše trvá dlouho tak nám na město zbývají jen 4 hodiny. Z letiště kupujeme lístek na metro do Chinatown za 2,60 SGD, dá se platit i velkými bankovkami i kartou, jedeme do Expo a přesedáme na modrou linku do Chinatown. Chvíli se procházíme a dáváme výborné nudle. Dojdeme k hotelu Marina Bay Sands, bohužel máme příliš málo času tak jdeme hledat metro na letiště. Ze zastávky Raffles Place jedeme na Tanah Medah a pak na Changi Aiport. Projdeme kontrolou a vystojíme si dlouhou frontu na pitnou vodu. Let se společností Scoot probíhá výborně. V Berlíně si vyzvedáváme naše auto a míříme do Česka.

Cesta byla dlouhá, ale stálo to za to. Viděli jsme nádherné pláže s bílým pískem, bohatý podmořský život, osvěžující vodopády, jeskyně, potkali jsme skvělé lidi, ochutnali tu nejlepší mangovou zmrzlinu a mangový nápoj, velmi levné mořské plody, to nejlepší sladké pečivo, výborný rum, jsme plní zážitků, Filipíny jsou skutečně nádherné! 

Zážitky pro tebe sepsala Orlovačka

20. 04. 2019, poslední aktualizace 2019-04-20T17:50:44+02:00

Orlovačka a procestovala 16 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 2 cestopisy .

2 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

David Simpelvel

Krásná vzpomínka na ostrov Malapascua kde jsem před pár lety byl.Jenom takový detail po moři se pluje a ne jezdí.

Odpovědět
před 5 měs
Miki

:-D

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 16 minut
ROADTRIP IV
Avatar uživatele Tutina
Tutina 2019-09-15T09:53:54+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Letošní díl našeho ježdění po evropských silnicích.

❤️ Oblíbené
Čtení na 17 minut
Drncání po Nusa Penida a Nusa Lembongan
Avatar uživatele Jiří Macháček
Jiří Macháček 2019-09-13T21:10:38+02:00 4 komentáře
Indonésie 2018

Od ostrůvků, které vypadají jako "Bali před 30 lety" byla velká očekávání. A jak to bylo doopravdy?

❤️ Oblíbené
Čtení na 34 minut
MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

Čtení na 1 minutu
Koniec leta (nielen) na ukrajinských Maldivách
tonic 2019-09-09T13:06:25+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Posledný augustový týždeň v znamení ukrajinských pláží, delfínov, boršču, koňaku a 47 ročného Antonova An-24

Další cestopisy