3. Indie
  4. First time in India, sir?

First time in India, sir?

Před pěti lety jsem se vydal poprvé do Asie. Fuckup příběh s relativně dobrým koncem popisuje náš první den, kterak jsme nezvládli kulturní šok a sedli na lep "vládní" turistické kanceláři.
Cestopis z roku 2014 napsal Jan Bouchner

Zážitky pro tebe sepsal Jan Bouchner

16. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-11-19T14:49:01+01:00

Jan Bouchner žije v České republice a procestoval 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 5 let, napsal pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky http://janbouchner.cz.

Avatar uživatele Eva
Eva

Pro ženu je v mnoha pohledech lepší se v Indii obrátit zase na ženu - jsou zvyklé na ty své "dárečky" a cizinku se tak nějak automaticky snaží občas před nimi ochránit. U železniční přepážky mě mnohdy indické kolegyně natlačily tak, abych se dostala na řadu co nejdřív. A když jsem se s některou dala do řeči víc, tak jsem dostala radu, jak nenaletět.

Zdravím autora a díky za postřehy. Úplně to samé se nám stalo, byli jsme poprvé s kamarádem v Asii a hned Indie. Hello my friend, tourist office a už to jelo. Dohromady nás to stálo asi 15k CZK. Protože jsme další den letěli na jih, tak jsme neměli už čas to řešit. Mě se to zdálo docela fishy, ale kamarád, že aspoň budeme mít ubytování a tak. Jak říkám, jsem rád, že nejsem jediný, komu se podobná situace stala. Poučil jsem se. To je hlavní.

• (upraveno 2019-11-19T13:10:44+01:00)

To je teda dobrá pálka... Nám už se to tenkrát také nechtělo řešit. Seděli jsme úplně opaření v suterénu hotelu a neměli jsme vlastně ani pořádnou záruku, že ten řidič druhý den přijede (zároveň jsme zrušili rezervaci 3 vlaků, co jsem udělal ještě v republice přes https://www.cleartrip.com/). Ten provozák nás k tomu zkusit tam ještě jednou zajet a zabojovat o ty prachy vlastně dotlačil a dodal nám odvahu. Ještě mám sepsaný jeden cestopis z těch následujících dní s řidičem, kde píšu o tom, jak nás to sralo, pořád jsme se s ním o něčem hádali, jak nám nutil ubytování a místa, kde budeme jíst... ale nechci už to tady na CL plevelit něčím, co se stalo 5 let zpátky... kor když nemám pořád dopsaný cestopisy z Altaje a z Kyrgyzstánu :).

Kajman

Jen plevel, podle mě je to hodně užitečný pro začátečníky (a zkušený si to taky rádi přečtou).

Lukáš Horák
  • (upraveno 2019-11-17T09:48:58+01:00)

Velice hořká zkušenost a memento pro další dobrodruhy. Jedu letos na Vánoce do Indie poprvé a víceméně na skok, takže každý takový cestopis vřele vítám. Jinak v zemích helloumajfrendů zásadně neřeknu ani slovo anglicky. Stačí spustit češtinu a hned je vše vyřešeno. Není třeba se vydávat za Ukrajince apod. Jakmile vás dělí jazyková bariéra, nemusíte opravdu nic řešit.

• (upraveno 2019-11-17T16:41:47+01:00)

To asi myslíš jen, pokud tě někdo osloví v centru města nebo u nádraží, ne? Jinak by to byla zbytečná paranoia a případně stačí strategie Marka. Já jsem loni neměl žádnou špatnou zkušenost za 2 měsíce v Indii (kromě smečky psů před pátou ráno, tedy za tmy, cestou na bus v Lehu, ale byl jsem vyzbrojený velkým šutrem a dopadlo to dobře). Je fakt, že většina cesty byla v okrajových částech Indie, kde jsou poctivější lidi. 2x z 12 jízd stopem v horách (většinou jsem ale jezdil busem či sdíleným SUV taxi) si řekli o peníze, ale dal jsem jim méně, než nejdřív chtěli, a spokojení byli oni i já s ohledem na zážitky z jízdy v kabině náklaďáku v serpentinách (místo asi přeplněného busu, který by jel za pár hodin) či odlehlou a kamenitou silnici v teréňáku, kde nebyla jiná alternativa.

Nechal jsem si i doporučit jiné ubytování, než jsem plánoval, od tuktukáře v Agře a bylo to mnohem lepší a levné přímo s výhledem z terasy na Taj Mahal. Dost jsem s ním diskutoval na nádraží a pak u 1. ubytování, ale uznal jsem, že má pravdu, že je okolo plno odpadků a k Taj Mahalu je to daleko. V Jaipuru jsem si taky nechal poradit od taxikáře, stanovil jsem si hranici ceny a měl jsem nakonec za nízkou cenu krásný pokoj na klidné ulici nedaleko nádraží. Kdybych se s nikým nebavil, nenechal bych se pozvat na příjemnou návštěvu rodiny včetně večeře v Shimle, kde jsem pozoroval divoké hulmany posvátné koukající na nás z balkonu přes okno viz fotky v závěru alba: https://www.zonerama.com/liborst...um/5070187

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Ona Indie je zeme organizovanych podvodu na kazdym kroku, ale kdyz clovek vi, do ceho jde, tak se to celkem da prezit.. Ja jsem tam stravil za svuj zivot dohromady tak 18 mesicu zivota a parkrat me nekdo o naky drobny ojebal - nicmene bylo to spis v situacich, ze jsem nemel naladu se s nekym dohadovat a byly to nejake drobky - napr. v 11 vecer cekas na riksu domu a tou dobou uz jich moc nejezdi, takze holt radsi zaplatis dvojnasobek ceny pro bile (rozumej 4nasobedk ceny pro mistni) a proste jedes, abys nemusel cekat nekde v noci na ulici a beres to jako soucast hry - nicmene vsechny prodejce / zebraky / podvodniky jsem odhanel naprostou ignovaci, staci to stejne jako mluvit na ne cizim jazykem..

Indie je jako koprovka - pulka lidi ji miluje, pulka nenavidi, nic mezi - ja rozhodne patrim k te prvni polovine.. :)

Kajman

Tak ta poslední věta je boží! Podepisuju naprosto a taky se řadím k tém první polovině (na rozdíl od koprovky, tam to mám opačně :-))

Lukáš Horák

Libore, tvůj styl cestování je pro mě úplný jiný level, ty jsi rozhodně větší dobrodruh než já, a to určitě i v komunikaci s místními. Fotky z hor jsou krásné .-)

Neříkám, že bych se s nikým nebavil, ale z principu se nebudu dávat do řeči s někým, kdo mě jde cíleně oje*at, což je v Indii a na turisticky exponovaných místech víceméně automaticky. Na ty 4 dny nemám v úmyslu poznávat do hloubky indickou mentalitu, ačkoliv už ji dopředu znám z autentického vyprávění mých nejbližších. Chci prostě vidět Tádž Mahal a okolí, ty nejdůležitější památky v Dillí a jet zase zpět domů.

Jinak já koprovku velmi rád, řekl bych, že to je jedna z omáček, které bych se mohl doslova užrat :-D

Taky jsme byli ve falešné kanceláři u Connaught place, naštěstí nás to nestálo peníze, ale jen čas. Indům je potřeba nevěřit ani nos mezi očima, nejen to, že vlaky nejedou, hotely jsou zavřené kvůli epidemii dengue, blablabla, atd., klidně se budou už na nádraží před nosem policajtovi vydávat za zaměstnance Indických drah vč. visačky se jménem, v bráně tvrdit turistům, že na nádraží nesmějí vstoupit bez jízdenky (to je pravda jen na perónech, jako u nás), před letištěm zase lhát, že z něj nejezdí žádný autobus...

Mě už teď jenom štve a) že mi ukradli mobil (Paharganj, bacha na davy...) + šíleně neochotní/neschopní policajti a b) že IRCTC je buď totálně neschopná nebo záměrně sabotující) organizace, která chce každého pokud možno co nejvíc odradit od koupě jízdenky na vlak. BTW dostal jsem u nich na FB ban. 🤣

Michal

Indie je svá. Nemůžu se zbavit dojmu, že přesně tohle jsem už někde četl ;) Než jsem tam jel, čerpal jsem informace z pár podobných článků. Stejně se mnou zvládli trošku vyje*at, ale ne tolik.

Nejvíc mě zaujalo jedno vysvětlení klasických otázek heloumajfrendů - "Hello my friend, where are you from?" = "Na kolik tě mohu natáhnout?", "How long have you been in India?“ = "Jak už jsi tu dlouho, znáš naše triky? Nakolik jsi je už prokoukl?", “What is your job?“ = "Na kolik mohu předražit své zboží nebo služby, kolik si můžeš dovolit?" .... https://www.tybrdo.cz/indie/ztra...ejte-pozor (nalezeno)

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Já říkám, I am from Ukraine, I work as a builder... a hned mě nechávají být 😀

• (upraveno 2019-11-16T19:36:39+01:00)

To vysvětlení otázek je výborný! Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Kdyby nám napálil desítku, tak jdeme určitě rovnou pryč, protože to byl náš rozpočet na dva týdny. Ale když tohle napálí Švýcarům, tak ti to počítají zase jinak. V Agře jsme strávili čas s Couchsurferem, který měl dřív podobný office a strašně se nám smál. Říkal, že nejlíp se očesávají Japonci, protože kamkoliv přijedou, působí naprosto vyplašeně, nahaněči je odchytnou a Japonci vysolí to o co si řeknou. My se pak dost rychle učili, a když na nás rikšáci začali volat třeba odkud jsme, tak jsme na ně volali, že z Indie a odkud jsou oni? A rikšáci se smáli a dali nám pokoj. A tak. Byla to docela škola, dneska mě formou těch komentářů fakt dost baví si to znovu připomenout. Jinak se to stává asi dost lidem. Zuzku s Pyjerem, které jsem jmenoval v článku, v podobném office zdrogovali čajem :D (nevím co to bylo, ale prý jim bylo hezky, všechno super, slunce svítí a pak si až na konci dne jízdy s šoferem uvědomili, že je natáhli).

Marek: Skvělý! Kdes byl 5 let zpátky, když jsem tenhle tip potřeboval? :D

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2019-11-16T12:08:54+01:00)

Já v Indii až tohle nezažila a to jsem jí dala dokola. Takové to každodenní okrádání je tam běžné. Buď se necháš škubat, nebo se pořád dohaduješ. A ta hygiena k tomu...Indie už ne.

Já zažila v Pekingu ty naháněče co tě pozvou na čaj a pak za něj chtějí X tisíc. Od začátku se mi to nelíbilo, ale kamarádka mé upozornění ignorovala. Skončili jsme v salonku restaurace, kde po nás chtěli za 2 čaje asi 10k. Pak až jí to konečně došlo a jak jsme obě statné slovanské ženy, chytli jsme je pod krkem a dali najevo, že jim tu restauraci rozmlátíme pokud mají námitky proti našemu odchodu. Nic pak už nenamítali.

Jan Bouchner

O těch čajích jsem neslyšel, ale kdysi jsem četl něco podobného u Lukáše tady na jeho FB - https://www.facebook.com/2907776...1224183472 ...tam to bylo ovšem víno. Ale je to také takový fuckup s dobrým koncem a stojí za přečtení.

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2019-11-16T21:01:16+01:00)

Jo to je přesně ono (i geograficky) a také nesouhlasili s focením. Nechtěly jsme se tam pouštět do nějakých větších akcí, spěchaly jsme na letiště k odletu.

Ono si to chce fakt všímat pokud je cokoliv neobvyklého (místní tě osloví, jakékoliv pozvání či jiná nabídka, požadavek na platbu předem za cokoliv, nevyžádané informace, apod.).

Člověk se musí sám rozhodovat kam půjde, s kým, který si vybere podnik, kde se ubytuje a koho se na co zeptá...prostě nenechat se manipulovat podvodníky a naháněči.

• (upraveno 2019-11-16T11:56:45+01:00)

To je výborný cestopis. My jsme se kdysi při cestě do Indie teoreticky připravovali podrobným studiem Brezinovy Cesty na východ, čekali jsme dost a byli připravení, ale stejně s námi dostkrát vy*ali. Zkušenosti jsou nepřenositelné a já si moc cením toho, že se nebojíš vyjít se svými negativními zážitky ven a třeba tak varovat pár naivků, že pečlivá příprava je moc důležitá. Díky!

Avatar uživatele Breathe
Breathe
  • (upraveno 2019-11-16T11:36:44+01:00)

Taky oceňuji, že jsi cestopis zveřejnil. Pomůže to dalším cestovatelům. Já bych se styděl a nechal si věc pro sebe. Text je velmi čtivý, kromě toho je to i příjemná změna oproti nejmenovaným sluníčkovým cestopisům zde na CL, ve kterých jsou všichni lidi šťastní a nezištně pomáhající.

edit: teď jsem si přečetl předchozí komentář Inky a koukám, že jsme měli úplně stejnou myšlenku. :)

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Mluvíš mi ze srdce Breathe co se tyče těch jiných cestopisu tady. Jinak je opravdu fajn, ze se tyto informace zveřejní. Ja když jsem letěl do Indie, tak jsem za podobne informace z několika cestopisu, kde lidi se nechali podobne napalit, byl moc rad a diky tomu napozoru. Jinak opravdu začínat Asii zrovna v Indii je těžká zatěžkávací zkouška.

Avatar uživatele Karel
Karel

Pěkně sepsáno. Takhle když to čtu, tak si úplně rvu vlasy, jak jsi mohl jednat jako "ovce na porážce". A na druhou stranu svým způsobem chápu, že se to stát může.

Ale jak píše Eremi, pokud člověk zkušenost prožije, přežije, poučí se a nenechá se tím otrávit, je mu to jen k plusu.

Edit: schválně, kolikrát ti někdo zaklikne, že to chce taky zažít :D

Jan Bouchner

Dík. A teď se vžij do mě, který tohle téma po 5 letech vytáhl z šuplíku :D. Bylo náročný to po sobě znovu číst, ale prostě... stalo se.

Diky za velkou odvahu podělit se s ostatními o to,jak se sebe člověk nechá udělat totálního lolka. Ale kazda zkusenost,byt sebenegativnejsi, pokud ji clovek prezije a pouci se z ni, je dobra zkusenost. Navíc velmi ctive napsano!

• (upraveno 2019-11-16T18:19:15+01:00)

Mně přijde dobrý o tom psát. Takových lolků totiž ještě bude :). Stejně mám pocit, že na Indii se nešlo úplně předem připravit a kdybych to měl udělat jinak, asi bych si tehdy jako vstupní bránu do Asie vybral Srí Lanku nebo Vietnam právě na rozkoukání. Ale celkem mě to poznamenalo :D Když jsem pak o 2 roky později přiletěl do Nepálu, automaticky jsem čekal, že mě zase někdo bude chtít ojebat a cestou k taxíku jsem pořád těkal po okolí a čekal, kdy to přijde. A pak jsem byl strašně překvapenej, že Nepálcům jsem ukradenej, jsou milí, a když mi někdo chce pomoct, tak mi chce fakt pomoct...

Stromboli & Vulcano [Sicílie]
Jan Klíma 2021-07-28T18:31:35+02:00 5 komentářů
Itálie 2021

Sopečné ostrovy u severního pobřeží Sicílie jsou tím největším klenotem Itálie, jaký jsem doposud objevil.... Vždy mě fascinovaly přírodní živly. Před pár týdny jsem si tak řekl, že je čas konečně zvednout zadek a jít se mrknout na nějaké aktivní sopky – no a svou zvědavost jsem upřel, po chvíli dumání, k…

LIPARSKÉ OSTROVY za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-28T15:11:44+02:00 10 komentářů
Itálie 2021

Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí a neškodné erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehl. Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehlé Filicudi…

Chile-skvělý zážitek
Jiří Kafka 2021-07-27T19:37:33+02:00 0 komentářů
Chile 2020

Můj první sólo trip v 50 letech a hned do Jižní Ameriky.. Nikdy není pozdě si začít plnit svoje sny!Na úvod se asi sluší říct něco o sobě.Jsem tzv.Husákovo dítě,ve škole ruština a dál než do Krkonoš jsem se niky nepodíval.Po euforii ze sametové revoluce…

Českou Třebovou cestou necestou
Avatar uživatele cikarijo
cikarijo 2021-07-26T20:12:00+02:00 2 komentáře

Konečně! Tak a je to tady, konečně padl zákaz cestování pouze v okresu a my zase můžeme i za "hranice".:)Toho se musí ihned řádně využít, takže po kratším plánování je rozhodnuto, že se podíváme…