FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE - leden a únor 2023

Bungalovy nad vodou, tyrkysové laguny a výhledy na temně zelené špičaté kopce. Ráj na Zemi.

Cestopis z roku 2023 napsala Šárka Morávková

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsala Šárka Morávková
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-04-12T22:11:04+02:00

Šárka Morávková procestovala 52 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 8 lety a napsala pro tebe 14 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

50 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak
před 15 dny

Nechce se mi zakladat samostatny vlakno, tak to pisu sem. Trochu infa respektive srovnani z me cesty na Tahiti.. druhe po 5 letech. Puvodni plan byl objet ostrovy, ktere jsou tu jiz popsany, ale nakonec jsme kvuli pohodli zvladli jen Tahiti a Bora Bora. Proto vse viz nize se tyka pouze a jen infa k Tahiti a Bora Bora.

Jizdenka busem po Tahiti 200XPF one way. Jizdenka je casove neomezena... muzete vystoupit za stejny penize na prvni nebo posledni zastavce. Na autobusovych zastavkach trochu zapracovali, takze uz maji vlastni znacky. Nicmene jizdni rady jsou jen car papiru. V podstate se da oientovat jen tak, ze si zjistite interval po jakych autobusy maji jezdit a podle toho zjistite, ze autobus prijedete nejpozdeji do intervalu mezi 2 autobusy. Linky jsou znaceny cisly, ale samotme autobusy vetsinou cisla nemaji a je na nich napsana finalni destinace kam jedou. Doporucuji se zeptat pri nastupu ridice kam jede.

Na trhu v Papeete me zklamalo, ze uz tam temer nekoupite textil s tematikou Hinano. Asi se zacal uplatnovat copyright.-) Zaroven me zklamala kvalita, pokud pujdete do tricka, tak ta kvalita (gramaz) sla dost dolu, za me takovy triko muzete po pul roce vyhodit. Vlastni zkusenost... doted mam doma trika z Tahiti pred 5 lety a porad je nosim. Pokud byste chteli jit do kosile tak nejlevnejsi jsem kupodivu objevil az pri odletu v duty free kde ceny byly oproti cenam ve meste o 15% nizsi.

Jinak doporucuji nakup perel primo v Papeete... je tam spousta kramku, nektere nabizeji i vyber perli a jeji nasledne usazeni na prsten/nahrdelnik... a dostane k perle i certifikat. Jako pamatka je to super.

K hotelu... prvni 3 dny jsme zustali v Intercontinentalu na Tahiti. Pokud muzete, tak se vyhnete vikendu. Meli jsme nedeli az stredu a prislo mi, ze hotel nabizi za poplatek pristup k hotelovemu bazenu lidem, kteri nejsou ubytovani. Takze v nedeli samozrejme dorazili domorodci s detma. Hlavni bazen je velky a hluboky cca 2m... takze super. Snidane super.

Jako IHG Diamond ambasador jsem za 3 noci v hotelu platil jen pobytovou taxu (70kč za noc). Obchod Carrefour je cca 15 minut pesky od hotelu, takze jsme si obedy a vecere poridili tam.

Presun na Bora Bora... v pristavu nas vyzvedlo taxi z Intercontinentalu Le Moana kde jsme zustali 4 noci. Taxi stalo cca 600kc. Lodka z letiste do Le Moany stoji 1700kc/osoba. Takze doporucuji pouzit verejne ferry do Vaitape a odtamtud vzit taxi. Resort je na hlavnim ostrove tzn. ne na atolu. Cca 300m od resortu jsou kramky, takze obedy a vecere jsme opet resili jejich navstevou. K vile na vode bych poznamental, ze klimatizace je dost hlucna a v okamziku kdy ji vypnete, tak do 10 minut mate vevnitr venkovni teplotu. Prvni noc jsme se moc nevyspali, ale pak uz jsme si zvykli. Bazen mensi ale umerny poctu hostu kteri se mohou ubytovat. Voda docela studena, ale za nas super. Vzali jsme si jeden fakultativni vecer - Tahitsly vecer/tanec - za me vyhozeny penize. Sice mate v cene neomezeny buffet, ale pri cene 2.000Kč/osoba nic moc… ale co je na Bora Bora levny? Asi jen ty bagety.-) Personal resortu vzdy prijemny... dostali jsme i zdarma vouchery na vecerni drinky... standartni cena 500kc/drink, takze potesilo.

Opet jsem platil jen mistni taxu na noc (80kc/noc).

Na poslednich 5 dni jsme se presunuli do Intercontinentalu Thalasso Spa. Mam za to, ze pokud jste host v Le Moane, tak si muzete zaplatit trajekt do Thalassa a stravit tam den. One Way cesta stoji cca 400kc a pak jeste poplatek na miste, ale ten nevim kolik je. Resort jako takovy super. V pristavu na nas cekala zastupkyne hotelu, vozikem s nami projela cely resort. Tento resort ma pouze vilky na vode. Dostali jsme jednu vzdalenejsi, ale vubec nam to nevadilo... radi jsme se prosli. Bazen nejlepsi ze vsech Intercontinentalu na Tahiti. Voda byla i tepla a dalo se koupat i po 17h kdy zacalo zalezat slunce. Klima ve vile ticha, takze jela celou noc a clovek se pekne vyspal. Na snidani nas vyzvedla prvni den manazerka co mela na starosti snidane/obedy/vecere... status Diamond Ambasador zrejme funguje... k snidani asi moc nemam, vse super.

Opet jen poplatek za noc ve vysi 80kc.

Posledni den uz nas jen lodka odvezla na letiste a dal jsme pak pokracovali na Tahiti a domu.

Celkovy naklady...

Hotely s snidani : cca 1.000Kč

Letenky : 14.000Kč… zbytek placen pres benefity

Jidlo, suvenyry a vse ostatni : cca 35.000Kč

Celkem 50.000Kč za dvě osoby na 14 noci vcetne prespani v SF.

P.S. pokud budete brat Intercontinetal v San Franciscu tak Mark Hopkins ma snidani a la karte (nedoporucuju), ale zase ma super lounge a vyhlidku. Ten druhy ma zase ranni bufet (doporucuju) a lounge nic moc.

Šárka Morávková
před 14 dny

Tohle by vydalo na vlastní "cestopis "diamond ambassadora", když už se s tím člověk píše, ne? 

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak
před 14 dny

Asi ano, ale nemam literarni nadseni sepisovat cestopis. Navic jsme byly v podstate jen v resortech… to spis recenzi na jednotlive resorty… ale na to jsem taky linej.-)

nek boucky
před měs

tahiti a bora bora je asi špička cestovatelské pyramidy, takový cestovatelský rolls royce, který se už nedá překonat. A pro řadu cestovatelů cestovatelský vrchol a životní sen. A za čtvrt milionu pro dva na měsíc je to velmi dobrá cena. Stačí se podívat na exotické zájezdy u českých cestovek, co nabízí exotiku a řada zájezdů (ne měsíc, ale cca 15-20 dní) se nabízí za vyšší částku, než těch 118.000 za osobu.

Já provázím občas zájezdy po jižní americe a soukromé cesty se často dostanou výše. Naposledy letos v lednu měsíční cesta po Ekvádoru a Peru vyšla pro 2 osoby na cca 350.000 a to jsou mnohem levnější země ve srovnáním s Polynésií.

Byl jsem na tahiti před skoro 30 lety a tenkrát to byl cenový šok, všechno bylo nejmíň desetkrát dražší než v česku a v nejlevnější ubytovně ve společné ložnici s 10 dalšími jsem se ubytoval za cenu 3* hotelu v česku nebo Thajsku. A jedno hnusné francouzské pivo stálo jako basa plzně v česku.

Jenže zatímco v Polynésii se nic nezměnilo a ceny jsou tam zhruba stejné, tak česko se pozvedlo a všechno se natolik zdražilo, že už dnes to pro nás není šok, ale jen o něco dražší. Samozřejmě jsou tam milionářské resorty za tisíce dolarů za noc, ale i noclehy za sto dolarů za noc.

Ale zatímco před 30 lety to byl pro čechy nesplnitelný sen , před dvaceti jen pro zbohatlíky, před deseti jen pro solventnější, tak dnes si ho může splnit i normální člověk.

Ale když si chce normální člověk splnit sen, jako třeba koupit pěkné auto, tak tomu taky musí obětovat více peněz na úkor něčeho jiného.

Barney Flyer
před měs

A jak je ta inflace úžasná, že? 😀 Právě proto jsem poukazoval na srovnání Chorvatska v devadesatkách a Polynésie dnes. V té době jezdilo do Chorvatska, tuším, už statisíce Čechů. Moc dobře si pamatuji, kolik tam tenkrát stál apartmán (v porovnání s tím je 2500,-/noc na Tahiti za hubičku (v přepočtu na dnešní platy)). Rozdíl je v tom, že tenkrát jsme nejezdil každý rok a na dovolenou se sakra šetřilo...

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

@nek boucky: Souhlasím, ale při porovnání mezi Fr. Polynésií a Peru a Ekvádorem je přece jen zásadní rozdíl z pohledu nízkonákladového cestovatele (ale chápu, že utratit hodně se dá všude a když jsou v tom i Galapágy, je to drahé), že se na tak nízké ceny ve Fr. Polynésii nedá dostat ani při velkém šetření. Byl jsem v Peru a Ekvádoru cca před 10 lety, ale podíval jsem se na webu na pár základních položek dnes. Tehdy jsem měl nejlevnější ubytování v těchto zemích v Baňos (turisticky atraktivní městečko) - 5 USD za samostatný pokoj se sdílenou koupelnou a teď stojí 10 USD. Bus tehdy vyšel asi na 1 USD za hodinu jízdy a dnes stojí 6 h. jízda kolem 11 USD. Inflace se v posledních 10 letech pohybovala v Ekvádoru v průměru kolem 2 % ročně (v Peru podobně, jen za poslední rok víc), takže jistě ani jiné věci jako jídlo nebudou víc než 2x dražší. Tehdy mě 2 měsíce v Ekvádoru (bez Galapág, trochu dražší jen průvodce na Cotopaxi) vyšly na 26500 Kč při kurzu koruny k USD asi 19,50 Kč. 2 měsíce v Peru včetně 5denního výletu v džungli mě stály 33700 Kč. Řekněme, že být to měsíc v Peru a měsíc v Ekvádoru, mohlo by to být za 30000 Kč (i když urychlení může denní náklady trochu prodražit) a pokud by ceny stouply na 2násobek, dal bych za to dnes třeba 60000 Kč za 2 měsíce, což se ve Fr. Polynésii nedá.

nek boucky
před měs

v ekvádoru i peru dnes (mimo svátky ) se ubytujete většinou sám v samostatném pokoji za 10 USD/noc, chodíme na dobré obědy za 2,5 USD, pořád jsou to dost levné země. Já to uváděl jako příklad, že i v tak levných zemích se dá utratit dost za cestu.  Doprovázel jsem podnikatele, kteří nešetřili a nebyli jsme na Galapágách, jen jsme projeli Ekvádorské hory a pobřeží a pak celé Peru autem až na chilské hranice a ubytování 3-4*, jídlo v dobrých restauracích, denně bary, výlety vlastní pronajatou lodí (pronájem vlastní lodi cca 2 hodiny v Paracasu cca 350 USD) apod. Chtěl jsem poukázat na to, že před 30 lety byla Polynésie šílená, dostupná jen pro tehdejší tuneláře a tou inflací a srovnáním se česka s drahými zeměmi se to hodně vyrovnalo. A pro zajímavost na Galapágách nejsou žádný extrém lodní kajuty za 2-3000 USd/noc a na Machu Picchu jsem koukal letos v lednu na hotel nic moc u brány Machu Picchu za 3000 USD/noc

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Ano, takto s tím souhlasím. Díky za doplnění aktuálních cen. Jen bych upřesnil, že před 30 lety nešlo o celou Polynésii, ale jen o Francouzskou Polynésii (ale jasně, o ní je cestopis). Před 20 lety bych o ní kvůli cenám neuvažoval (před 30 už vůbec ne), i když mě lákala (ale viděl jsem ji asi jako ten cestovatelský Rolls-Royce). V roce 2003 jsem v rámci cesty po NZ a Austrálii navštívil polynéské souostroví Tonga na 3 týdny, kde jsem procestoval všechny 3 hlavní skupiny ostrovů (a zaplatil jsem si i výlet s plaváním s keporkaky a další takový jsem měl zdarma) a vyšlo mě to asi 18000 Kč (bez letenky z Brisbane). Na stejnou letenku z Brisbane jsem měl i stopover na Fidži (což je Melanésie) na 4 týdny, kde mě to stálo taky asi 18000 Kč (a byl to červenec a srpen, tedy hlavní sezóna).

Reni85
před měs

Francuzska Polynezia ma nelaka, clanok som si precitala az na zaklade bujarej diskusie. Takmer mesiac na ceste, na druhej strane planety, cena mi nepride tak sokujuca ako sa tu niektorym zda...

Sarka, podla mojho nazoru super cestopis, dali ste si s nim vela prace a je to vidiet. Krasne fotky, nechybaju detaily, rozpocet ani ironia :-) 

Šárka Morávková
před 11 dny

Děkuju :-)

Avatar uživatele gg.bn
gg.bn
před měs

Ala:nevím co furt řešíte, paní tam chtěla tak tam za ty peníze jela. Kdyby chtěla do Egypta jede za desetinu tam.

Uvedomte si, ze je spousta lidi co peníze mají a neváhají je utratit pro Vás třeba zbytečně cestou na Tahiti.

Mimochodem cca před 4 rokama jsem byl dohromady 14 dni na Guadeloupe s menším výletem kolem Paříže. Cena na osobu cca 90000 Kč můj plat kolem 25000Kc čistého a maximálně jsem si výlet užil a neřešil ani korunu.

Doba pokročila, vydělávam několikanásobně víc a po Tahity také pokukuji a jelikož neumím anglicky, každý smysluplné napsaný cestopis mi pomůže (bohužel z této destinace jich moc není)

Takze za mě cestopis fajn, to je smysl této rubriky a ne Vaše žabomyší války ohledně peněz ty nikomu nepomůžou.

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

No a co? Já jsem někde rozporovala, že paní tam chtěla, tak tam za ty peníze jela nebo že měla jet radši do Egypta? To můžu říct ke každýmu cestopisu tady, že jeho autor někam jel, nějak to udělal a něco to stálo a nikdo to nemá komentovat. K tomu jsou snad pod cestopisem komentáře, že se v nich lidi vyjadřují k tomu cestopisu nebo ke komentářům, které napsal někdo jiný. To je zase smysl komentářů pod cestopisem.

Avatar uživatele gg.bn
gg.bn
před měs

Proč by někdo neměl něco komentovat? Jen jsem napsal, ze Vás komentář pravdepodobne nemá pro čtenáře žádnou hodnotu.

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

No právě, Vy taky komentujete jenom můj komentář a jakou má Váš komentář pro čtenáře hodnotu, kromě toho, že jste nám sdělil výši svého příjmu, nebo že někdo má peníze a utrácí je na Tahiti, což je informační hodnota celkem nulová. Ale já nemám potřebu Vám kvůli tomu psát, abyste nepsal svoje komentáře. Klidně je pište a nechte ostatní, ať taky komentujou, jak sami uznají za vhodné.

Avatar uživatele gg.bn
gg.bn
před měs

Asi jsem to nenapsal jasné, tak ještě jednou ve zkratce:

Neumim anglicky, každý smysluplné napsaný cestopis v češtině mi pomůže (notabene z Tahiti).Sarcin průvodce Polynésii jsem ohodnotil jako fajn.

Zaver: pomohla mi v plánování cesty na Tahity a já ji tímto děkuji za její čas a úsilí které tomu věnovala. 

Preji hezky den

Avatar uživatele Martina jede
Martina jede
před měs

Je to marné, Ala prostě musí mít poslední slovo! Takže tak

Avatar uživatele Martina jede
Martina jede
před měs

Šárko, díky za cestopis, a oceňuji všechny praktické rady a tipy u všech Tvých příspěvků. Jo a mě třeba zajímají i všechny ty podrobnosti ... včetně kufru :) , takže se nenech odradit.

Jsem ráda za každou novou destinaci a pestrost cestopisů, protože každý si může vybrat co ho zajímá.

 

 

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před měs

@niemandos

Nevím, jestli se můj komentář počítá jako negativní, ale závist kvůli cestě do této destinace? To snad nemyslíte vážně? A ještě tak , jak to paní pojala? Opravdu ne. Já bych tak dokázala závidět těm, kterým je kolem 30  a dokážou s 20ti kg na zádech přechod hor někde na Kavkaze. Ale záviděla bych jim to, že se narodili o těch 30  let později než já.

Šárka Morávková
před měs

Myslím, že tu nikdo nikomu nezávidí. Proč taky... každý cestujeme, jak umíme. Já si s tím psaním dala takovou práci. A chtěla jsem, aby to vyznělo spíš jako sranda a nadsázka, co všechno vás na takový dlouhý cestě "v ráji" může potkat. Evidentně jsem se netrefila ani do "cílovky" ani stylem humoru. Asi napíšu Davidovi (Eiseltovi), že tu strašně chybí v textech možnost emotikonů :-)). 

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před měs

Mně tedy spíše vzhledem k vaší profesi, prohlížela jsem si váš web, zaujaly úplně jiné věci v tom cestopise. Je vidět, že jste tu krátce a nezažila jste časy covidové, kdy tu lidé do sebe šili o sto šest. Myslím, že emotikony tu bud byly nebo pořád jsou, minimálně Kateřina Ostrá jich má plné cestopisy. Ale nevím, jestli to je přidaná či spíše ubraná hodnota. Ale cestopis sem přece nedáváte, aby lidé psali, jak je vše super, na to jsou sociální sítě. Už to, že to někdo přečte, je velká odměna.

Avatar uživatele
mirjur
před měs

@ŠM: Trefila-netrefila do cílovky, to bych vůbec neřešil. Rozhodně ne podle reakcí několika jedinců. Vždycky někdo reaguje negativně a jiný zase pozitivně. Mně třeba se cestopis líbí a nakonec jsem ho přečetl celý, i když původně jsem si říkal, že vzhledem k jeho délce to jen rychle proletím... Určitě má smysl a patří sem. Díky za něj. :-)

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

Ty debilní kecy o závisti byly asi myšlený na mě. No, pro mě představa, že bych si s průměrnou mzdou skladníka ze šroubárny měla úporně šetřit 120 tisíc na svou "životní dovolenou", je natolik depresivní, že na ní opravdu nemám co závidět.

Už jsem to tu v téhle diskusi asi psala, pro mě není podstatný, kolik něco celkově stojí, ale to, co za ty peníze dostanu v porovnání s tím, za co jiného bych je mohla utratit jinak. A v tom se samozřejmě shodujeme, jak napsal Petr, život je otázkou priorit a každý je má jiné.

Šárko, chápu, že Vám napsání cestopisu muselo dát hrozně práce a že Vás mrzí, jaký dojem třeba na mě udělal. Ale jen jsem popsala, jak to na mě po prvním přečtení působilo. Je to samozřejmě kombinace způsobu, jakým je cestopis napsaný, a toho, jak to zase vnímám já osobně jako čtenář. A je to prostě jen první dojem, který ale jak známo je často rozhodující. Pro mě cestopisy slouží k tomu, abych se dozvěděla, jak to vypadá někde, kde jsem ještě nebyla, aby mě nalákal k návštěvě toho místa a případně kolik taková cesta stojí. Jsou cestopisy, po jejichž prvním přečtení si řeknu "tyjo to je super a nádhera, to bych taky chtěla zažít" a když jsou u něj uvedené náklady, tak si ještě můžu říct něco jako "jo, tyhle peníze bych za to klidně dala". Tohle jsem si třeba řekla, když jsem si přečetla cestopis od Barneyho, ze kterého úplně cítím to nadšení a jak tam popisuje všechny výlety k vodopádům a pláže a šnorchlování atd. a věřím mu, že pro něj ta cesta byla ten jeho splněný sen a jeho cestopis by mě přesvědčil k podniknutí podobné cesty, která by mi stála za ty vynaložené náklady. Ale zrovna z tohohle Vašeho cestopisu jsem prostě tohle necítila a jako splnění nějakýho životního snu nebo nějakou životní cestu jsem to vůbec nevnímala. Samozřejmě je pro mě přínosný z hlediska praktičnosti a informativnosti, ale jinak mě prostě nepřesvědčil o tom, že bych měla chtít se vydat zrovna na takovou cestu. Přitom z některých jiných Vašich cestopisů jsem to nadšení cítila, a při jejich čtení jsem si opakovaně řekla, že je to krása a to by se mi líbilo (konkrétně třeba lodí v Benátkách nebo Seychely).

Avatar uživatele floodland
floodland
před měs

Mě se cestopis líbil. Je mi jedno, jestli za dovolenou někdo utratí půl mega nebo 10 tisíc, to je každého věc. Důležité jsou pro mě informace, které buď vedou k tomu, že se tam chci/nechci podívat a nebo jako porovnání s tím, jak se tam líbilo mě. 

Bohužel zrovna tady se spojily dva faktory, luxusní destinace a relativně volný budget. A to bohužel někteří neskousnou. Na Tahiti jsem byl a zase tolik mě to nevzalo. Ne, že bychom neviděli dost zajímavého, nebo tam nebylo co dělat, ale prostě poměr cena výkon nebyl pro mě dostatečný. Když vezmu náklady, cca 60 tisíc na jednoho, tak je to na poměry CL velká částka, ale vzhledem k destinaci naprostý low cost. Za stejné peníze mohu navštívit zajímavější destinace. Ale to je také tím, že mě  Maledivy a podobné destinace vůbec nelákají. Každému holt vyhovuje něco jiného a tak je to správné.

Šárka Morávková
před měs

@ALA: Děkuju moc, Alo, za zpětnou vazbu. Pomohlo mi líp pochopit, v čem je zakopanej pes. Když jsem si to po sobě s odstupem přečetla, taky jsem z toho to velký nadšení taky necítila. Přitom, když jsem to psala, prožívala jsem jsem si ty super pocity znovu, ale do compu se mi to přenést nepodařilo. Tak příště :-). Jsem moc ráda, že se Vám líbily moje další cestopisy a brzy snad zase něco napíšu. Ještě jednou díky. Š.

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

Šárko, díky za to, co jste napsala a že to berete normálně a nehystericky. A.

Avatar uživatele
Vlastimil B.
před měs

@Šárka - do diskuze vstupuju jen proto, abych ti cestopis pochválil, cením si práce, kterou sis s tím dala. Nenech si vzít chuť do dalšího psaní;)

Šárka Morávková
před měs

Ahoj všem, kteří jste si dali tu práci přečíst to celé a ještě mi to okomentovat :-). Mrzí mě, že ten cestopis nepůsobil moc pozitivně, ale opak je pravdou. Bylo to nádherný! Bezkonkurenční! Parádní! Ano, bylo období dešťů, ale pořádně pršelo jen tři dny a párkrát třeba půl hodiny, ale tam to prostě nevadí. Není sucho, jako v létě, všechno krásně kvete a voní. Jezdíme do tepla v zimě, protože jezdit do tepla v létě mi přijde úchylný a někdo to zase miluje, nebo musí kvůli dětem nebo práci... tak holt, proti gustu...každý to máme jinak.  Kdybychom byli mladší, určitě by to bylo o větší aktivitě (hlavně treky a kolo), my jsme to pojali jako relaxačně - poznávací dovolenou. Aź vám bude 75 (jako mému muži) a poletíte na druhý konec světa, budete se chtít hlavně vrátit živí , haha. Proč je FP tak výjimečná? Je to o atmosféře, o tom, že jste na pláži sami, že jste na vyhlídce, v botanický zahradě, u vodopádu apod. bez lidí, že si natrháte ovoce ze stromu, že tady nikdo neřve, nikde neduní muzika...  Jasně, moje popisování kufrové anabáze sem asi nepatří, ale už se mi to nechce mazat. Tak pardon. A poslední (i když co je komu do toho). Můj průměrný měsíční příjem je 40 tisíc jako OSVČ a manžel je deset let v důchodu. Holt někdo si koupí nový kozy, někdo to nacpe dětem, někdo prohulí 30 litrů ročně a někdo to protrajdá. Mimochodem: najít levnou letenku a sdílenej pokoj v hostelu umí každej. Nebo to aspoň každej propaguje jako největší cestovatelskou pecku. Ale na to už jsem moc stará. Lavju všechny a mějte se prima.  

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před měs

Závist je důvod, proč jsou tady ty negativní komentáře. Přeji hodně štěstí :-)

Petr Soukup
před měs

Šárko, dobře napsáno. Máme to podobně. Život je otázkou priorit. Už šetřím na další výlet do FP a minimálně to info z Maupiti mi přišlo vhod. Ať se ti daří.  

Šárka Morávková
před měs

Kdybys chtěl vědět jakékoliv podrobnosti, klidně zvolej. 777 293 783. Š.

Petr Soukup
před měs

Šárko, v přepočtu EUR/XPF v úvodu cestopisu budeš mít asi chybku v desetinné čárce . Za 100 EUR je něco přes 11 900 XPF. Když jsem tam byl před pěti lety, tak jsem to hrubě přepočítával 5 XPF / 1 CZK.  

Šárka Morávková
před měs

Děkuj, Petře, opravím :-). 

Barney Flyer
před měs

Ahoj. Děkuji za cestopis. Něco se mi hodí na naší druhou cestu v červenci. Ten Bus na Moorea je prostě asi smůla a pouze asi porucha na autobusu. Spoustu věcí jsem tam dělal a asi i budu dělat jinak, ale to je jen na Vašem nastavení a stylu cestování, jak vám vyhovuje. Potvrzuji, že nad AirTahiti pasem musí člověk strávit víc času a je to tak trochu o nervy. Každopádně jsem rád, že se líbilo a že mám tak trochu čisté svědomí, že jsem nepřeháněl ve vychválení nad touto destinací. Každému bych jí doporučil, jelikož je to tam opravdu neskutečná, nepopsatelná pecka. P.S.: obdivuji Váš rozpočet. Tolik dní za takovouto cenu je obdivuhodné a potvrzuje to, že to není destinace pouze pro milionáře a dokáže si jí dovolit i "normální člověk". Jinak za mě: ceny tam nejsou tak nesmyslné jak se zdá. Ceny potravin jsou tam o trochu dražší, než třeba ve Francii a vím, že se určitě najdou dražší destinace (minimálně ty v karibiku).

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před měs

Co je normální človek na cestuj levne prosim?  Precetla jsem to cele, abych vedela, kam nikdy ani zadarmo, ale vase poznamka normalni clovek je co?

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před měs

Normální člověk bude asi nějaký hypotetický Čech....nějaký průměr mezi Andrejem Babišem a bezdomovcem.

Ale je to prakticky jedno, protože buď tam chceš, nebo ne. Mně to přijde třeba málo akční, ale na důchod třeba změním názor...

Barney Flyer
před měs

@ Beáta : normální člověk jsem myslel toho z průměrným platem, případně mediánem (asi jsem to špatně pojmenoval). Já tam nechal za 16dní 80  (viz můj cestopis). Tzn cca něco kolem 3 měsíčních platů. Což je v ekvivalentu méně, než dal člověk v devadesátkách za Chorvatsko. Samozřejmě za např.Thajsko dám méně než polovinu (tam jsem byl letos za cca 37- viz také muj cestopis tady). Těžko se porovnává Rolls Royce se sportovním BMW (Thajsko), které mám raději. Je to nesrovnatelné. Je to o tom co kdo hledá a očekává. Kdo nezkusil, tak může těžko soudit. A ta poznámka k cestujlevne?: klasická cena letenky bez akce je někde mezi 40-60tis, běžně člověk v Polynesii nechá s cestovkou 150tis+ bez jídla za 14dní, není problém zde nechat mega za dovolenou. @ Sue : k té akčnosti... je to o nastavení a na tom co hledáte. Mě tam táhne hlavně příroda, treky, vodopády, vysokohorská turistika, šnorchl, moře, pláže... V těchto parametrech má Polynesie málo konkurence. Ano, chybí zde ten prvek JV Asie: noční život, párty, holky, ruch měst.. Ale nuda? To opravdu ne. Možná to může být tak cítit z tohoto cestopisu, ale víme kdo to psal... Destinace nabízí velké množství zážitků od čtyřkolek, horolezectví, skůtrů, potápění se žraloky, velrybami, mantami, lety vrtulníky, slaňování ve vodopádech, offroad jizdy pralesy až po věci typu surfing, nebo plachtění. Jde jen o to co tam hledáte. Jde to na 14dní za 60, ale i za miliony. Jen se zeptám? Co je to cestovat "levně"?

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před měs

Odpovím Vám, protože ta otázka směřovala asi na mě. Asi jsem x let na špatném blogu o cestování, to je ale moje chyba, že jsem to ještě nepostřehla .Já si tedy nějak neumím představit zaplatit za noc  v nějakém domu na kůlech cenu, která odpovídá mému měsíčnímu platu,tím myslím tu cenu kolem 17 000. Levně je pro každého něco jiného, ale rozhodně to nemá nic společného-pro mě- s tím, kolik vyděláváte.

Avatar uživatele floodland
floodland
před měs

Tak jsou i jiné úrovně ubytování, my jsme se v pohodě vešli do 3 tisíc na noc pro 2 se snídaní, ale nelze mít přehnaná očekávání co do lokality i vybavení.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před měs

Tak i ty domečky na na kůlech se dají pronajmout levněji, jen je potřeba změnit lokalitu - na Maledivách se dá i kolem 5.000 Kč a třeba v Kambodži i za 300 Kč, ale tam pod ním poteče stoka.

Barney Flyer
před měs

Jsem přesvědčený, že tento server je hlavně o sdílení informací a o tom, jak neutratit zbytečné peníze navíc . K tomu nám slouží i ty cestopisy. Chápe asi každý z nás, že každý cestopis není pro každého (je jedno jestli hraje roli věk, životní úroveň, nebo naše priority a zaměření). Ono totiž "levně" specifikovat nelze, protože "levně" je pro každeho něco uplně jiného. Já bych do Polynesie také nejel, jelikož jsem si myslel, že je to destinace pouze pro vrchní 1% populace. Právě díky tomuto serveru jsem změnil názor, díky jedinému cestopisu, který tady (2roky zpět) byl. Autorovi jsem neskutečně vděčný. Díky tomu jsem i napsal svůj cestopis a díky tomu mému se k této cestě odhodlali i další (vím osobně minimálně o 4). Každý z nás, z cestopisů čerpá jen určité informace a nekopíruje celý itinerář (nikdo vás nenutí bydlet v chatkách na kůlech, absolovovat výlet na manty s místní cestovkou, nebo letět ve first class, ale vezmete si z toho pouze to co upotřebíte vy). Takže si myslím, že i tento cestopis je tu právem (myslím, že cenných informací se v něm najde dost).

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

@Barney: Asi bych nesouhlasila s Vaší definicí "normálního člověka" jako člověka s průměrnou/mediánovou mzdou, který si snadno může dovolit "low-cost" dovolenou za 120 tisíc na osobu. Ten průměr/medián je hrubá mzda před zdaněním a celá ta mzda obvykle neslouží jen na výdaje za dovolenou, ale takový průměrný/mediánový člověk obvykle svou průměrnou/mediánovou mzdu skoro celou utratí za nutné životní výdaje, pokud tedy nebydlí v all-inclusive mama hotelu.

Je asi každému jasné, že exotická dovolená může stát milión, a stejně tak při těchto prezentovaných nákladech 120k na osobu asi takových úplně normálních rodinek, které by vysolily třeba půl miliónu za měsíční dovolenou pro 4 lidi, zas tak moc nebude.

Tím nechci říct, že by sem ten cestopis nepatřil, se zájmem jsem si ho přečetla a na mě tedy udělal dojem takový, že z něj úplně nevidím, v čem spočívá tak výrazný rozdíl oproti jiným destinacím, který by stál za ten velký rozdíl v nákladech, když je porovnám s náklady uvedenými v jiných cestopisech z jiných míst s popisem, co za ty peníze lidi viděli a zažili, kde spali a co jedli atd. Měla jsem po přečtení pocit, že tam furt prší, většina pláží není nic moc, předražený chudý snídaně s hnusným kafem, v krámě jen párky z konzervy, služby často nespolehlivé, divný ubytování s vedrem bez klimatizace (pokud si člověk teda nezaplatí watervillu nebo něco podobně drahýho) atd.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před měs

Na to je potřeba koukat úplně jinou optikou. Je to na druhé straně světa, není tam konkurence a vše se tam importuje. Cena cca 100k komplet patří k těm nižším. Není to destinace pro masovou turistiku Kdo hledá lepší poměr cena/výkon letí třeba do Egypta all inclusive v akci LM za 8k a věřím, že šnorchlování tam bude třeba lepší, hotel hezčí a jídlo kvalitnější než v té Polynésii.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

@Ala: Kdo skoro celou mzdu utratí za nutné výdaje, asi nebude cestovat ani do jiných exotických destinací. Bylo by ale lepší psát o průměrném člověku, kterému zbývá na cestování.

Tu druhou část částečně chápu, že takto to vidí běžný turista, který se zaměřuje na poměr cena / výkon, chce si spíš odpočinout a užívat si cenově přijatelných služeb. Až si přečtu celý cestopis, zkusím vysvětlit, proč je pro mě Polynésie (zatím Samoa, Tonga, Havaj - do F.P. se teprve chystám) úplně jiný level než např. JV Asie. Jinak připomnělo mi to klasiku: "Když to srovnám s výletem na Kokořín..."

A pokud jde o déšť, byli tam uprostřed období dešťů.

MIGUELAS
před měs

Aha, tak tady je zakopaný pes. Období dešťů. Krásné fotky ale na můj vkus opravdu většinově psí počasí. 

Kdybych už za tolik peněz jel, jako že mě to láká a určitě bych náklady dokázal i trochu srazit, tak kdykoli jen ne v období dešťů. Svět se dnes zbláznil a počasí i v období dešťů může vyjít, ale pořád věřím statistikám a letenku do exotiky kupuju až po důkladném prostudování počasí. 

Jinak 👍

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Komu nevadí spaní ve stanu, náklady může srazit i dost výrazně. Nedávno jsem pročítal desítky recenzí o kempech, které jsou na každém z ostrovů, které lze snadno navštívit. Zvlášť při stanování to chce jet v období, kdy moc neprší a kdy fouká vítr (večer by bez větru mohlo být ve stanu horko). I to, že je v tu dobu v noci cca o 1 stupeň chladněji než průměr, zajistí trochu příjemnější spaní ve stanu. Optimální je naše léto, ale kvůli cenám letenek mimo prázdniny (nebo vyrazit koncem srpna, to má třeba French Bee ceny nižší).

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

@Libor: Libore, já jsem reagovala na Barneyho, který tady tvrdil, že je to dovolená pro "normálního" člověka s mediánovou mzdou. To nebylo moje tvrzení, naopak jsem rozporovala, že by člověk s čistým měsíčním příjmem necelých 31kKč (to je ten náš medián), jezdil na dovolenou za 120kKč, když z těch 31 tisíc musí nejdřív poplatit bydlení, jídlo a další nutné výdaje. Naopak pěknou dovolenou jinde by si dovolit mohl, protože by za ní dal mnohem míň.

Jinak si myslím, že je celkem normální i u cestování (jako u čehokoli jiného, za co vydávám peníze) poměřovat cena/výkon a nemusí to nutně znamenat, že bych kvůli tomu musela jezdit zrovna na LM zájezd do Egypta.

No a ještě jsem chtěla říct, že z tohoto cestopisu, ke kterému jsou tyto komentáře, to tedy na mě nepůsobí jako nějaký Rolls Royce v porovnání s Dacií, jak tu taky někdo psal. Pardon ale Rolls Royce si představuju jinak než dovolená v období dešťů se spaním v chatce bez klimatizace s hřebíky zatlučenými okny a žraní párku z konzervy. Nic z toho by mi nevadilo (i když radši bych asi spala ve stanu), já nepotřebuju žádnej luxus a drahý rezorty a restaurace a ani do nich nejezdím, ale prostě by mi vadilo za takovou dovolenou dát 120 tisíc na osobu. To není otázka toho, kdo má kolik peněz (i když ten Barneyho příklad s mediánem je podle mě úplně mimo), ale za co je člověk ochotný je utratit. No a tenhle cestopis mě prostě ani náhodou nepřesvědčil, že bych je měla chtít utratit za něco takovýho a že je to ten Rolls Royce. Podle obsahu cestopisu mi to spíš připadalo jako ta Dacie, ale hodně předražená. Možná je to tím, že to autorka nedokáže líp napsat, to nevím, ale na mě to celé prostě působilo při čtení hodně negativně a když jsem si nakonec přečetla ty celkové náklady, tak mě to úplně odradilo.

Ale možná je tohle celý úplně zbytečná diskuse, která vznikla jen proto, že Barney napsal podle mě úplnou kravinu ve smyslu, že je tohle v pohodě dovča pro "normálního" člověka s mediánovou mzdou, a já s tím nesouhlasím už jen z důvodu základních počtů, pokud by ten mediánový člověk nebydlel pod mostem a neživil se pránou.

Barney Flyer
před měs

@ALa: dobré ráno. Zkoušela jste číst i ty zbylé 3 cestopisy, co tu jsou? Chápu, že tento je napsaný celkem nešťastně a není z něj poznat, že jsou tam i supermarkety s větším sortimentem než v českém Kauflandu. Ale, že to není zrovna na jednom z nejmenších ostrovů ze Societe islands (Maupiti), kde bydlí pár domorodců a letadlo tam letí 2x týdně. Ano jsou tam ubytka velmi kvalitní (booking 9+, s klimou, bazénem a balkonem) pod 2tis/noc/pokoj. Ale to je jen o komplexním pohledu, který z tohoto cestopisu nevyčtete. Moře je tam každopádně jedno z nejkrásnějších na světě, včetně toho pod hladinou (mám srovnani s Egyptem) a příroda má málokde na světě konkurenci. A ty náklady a průměrný človek: letím tam v červenci podruhé (poprvé minulý rok), letos jsem byl už v Thajsku, tento víkend letím na Mallorcu a ještě dáme do konce roku privatejetem Sicílii. A kupodivu, světě div se, mám o pár tisíc víc plat, než je český průměr. (nejsem v mama-hotel a bydlím v podnájmu a vše hradím ze svého příjmu). Je to jen o životních prioritách (děti, způsob života, koníčky...). Ale stojím si za tím, že mé rodiče, k poměru k platu, to stálo v 90. letech Chorvatsko více;) 

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

@Barney: Dobrý den, já samozřejmě věřím tomu, že je tam krásné moře a příroda, i když tento cestopis mnohem víc pozornosti než krásám přírody věnuje anabázím se ztraceným kufrem a prohlídkám jakýchsi jiných hotelů. Jen jsem vyjádřila názor (na kterém nemám důvod nic měnit), že pokud je 120kKč za dovolenou považováno za levnou lidovku pro "normálního" člověka, tak to opravdu nebude člověk s mediánovým příjmem, který je 31kKč čistého měsíčně. I když nepopírám, že by někdo takový teoreticky mohl existovat, ostatně jak praví klasik, lepší jednou za život do Monte Carla, než každý rok k Máchovu jezeru. 

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před měs

Už se tu Alo proboha neztrapňuj. Každý ví, že FP je jedno z nejlepších míst na světě, ale že to něco stojí.  Když na to ty nemáš, nebo to nechceš dát, je to tvůj problém. A nevím, proč by si to člověk s průměrným platem nemohl dovolit. Každý necestuje x krát za rok. Budeš se divit, ale někdo má zahraniční dovolenou jen jednou za pár let a pak dát 100 tis není nic, na co by nemohl ušetřit z průměrného platu. Nebo jak píše kolega nahoře , jde to dokonce i ročně.

 

 

 

 

Avatar uživatele Ala
Ala
před měs

Díky niemandosi. Chybělo by mi, kdybys na mě nedohlížel a nedával mi svoje rady ohledně psaní komentářů.