Cestopis

FRANCOUZSKÉ ANTILY GUADELOUPE A MARTINIK

Aktivních 14 dnů, dva různorodé ostrovy a moře rumu...
Cestopis z výpravy „Francouzské Antily, GUADELOUPE A MARTINIK“ z roku 2019 napsal Marek Podzemný

Vážení cestovatelé,-

Rozhodnul jsem se s Vámi podělit o další cestopis.

V létě 2018 na mne v emailu vyskočila zajímavá nabídka cestujlevne.com. Zpáteční letenky do Karibiku pod 8 000,- Kč z Paříže. Dlouho jsme neváhali.

Po prostudování možností ubytování jsme zjistili, že nejvýhodněji vychází pronájem celé prázdninové vily, kompletně vybavené i s bazénem. Cena takové vily pro 8 osob byla jen o cca 40% dražší, než hotelové ubytování pro dvě osoby. 

Dali jsme tedy dohromady skupinku kamarádů a začali plánovat dovolenou pro čtyři manželské páry. Věděli jsme, že si chceme užít léto v době, kdy budou u nás doma nejtužší mrazy.

LETENKY

S ohledem na nejvýhodnější cenovou kombinaci letenek z toho vyšel odlet 28. ledna 2019 a návrat 11. února 2019. Rozhodnuli jsme se pro let na Guadeloupe, kde strávíme týden, potom přelet na Martinik a tady si užít druhý týden slunečné dovolené.

Francouzské Antily
Guadeloupe a Martinik
info k letu z Paříže

Jelikož jsme od Ostravy, volba letiště pro přískok do Paříže byla jasná. Letěli jsme z polského Krakova s Ryanair na letiště Paříž Beauvais. Jenomže není Paříž jako Paříž. Beauvais je totiž více než 100 km severně od Paříže, takže jsme pro přepravu zvolili výbornou službu T2 Transfer https://www.t2transfer.com/, která nás za 150 EUR ( za 8 osob ) pohodlně přepravila dodávkou Mercedes na letiště Paříž Orly, což bylo skoro 140 km.

Z Orly už jsme letěli s low-cost společností LEVEL, která je dcerkou španělské IBERIA na letiště Pointe-a-Pitre.

Pro přískok na Martinik, který je vzdálen cca 200 km a 45 minut letu jsme zvolili společnost AirAntilles s přistáním na letišti Fort-de-France a cenou letenky 1950 Kč/osoba.

Zpáteční cesta opět s LEVEL na trase Fort-de-France a Paříž Orly proběhla v pohodě a pro návrat domů jsme nyní zvolili let do Prahy s ČSA z Paříž Charles de Gaulle. Pro přepravu mezi letišti jsme si opět najali T2 Transfer, tentokrát za cenu 80 EUR.

UBYTOVÁNÍ

Jelikož už nejsme žádní mládežníci, nevolili jsme low-cost ubytování. Chtěli jsme si dovolenou užít a po celodenním výletě se vrátit do pohodlného náhradního domova. Podmínkou tedy byla vila, se čtyřmi samostatnými ložnicemi a samostatným sociálním zařízením. Dále jsme chtěli mít k dispozici soukromý bazén a ve vile velkou společenskou místnost a vybavenou kuchyni.

Toto nám na Guadeloupe splnila Villa Tavullia nedaleko města Saint Francois na Grand Terre.

Účastníci zájezdu
Villa Tavullia
Villa Tavullia
Villa Tavullia

Byli jsme maximálně spokojeni, jednalo se v podstatě o úplně nový objekt a majitelka byla velice ochotná. Problém snad je jen vysoká záloha ve výši 3000 EUR na vratný depozit, která se musela složit při příjezdu hotově a při odjezdu nám byla vrácena. Jak jsme ale zjistili, jsou tyto vysoké depozity standard u těchto ubytování. 

Ubytování na Martiniku jsme si našli podobné a za stejných parametrů jako na Guadeloupe. Tentokrát jsme využili nabídku společnosti PALM VILLAS a pronajali si vilu SILVER PALM VILLA na poloostrově nedaleko města Le Vauclin. Tady jsme skládali depozit ve výši 2000 EUR.

SILVER PALM VILLA
SILVER PALM VILLA
SILVER PALM VILLA
SILVER PALM VILLA
SILVER PALM VILLA
SILVER PALM VILLA

Vila byla opět skvělá a bez bazénu by byla dovolená poloviční. Problém totiž byl, že nejbližší pláž byla zaplavena řasami a v podstatě se tam plavat nedalo.

To jsme si však bohatě vynahradili na blízkých plážích v okolí, které jsou prostě úchvatné. Takový klasický karibský kýč z fotek, které známe všichni z internetu – bílý, čistý jemný písek a palmy skloněné nad pláží. Něco jako když vidíte fotky ze zimního Švýcarska…

VÝLETY A ITINERÁŘ

Tady je potřeba zmínit, že bez pronajatého auta by tato dovolená byla nemyslitelná. Na obou ostrovech jsme měli z půjčoven k dispozici auta VW Polo ( vždy jedno pro 4 osoby ), nebo obdobné velikosti a to po celou dobu pobytu. Vyzvedávali jsme je hned po příletu na letišti a tam jsme je také vraceli. Mohli jsme tak absolvovat výlety, zajet si nakoupit nebo třeba v neděli zajet na mši. Chudák byl jen řidič, který měl službu, protože v Karibiku můžete být živi třeba jen z jejich výtečného rumu. 

Tady je potřeba se zmínit o karibském Rumu. To je totiž opravdu RUM s velkým R. Oba ostrovy se vyznačují specifickou výrobou rumu a to tzv. Agricole. Množství značek a úrovní je nepřeberné a ceny jsou velmi přijatelné.

Většina rumů se totiž vyrábí z melasy (odpadní produkt při zpracování cukrové třtiny) zatímco agricole rumy se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny. Cukrová třtina se vylisuje, čerstvá šťáva se nechá zkvasit a následně se kvas předestiluje na rum. Čerstvá šťáva z cukrové třtiny se nedá skladovat a proto musí být co nejdříve vydestilována.

GUADELOUPE – ostrov s autentickou kulturou a divokou přírodou

PO 28.1.2019

Ranní cesta autem do Krakova a přeprava na trase Krakov-Paříž-Guadeloupe. Po 22 hodinách cesty jsme na místě….

ÚT 29.1.2019

Ráno přistáváme v Pointe-a-Pitre, vyzvedneme auto u SIXT a jedeme na ubytování ve Ville Tavulia ve východní části ostrova zvané Grande Terre. Cesta trvá zhruba 40 minut. Z vily jsme nadšení. Vyrážíme na první výlet, a to na nejvýchodnější cíp ostrova Guadeloupe POINTES DES COLIBRIS. Výběžek ze severní strany bičují vlny od bouřlivého Atlantického oceánu a z jihu je klidnější Karibské moře. Projdeme stezky po poloostrově a jedeme na procházku do města SAINT FRANCOIS. Odpoledne si dáme od naší vily pěší procházku k nejbližší pláži v zálivu ANSE A LA BARQUE a poprvé si zaplaveme v Karibském moři. Skvělý den a start naší dovolené.

POINTES DES COLIBRIS
POINTES DES COLIBRIS
ANSE A LA BARQUE
POINTES DES COLIBRIS
POINTES DES COLIBRIS
ANSE A LA BARQUE

ST 30.1.2019

Dnes vyrážíme na celodenní výlet do DESHAIES a botanické zahrady JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES, která je na severu západní části Guadeloupe zvané Basse Terre. Krajina je naprosto rozdílná než na Grand Terre, kde je rovina a spousta plantáží s cukrovou třtinou. Na Basse Terre je krajina s vysokými kopci, zalesněná a výrazně divočejší. Botanická zahrada předčila naše očekávání a užili jsme si i atrakce v podobě volně létajících papoušků. Vracíme se zpět cestou vedoucí centrální kopcovitou částí a jedeme se vykoupat do pralesního přírodního jezírka pod vodopádem CASCADE LE SAUT D ACOMAT. Výborný zážitek !

výhled z JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES
JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES
JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES
JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES,
JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES
JARDIN BOTANIQUE DE DESHAIES

ČT 31.1.2019

Užíváme si pohodlí a bazénu v naší vile. Odpoledne jedeme do městečka SAINT ANNE s krásnou pláží a příjemnou atmosférou. Projdeme také místní hřbitov, který je pro nás naprosto neuvěřitelný. Jiná kultura, jiné zvyky. Hřbitov je posetý malými domečky obloženými většinou do šachovnicového vzoru černými a bílými obkladačkami. Hmmm….zvláštní.

pláž v SAINT ANNE
pláž v SAINT ANNE
pláž v SAINT ANNE
hřbitov v SAINT ANNE
hřbitov v SAINT ANNE
hřbitov v SAINT ANNE

PÁ 1.2.2019

Jedeme na prohlídku destilerie RHUM DAMOISEAU u městečka Le Moule. Prohlídka celé fabriky je zdarma a dostanete se skoro všude. Potěší nás letitý lis na cukrovou třtinu značky Škoda. To bychom nečekali….Nakupujeme zásoby rumu a pokračujeme na nejsevernější cíp Grande Terre, výběžek POINTE DE LA GRANDE VIGIE. Je tady pěkná vyhlídková trasa a nádherné výhledy. Dále jedeme po západním pobřeží do městečka PORT LOUIS. Je tady krásná pláž a v místní restauraci si dávám poprvé v životě k jídlu langustu. Tak trochu je mi toho tvora líto, když si uvědomím, že je loven kvůli lahůdce, která obnáší jen pár soust……

vstup do destilerie RHUM DAMOISEAU
schéma destilace rumu
bečky na kvas
lis třtinu zn. ŠKODA
původní objekt, kde se lisovala třtina
POINTE DE LA GRANDE VIGIE

SO 2.2.2019

Dnes nás čeká náročný den. Chceme zdolat nejvyšší horu ostrova, sopku LA SOUFRIERE VOLCANO. Vyjíždíme za krásného počasí přes město Basse Terre na nástupní místo s parkovištěm BAINS JAUNES. Lije jako z konve, ale jsme odhodlaní, takže vyrážíme po stezce vzhůru. Někteří to vzdají, úplně promočení po více jak hodinovém výstupu na plošině pod vrcholovým stoupáním v SAVANE A MULETS. Pět odhodlaných vytrvalců pokračuje až na vrchol. Jsou odměněni za svůj výkon silným větrem, úplně promočení a výhled dolů pro mlhu skoro žádný. Ale nevzdali to a to se počítá ☺

Po návratu k autu ještě přejíždíme na východní stranu poloostrova Basse Terre a jdeme na nádhernou procházku pralesem k vodopádům CHUTE DU CARBET. Přestává pršet a v podvečer se už zase koupeme na sluníčku.

banánovníky
stezka na LA SOUFRIERE
docela lije, ale náladu nám to nezkazí
trochu mlha na LA SOUFRIERE
občasné výhledy z LA SOUFRIERE
prales na LA SOUFRIERE

NE 3.2.2019

Všichni jsou unaveni po výstupu z předchozího dne. Někteří vyrážejí na kreolskou křesťanskou mši v kostele města Saint Francois. Je to úplně něco jiného než u nás, zpívá se, tančí a procesí je plné krásných barevných šatů.

svítání ve Víle Tavulia
takový výživný oběd
mše v kostele města Saint Francois.
mše v kostele města Saint Francois.
příprava večeře

PO 4.2.2019

Ráno si dáme ještě rychlou procházku nad ANSE A LA BARQUE a vyrážíme na letiště. Odpoledne přelétáváme s AirAntilles na Martinik. Let motorovým letadlem ve výšce okolo 2 km byl příjemný a stále bylo na co se dívat. Přejíždíme na ubytování v Palm Villas u města Le Vauclin.

nad ANSE A LA BARQUE
nad ANSE A LA BARQUE
loučení s paní domácí
letadlo pro přelet na Martinik
poloprázdno....
výhled na Martinik před přistáním

MARTINIK – perla Karibiku s atmosférou jako ve Středomoří

ÚT 5.2.2019

Ráno vyrážíme na výlet. Cílem dnešního dne je polostrov CARAVELLE, severněji od našeho ubytování na východním pobřeží a návštěva ruin CHATEAU DUBUC, památky na dobu otrokářství z 18. století. Jedná se o pozůstatky budov a zařízení, sloužících pro výrobu cukru, který byl z místního přístaviště dopravován do Evropy. Místo je to dnes kouzelné a má svou atmosféru, která dává zapomenout na temnou minulost tohoto místa.

Při zpáteční cestě zastavujeme v obci TARTANE, kde je nádherná pláž a můžeme se okoupat po úmorném dni. V místní restauraci také vyzkoušíme místní specialitu “skopové maso s banány, fazolemi, rýží a omáčkou Colombo, která je směsí kari a exotických koření “. Já jsem si pochutnal, ale moje žena volila klasiku “ na jistotu “ a dala si pečené kuře s hranolky. Její chyba….

ruiny CHATEAU DUBUC
ruiny CHATEAU DUBUC
ruiny CHATEAU DUBUC - lis na třtinu
ruiny CHATEAU DUBUC
CHATEAU DUBUC
pláž v TARTANE

ST 6.2.2019

Brzy ráno vyráží část výpravy do městečka na nákupy k místním rybářům, kteří se právě vrátili z lovu. V nabídce je spousta ryb různých tvarů a barev, jejichž jména ani neznáme. Volba ale byla jasná. Nechali jsme si ukrojit čtyři kola velká jako volant z čerstvě vyloveného tuňáka. A cena ? 32 EUR, což by u nás ( a ne v této kvalitě ) stála sotva desetina tohoto množství.

A jedeme na výlet. Čeká nás návštěva městečka SAINTE ANNE a koupání na legendární pláži GRANDE ANSE DES SALINES. Všechno co jsem o této pláži četl je pravda. Jsem dost starý na to, abych mohl říci, že jsem se koupal na mnoha plážích a v různých mořích, ale tohle byla pecka. Neuvěřitelně bílý a jemný písek, teplé a průzračné moře a nádherné okolí s palmami a v pozadí se spoustou stánků s jídlem a míchanými nápoji. Ráj pro povaleče….Tady se budeme muset vrátit.

Pokračujeme dále v našem výletu po jižním pobřeží Martiniku směrem na západ s výhledy na slavnou skálu u pobřeží ROCHER DU DIAMANT. Zastavujeme v městečku LE BOURG s nádherným molem, černou sopečnou pláží a výhledem na skálu. Dále jedeme k památníku se sochami na památku posledních otroků dovezených na Martinik. CAP 110 je krásné místo…..Dále jedeme k městečku LES ANSES D ARLET, které má nádhernou pláž s průzračným mořem a skvělou atmosférou. Poslední zastávkou dne je ANSE DUFOUR, je to záliv kde lze vidět v moři volně plující želvy karety. Z tohoto místa jsem byl trochu rozpačitý. Mini pláž plná lidí, kteří se snaží ve vodě nahánět volně plující želvy…..no nevím. Alespoň jsme na přilehlém poloostrově našli pěknou kešku a nechali jsme zde, jako na nejvzdáleněším místě od domova TravelBug do hry Geocaching.

Večer jsme šoupli volanty z tuňáka na grill. 3 minuty z každé strany při tloušťce cca 4 cm stačilo. K tomu čerstvá zelenina a bezkonkurenční rum.… Co k tomu napsat ? Nic takového jsem nikdy nejedl a klasik by pravil “… v pohádce nejde vypovědět….”

tuňák od místních rybářů
tuňák od místních rybářů
tuňák od místních rybářů
Travel Bugy do hry Geocaching
pláž GRANDE ANSE DES SALINES
pláž GRANDE ANSE DES SALINES

ČT 7.2.2019

Dnes se naše skupina rozdělila. Sportovci vyrazili pokořit nejvyšší horu Martiniku, nechválně známou sopku MONTAGNE PELEE, která v roce 1902 při své erupci zahubila 28 000 obyvatel ostrova. Výstup byl náročný, s velkými a kluzkými kameny na cestě a proti výstupu na sopku na Guadeloupe to bylo také podstatně těžší. Ale zvládnuli to.

Jeden pár vyrazil také na prohlídku hlavního města FORT-DE-FRANCE. My s manželkou jsme zůstali na místě. Hned u Palm Villas totiž začíná okružní turistická stezka CIRCUIT DE LA BOUCLE DU VAUCLIN po přilehlém poloostrově na které je schováno 8 kešek. To jsme si nemohli nechat ujít.V pobřežních mangrovech jsme také našli obrovské prázdné schránky plžů Křídlatec velký, jejichž ulity si v počtu 4ks/osoba můžete odvézt domů. Tak jsme neváhali a nabrali si. Spočítali nám to ale na letišti při odletu. Ne proto, že se to nesmí, ale proto, že je potřeba doplatit nadváhu kufru :-) Velice doporučuji….

areál Palm Villas
stezka CIRCUIT DE LA BOUCLE DU VAUCLIN a moře plné řas
stezka CIRCUIT DE LA BOUCLE DU VAUCLIN
stezka CIRCUIT DE LA BOUCLE DU VAUCLIN
Křídlatec velký
Silver Palm Villa

PÁ 8.2.2019

Užívali jsme si krásné ubytování a procházky po blízkém okolí.Část výpravy vyrazila na prohlídku slavné rhumerie HABITATION CLÉMENT. Odpoledne jsme se sešli u bazénu a užívali jsme si skvělou dovolenou, navíc když doma v Česku bylo něco okolo -15 st. Celsia.… A večer byly na grillu ryby…..jak jinak.

rybí trhy
rybí trhy
rybí trhy
večerní posezení u bazénu
večerní grilovačka

SO 9.2.2019

Dnes jsme vyjeli na výlet do města SAINT PIERRE, které bylo kompletně zničeno při výbuchu sopky v roce 1902 a ze všech obyvatel přežil pouze jeden člověk, a to vezeň v uzavřené kobce. Městečko je pěkné a v okolí jsou krásné pláže s černým, ale jemným sopečným pískem.

SAINT PIERRE a v pozadí sopka MONTAGNE PELEE
SAINT PIERRE
SAINT PIERRE
SAINT PIERRE
ruiny SAINT PIERRE
ruiny SAINT PIERRE

NE 10.2.2019

Poslední den naší dovolené. Volba programu byla jasná, protože odlet z Fort de France domů jsme měli až pozdě večer. Jedeme do města SAINTE ANNE a koupat se na pláži GRANDE ANSE DES SALINES. Skvělá tečka naší dovolené.

GRANDE ANSE DES SALINES.
GRANDE ANSE DES SALINES.
GRANDE ANSE DES SALINES.
GRANDE ANSE DES SALINES.
GRANDE ANSE DES SALINES.

PO 11.2.2019

Návrat domů přes Paříž do promrzlého Česka. Tady není co napsat. Snad jen, že jsme naštěstí měli dostatečné zásoby rumu :-)

Hrubá rekapitulace ceny na jednu osobu :

Letenka Krakov-Paříž Beauvais 480 Kč

Letenka Paříž Orly – Guadeloupe Pointe-a-Pitre 3600 Kč

Letenka Guadeloupe Pointe-a-Pitre – Martinik Fort-de-France 1950 Kč

Letenka Martinik Fort-de-France - Paříž Orly 4400 Kč

Letenka Paříž Charles de Gaulle – Praha 1600 Kč

2 x přejezd mezi letišti T2 Transfer 750 Kč

Ubytování Guadeloupe Villa Tavullia 7300 Kč

Ubytování Martinik Silver Palm Villa 7750 Kč

2x pronájem auta 5 000 Kč

Vstupy, jídlo, pití, benzín, moře rumu a všechno ostatní 16 000 Kč

CELKEM POD 50 000,- KČ NA HLAVU.

Určitě by šlo pořídit ubytování a stravu levněji a také by se dalo abstinovat. My jsme ale nechtěli. Přivezli jsme si skvělé zážitky a také každý nějaké kilo navíc. Jak říkáme my na Moravě “ Alkohol je sviňa, ale potěší “

MAREK

cestovatelé Marek a Ivana
cestovatelé Marek a Ivana

Zážitky pro tebe sepsal Marek Podzemný

13. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-06-17T15:25:11+02:00

Marek Podzemný žije v České republice a procestoval 32 zemí světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne je už 9 měsíců, napsal pro tebe 4 cestopisy .

14 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Zdravim, hezky napsano! My jsme se s kamaradkou vratily z Guadeloupe v dubnu a souhlasim, bylo to supr! nicmene my jsme to chtely trosku punkovejsi a low-cost, ubytovani pouze airbnb (velmi kvalitni a hezke ubytovani), nekolik dnu jsme dokonce stopovaly, takze i bez auta to jde. Lidi jsou prijemni a ochotni, vzdy nas svezli kam jsme zrovna potrebovaly. Pozdeji jsme si auto na 3 dny pujcily, jinak bychom nestihly videt vse co jsme planovaly. Cenove jsme se celkem vesly do cca 20 000 na osobu, nejak zvlast jsme se neomezovaly.

před 5 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak asi každý rozumí pod pojmem "nějak jsme se neomezovali" něco jiného :-))

Přidat odpověď
před 5 měs

Dekuji za recenzi, jsem uz 14dni na Martiniku a mou největší zabavou je sbirani zraleho manga za kostelem, kde vecne medituji. . Kouzelné. .

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Cestopis je dobry. Vzhledem k tomu, jakou odezvu mela tady na cestujlevne akce do Karibiku minuly tyden, bude to co jste sepsal velmi uzitecne pro spoustu lidi tady.

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele cestik
cestik

"Většina rumů se totiž vyrábí z melasy (odpadní produkt při výrobě cukrové třtiny)"

Asi překlep, ale melasa je odpadní produkt při zpracování cukrové třtiny na třtinový cukr. Cukrová třtina se pochopitelně nevyrábí, ale pěstuje.

před 5 měs
Marek Podzemný

Pravda pravdoucí. Díky za pozorné čtení. Již opraveno 👍

Přidat odpověď
před 5 měs
Marek Podzemný

Je to o preferencích. My jsme chtěli cestovat a poznávat. Každý den někde jinde a užívat si krásy ostrovů. Nevyhledáváme pasivní dovolenou na pláži a proto byla naše dovolená jako byla....Díky za názory

před 5 měs

Tomu rozumím, je to každý den někde jinde a večer do vily.

Já jen, že tady měla spousta lidí představu, že když jsou letenky za 4k z Paříže, tak si udělají levnou dovolenou v rozvojovém Karibiku za podobné ceny jako v JV Asii (cca 500 czk/den i se skútrem) což je nereálné.

před 5 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Přesně tak. Každý chápe trosku jinak pojem cestovat a poznávat. Ale myslim, ze nikdo tu nepsal o způsobu cestovani. Řec byla o ceně a nestastnicich z min. týdnu, co koupili tu akci a pak sháněli spolucestující, pry pro sdílení zážitku. Bylo to spis pro sdílení nákladu, když se po koupi mrkli, jaké jsou tam ceny.

před 5 měs
Roman Trach

Schvalně jsem se podival ceny na airbnb Martinik 18-30 eur celá nemovitost za noc. Soukromý pokoj ještě levnější. Všechno je reálné.

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

A taky jich bylo 8. V podobném stylu pouze ve dvou by to vyšlo jeste podstatně víc. Už chapu, proč tu všichni shání spolucestující :-).

Odpovědět
před 5 měs

Tohle je takové realistické pojetí Karibiku a inspirace pro všechny co hledají spolucestovatele u nedávné akce na tyto ostrovy. Na cenu JV Asie se u francouzských ostrovů nedostaneš.

Na druhou stranu, pokud se pohybujeme kolem 50k/osobu tak za to máš už Seychely, Mauricius nebo Havaj, což mi přijde o level výše. Jinak LM CK do Karibiku na 14 dní se pohybují už kolem 25k, neletí se lowcostem a nemusíš se starat vůbec o nic...

před 5 měs
David Eiselt

LM CK do Karibiku míří na Kubu či Dominikánu :) tady jsi na jiných ostrovech Naděždo.

před 5 měs

Nesmíš koukat jen na Čedok a podobné...

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 11 minut
Tanzánie a Zanzibar
Zuzana 2019-11-21T16:03:58+01:00 1 komentář
Tanzanie 2019

Ne, v Africe nejsou jenom zloději, a ano, je tam 4G internet. Měsíc v Tanzánii byl skvělí.

Čtení na 4 minuty
Balónová Cappadocia (Göreme)
Klaruse 2019-11-20T13:21:38+01:00 1 komentář
Turecko 2018

Aneb jeden den v Göreme (Cappadocia, Turecko)

Čtení na 6 minut
Trek kolem Popocatépetlu
Mary Jakšič 2019-11-19T21:44:20+01:00 0 komentářů
Mexiko 2019

Podrobný návod, jak si pořádně vychutnat trek v okolí krásných sopek.

Čtení na 1 minutu
Kazachstan
cizy 2019-11-19T13:14:12+01:00 3 komentáře
Kazachstán 2018

Začiatok v Almaty a jej okolí spolu s výletom k jazeru Kaindy. Odtiaľ letecky do Usť-Kamenogorsku s pokračovaním do neslávne známeho Semipalatinsku a Kurčatova. Na konies Astana.

Další cestopisy