1. Cestopisy
  2. Asie
  3. Izrael a jordánská Petra

Izrael a jordánská Petra

Cesta po Izraeli spojená s výletem do Petry.
Cestopis z roku 2018 napsala Zuzana

Jelikož mám ráda teplo, tak jsme místo jarních prázdnin nejeli na hory, ale na Blízký východ, a tak jsme 15. února odletěli na letiště Ovda.  Předem jsem si zabookovali shuttle bus z letiště (jede kolem hodiny), který Vás v Eilatu vyhodí přímo před Vaším hotelem. My bydleli přes Airbnb. Na letišti jsme si vystáli kratší frontu na víza, zeptali se na náš program, jestli se nebudem zdržovat na Palestinském uzemí, když jsme řekli že budem i v Jeruzálemu chtěli vědět kde přesně budeme bydlet. Ale ptají se všech, asi prostě jenom jejich povinnost. Po 4 minutovym rozhovoru jsme místo razítka do pasu dostaly malý papírek, který hlavně neztratit. 

16. 2. 2018 Jelikož jsme přijeli do Eilatu v noci, a tak program začal až následující den. I přesto že byl únor, teplota vzduchu byla krásných 25°C, a tak jsme se vydali městskou hromadnou dopravou, kterou mají fakt na vysoké úrovni, na zastávku Field School bus č. 15, šnorchlovat na nejsevernější korálový útes. Moře zas tak teplý nebylo, ale za ten zážitek to stálo.  Vstup na pláž je zpoplatněný, dalo se platit kartou (70 NIS/2 osoby), lze zapůjčit i vybavení (56 NIS/2 osoby) a můžete tam být třeba celý den. Poté jsme se vrátili pro věci na ubytování, vyrazili na první pořádný kebab a poté se vydali na autobusové nádraží směr jordánské hranice. Autobusová zastávka Rabin Border Crossing je poblíž hranic, pak cca 10 min chůze. Na hranicích jsme ani dlouhé fronty nestáli, ale museli jsme navštívit několik úředníků. Už si nepamatuji, kolik stál poplatek za výstup z izraele (něco kolem 100 NIS/os), a po zaplacení poplatku jsme šli pro razítko do pasu, poté nám kontrolovali zavazadla, museli jsme vyplnit formulář, který jsme si nechali kvůli potvrzení v Petře (díky tomu máte levnější víza), poté si nás ještě jednou zkontrolovali a byli jsme v Jordánsku. U hranic vládne taxikářská mafie, chlápek vás nažene do taxíku a jedete. Náš cíl bylo Europcar v Akabě- autopůjčovna, kde jsme předem měli zabookovaný auto, zaplatili jsme debetní kartou, protože jsem zapoměla PIN od kreditní, a vyrazili směr město Wadi Musa a hlavně skalní město Petra. Průjezd Akabou byl dost šílenej, řídí se stylem silnější pes mrdá.  Jinak silnice měli parádní, a cesta byla jednoduchá, rovně po dálnici, potom odbočit a zase rovně po už horší cestě. 

Korálový útes
Korálový útes

17. 2. 2018 Další den ráno jsme vyrazili do skalního města Petra, kde byl vstup opravdu drahý, ale stojí to za to. Platili jsme 1500,-/osoba, nechali jsme si potvrdit formulář, odehnali jsme spoustu místních, který nabízeli svezení na oslovi, koňovi, a pak se nechali pohltit krásou města. Za jeden den jsme Petru prošli úplně celou, až na tu druhou pokladnici, která opravdu stojí za to vidět, je o dost větší než ta známější. Večer jsme si došli na místní specialitu do restaurace Al Wadi Restaurant (vřele doporučiji, všechna místní jídla nám vysvětlili co to vlasně je a jak to jíst) a tak jsme v Jordánsku strávili 2 noci, kvůli levnějšímu poplatku za víza. Takhle to vyjde nejlíp.

18. 2. 2018 Třetí den brzo ráno jsme vyrazili zpět do Akaby vrátit auto, přešli hranice, zaplatili víza, berou pouze Jordánskou hotovost ale dá se směnit i na hranicích, a nasedli do taxiku směr další autopůjčovna v Eilatu a to Eldan. Tady už vyžadovali kreditní kartu a také zde byl vysoký poplatek za půjčení auta na méně jak 3 dny, tak jsme si ho půjčili na 4 s tím, že jeden den bude stát prostě někde na parkovišti v Jeruzalémě. Vyrazili jsem na cestu do Red Canyonu, který nám zabral tak max. 1 hodinu času. Cesta pokračovala do Mitze Ramon, kde mají vyhlídku zdarma a večer jsme dojeli do Ein Gedi. 

Silnice u města Akaba
Red Canyon
Mitze Ramon

19. 2. 2018 Další den ráno jsme vyrazili na Masadu, cestu nahoru jsem si vyšli pěšky, a na to že bylo cca 9 hodin ráno, bylo i tak horko, krásnou hodinku nám to zabralo. Masada je větší než jsem čekala, a naštěstí byli všude pítka, takže lahve s sebou. Na cestu dolů jsme si zaplatili lanovku. Potom nás čekalo Mrtvé moře, ale když jsem tam byli my, tak pláž v Ein Gedi byla zavřená, propadla se tam silnice, a tak jsme se vrátili víc na jih do Ein Bokek, kde městská pláž byla skvělá a zadarmo. Únorové teploty okolo 30°C byly velké zpříjemnění dne. Pláže nahoře na severu, blízko Jeruzaléma jsou prý přeplněné a špinavé, tak doporučuji tuhle. Odpoledne jsem sedli do auta a vyrazili do Jeruzaléma přes Palestinské území, cesta byla úplně bez problému, není se čeho bát. Akorát Jeruzalém je dost zacpaný, takže dost trpělivosti. 

Masada
Mrtvé moře

20. 2. 2018 Celý den patřil Jeruzalému. Díky autu jsme se mohli jet podívat do vzdálenějšího muzea holocaustu Jad vašem, poté jsme si prošli staré město. Nejlepší na světě je čerstvě vymačkané granátové jablko, nabídka byla na každém rohu. A místní trhy, ty jsou famózní, ty čaje, ovoce, koření. Jinak staré město je opravdu nádherné ale biblické památky jako ateisti jsme asi nedokázali tolik ocenit.

21. 2. 2018 Další den jsem vyrazili autobusem č. 231 do Betléma, kde na vás budou u konečné zastávky čekat naháněči a taxikáři. Jsou dost neodbytní, ale šlo to, pěšky jsme to šli max. 20 minut a díky tomu jsme prošli i místní trh. Při zpáteční cestě bylo zvláštní, že na hraniční kontrole při opouštění Palestinského území všichni místní vystoupili z autobusu, a nás turisty si šli prohlídnout vojáci. Nic nechtěli, jenom prošli autobusem, ostatní prolustrovali a vrátili a jeli jsme dál. Večer jsme se přesunuli autobusem do Tel-Avivu.

22. 2. 2018 Měli jsme celý den na toto hlavní město Izraele, Tel-Aviv, a bohatě to stačilo. Začali jsme ve starém města Yaffo, zdřímli si na pláži a prošli si pár památek. Je to prostě klasická světová metropole.

23. února jsem se ráno vraceli do Prahy z Tel Avivu. Při boardingu s námi pohraničníci vedli dost zajímavý rozhovor ohledně toho zda naše zavazadla jsou opravdu naše, jestli jsme si balili samy, jestli nám někdo něco nedal, jak dlouho jsme s přítelem spolu, jestli bydlíme spolu, kde pracujeme, kde jinde jsme byli. No jsou hodně podezřívavý a důkladní, ale to už vychází z jejich ne zrovna veselý minulosti. Jediná špatná chvíle byla způsobena teplotním šokem, a to z 20°C do -5°C,. Jinak nás média docela masírují ohledně bezpečnosti, ale vůbec tomu tak nebylo, lidé byli neuvěřitelně milí. Doporučuji tuto krásnou zemi všemi deseti.

Zážitky pro tebe sepsala Zuzana

13. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-13T19:01:03+01:00

Zuzana žije v České republice a procestovala 17 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 4 cestopisy .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

3 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Ahoj,

diky za clanek a inspiraci. Chystame se do Izraele letos pres Vanoce a Silvestra. Mel bych dotaz , jestli je mozne s pujcenym autem v Izraeli zajet na par dni do Jordanska a beztrestne se vratit?

Diky za odpoved,

Jirka

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • Právě online
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 645 komentářů
  • Poslat zprávu

Ne.

před rokem
Zuzana

Přesně jak říká @Petr76, nejde to. Ať se Vám tam líbí :)

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

❤️ Oblíbené
Čtení na 43 minut
Setkání s tarantulí na Kypru
Jarda 2019-12-07T21:39:11+01:00 42 komentářů
Kypr 2019

Aneb jak najet za týden 1100km křížem krážem po Kypru a přežít útok tarantule.

❤️ Oblíbené
Čtení na 53 minut
ISLAND za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-12-07T18:28:32+01:00 15 komentářů
Island 2019

ISLAND za VŠECHNY PRACHY 💙

Čtení na 5 minut
Adventní Kodaň
Avatar uživatele Martin Liška
Martin Liška 2019-12-04T21:13:43+01:00 0 komentářů
Dánsko 2019

Čtení na 2 minuty
Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné
Michael Daněk 2019-12-03T11:04:45+01:00 0 komentářů
Rumunsko 2019

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko?

Další cestopisy